DOOR Residentie ST. VITUSDANS Onze Damrubriek Overeenstemming grondwet over West-duitse Zandstorm teistert Zuid-Zweden Prikkeldraad in Dinxperloo „De Buit van Lima": Een schat die groeit Nederlands pleidooi voor landbouw bij de Europese Beweging mr. J. Linthorst Homan avontuur 83 Op 15 Juli verkiezingen Meubelfabriek door brand verwoesf Vruchtbare streek lijkt thans op de Sahara hield belangrijke rede Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Het Radioprogramma Na een laatste bespreking te Frank fort tussen de drie westelijke militaire gouverneurs en leiders van de consti tuerende vergadering te Bonn is een volledige en definitieve overeenstem ming over een, Westduitse grondwet bereikt. Generaal Clay zeide: „Wij hebben alle meningsverschillen tussen de be zettende mogendheden en de Duitsers over de grondwet voor West-Duitsland geslecht. Het is te verwachten dat de grondwet, zoals aangenomen door de parlementaire assemblée, tegen 15 Mei gereed zal zijn. De Duitsers moeten tegen midden Juli een regering heb ben. De tekst van de grondwet zal binnen twee of drie dagen gelijktijdig door de vertegenwoordigers te Bonn en door de militaire gouverneurs wor- den gepubliceerd Wat de kieswetten betrof, was het aan de Duitsers te beslissen. Generaal Clay wist niet welke methode de Duit sers zouden kiezen voor de ratificatie van de grondwet. De hoofdcommissie te Bonn had de hoop uitgesproken, dat tegen 15 Juli verkiezingen zouden kun nen worden gehouden voor de volks vertegenwoordiging. Deze zou dan tot taak hebben de nieuwe „Duitse Bonds republiek" te vormen. De eerste moeilijkheden doen zich meestal voor op school. Gelukkig is de onderwijzer tegenwoordig met deze ziekte op de hoogte en meestal is hij dan ook degenen, die de ouders of de schoolarts op het bestaan van dit lij den opmerkzaam maakt. Dat was vroeger heel anders, toen kregen deze kinderen op school veel straf, want het heeft er alle schijn van, dat zij zich ernstig misdragen. Deze opvatting wordt vooral in de hand gewerkt, doordat de Sint Vitus dans over het algemeen niet plotse ling uitbreekt, maar in het merendeel der gevallen zeer langzaam en onop gemerkt begint. De onwillekeurige bewegingen, die in de verschillende spiergroepen op treden, zijn de oorzaak van ernstige ordeverstoringen in de klas. Wanneer er juist tot stilzitten is gemaand maakt het patiëntje zonder het te kun nen helpen, juist een potsierlijke be weging met z'n schouders, z'n armen of z'n hoofd. Terwijl iedereen rustig zit te tekenen valt het kind met cho- rea minor tot ieders hilariteit door zulk een plotselinge^ spierbeweging, schijnbaar zonder enige reden, uit de bank op de vloer. Bh" deze ziekte kunnen alle spie ren betrokken zijn, ook die van het gelaat. Meermalen ljjkt het dan ook of het kind met op zet gekke gezichten zit te trekken en de anderen aan het lachen probeert te maken; het is zelfs voorgekomen, dat zulk een schepsel per ongeluk de tong tegen de onderwijzer uitstak. De chorea minor is een echte kin derziekte, de patiëntjes zijn echter steeds ouder dan vjjf jaren, het meest wordt zij waargenomen bij kinderen tussen de 10 en 15 jaar. Het is op merkelijk, dat het vaker meisjes dan jongens zijn, die aan deze ziekte lij den; vaak zjjn het nerveuse en erfe lijk bgjaste kinderen, doch niet altijd. Soms wordt Sint Vitusdans ook ge zien bjj jonge vrouwen in het begin van de zwangerschap. Er is een zeker verband tussen chorea minor en rheumatiek, maar over de juiste samenhang tast men nog in het duister. De ene maal heeft een kind met chorea een acute rheu- matische infectie doorgemaakt, de an dere keer treedt er na deze ziekte in het latere leven rheumatiek op. Het komt voor, dat in een gezin het ene kind een acute rheumatische ge wrichtsaandoening heeft, terwijl een ander kind lijdende is aan chorea mi nor. Ten slotte komen er in aanslui ting aan chorea minot wel dezelfde hartgebreken voor, die ook na rheu matiek dikwijls optreden. Het ontstaan van zulke klepgebre- ken van het hart is een zeer onplei- zierige complicatie, die men heeft te duchten, want de chorea zelf geneest na verloop van tijd meestentijds heel goed. Ook lichte gevallen van Sint Vitus dans dienen daarom als zodanig te worden herkend, opdat zij spoedig onder de juiste behandeling van de geneesheer kunnen komen. Generaal Clay zei nog, dat Berlijn riet in de Westduitse staat zal wor den opgenomen. Een latere toetreding was echter niet uitgesloten. Wat de mogelijkheid van vierlandenbespre- kingen over Duitsland betrof meende Clay, dat het bereikte accoord de deur daarvoor niet-definitief sloot. De besprekingen waren niet gemak kelijk geweest, maar zij hadden geleid tot een gelukkige oplossing voor alle partijen. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur noemde het accoord over de grondwet „een histo rische gebeurtenis in de betrekkingen tussen het Duitse volk en de bezet ters". De Duitse partijen hadden con cessies gedaan en ook de militaire gou verneurs waren zeer welwillend ge weest. Dr, Konrad Adenauer, voorzitter van de constituerende vergadering hoopte bijdrage te hebben geleverd tot de welvaart van Duitsland en van Europa. Vannacht tegen half 2 werd door een nachtwaker brand ontdekt in de Vlaardingse meubelfabriek „Vreden- bregt". De brand was uitgebroken op de tweede verdieping en liet zich al dadelijk ernstig aanzien, zodat groot alarm werd gemaakt. Hoewel de brandweer het vuur met 20 stralen bestreed en dus ruim 10.000 liter water per minuut in de bran dende massa's werd geworpen, ging de inventaris, bestaande uit grote voorra den meubelen en vele kostbare ma chines, geheel verloren. De schade, welke op ruim 3 ton wordt geschat, is slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. CONGRES VOOR DE VREDE GESLOTEN Het Congres voor de Vrede, dat te Parijs werd gehouden en waaraan on geveer 2500 personen uit 72 landen deelnamen (zo verklaren de organisa toren) is geëindigd met het unaniem aanvaarden van een slotresolutie, waar in de vredeswil van de congressisten wordt uitgedrukt. Tot besluit werd de Marseillaise gezongen. (Van onze corespondent in Zweden) Een zandstorm, die met een snel heid van 25 meter per seconde Zuid- Zweden binnenviel, heeft in enkele uren de vruchtbare streek van Skane herschapen in een woestijn. De directe schade wordt op enkele honderddui zenden kronen geschat. Maar de eigen lijke gevolgen van deze ramp zijn nog niet te overzien, omdat men niet weet, hoe veel tijd het zal vergen, alvorens de grond weer even vruchtbaar is als voorheen. De Zweedse landbouwkun dige Petersson veronderstelt, dat hier 25 jaar mee gemoeid zal zijn. De zandstorm kwam in zo dikke vlagen, dat men soms nog geen tien meter ver kon Zien. Gelukkig hadden de boeren nog niet gezaaid. Daarente gen hadden zij wel de kunstmest uit gestrooid, die van de akkers werd weggevaagd. Het verkeer lag geheel stil. De fiet sers moesten de rijwielen soms door meters-hoge heuvels duwen. Wie de straat op moest, bond zijn zakdoek voor het gezicht. Verschillende men sen moesten in het ziekenhuis hun ogen laten schoonmaken. Het zand drong zelfs in de huizen binnen, hoe wel men in Zweden dubbele ramen heeft. Het is niet de eerste keer, dat Zuid- Zweden door een zandstorm wordt geteisterd. De boeren in deze streek melden jaarlijks een verlies van 15.000 ha door wind-erosie. Ook in Denemarken weet men hier van mee te praten. Terwijl echter de Deense regering jaarlijks ettelijke mil- lioenen uitgeeft om dergelijke rampen te voorkomen, hebben de Zweden tot heden hieraan weinig gedaan. De ge noemde landbouwdeskundige sprak dan ook na de storm de wens uit, dat ook eens de regeringsbureaux door een zandstorm zullen worden overval len en de ambtenaren de schuilkelders moeten opzoeken. Dan eerst, zo zeide hij, zal er iets worden gedaan om de woestijn-wording van het vruchtbare Zuid-Zweden tegen te gaan. (Van een speciale verslaggever) Het was Zaterdagmorgen stil in Dinxperloo. Een boerenkar bokkerde op zijn hoge wielen door het dorpje; een arbeider liep er naast, de pijp tus sen de tanden. Een paar mannen gin gen naar hun werk. Verder rust, diepe rust, alsof iedereen nog lag te slapen. Het was een beeld, dat iedere morgen weer biedt; een stil klein dorp aan de grens, een paar mensen, die zich aan hun dagtaak gaan wijden en nog wat onwennig knipperend tegen het prille licht de nieuwe dag inzien. Ergens in het plaatsje midden in een straat stond een prikkeldraad versperring. Het gaf plotseling aan het overigens zo vriendelijke dorp iets vijandigs iets van een concentratie kamp. Er stonden een paar man van de marechaussee bij op wacht Ze praatten wat met elkaar heel ge wone dingen. Er valt niet zo veel meer te zeggen, wanneer je dag in dag uit tegen hetzelfde prikkeldraad, tegen de zelfde huizen, tegen dezelfde mensen aankijkt wanneer zelfs het prikkel draad van een concentratiekamp geen eind kan maken aan gesmokkel en ge sjacher. Toch was deze morgen hoezeer ook gelijkend op alle voorgaande anders dan de andere. De vrouw, die ietwat schuw en gehaast achter de versperring voortliep, wist daarvan. Haar huis al droeg het misschien ook een Duits opschrift als „Theodor Ross, Kolonialwaren" stond niet meer in Duitsland, maar binnen de Ne derlandse grens. Ergens in het land achter het prikkeldraad wapperden kleine rood-witte vlaggetjes in de frisse wind. Die waren er des morgens vroeg door Nederlandse mannen ge plant onder leiding van een Engelse officier. Zij duidden de nieuwe grens aan. Dat maakte voor deze vrouw deze Zaterdagmorgen tot een beslissend mo ment in haar leven. Er was onzeker heid er was de allesbeheersende vraag naar bestaansmogelijkheid en -zekerheid na deze Zaterdagmorgen. Misschien was er ook wel de vraag naar dat andere: Voorgoed Nederlands of misschien in de toekomst toch nog Duits? Zo zullen er in Süderwick de buurtschap achter het prikkel draad die morgen enigen honderden hebben gedacht. Op het gemeentehuis confereerde de burgemeester met een groepje Britse officieren over de vraagstukken, aan de overneming van het stukje Duits gebied verbonden. Diep in zijn hart was een zekere ergernis. Had hij niet even tevoren tegenover een Journalist de overtuiging uitgesproken dat de correcties nog eens gecorrigeerd zou den moeten worden, omdat ze de pro blemen niet oplosten? Hij had hem op een kaart de nieuwe grens gewezen, die kronkelend en enige malen eed weg kruisend was getrokken, omdal een kerk en een school beslist Duits moesten blij.ven. „Onzin, zoiets" vond hij. De bevolking toonde maar zeer wei nig belangstelling. „Het betekent im mers niets" zei er een. „Als het nu nog eens een flink stuk was geweest..,." DODELIJK ONGEVAL TE AMSTERDAM. Gistermiddag om half vijf is de vijf jarige Jos Looise van de Rozengracht te Amsterdam door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Oplossing probleem 66. Stand. Zw. 9 sch. op: 4, 8, 9, 14, 16, IS, 20, 23, 36. Wit 9 sch. op; 21, 22, 25, 28, 30, 32, 33, 37, 40. Opl. 1. 37—31 (16 of 36x29), 2. 40—34 (36 of 16x18), 3. 30—24 (19x39), 4 28x10 (4x15), 5. 25x43! Een fraaie ontleding. En nu nog even het volgende standje; Zw. 9 sch. op: 7, 8, 9, 11, 13, 16, 17, 36. Wit 9 sch. op: 27, 28, 32, 34, 38, 43, 44, 47, 48. Wit aan zet speelt: 4741, (36x47), 28 22 (47x49). 3. 27-21 (29x18), 4. 21x1 isl.dam 5 sch.). Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 67 van G. Mantel, Hengelo Zw. 11 sch. op: 2, 7, 9, 10, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25. Wit 10 sch. op: 21, 27, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 37. 44. Wit speelt en wint. £EN EXPEDITIE VAN SCHATZOEKERS, zo heeft men dezer dagen nen lezen, meent de plaats van de „verloren buit van Lima" op hel Door SUSAN LEMARQUE kon- het tot Costa Rica behorende Cocos-eiland ontdekt te hebben. De schat, een van de schitterendste dwaallichten van alle tyden, zou, naar beweerd wordt, bestaan uit enige tonnen goud en zilver, gemunt en In baren, massief gouden beel den, kerkomamenten en juwelen. Het verhaal wil, dat deze uiterst kostbare verzameling voorwerpen bijeengebracht werd In Lima gedurende een van de gebruikelijke Zuid-Amerikaanse revoluties. Zij werd aan boord van een Brits schip, de „Mary Dier" verborgen, toen de hoofdstad van Peru door een sterke legermacht bedreigd werd en het dus wenselijk scheen, de schat naar een veiliger plaats over te brengen. De „Mary Dier", zo gaat do geschiedenis verder, ontsnapte in het donker uit Lima en zette koers naar het Cocos- eiland, waar de schat begraven werd. De plaats, «aar dit geschiedde, zou duidelijk op een kaart zjjn aangegeven. want volgens Harold T. £)E „SCHAT VAN LIMA" is een bij zonder prettige soort van schat. Hij groeit. Hij is nu, naar „insiders" ver zekeren, ruim een milliard gulden waard. Het grootste deel daarvan moet echter gevoelswaarde vertegen woordigen, want volgens vroegere be rekeningen, die zeker ook niet aan de lage kant zullen zijn geweest, liep het cijfer in de 25 millioen, wat in ieder geval ook nog een respectabele som is. Respectabel genoeg inderdaad, om alle vorige mislukte pogingen om de schat te vinden te rechtvaardigen. Al deze pogingen geschiedden nog in deze eeuw, want de schat werd, naar men beweert, in 1821 begraven en vele tientallen jaren daarna legde men, wonderlijk genoeg, in het geheel geen belangstelling voor deze rijkdommen aan de dag. Wij zeggen „naar men beweert", (Van onze correspondent). In de landbouwsectie van het Eco nomische Congres der Europese Be weging te Westminster heeft mr. J. Linthorst Homan enige principes van de Europese landbouwpolitiek bespro ken. Hij stelde voorop, dat de land bouw moest zorgdragen zich in de Europese Beweging beter te doen gel den. Op het Congres in Den Haag in 1948 was de landbouw pas bij amen dement in de resoluties gebracht en ook ditmaal had pas een amendement hem een plaats kunnen geven in het principiële gedeelte van het voorbe reidende rapport. In de meeste na tionale rapporten werd de landbouw niet bij de primaire productie ver meld, terwijl het toch een der funda menten van de Europese economie is. Terecht wezen vele na-oorlogsg^ rap porten op de samenhang van indus trie en landbouw, ook op het tech nische en sociale niveau. Dit bracht de noodzaak mede van bewuste landbouwpolitiek in elk land op zichzelf hetgeen nog lang niet het geval was en in Europa als ge heel. In dit opzicht moest men de versterking toejuichen die de land bouw dezer dagen blijkens de publi caties van de Organisatie van Econ. Samenwerking (O.E.E.C.) te Parijs had ontvangen. Het desbetreffende bericht gaf gezonde argumenten daar voor, zowel van financiële als van principiële aard. 46. Pim, Pam en Pom weten niet goed, hoe ze het hebben. Daar begint Pepi eensklaps aan twee planken van de kist te rukken onder het mompelen van allerlei rijmpjes. Hij zal toch niet zijn verstand verloren hebben? Arme Pim voelt zich wel het meest schuldig. Wat zullen moeder en de burgemeester wel zeggen als ze horen, dat hij een prins in een dergelijke situatie heeft gebracht. Maar Pepi schijnt er schik in te hebben. „Nu nog één ruk en de zaak is stuk", roept hij vrolijk en in derdaad, een luid gekraak weerklinkt en Pim, Pam en Pom voelen de aard appels over hun hoofden naar buiten rollen. „Uitstappen", roept Pepi en geeft zelf het voorbeeld. Sprakeloos volgen de drie broertjes hem naar bui ten. Hoe is het mogelijk dat Pepi de kist stuk heeft gekregen? Pepi kijkt hen lachend aan. „Nu wat heb ik je gezegd?" roept hij uit. „Ja, maar ik begrijp er niets van", zegt Pim, terwijl hij naar Pepi's armen kijkt. Hoezeer ook het dollarprobleem heel de Europese economie thans be heerst, aldus de heer Linthorst Ho man, wij zullen goed doen het prin cipiële beleid op agrarisch gebied niet alleen van de dollarpolitiek afhanke lijk te doen zijn. Het gaat om de toe komstige structuur van Europa, en in die structuur, wil zij gezond zijn, is onmisbaar een goede verzorging der eigen voeding en een vasthouden aan de politiek van veredelingswerk terwille van export over heel de we reld. Het is verheugend, zei spreker, dat in hun laatste redevoeringen Hoff- man, Harriman en andere vooraan staande E.C.A.-leiders dit nadrukke lijk hebben erkend en gewezen hebben op de noodzaak van export naar de Verenigde Staten. Zouden wij ons landbouwbeleid geheel en al laten af hangen van de dollarschaarste, dan zouden wij afzakken naar een autar kie, die voor het Europese economi sche en sociale niveau levensgevaar lijk zou zijn. Met nadruk wees hij erop, dat de Europese Beweging de regeringen er toe moest aansporen, de agrarische taakverdeling in Europa groot te zien. Pas een waarlijk Europese visie zou de kleinere vraagstukken kunnen op lossen. ZAAK TEGEN BIJENKORF IN HOGER BEROEP AANGEHOUDEN De zaak tegen de N.V. de Bijenkorf, die gisteren in hoger beroep voor de economische politierechter te Amster dam diende, is aangehouden tot 30 Mei a.s. Op deze datum zullen eeii aantal getuigen gehoord worden. Voor het requisitoir en de pleidooien is .nog geen datum vastgesteld. DOODSTRAF VOOR S.D.-HAND- LANGER De Groninger kamer van het Bijzon der Gerechtshof te Leeuwarden ver oordeelde S. Bruins, SD.-handlanger te Delfzijl, bij verstek tot de doodstraf. De advocaat-fiscaal had levenslang ge- eist. De Duitse SD-er H. Grosz, werd veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf. Eis twaalf jaar. WIJZIGING BEGRAFENISWET Ingesteld is een commissie, belast met de taak van advies te dienen met betrekking tot de vraag, welke wij zigingen met het oog op het verbran den en het balsemen van lijken dienen te worden aangebracht in de wet tot vaststelling van bepalingen betrekke lijk het begraven van lijken, de be graafplaatsen en de begrafenisrechten. „INDONESIA RAYA" VOLLKSLIED „INDONESIA RAYA" VOLKSLIED Het parlement van Pasundan heeft bij acclamatie het „Indonesia Raya" als volkslied van de Negara Pasundan aan vaard. Nadat het lied op verzoek van het lid Suriakartalegawa door een dei- aanwezigen was voorgezongen, zong het gehele parlement uit volle borst het pas aanvaarde volkslied. Wilkins, de schrjjver van een ongeveer tien jaar geleden in Amerika uitgegeven boek „Jacht op verborgen schatten", heeft het geloof, dat de „buit van Lima" zijn weg naar het Cocoseiland gezonden zou hebben, geen enkele vaste grond. Spaanse kronieken schrijven wel is waar over de in Lima vergaarde rijk dommen, maar tekenen er bij aan, dat deze waarschijnlijk naar het binnen land vervoerd zijn. Deze maal zou de plaats, waar de schat verborgen moet liggen, ontdekt zijn met hulp van een metalen wichel roede. Wilkins vertelt van een vroe gere poging, eveneens ondernomen met de hulp van een wichelroede, gemaakt door zekere John Leckie van Van» couver. Deze expeditie eindigde als zo vele andere, nadat wilde geruchten over enorme rijkdommen, die in Ca nadese oorlogsschepen geladen zouden zijn, de ronde gedaan hadden, in een mislukking. Maar wanneer de „buit van Lima" al de schepping is van 's mensen fan tasie en misschien zullen wij het spoedig te weten komen zeker is, dat er schatten op het Cocos-eiland begraven zijn. En dat is natuurlijk, want vast staat, dat dit eiland in de achter ons liggende 300 jaren door allerlei soorten schepen bezocht is en dat het eens een toevluchtsoord was van zeerovers. Reeds iets gevonden. Iets van deze schatten is ook ge vonden, maar volgens het boek van Wilkins, slechts door één groep onder leiding van een Newfoundlander, Kea- ting geheten. Keating kwam in het be zit van inlichtingen door middel van een geheimzinnige vreemdeling, met wie hij vriendschap sloot aan boord van een zeilschip op weg naar West- Indie om daar suiker en rum te laden (in ieder verhaal over verborgen zee roversbuit moet rum voorkomen). De geheimzinnige vreemdeling stierf en liet zijn geheim aan Keating na. Kea ting organiseerde verschillende expe dities naar het Cocos-eiland en was na drie tochten in staat een winstgeven de zaak in St. Johns en een grote farm te kopen. Het boek zegt, dat de expedities Keating een winst opleverden van rond 250.000 gulden. Dat is niet te veel voor al het gegraaf en gewroet, dat gedaan i> een klein deel in derdaad van het geld, dat in het Cocos-avontuur gestoken is. (Nadruk verboden. Copyright PA/VND.) VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tom Erich (piano) 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,00 Radiostrip 7,45 Rubriek 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Bonte Dinsdagavöndtreln 9,35 Brieven over hersengymnastiek 9,45 Buitenlands overzicht 10,00 „Pro Musica" 10.30 Zang en piano 11,35 The Skymastere 11,45 The Inkspots HILVERSUM IX. 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,10 Sportpraatje 6,20 Alma Musica 6,50 Actualiteiten 7,15 Johann Strauss 7,45 Dit is leven 8,05 De gewone man 8,12 Luisterspel 10,20 Piano-recital 10,45 Avondgebed 11,15 Reportage Tulpen-Rallye 11,25 Muziek VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, l, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Johan Jong (orgel) 12.00 Promenade orkest 1,20 The Ramblers en Malando 6,20 Gramofoonplalten 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Lezing 7,15 Zang VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Van Alledag VARA: 8,05 Dingen van de aag 8,20 Populair concert 9,00 Mijn zonen (hoorspel) 10,15 Vindobona schrammel'n 10,45 Van boek tot boek 11,15 Metropole-orkest HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7. 8, 1, 7, 8 én 11 uur NCRV: 8 20 Muziek bij het werk 12,00 Orgelbespe ling 1,15 Mandolinata 6,00 Cello- recital 6,30 Lezing 7,15 Nieuws uit Indonesië 7,30 Actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Radio Philharmonisch-orkest 9,15 „Benelux en arbeiders" 9,35 Sans souei 9,55 Reportage Tulpen-Raillye 10,00 „De zee blijft vrij'' 10,15 Geestelijke liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Muziek 11,35 Romantisch-programma IN DE tjeerd adema De vrouw lag bloedend verwond op de kale vloer en keek hem aan. „Ingeborg!" had hij geroepen. Waar om eigenlijk Ingeborg? Hij kende haar toch niet! Ineens wist hij het. Zij had op hem willen schieten en hij wilde haar on middellijk de indruk geven, dat hij een vriend was. Toen had ze dadelijk de hand met het pistool laten zakken. Hij sliep in, maar de gedachten ble ven hem bestormen. Hij kreunde en bewoog zich onrustig in zijn slaap. Even later schrok hij wakker van zijn eigen stem en wist, dat hij hardop gedroomd had. Hij had eens gelezen, dat men iemands tegenwoordigheid, zelfs in een donker vertrek, kan aanvoelen Er gingen onzichtbare stralen van de ne mens naar de andere uit. Hij voelde, dat er iemand in de ka mer was en angst maakte zich van hem meester. „Is daar iemand!?" riep hij luid. Er kwam geen antwoord. Hij moest zich vergist hebben. In een moment van dodelijke ver moeidheid sloot hij de ogen. Er ging een luchtstroom door de kamer, er ritselde Iets. Vrouwenrok ken. .7 Hij riep opnieuw en zijn geluid was ais een noodkreet. „Zuster, is u daar!?" Niemand antwoordde. •Toen drukte hij op de bel. Het was geen bel, maar een waarschuwings- scin zonder hinderlijk geluid, een kleine lamp aan de gangkant van zijn deur. Sloffende voetstappen kwamen na der. „Heeft u gebeld, mijnheer?" vroeg zuster Angelica. Ik,kan niet slapen zuster". Zuster Angelica haalde haar schou ders op. „Met uw permissie, mijn heer", zei ze, „u heeft gesnorkt als een os". „Wilt u mij wat te drinken geven, zuster?" Zuster Angelica liep naar de was tafel en vulde een glas met fris water, dat hij in enkele tuigen ledigde. „Waarom kunt u niet slapen?" vroeg ze. „Ik weet het niet", zei Steensma zuchtend. „Misschien heb ik te veel te overdenken.... mijn werk.... mijn maatschappelijke plichten...." Zuster Angelica keek hem aan. ..Er is slechts één plicht", zei ze ern stig: „gehoorzaamheid aan de heilige geboden". Ir. Steensma staarde haar venbaasd aan. „Wat zegt u, zuster?" „Er zal blijdschap zijn", zei de zus ter over één zondaar, die zich bekeert meer dan over negen en negentig rechtvaardigen, die de bekering niet van node hebben". „Wie zegt u, dat ik een zondaar ben?" vroeg Steensma. „Wij allen zijn dat", antwoordde de vrouw. Steensma trok de dekens wat hoger op Wat drommel, hij was hier toch niet in een asyl van het Heilsleger! Was hij niet vrij om zijn eigen ge dachte, zijn eigen geloof te hebben....! Zuster Angelica kwam wat dichter bij zijn bed staan. „Mijnheer Van Waardenburg, waar was u geweest, toen u gisteravond als een misdadiger door de gang sloop?" Met een ruk zat Steensma overeind. „Pas op uw woorden, zuster! Wie geeft u het recht Een gevoel van angst maakte zich opnieuw van hem meester. Deze vrouw was gevaarlijk. „Wat wilt u!?" riep hij ruw. De vrouw maakte een bezwerend gebaar en wees naar de deur. „Moet het hele ziekenhuis het we ten?" vroeg ze, „dat hier.... dat hier. Ir. Steensma keek haar aan. ,.U moet zwijgen!" zei hij. „Ik ken mijn plicht", zei de zuster rustig. „Zuster!!" riep hij, u weet niet, wat u zegt.u weet niet wat er van afhangt „Waarvan, meneer Van Waarden burg?" Ir. Steensma streek met de hand over .zijn voorhoofd. Hij moest kalm biijven, elk woord nauwkeurig over wegen. Deze onsympathieke vrouw kon zich op zijn weg plaatsen en ver hinderen, dat hij zijn onafwendbare taak in dienst van het vaderland zou volbrengen. Hij mocht zich niet ver spreken. Wat wist deze vrouw? Wat vermoedde ze misschien? Loodzwaar wogen plotseling zijn ge dachten. Nu wilde hij slapen, alleen maar slapen Hij sloot de ogen en alle moeheid, alle ?org, schenen plotseling van hem af te glijden. Hij droomde, dat hij een kind was en in een zonnige tuin aan een lange tafel za|. Alle vriendjes en vriendinnetjes van zijn school hadden een cadeautje mee gebracht en zaten in lange rijen op berken, die in het gras om de tafel stonden. Zijn moeder schonk chocolade uit een grote ketel, een bonte ketel met een gouden draak er op. Hij herkende die in zijn droom. Zijn mceder noemde dat de Chinese trek pot en hij wist, hoezeer zij er aan ge hecht was. Hij glimlachte in zijn slaap en zus ter Angelica schudde verwonderd het hoofd. Hoe kon deze man slapen als een zorgeloos kind, dat zich beschermd en bewaard weet? Uit de naastgelegen kamer klonk de roepende stem van een patiënt. „Zuster!" Zuster Angelica wendde zich af en verliet onhoorbaar de ziekenkamer. Ir het gouden zonlicht werd hij wakker. „Goedemorgen, mijnheer!" riep zus ter Blanca, die de gordijnen hoog op getrokken had. „Hebben de asperien- tjes geholpen?" Ir. Steensma knikte haar dankbaar toe. „Uitstekend, zuster, ik ben wat uit gerust, ik heb...." Plotseling stokte hij. In zijn blijd schap over de mooie dag vol licht en vertrouwde geluiden was Ineens de herinnering aan het vreselijke gebeu ren geschoven. „Wilt u niet opstaan, mijnheer Van Weardenburg?" „Liever niet, zuster, ik voel. mij nog niet helemaal uitgerust". Wordt vecroigd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3