VAN WILLIGEN Stad en Omgeving. Van kraaien, knapen en honden THEEPOTTEN Laat uw vee inenten tegen mond klauwzeer en Diploma-uitreiking Avondvaktekenschool Uit het politierapport rjYCvrv Aanbesteding bouw School Bankastraat Soirée-dansante „Harmonie" KOOPT BIJ JONGENSBLOUSES Het postduivenseizoen breekt weer aan Predikbeurten In hef korf H.C.S.C.-nieuws Julianadorp Nijverheidsonderwijs voor meisjes Callantsoog Sfrijbos gaf filmavond IJmuiden Engelse Den Helder Koningstraat Wieringen De a.s. kermis Voor woningzoekenden Marktberichten De Schager Markt Urk Aaltje Noordewier overleden Scheepvaartberichten Het pril geluk in een Helderse kraaienfamilie werd wreed verstoord... Een kraaienpaartje had zich namelijk een nestje gebouwd in een schoorsteen aan de Nieuwstraat. De bewoners van het huis voelden echter nog weinig van de naderende zomer en zij lieten daarom de kachel nog eens lustig snor ren, zonder te weten welk een onheil zij aanrichtten in de woning van hun gevleugelde medebewoners. Het nestje vatte op een gegeven moment vlam en veroorzaakte toen een ware schoor steenbrand. De brandweer rukte aan met een ramoneur, vernietigde de brandhaard en daarmee het geluk van twee onbezorgde, maar domme, vo gels, die niet begrijpend een goed heenkomen zochten. Waarschijnlijk naar een andere schoorsteen, want kraaien zijn dikwijls nog meer hard leers dan mensen. Het normale knikkerspel pleegt op een plat vlak beoefend te worden. Er waren echter een paar jeugdige Nieu- vediepers, die een aardige variatie hadden ontdekt, zoiets als „ruimtelijk knikkeren". Nog vóór zij een dergelij ke wetenschappelijke benaming voor hun nieuwe sport hadden gevonden, kwam er een vervelende kink in de kabel. Eén van de knikkers zocht het wat al te ver in de ruimte en vloog door een ruit bij de firma Van Willi gen. Zo heeft iedere ontdekker pijn lijke tegenslagen te verwerken. In dit geval zullen de ouders de financiële gevolgen wel moeten dragen. Een paar andere jongens vonden het spelen met eens andermans stenen nog leuker dan het knikkerspel. Bij de Kruisweg „leenden" zij een partijtje (wederopbouw-) stenen, en mikten deze in het Helderse Kanaal. De plonsge luiden klonken heel mooi en de krin gen in het water waren prachtig rond, maar de greep van de jeugdbrigade was onaangenaam klemmend... De knapen werden meegenomen naar het bureau, waar men op het ogenblik een zeer beschaafde methode heeft om stoute jongelieden op de hoogte te brengen van de eisen, die een wel geordende samenleving aan haar bur gers (ouder dan zes maanden) stelt. 's Woensdagsmiddags wordt namelijk een gratis le3 gegeven aan de knapen en maagden, die zich niet buiten de machtige arm van de jeugdbrigade hadden weten te houden. Ze zijn (met medeweten en goedvinden van de ouders) hun vrije middag kwijt, ma ken geen strafregels, maar krijgen van één of twee jeugdbrigadisten les in diverse nuttige wetenschappen, zoals bijvoorbeeld het leren kennen van lan den en derzelver hoofdsteden, het zoe ken van onderwerpen in zinnen, en het repeteren van de (voornaamste) jaar tallen der vaderlandse geschiedenis. ■We hopen eens een les bij te Wonen en dan concreter gegevens te kunnen publiceren. De jeugdige delinquenten vinden het r.'et èens onplezierig. Wel een onaangename gewaarwor ding had stadgenoot A. T., die op het beltterrein werkt, en daar opeens een blauwe trui (met ritssluiting) miste. Even later merkte hij, dat men zich ook over zijn steekschop had ontfermd. Aan de politie de taak, trui en schop „even" boven water te brengen. U moet niet verbaasd zijn, wanneer dat nog ge lukt ook, want. de politie staat voor niets. Er is echter één probleem, waarte genover zelfs de Helderse politie mach teloos staat. Dat is het probleem der honden, die welig tieren, bandeloos In 1889 Uw grootvader In 1949 ook U een hoed van Volledig gesorteerd De zaak voor de man van smaak Tijdelijk: SPOORSTRAAT 49. Gisteren werd de lang-verwachte aanbesteding gehouden van de bouw der z.g. School Bankastraat, welke openbare lagere school (hoofd de heer Ruder) nog steeds tijdelijk is onder gebracht in de school aan de Hertzog straat en de Vakschool voor Meisjes. Blijkens de binnengekomen inschrij vingen (waarvan een opgave hieron- oer volgt) hadden de Helderse aanne mers veel belangstelling voor dit ob ject. Wanneer men nagaat, dat de bouwkosten van een semi-permanente school worden getaxeerd op gemid deld f 12.000 per lokaal (exclusief de verwarming), dan kunnen verschil lende inschrijvingen uiterst concurre rend worden genoemd, vooral omdat in de genoemde bedragen de bouw som en de aanleg der verwarmings installatie is begrepen en het hier een stenen school met zes lokalen betreft. R K Koppen Zn. Den Helder f 84.980; G Groot Zn, Den Helder i 82.490; Philips' Bouwbedrijf. Haar lem f 78.725; P Vrölich Zn. Harlin- gen f 78.600; J H Keijzer, Den Helder f 78.000; Gebr. Smit, Den Helder f 76.880; J P H van Os, Den Helder f 75.100; J Lugtenburg, Den Helder f 73.983. C Th Kwak, Den Helder f 73.890; Minneboo en Walboom. Den Helder f 72.740; Klaver Molenaar, Koedijk f 71.800; Gebr. Riemers, Den Helder f 71.500; E Boerdijk, Den Hel der f 70.190: Gebr. Kersbergen, Den Helder f 67.230; Gebr. Tuin, 't Zand f 67.189; C.V. Bouwbedrijf v.h. Zijl stra, Leeuwarden f 62.435. (in letterlijke en figuurlijke zin) door de straten en stegen dezer stad zwer ven, op ongelegen momenten de rij banen van twee- en meerwielige voer tuigen kruisen, en afschuwelijk het goed functioneren van hun stof wisseling op de wonderlijkste plaatsen demonstreren. Dit is een groot kwaad in Den Helder, en het doet ons (als grote hondenliefhebbers) oprecht leed, dit kwaad te moeten signaleren. Het kan echter nog erger.Er zijn veer tienhonderd honden, maar in Den Hel der leven zeven duizend gezinnen. Wanneer die allemaal eens een hond namen! En wie belet het ze? Misschien moet het wel zover komen, alvorens drastische en afdoende maatregelen i genomen worden. Op deze laatste wachten wij, en daarom propageren wij ons (voorlopig) ideaal: „In ieder huis een eigen hond". Dan spreken we elkaar straks nader. Het is voor de zang- en operette- verenigin^jj,.Harmonie" onder de hui dige omstandigheden volstrekt onmo gelijk om méér dan één uitvoering per jaar te geven. Ja, zelfs die éne uitvoe ring plaatst de vereniging voor bijna onoverkomelijke moeilijkheden. Toch wil het bestuur de leden en donateurs wel eens meer bij elkaar zien. Het meent een goede oplossing te hebben gevonden door het organiseren van een soiree-dansante in Casino, waardoor tenminste de band tussen alle Harmo nie-mensen weer eens een versteviging kan ondergaan. Zaterdagavond zal dit bescheiden familiefeest worden gehou den. Het begint om acht uur, de entrée (ter bestrijding van de kosten) be draagt twee kwartjes per persoon en de Musical Ramblers van Jaap Kwak zullen voor de muziek zorgen. Ook niet- en adspirant-Harmonieërs kun nen de avond bijwonen. Uni en Gestreept vanaf 4.30 De bij de Helderse Concours Com missie aangesloten postduivenvereni gingen zijn weer uit hun winterslaap ontwaakt. Op Zaterdag 9 April a.s. wordt een aanvang gemaakt met de oefenvluchten. 's Middags tussen 13.00 en 14.00 uur worden de vogels inge- korfd, en om 14.30 uur vertrekken ze met een vrachtauto naar Schagen, waar ze onmiddellijk na aankomst zullen worden gelost. Het betreft hier plm 1200 duiven Voor Alkmaar wordt ingekorfd op Dinsdag 12 April a.s., op een door iedere vereniging afzonderlijk te bepa len tijdstip. De manden worden Woens dagmorgen om acht uur verzonden, en Wel via Anna Paulowna en Schagen, pm ook' de liefhebbers aldaar in de ge legenheid te stellen, hun vogels op, een voordelige manier te vervoeren. Voor de traditionele Paasvlucht, die op Zondag 17 April a.s. wordt gehou den vanaf Ams' -rdam of Velsen, mo gen per lid twee vogels worden aan gewezen. Het vertrektijdstip is vast gesteld op le Paasdag om 7 uur. De tijdstippen van inkorven worden in de lokalen bekend gemaakt. Er worden aantrekkelijke prijzen beschikbaar ge steld. MUTATIES BIJ DE MARINE Met ingang van 1 April is de kapi tein ter zee J. Beckering Vinckers eervol ontheven van zijn functie van hoofd van. de onderafdeling demobilisa tie van het ministerie van Marine. De kapitein ter zee Beckering Vinckers is aangewezen voor uitzending naar In donesië, waar hij zal worden belast VOOR ZONDAG 10 APRIL DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieu we kerk, Weststraat 10.30 ds. de Hoest bevestiging nieuwe lidmaten); Palm straat 10 uur ds. J. Borghardt (bevesti ging nieuwe lidmaten); 19 uur de heer E. Wanders. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Hamming; 17 uur ds. Swen; Rehobothkerk 10 uur ds. Swen; 17 uur ds. Hamming. Goede Vrijdag 20 uur ds Hartkamp. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Chr. geref. kerk, Steengracht 10 en 17 uur ds. Henstra van Broek op Langendijk. Oud-geref. kerk, Hoogstraat 86, 10 en 17 uur lees- dienst; 'Donderdag 19.15 uur ds. van Dijk. Geref. Gem. 10 en 16 uur lees- dienst; Donderdag 19.15 uur ds. van Dijk. Geref. Gem., 10 uur en 16 uur leesdienst. Doopsgezinde Gem. geen dienst; Dinsdag 19.13 uur gemeente avond. Luth. kerk, 10.30 uur eerw. heer J. Straub van Amsterdam; 19.30 uur prof. dr. P. Stegenga van Ermelo (jeugddienst). Baptistengem., 10 uur de heer van Leeuwen (lijdenspredica- tie); 12 uur Zondagsschool; 20 uur evang. Hofhuis: Dinsdag 20 uur vrou- wenkrans; Vrijdag 19.30 uur bidstond, 20.30 uur Bijbelstudie-uur. Oud-kath. kerk 10 uur Heilige Mis; pastoor Ver- heij. Evangelisatie Vijzelstraat 10 en 19.30 uur evang. Nauta (Hilversum); 12 en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur rev. H. Robinson (stichter van de Zuid Spanjemissie)Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 u. openluchtsamenkomst en 21 uur pid- stond. JULIANADORP: Ned. herv. gem. 10 uur ds. Salm (bevestiging nieuwe lid maten). Star of Hope Mission 10 en 19 uur jamenkomst: 15 uur Zondags school; Dinsdag 16 uur meisjeskrans; 19.30 uur Bidstond; Donderdag 19 uur meisjeskrans; Zaterdag 19.30 uur bid- stond. Geref. kerk, 20 uur ds. Hart kamp. HUISDUINEN; Ned. herv. gem., 15 uur Heilig Avondmaal. CALLANTSOOG: Ned. herv. gem. 19 uur Heilig Avondmaal. 'T ZAND: Ned. herv. gem. geen dienst. Onder grote belangstelling van de bevolking, werd de Van Geusau uitge leide gedaan bij het vertrek naar Belgie .Toen de boot de haven uitvoer, gaf de kapitein signalen met de fluit ten teken van afscheid. De Urker veehouder A. Koffeman had bij het palen zetten om het nieuwe land, het ongeluk met zijn hand tussen de paal en de hamer bekneld te raken, waardoor twee vingers werden verbrij zeld. De Urker vissersknecht Willem Hoek stra geraakte met zijn been tussen de motor waardoor hij zware kneuzingen opliep Bij beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening van 25 Maart j.1. is bepaald, dat de kuilvisserij op het ÏJsselmeer dit jaar zal aanvangen op 20 April, in plaats van op 1 Mei. Wederom speelt HCSC 2 thuis, en wel tegen HCSV 3 uit Hoorn. Dit zal de laatste thuiswedstrijd zijn van het tweede elftal. De wedstrijd vangt aan om half vijf. HCSC a speelt om half vier tegen Alcmaria Victrix d. Dit moet een overwinning worden! de onderafdeling demobilisatie. BEKENDMMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van DEN HELDER herinneren er een ieder aan, dat men verplicht is bij vestiging ln en vertrek uit deze ge meente, alsmede bij verhuizing binnen de gemeente, hiervan binnen vijf dagen ter secretarie dezer gemeente. Bureau Bevolking welk bureau van 912.30 uur Cs Zaterdags van 912 uur) voor het publiek is opengesteld aangifte te doen. DEN HELDER, 6 April 1949. OM DE NOORD-HOLLANDSE VOETBALBEKER De indeling voor ons district om de Noordhollandse voetbalbeker is als volgt: C^Alkm. Boys 2, Helder 2, HSV I, De Iiijp I en West Frisia 3. D. Alcmaria 2, Helder 3, Hollandia 2 en HRC 2. Er wordt een halve competitie ge speeld, waarbij 2 van de 3 clubs over gaan naar de le ronde. Het programma voor a.s. Zendag is: Helder 2—De Rijp I 2.30 uur; H£V I— W est Frisia 3; Hollandia 2—Alcmaria 2 en Helder 3—HRC 2 10 uur. In één der lokalen van de openba re lagere school heeft mej. Kingma, directrice dan de Helderse Vakschool voor Meisjes, een causerie gehouden over. het nijverheidsonderwijs voor meisjes. Het hoofd der school, de heer H. N. Kaptein, kon in zijn openings woord een betrekkelijk gering aantal belangstellende ouders welkom heten. In haar causerie betoogde mej. King ma, dat de aanleg voor huishoudelijk werk bij de meeste meisjes wel aanwe zig is. Ieder meisje kan op de „huis houdschool" terecht. Meisjes met diplo ma HBS of ULO kunnen een éénjarige opleiding volgen, waarna zij verschil lende richtingen kunnen uitgaan (bijv. lerares worden). Meisjes, die één of twee jaar op de MULO zijn geweest, kunnen een tweejarige cursus voor hulp in de huishouding volgen. Voor de meisjes, die direct van de lagere school komen, worden de vakken in drie groe pen verdeeld, n.1. de naaldvakken, de huishoudelijke groep en de algemeen vormende vakken. Tot de naaldvakken behoren verstel len, linnennaaien (zoals het vervaardi gen van schorten en onderkleding). costuumnaaien (na twee jaar moeten de leerlingen zelf een jurk kunnen maken), breien, haken, stoppen, stof- versiering (borduren) en ook tekenen (speciaal voor stofversiering, zoals pa tronen voor kussens) Tot de huishoudelijke vakken be hoort naast de kookkunst (en daarbij het leren kennen van de voedings waarde der verschillende spijzen) ook poetsen, schuren, bedden opmaken, was sen en strijken. Het algemeen vormend onderwijs omvat de gewone vakken van de la gere school, met in het tweede jaar bovendien kinderverzorging. Na de causerie werden verschillende vragen gesteld. Aan het eind van de beantwoording wekte mej. Kingma de aanwezigen op, om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling, die op 11 en 12 Mei as. in de Vakschool voor Meisjes aan de Middenweg te Den Helder wordt gehouden. - Dinsdagavond hielden de biljart clubs „Krijt op tijd" uit Julianadorp en t Overschotje" uit Breezand een wed strijd in café Rol te Julianadorp. Bree zand won zeven van de negen gespeel de partijen. Het was de V.V.V. Callantsoog ge lukt om de welbekende Jan P. Strijbos naar Callantsoog te krijgen voor het geven van een filmavond. Beginnende met het rijke vogelleven op Texel, voerde Strijbos ons tot de pauze door verschillende plaatsen in ons land. O.a. bezochten wij met hem een een denkooi ln Overijssel. Prachtig kwam het daarop uit hoe een kooiker werkt, bijgestaan door zijn goedafgerichte kooihond. Na de pauze broedplaatsen van ver schillende vogels hier te lande, waar onder de nesten van de bekende Brui ne kiekendief (Buiserd) welke vogel zeer schuw is en om deze te filmen heeft Strijbos zeer veel geduld moe ten gebruiken. Waterplassen met jon ge bergeenden en nog veel, te veel om op te noemen, werd ons geboden. De hoofdfilm was „Naar het Rhóne-delta". Wij zagen het eigenlijke gebied van de Delta, Ile en la Camargeu geheten, welke ruim 700 vierkante kilometer beslaat. De vlakke en onafzienbare kieisteppe is spaarzaam begroeid. Voorts zagen we de grote vlakten, waar zich de flamingo's bevinden en de meren, welke zout water bevatten. De film gaf verder een beeld van gro te boerderijen en wijnbouwers. Hon derden stieren liepen over de vlakten, gehoed door cowboys op een bepaald soort klein wit paard gezeten. Deze stieren, die half wild zijn, wor den in hoofdzaak gefokt voor de stie rengevechten, die daar in het zui den van Frankrijk ook een grote at tractie vormen. Bijna iedere Zondag vinden daar stierengevechten plaats, zowel in de grotere plaatsen als in de dorpen. Strijbos toonde ons verschillende plaatsen met zeer oude bouwwerken. Aan het slot van de avond werd nog een film gedraaid over het leven van de Iepelaars in het Zwanenwater. HEM, 6 April. Aardappelen 35 rode kool 920; uien 8.60—10.60; wit lof I 24—33 II 20—28; prei 8—102; spi nazie 1719. VRIJDAGAANBIEDING V. en D. Door een .abuis is de adv. met de Vrijdagaanbieding van V. en D. die anders Donderdags wordt opgenomen, blijven liggen tot het nummer van he den. VISSERIJBESOMMINGEN Gisteren bestond de ®anv0" „""i foo Rijksvlsafslag uit: 475 ki«t«n haring 55 tarbot en tong 10 hel bot, so schar, 50 tong en schar, 200 s schol 550 wijting. 130 poon wolf 20 leng 15 bot, 180 koolvis, 20 hake, 270 ka- bedauw en'25 kisten met divers, soorten Besommingen: trawler Ml. 0 54 „Llmburgla" f 14,500; J Zee" 18360; IJM 99 „Batavia- f»». KW 134 (- KW 2) 1 5650; IJM «3 f 326' HD 79 1 4250 NOG STEEDS HET WRAK VAN DE j. p. COEN. Het wrak van de J. P. Coen, d.at sen de IJmuidense pieren sinds Ja"6'! dag een lastig obstakel voor de «Jeep- vaart vormt, zal dezer dagen voor de zoveelste keer worden „aangevallen meldt de IJm. Courant. Tussen de pieren is namelijk een zandzuiger aangekomen, die in aiwu- king van de vorige keer, het niet met zuigen maar met spuiten gaat probe ren. Daartoe is de installatie in Slie- drecht verbouwd een vrij omvang rijke reorganisatie overigens - en wan neer het apparaat succes heeft, zal men met behulp van springstoffen de „Coen" bij stukken en brokken kun nen opruimen. De spuiter is echter weer vrij gemakkelijk in een zuiger te transformeren. Voor de zandspuiter aan het werk kan gaan, zal hij in IJmuiden gemon teerd worden, daarna zal men proef draaien om dan aan het eind van de ze week of het begin van de volgende met spuiten te beginnen. Uiteraard zullen de weersomstandig heden in hoge mate bepalend zijn voor de uitslag van het karwei. 2.90 - 2." - 1." Op de a.s. kermis te Wieringen zal worden toegetaten: een autoskooter, een octopus of spin, een zweefmolen, een crenolinebaan. een draaimolen, een luchtschommel. een babycaroussel schiettent, hoofd van Jut, diverse oefe- ningspelen, oliebollenkraam, suiker- en nougatkraam en diverse vis- en ijs- stalletjes. Door deze maakt de Commissie van Advies Woonruimtewet 1947 bekend, dat op hun vergaderingen alleen per-1 sonen worden toegelaten, die daarvoor een schriftelijk bewijs, afgegeven door de Secretaris van de Commissie (Ru- reau voor Sociale Zaken) kunnen tonen. Verloren: Een blauw met wit ge. kleurde wollen sjaal. Gevonden: Een zijden sjaal. Inlichtingen bij de gemeen tebode. NOORDERMARKTBOND, 7 April 44,000 kg rode kool 17—19,50; 6000 kg gele kool 14,80—15,60; 82,000 kg witte kool 12,40 —12,50; 25,000 kg uien 3,60—10,60 2000 kg peen II 2,70 en III 3,20; 3800 kg witlof; I 1926. II 18—21 en III 13—16 LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE 7 April 22,000 kg rode kool 17—19,40; 25.000 kg gele kooi 14,80—18,30; 24,000 'kg witte kool 12,40; 3400 kg witlof; i 19—25 er» II 11—20; 14,000 kg uien 9,60—10,60 WARMENHUIZEN, 6 April 30,200 kg rode kool 17—18,60; 1400 kg gele kool 18; 4300 kg Deense witte kool 12,40; 3000 kg peen 6—7; 700 kg witlof: I 26—28 en II 19—2» ALKMAAR. (Alkm. Exportveiling) Andijvie 4548; Spinazie 3238; Wor- teljes 10—28; Rode kool 13—19; Gele kool 19—22.50; Prei 7—12; Uien (afw.) 1—3.20, midb. 5; Rabarber 3281; Wit lof 1540; Knolselderie 13; Radijs 5— 12; Selderie 10.5016; Selie 1620.50; Sla 15—23; Aardappelen 3—6; Aard- beien (per stuk) 2—16 cent. AVENHORN, 5 April 1000 kg Witte kool 12,40; 1800 kg rode kool 17—18,80; 2500 kg gele kool 14—17,50; 32,300 kg uien; grote maat 9,60, gewone maat 10,60 en drielingen 8,60; 22,700 kg bieten: I 66,10; 18,800 kg witlof: I 3086 en II 22—83; 43,800 kg peen: II 2,50—7 III 2,506 en veevoe der 1—1,40 Aan de leerlingen der gemeentelijke avondvaktekenschool, die de vijfjarige wintercursus geheel met goed gevolg hadden doorlopen, werden Woensdag de diploma s uitgereikt. In tegenwoor digheid van directeur en leraren der school werden de gediplomeerden toe gesproken door notaris A. M. Engel- mann, lid van de Commissie van Toe zicht. Deze wenste de betrokkenen geluk met het behalen der getuigschriften en sprak o.m. de hoop uit, dat ze bij hun dagelijkse werkzaamheden zoveel mo gelijk profijt van het geleerde zouden mogen hebben. Hij herinnerde er aan, dat ook bij de volgende wintercursussen steeds ver der gelegenheid blijft bestaan het on derwijs in bepaalde vakken te blijven volgen. Na de eigenlijke uitreiking werd nog het woord gevoerd door de direc teur, de heer G. G. ter Meer, en door de heer G. Rens, als vertegenwoordiger der Rijkswerf, belast met de opleiding der militaire timmerlieden. De oudste leerling, W. Cruijff, ver tolkte tenslotte de dank van allen ten opzichte van het lerarencorps. Aan de volgende leerlingen werden de eindgetuigschriften 5-jarige cursus uitgereikt: Afdeling Metaalbewerkers: J. C. Bo venkerk, A. Compagne, M. J. Gleym, J. Groet, M. K. Hengsdijk, A. Jansen, K. Keizer. P. Kroon, M. Oosterbeek, J. Petrus. H. Post, H. Stedema, A.' J. Struyk, A. de Vries, C. Willemsen, J. N. Winkel. K. Hokke; afgewezen geen. Afdeling Scheepmakers: R. H. Deel stra, G. Hendrikse. H. Kiefte; afgewe zen één. Afdeling Houtbewerkers: L. den Broeder, J. Buis, J. Cornielje, W. Cruijff. W. Kroon, D. B. Mous, A. Schouwenaars, S. L. van der Vliet, W. van der Wenden, J. A. Zoetelief, R. Zijm, L. H. Leenaars. H. L. R. Hanser, C. Morsch, J. J. Cirk, S. Heidema, T. de Kok; afgewezen één. Afdeling Electriciens; C. Benekerf C. Boer, J. Bruin, P. Koopman, I, Mark, J. C. H. Steinmann, K. Proper, J. M. Dirks; afgewezen geen. De volgende oudere leerlingen ont vingen een verklaring dat zij speciaal gedurende de afgelopen wintercursus de lessen geheel of gedeeltelijk met goed uitslag hadden gevolgd: Afdeling Scheepmakers: A. H. Ver schuur, J. M. Aichmann, P. M. M. J. Duursma, H. Eygendaal, J. Graven, L. Krijtenberg, P. Vink, N. J. J. Houniet. Afdeling Bouwvakken; J. A. Oosten dorp, A. van Zandwijk, R. Kossen. Afdeling Schilders: H. J. Borgart, P. Bruin, S. Jongen, C. Kos. Telkens horen wij nog weer van nieuwe mond- en klauwzeergevallen in onze provincie (en ook in overig Nederland.) Het blijkt in vele geval len door een marktkoe te zijn aange bracht en het bepaalt zich in tal van bedrijven tot die marktkoe, indien het reeds aanwezige vee korte óf lange tijd tevoren was geënt tegen mond- en klauwzeer. Zelfs op verschillende be drijven, waar de veestapel langer dan maanden geleden werd geënt, blijven de geënte dieren gezond. De enting tegen mond- en klauwzeer is prak tisch afdoende en welk kapitaal de zorgzame veehouder zich door tijdige inspuiting bespaart, is niet bij benade ring te schatten. Maar, er zijn méér diersoorten ge voelig voor mond- en klauwzeer en nu in het voorjaar, nu er weer zoveel jong leven op de boerderij ronddar telt, leek het mij goed hier via de krant nog eens op te wijzen. Er gaan lammeren en biggen dood aan mond- en klauwzeer en de oude- ïen onder ons zullen zich nog goed weten te herinneren, hoe vlak na de oorlog !914-'18 er tal van jonge kalve ren sneuvelden. In de regel gebeurde dit tijdens het voeren, wanneer de jonge kalveren haastig de melk of melkproducten naar binnen slobber den en dan soms met een enkele chreeuw plotseling dood neervielen, tengevolge van een mond- en klauw zeer hartaandoening. Toenmaals werd er op grote schaal met bloed van pas genezen dieren gespoten. Dat gaf maar een tijdelijke weerstand, misschien van hoogstens 14 dagen of uiterlijk 3 we ken. Ook werd toen Wel serum inge spoten en serum gaf niet veel langere immuniteits-weerstands-duur. Maar nu kunnen wij beschikken over een prima mond- en klauwzeer entstof en daarom ligt het geval nu veel gunstiger. Door nu uw vee in te laten spuiten met mond- en klauwzeer entstof bent u zeker, dat u de gehele weideperiode overbrugt en dat uw vee tot het eind van 1949, praktisch* gesproken, geen mond- en klauwzeer zal krijgen. Dat 4 veulens f 175; 68 gelde koeien, ma ger 400—525; 20 kalfkoeien 600750' 6 vaarzen 400-450; 15 pinken 225-1 270; 20 magere schapen met 2 lamme ren 85—100; 45 overhouders 55—60' 6 b°k„ke0n' J 8.eiten 1040; 20 biggen'45 65, 28 konijnen 110; 6 kippen 37 Voor de Centrale werden aange voerd: 3 stieren, 44 vette geldekoeien, 2 pinken, 5 vette schapen. VISSERIJ URK, 6 April 1949. Door 8 vaartuigen werd Woensdag aangevoerd; 359 pond fuikaal f 1.10—f 1.16 per pond en 20930 pond nest, prijs f 1.D0f 2.30 p. 100 pond. Op de leeftijd van tachtig jaar is na een korte ziekte in de nacht van Dins dag op Woensdag te Hilversum over leden mevrouw A. Noordewier-Red- dingius, Nederlands bekendste zangeres en zangpaedagoge. er nog altijd veehouders zijn, die het maar afwachten, in de stille hoop dat zij er „doorlopen", is een feit. Dat is dom, want wanneer een veestapel wordt geënt tegen mond- en klauw zeer, duurt het toch altijd nog 14 da gen voor het op „volle sterkte" werkt En, we weten nu toch zo langzamer hand wel, hoe grillig de mond- en klauwzeerinfectie verloopt. Daar hoef je helemaal niets voor aangekocht te hebben, om het te krijgen. Neemt u toch geen risico, maar laat nog in de staltijd uw vee inenten. In de buurt van Alkmaar heeft een veehouder 35 lammeren dood aan mond- en klauwzeer. En, op meerdere plaatsen zijn er biggen aan gestorven. Wanneer er op een boerderij mond en klauwzeer is uitgebroken, is het te laat! Dan kunt trachten met serum inspuitingen het jonge vee te redden, maar afdoende is dat niet. Ook hier gaat de „cost voor de baet uit! Voorkomen is beter dan genezen. De Dir. Prov. Gezondh.dienst voor Dieren, D. REMPT Aldebaran, Galveston—A'dam, 6-4 250 mijl Lands End Almkerk, Sydney—R'- dam, 6-4 van Aden Amsteldiep. 6-4 van Semarang naar Soerabaja Arendskerk, R'damAustralië, 6-4 van Brlsbane Bali, 7-4 van Semarang te Batavia Cistula (t), 6-4 van Pladjoe naar Singapore Celebes, 7-4 van Soerabaja te Makassar Farmsum, HoustonR'dam passeerde 6-4 Portland Etrema (t), 6-4 van Thames- havn naar Manchester Grootekerk, 6-4 van Dar es Salaam naar Lorenzo Mar- quez Jacob Cats, 6-4 van R'dam te Narvik KeUehaven 6-4 van Pointe Noire te Port Gentil Klipfontein 7-4 van Kaapstad te Port Elisabeth Kota Inten, Java—R'dam, 6-4 te Suez Leuvekerk. 6-4 van Cochin naar Calicut Lutter. kerk, 6-4 van Dubay naar Bahrein Marpessa (t), 6-4 van Singapore te Miri Prins Maurits R'damMontreal, 6-4 550 mijj west van de Sclllies Saidja (t), 6-4 van Pladjoe naar Singapore Salawati 7-4 van A'dam te Casablanca Stad Leiden, Mombassa—A'dam, 7-4 te Marsellle Stad Vlaardingen, 6-4 v. Nar vik naar Vlaardingen Tarakan, Halifax —Java, 7-4 te Alexandrie Tosari, Java —R'dam, 6-4 van Belawan Tjimenteng, 6-4 van Hongkong naar Belawan Tjitjalengka, 6-4 van Chreibon naar Ba tavia Waterland A'dam—Buenos Aires, 7-4 te Montevideo Zuiderkruis. R'dam Java, passeerde 6-4 Kaap Guardafui Garoet, 7-4, 2,30 uur van Hamburg t8 Antwerpen Marken, 6-4 te Semarang Modjokerto, 6-4 van Makassar naar Soerabaja Salatiga, 0-4 van Singapore naar Batavia Slamat R'dam—Makassar, 9-4 te Belawan verwacht Sarangan 6-4 11 uur van Bombay naar Colombo Ternata, 5-4 van Soerabaja naar Bintang, wordf 8-4 aldaar verwacht Waterman, Java—Rdam, passeerde 6-4, 20 uur, Gi braltar Weltevreden, 5-4 van Semarang naar Soerabaja Zeeland, 4-4 van Balik Papan naar Tarakan Alperat Buenos Aires—New York. 6-4 van Bahia Alamak, 7-4 van Hamburg naar R'dam Algorab, R'dam—Porto Alegre, 6-4 te Fefnambuco Aldabi, Buenos AiresR'dam; passeerde 6-4 Fer- nandonoronha Eemdijk, 6-4 van Ha vanna te Boca Grande Leopoldskerk, Caicutta—R'dam 7-4 te Antwerpen Mariekerk, 7-4 van Manilla naar Hongkong Molenkerk R'dam—Japan, 6-4 van Genua Helicon, 7-4 van Port au Prlnce naar New York Hera, Barrahona—A'dam. '-4 te Antwerpen Hermes, 6-4 van Buenos Aires naar Montevideo Hilver sum, 7-4 van Port Bouet te Libreville -* Joost v d Vondel, 7-4 van R'dam 18 Narvik verwacht Larenberg, 7-4 v®» Curasao te Barran Quilla Maaskerk. DakarPlymouth, passeerde Flnisterre Malvina (t) 7-4 van Hamble te Tanpic0 - Stad Dordrecht 7-4 van Huelva naar »as van Gent - Tégelberg. 7-4 van Kaap»"8 te Montevideo verwacht Winterswijk, 6-4 van Santiago de Cuba, bestemming R'dam

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2