Aan de vooravond van de centrale stierenkeuring te Alkmaar De bibliotheek van het Parlement Betalingen in bloembollenvakverlopen niet naar wens BKC-Succes in de Polder Wieringen Vergadering motorclub „Wieringen en Omstreken" De Hollandse Mij. van Landbouw vergaderde Burgerlijke Stand Belangrijke dag voor de Noordhollandse fokkerij Friese Krite K.V.H..nieuws Afd. Noordholland DE KAMERBODE sleept enige dikke folianten aan en deponeert ze op de lessenaar van de geachte afgevaardigde mr. Teulings. Daar komt een daverende redevoering van, denkt de toeschouwer in z(jn argeloosheid. Maar tot z(jn verwondering slaat de heer Teulings de zware boeken halverwege open, legt ze op elkaar en spreidt zjjn paperassen er op uit. H(j heeft zijn lessenaar verhoogd; dat maakt hem het raadplegen van zyn aantekeningen en het spreken gemakkelijker. Ruim 91.000 delen! Een ooi naar Soesidijk Jalianadorp Mooie zanguitvoering Zijpe Burgerlijke Stand Marktoverzicht Schagen Levenslang voor Ko Langendijk Financiering van hei bedrijf in studie genomen Vergadering te Breezand Bij afwezigheid van de heer P. Koo- men, leidde de vice-voorzitter, de heer A. Moolenaar, de vergadering van „Bloembollencultuur", die bij de heer Bossen werd gehouden. De heer S Koppes, hoofd-assistent van de Tuinbouwvoorlichtingsdienst begon met aan te geven, wat het Rijks- tuinbouwconsulentschap te Hoorn be oogt, n.1.: Ie het geven van onderwijs (hier de vakschool voor bloembollen teelt), 2e proeven nemen, 3e voor lichting geven. Lange tijd heeft de heer De Winkel hier als assistent gewerkt en nu deze in particuliere dienst is over gegaan, is de heer Onderwater als zijn opvolger aangesteld. Zijn taak is proe ven te nemen en het geven van voor lichting om de teelt op een nog hoger plan te brengen. Ook cultuur-technisch (b.v. in verband met de mechanisatie) en juridische vraagstukken (over pacht- verhoudingen b.v.) kunnen hem voor gelegd worden. Na een opsomming van de opgezette proeven, besloot spr. met op te merken, dat er een commissie is gevormd om het contact tussen consu lentschap en kwekers nauwer aan te halen, maar dat tot zijn bevreemding de grote afdeling Anna Paulownadaar nog geen lid van is. Op een vraag van de heer G. H. Geerligs zegde de heer Koppes toe. graag eens voor een „praatavond" naar hier te komen en dan de resultaten van de proeven te zullen meedelen. De voorzitter beloofde de zaak van het toetreden als lid in een volgende vergadering aan de orde te zullen stel len. Onder de ingekomen stukken was een 'mededeling dat de inzending van de afdeling op „Winterflora" bekroond was met f 50 en een vraag van „Ho- baho" om voortaan korte verslagen van de gehouden vergaderingen in te zen den, opdat men in de Zuid beter weet wat er in de Noord gebeurt. Tot afgevaardigden ter algemene vergadering werden gekozen de heren Kloosterman en Jongejans (G. Berbée en A. Moolenaar plaatsverv.) Bij de behandeling van de beschrij vingsbrief bleek men tegen het voor stel van het hoofdbestuur om het stem recht te wijzigen. Zelf werd men van de voorgestelde regeling niet slechter. Kleinere afdelingen zouden echter min der te zeggen krijgen en ook zag men er een bevoordeling van de exporteurs in. Wel ging men mee met het voorstel tot wijziging van het Handelsreglement (gedeeltelijke restitutie van de omzet belasting) en het instellen van een vaste commissie om de wijzigingen of aanvullingen van het Handelsreglement afhankelijk te stellen van een verkla ring van noodzakelijkheid van deze commissie. Betaaldata. Naar aanleiding van het verschuiven van de betalingen door de bloembol lenhandelaren naar later data dan tot nu toe gebruikelijk was. heeft de plaat selijke afdeling een schrijven gericht tot hèt hoofdbestuur, waarin betoogd wordt, dat de kweker voor de finan ciering gedurende de teelt der bollen verantwoordelijk is en de handelaar dat moet zijn, zodra hij gekocht heeft. Nu de betalingen uit het buitenland minder vlot binnen komen, willen de exporteurs, met terzijde stelling van het Handelsreglement en door het op nemen van een afzonderlijke clausule op het koopbriefje, hun moeilijkheden afschuiven op de kwekers, zo werd ter vergadering opgemerkt. Het hoofdbestuur doet een dringend beroep op alle leden, exporteurs en kwekers om het „leven en laten le ven" op de voorgrond te stellen, daar het ook als geheel slechts gebaat is bij gezonde exportbedrijven en een gezon de kwekersstand. Het neemt het voor stel van Anna Paulowna over om het gehele vraagstuk der financiering van het bollenbedrijf door een deskundige commissie te laten bestuderen, waarin kwekers, handelaren, veiling- pn bank wezen en vertegenwoordigers van or ganen van de ministeries van Land bouw en Economische Zaken zitting zullen hebben. Een luid applaus onderstreepte het compliment, dat de heer G. Timmer het bestuur maakte voor zijn activiteit in deze zaak. Namens de kascommisie, bestaande uit de heren Van Graven en Klooster man, bracht laatstgenoemde verslag uit over de financiën in 1948. De reke ning van de tuinbouwschool sloot in inkomsten en uitgaven op f 884.58. De toengehouden tentoonstelling vroeg aan uitgaven f 1747,36; de inkomsten waren f 1241.26; het nadelig saldo was dus f 506.10. Het verenigingsboekjaar sloot echter toch nog met een bezit van f 879.05 (het saldo van '47 was f 572.20) De afdeling heft 25 pet. van de ver enigingscontributie voor de eigen kas. Zij royeerde een achttal leden die de extra-heffing niet wilde betalen. Het hoofdbestuur ging hier niet mee ac eoord. Dat had wel gemogen, als de geroy- eerden dichtbij weer van een andere afdeling lid hadden kunnen worden! Maar hier ging dat niet. Deze redene ring stond de vergadering weinig aan. Het bestuur zal nog eens met het hoofdbestuur praten: de 25 pet. bluft geheven als vrijwillige bijdrage. De onwil (geen onmacht) om te betalen Werd sterk veroordeeld. De tentoonstelling niet in Den Helder. De heer Jongejans gaf enige cijfers over de laatste tentoonstelling. Er wa ren 2089 betalende bezoekers geweest. Inkomsten ruim f 1100, uitgaven f 1300. Een tekort van f 200. De heer Kortekaas had enkele aan merkingen over de opening en het sluiten van de tentoonstelling en meen de dat te weinig reclame was gemaakt. De voorzitter bestreed dit. Speciaal in Den Helder was er veel werk van ge maakt. Hij deelde mede, dat verzocht was het volgend jaar daar de tentoon stelling te houden. De meerderheid der vergadering was er tegen Besloten werd in ieder geval weer een huis- en schoolbloei-tentoonstelling te houden. Of er ook weer een vaktentoonstelling komt zal later worden beslist. De voorzitter bracht dank aan de he ren J. Timmer en A. Esseveld, resp. secr. van de vak- en van de huisbroei- tentoonstelling voor het vele werk door hen verzet Ook aan alle anderen, die in het belang van de tentoonstelling hun tijd en krachten gaven, werd dank ge bracht, waarna de prijzen werden uit gereikt. Bij de rondvraag deelde de heer D. Lubbert mee, dat de kolentoewijzing voor de kwekers gelijk zou zijn aan het vorige jaar. Naar aanleiding van een vraag van de heer H. van Lierop zal aan het ge meentebestuur-verzocht worden bij verordening vSt te stellen, dat in Breezand de honden niet los mogen lopen. De afgevaardigde naar de alg. vergadering kreeg opdracht te infor meren, waarom de gouden medaille, door onze gemeente beschikbaar ge steld, aan niemand is toegekend. Donderdagavond vergaderde de Mo tor-club „Wieringen en Omstreken", in café Koster te Hippolytushoef onder voorzitterschap van de heer L. Bood. In het verslag over 1948 werden de diverse wedstrijden gememoreerd, waar de leden van de club een goed figuur hebben geslagen. Voor de districtsvergadering op 28 April worden afgevaardigd de heren L. Bood, N. Scheltus, T. Hollander, P. Koster en Hoftijser. Vervolgens worden verschillende te houden ritten besproken als: 1 Mei Tourtocht naar Lisse door de duin streek. 8 Mei Zandvoort, Elfstedentocht, Brabantrit, enz. Als nieuwe leden hebben zich aan gemeld de heren A. Stapel en J. Kat. De bestuursverkiezing heeft de vol gende uitslag: P. Koster, voorzitter; Hoftijser, secretaris; T. Hollander, pen ningmeester; L. Boad. commissaris en J. Scheltus, commissaris. Bij de rondvraag kwamen verschil lende onderwerpen, aan de orde, waar bij het belangrijkste was, dat niet- leden kunnen deelnemen aan de te houden tochten. Met een woord van dank sloot de voorzitter deze geanimeerde vergade ring. KERMIS 1949 Voor de aanstaande kermis in deze gemeente zijn door Burgemeester er. Wethouders de volgende standplaatsen verleend: zweefmolen (M. Bos), Auto scooter (J. Sipkema), draaimolen (F. Mijer), luchtschömmel (O. Zuidema), baby-caroussel (Wegkamp), spin 'El- zinga), gebakkraam (A. v. d. Hoek), schiettent (A. Blokker), suiker- en nougatkraam (Koolstra), voorts nop van Jut, lijntrek- en pyramidespel, bumpersport, draaibord, lichtsoort, duikbootspel, prijsrolsport, kunstglas- fclazerij, „Minerva", vis-, fruit- en ijs- stalletjes enz. De vergadering werd Donderdag ge houden onder voozitterschap van de heer Jb. Mulder, die in zijn openings woord in het bijzonder de Heer Hoorn man uit Koegras, lid van het hoofdpe- stuur verwelkomde. Zij was matig be zocht, wat niet wegnam, dat de gevoer de besprekingen er niet minder om waren. De notulen gingen zonder op- of aan merkingen onder de hamer door. Het financiële verslag, uitgebracht door de heer N. Mulder, gaf aan de uit komsten over 1948, zijnde aan ontvang sten 1512,33; uitgaven 1256,44, saldo 1948 255,89. De ingekomen stukken, waaronder een brief van de heer Reitsma, waarin hij wegens benoeming, als veearts af scheid nam en een tweetal van het hoofdbestuur, liepen ook vlot van stapel. Naar aanleiding hiervan werd besloten om weer een volledig eigen vakblad in 't leven te roepen, wat ook het Hoofd bestuur voorstaat. De voorzitter deelt nog mede, dat door tussenkomst van de Landbouw vermoedelijk grasmeel zal kunnen wor den aangekocht. Volgt benoeming controle-commissie cp bescheiden der gehouden tentoon stelling in Sept. '48. Uit de vergadering worden benoemd de heren P. Tijssen en C. Roos. Hierna worden de eervolle vermel dingen, van de tentoonstelling uitge reikt. Een voorstel van het bestuur om te komen tot oprichting van een Ver. voor Bedrijfsvoorlichting, vindt na een inlei ding van de heer v. Dord (ass. Voor lichtingsdienst) algemene instemming. Voorlopig worden de kosten zo laag mogelijk gehouden, 0,10 pe ha. De rondvraag biedt weer allerlei. Een verzoek om Ir. Cleveringa een spreekbeurt te laten vervullen, wordt voor j)et volgend seizoen ingewilligd. Een klacht over het arbeidscontract inzake aardappelrooien wordt door de heer Hoornsman verwezen naar de Stichting van de Landbouw. Ook komen er klachten over de sportduiven, welke schade aan de ge wassen veroorzaken. Zal getracht wor den een gemeente-verordening te krij gen voor tijdelijk vasthouden, b.v. Maart tot September. Gevraagd wordt hoe het hoofdbestuur denkt over het regeringsbeleid in de toekomst voor de Landbouw. De verga dering is er niet erg gerust op. Door de heer Hoornsman deelt mede, dat dit punt alle aandacht heeft van het hoofd bestuur en het zal ook aan de orde wor den gesteld op de Alg. Vergadering op 20 Mei a.s. in Den Haag. Nadat het vuile afvoerwater is besproken, wat gevaar voor T. B. voor het vee inhoudt, wordt deze vergadering door de voorzitter met een kort woord gesloten en dank gebracht aan de heer Hoornsman voor zijn adviezen. Geboren: Aagje, d. v. P. van Teu- lingen en W. de Jong. Theo, z. v. R. B. Weizenbach en J. de Jong. Gerard, z. v. R. B. Weizenbach en J. de Jong. Geertuida, d. v. W. Pops en P. Donkerbroek. Anna Gerie, d. v. S. P. Lont en T. Kuut. Ondertrouwd: C. Tijsen en M. A. Kaan. Gehuwd: P. Kreijger en H. Koorn. J. Schermer en M. van Wieringen. De Rijksveeteelt consulent, ir. L. de Vries, schrijft ons: Elk jaar weer wordt met grote be langstelling in fokkerskringen het re sultaat van de centrale stierenkeuring te Alkmaar tegemoet gezien. Deze dag toch vormt het sluitstuk van de stieren keuringen die op een 40-tal plaatsen zijn gehouden en waar de beste stieren worden aangewezen om op de C.S.K. de naam van de N.H. fokkerij mede hoog te houden. Van het totaal aantal ge keurde stieren 1000) komen er -± 140 in Alkmaar, een scherpe selectie dus. In de herfst van 1947 en ook ge durende 1948 is een niet onbelangrijk aantal goedsoortige tot zeer goede jonge stieren naar het buitenland verkocht. Deze afzet, die over het algemeen voor zeer lonende prijzen heeft plaats gehad, is een zeer verheugend verschijnsel. De N.H. rundveefokkerij geniet sedert de bevrijding in vele zwartbont fokcentra elders in Nederland en ook in het bui tenland naast de fokkerij in Friesland een grote belangstelling. Deze belang stelling is mede een gevolg van de in druk van de gehouden C S.K. in Alk maar in de afgelopen jaren. Bij de indruk die van de keuring te Alkmaar uitgaat spelen type en exte rieur een zeer belangrijke rol. Even be langrijk zijn de productiegegevens van de moeder en beide grootmoeders, ver meld in de catalogus. De Prov. Commissie, die de C.S.K. or ganiseert, streeft er naar deze produc tiecijfers met de daarbij behorende ge gevens zo volledig mogelijk te geven. Vermeld worden alle afgesloten melk- Ujsten van moeder en beide grootmoe ders het jaar bij elke lijst, de datum van afkalven, kg melk, kg melkvet. vet, melkd. droogstaldagen, gemidd. dag opbrengst kg melk en grammen vet. Voor een deel van de fokkers is het fokken van stieren een belangrijk ne vendoel van het bedrijf., Voor het groot ste deel der fokkers en veehouders mid del om de productie van de stallen, waarin hij wordt gebruikt, te verbete ren, voor een klein deel tevens om stie ren voor de afzet te fokken. Vrijwel iedere N.H. fokker is van oordeel, dat een fraai gebouwde koe met matige productiecijfers een slechte koe is. Wel nu, ditzelfde geldt ook voor de stieren. Enige bijzonderheden. Nu enige bijzonderheden over de stie ren. die 22 April a.s. te Alkmaar aan wezig zullen zijn: 73 éénjarige; 27 twee-jarige; 14 drie jarige en 10 vier jarige, en ouder. Wanneer we een indeling maken op basis van de afstamming via vaders zijde, dan blijkt, dat wel zeer voor de hand ligt, dat de Oldambster Adema nafok thans praktisch het gehele beeld van de keuring beheerst. Bij de één-jarige stieren behoren 54 stuks tot de Old. Adema nafok, waar van 19 zoons van Adema 7, 10 van Adema 21 en 8 van Dina Lindberg Adema. Verder 4 zoons van Adema van Catrien 28 (Old. Adema Lindberg Old. Lodewijk 3 Old. Luctor). Van FJR.S. origine (zoons of klein zoons van F.R.S.-stieren) een 13-tal, waarbij geen enkel vaderdier die wat het aantal zoons betreft, sterk naar voren komt. Het aantal één-jarige stie ren behorende tot de Franc stam via vederzijde komen er slechts 3. Twee-jarige stieren: 19 stuks Old. Adema nafok. waarvan 7 zoons van Old. Adema: 5 van Dina Lindberg en 4 van Dfartinus Adema. Voorts nog 5 van F R.S origine. Bii deze leeftijdsklasse slnehts één behorende tot de Fransstam. Bii de drie-jarige en oudere stieren 12 stuks Old. Adema nafok; 2 Old. Luc tor nafok; 6 stuks van Adema 197 FRS nafok en 4 Fransen. Van het totaal aantal in de catalogus opgenomen «tieren behoren 85 of 68 °/n tot de Old. Adema nafok. Het aantal R P. stieren en voorlopige R.P. stieren, vermeld in de catalogus, bedraagt dit jaar 53 of 43 en dit bewijst wel. dat de N.H. veefokkerij op een zeer economische basis berust. Op Waensdei 6 April 1949 halde krite "oan de oare kant" hjar léste ut- fiering yn dut winterskoft, it wier een hiel oare joun as dat wy gewoan binne, kienen wy oars altjid toaniel, nou kie nen wy een film, joun. Fortoand waer- den de films van de alvestêddetocht yn 1941, en fjirder de skisport en it rilden foar de Olympische krüg. Dat alles waer foar it skoft fortoand, en nei it skoft krigen wy it skütsjesilen en fjir der de oare wettersporten, en la eintsje beslü waer noch de film for toand fan „de Piet Hein", op roonreis troch Frieslan. De Foarsitter koe om rom 8 üre oan een aerdige smiite volk it wolkom ta roppe. Hij lei efkes üt hoe of it best- jür er bij kommen wier om deuze joun ten filmjoun te jaen, dat it oars de be doeling west wier om wer een toaniel- joun te jaen, mar troch omstannigheden waer den wij twongen om hwat oars üt te fienen', it bestjür hope mai dat dut ik slagje mei. En efternei besjoen kin men net oars sizze as dat de joun wol foldien hat. Der wier neist üs eigen ploegje ek noch al ris een freamd antlit te sjen, sdat de krite ek noch de gelegenhyd hie om hwat reclame te meitsjen foar hjar gearkomsten. It wier benei toalwe üre doe 't de foarsitter de joun slüte koe, en al de canwêzigen een wolkom thü ta winske en een, oan 't sjens ta winske op de earste joun ien it neie winterskoft. Zondagmiddag 2.30 uur speelt K.V.H. I tegen Blauw Wit IV uit Amsterdam. Dit is de laatste wedstrijd van K.V.H. I om de Zilveren Nieuws v. d. Dag beker. Dit belooft een zeer mooie wed strijd te worden, waaraan de korfbal enthousiasten hun hart kunnen ophalen. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het terrein Kemphaanstraat. ZOEKEN EN RAPEN VAN EIEREN Het zoeken en rapen van eieren van wulpen, scholeksters, grutto's en ture luurs is toegestaan tot en met 19 April 1949. Het rapen, verkopen, vervoeren enz. van eieren van zwanen, ganzen, een den, duikers, watersnippen, goudplu vieren, kemphanen, meerboeten en waterhoentjes is niet toegestaan. Promotie 3e klasse: Zaandijk en IVV gaan het in de Zaan proberen. Ogen schijnlijk een kleine zege voor de thuis club, maar een verrassing is hier best mogelijk. Zilvermeeuwen kan het Hil versum nog lastig genoeg maken. Voor beide clubs .betekent verliezen een le lijke streep door de rekening. In de tweede afdeling krijgt Schoten haar laatste kans nu Baarn op bezoek komt. Een kleine kans geven wij de Schotenaren wel. WA mag tegen De Kennemers met een gelijk spel tevre den zijn. Promotie vierde klasse: BKC en Suc ces binden voor de vierde maal dit sei zoen de strijd tegen elkaar aan. Suc ces staat er heel goed voor, maar een nederlaag brengt de spanning weer ge heel terug. En daar zal BKC voor vech ten. Overigens geloven wij niet dat het zover komt. Randers en Grasshoppers spelen onder leiding van W. Gouds- waardt tegen elkaar. De verliezer is vrijwel uitgeschakeld. In de tweede afdeling komt DTS in het veld tegen DRC uit Durgerdam. Wij kennen de kracht niet van DRC, maar mogen toch aannemen dat de Deetjes op eigen veld zich niet zullen laten ver rassen. Purmersteijn achten wij sterker dan OFC. Promotie res. klasse. WFC 4 en Zil vermeeuwen 2 gaan proberen hun plaats in de res. 3e klasse te behouden. De derde tegenstander is Succes 2. Promotie naar de KNVB. Sijbekarspel en Schoorl ontmoeten elkaar. Waar schijnlijk kan Schoorl ook hier zege vieren. De beker. In groep E krijgt Water vogels bezoek van West Friezen. De tweede plaats ljgt open voor de Tor ren, dus rekenen we op een zege. Texel zal geen kans zien van Alc- maria te winnen. Wieringerwaard Hollandia is een open strijd.. Schagen krijgt tegen OSV haar las tige wedstrijd. Toch hebben wij ver trouwen in de geel-zwarten ,dat ook de ze klip omzeild wordt. RipperdaDSS. HRC toert naar ADO. Eindelijk weer eens een derde klasse strijd. En juist daarom hebben wij vertouwen in de roodjakken. VVD—RCZ, Vrone—THB. Helder zal het in Nieuwe Niedorp niet gemakkelijk krijgen tegen de club van die naam. We rekenen echter op een volledig herstel. EHSDe Ger maan, DJKBeverwijk. Jun. E. DTS bJong Holland a. I G. HCSC aAlcmaria d; Vrone a Alkm. Boys b. Gouden kruis: CocksdorpTexelse Boys; Texel 2Texelse Boys 2; Texel 3Oosterend 1. Geelzwart 2WGW 2; Oudesluis 3—Sint Boys 1. Kaagvogels 2 BKC 2; Oudesluis 2SRC 2; Schagen 3—ZAP 2. Con Zelo 1—Flevo 1; Winkol 1Wiron 1; Nieuwe Niedorp 2Hol landia T 1; SRC—Geelzwart; VZV— Kaagvogels; HRC 4—WGW 1; Water vogels 2Petten 1; ZAP 1Vios 1. Competitie. I B: RKDVOHOSV. 4 K: Succes 5—ZAP 4. 4 L: WGW 3—ZAP 5. 4 M: AWB 3—Winkel 4. 4 R: Oosterend 2Cocksdorp 2; De Koog 2Texelse Boys 3. Jun. D: DTS aWest-Frisia a; Helder aScha gen a; HRC aHollandia a. Jun. K: Geelzwart aZAP a; SRC aLSVV a; VZV a—SDW St Victor b—ZAP b. I G: Watervogels aHRC c. I H: BKC bHRC -e; Helder cSchagen b; Watervogels b—JVC a. II: Wiron a Dirkshorn a. IQ: Geelzwart a SRC a. (Van onze parlementaire redacteur) Natuurlijk, daarvoor kan men de grote werken uit de Kamerbibliotheek ook gebruiken, doch het is niet hun normaio bestemming. De boeken, die de bi bliotheek bevat en die te allen tijde ter beschikking van de Kamerleden staan, dienen om hen op de meest uiteenlopende gebieden in te lichten, hun! de feiten en de cijfers te verschaffen, die zij ter adtructie van hun argumen ten nodig hebben en hen dus, wat hun informaties betreft, niet met de mi nisters, met wie zij in het strijdperk treden, ten achter te doen staan. Oostenrijk van vroeger, de Verenigde Staten en natuurlijk ook van ons land zelf. Bijna alle door ruil verkregen. Nu ja, er zijn verscheidene delen bij, die langzamerhand onder het stof ko men te zitten, want niet elke dag ver diept zich een Nederlands Kamerlid in het stenografisch verslag van bijvoor beeld het Amerikaanse parlement. En het aantal leden, dat Skandinavisch of Tsjechisch kent, is uiterst gering, maar toch worden de boeken een enkele keer te voorschijn gehaald, bijv. als in onze volksvertegenwoordiging kwesties aarf de orde komen, die ook de gemoe deren van de leden van een der bui tenlandse parlementen hebben bezig gehouden. Belgie kent het probleem der publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. Er zijn Nederlandse Kamerleden, die zich op de hoogte stellen, hoe men over onze Zuidgrens daarover denkt, nu zij er over enige tijd over spreken moeten. Een dergelijke verzameling is uniek in ons land. De kroon spant de collec tie Handelingen van .het Britse par lement van 1795 af. Toen in Engeland een deeltje uit deze verzameling Blue Books niet te vinden was, kwam een lid van de Britse Legatie in onze Tweede Kamer de passages overnemen, waarnaar men in Londen vergeefs had gezocht Neen, de Kamerleden mogen niet klagen, dat niet het uiterste wordt ge daan om hun dorst naar wetenschap e- kennis te lessen. De bibliothecaris houdt minutieus zijn cat logus bij. Als er vergadering is, is hij present en een lid behoeft maar te kikken, en in een ommezien heeft hij het verlangde werk in zijn bezit. UET ZIJN ER ontelbare. In enige vertrekken boven in het gebouw van de Tweede Kamer en verder op de zolders en.in ,de kelder rijen zich 91.000 delen aaneen. Zij puilen, bij wijze van spreken, het gebouw uit en een wat rianter ruimte voor deze merkwaardige bibliotheek zou waar lijk geen overdaad zijn. Voorlopig zal de bibliothecaris, de heer F. K. van Iterson, die als een Cerberus waakt over de boekenschat, zich met de in- eenlopende, hokkerige vertrekken moeten behelpen. Een merkwaardige boekerij! Van wege haar doel en vanwege de talrijke vreemdsoortige werken, die er te vin den zijn. Wilt ge het naadje van de kous we ten over de Japanse aanval op Pearl Harbour, die tot de deelneming van de Verenigde Staten aan de Tweede We reldoorlog geleid heeft? Ergens op een plank staat het rapport van de Ameri kaanse enquête-commissie, die een on derzoek naar de gebeurtenissen heeft ingesteld. Onze eigen Parlementaire Enquete-commissie moge met grondig heid te werk gaan, getuige de bijna elfhonderd bladzijden van het eerste deel van haar rapport over het rege ringsbeleid 19401945, de Amerikanen wisten er ook weg mee. „Pearl Har bour" staat in geuren en kleuren be schreven in 36 delen. In één band sa mengebracht, zou het verhaal een boek vormen van een meter dik! Gaat uw belangstelling uit naar het verhandelde in het Folkething, de Deense Tweede Kamer, of wilt u weten, wat een zekere meneer jaren geleden in de Kamer van Afgevaardigden van Tsjecho Slowakije heeft pezegd, de bi- blotheek van onze Tweede Kamer laat u niet in de steek. Zij bezit de volle dige „Handelingen" het woordelijk verslag van het in het parlement be sprokene van deze beide landen. Zij heeft ze ook van Belgie, van Frankrijk, van Luxemburg, het vroegere Duits land, Engeland, Noorwegen, Zweden, Finland, Zuid-Afrika, Hongarije, het Evenals vorig jaar wordt van daag namens de Texelse bevol king een ooi aangeboden aan de prinsesjes Marijke en Margriet. De heer Kikkert heeft ditmaal een ooi ter beschikking gesteld en Vrijdag in de vroegte is de heer Eelman, bijgenaamd de Spikerkoning, met het dier op stap gegaan. De reis beviel het schaapje blijkbaar maar matig, want toen het vanochtend om tien uur met de trein uit Den Hel der op het station Alkmaar arri veerde, mekkerde het zo luid, dat het aanstekelijk werkte op het stationspersoneel. Het schaap je protesteerde luid, doch de spoorwegmannen lieten zich niet overtroeven. Tien minuten over tien zetten de heer Eelman en zijn geschenk hun reis naar Soestdijk voort. Donderdagavond gaf de Chr. gem. zangvereniging „Zanglust" onder lei ding van de heer J. Jongkees een voor- jaars-uitvoering in de zaal van de heer C. Rol te Julianadorp Aan dit concert werkten mee de heer K. A. Klooster, solo-fluitist en de jongeheer P. Kuit accordeonist. Vóór de pauze zong eerst het koor een drietal liederen n.1. Bondslied van Gr. van Hogendorp, Rots der eeuwen van J. Nauta en In de school van het leven, van Leo Mens. Daarna werd het Andantino uit het fluitconcert van W. A. Mozart uitge voerd door de heer K. A. Klooster met orgelbegeleidng van de heer J. Jong kees. Toen trad de jonge accordeonnist P Kuit op met een paar nummers, die uitstekend werden uitgevoerd Tot slot vóór de pauze werd ten gehore ge bracht Oratoriumklanken voor koor, solo, fluit en orgel. Deze mooie selec tie van bekende melodieën was sa mengesteld, gearrangeerd en van een Hollandse tekstbewerking voorzien door de heer J. Jongkees. In de pauze werd een verloting ge houden ten bate van het orgelfonds, waarvoor een keurcollectie prijzen was beschikbaar gesteld. Na de pauze trad eerst weer het koor op met de zang mars van R. Musiol. Hierna volgden twee duetten, gezongen door mej. A. Stins, sopraan en mej. J. de Vries, alt. Het waren Sluimerende Hoop van A. Hawthorne en Het hutje bij de zee van J. R. Thomas. In deze duetten was de sopraan ten opzichte van de alt iets te sterk. Daarna nog een tweetal num mer voor fluit en orgel n.1. Lentever wachting van E. Bach en Herdersmu- ziek van Rich Fricke. Nogmaals trad de accordeonnist met een drietal num mers op, die veel succes oogstten en tot slot zong het koor Gebed uit „Der Freischütz" van C. M. von Weber Heimwee van Chr. Weber en Midder nacht van S. Welmers. Het koor, hoewel klein, zong, zui ver en mooi De opkomst van het pu bliek was niet groot. Ds. Salm sprak tot slot een dankgebed uit Geboren: Pieter, zoon van J. P. Boontjes en N. Rol. Anna, dochter van P. Zut en G. Leijen. Mina A., dochter van A. Struijff en W. J. van Essen. Ellie, dochter van J. Oost- wouder en A. Zon. Ondertrouwd: P. Sijs en T. Bouwes. J. Kok en E. M. J. van Dongen. G. Zwaan en H. M. Kort. Huwelijk: M. Brommersma en M. Marees. Overleden: P. G. Noot, oud 24 jaren, veehouder. M. Kooij, oud 82 jaren, weduwe van W. Rampen. IJ. Mooij, oud 70 jaren, zonder beroep. Voor de Centrale werden aange voerd 44 koeien, 3 stieren, 2 pinken, 593 nuchtere kalveren en 5 schapen. Ieder jaar werd er op deze dag na de Paastentoonstelling weinig aange voerd. Dit jaar was er een behoorlij ke aanvoer. De belangstelling voor de goedsoortige melk- en kalfkoeien was vrij goed, maar de notering was iets lager dan de vorige week. In de min der soortige koeien was de handel kalm. De boeren hebben nog niet veel belangstelling voor geldekoeien voor de weiderij. Deze handel was stug duur met een hoogste notering van f 525. De handel in vaarzen was matig. In pinken scheen de handel vrij goed te zijn. De hoogste notering was dan ook f 25 hoger dan de vorige week. Op de paardenmarkt bleef de aanvoer beperkt tot slachtpaarden, waarvan de prijzen varieerden van f 400 tot f 600. Op de wolveemarkt was niet o'ie aanvoer van de vorige week. Het was vandaag een slappe verto ning. Het gelijkt wel of de liefhebbe rij voor de schapenhouderij geheel zoek is. Het gras begint toch al aar dig te komen. Op de biggenmarkt is nog niet veel van teruglopende prij zen te bespeuren. De handel was stiL De handel in geiten was stil. Zeer ge woon was de handel in kippen en ko nijnen en geen verhoogde prijzen. MARKTBERICHT LEEUWARDEN. Aanvoer: 36 stieren, 105 vette koeien, 1605 melkkoeien, f 395f 840, 250 pin ken f 175f 425, 1055 nuchtere kalve ren. 213 schapen van f 40f 80, 157 varkens. 248 biggen en lopers. Biggen van f 30f 55, lopers van f 55f 75, 51 bokken, 116 paarden f 140f 625.TO- taal aanvoer 3791. Overzicht veemarkt. Stieren, melk koeien en pinken aanvoer minder, han del fleurig, prijzen gelijk. Biggen aan voer minder, handel kalm. Prijzen lager. Schapen: aanvoer minder, han del stug, prijzen niet hoger. Paarden aanvoer minder, handel fleurig. Prij zen iets hoger. De veehouderij-centrale nam heden een partij runderen, scha pen en de aangevoerde nuchtere kal veren over. Overzicht kaasmarkt: kaas Gouda voTvet f 1.63f 1.64, Edammer 40 plus van f 1.46f 1.47 stemming goed. Am- Het Bijzonder Gerechtshof te sterdam deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen Jacob J. Langendijk uit IJmuiden, lid van de beruchte groep van kamer 21 op het hoofdbu reau van politie te Velsen De advo caat-fiscaal bij het Amste-dams Bij zonder Gerechtshof, mr Besier, had reeds driemaal de doodstraf tegen hem geëist. Gisteren uitspraak doende veroor deelde het Hof L. tot levenslange ge vangenisstraf en ontzetting uit alle rechten eveneens voor de tijd van het leven.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3