mmmmmê Stad en Omgeving- Groningers uit Zaandam en Alkmaar een dagje in Den Helder Fa. Gebrs. PRONK HRC 4 en SRC wonnen hun wedstrijd Een voorbeeld, dat navolging verdient Voor de Pasen: Krentenbrood, Tulbanden Diverse soorten gebak Keizerstraat Fraaie staaltjes van handsmeedkunst Vervolg reciteerwedstrijd De programma's zijn gedrukt Optiekzaak gemoderniseerd Vergadering motorclub Zijpe Samenwerking „Zijper Belang-V.V.D." Buitenlanders op bezoek Julianadorp Het lag even anders Wieringen Erepenning van het N.O.C. voor Fanny Blankers ZUINIG MEI BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur H.R.C. 4—W.G.W. 4—0 Watervogels en Westfriezen deelden de punten Tito wil handel met het Westen Dr. v. Royen vertrokken Kind in een wel omgekomen Het lijkt wel wat ingewikkeld, maar toch is het waar, dat een aantal Xaanse en Alkmaar&e Groningers een bezoek aan Den Helder heeft ge bracht. De Groninger vereniging „Stad en Ommeland" had namelijk haar zusterverenigingen uit Zaandam en de kaasstad uitgenodigd eens een col lectief bezoek aan de marinebasis tc brengen. Hiermede speelde men wel zeer de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in de kaart, die immers zelf niets liever wil dan liet bevorderen van het ééndagsbezoek aan Den Helder., De V.V.V. stond buiten deze excursie, maar wjj zjjn er zeker van, dat haar bestuur met genoegen van dit initiatief der Groningers kennis zal nemen. den gehouden. Entrée voor belangstel- Donderdagmorgen om tien uur wer den de gasten verwelkomd door de O.S. en O.-officier der Koninklijke Marine, de luitenant ter- zee der le klasse U. F. van Veen, zodat zij wel een zeer vertrouwde en betrouwbare gids kregen. Deze bracht hen eerst naar het bioscoopzaaltje in „Argis", waar een viertal interessante filmpjes werd vertoond. De bezoekers konden daarin kennis maken met het werk der motor-torpedoboten en zij kregen een reportage te zien van de aankomst van onze troepen in Indonesië. Ook de overgave van de Jappen zag men in beeld. Daarna wandelde het gezelschap naar de Marinecantine, waar koffie werd gedronken. De heer Van Veen was hier, als zovele andere malen, weer de man, die zijn gasten in een boeiende en geestige rede meevoerde over alle wereldzeeën heen naar verre, vreemde landen. Het was als altijd een prettige, vlotte causerie, uitgespro ken zonder enige humbug en met bij zonder veel genoegen aangehoord. Het applaus sprak in dit opzicht boek delen. Namens alle aanwezigen be dankte de heer Lenstra, voorzitter van de Groninger vereniging, de heer Van Veen voor zijn fijne uiteenzetting. Het derde belangrijke onderdeel van het programma was het bezoek aan Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" en „Tromp". Het was zelfs voor de Zaan- landers en kaasstedelingen een ver rassing, dat deze zusters indertijd in dezelfde wieg hebben gelegen. Zij zijn wel op verschillende manier uit de kluiten gewassen! Zowel artilierie- instructieschip als lichte kruiser wer den vol bewondering bezichtigd, waar na nog een bezoek volgde aan de Rijkswerf, waar juist een onderzee boot in het dok lag. De indrukken, die de mensen opdeden, waren zodanig, dat men het slechte weer totaal vergat en zeer voldaan om half vijf naar huis terugkeerde. Als we op een mooie avond dooi' de Krugerstraat lopen, kunnen we daar kaarsen zien branden op twee hoge kandelaars in de toonkamer van Smit. Een bijna vergeten gezicht, deze blanke vlammen op de smeedijzeren kandelaars. Waar op de gedraaide ar men de kantjes even blank zijn, vangt het ijzer het gouden kaarslicht, en het glanst zacht. Aandachtig kunnen we daar staan kijken en genieten van iets moois. Deze twee kandelaars, die sa- sen 32 kaarsen dragen, zullen na het Paasfeest in de kerk van St. Paulus en Petrus worden geplaatst en daar zullen velen elke dag dit weerzien, gouden kaarslicht over smeedijzeren kandelaars. De smid, die ze maakte, samen met z'n knechts, kijkt er nu nog elke dag naar. Bijna kan hij geen afstand doen van de werkstukken, die onder zijn ogen geworden zijn wat ze nu zijn, pronkstukken van handsmeedwerk. Ze staan nu nog in de etalage, samen met de open haard en de houthak en het tangenrek; een wat vreemde combi natie, maar dat 'hindert niet, alle werkstukken zijn even mooi en be wonderenswaardig, het is kunst. Zo weinig mogelijk is van boutjes en las werk gebruik gemaakt, het moesten voorwerpen uit één stuk zijn. Uit één stuk gesmeed in het witgloeiende vuur, beklopt met hamers, zodat er even blinkende kringetjes op het gladde ijzer kwamen. De armen van de kandelaars zijn van een vreemd ge wrongen of gedraaid smeedwerk, het is niet te raden, hoe die slanke rechte armen zo mooi konden worden be werkt. Het handsmeedwerk zien we tegen woordig weinig meer, de smeden, die dit handwerk beoefenen, komen nog sporadisch voor. Maar hier in Den Hel der is er één, al doet hij het uit liefhebber^, dit nobel handwerk blijkt hier dus niet uitgestorven. Nu staan de pronkstukken nog in de toonkamer en elk, die er langs gaat, geniet van deze kunstwerken. Met Pasen zullen de 32 kaarsen van de kandelaars bran den en het zal een haast symbolisch festijn zijn. Zoals men zich zal herinneren, was de belangstelling (zowel van deel nemers als bezoekers) voor de onlangs in het kader van de Boekenweek door de boekhandel Daan Schreuder geor ganiseerde reciteerwedstrijd zo groot, dat tot een tweede avond moest wor den besloten. Deze zal a.s. Woensdag om acht uur in „Musis Sacrum" wor- lende toehoorders vijf en dertig cent. Juist deze voldaanheid is belang rijk. Zij mag voor de V.V.V.-mensen een aansporing zijn om met enthou siasme propaganda te maken voor 't ééndaags-tourisme naar Den Helder. Deze zaak moet niet bekeken worden door een Helderse bril, maar met de ogen van de vreemdeling, die eens even iets anders wil zien dan zijn normale omgeving. Vandaag begint aan ons loket de verkoop van de programma's voor de kunstavond, die op Donderdag 21 April a.s. vanwege de Nederlandse B'.inden- bond in de Nieuwe Kerk wordt gege ven. Van de uit te voeren werken noemen wij „Miserere" van Orlando di Lasso en „Gebed voor de tempel" van Fred. J. Roeske, door Helders Mannenkoor o.l.v. de heer H. J. Arisz; het Impromptu op. 90 nr. 2 van Schu- bert, vijf walsen van Brahms en zes composities van Chopin, door de pia nist Thierry van Driest; de Sonatine in G op. 100 van Dvorak, een larghet to van Handel en de Romanza Anda- luzza van Pablo de Sarasate, door de violiste Gusta van der Heijden, met Joop Slegtenhorst aan de vleugel. Op het programma staat voorts declamatie door Frits Tingen en een korte propa- gandarede door de heer Johan van den Berg. Het openingswoord wordt uitgesproken door burgemeester G. Rjtmeester. Deze is voorzitter van het ere-comité, waarvan de kapitein ter zee I. W. Reijnierse, commandant der marine, en S. G. Barendregt, directeur der Rijkswerf, mede deel uitmaken. De prijs van het programma, tevens toegangsbewijs, bedraagt één gulden, belasting inbegrepen. Voor leerlingen van middelbare scholen zijn program ma's (tevens toegangsbewijs) ad vijf tig cent verkrijgbaar. Voor de voorbijganers'nagenoeg on opgemerkt heeft zich in het interieur van de heer J. M. de Visser (v.h. fa. Filbri) aan de Koningstraat, een meta morfose voltrokken. Gedurende enige jaren was het behelpen in een winkel, die oorspronkelijk voor de manufactu- renhandel was bestemd. Kort geleden werd de fa. G. van der Blom, uit de Wilhelminastraat, in de arm genomen, en deze heeft een keurige, nieuwe winkelbetimmering en -bekleding ont worpen. Met gebruikmaking van de bestaande mogelijkheden werd een stijlvol en bijzonder practisch geheel verkregen. De licht eiken betimmering werd door de ontwerper zelf aange bracht. De bijpassende beschildering werd verzorgd door de gebr. De Boer, een nieuwe entree naar het kantoortje achter de winkel werd aangebracht door de fa. Quak, en de fa. Tydema zorgde voor een moderne, prettige ver lichting. Zaterdagmiddag werd de zaak heropend en hebben velen zich ervan kunnen overtuigen, dat een grondige verbouwing niet altijd noodzakelijk is om een smaakvol en aan alle eisen voldoend interieur te krijgen. Op de Nederlandse houtboot „Ferocia", met een lading onderweg van Stettin naar Zaandam, deed men na het verlaten van de Poolse haven de ontdekking, dat twee Polen zich tussen het hout hadden verstopt. Met vloei baar voedsel, dat door middel van slangetjes werd toegediend, heeft de bemanning de verstekelingen in leven gehouden. Een zware storm bracht werking in de lading en het laatste deel van de reis moesten de vluchte lingen het zonder voedsel stellen. Bij aankomst te Zaandam was één der verstekelingen zo verzwakt, dat hij met een brancard van boord moest worden gehaald. Vanavond om kwart over acht wordt in „Het wapen van Den Helder" een vergadering gehouden van de motor club „Den Helder en Omstreken". De voorzittershamer wordt gehanteerd door de heer Jansen, die in de vorige vergadering met algemene stemmen tot voorzitter werd gekozen. Er zullen o.m. mededelingen worden gedaan over de Paasrit naar 't Gooi. PRIJZEN SCHOOLVOETBAL Er zijn nog enkele prijzen binnenge komen voor de a.s. schoolvoetbalwed- strijden, n.1. Fa. Neels een kledingstuk, N.N. f 5. N.N. f 5, L. F. van Loo f 10, fa. K. Govers een paar schaatsen, El- gawa f 5, Pers. A.B.S. f 15, Openbare lagere school 14 f 7.50, N.N. f 2.50, Bloemenmagazijn Corona f 2.50, Mag. De Ster f 2.50 en Cees van Loo een jaarabonnement op Sport voor de sportiefste speler uit de finale, hoogste afdeling. Op een gecombineerde vergadering van de kiesvereniging „Zijper Belang" en de V.V.D., is besloten om voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen met eén lijst uit te komen. De candidaten- lijst is als volgt samengesteld; 1. P. Hooy, 2. H. A. v. d. Sluys, 3. P. Doorn, 4 P. Vries, 5. P. Nierop, 6. Jb. Brak, 7. T v. d. Baan, 8. M. Blaauboer, 9. J. P. de Leeuw, 10. D. Raat, 11. C. Brugman, 12 P. Waiboer. Vrijdag viel het in opbouw zijnde dorp Petten in onze gemeente een groot bezoek ten deel. In gezelschap van de ministers In 't Veld en Mansholt arri veerden een aantal buitenlandse gasten van het Congres van de Partij van de Arbeid. Onder hen bevonden zich En gelsen, Fransen, Denen, Tsjechen en een Spanjaard. Zij werden ontvangen door burgemeester D. Breebaart, die hen in het Frans toesprak. Na de bezichtiging van het dorp ver trok het gezelschap naar de Wieringer- meer. Men heeft zonder twijfel in Petten een goede indruk gekregen hoe in Ne derland de wederopbouw ter hand wordt genomen. Het berichtje omtrent de uitslag van de biljartwedstrijd tussen „Krijt op Tijd" te Julianadorp en ,,'t Overschot je" uit Breezand behoeft een kleine rectificatie, n.1. deze, dat de uitslag juist andersom is. Julianadorp won 7 van de 9 gespeelde wedstrijden. Bij een vorige ontmoeting won Krijt op Tijd 6 van de 10 gespeelde wedstrijden. Op de Tweede Paasdag zal het Accordeonorkest „De Wioka's" een muzikale revue opvoeren in café Prins Hendrik onder het motto „Hallo! Hier zijn we weer". Medewerking verleent het Hawaiian-ensemble „The Kalua's" onder leiding van Jo Koek. Het pro gramma bevat, behalve het optreden van beide orkesten, verschillende sket ches en duo's voor piano en accordeon. Het belooft weer een mooie avond te worden. GEVONDEN VOORWERPEN Een dop van èen benzinetank, een zak haver en een bruin wollen dameswant. VERLOREN VOORWERPEN. Een aangeklede pop. Inlichtingen bij de gemeentebodc. Politieke gevangenen luisterden telefoon af Tijdens werkzaamheden in hetkamp Crailoo bij Laren, waaruit onlangs de laatste politieke delinquenten zijn ver trokken, hebben ambtenaren van ae PTT ontdekt, dat de telefoonkabel_ ke het kamp Laren met t directo generaal verbindt, een aftakking raar de "zogenaamde reparatiewerk- plaats. Hierdoor zijn de politieke del quenten in staat geweest alle gesprek ken tussen het kamp en het directoraa generaal af te luisteren. Aan de aftaK- king was te zien, dat deze lijn gei uime tijd in werking moet zijn geweest. Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft mevrouw F E. Blankers-Koen de ere-penning van het N.O.C. toegekend voor haar grote prestaties geleverd tijdens de Olympi sche Spelen 1948 en de wijze waarop zij deze heeft verricht. De ere-penning van het N.O.C. werd ingesteld in 1933 en wordt slechts voor zeer bijzondere prestaties toegekend. Tot nu toe is dit slechts zes maal ge schied en nog nimmer aan een actieve sportbeoefenaar (ster) ZWEDEN VORMT STERKE LUCHTMACHT Indien de plannen voor de uitbreiding van de Zweedse luchtmacht, die bij het parlement zijn ingediend, worden goed gekeurd, zal Zweden wellicht de sterk ste luchtmacht van de mogendheden op het vasteland van Europa bezitten. De minister van defensie heeft een crediet van 62 millioen kronen verzocht voor het bouwen van 90 nieuwe jachtvlieg tuigen. De Zweedse luchtmacht is na de oorlog reeds met 1000 nieuwe toe stellen uitgebreid. 34. „Ik vond die kok niets aardig burgemeester krijg, zal ik wel vragen tegen ons", zegt Pim even later tegen of jullie mee mogen om het schip te de anderen, als ze op een kist aan de bezichtigen". „Ja, reuze! roepen ze alle kant van de haven zitten. „Hij had ons drie en zijn weer een beetje tevreden toch wel even het schip kunnen laten gesteld. „Kijk, roept Pam". daar komen zien?" Misschien mocht hij dat niet van de bootwerkers weer terug. Het schaf- de kapitein", antwoordt Pepi. „Ja, maar ten is zeker afgelopen". De drie hond- nu weten we niet eens hoe zo'n schip er jes en Pepi kijken met interesse toe. uit ziet, waar jij straks mee weggaat", De laadbomen beginnen weer te draai- zegt Pim mistroostig. „Kom, ik ga toch en, want er staat nog een heleboel niet met dit schip mee?" antwoordt vracht op de kade, wat allemaal nog Pepi. „Als Ik een vergunning van de aan boord moet worden gebracht. SA1ATA Alleen Duyvis maakt Salata.' De strijd om het Gouden Kruis De strijd om het „Gouden Kruis" begint nu langzamerhand op volle toeren te draaien. Vooral in de afde ling CC begint het nu spannend te worden. VZV heeft zich echter door een krappe overwinning op Kaagvo gels op de eerste plaats weten te handhaven. Ook op Texel werd naar hartelust gevoetbald om het „Gouden kleinood". Watervogels 2 kon het te gen Petten niet bolwerken en moest toezien, dat de Pettenaren met een 30 overwinning naar huis terug keerde. Afd. X. In deze afdeling won Tex. B. met grote cijfers van Cocksdorp en Texel 2 evenzo van Tex. B. 2. Oosterend had geen zin de eerste plaats af te staan en won met 30 van Texel 3. De stand in deze afdeling is nu: Öosterend 5 9 Texel. 2 4 2 Tex. Boys 5 8 Tex. Boys 2 4 2 Cocksdorp 4 4 Texel. 3 3 1 Afd. Y. In deze afdeling werden maar twee wedstrijden gespeeld. WGW 2 moest naar 't Zand om te spelen tegen Geelzw. 2. Het werd ech ter geen overwinning. Met een 20 nederlaag moest de W.G.W.-ers naar Den Helder terug keren. Sint Boys verraste vriend en vijand door met 21 van Oudesluis 3 te winnen. Dit was de eerste overwinning van Boys uit St. Maarten. De stand is hier: Geelzw. 2 6 9 0udesl. 3 5 4 W.G.W. 2 4 4 Wiron 2 5 4 B.K.C. 3 4 4 Sintboys 5 3 Afd. Z. Kaagvogels 2 speelde ge lijk tegen BKC 2 en Oudesluis 2 ver sloeg SRC 2 met liefst 52. De laat ste wedstrijd in deze afdeling Scha- gen SZAP 2 bracht een overwinning i voor laatstgenoemde. De stand zullen wij een volgende maal publiceren. Afd. CC. WGW kon het tegen HRC 4 niet bolwerken en moest ge noegen nemen met een 3—0 neder laag. VZV handhaafde zich op de bo venste plaats door Kaagvogels met 2—1 te kloppen. SRC deed het beter dan verleden week, nu wisten zij Geel zwart er onder te houden met 20. De stand is momenteel: V.Z.V. 3 6 W.G.W. 3 2 H.R.C. 4 4 6 Knagv. 3 2 S R.C. 4 4 Geelzw. 3 o Afd. DO. Zoals we reeds hierboven melden heeft Watervogels 2 het niet kunnen winnen van Petten 1. De kam pioen uit de eerste klasse ZAP deed het beter door met 20 van Vios te winnen. De stand is: Petten 4 7 Dirksh. Z.A.P. 2 4Schagen 2 VIOS 4 4 Waterv. 2 Voor uitslagen zie hieronder: Gouden Kruis. Afd. X. CocksdorpTex. B. 16 Texel 2—Tex. B. 2 4—0, Texel 3—! Oosterend 03. Afd. I.J. Geelzw. 2—WGW 2 2—0, Oudesluis 3—St. Boys I t—2 Afd. Z. Kaagv. 2--BKC 2 1—1, Oudesluis 2—SRC 2 5—2, Schagen 3— ZAP 2 1—2. Afd. AA. Con Zelo 2Flevo 31 Winkel 2Petten 2 41. Afd. BB. Con Zelo 1Flevo 1 10 Winkel—Wiron 3—2, N. Niedorp 2— Toll. T. 1 1—4. Afd. CC. VZVKaagvogels 21, SRC—Geelzw. 2—0, HRC 4—WGW 3—0. Afd. DD. Waterv. 2Petten 1 03 ZAP—Vios 9—0, 2 3 4 3 4 0 Competitie. Zaterdag. Jun. E. DTS b—Holland a 11 (Jong Holland kampioen). 1G. HCSC aAlc. V. d 20, Vro- ne aAlkm. B. b 21. Zondag. 1B. RKDVOHOSV 01. 4K. Succes 5ZAP 4 13. 4L. WGW 3—ZAP 5 0—2 4M. AWB 3—Winkel 4 1—6. 4R. Oosterend 2Coekdorp 2 31. Jun. D. D.T.S. aWest-Frisia a 04, Helder aSchagen a 41, HRC aHollandia a 00. Jun. K. Geelzw.ZAP a 13, SRC aLSVV a 1—1, VZV a—SVW a 2—0, St. Victor b—ZAP b 0—4. IG. Waterv. a—HRC c 7—1. IH. BKC bHRC e 12, Helder cSchagen b 51, Watervogels b JVC a 2—1. Hockey. Heren: Hermes 4DEM 1 02, Alkmaar 2Hermes 1 42. rust viel er niet veel meer te genieten. In de tweede helft waren de aanval len van HRC gevaarlijker en werd er eveneens van beide kanten stevig op de man gespeeld. De nieuwe midvoor van HRC, Huitinga, wist nog twee doelpunten te maken en daarmede de wedstrijd in het voordeel van HRC te brengen. Scheidsrechter Schaap was er ditmaal niet zo goed in, waardoor de wedstrijd een minder prettig karak ter droeg en o.a. Amesfoort van WGW het veld werd uitgezonden. Een technisch beter HRC 4 wist met 30 van WGW te winnen. Door dit resultaat heeft HRC met VZV de bes te kans gekregen om door te kruizen. Dit feit is vanzelf belangrijk, maar eveneens zegt het ons iets omtrent de verhouding van de lagere elftallen van de grote clubs en de eerste elftallen van de nieuwe clubs. In dit kader is het toch wel een belangrijk besluit ge weest van de Afd. Noord-Holland om standaard elftallen bij elkaar in te de len. Was dit niet het geval, wij zijn er van overtuigd, dat de kleine clubs het veel zwaarder hadden gehad. WGW had een rustperiode achter de rug en waarschijnlijk heeft dit de geel- witten geen goed gedaan, maar dat neemt toch niet weg dat HRC duide lijk gedemonstreerd heeft, dat zij ,de meerdere was. De opname van Dijks hoorn in het HRC-elftal is vanzelfspre kend een belangrijke verbetering. HRC opende de score uit een strafschop, die Holdorp vrij *o«d benutte. Vóór d« In een spannende, maar soms min der fraaie wedstrijd is het Watervo gels niet gelukt de beide punten thuis te houden. Dit valt ons van de Torren wel wat tegen. Temeer daar zij tegen sterkere tegenstanders een draaglij ker resultaat behaalden. Westfriezen heeft onder haar spelers een paar kna pen zitten, die het voetballen goed verstaan. Vooral de rustige linksback van de gasten deed heel goed werk. De keeper daarentegen maakte op ons geen erge beste indruk. Het eer- ste doelpunt, dat door Schooneveldt werd gemaakt was van goed gehalte. Een voorzet van Beekhoven over rechts kopte hij onberispelijk in. Net vóór de rust wisten de gasten gelijk te maken. Na de rust gaf Watervogels voor een groot gedeelte de toon aan. Door een keihard schot van Van 't Hert, dat tegen de onderkant van de lat in doel stuitte, nam Watervogels opnieuw de leiding. Tegen het einde van de wedstrijd moesten zjj deze ech ter weer afstaan aan de gasten, die door middel van hun linksbinnen de gelijkmaker scoorde. Over het alge meen genomen was het een aardige wedstrijd, waarbij de beide partijfn precies kregen wat hun toekwam, ^^echter leidde, behoudens Maarschalk Tito, heeft Zaterdag op het derde congres van het Joegosla- visch Volksfront te Belgrado verklaard, dat Joegoslavië „niet het voetspoor van de imperialisten kan drukken". De „oor logsstokers en reactionnaire elementen in de kapitalistische landen" hadden ongelijk wanneer zij een wijziging van de houding van Joegoslavië verwacht ten. Tito zeide dat de tegen zijn regiem gerichte actie van de Kominform wees op een „revisionistische neiging en een afwijking van het Marxistisch Leninis me". Verder verklaarde Titó de bewij zen in handen te hebben, dat „zich in verschillende communistische partijen, zelfs onder de hoogste leiders, agenten van bepaalde kapitalistische staten be vinden." Hij zeide, dat Joegoslavië met de Westerse mogendheden handel wilde drijven om te kopen, wat het nodig heeft, en te verkopen, wat het kan mis sen. „Indien de Westelijke landen op deze basis handel wensen te drijven, dan is het in orde", aldus Tito. „Indien zij dit niet wensen kan ik slechts zeg gen, dat zij niets anders van ons kun nen verwachten. Laat iedereen zich dat goed voor ogen stellen Uitgeleide gedaan door de ministers Stikker en Lieftinck is dr. J. H. van Royen met zijn adviseurs met het In- donesie-vliegtuig van de KLM Zater dag naar Batavia vertrokken. De preciese samenstelling van de delegatie is nog niet bekend. Zoals de heer Van Royen vanmorgen vertelde zal allereerst beslist moeten worden of een vertegenwoordiging van de Bij eenkomst Federaal Overleg in de dele gatie zal worden opgenomen en de de legatie zal worden aangevuld met per-' soonlijkheden te Batavia, wier namen op dit moment nog niet zijn genoemd. Wat betreft de besprekingen, die te Batavia zullen worden gehouden, zei de Dr. van Royen, dat volgens het Ne derlandse standpunt de drie punten van de „ruling" van de Veiligheidsraad door Nederland als één geheel worden gezien. De beslissing van de assemblee der Verenigde Naties het Indonesische pro bleem alsnog op de agenda te plaatsen, achtte Dr. van Royen in strijd met de geest van het charter van de Verenigde Naties. Evenals bij zijn aankomst uit New York zeide Dr. van Royen dit te be schouwen als een poging tot het ma ken van propaganda tegen Nederland. Ik hoop inmiddels, zo vervolgde hij, dat deze beslissing geen invloed zal hebben op de besprekingen te Bata via. Mocht dat namelijk wel het geval zijn, dan ben ik er van overtuigd, dat deze invloed voor ons ongunstig is. In het afgelopen weekeinde is men te San Marino in Californie met man en macht doende geweest om te probe ren de driejarige Kathy Fiscus, dia Vrijdag bij het spelen in een dertig me ter diepe, nog geen veertig centimeter brede wel was gevallen, tijdig te be vrijden, doch tevergeefs. Toen men te gen middernacht van Zondag op Maan dag het kind bereikte, was het dood. Een dokter verklaarde, dat het kind reeds Vrijdag is overleden. Men had aanvankelijk een „slangen mens" willen vragen, te trachten het kind uit de smalle wel te halen. Toen dit te riskant werd geoordeeld, ook al omdat de luchttoevoer in de wel door het lichaam van de redder mogelijk te veel zou worden afgesloten, ging men met graafmachines en bulldozers aan het werk, om het meisje uit te gra ven, terwijl voortdurend lucht in het gat werd gepompt. N SMOKKELAARS VAN VALS GELD Te Groesbeek zijn twee personen ge arresteerd die verdacht worden van smokkelhandel en valse munterspractij- ken. Vermoed wordt, dat de mannen valse Duitse Reichsmarken, die via Bel- gie ons land werden binnengesmokkeld, hebben overgebracht naar Duitsland, waar ze te gelde werden gemaakt. Er werden goederen voor gekocht, die via de smokkelhandel in ons land terecht kwamen. AFTREDEN VAN CHINESE PREMIER? Volgens een onbevestigd bericht heeft de Chinese minister-president, Ho Ying Tsin, aan president Li Tsoeng-Jen medegedeeld, dat hij van plan is af te treden. Ho zou tot dit be sluit gekomen zijn in verband met moeilijkheden ten aanzien van de vre desonderhandelingen met de commu nisten en meningsverschil onder aanhangers van de regering. de VEIT HARLAN STOND TERECHT In het proces tegen Veit Harlan, re gisseur van de film „Jud Siiss" beschul digd van misdaad tegen de mensheid en ophitsing tot rassenhaat, heeft de procureur-generaal twee jaar gevange nisstraf geëist en een boete van 150.000 mark. Verder werd de onmiddellijke arrestatie van Veit Harlan geëist. OOK VREDESCONGRES TE LONDEN. Onder auspiciën van linkse parle mentsleden, vakverenigingen en indivi- duelen, onder wie dr. Hewlett John son, de „rode" deken van Canterbury, zal op 12 Juni te Londen een congres voor „vrede, handel en vriendschap me' de Sowjetunie worden gehouden. SMOKKEL IN BLOEMBOLLEN Op een vlak bij de grens te Groes- beek gelegen boerderij ontdekte de douane een aantal zakken met een to tale inhoud van naar schattting 20.000 bloembollen. Deze bollen zouden over df grens gesmokkeld worden. Men hield een man aan, die naar vermoed wordt meer van deze smokkel weet

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2