Kort Bestek Eerste Kamer sterk verdeeld over grenscorrecties Regering voor moeilijke beslissing Stap voor stap eenheid naar Europese VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Hevige aardbeving in Centraal-Chili Beschieting van Brits korvet op Jangtse eiste zeventien doden Bedrijfspensioenfonds voor landbouw 1 Mei in werking Donderdag 21 April 1949 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna 74e Jaargang No. 10560 Mr. Stikker zal sterke argumenten moeten aanvoeren Paul Robeson op Parijse vredescongres Weerbericht ER KOMT WEER RIJST Prinses Wilhelmina op bevrijdingsherdenking Jongeman te Aartswoud verongelukt Admiraal Kirk Amerikaans ambassadeur te Moskou Torpedoboot „Consort" beantwoordde het vuur Chinese regering naar Kanton Federale leiders naar Bangka vertrokken Ernstig ongeval Jongetje overleden De Amerikaanse manoeuvres in Duitsland BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „.Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) De verdeeldheid, waarvan de Eerste Kamer bü de schriftelijke behandeling van het wetsontwerp tot het verlenen aan de regering van de bevoegdheid tot het treffen van voorlopige voorzieningen in verband met de verwezenlijking van de grenscorrecties heeft blijk gegeven, dat artikelen vóór en tegen deze correc ties in de bladen en het besluit van Belgie om voorlopig van de correcties af te zien, hebben niet weinig bijgedragen tot de buitengewoon grote belangstelling voor de vergadering, die de Eerste Kamer Woensdagmiddag aan de grenscorrec ties gewijd heeft. De heer H. Algra (A.R.) als rechtgeaard Noorderling pleitte met veel vuur voor het ontplooien van activiteit door de regering om een bevredigende toestand rondom de Dollard te verkrijgen. In de overtui ging, dat hij jegens de regering geen enkel verwijt inhield, doch haar wel een ruggesteun zou geven, diende hij een motie in, waarin de Kamer uit spreekt, dat de regeling van, de Eems- kwestie en de handhaving van de Ne derlands-Duitse grens in de Dollard in betekenis ver uitgaat boven die van de voorgestelde grenscorrecties, be treurt, dat ten opzichte van dit vraag stuk zelfs in beginsel nog weinig of niets is bereikt en uitspreekt, dat de Nederlandse belangen op dit punt on verwijld en nadrukkelijk aan de orde dienen te worden gesteld. Prof. dr. L. J. C. de Beaufort (KVP) wilde desnoods wel vóór het wetsont werp stemmen, maar uitstel was hem liever. Van grootmoedigheid tegenover de Duitsers was hij niet gediend, om dat deze heren al zo vaak blijk gege ven hebben vlug te vergeten. Mr. W. C. Wendelaar (VVD) moest niets van annexatie hebben. Grens correcties beschouwde hij als een vorm van annexatie, omdat zij eenzijdig worden opgelegd. De heren Molenaar en Bierema zo zeide hij staan op hetzelfde standpunt. Zal de Kamer de correcties aanvaar den, of zal zij ze afwijzen? Ziedaar de vraag, die allen zich stelden. De be raadslagingen hebben nog niet tot een beslissing geleid pas heden komt de minister aan het woord doch zoveel staat wel vast, dat de regering een harde dobber zal hebbea De tegenstand tegen de grenscorrec ties is in de Eerste Kamer veel ster ker dan in de Tweede en de minister zal wel zeer klemmende argumenten moeten aanvoeren, wil hij het wets ontwerp in veilige haven loodsen. Het is zelfs niet uitgesloten, dat hij de Ka binetskwestie zal stellen. Daarop doel de ook de laatste spreker gistermiddag de heer C. Woudenberg van de PvdA, toen hij aan het slot van zijn betoog, waarin hij zich tegen de correcties had verklaard in tegenstelling tot zijn partijgenoot mr. E. Brongersma aan de minister vroeg: „Wat zijn nu precies de moeilijkheden voor de re gering, als het wetsontwerp wordt af gestemd?" En: „Zou de regering uit de verwerping bepaalde consequenties moeten trekken?" Een dreigen met ontslag als conse quentie van de niet-aanvaarding van de correcties zou de Kamer zeer on welkom zijn. Want zowel mr. W. C. Wendelaar (WD) als de heer C. Wou denberg (PvdA) verklaarde uitdruk kelijk, dat de regering in het stemmen tegen het ontwerp, geen afkeuring van haar beleid mag zien. Op zakelijke gronden voelde men niets voor de correcties. Als reddingsplank —r wanneer de regering in een hachelijke situatie mocht geraken stak prof., dr. L J C Beaufort (KVP) uit het denk beeld om de verdere behandeling van het wetsontwerp op te schorten, te meer daar de Belgen van hun recht tot gebiedsuitbreiding voorlopig geen gebruik zullen maken. Deze sugges tie nam nog niet de vorm van een motie aan, doch prof. Beaufort was in de loop van de middag druk bezig met het formuleren van de tekst daarvoor, met de bedoeling blijkbaar op het critieke ogenblik de motie te kunnen indienen» Uiteraard is na alles wat daarover in de Tweede Kamer al gezegd is en na wat daarover is geschreven niet veel nieuws meer in het miden gebracht. Mr. E. Brongersma (P. v. d. A.), die het debat opende, was voor de grenscorrecties, zij het niet van harte. Woensdag is te Parijs, in tegen woordigheid van 1500 afgevaardigden van 59 landen, een congres voor de wereldvrede begonnen. De opening geschiedde door pro fessor Joliot-Curie, vooraanstaand Frans geleerde en communist, die de Franse regering critiseerde wegens het weigeren van visa aan 370 afge vaardigden van tien landen, klaar blijkelijk tengevolge van vrees en re- actionnair drijven. Paul Robeson, de bekende neger zanger, die was uitgenodigd een voor zittersfunctie van het congres te aan vaarden, verklaarde, dat de Ameri kaanse negers vrede wensten en „geen nieuwe oorlog", die hen terug zou brengen tot de slavernij. Het congres nam eenstemmig een resolutie aan, waarin tegen het wei geren van visa aan 370 afgevaardig den werd geprotesteerd. Paul Robeson, die slechts voor één dag was overgekomen en verklaarde naar New York terug te zullen vlie gen voor het afleggen van verklarin gen in de zaak van de twaalf commu nistische leiders in de V.S., zong nog vier liederen, waarna het congres tot Donderdag werd verdaagd. KINDEROPERETTE AAN DE PRINSESJES OPGEDRAGEN. Mej. Jo Mulder heeft van H. M. de Koningin toestemming gekregen haar nieuw geschreven en gecomponeerde kinderoperette getiteld: „Marjolijntje in Sprookjesland" aan de prinsesjes op te dragen Verwachting tot Donderdag avond: In de loop van de dag benemende bewolking en tijde lijk enige regen Matige tot vrij drachtige wind aanvankelijk uit zuidelijke richtingen, later rui mend naar Noord-West Weinig verandering in temperatuur. Reeds vijftig doden In centraal Chili heeft zich gisteren een hevige aardbeving voorgedaan, tengevolge waarvan volgens de laatste schatting 50 personen gedood en meer dan 100 gewond zijn. De schokken wa ren het hevigst in het gebied van Te- muco, bü Chillan. In Los Angeles en Conception was de aardbeving even eens voelbaar. De aardbeving bleek ernstiger te zijn dan men aanvankelijk dacht. In ver schillende gebieden zijn de verbin dingen verbroken, zodat de bekend ge worden cijfers slechts benaderend zijn. Te Traiguen zijn, naar gemeld, 30 per sonen omgekomen doordat de gevange nis instortte. De communistische heer J. P. Schal- ker, die het wetsontwerp aangreep voor het uitspreken van een philippi- ca tegen Amerika en Engeland en te gen het Atlantisch Pact, was van oor deel, dat Nederland bij de aanvaarding van de grenscorrecties van herstelbe talingen afziet en dat de correcties een permanent gevaar voor de vrede in Europa zullen opleveren. De heer mr. R. Pollema (CH) be keek de zaak van de staatsrechtelijke kant en vond, dat de grenscorrecties al door dé Nederlandse regering aan vaard zijn, toen zij in Parijs het pro tocol tekende. Hij ontpopte zich als tegenstander, doch zijn partijgenoot mr. G. Kolff was ervoor. Jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Bee- renbrouck (KVP) tenslotte bestreed het wetsontwerp op staatkundige gronden erl omdat hij vreesde dat de nadelen ook in de toekomst de 'oordelen zullen overtrffen. Bonaanwijzing in Mei (Van onze Haagse redacteur) In de tweede helft van Mei zal zeer waarschijnlijk weer een bon voor rijst worden aangewezen, zo vernemen wij. Op het ogenblik is namelijk een schip met 9000 ton rijst van Siam op weg naar ons land. Dat is het laatste ge deelte van het aan Nederland toege wezen contingent van de oogst 1948. Het is nog niet bekend, hoeveel rijst per persoon beschikbaar gesteld kan worden. Van de negen millioen kilo gram, die in Mei hier te lande ver wacht wordt, moet namelijk een deel gereserveerd worden voor zieken- inrichtingen, die extra-toewijzingen ontvangen. In de loop van het jaar zal nog een enkele maal rijst gedistribueerd kun nen worden. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft gis teravond in de Grote Kerk te Apel doorn de bijeenkomst bijgewoond ter herdenking van de bevrijding van Apeldoorn. De burgemeesters van Apeldoorn en Arnhem en de oud-hof- predikant, ds. J. F. Berkel, voerden het woord, waarbij zij vooral de na druk legden op de verflauwing van de publieke belangstelling voor deze be vrijdingsherdenking, waarvan ook deze bijeenkomst, die slechts werd bijge woond door een paar honderd mensen, getuigde. De sprekers zagen dit als een gebrek aan dankbaarheid niet alleen jegens de gevallenen, doch in de eerste plaats jegens God. Churchill op conferentie te Londen Woensdagmorgen is de economische conferentie der Europese beweging, waarop studie gemaakt zal worden van een economische basis voor een stabiel Europa, geopend. De Engelse minister van defensie, Alexander, heette de afgevaardigden uit 21 lan den welkom. Winston Churchill sprak over „Eu ropa, dat het welvarendste continent van de wereld is geweest, doch door misdaad en dwaasheid in zijn huidige toestand is gebracht". De hier ver enigden, aldus Churchill, zijn niet van het Europese vasteland alleen afhan kelijk. Engeland b.v. houdt zich in le ven door aanvoer van levensmiddelen uit de dominions van het empire. ..Dit empire is opgebouwd in het voor deel van ons zowel als van die landen zelf en wij noch zij kunnen zonder nadeel dit systeem oogeven", aldus Churchill, die dit een van de voor naamste der op de agenda geplaatste vraagstukken noemde. Het was naar de mening van Churchill voor Enge land niet onmogelijk zich veel nau wer bij Europa aan te sluiten zonder de betrekkingen met de dominions op te geven. De hangende problemen moesten „stap voor stap" worden op gelost. Motor in botsing met vrachtauto Toen de 20-jarige leerling-monteur Jac. Kuiper zich gisteren zoals ge- woonlük per motor naar de garage Ciemers in Middenmeer begaf, kwam hij ter hoogte van de oprit van de Westfriese dük te Aartswoud nabü café Bakker in botsing met een vracht auto komende uit Winkel. De jonge man werd op slag gedood. Kuiper reed ongeveer op het mid den van de rijweg, doch raakte bij het zien van de tegenligger aan het slin geren met het bovenvermelde nood lottige gevolg. In een toespraak op de middagzit ting pleitte sir Harold Butler voor vrije inwisselbaarheid van de ver schillende Europese valuta, zoals vóór 1914 het geval was. Volgens Leon Jouhaux, de voor zitter van het algemene Franse vak verbond, was een van de voornaamste taken het treffen van voorbereidingen voor unificering van de arbeidswet geving in Europa, in nauwe samenwer king met het internationaal arbeids bureau. Hij drong aan op collectieve overeenkomsten voor vele industrieën. De Belgische minister van staat Faul van Zeeland pleitte voor bele ving van gemeenschapsgeest en wer kelijkheidszin. Hij zeide, dat de Euro pese beschaving een „uitgebalanceer de" is, „gegrondvest op vrijheid en edelmoedigheid, en waarop het chris tendom zijn stempel heeft gedrukt". Willem van Cappellen, de schepper van „Ome Kéesje", schrijver, hoor spelleider, regisseur en acteur, werd gisteren in verband met zijn zestigste verjaardag en zijn 20-jarig jubileum bij de V.A.R.A. hartelijk gehuldigd. Admiraal Alan Kirk, ambassadeur der Verenigde Staten te Brussel, is door President Truman benoemd tot ambassadeur te Moskou, als opvolger van generaal Bedell gmith. Admiraal Kirk, die 63 jaar is, is op het ogenblik behalve ambassadeur in Belgie ook gezant bij Luxemburg. Hij heeft van 1911 tot 1946 dienst gedaan bij de Amerikaanse marine en werd in 1946 tot ambassadeur in Belgie benoemd. Hij had het bevel over de marine macht, welke bij de invasie in Nor mandie de Amerikaanse troepen aan land zette. Hij kwam in 1939 als ma- rine-attache naar Engeland en werd later chef-staf van de Amerikaanse marine-strijdkrachten in Europa. Op het Britse korvet „Amethyst", dat, zoals gemeld, op weg naar Nanking op de Jangtse is beschoten, zouden 17 leden der bemanning gedood en 20 ge wond zijn. Het incident vond plaats op een plek waar, naar men verwacht de communistische troepen de rivier zul len trachten over te steken. De gewon den zijn naar een eiland in de rivier overgebracht. Het vaartuig, dat op weg was om de torpedoboot „Consort" bij te staan, die de bescherming van Britse onderdanen in de hoofdstad tot taak had, is aan de grond gelopen. Ook de „Consort", die te hulp snelde is beschoten en beant woordde het \juur. Thans liggen de kruiser „London", het Britse fregat „Black Swan" en de „Consort" bij de „Amethyst" voor anker, hetgeen erop zou duiden, dat deze schepen zullen trachten het laatste vlot te krijgen. Vol gens een woordvoerder van de Britse marine is het nog niet officieel uitge maakt, dat de communisten verant woordelijk zijn voor het incident. Naar wordt gemeld zouden pogingen in het werk worden gesteld om de zaak met de communisten op te nemen. Naar ui>t Sjanghai verder wordt vernomen heeft de Britse consul te Tientsin opdracht ontvangen bij de communisten in Pei- ping. een protest in te dienen in ver band met de beschieting van de Britse oorlogsschepen, die „met een vreedzame en menslievende bedoeling" op de Jangtse lagen. Nader wordt gemeld, dat aan boord van de „Consort" negen leden der be manning werden gedood en drie ern stig gewond. Regering naar Kanton? De communistische troepen zijn in de sector van Nanking een in hevigheid toenemend offensief begonnen. De Chi nese wetgevende Joean is, naar gemeld, in besloten zitting overeen gekomen uit Nanking te vertrekken zodra de voor zitter Toeng Kwan Hsien, zulks raad zaam acht. Transportvliegtuigen wor den voor een eventuele overtocht naar Kanton gereed gehouden. De voornaam ste bestuursorganen en wetgevende li chamen zullen tezamen met politieke leiders beslissen of Nanking al dan niet geëvacueerd zal worden. Inmiddels is het kanongebulder duidelijk te Nanking te horen en is een uitgaansverbod uit gevaardigd. Het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw hoopt de werkzaamheden op 1 Mei aanstaande te kunnen beginnen. Men berekent het aantal deelnemers op meer dan 200.000. Het fonds kent een ouderdomspensioen bij 65-jarige leeftijd van f 12 per week toe na 40 jaar pre miebetaling. Inbegrepen is een invali diteitspensioen van tweederde van dit bedrag, weduwenpensioen tot 60 jaar, waarna het bestaande invaliditeits pensioen in werking treedt, pensioen voor halfwezen van f 1 per week en voor volle wezen van f 2 per week. Het bedrijfspensioenfonds zal voor twee jaar van terugwerkende kracht zijn. Gederfde premies over deze twee jaar zullen worden gedekt uit het land bouwegalisatiefonds. Het fonds is geheel onafhankelijk van subsidies opgezet. Het zal uit geïnde premiën moeten worden opgebouwd. Voor oudere arbeiders ontstaan moei lijkheden, omdat zij niet het volle pre- Lek in tegen-blokkade Van de zijde der Duitse grenspolitie en douane wordt verklaard, dat de te- genblokkade van de Sowjet-zone om zeild wordt door het vervoer van goe deren, welke uit de westelijke zone Tsjechoslowakije binnenkomen. Func tionarissen van het district van Furth im Walde, verklaren, dathet legale goederen vervoer langs de grens in Maart bijna vertienvoudigd is. Zij schrijven dit toe aan de verscherpte controle van de Westduitse zonale gren- miebedrag kunnen opbrengen. Daarom heeft men- een glijdende overgangs- schaal gemaakt. Bonafide landarbeiders, die binnen het raam van het ontstaan van het fonds de pensioengerechtigde leeftijd bereikten, zullen f 6 per week ontvangen. De thans 60-jarigen zullen over 5 jaar f 6.44 ontvangen, 50-jarigen f 7.44, 40~jarigen f 8.84, 30-jarigen f 10.69 en 25-jarigen f 12. Men heeft dit om billijkheidsredenen gedaan, mede met het oog op het feit, dat arbeiders, die lang voor een fonds streden, anders van hun werk geen vruchten zouden plukken. De technische premie bedraagt voor arbeiders van 17 tot 20 jaar f 1.25 per week. Nadien moet f 2.50 per week worden voldaan. De premie komt voor de helft voor rekening van de werk gevers en voor de helft voor rekening van de werknemers. In de collectieve arbeidsovereenkomsten, die per 1 Mei ingaan, is echter rekening met deze premiebetaling gehouden, zodat de arbeiders in feite een loonsverhoging van f 1.25 krijgen. De premie zal dus niet op het gezinsinkomen drukken. De premiebedragen en uitkeringen zullen worden behandeld door de coö peratieve boerenleenbanken. De pre mies worden door het plakken van ze gels voldaan. Een aantal vooraanstaande federa len, onder wie de minister-presiden ten van Oost-Indonesie en Pasundan, benevens federalistische vertegen woordigers van Borneo, Madura en Oost-Java, zullen zich heden naar Bangka begeven voor een ontmoeting met de Republikeinse leiders aldaar. De voorzitter van de publicitelts- commissie der Bijeenkomst Federaal Overleg deelde aan Aneta mede, dat deze federale leiders niet naar Bangka gaan in B.F.O.-verband. Gistermorgen omstreeks kwart over tien is de 9-jarige Klaas Buitenkamp uit Den Helder op de Nieuwe Weg te Julianadorp door een melkauto over reden. Het kind liep daarbij zodanige verwondingen op, dat het enkele uren later in het ziekenhuis te Den Helder overleed. De jongen, die in de Dahliastraat te Den Helder woonde, was met een broertje en een vriendje gaan wande len in de richting van Julianadorp. Halverwege Doggersvaart en Midden- vliet stak hij, achter een wagen om, plotseling de weg over, juist toen een melkauto van de zuivelfabriek „De Vooruitgang" passeerde. De bestuur der, de heer W. Dijkstra, remde on middellijk krachtig, maar kon niet voorkomen dat het kind voor- en ach terwiel over zich heen kreeg. Het slachtoffertje is met een ambulance wagen van de GGD naar het ge meente-ziekenhuis overgebracht, waar het kort na de middag overleed. Volgens getuigenverklaringen treft de chauffeur geen schuld. Ook de remmen van de auto bleken bij onder zoek volkomen in orde te zijn. PRINSES MARGARET NAAR DE PAUS? Het staat bijna vast, dat prinses Mar- garet van Engeland bij haar bezoek aan Italië door de Paus ontvangen zal worden. Naar verluidt bereidt de Brit se legatie bij het Vaticaan haar re ceptie voor. £)uizenden mensen in de Verenig de Staten vragen zich vandaag af, of zij getrouwd zijn en, zo ja, met wie, als gevolg van een arrest, dat het hooggerechtshof te Washington gewe zen heeft inzake een „spoedechtschei- ding". Het hof heeft verklaard, dat twee personen even noodzakelijk zijn om een echtscheiding tot stand te brengen als voor het aangaan van een huwelijk. Beslist werd, dat een in de staat Nevada waar echtscheiding zeer gemakkelijk en snel wordt uit gesproken tot stand gekomen echt scheiding ongeldig was, daar de eiser geen bona fide inwoner van die staat was. Het hof verklaarde, dat de eerste vrouw van een man, die: na opnieuw te zijn getrouwd, zonder testament overleed, recht had op een weduwe aandeel van de nalatenschap. Voorts: dat een scheiding aanvechtbaar was, indien de andere partij in de staat, waar de scheiding is uitgesproken, niet hiervan in kennis is gesteld, of niet bij het proces vertegenwoordigd was. Door dit arrest zijn duizenden ge scheiden partijen in verwarring ge raakt, omdat zij hadden verzuimd deze formaliteiten na te komen. Er zijn thans filmsterren die (wettelijk) een hele harem hebben! Het sterfte cijfer van de grootmoeders der te Cin- cinnati wonende leden van het Huis van Afgevaardigden van Ohio schijnt plotseling sterk te zijn gestegen. De voorzitter heeft van 29 leden een tele gram ontvangen van dezelfde inhoud: „Moet naar grootmoeder! begrafenis- 'liiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu.iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiuiiiiiniuiiiiii Ben tot mijn spijt verhinderd de zit ting van heden bij te wonen". Luite nant-gouverneur George Nye, voorzit ter van de Senaat, telegrafeerde even eens: „Hierbij deel ik mede, dat ik de begrafenis moet bijwonen van de grootmoeders van 29 afgevaardigden van het Huis". Geen der telegrammen maakte melding van een andere ge beurtenis te Cincinnati: een grote base ballwedstrijd. Ter gelegenheid van het „wereld vredescongres" zullen langs de grens tussen de Sowjet-sector en de Als Toscanini me hoorde, zou 'ie d'r Jcopot van zijn! Westelijke sectoren van Duitsland vu ren worden ontstoken „ten teken van onze gezamenlijke strijd voor de vre de" Het Britse militaire bestuur heeft de onder communistische leiding staande „Vrije Duitse Vakbeweging" toegestaan een 1-Mei-demonstratie in de Britse sector van Berlijn te houden. Cordell Huil heeft deze week het ziekenhuis verlaten, waar hij twee jaar lang is verpleegd. Hij is geheel gene zen verklaard. Cordell Huil. die in November 1944 aftrad als minister van buitenlandse zaken, werd 11 Septem ber 1946 in het marine-ziekenhuis op genomen wegens een ernstige physieke instorting als gevolg van overwerking gedurende verschillende jaren. Voor het vierde achtereenvolgende jaar heeft een meesjespaar zijn nest gebouwd in de brievenbus van een bewoond huis te Bloemendaal. De bewoonster had dit jaar tijdig een nest kastje naast de brievenbus gehangen, doch de meesjes vertikten het om daarin te bouwen. Ze hielden vol, zelfs nadat de bewoonster tweemaal de sprietjes had verwijderd. Toen zij toch door bleven bouwen, heeft zij zich ge wonnen gegeven. Over tweederde ge deelte van de sleuf van de brieven bus is nu weer een papier geplakt, waarop te lezen staat, dat een meesjes paartje beslag heeft gelegd op de brie venbus en men dus verzocht wordt de brieven in het nestkastje te deponeren. Leden van de Amerikaanse geheime dienst slaagden er gisteren, in het ka der van de voorjaarsmanoeuvres der Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland, in, „sabotage" aan te richten waardoor het depot van een Ameri kaanse genie-corps te Schwetzingen bui ten werking werd gesteld. Van gezaghebbende zijde werd ge schat. dat de „verliezen" der verdedi gende Amerikaanse strijdkrachten sinds Maandag j.1. de dag, waarop de ma noeuvres een aanvang namen 585 man bedroegen, de theoretische verlie- zij van de „aanvaller" werden geschat op 1500 man, die gevangen werden ge nomen. Twaalf jaar voor V-vrouw Een ongelukkig huwelijksleven was de oorzaak, dat de 30-jarige Neeltje Hemelrijk uit Amsterdam in contact was gekomen met een ambtenaar van de Duitse bezettingsmacht. Toen deze Duitser zich met andere vrouwen ging bemoeien, vertelde zij. om hem terug te winnen, dat zij naar Engeland ging. Zij wist wel een weg. Haar Duitse vriend was dadelijk vol belangstelling en bracht haar in contact met de S. D. Zij verried daarop verschillende illega le werkers te Amsterdam, Amersfoort en Hilversum. De procureur bij de Raad van Cassatie concludeerde tot een gevangenisstraf van 10 jaar met af trek. Het Amsterdams Hof had H. tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. MATROOS VAN LOODSBOOT VERDRONKEN. Gisternacht is een jol van het loods- vaartuig „Capella" omgeslagen. Twee matrozen geraakten te water. Eén hunner kon aan boord van de loods boot worden gehaald, maar de ander, de 27-jarige A. C, de Witte uit Bigge- kerke. kon men niet meer vinden, of schoon urenlang naar hem gezocht werd. Men moet aannemen dat hij is verdronken. Het slachtoffer was sinds twee weken gehuwd. OVEREENSTEMMING OVER DEELSTAAT BORNEO Van officiële zijde wordt vernomen, dat bij de besprekingen te Batavia over de vorming van de Negara Kali- mantan (deelstaat Borneo) bleek, dat alle afgevaardigden het principieel eens waren over de vorming van de deelstaat Borneo. waarvan de totstand koming binnen zeer korte tijd ver wacht kan worden.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1