Regering handhaaft de grenscorrecties Kort Bestek De wereld overwonnen Afgevaardigen tonen begrip voor het Nederlandse standpunt VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zondag wordt Eire republiek Zaterdag 16 April 1949 74e Jaargang No. 10558 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna „Wij laien ons door Duiise politici de wetten niet stellen Belgie stelt de grens- wijzigingen uit Russen verbreken alle Berlijnse telefoonkabels Bevin terug in Engeland ^arry Davis stelt een wereld burgerpact op Weerbericht Een ander geluid uit de Ver. Staten Kloeke woorden Vrouw ernstig verwond door slag met hamer Tsjechen en Hongaren sluiten zich- aaneen Pauselijke Encycliek Wordt Dimitrof vervangen? De Engelse League Munitie tussen huisvuil Van der Waals op 11 Mei in cassatie BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK mmm courant TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes"! tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten 11/ll I i-v ,4 l.i, xemburgse regeringen handhaven in- Iflr I f I «SS h P I 1 i A a^. A I I V l A mi/lilnla hsnn 1» Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet, bevoegdheden tot het tref fen van voorlopige voorzieningen in verband met de verwezenlijking van be paalde correcties in de Nederlands- Duitse grens". In deze memorie wordt o.m. gezegd, dat naar de mening van het kabinet de thans voorgestelde correcties even zovele gewichtige verbeteringen verte genwoordigen, welke wel degelijk op wegen tegen de politieke en adminis tratieve consequenties van de gebieds- overname. Belangrijker is echter, dat de thans geprojecteerde grenscorrec ties geheel los staan van de gedachte van annexatie en daaraan ten grond slag liggende gedachten, zoals economi sche compensatie. Iedere schadevergoe dingsgedachte is aan de technische cor- lecties vreemd. De regering wenst duidelijk te ma ken, dat zij haar gedragslijn niet laat bepalen door de houding, welke enkele Duitse politici, in het bijzonder in de allerlaatste tijd, tegenover Nederland hebben aangenomen. Uiteraard laat zij zich door niets anders leiden dan door hetgeen het landsbelang met zich me debrengt. De economische compensatie blijft Voor nadere besprekingen openstaan, evenals trouwens het punt van de thans niet ingewilligde voorstellen tot technische grenscorrecties, zoals b.v. de door sommige leden gereleveerde Dollard-Eems-kwestie. Geen Duitse hulp. Verscheidene leden bleken ernstig te zijn teleurgesteld door het Britse stand punt ten aanzien van de grenscorrec ties. De regering erkent gaarne, dat het gehele verloop van zaken weinig bevredigend is geweest. In tegenstel ling tot laatstgenoemde leden is zij ech ter niet van mening, dat de Nederland se aanspraken op Duitsland door de aanvaarding van enkelegeringe grens correcties zouden worden verzwakt. Dat de regering eveneens afwijzend staat tegenover het zeer onlangs van Duitse zijde gedane aanbod inzake hulpverlening bij verdere droogmaking van het IJselmeer, behoeft wel geen betoqg. De Sowjetrussische autoriteiten heb ben in de afgelopen 48 uur, 85 van de 89 telefoonkabels die de Berlijnse te lefooncentrale met de Oostelijke zone verbinden, afgesloten. De telefoon centrale bevindt zich in de Ameri kaanse sector. Het Berlijnse telefoon net is thans definitief in tweeën ver deeld. Tot 12 April werkte dit nog voor geheel Berlijn. De 51 kabels, die de oude centrale verbinden met de Wes telijke zones, zijn tot nu toe niet aan getast. Er zijn echter maatregelen ge troffen om de verbinding in stand te houden voor het geval ook deze ka bels afgesloten worden. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, is uit Ame rika, na een verblijf van negen dagen met de „Mauretania" te Southampton aangekomen. Tijdens een interview in zijn hut zei Bevin: „Dat het Atlantisch Pact zeer wel beschreven zou kunnen worden als een organisatie van de grootste ge meenschap, die ooit tot stand was ge komen. Het zou nog enige tijd duren, voordat vele der wereldomvattende Problemen opgelost waren, doch „ik ben blij, dat het werk zo goed voort geschreden is als het is". Hij zeide te geloven, dat er nooit ernstige menings verschillen geheerst hadden. Garry Davis, „wereldburger no. een" beeft gisteren in het openbaar een op roep gedaan zijn „wereldburgerpact", een tegenhanger van het Noord-Atlan tische pact, te ondertekenen. In het „pact" wordt de oprichting van een wetgevende vergadering van de volken der wereld verzocht, die tezamen met een wereldorganisatie de vraagstukken der voedselvoorziening, veiligheid en voorlichting moet op lossen. Aan de eerste vertegenwoordi gers van het „parlement" wordt vol gens zijn pact opdracht gegeven een dertigjarig bestand te bewerkstelligen tussen de twee blokken in de wereld. Verwachting tot hedenavond: Zonnig en droog weer met onge veer dezelfde temperatuur als gis teren. Zwakke, later matige wind uit Oostelijke richtingen. Over de wijze en de vorm, waarin het vredesverdrag met Duitsland tot stand zal komen, valt thans niets te zeggen. Het is de bedoeling dat de in woners van het toegevoegde gebied, die van Duitse nationaliteit zijn, be handeld worden als Nederlanders, zon der, althans voorlopig, de status van Nederlander te verkrijgen. Het onder wijs zal voorlopig op de bestaande voet worden voortgezet. Uiteraard zal ech ter, zodra de mogelijkheid daartoe aanwezig blijkt, de toestand worden aangepast aan de Nederlandse verhou dingen. In principe zal in de betrok ken gebieden het Nederlandse recht terstond van toepassing worden ver klaard. Belgie stelt correcties uit. Wat de zienswijze van Nederlands Benelux-partners nopens de grenscor recties betreft moge dienen dat de Luxemburgse regering op gronden van technische en grondwettelijke aard heeft besloten de correcties te beper ken tot gebieden zonder inwoners. De Belgische regering heeft besloten enkele correcties vooralsnog niet ten uitvoer te leggen. Wel zijn door Bel gie andere gebieden aanvaard waar Duitsers wonen. De Belgische en Lu xemburgse regeringen handhaven in middels haar recht op de betrokken gebieden. Gezien het feit, dat de overgaande gebieden onder de territoriale bevoegd heid van het Koninkrijk der Nederlan den komen te staan, zal een aanval op deze gebieden Nederland onder het Brusselse en Noord-Atlantische ver drag steun doen vinden. De Belgische correcties. Volgens een officieel communiqué, dat gisteravond te Brussel is uitgege ven, zullen de grenswijzigingen, die op 23 April zullen worden uitgevoerd, wat Belgie aangaat slechts een gebied met een totale oppervlakte van onge veer 20 km2 en een bevolking van on geveer 500 zielen betreffen. De onge veer 4000 Duitsers, die in de zes en- claven wonen ten westen van de spoor lijn Raeren-Kalterherberg, zullen tij delijk onder Duits bestuur blijven als 'deel van de Britse zone van Duitsland. De Belgische regering behoudt zich echter het recht voor deze gebieden op elk gewenst ogenblik onder Bel gisch bestuur te plaatsen. KONINGIN EN PRINS WONEN AVONDMAALSDIENST BIJ. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben gisteravond in Baarn de avondmaalsdienst bijgewoond in de Nederlandse Hervormde kerk op de Brink in Baarn. Ds. J. A. J. Ver- maat ging in deze dienst voor. Bq de beraadslaging over het amen dement van het lid J. Javitz in het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, welk amendement beoogde om landen, die bevelen van de Veiligheids raad negeren, uit te sluiten van ECA- bulp, heeft de leider van de meerder heid in het college John Mc Cormack een reëel standpunt ingenomen. Wij kunnen het feit niet over het hoofd zien, dat het Nederlandse volk in de wereld een der constructieve na ties is, aldus Mc Cormack. Wij weten niet, of de Nederlanders in hun Indo nesische politiek onjuist handelen of niet. Ik voor mij ben op het ogenblik niet voldoende op de hoogte van de omstandigheden om uit te maken, of hun politiek in deze kwestie al dan niet juist is, doch wil, in de opzet van mijn betoog, aannemen, dat zij met hun politiek op de verkeerde weg zijn. Maar ook, als de Nederlanders in In donesië fouten hebben gemaakt, dan is dit voor ons nog geen reden, waar om wij zulks thans in verband met het onderhavige wetsontwerpook zouden doen. Het nationale belang van ons land bij het aanvaarden van wat de regering der Verenigde Staten ons thans voorlegt, is hierin gelegen, dat men het internationale communis me dwarsboomt in zijn pogingen om nog meer volken onder zijn juk te Cheers voor Gracie Fields Toen de Engelse variëté-artiste Gra cie Fields Vrijdagavond in Londen aan kwam na een bezoek aan de V. S„ ver hinderde een grote menigte bewonder aars haar het station te verlaten. Acht politiemannen hadden 20 minuten no dig om een doorgang naar haar auto te banen. Gracie Fields zal een week in Londen optreden tegen een gegaran deerd minimumsalaris van 6.500 pond sterling Dit is waarschijnlijk het hoogste bedrag dat ooit voor een en- gament van een week aan een artist is betaald. brengen, hetgeen strijdig zou zijn met ons nationaal belang. De afgevaardigde Thurmond Chat- ham (N.Carolina) keerde zich even eens tegen het amendement-Javitz. Hij zeide: De op Amerikaanse instigatie detor de Veiligheidsraad aangenomen resolutie eist van de Nederlanders, dat zij de Republikeinse leiders zullen vrijlaten en met hen zullen onderhan delen. Dit zou ertoe kunnen leiden, dat de Nederlanders genoopt worden, de Republiek een plaats in te ruimen in de federale regering van de Ver enigde Staten van Indonesië. Dan zouden deze communisten, deze Quis lings voor de Japanners van gisteren, op wettige wijze kunnen aansturen op een Sowjetregering over Indonesië. Kan men er de Nederlanders een ver- wijt van maken dat zij pogen, hen dit te beletten? Gij allen weet, wat wij zelf in dergelijke omstandigheden zou den doen. Ik voor mij weet zeer wel wat wij zouden doen: wij zouden har der zijn dan de Nederlanders ooit waren. Gisteravond omstreeks half zeven heeft de ongeveer 30-jarige S. G. J. B. wonende op de Elandsgracht te Amster dam de 31-jarige vrouw E. K. A„ wo nende in de Schollenbrugstraat, met een hamer of een ander voorwerp een gat in het hoofd geslagen. De vrouw is in het Wilhelminagasthuis opgeno men. Haar toestand is vrij ernstig. Enige tijd geleden had B. van de vrouw een fiets geleend, die hij ver zuimde bij haar terug te brengen. Toen bij haar het vermoeden rees, dat B. de fiets had verduisterd deed zij hier van aangifte bij de politie. Gisteravond liep zij toevallig langs de woning van B. op de Elandsgracht. B. riep de vrouw naar boven, waarschijnlijk om het geval uit te praten. Hij wond zich hierbij zo op. dat er een hooalooende ruzie ontstond, in het verloop waar van hij haar op het hoofd sloeg met het bekende gevolg. De politie is thans oo zoek naar B. Echtscheiding om een paling De Amerikaanse Mrs. Martha Giles, echtgenote van Albert F. Giles, heeft een aanvraag om echtscheiding ingediend, aange zien haar man wenste, dat zij paling voor hem zou toebereiden. Zij had hier overwegend bezwaar tegen en weigerde aan het ver zoek van haar man te voldoen. Deze nam wraak, door haar met een levende paling in het gezicht te slaan, waarop hij het beest in haar hals stopte. Kronkelend gleed de paling langs de rug van Mrs. Giles naar beneden. De jury besloot Mrs. Giles verzoek tot echtscheiding in te willigen, op grond van wreed optreden van haar man jegens haar. De Valera aan de graven van zijn strijdmakkers Van Zondag a.s. te middernachtaf zal Zuid-Ierland een republiek zijn. In Dublin zal een salvo van 31 kanon schoten worden afgevuurd om de ge boorte van de nieuwe republiek Eire aan te kondigen. Op 18 April zullen verscheidene officiële plechtigheden en militaire défilé's plaats vinden. De gewezen eerste minister Ramon de Valera zal echter niet aan de plech tigheden deelnemen. Hij zal zich naar de graven begeven van zijn strijdmak kers, die 33 jaar geleden terecht werden gesteld naar aanleiding van de Paas- revolutie. De Valera, die gedurende 16 jaar aan het bewind bleef, is tegen de huidige politiek van Ierland gekant. Hij is van oordeel dat de onafhanke lijkheid van eenstaat, die geheel Ier land omvat, het beste gediend zou zijn, wanneer zich aan het hoofd van de staat een Ierse president zou bevinden voor binnenlandse aangelegenheden en de Britse koning voor buitenlandse aangelegenheden. Tsjechoslowakije en Hongarije heb ben een twintig-jarig vriendschapsver drag gesloten, dat tevens voorziet in het verlenen van wederzijdse bijstand tegen „de dreigende herleving van het Duitse imperialisme". In de inleiding tot het verdrag wordt verklaard dat buitenlandse invloeden van bestaande verschillen in inzichten gebruik maakten, om de beide landen van elkander te* vervreemden. Voorts wordt er in voorzien, dat in dien een van de verdragsluitende par tijen in een militair conflict zou gera ken met Duitsland of met een andere met laatstgenoemd land verbonden staat, de andere partij onmiddellijk mi litaire en elke andere hulp, die zou worden verlangd, zal verlenen. In de Encycliek „Redemptoris Nos- tri", gericht aan het RK Episcopaat, dringt de Paus aan op internationalisa tie van Jeruzalem en de bescherming der rechten van pelgrims naar de hei lige plaatsen in Palestina. In de ency cliek wordt een internationaal bestuur voor de stad en haar omgeving, be scherming der heilige plaatsen in Pa lestina en vrije toegang voor alle pel grims verzocht, alsmede vrijheid voor alle Rooms-Katholieke culturele instel lingen in het land en bescherming van de daar door de Rooms-Katholieken verworven rechten. De Paus deed een dergelijke oproep in zijn encycliek van 23 Oct. j.1. JN HET OOSTENRIJKSE stadje Brucks woont de tienjarige Ca roline Chalupka, die schalen en boter- vloten laat vliegen. Mocht u tot het in zicht neigen, dat i k ze zie vliegen, dan jn ieder geval. Misschien heeft ze wel iiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiii een atoomsplitsje ingeslikt. dient dat met verwijzing naar de offi ciële persbureaux, die het bericht rond de wereld seinen, te worden weer sproken. Caroline is een van de zes vpje ZITTEN VANDAAG in de don- kinderen van meneer en mevrouw Cha- i, kinderen van meneer en mevrouw Cha lupka en ze heeft „de gave". Alles danst jets kerbruine kunst. Hier nog zo De Engelse zwaargewicht bokser en alles vliegt sinds drie dagen. De R0nan wordt door een hypnotiseur be mensen zijn er nu wat aan gewend, handeld om zelfvertrouwen en vecht- maar op die avond, toen „het begon, [US{ te krijgen. De dokter heeft hem be liepen ze bleek van schrik en verwezen loof^ dat hij onder de zwaargewichten rond te bibberen. Men wilde naar bed zaj woeden als Simson onder de Fi- gaan. Jawel! vergeet het maar! Plotse ling vlogen kammen, borstels en haar spelden van de keukentafel naar de slaapkamer van Carolientje, die met schitteroogjes in bed zat en al de vlie gende zaken op haar deken verzamelde. De andere kinderen hielden de handjes voor de ogen. De wekker sprong ven het nachtkastje in bed, de bordjes en schilderijtjes en de theemuts en pan tof felsheel de ratteplan vloog op het kussen bij Caroline. De buren kwa men kijken en gingen gillen. De vol gende morgen op school hetzelfde lied' schriften, pennen en potloden vlijden zich op de bank van het kind. dat alles onbewogen accepteerde. Bar-geleerden hebben al vastgesteld dat het meisje over „buitengewone gaven" bescjjikt. Wat het 1b weten ze nog niet, Dood-eng Theodoor, we kunnen gerust op reis gaan: de toeter werkt prachtigl listijnen. En dat was bar, indertijd! In het lieflijke Waalwijk heeft men van al die zottigheid zo geen weet. Daar heeft de 18-jarige Harry de Ruyter met 2500 lucifers een Eifeltoren gebouwd; hij' deed er 6 maanden over. In Deurne ploegde boer Tielemans met twee paarden een lap grond en plotse ling vlogen de paarden in onderdelen de lucht in. Ook hokus-pokus? Nee, een bom uit de oorlogsdagen. De boer, hij ploegt voort, maar met andere paarden. En twee Amerikaanse vliegers zitten al 800 uur in 'n een-motorig vliegtuigje boven Californie om een record te slaan; ze willen de 1000 volmaken. J-JONDERDDUIZEND nomaden wor den in de Soedan met hongers nood bedreigd als gevolg van de droogte. Er is al mais gedistribuëerd en er worden gratis spoorkaartjes uitge reikt om uit het noodgebied te vertrek ken. Maar ze blijvenO In Luxem burg is de communistische viceVvoor- zitter van de journalistenbond wegge stemd. n De wonden van de gestigma tiseerde van Konnersreuth. de 51 jarige boerenvrouw Therese Neumann, heb ben op Goede Vrijdag weer gebloed;, duizenden kwamen kijken. Dit ge beurt nu al 24 jaar achtereen op Goede Vrijdag; de medische wetenschap kan d> verschijnselen noch ontkennen, noch var klaren. Paasmorgen licht voor ons aan met het oude woord: „Heb goede moed. Ik heb de wereld overwonnen". Daar was verslagenheid in de harten van velen. Het treurspel van Golgotha, dat was in hun ogen het einde. Dat was alsof men uit een land van zoete, lieflijke dromen, vol verrukking en bekoring, ineens verplaatst was naar een harde en ontmoedigende, wrede en ontgoo chelende werkelijkheid. Schrik had hen bevangen, ontsteltenis overmees terd. Droef te moede, zaten zij terne der, de discipelen. Daar ginds was het graf en dat graf betekende de afslui ting van een schone illusie, de afkap ping van het beste, het mooiste en het edelste, dat het leven hun bood. Zo zaten zij daar, in de vroege mor gen van de nieuwe week. Zij zagen de vrouwen naderen, uit de richting van het graf. Maar hoe? Ergernis beving hen. Ze kwamen niet droevig en som ber, maar blijde en vreugdevol nader En zij jubelden 'het welhaast uit: zij hadden „een gezicht van Engelen ge zien, die zeggen dat Hij leeft". En het graf was ledig! En zij zeggen dat Hij leeft! Niet heeft dus het geweld ge triomfeerd, niet dus was het de aard se macht die de Goddelijke Macht ter neder sloeg? Wat nederlaag scheen, werd dus overwinning? Ja, dat is het wat Pasen ons predikt Christus de Onverwinlijke. Pasen roept de wereld toe, dat zij niet, maar God beslist, wie haar Koning is, in welke handen het Gezag rust, dat blijft en het wint. Pasen verkondigt aan alle macht hier op aarde, dat zij bestemd is onder worpen te worden aan Zijn Macht. Geen geweld vermag iets tegen die Macht. Zij breekt de kluisters van ieder graf, dat haar gedolven wordt. Zij keert terug uit iedere schijnbare nederlaag, sterker, duidelijker, onmis kenbaarder: Overwinnares! God heeft „te niet gedaan, 't Vonnis geveld" en Zijn wil over de wereld uitgeroepen, die de toekomst verwezenlijken zal, dat de handen alleen die door Zijn waarheid en Zijn liefde bestuurd wor den, de leiding over het gezin van Zijn kinderen veroveren zullen. Sceptici zullen vragen naar bewij zen. IJdele vraag! Ze zijn er niet. Noch aanschouwing, noch enige andere re denering hebben ooit een levend ver trouwen kunnen wekken in de zege praal van Jezus Christus. Dat vertrou wen komt van zelf als de vrucht van het geloof. Wie in eigen gemoed de werking van Christus ervaren heeft, weet „wat er in de mens is". Het meest waarachtige en het meest onuit roeibare in de mensenziel is hetgeen weerklank geeft op het woord en ge roepen werd door de liefde van Chris tus. Maar het herkent zich zelf niet als het meest waarachtige en meest onuitroeibare, het vindt zich zelf niet terug in anderen, in allen, of het moet eerst tot bewustzijn gekomen, levende werkelijkheid in ons geworden zijn. Het Godskind. dat gewekt is door het Licht van omhoog, kent dat Licht en weet dat het onweerstaanbaar is op de duur. Sceptici alweer zullen hiertegen aanvoeren, dat de mensen over het algemeen maar weinig gevoel hebben voor hetgeen werkelijk hun vertrou wen verdient en slecht kunnen onder scheiden, wat echte adel. diepe ernst en zuivere liefde is. Zij zullen er op wijzen, dat ook in de wereld van onze dagen Bar Abbas boven Jezus verko zen wordt. Maar wij zouden hun kun nen tegenvoeren, dat er ogenblikken komen, in ieder mensenleven, van de diepste en meest waarachtige aandoe ningen, waarin een heimwee zich doet gelden naar een liefde als die van Christus, waarin men zich niet ont veinzen kan, dat het hart juist zoveel honger lijdt, als het verwijderd leeft van Zijn leiding en van het deelge nootschap van Zijn geest. En dan mo gen wij ook niet ontkennen, dat het een zeer gedeelde heerschappij is, die Hij in ons voert. Want er is zoveel ge makzucht en mensenvrees, er rijn zo veel verlokkingen en neigingen, die ons steeds weer overmeesteren. Neder laag op nederlaag lijden wij, die wij voelen als evenzovele zonden, die het hart bedroeven en bezwaren. Grote te leurstellingen, droeve, ontmoedigende ervaringen vallen ons schier dagelijks ten deel. Lichaamspijn en zielesmart kunnen ons folteren. Maar indien wij maar eenmaal het Licht aanschouwd hebben, dan is er ook vertroosting en versterking. Kracht naar kruis! rve wereld overwonnen! Pasen roept het ons toe. De wereld overwonnen, dat moge betekenen, dat Christus be zit heeft genomen van ons hart. Dwars door de zwarte duisternis van onze wereld, licht Paasmorgen aan. Dwars door de benauwenis, die de machts strijd van volkeren en naties op ons drukt, komt daar de opwekking: Heb goede moed! Machten van geweld be lagen het recht, omhullen de waarheid met drogredenen, woeden tegen kerk en geloof. De bange bezorgdheid als van Golgotha, de vrees voor de toe komst, als die de discipelen kwelde, de uitzichtloosheid, die hen in twijfel en moedeloosheid deed ternederzitten, dreigen ook ons te overmeesteren. Maar ook nu doet de Goddelijke waarheids- en liefdesdrang hetzelfde, wat te anderer zijde de zelfzucht en heerszucht doet: zich zelf een baan breken, waarop God zijn bedoelingen verwezenlijken kan. Maar deze waar heids- en liefdesdrang, hij doet het op zijn wijze, met zijn middelen. Hij noemt recht recht en eist onttroning van het onrecht, zonder zich door eigen of anderer belangen een blind doek te laten voorbinden. Hij laat door geen tegenstand of haat zijn liefde verkoelen en dus tot bitterheid zich drijven. Hij wijkt voor niets; óók niet voor het lijden, dat er voor geleden moet worden. Hij gaat door dat lijden heen, rustig en ongeschokt, onder gaande misschien voor het oog, maar niet overwonnen, niet gedrongen uit de baan, die God wees. En dan kunnen wij zwak en wan kelmoedig zijn, moe gestreden en nei gend naar onderwerping, het geloof zal ons stalen met nieuwe kracht, ons be zielen en opwekken om onvoorwaar delijk en getrouw voort te gaan op de weg, die Christus ons wijst. Tot het volgen van Zijn leiding behoort, dat wij gereed staan om op Zijn woord onze levenstaak op ons te nemen, waar Hij die wijst. Met als enige zekerheid: Hij wint het; Zijn Macht is. uit God en daarom: Onweerstaanbaar. Almacht. Hij roept ons, Hij bemoedigt ons en staalt ons op Paasmorgen, ja, ook in deze donkere tijden, met het triom fantelijke woord: „Hebt goede moed; Ik heb de wereld overwonnen!" L. v. B. In een buitenlandse uitzending van radio-Sofia, die te Londen werd op gevangen werd B"lgarüe's trdn'ster van Buitenlandse Zaken, Vassil Ko- larof, „president van de ministerraad" genoemd. Tot nu toe heette Kolarof ,.vice-president van de ministerraad". Waarnemers knopen aan een en an der de veronderstelling vast, dat dit een aanwijzing zou kunnen zijn dat Dimitrof niet meer in zijn functie zal terugkeren. De Bulgaarse premier, die in Novem ber 1946 als zodanig werd benoemd, vertoeft namelijk momenteel „wegens gezondheidsredenen" in de Sowjetunie. Eerder op de dag is ook door het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken de veronderstelling ge uit, dat het bezoek van Dimitrof aan de Sowjetunieeen aanwijzing vormt dat „hij niet langer het bewind voert over Bulgarije". Vassil Kolarof is in December 1947 tot voorzitter van de nieuwe (com munistische) Bulgaarse nationale ver gadering gekozen. In September 1946 werd hij tot voorlopig president van de nieuwe Bulgaarse republiek be noemd, om in November 1946 herko zen te worden als voorzitter van de nationale vergadering. Korte tijd daar na belastte Kolarof Dimitrof met het vormen van een nieuwe regering. De uitslagen van de Vrijdagmiddag in de Engelse League gespeelde wed strijden luiden: BlackpoolArsenal 11. Bolton WanderersManchester United 01, Burnley—Derby County 31. LiverpoolHuddersfield Town 01 Manchester CityChelsea 10, Newcastle UnitedMiddlesbrough 10, PortsmouthBirmingham City 31, Preston North End—Stoke City 21, SundarlandAston Villa 00. In Boxtel vonden enige nabij de huisvuilbelt spelende kinderen tussen het door de reinigingsdienst der ge meente verzamelde huisvuil, munitie, waaronder enige z.g. „bandmijnen". Twee der kinderen, broertjes van 9 en 13 jaar. namen vier der mijnen mee naar huis. Vermoedelijk heeft een der kinderen nabij de woning met spijker en klomp getracht een der mijnen te demonteren. Bij het exploderen der mijn werden beide kinderen, zoontjes van de familie Liempt te Boxtel, zwaar gewond. Zij werden naar het ziekenhuis overgebracht. Van een der kinderen moest de rechterhand nage noeg geheel worden geamputeerd. De gemeentepolitie onderzoekt thans wie de munitie op zo onverantwoordelijke wijze tussen het huisvuil heeft gewor pen. Naar wij vernemen, zal de Bijzon dere Raad van Cassatie de zaak tegen A. van der Waals, die door de Rotter damse Kamer van het Bijzondere Ge rechtshof te Den Haag tot de doodstraf was veroordeeld, niet behandelen op 4 Mei, zoals eerst was bepaald, doch op 11 Mei. De eerste nieuwe aardappelen De veiling Avenhorn en om streken heeft dit jaar de primeur, wat betreft de aanvoer van de eerste nieuwe aardappelen. De heer J. W. Mantel te Avenhorn voerde Woensdag 17 kg nieuwe aardappelen aan, die werden af gemijnd voor 57.— per 100 kg. Koper was de bekende groenten- grossier P. Kars te Amsterdam.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1