Residentie STALIN VERDEELT DE MACHT Toeristen naar 2800 francs Belgie krijgen Willem van Cappellen zestig jaar D.D.D. daa Dr. Arnold had met Mr. Stikker informeel gesprek Er zijn drie groepen in de Sowjet-regering die een deel van de macht in handen hebben Drama met logica De gulden hoog genoteerd C.A.O. in land- en tuinbouw Jeugdelftal versloeg Noord-lerland Kleintjes en timide keerde hij terug Een veelzijdig kunstenaar, die het hoorspel een eigen vorm gaf Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Het Radioprogramma AVONTUUR (Van onze diplomatieke medewerker). VIA ASHINGTON is een uiterst interessante geschiedenis, die haar bron in Rome heeft, tot West-Europa doorgedrongen. Het volgende is ge beurd: Reale, een van de leidende Italiaanse communisten, die onlangs het Kremlin bezocht, om daar de gebruikelijke instructies in ontvangst te ne men, keerde volkomen terneergeslagen in z\jn vaderland terug. In z(jn rap port aan de overige Italiaanse communistische chefs verklaarde hij, dat de wereld er verkeerd aan deed te veronderstellen, dat Molotof Stalin zou op volgen. I)e kwestie van de opvolging van Stalin, zo zelde h(j, is nog in het geheel niet geregeld. Indien Reale een goede waarnemer is, dan is een bittere strijd om de macht in de Sowjetunic na Stalins dood dus bijna onvermijdelijk. De be zorgdheid van de Italiaanse communisten is natuurlijk veroorzaakt door dc herinnering aan een dergelijke strijd tussen Stalin en Xrotzky na het over lijden van Lenin. Deze oefende zijn invloed uit op alle niet-Russische com munistische partijen van de wereld en geen van deze organisaties kwam er zonder diepe wonden af. Geen verstandige communist kan gelukkig zijn bij het vooruitzicht van nog eens zo'n ervaring. aarnaast werpt de geschiedenis van Reale's verslag een waardevol licht op de raadselachtige veranderingen, welke in de laatste tijd aan de top van de Sowjet-hiërarchie zijn aangebracht. Deze zijn op zoveel verschillende wijze geïnterpreteerd, dat men bij voorbeeld in het Foreign Office in Londen ge looft, dat Molotof aan invloed gewon nen heeft, terwijl de Britse ambassa deur in Moskou, sir Maurice Peterson, in Molotofs vervanging door Wisjinsky een verlies aan macht ziet. Een nieuwe theorie, gesteund door Reale's rapport, biedt wonderlijk genoeg ruimte aan beide opvattingen. Sinds de dood van Zjdanow, de lei der van de Komintern, zo zegt deze theorie, zijn er drie machtsgroepen in de Sowjetregering. De eerste wordt ge leid door Molotof en Boelganin, de chef van de Russische strijdkrachten. Aan het hoofd van de tweede staan Malenkof, die het partij-apparaat be heerst, en Beria, leider van de geheime politie. De derde staat onder Mikoyan, bestuurder van de economische machi nerie van de staat, en Wosnesensky, de directeur van het planbureau. Molotof, Boelganin, Mikoyan en Wos nesensky zijn allen van hun officiële functies ontheven en hebben daarvoor in de plaats op dezelfde politieke ter reinen uitgebreide dirigerende bevoegd heden gekregen. Ondergeschikte amb tenaren hebben hun posten bezet, resp. als minister van Buitenlandse Zaken, minister van Oorlog, minister van Bui tenlandse Handel en directeur van het Staatsplanbureau. De veranderin gen zijn aange kondigd als pro moties. Op de derde hoek van de machtstrian gel is Malenkof ongemoeid ge laten (hij be heerde geen mi nisterie, zodat hij formeel ook niet in macht verhoogd kon worden). Maar Beria heeft men zojuist op zijn vijftigste verjaardag geëerd met de in Rusland bijzondere onderschei ding van een parade. De eerbewijzen zijn dus netjes onder de drie groepen verdeeld. En de schenker was natuurlijk Sta lin zelf, nu een oude man, wiens slech te gezondheidstoestand voor geen en kele diplomaat, Rus of buitenlander, nog langer geheim is. Volgens inlich tingen, die zowel in Washington als Londen als juist geaccepteerd zijn, had hij in het laatste jaar vier beroer te,., waarvan ten minste één ernstige. Indien dit waar is, kan zelfs de mo derne wetenschap zijn leven niet veel langer rekken. Het is natuurlijk, dat hij onder dergelijke omstandigheden zijn plichten op de schouders van jon gere mannen wenst te schuiven en, wat hij al eens meer heeft gedaan, zich terug te trekken naar Sosji op de Krim, de Russische divièra. Verdeelde erfenis En wat zou verder voor een ouder- wordende, zieke dictator natuurlijker zijn, dan zijn macht te verdelen door haar in gelijke stukken te snijden en deze aan zijn rievalen te geven, zodat geen van hen enig overwicht op de ander krijgt? Met welke andere middelen inderdaad zijn mannen als Stalin er over het algemeen in ge slaagd rustig in hun bed te sterven? Want wat is gevaarlijker voor hen dan de erkenning van een enkele kroon prins, die misschien brutaal genoeg zou zijn, de zwakte van de heerser te gebruiken om voortijdig alle macht aan zich te trekken? Het innerlijke drama van de abso lute dictatuur schijnt een onzinnig iets voor degenen, die zijn grootgebracht in de democratische denkwijze. Maar ook deze drama's hebben hun logica, zoals een ieder, die de historie bestu deerd heeft, zal moeten toegeven. De boven beschreven interpretatie van hetgeen in Moskou gebeurd is, is in overeenstemming met de logica; zij wordt gesteund door het rapport van Reale en zij wordt al juist aanvaard door sommige lieden, die het weten kunnen. Het kan daarom niet overbo dig zijn, aan de toekomstige implica ties van een zodanige situatie in een tweede artikel een beschouwing te wijden. 'SWERELDS BEKENDSTE MERK De A.N.W.B. vestigt er de aandacht op, dat aanvragen voor deviezen voor toerisme naar Belgie voor de maand Juni bij de deviezenbanken en erken de reisbureaux kunnen worden inge diend. De toewijzing geschiedt na lo ting en bedraagt B. frs. 400 per per soon per dag tot een maximum van B. frs. 2800,Personen, die reeds in 1948 een deviezentoewijzing voor toe risme naar enig ander land hebben verkregen, komen voor deze regeling niet in aanmerking. Als gevolg van de grote vraag naar guldens in Belgie is de koers van deze valuta op de vrije markt tijdens de af gelopen Paasdagen voor de eerste keer sedert de oorlog tot boven de 13 francs gestegen. Vooral de massale aankoop van guldens door de Belgen, die de bloembollenvelden bezochten, schijnt aan deze stijging niet vreemd te zijn. Naar „La libre Belgique" bericht werden de Nederlandse bankbiljetten door de wisselagenten op de vrije markt met actetassen vol aangevoerd. Het blad vraagt zich af, waar deze Dezer dagen zijn weer enkele collec tieve arbeidsovereenkomsten voor de landbouw goedgekeurd. Deze week zal een toetsingscommissie nog de over eenkomsten voor West-Brabant en voor het laatste rayon van Zuid-Hol land (Rijnstreeks e.d.) behandelen. Goedgekeurd zijn thans de collectieve overeenkomsten voor Groningen, Friesland, Overijsel, Gelderland, Gou- da-Krimpenerwaard, midden Zuid-Hol land en Zeeland. De overeenkomsten voor Noord-Holland en Utrecht zijn de hoofdafdeling van de Stichting voor de Landbouw gepasseerd en zullen binnenkort worden goedgekeurd. Hier uit blijkt, dat dit jaar vóór 1 Mei hét grootste deel van het land in.het bezit zah zijn van goedgekeurde overeen komsten, hetgeen in vergelijking met vorige jaren als een belangrijke voor uitgang kan worden gezien. Voor de tuinbouw zijn thans goedgekeurd de overeenkomsten voor Groningen, Overijssel, Westland, Rotterdam-Delft, Katwijk en de Zuid-Hollandse eilan den. sïs Uw planten blijven Éi veel langer bloeien! met PO KON kunstmest. Meer bloemen en... een sterkere plant. Zo zijn planten het kopen dubbel waard. POKON KUNSTMEST HET ZUIVERE WITTE JlDedeh DAT DIRECT EH TOTAAL OPLOST biljeten vandaan komen en geeft als verklaring, dat deze afkomstig moeten zijn van de clandestiene verkoop van Belgische textiel in Nederland. Opmerkelijk is tevens, dat de vraag naar de Franse frank op deze dagen zo groot is geweest, dat deze tot 14 centimes steeg, dat wil zeggen hoger dan de koers voor de officiële Franse toeristenfranc, die 13,75 centimes no teert. De Belgen, die de Paasdagen in Frankrijk hebben doorgebracht, gaven er klaarblijkelijk de voorkeur aan hun deviezen op de zwarte markt te ko pen in plaats van het risico te lopen de loketten der Franse banken geslo ten te vinden. Grote belangstelling be staat voor de Duitse mark en deze no teerde in de afgelopen week frs 7.20. Na een snelle wedstrijd heeft het Nederlands jeugdelftal gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam een volkomen verdiende 20 over winning behaald op het jeugdelftal van Noord-lerland. De ruststand was 1—0. Een vrij talrijk publiek woonde in het Hilversumse Sportpark de wed strijd BelgieFrankrijk bij in de hal ve finale van het internationaal- jeugdtournooi. De Fransen wonnen met 40. De wedstrijd OostenrijkEngeland werd met 42 door de Engelsen ge wonnen; met rust was de stand 11 en na het verstrijken van de regle mentaire speeltijd 22. In de verlen ging brachten de Engelsen de stand op 4—2. (Van onze Haagse redacteur) Vervolg van pag. 1 „Ik kan helaas geen enkele mede deling doen", sprak dr. Karl Arnold, toen h(j Dinsdagmiddag kleintjes en timide het ministerie van Buitenland se Zaken op het Plein in Den Haag verliet en in de Limburgse auto glipte, die hem naar Venlo, van waar hij des morgens gekomen was, zou terug brengen. Enige journalisten wilden weten, hoe het onderhoud, dat hij met de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, mr. D. U. Stikker en met dr. Hirschfeld op zijn eigen verzoek over de grenscorrecties gehad had, verlo pen was. Maar dr. Arnold ontweek alle korte vragen, die op hem afgevuurd werden. Hij wilde zo gauw mogelijk wegkomen en maakte de indruk ook weinig te zeggen te hebben, wat hij graag kwijt wilde zijn. Heel veel ple zier heeft hij vermoedelijk niet van zijn gesprek met de Nederlandse auto riteiten beleefd. „U heeft toch minister Stikker ge sproken....", maar nog vóór we ver der konden vragen, maakte de minis ter-president van Rijnland-Westfalen zich met een kort „ja" en de medede ling, dat hij om tien over half vier was aangekomen, van de zaak af. Onopval lend als hij gekomen was, verdween hij weer. Er was weinig enthousiasme bij de journalisten om deze Duitse vertegen woordiger met een grote belangstelling te omringen. Even weinig geestdrift was er op het departement, want toen wij met enige collega's in de hall van het ministerie wachtten, kregen we het vriendelijke verzoek, maar liever buiten te blijven, omdat men niet graag de indruk wilde vestigen, dat aan het bezoek van dr. Arnold slechts het kleinste officiële tintje zat. „Wij heb- ben hem niet gevraagd, om hier te ko men; hij is hier absoluut particulier", gaf men de verzekering. En van enige bemiddeling voor een persgesprek kon uiteraard in het geheel geen sprake zijn. Wel zelden is. een buitenlands offi cieel persoon een zo sobere ontvangst bereid als aan dr. Arnold. Zelfs moes ten wij van de Britse ambassade de be vestiging vernemen, dat hij in ons land aanwezig was. De chauffeur, die dr. Arnold in Venlo in zijn wagen gekre gen had, wist niet, wie hij vervoerd had Des morgens was dr. Arnold, die in zijn geboorteland een felle actie tegen de technische grenscorrecties heeft ontketend, naar Amsterdam gereden, waar hij om één uur een onderhoud had met het RK Eerste Kamerlid mr. G. C. J. D. Kropman. Eerst in ons land Heden wordt Willem van Capellen, één van onze verdienstelijkste voor drachtkunstenaars, 60 jaar en hjj zal tegelijkertijd zijn 20-jarige werkzaam heid bij de V.A.R.A. herdenken. Vóór deze artist wiens stem bij jong en oud een bekende klank heeft in vaste dienst van de omroep kwam, was hij o.a. leraar in de spraak- en voordrachtkunst, hield lezingen over literaire onderwerpen en schreef boe ken voor de jeugd, die in brede kring gelezen en gewaardeerd werden. populariteit bovenal aan zijn veelzij dig talent. Hij is niet alleen een schrij ver met fantastische ideeën, hij is ac teur .regisseur en organisator. Hij weet uit rijke ervaring dadelijk wat voor de radio geschikt is. hij vertaalt en be werkt, hij heeft de zeldzame gave al les wat uit de loudspeaker komt de juiste vorm en intonatie te geven. De VARA is destijds de eerste om roepvereniging geweest, die een vaste spelerskern vormde uit actrices en acteurs, die zich volkomen voor de bij zondere eisen van de microfoon kon den specialiseren. Naast zijn zeer drukke werkzaamhe den bij de radio is Willem van Cap pellen voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Toneelkunstenaars in de vakgroep Radiospelers, aangesloten bij de Federatie van Beroepsvereni gingen van Kunstenaars. De laatste tijd treedt hij in gezelschap van Kom mer Kleyn en Magda Janssens regel matig op voor de televisiezender in Eindhoven. Zijn sporen verdiend. Het is hier niet de plaats om in het licht te stellen wat hij voor zijn partij en haar omroep betekent. Hier belich ten wij slechts de veelzijdige kunste naar, die op het toneel en in de studio de luisteraars in contact bracht met de literaire scheppingen van de grootsten onzer dichters en schrijvers uit het ver leden en die daardoor in zo ruime mate tot de volksontwikkeling heeft bijgedragen. Als auteur, acteur en re gisseur heeft hij zijn sporen verdiend en of er nu een klassiek of een mo dern, een omvangrijk werk of een kor te schets door de radio komt, Willem van Cappellen is de man, die het ge kozen en bewerkt heeft, die als regis seur en dikwijls als acteur zijn beroeps genoten leidde en bezielde en de Kunst nader bracht tot de millioenen van ons volk, die daarvan waren ver stoken. Op 20 April, op de jubileumdag, zal hem de dank en hulde gebracht wor den voor alles wat hij bovenal door de ontwikkeling van het hoorspel voor het Nederlandse volk heeft ge daan. Hij zal dan niet alleen aan feest vieren denken, maar zijn. trouwe luiste raars er van overtuigen, dat hij, on danks zijn zestig jaren, nog met jeug dig vuur bezield tot de besten onzer voordrachtskunstenaars kan worden gerekend. Vanavond om 9.10 zal hij over Hil versum I het bekende werk van Her man Heyermans „Brand in „De Jonge Jan" voordragen, waarbij de rollen van alle daarin voorkomende personen door de jubilaris vertolkt zullen wor den. Moge de stem van deze radio-pionier nog vele jaren in onze huiskamers be luisterd kunnen worden. Tj. A. De radio stelt bijzondere eisen. In die jaren had hij reeds contact met de toen opkomende radiovereni ging. Hij werkte regelmatig aan de uitzendingen mee en verzorgde o.a. een kinderuurtje de familie Mulder waar zijn rijke fantasie weldra een fi guur schiep, die hij nu al meer dan 21 jaar ten tonele voert" en die hij niet meer „kwijt" kan, omdat de luis teraars ze niet willen missen. Het is bekend hoe Conan Doyle des tijds hopeloze pogingen heeft gedaan om van Sherlock Holmes af te komen. Hij liet hem tenslotte vermoorden, maar millioenen lezers wilden deze populaire romanheld niet missen en er zat niets anders op dan te verklaren, dat de moord op een vergissing berust te en dat de onnavolgbare Holmes door een of andere list nog aan het dode lijke wapen van zijn tegenstander ont snapt was. Waarna de detective met nieuwe roem overladen, weer in het brandpunt der publieke belangstelling stond. Willem van Cappellen staat voor hetzelfde probleem. Oome Keesje heeft nu de leeftijd bereikt waarop al leen nog de buitengewoon sterken in het een of andere ziekenhuis vertroe teld worden, maar hij mag niet ver dwijnen. Hij zal zo oud worden als zijn geestelijke vader en nog avonturen be leven, die misschien pas over jaren zullen worden uitgedacht. Wie als schrijver dezes het voorrecht had met Ome Keesje een creatie van de ju bilaris met tante Betje, met Kobus en Arie en andere algemeen bekende figuren een wekelijkse repetitie mee te maken, kan uit eigen ervaring verze keren, dat dit oudste en meest beken de Nederlandse hoorspel telkenmale weer met grote zorg en toewijding wordt voorbereid. Willem van Capellen, die tot de op richting van de radiovereniging zo veel heeft bijgedragen en daar thans 20 jaar in vaste dienst is, dankt zijn Geneesmiddel tegen J huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. zo verzekerde men ons op het depar tement van Buitenlandse Zaken, heeft dr. Arnold om een onderhoud met mi nister Stikker verzocht. Hij wenste een beleefdheidsbezoek af te leggen. Doch uiteraard was het hoofddoel van zijn komst aan minister Stikker het Duitse standpunt ten aanzien van de grens correcties uiteen te zetten. STEPHEN S. WISE OVERLEDEN Rabbijn Stephen S. Wise, de leider van het Zionisme over de gehele we reld, is op de leeftijd van 75 jaar te New York overleden. 41.. Als de kist met aardappelen èn.... met Pim, Pam, Pom en Pepi l et ruim binnenglijdt, gluurt Pim al weer door een kiertje om eens te kij ken, waar ze nu eigenlijk beland zijn. Pim, Pim, dat had je niet moeten doen! Want in het ruim zijn de ma trozen bezig om de kisten op te sta pelen en een vaste plaats te geven. „Hé", roept een matroos. „Dat dek sel daar heeft een beetje losgelaten, geef me eens gauw een spijkertje". Van schrik doet Pim het deksel met een ruk dicht. „Welke kist", roept matroos nummer twee. „Ik zie hele maal geen deksel openstaan". Binnen in de kist zitten de vier vrienden te hijgen van de schrik. Daar heeft Pim hen bijna verraden. „Wat moeten we nu doen?" vraagt Pepi zachtjes. Maar... ze kunnen niets doen. Want de ma troos, die om een hamer gevraagd heeft kijkt nu ook weer naar de kist en ziet tot zijn verbazing dat het dek sel gesloten is. „Kom, je wou me ze ker voor de gek houden?" zegt hij lachend. „Je hebt het deksel natuur lijk gauw dicht gedaan". VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Gramo. focrnpllaten 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Dr I Samkalden 7,15 Tonny Schilïerstein, piano VPRO: 7,30 Dr J P A Eernstman 7,45 „Van alle dag" VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Hallé-orkest 9,10 Brand in „De jonge Jan'' 10,20 Willem van Capellen 60 jaar 10,45 In de tuin der poëzie 11,15 Bruce Lowe zingt 11,35 Kwartet Jan Corduwener HILVERSHM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur —NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 0,30 Jef Last 7.15 Het nieuws uit Indunésie 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Geeste lijke liederen 8,45 „De zee blijft vrij" 9,05 Licht orgelspel 9,35 Gala-concert 10,25 Sonate 10,45 Avondoverdenking 11,15 Beroemde concerten 11,50 Tino Rossi VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 8, 8 en 11 uur AVRO: 8 15 Gramofoonmuziek 10,15 Arbeidsvitami nen 12,00 Lyra-trio l,2o „Melodie en rhythma" 4,00 Assortimento 6,15 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Radio-strip 7,10 Ik zou zo graag..., 7,45 Mr Dr A A van Rhijn 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Concert gebouw-orkest 9,55 Garmofoonplaten 10,15 „Verpleegster worden" 10,30 The Romancers 11,15 Filmwijsjes HILVERSHM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 1,20 Metropole-orkest NCRV: 6,00 Leger des Heils-kwartier 6,15 CNV-kwartier 6,30 Piano-duo 6,45 Westeuropees commentaar 7,15 Nederlandse organisten 7,30 Het actueel geluid 8,05 Programma-proloog 8,15 Oostenrijkse steravond 9,30 Familie competitie 10,05 De vaart der Volkeren 10,25 Piano-duo 10,45 Avondoverden king 11,15 Radio Philharmonisch-orkest 11,50 Gramofoonplaten 78 IN DE DOOR TJEERD ADEMA „Dan moet u ze zelf overhandigen... persoonlijk, zodra u hoort, dat hij in de residentie terug is". „Wie?" vroeg Steensma in spanning? Hij bracht zijn oor tot vlak oij de mond van de vrouw die een naam fluisterde. „Ik geef u mijn woord van eer', zei Steensma „dat ik mijn belofte zal houden. Als ik de jonker niet berei ken kan zal ik persoonlijk...." De vrouw knikte, blijkbaar gerust gesteld. „Maarbedacht Steensma, „stel, dat men de jonker gevonden en zijn stukken geroofd heeft". „Waardeloos", zei de vrouw, „ze zullen onze achtervolgers op een vol komen verkeerd spoor brengen". „Goed", concludeerde Steensma, maar als u de jonker of mij niet tijdig bereikt had, zou Zijne Excellentie toch waardeloze stukken hebben ge kregen. Hoe zou hij hebben gewe ien....?" „De ring zou er niet bij zijn", zei de vrouw. „Zijne Excellentie kent slechts deze ring als de waarborg der echtheid van de hem verstrekte do cumenten". „Neemt u mij niet kwalijk", zei Steensma, enigszins bitter, „ik moet zeggen, dat men het leven van de jonker en ook het mijne, wel heel erg in de waagschaal gesteld heeft voor de bescherming van documenten, wel ke ten slotte volkomen waardeloos zijn gebleken. Gelooft u niet, dat de jonker verontwaardigd zou zijn als hij vanavond gehoord had, dat hij tot dusver zijn leven gewaagd heeft ter bescherming van nutteloze papieren?" „Zo moogt u het niet bekijken", zei de vrouw. „Alleen de gedachte, dat hi; de echte documenten bezit en er verantwoordelijk voor is, heeft een man als Van Waardenburg tot veilig heidsmaatregelen gedreven, welke op onze achtervolgers de indruk moesten maken, dat het ernstig spel was en dat ze zijn spoor dus moesten volgen. In de tijd, dat hij en u dat gevaarlijke spel speelde, was de aan dacht van mij afgeleid. Zo kon ik onopgemerkt de stukken naar hier brengen. De jonker is hier veiliger, dan toen hij op reis was. Het was de bedoeling, dat hij vanavond zou in gelicht worden en de goede documen ten zou krijgen". „Hoe heeft men kunnen vermoe den," vroeg Steensma, dat u thans...?" „Een onvergeeflijke onvoorzichtig heid mijnerzijds," zei de vrouw. „Ik heb de laatste brief aan Van Waar denburg persoonlijk aan zijn huis af gegeven. Waarschijnlijk heeft men mij herkend en gevolgd. Ik had zoiets moeten voorkomen. Ik kende toch de macht van deze lieden." „Wie zijn deze mensen?" vroeg Steensma belangstellend De vrouw huiverde, alsof zij het koud had. „Het is au fond een kwestie van spionnage," zei ze, „een geheime on schendbare staatsdienst, waarbij men voor niets terugdeinst, Geld speelt geen rol bij deze mensen. De autori teit van een wereldrijk staat achter hen en dekt hun handelingen. Het be zit van deze documenten is hun een vermogen waard." „Wie is de leider van deze groep?" „Dokter Claus", zei de vrouw, „een intellectueel, een man van buitenge wone gaven. De anderen zijn slechts medewerkers en helpers. Deze groep is speciaal op spionnage in Holland getraind. De mannen en vrouwen, die hierbij zijn ingedeeld, noemen zich onze iandgenoten of zij zijn zolang in ons land geweest, dat zij onze taal perfect spreken. De meeste van deze mensen hebben een buitengewone aan leg voor vreemde talen. Zij nebben in alle voorname plaatsen hun cor respondenten en stille medewerkers". ,.De man, die op u heeft gescho ten,...?" vroeg Steensma. De vrouw bracht onwillekeurig de hand naar de wond in haar borst. „Carl Schmidt", zei ze. „Hij is de man van het vuile werkhij was vele jaren lid van een internationaal geheim genootschap. Zijn ring...." „Ik weet het", zei Steensma ernstig. Hij boog zich was dichter naai de vrouw. „Kent u Rieta?" vroeg hij. „Rieta von Arnsberg", zei de vrouw fluisterend, „een adellijke jonge da me rijkonafhankelijk". „Waarom werkt zij iri deze sinistere groep?" De vrouw haalde haar schouders op. „Ik weet het niet", zei ze. „Misschien vaderlandsliefde, misschien zucht naar avontuur. Zij is een vereerster van Dokter Claus, zij doet alles, wat hij haar opdraagt". De ogen van de vrouw hadden een starende uitdrukking gekregen. Steensma begreep, dat hij geen tijd verloren mocht laten gaan. „Waarom is er op u geschoten?" De vrouw sloot haar ogen. „Ik hoor de mannen praten en begreep, dat er gevaar was. Ik had juist de tijd, de documenten in die kast te leggen. Toen kwamen ze binnen en Schmidt greep mijn tas.... mijn geld.... mijn brieven. Ik schoot en miste hem. Schmidt schoot terug. Haar gezicht vertrok in pLjn. „Blijf stil liggen", zei Steensma, „ik ga een dokter waarschuwen". Hij haalde een pak met rollen be hangselpapier uit de kast en legde het onder haar hoofd. De vrouw keek angstig naar hem cp. „Stel u niet nodeloos in gevaar", zei ze. „Denk bovenal om de documen ten Neem mijn revolver mee en laat die verdwijnen. Denkdenk om de vingerafddrukkende kraan Steensma knikte. Hijstak de revol ver in zijn zak, wreef met zijn zak doek de deurknop en de waterkraan glad. „Voorzichtig,'.' zei de vrouw. „Eén mensenleven is voldoende". „Moed houden" zei Steensma. „Over een half uur is u in een ziekenhuis. Uw leven zal. „Misschien", fluisterde de vrouw. „Ga nu.... ik vertrouw u de docu menten toe." Steensma liep naar de deur. maar keerde zich om, toen h.j de vrouw hoorde fluisteren. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3