„Schreieder op weg naar Amerika" - maar hij zit rustig in zijn woning te München! Ri Rijksweg Wieringerwerf-De Hulk in Augustus voltooid Geheimen rond het England-Spiel (6) Majoor De Graaf vertelt opnieuw verhalen, die zich op verre afstand van de waarheid afspelen Detweede Bingham ging overboord; nu kolonel Somer aan de beurt AVONTUUR RESIDENTIE Was morgen Uw haar met het Uitnemend geschikt voor snelverkeer Kon. Militaire Kapel de provincie in Het Radioprogramma Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Pachters zonder woning nachten van lijden - jaren van leed - door Rheumalische pijnen MAJOOR K. DE GRAAF, de schrijver van het boek „Carnaval der Despe rado's", op wiens ongegronde besehuldigingen aan het adres van de familie Bingham ivy dezer dagen scherpe critiek leverden, heeft vorige week het woord gevoerd op een vergadering van het voormalig verzet „Zuid- Holland" te Rotterdam. Het spijt ons te moeten zeggen, dat de heer De Graaf daar weinig goeds heeft verricht voor het opbouwen van een reputatie als objectief onderzoeker van de ingewikkelde, situaties, die zich rond het England-Spiel voordoen. Integendeel: de uiterst slechte indruk, die de onge fundeerde beweringen in zyn boek en in de later door hem gehouden pers conferentie reeds op ons maakten, is in belangrijke mate versterkt. Wy moeten opnieuw vaststellen, dat de heer De Graaf „voormalig comman derend hoofdofficier bij de geallieerde agentendienst" er maar op los praat en dat zpn onzakeiyke en grotendeels onjuiste beweringen evenzovel© hinderpalen zgn op de weg naar de klaarheid, die wy allen nopens het Eng land-Spiel wensen te bereiken. MAJOOR DE GRAAF heeft op voren bedoelde vergadering nog veel meer beweerd. Hij heeft gezegd, dat de Nederlandse regering „de toedracht van de zaak kent, op grond van de rapporten, die hij zelf na de oorlog heeft ingediend". Maar de regering aarzelt, zo zegt hij, om op grond van die rapporten stappen te doen bij de Engelse regering. Wel indien de rapporten van dezelfde kwaliteit zijn als de roman en de verklaringen van de heer De Graaf, dan kunnen wy het standpunt van de regering volkomen billijken. Hy heeft voorts gezegd, dat biykens zijn inlichtingen Joseph Schreieder thans via Duitsland en Engeland op weg zou zyn naar Amerika. Waar voor? Waartoe? Hoe komt de heer De Graaf aan zulke beeldromanverha- gLIJKENS HET A.N.P.-VERSLAG van. 's heren De Graafs betoog, is hij thans teruggekomen van zijn theo rie, dat er twee Binghams geweest zijn. Over de (in zijn roman ten to nele gevoerde) „Haagse" Bingham, die bij de S.D. op het Bipnenhof zou hebben gewerkt, spreekt hij niet meer. Dat is ook moeilijk, nu wij hebben aan getoond, dat er geen broer en geen neef van Bingham bestaan. De gefingeerde tweede Bingham wordt dus stilzwij gend en zonder een woord van ex cuus aan de familie weggeschrapt. Maar de heer De Graaf schijnt niet te beseffen, dat hij daarmede aan zijn positie van beschuldiger zelf alle grond ontneemt. Want wat blijft er nu over van zijn verhalen over contacten tussen de beide Binghams via Portu gal? Niets. De Graaf zwijgt er over. Het geen in dit geval voor hem het beste is. Ondertussen beweerde majoor De Graaf in Rotterdam toch maar rustig, dat hij de beschuldiging jegens Sey- mour Bingham, ondanks alles, nooit zal intrekken. Die beschuldiging heeft hij overigens nog nooit in het open baar geformuleerd; de heer De Graaf houdt haar altijd vaag cn ongrijpbaar. Wij achten dit niet bepaald held haftig. Zulks temeer niet, omdat ma jor Bingham, die n.og altijd in actieve Engelse dienst is, op grond van een door hem afgelegde ambtseed (de dus genaamde Secrets Act) zich tegen deze zonderlinge verhalen niet kan verweren. Bew-yzen gevraagd. Wjj achten dit alles dermate onge wenst (vooral waar het hier de eer van een Brits officier betreft) dat wij de vraag opwerpen of, indien de justitie niet kan ingrijpen, wellicht een ere raad van hoogstaande officieren zich met deze kwestie kan bezig houden. Laat de reserve-officier K. de Graaf voor zulk een ereraad zeggen wat hij op het hart heeft. En laat hij dan fei ten noemen. En laat hij die feiten be wijzen. Men bedenke wel, dat de heer De Graaf met zijn beschuldigingen ook de Engelse regering en ook de Engelse legerleiding treft. De Engelse autori teiten hebben major Bingham niet vervolgd en niet ontslagen. Integen deel: hij vervult een vertrouwensfunc tie bij de bezetting in West-Duitsland. Zouden zij dat toestaan, indien er ook maar de geringste aanwijzing was, dat Bingham in de oorlog met de Duit sers heeft geheuld? Denkt de heer De Graaf heus, dat de Engelsen zulke domoren zyn? Denkt hij heus, dat onze Britse bondgenoten zozeer de Neder landse regering voor het hoofd zouden stoten, dat z.y een man, die de levens van meer dan duizend der besten van ons volk op zyn geweten heeft (vol gens De Graaf tenminste!) zouden handhaven Dat z(j hem die samen zweerder! in de bezetting van Duits land zouden inschakelen? Wij achten een zodanige veronderstelling een be lediging voor de Britten. Niets minder. Daarom vooral ook moet er aan de particuliere beweringen van deze ge wezen Nederlandse officier een einde komen: hij zal voor een forum van tot oordelen bevoegden zijn beschul diging moeten waar maken. En als hij dat niet kan - en wij hebben reeds aangetoond, dat hij het op een essen tieel punt niet kan, omdat hij ivou- dig een niet-bestaande „broer" uit de lucht grijpt dan zal hij, bij zijn eer van officier, de stellingen van zijn ro man en de herhaaldelijk afgelegde ver klaringen' moeten herroepen. 73 IN DE TJEERD ADEMA „Voor zover mij bekend volkomen, mijnheer", zei Bastiaan ernstig Kij keek geïnteresseerd naar de blief, welke Steensma in de har.d hield, maar begreep, dat hij geen bij- zenderheden mocht vrager. „Ik hoop, dat er niets net <is ïcn- l'.ei gebeurd is. mijnheer' „Voor zover mij bekend is niet, Bas tiaan". zei Steensma. '„Trouwens zoals .ie wel gezien hebt. is de brief aan de jonker geadresseerd Ik zou hem niet geopend hebben, als het geen spoed- hrief was geweest, welke verband kon houden met maatregelen, die zo spoedig mogelijk getroffen moeten v. orden" Bastiaan knikte. „Is er nog iets, dat ik voor u doen kan, mijnheer?" „Ja, Bastiaan", zei Steensma. „Weet len? Schreider woont in zjjn echte lijke woning te München en houdt zich onledig met het aanwenden van po gingen, om opnieuw by de Duitse po litie te worden opgenomen. Daartoe moet hij een zuiveringshof passeren en de voorbereidingen voor die procedure worden al getroffen. Schreieder is ge classificeerd bij de minst-zware geval len. Zulks op grond van het feit, dat hij gedurende de gehele bezetting in Nederland vertoefde en toch met een vrijsprekend vonnis vertrekken kon. Dat is dc zeer nuchtere werkeiyk- heid. Alles wat daar bovenuit gaat is kwalijke fantasie, die overigens nieuwe impulsen geeft aan de ongezonde sen satiezucht van ongezonde sensatie- zielen. Gaat dat tegenwoordig zó? Verder heeft de heer De Graaf, vol gens het persverslag, beweerd, dat hij de nog in levende zijnde agenten (uit de tijd van het England-Spiel, want daarover sprak hij) vergeefs heeft voorgedragen voor de Militaire Wil lemsorde. Het wil ons voorkomen, dat dit een opmerkelijke mededeling van majoor De Graaf is. Hij zou die agenten hebben voorgedragen voor de Militaire Willemsorde? De agenten van de M.I.D., waarmee de heer De Graaf nooit iets te maken had? Hijzelf was immers van het later opgekomen B.B.O. En zelfs als hij bedoeld heeft te spreken over de B.B.O.-agenten (maar die hebben weer niets te maken met het E.-Spiel!) was het dan wel z ij n taak om hen voor te dragen of was dat niet veeleer de taak van ge neraal J. W. van Oorschot, die chef was van het B.B.O.? Sinds wanneer lopen in Nederland ondergeschikte of ficieren naar het kapittel van de Mili taire Willemsorde om voordrachten te doen met voorbijgaan van hun com mandant? Of is dat, bij wijze van uit zondering, aan de heer K. de Giaaf voor een aardigheidje toegestaan? Wij moeten verklaren, hier helemaal niets van te begrijpen. Of de hele mi litaire hiërarchie ligt op de rommel- hoop, öf de heer De Graaf heeft, blij kens het A.N.P.-verslag, aan de Rot terdamse vergadering van verzetslie den dingen verteld, die tamelijk vreemd blijven klinken. We gaan nu verder maar stilzwij gend voorbij aan de opmerkingen, die de heer De Graaf ten beste gaf over zijn collega's de marine-officieren De Bruyne, Schilp en Lieftinck. Hij wijst hun, een „ridicule" plaats aan, zegt. dat hij hen uit de droom heeft moeten helpen over het England-Spiel en dat zij niet konden opschieten met andere diensten. De parlementaire enquête commissie mag, volgens hem, wel eens nagaan of hun houding soms van in vloed is geweest op het verloop van het England-Spiel Wij hebben de in je dat er voor het raam van de voor kamer witte en rode cyclamen staan?" Bastiaan keek verwonderd op. „Ik heb ze vanmorgen nog water gegeven, mijnheer". „Prachtig", zei Steensma. „Verwis sel nu de potten, zodra je thuis komt, Bastiaan. Zet de rode bloemen op de plaats van de witte en omgekeerd". „Is u niet erg vermoeid, mijnheer"" vroeg Bastiaan. „Ik bedoeleh. u voelt zich toch wel helemaal in orde, mijnheer?" Ir. Steensma lachte een ogenblik hartelijk om het bezorgde gezicht van zijn oude strijdmakker. „Ik heb me nog zelden zo goed ge voeld als vandaag, Bastiaan", zei hij ,Als je doet, wat ik je gezegd heb, zul je, waarschijnlijk morgen nog zo r blauwe enveloppe krijgen. Ik bad graag, dat je die dan zo spoedig mo gelijk hier bracht. Wees voorzichtig, Bastiaan en let er op, dat niemand in huis die brief in handen kan krij gen Wordt het huis nog bewaakt'" „Er is overdag één man, mijnheer" zei Bastiaan, hij wordt 's avonds druk, dat de genoemde officieren zich, na al de andere beweringen van de heer De Graaf te hebben aangehoord, niet boos zullen maken. Nu ook: kolonel Somer. J-JET ERGSTE hebben wij voor het laatst bewaard! Wij citeren daar voor het A.N.P.-verslag. „Hij (De Graaf) was van oordeel, dat kolonel dr. Somer, hoofd van het Bureau In lichtingen te Londen, geen rol heeft gespeeld in het England-Spiel. Wel is gezegd, dat, wanneer kolonel dr. So mer een wat soepeler houding had aangenomen bij de samenwerking met andere bureaux, het England-Spiel wellicht niet mogelijk geweest zou zijn." „Wel is gezegd"dat is weer zo'n typische vaagheid, die geen enkel houvast geeft. W i e heeft gezegd Weet de heer De Graaf dat? Zo ja, dan had hij zulk een praatjesmaker de mond moeten snoeren. In ieder ge val had hij zulke roddelpraat niet cri- tiekloos en dus als een indicatie op een openbare vergadering mogen doorgeven.. Of beseft de heer De Graaf zelf niet, welk een domheid hier wordt gedebiteerd „Wanneer kolonel dr. Somer soepe ler ware geweest in de samenwerking met andere bureaux, ware het Eng land-Spiel wellicht niet mogelijk ge weest." Wat u zegt! Het England-Spiel begon op 12 Maart 1942. Toen woonde dr. Somer nog in Nederland en kon hij dus moei- ïyk soepel samenwerken met bureaux in Londen. Dr. J. Somer ging veel la ter, met een omweg over Curacao, naar Engeland en hy werd daar in 't voorjaar van 1948 toen het E.-Spiel al een jaar aan de gang was be noemd tot hoofd Aan het Bureau In lichtingen. Hoe ter wereld kan nu een mens met normaal verstand beweren, dat het E.-Spiel wellicht voorkomen had kunnen worden als dr. Somer soepeler ware geweest? Er waren al vijftig agenten in handen der Duitsers, toen kolonel Somer in Londen benoemd werd Toch legt men hem maar de smaad op van een waarschyniyk mede-schul- digrijn door gebrek aan soepelheid. En majoor K. de Graaf, de comman derende hoofdofficier, de schrijver van een „getrouw relaas" en de spre ker op persconferenties en openbai'e vergaderingen, geeft die smaad over een Nederlands officier in een open bare vergadering door, alsof het ging om een praatje over het slechte weer! Wij achten dat een zeer, zéér ernstig feit. VH 74 - 0179 Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal in Augustus van dit jaar een snelle verbinding Amsterdam WieringermeerDen OeverLeeuwar den tot stand gekomen zün, doordat dan ook het gedeelte der RUksweg no. 7: WieringerwerfDe Hulk (ten Zui den van Hoorn) voltooid zal zijn. Tus sen Amsterdam en de Hulk zal men Op zich zelf is het gala-condert, dat de Koninklijke Militaire Kapel op 25 April onder leiding van kapitein Ro- kus van Yperen in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag geeft, geen bijzondere gebeurte nis. Het is bedoeld als een muzikale manifestatie ter gelegenheid van de aanstaande verjaardag van H. M. de Koningin. Doch tevens concerteert de Kapel om de toehoorders te doen kennismaken met de dezer dagen opgerichte Stich ting „Onze Koninklijke Militaire Ka pel". Enige heren, wie de Kapel na aan het hart ligt en die vooral ook de mu ziekliefhebbers in de provincie van zijn concerten willen doen genieten, richtten deze Stichting op. Zij zochten contact met leidende figuren in de pro vincies, waar comité's zijn of nog ge vormd zullen worden, die in samenwer king met de Stichting uitnodigingen tot de Kapel zullen richten om te komen tpelen in plaatsen, waar e Kapel een weinig geziene gast is, doch waar men haar graag eens zal horen. Men verwacht, dat er inderdaad tal rijke invitaties zullen komen en dat de Koninklijke Militaire Kapel, een harmonie-corps, bestaande uit vijftig beroepsmusici, een grotere bekendheid zal gaan genieten. De Stichting, waar toe ook danateurs kunnen toetreden en die de tournee's bekostigt, hoopt een nuttig werk van nationale en culturele aaj-d te verrichten. De Kon. Mil. Kapel treedt ook als symphonine-orkest op, doch uitsluitend als begeleiding en aan het Hof. Hij be schikt bovendien over een „drum band" van dienstplichtige militairen geen beroepsmusici bestaande uit twaalf trompetters, die zelfstandig kan conoerteren. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur -—VARA: 6,2o Gramo foonplaten 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 J Quast 7,15 Muziek VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 „Van alle dag" VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,20 Malando - 8,50 Hoorspel 10,05 Kwartet Jan Corduwener 10,25 Volksliederen 10,45 Van boek tot boek 11,15 De hit- kit 11,45 Gramofoonplaten HILVERSUM II. 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,0o Onze Nederlandse koren en korpsen 6,00 Cello en piano 7,15 Het nieuws uit Indonesië 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Jo- hsnnes Passion 11,15 Viool en piano 11,45 Gramofoonplaten VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Ochtendvaria 10,15 Arbeidsvitaminen 1,20 Bandi Balogh en zijn orkest 6,15 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,00 Pepi 7,20 Les Gars de Paris 7,45 De Regerings-Voorlichtingsdienst antwoordt 8,05 In het Radio-Zoeklicht - 8,15 Belgisch Omroep-Symphonie-orkest -- 9,30 „Paschen" (hoorspel) 10,10 Pierre Palla (orgel) 11,15 Gramofocmplaten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8. 1 7, 8 'en 11 uur KRO: 8,30 Hoogmis 12,33 Symphonie-orkest NCRV: 6,15 Land- en Tuinbouw 6,30 Zigeuner-orkest 7,15 Nederlandse orga nisten 7,30 Het actueel geluid 8,05 Prcgramma-proloog 8,15 Radio Philhar- mcnisch-orkest 10,05 De vaart der Vol ken 10,25 Piano-duo 10,45 Avond overdenking 11,15 Beroemde concerten 11,35 Strijkkwartet Grieks kabinet afgetreden De Griekse premier heeft koning Paul het ontslag van zijn kabinet aan geboden. De koning verzocht hem een nieuwe regering te vormen. door twee anderen vervangen. Gelooft u niet, dat het doelloos is, het huis nog te laten bewaken, mijnheer?" „Neen," zei Steensma, „dat geloof ik niet, Bastiaan. De heren zoeken de jonker en zij hebben tot dusverre waarschijnlijk geen enkel spoor. Er ts in de hele stad maar één huis, waar hij wel eens kan opduiken en dat is het onze. Ais ze hem daar zien, zullen ze wel oppassen hem niet meer uit het oog te verliezen. Ik verwacht daarom, dat ons huis nog dag en nacht geschaduwd wordt, Bastiaan". „Ik geloof, dat u gelijk hebt. mijn heer," zei Bastiaan. „Kan ik anders nog iets voor u doen, mijnheer?" „Dank je Bastiaan". De bediende trok, langs de spiegel gaande, even zijn dasje recht en maakte een kleine buiging voor zijn meester. „Goeden nacht, mijnheer!" „Goeden nacht, Bastiaan!" zei Steensma met een vriendelijk knikje. Hij glimlachte nog toen zuster Blan- ca de gordijnen kwam sluiten. Zaterdag is er een begin gemaakt met de uitreiking van bonkaart K 909, die een onbepaalde geldig heidsduur heeft en zeer waarschijn lijk de laatste bonkaart zal zijn. In het distributiekantoor op het Singel te Amsterdam neemt de eerste ge gadigde verheugd de kaart in ont vangst STANLEY WORDT IN ISRAËL TOEGELATEN De Israëlische regering heeft be kend gemaakt, dat zij heeft besloten Sydney Stanley in Palestina toe 'te laten. Deze beslissing is ter kennis gebracht van de advocaat van Stan ley, Max Seligman. 36. Pim is het er helemaal niet mee eens, dat de scheepslui hem en zijn broertjes behandelen of het kleine kin deren zijn. Hij loopt maar in zichzelf te mopperen. Plotseling houdt hij met een ruk stil. Pom, Pam en Pepi kijken .hem verbaasd aan „Waar zit je je toch zo over op te winden?" vraagt Pepi. Ach, bij kan het niet uitstaan, dat hij zijn zin niet krijgt", antwoordt Pam. „Ach kom", roept Pepi. „Trek het je niet zo aan. Laten we naar de bioscoop gaan. Dat is ook leuk". Nee, ik wil niet naar EEN MYSTERIEUZE ONTMOETING Reeds de volgende dag bracht Bas tiaan de tweede enveloppe. Steensma vulde in de eerste brief de ontbrekende woorden in en zette daarna in zijn zakagenda een rijtje cijfers, welke voor ieder, die ze daar zou aantreffen zonder enig verband en volkomen onbegrijpelijk moesten zijn. Het waren de huisnummers, de da tum en het uur van samenkomst. Hij las het epistel nogmaals aan dachtig over, prentte zich de straat namen goed in het hoofd, wierp in de gestichtskeuken beide brieven in het vuur van een fornuis en bleef er bi; staan tot ze geheel verkoold waren. „Ik heb zin in mijn middagmaal, zuster Maria", zei hij tegen de dikke, goedhartige vrouw, die ijverig in baar petten en pannen stond te roeren. „Ik kom uw vuurtje eens een beetje op stoken. dan gaat 't vlugger". Zuster Maria knikte hem vriende lijk toe. „Dat zal vast wel een half uurtje schelen, mijnheer Van Waardenburg", de bioscoop, ik wil naar dat schip", zegt Pim koppig. „En wat meer is,, ik doe het ook". Pam en Pom kijken hem ontsteld aan, want ze weten als Pim eenmaal iets in zijn hoofd heeft, dan is hij er niet gemakkelijk van af te bren gen. „Ja, maar hoe wil je dat dan doen? vraagt Pepi ongelovig. „Ze laten je toch immers niet toe?" „Oh, maar ik weet wel een ander maniertje", zegt Pim en wijst op één van de kratten, waar ze vlak bij staan. zei ze glimlachend. „Als u eens wist, wat u vanmiddag voor uw toetje krijgt!" Ze bewoog met een verrukt gezicht haar hoofd heen en weer en weerde met haar rechter arm lachend de nieuwsgierige patiënt af, die tever geefs trachtte het deksel van een pannetje op te lichten, waarnaar ze met een vaag handgebaar had gewe zen. Ir. Steensma glimlachte en wandel de de tuin in. Hij'repeteerde nogmaals het uit het hoofd geleerde lesje en constateerde met voldoening, dat hij geen enkel de- tail had vergeten. Deze middag om kwart vóór zes zou hij op de afgesproken plaats moe ten zijn en hij vroeg zich enigszins ongerust af wat deze Ingeborg wel zou zeggen, als ze niet de jonker die zij verwachtte, maar een hLrvolko- men onbekende man op het rendez- vous zag verschijnen. Hoe kon hij haar duidelijk maken -K m h 'l0n r verteSenwoordigde' bezat? daarvoor geen enk«l bewijsstuk de provinciale wegen moeten biyven gebruiken. De in aanbouw zijnde weg is uitne mend op snelverkeer berekend, 0.a. doordat de krommingen in de weg z.g] „lemniscaatbochten" zijn, welke, in dien men enigszins „bijstuurt", zonder gevaar met een snelheid van 150 km. per uur „genomen" kunnen worden. Verder zijn de afrondingen der hel lingen zodanig geprojecteerd, dat het b.v. ook bij de bruggen mogelijk is 300 meter vooruit te zien. Lag het oorspronkelijk in de bedoe ling de weg „twee-banig" uit te voe ren, gezien de hoge kosten is besloten voorlopig met één baan te volstaan. Voorlopig zullen, om financiële re denen geen viaducten gebouwd wor den bij de kruisingen Wierweg en Westerterpweg (bij Wieringerwerf). Om het verkeersgevaar, dat bestaat bij het inschakelen op de grote weg, zoveel mogelijk te reduceren, is men voornemens dit probleem zodanig op te lossen, dat steeds rechts het ver keer zich kan invoegen. De brug ten Westen van het Domein kantoor te Wieringerwerf is verbreed; bij Hoekvaartsluis is alsnog bruggen bouw noodzakelijk. De totale afstand AmsterdamDen Oever langs deze weg zal 64 km. be dragen. De eigenaardige toestand, dat elke pachter, voordat hij zich op een bedrijf kan vestigen, volgens de Woonruimte- wet eerst vergunning van B. en W. no dig heeft om de woning op dit bedrijf te betrekken, heeft de Stichting voor de Landbouw doen besluiten bij de depar tementen van Landbouw en van Eco nomische Zaken pogingen aan te wen den, hierin verandering te krijgen. De Kamers van Koophandel hebben enige tijd geleden de vrees uitgespro ken dat de Woonruimtewet 1947 voor plattelandsgemeenten illusoir gemaakt zou kunnen worden, doordat de Grond kamers het via een pachtovereenkomst mogelijk maken een perceel te betrek ken; dat als hoeve is aan te merken in de zin van het Pachtbesluit. De Kamers van Koophandel legden deze kwestie voor aan het ministerie van Economi sche Zaken, dat als zijn mening te ken nen gaf, dat het sluiten van een pacht overeenkomst niet betekent, dat de pachter zonder vergunning van B. en W. een woonruimte in gebruik mag nemen. Dit kon tot eigenaardige gevolgen lei den. Wat kan een pachter bijvoorbeeld beginnen als hij niet het huis en de be drijfsruimten kan gaan bewonen op da grond, die hij bewerken moet? In de practijk zal het in vele gevallen wel licht zo 'n vaart niet lopen, maar de ge organiseerde landbouw ziet zich liever niet voor verrassingen geplaatst. Van daar, dat men contact zoekt met Land bouw en Economische Zaken. DE PRIJS VAN KRENTENBROOD Het Directoraat-Generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat dc maximumprijs voor krentenbrood en rozijnenbrood onverschillig on der welke benaming, zoals Paasbrood, Taasstollen e.d., dit verkocht wordt f 1 per 800 gram bedraagt. Eu dat, terwijl toch voor velen de af doende remedie voor 't grij'pen l'gt: Kru schen Salts! De meeste rheumatlscha aandoeningen komen voort uit onzuiver bJoed Daar brengt de bloedzuiverenda Kruschen-kuur uitkomst De zes mineraio zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en tngewanden De kleine dage- lilkse dosis Kruschen spoort ze aan to' krachtiger werking; onzuiverheden In het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrich ten, waar ze anders oorzaak zouden won den van die ondragelijke pijn - Volg het voorbeeld van die talloze Rheumatiek- lijders over de hele wereld voor wie het leven weer kleur kreeg, nu zij vrij zijn van die tergende, slopende pijn Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Hij dacht er een ogenblik over een schriftelijke vérklaring te vragen van Bastiaan, die zij ongetwijfeld kende, maar een getuigschrift van zijn eigen bediende leek hem ten slotte zo ab normaal, dat hij de gedachte even vlug verwierp als ze was opgekomen, te meer omdat hii verzocht had, Bastiaan cr buiten te laten. Het zou het beste zijn haar precies te vertellen, hoe de vork in de steel zat, Zij zou daarna zelf kunnen beslissen, °t zij hem al dan niet haar vertrou wen kon schenken. De allereerste hindernis, welke ge nomen moest worden, was zijn onop- "allende verdwijning uit het zieken huis en zo mogelijk zijn even onopgemerkte terugkomst. Tegen half zes waren er geen be zoekers te verwachten. Hij kon wat hoofdpijn voorwenden en verzoeken hem een uurtje onge hinderd te laten rusten, maar het zou in een gesticht als dit argwaan wek ken, als hij zijn kamerdeur ook voor de verpleegsters afsloot. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4