Kinderwagens VAN WILLIGEN 20-jarig bestaan van H.W.N. gevierd Stad en Omgeving. Havenbassin van tachtig hectare 94.50 Gezellige feestavond in Formosa IN HET KORT Denieuwe Staatssecretaris van Marine Maritieme herdenking op het Havenplein Vergelijking met Vlissingen, Rotterdam en IJmuiden Finale schoolwedstrijden Waar ligt de rooilijn? STROOMLIJNMODEL PRIMA FABRIKAAT DEN HELDER, KONINGSTRAAT Van de Oranjegarde Hef „Paleis" verlichf Uitslag openbare verkoping Viering van de 1 Mei-dag Wederom mariniers naar Indonesië H.R.C.-nieuws Wierinqermeer Ernstig ongeluk Programma voor de 4e Mei VAN IJ TOT MARSDIEP Julianadorp Veldtraining J.V.C. gaat Vrijdag beginnen Breezand Huisvrouw slachtte een varken De watersportvereniging Helder-YVillemsoord-Nieuwediep vierde Dinsdagavond in Formosa haar 20-jarig bestaan met een gezellig samenzijn van de enthousiaste leden. Natuurlijk werd er eerst gelegenheid gegeven om het bestuur te felici teren, waarbij diverse speeches werden afgestoken. De voorzitter van HWN, de heer Coen Bot, gaf eerst zelf een kort overzicht van het ontstaan en het reilen en zeilen van de vereniging en noemde in dit verband enkele namen, die in de watersportwereld overbekend zijn. De arbeid van het oprichtingsbestuur, be staande uit mej. Coltof, en de heren Coolliaas en Jaarsma, werd gereleveerd, evenals het werk van de heer Langerak en allerlei anderen, die hadden mee geholpen om de vereniging temaken tot wat zij nu is, en die voor een ideaal elubhuis hadden gezorgd. Vervolgens voerden nog de vice- voorzitter, de heer Roovers. de Com mandant Marine als voorzitter van de KMJC en de voorzitter van de Werf- S'portvereniging het woord, waarbij de laatste een prachtige asbak voor het elubhuis aanbood. Grote hiraliteit ont stond bij deze aanbieding, want de as bak was extra zwaar gemaakt, opdat hij bij de clubbijeenkomsten niet van de tafel zou rollen. Ook bij de geluk wens van kolonel Reijnierse merkten we vele lachende gezichten op, omdat deze behalve zijn felicitaties, ook nog zijn spijt uitsprak, over het feit dat de jachthaven van HWN niet van de adel borsten was en dat eigenlijk de jonkers recht op dit plaatsje hadden. Van zus terverenigingen waren enkele keurige bloemstukken binnengekomen, terwijl velen op deze feestavond het bestuur mondeling gelukwensten. Tenslotte bood de heer Kos namens de leden een prachtige barograaf aan, waaraan hij de hoop verbond dat deze nog veel schone zeildagen zal mogen registreren. De heer Hoogstrate hield daarop een causerie over „De wereldreis van de Alk", het scheepje, waarmee drie Ne derlanders een eerste ernstige poging waagden om de Nederlandse driekleur rond de wereld te voeren. Hoe lang en moeilijk de tijd van voorbereiding was, bleek wel uit het feit, dat in 1934 het plan ontstond en pas in 1946 aan de tocht kon worden begonnen, waaraan de oorlog natuurlijk ook voor een groot deel debet was. Maar toen eindelijk de tocht van de 3 vrienden aanving, was alles tot in de puntjes verzorgd. Tien tallen particulieren en instanties en or ganisaties hadden hun volle medewer king verleend. De tocht' verliep prach tig, natuurlijk waren er wel eens moei lijkheden, maar het voornaamste, de onderlinge harmonie en vriendschap, bleef uitstekend. In de Rode Zee, on geveer honderd mijl van Suez, kwam het noodlot hen bezoeken. Het scheepje waarvan de motor kapot gegaan was, geraakte in feé.i hevige storm op één dér talrijke riffen. De bemanning werd gered en moest zonder haar geliefde Alk naar Holland terugkeren, het doel Was niet bereikt. „Maar een volgende poging moet toch gewaagd, alleen moe ten er jongere krachten voor komen, ik ben nu te oud", zo besloot de heer Hoogstrate. Na de pauze vertoonde hij de film, die hijzelf tijdens de reis op genomen had. Buitengewoon goed ge slaagd mocht dit werk, door een ama teur gedaan, heten. De hele reis om de wereld werd nu per film nogmaals ge maakt, wat voor de aanwezigen onge meen interessant en genoeglijk was'. Met een hartelijk applaus werd de heer Hoogstrate beloond voor zijn alleszins gewaardeerde bijdragen. Na afloop werd nog een poosje ge danst onder leiding van de heer Siebe- ling. Van Bruggens Rhythme Quartet verzorgde de muziek. De watersport vrienden toonden zich ook op de dans vloer enthousiasten en zo werd het al lergezelligste bal pas om drie uur be sloten. De Helderse schoolvereniging „De Lyceïst" geeft heden- en morgenavond in Casino een toneelvoorstelling. Op gevoerd wordt het blijspel „Polly Per- kins". Voor vanavond zijn tussen half acht en acht uur nog toegangskaarten verkrijgbaar aan de zaal. De PTT amusements- en sport vereniging „De Postiljon" houdt op Zaterdag 7 Mei a.s. een feestavond in Casino. De eigen toneelgroep geeft een opvoering van het toneelstuk „Dokter Bavino". Men verzoekt ons de aandacht erop te vestigen, dat de showavond; van „De Optimisten" in Tivoli, met medewerking van Dolf van der Lin den en zijn ensemble, vanavond om kwart voor acht begint. Aan de zaal zijn nog kaarten verkrijgbaar. De postduivenvereniging „Victo ria" heeft deelgenomen aan de wed vlucht vanaf Dordrecht. De eerstko mende duiven waren van de heren W. Verhaag, L. Bak en S. Rieuwers. Vrij dagavond van 17—19 uur wordt inge- korfd voor Roosendaal. De klokken worden Zaterdag van 1819 uur ge steld. v Ook ,,'t Noorden" heeft aan ge noemde wedvlucht deelgenomen. De vogels van de heren C. Kos, J. Buis en W. Manshanden waren het eerst bin nen/Vrijdag wordt van 16,3018 30 uur ingekorfd voor Roosendaal. De „Noorder Kunstkring" legt de laatste hand aan het nieuwe eigen atelier in de Prinsenstraat. Het zal volgende week officieel worden ge opend, ter gelegenheid waarvan een openings-expositie wordt gehouden van Zaterdag 7 t/m Zaterdag 14 Mei a.s. Het torpedo-inschietbedrijf is gis teren hervat, ditmaal met Hr. Ms. on derzeeboot „Tijgerhaai". Schout bij nacht Henricus Cornelis Willem Moorman werd op '30 Juli 1889 te Roermond geboren en kwam op 6 September 1916 als adelborst op het Kon. Instituut voor de Marine te Wil lemsoord. Op 16 Augustus 1919 werd hij bevorderd tot luitenant ter zee der derde klasse en in October ver trok hij met het s.s. „Oranje" naar Ned. Indie, waar hij diende aan boord van verschillende oorlogsschepen, o.a. op Mr. Hs. onderzeeboot „K 1". In Ï921 werd hij bevorderd tot luitenant ter zee der tweede klasse en ruim een jaar later keerde 'hij naar Neder land terug. Van 1923 tot 1929 was hij geplaatst bij de onderzeedienst te De(i Helder en sedert November 1924 be last met het commando over verschil lende onderzeeboten. In 1929 ging hij voor de tweede maal naar Indie, waar hij kort na de aankomst werd bevor derd tot luitenant ter zee der eerste klasse. Medio 1933 keerde hij naar Ne derland terug, waar hij werd ge plaatst. aan boord van Hr. Ms. „Schor pioen", en tot eind Augustus 1937 was hij hoofd van de topedo-inschietcom- missie. Van September tot November 1937 vertoefde hij in Curasao, waar hij werd belast met de functie van oudst aanwezend zeeofficier en tevens flot tieljecommandant over een groep on derzeeboten, bestaande uit Hr. Ms. „O 12 cn „O 14". In December 1938 werd bij aan boord van Hr. Ms. kruiser Java" geplaatst, waarmede hij naar Indie vertrók. Na aankomst aldaar werd hij geplaatst bij het Departement van Marine, afdeling organisatie van de marinestaf. In November 1941 werd hij bevorderd tot kapitein luitenant ter zee. Op 4 Maart 1942 Werd het schip, waarop hij zich bevond, en dat ïxaar Australië trachtte door te bre ken, door Japanse oorlogsschepen aan gehouden in de Indische Oceaan, Tot 25 Augustus 1945 bevond hij zich in Japanse krijgsgevangenschap. In Fe bruari 1946 vertrok hij als kapitein ter zee via de V.S. naar Nederland In Juli 1946 werd hij geplaatst bij het Ministerie van Marine. Op 15 Januari 1947 werd hii belast met de functie van vlagofficier personeel en op 1 Mei 1947 bevorderd tot Schout bij Nacht. Schout bij Nacht Moorman is ridder 5n de Orde van de Nederlandse Leeuw, ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden en ridder in de Orde van St. Olaf. Naar wij vernemen zal de Konink lijke Marine ook dit jaar weer op de 4e Mei bij het monument „Voor hen die vielen", op passende wijze herdenken de militairen van zee- en landmacht, het personeel der koopvaardij, de ver zetsstrijders en do geallieerde militai ren, die waar ook ter wereld, hun leven lieten voor de vrijheid van ons vader land. Ofschoon nadere gegevens nog ontbreken is het wel zeker dat bij de plechtigheid ook deze keer plaatsruimte gereserveerd zal worden voor de nabe staanden. Zodra het programma bekend is, komen wij op het onderwerp terug. Wij schreven reeds in ons nummer van Zaterdag' j.1., dat de minister van Marine in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer andermaal de redenen heeft genoemd waarom Den Helder weer als voornaamste marinebasis zal worden ingericht. In Juli 1945 heeft de toenmalige minister van Weder opbouw tegenover verschillende ambtsgenoten de wenselijkheid uitgesproken van een definitieve beslissing omtrent de plaats waar de marinebasis zou worden gevestigd, mede in verband met de overige opbouwplannen. De naar aanleiding daarvan ingestelde commissie heeft de mogelijkheden te Den Helder, Rotterdam, IJmuiden en Vlissingen onderzocht, en daarbij de conclusie getrokken dat de voorkeur moest worden gegeven aan Den Helder, vooral omdat daar faciliteiten aanwezig zijn, terwijl in de andere plaatsen grote bedragen voor walinrichtingen e.d. geïnvesteerd zouden moeten wordèn. in onbeperkte mate terrein worden ge wonnen door opspuiting van grond. Onteigening van grond. Bij genoemd rapport was gevoegd een „Vergelijkend overzicht van de kosten van het waterbouwkundig werk voor een marinebasis te Vlissingen, Rotter dam, IJmuiden en Den Helder". Daar uit ontlenen wij de volgende cijfers: Kosten van aanleg van een haven bassin met ligplaatsen, pieren e.d., en gereedmaken van terreinen voor be bouwing, echter zonder kosten voor onteigening of aankoop (nat oppervlak gesteld op circa 80 hectare, met uitzon dering van Rotterdam» alwaar een nat oppervlak van sleéhts 50 hectare be schikbaar kon komen). Vlissingen f 23.500.000; Rotterdam f 25.500.000; IJmuiden f 17.000.000; Den Helder f 27.000.000. Jaarlijkse onderhoudskosten voor het op diepte houden van het bassin en de ligplaatsen: Vissingen f 520.000; Rot terdam onbekend. IJmuiden f 97.500; Den Helder f 215.000. Bouwtijd Bassin. Vlissingen 45 jaar; Rotterdam 3—4 jaar; IJmuiden 6—7 jaar; Den Helder 45 jaar. Uitbreidingsmogelijkheid. Te Vlissingen is uitbreiding moge lijk, doch deze zou zeer kostbaar zijn en gepaard gaan met verlies van nog meer cultuurgronden. Te Rotterdam is geen uitbreidingsmogelijkheid. Te IJmuiden zou bouwterrein kunnen worden aangekocht. Te Den Helder kan Het is stil aan de Sportlaan. De jon gens zijn weer naar school, de muziek van radio Meteoor klinkt ïxiet meer en de heer Druyff houdt dus nog een paar vacantiedagen over! De velden komen weer tot rust, een serie „ongeorgani seerde" wedstrijden buiten beschou wing gelaten. Ondertussen is het toch wel bedroevend dat d,e Helderse Sport raad, een krachtig lichaam met de ge hele Helderse sportwereld achter zich de belooofde zeggenschap van de ge meente niet kan krijgen. Blijkbaar is het nog steeds in goede handen bij de Sportcommissie, een commissie van één man. Laten we echter niet afdwalen, dit onderwerp komt binnenkort in deze kolommen nog wel ter sprake. Gelukkig heeft de jeugd weer enkele prettige dagen' achter de rug. Wij zijn de organisatoren dankbaar. De jongens hebben genoten en deden nuttig werk. ter verruiming van hun geest en ont wikkeling van hun lichaam. De onderwijzers kunnen terugzien op een geslaagd feest. Zaterdag a.s. wor den de finales gespeeld. Komt allen kijken! De jongens vinden het fijn als er veel publiek is. de organisatoren be schouwen uw bezoek als een waarde ring voor hun werk. Het programma voor Zaterdag is als volgt: 2.15 uur: On derwiizers Den Helder—Texel 3 30 uur. afd. A: OLS CallaPtsoog—R.I Jongensschool. 4.45 uur: Avond mach.schoolAvond vakt school 615 uur: Prijsuitreiking door burgemeester Ritmeester. Laat het een waardig slot worden! - I aritWiV I- Wanneer te Vlissingen grond ont eigend zou moeten worden, dan zou den daaraan de voornoemde bezwaren kleven. Te Rotterdam zouden kostbare industrieterreinen prijsgegeven moe ten worden, wat uiteraard met hoge onteigeningskosten gepaard zou gaan. Te IJmuiden zouden duingronden aan gekocht kunnen worden. Te Den Hel der behoeven geen gronden te worden onteigend, doch kan slechts van ter reinwinst sprake zijn. Deze vraag heeft de heer G. uit de Crocusstraat enige slapeloze ui'en be zorgd. Hij had een schuurtje gebouwd bij zijn huis, maar hij moest voor de Kantonrechter verschijnen, omdat ge noemd bouwwerk buiten de rooilijn gelegen zou zijn. In vorige zittingen had men zich daarover reeds het hoofd gebroken, maar gistermiddag moesten toch spijkers met koppen worden ge slagen. De verdachte had zich verze kerd van de medewerking van mr. J. Mulder, terwijl als deskundigen de he ren van H. en B. waren gedagvaard. De verdediger ging van het standpunt uit. djt de heer G. moeilijk iets kwa lijk genomen kan worden, wanneer zelfs wetten en verordeningen met elkaar in strijd Zijn. De bouwverordening trekt rooilijnen langs de perctlen, en de wet langs woningen of andere opstal len. Nu omvat het perceel het gebouw met de bijbehorende onbebouwde grond zodat volgens de bouwverordening een bouwwerk binnen de rooilijn kan lig gen. Nu staat het schurtje buiten de wettelijke, maar binnen de andere rooi lijn Waaraan moest verdachte zich nu houden? Deze moeilijkheden had ver dachte toch niet kunnen voorzien, al dus mr. Mulder. En om alles nog in gewikkelder te maken, werd naar vo ren gebracht dat al jaren geleden een huis buiten de rooiliin was gebouwd, waardoor deze in feite was verlegd. De bouw van dat huis was door B. en W niet afgekeurd, en daarom was G. rustig aan de nieuw-onstane „wette lijke" rooiliin gaan bouwen. De kan tonrechter deed vrijspraak. De anderp zaakjes, die gisteren wer den behandeld, waren (behalve voor de betrokkenen! niet bijzonder belang- riik. Er kwamen mannen, die de ge- meensohan overlast hadden bezorgd door het nuttigen van teveel sterke drank, anderen hadden zich aan ver keersovertredingen schuldig gemaakt en er was iemand, die zonder vergun ning had gevént. Een slechte beurt maakte een jongeman, die betrapt werd bij het fietsen op de rijweg, met ver onachtzaming van het rijwielpad. De agent verzocht hem aanvankelijk tever geefs. te stonpen, en de jongeman gaf ten overvloede nog een verkeerde naam op Dat kwam hem nu te staan op f 3 subs 1 dag voor de verkeersovertre ding en f 20 subs 10 dagen voor het /opgeven van de valse naam. .1 Het bestuur van de Oranjegarde deelt ons mede, een invitatie te heb ben ontvangen van de Zaandamse Oranjegarde, om op Vrijdag 29 April a.s. een opvoering te komen geven van het stuk „Pro Rege". Men zal zich herinneren, dat hiervan een drie tal opvoeringen in Den Helder wer den gegeven, o.a. voor de Christelijke Oranjevereniging. Tamboers, pijpers en hoornblazers zullen gaan naar Zaandam. Het gezelschap zal vermoe- lijk eerst laat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag thuiskomen, zodat de Oranjegarde heeft moeten afzien van haar traditionele medewerking aan de reveille op Koninginnedag. Wel ligt het in de bedoeling, 's avonds een rondgang te maken. Op Zaterdag 7 Mei a.s. zal door de Helderse Oranjegarde voor de vierde maal worden deelgenomen aan de „Glasstadmars" te Leerdam. Alle in dienst zijnde schepen van de Koninklijke Marine zullen op Ko ninginnedag van |'s morgens negen uur tot zonsondergang gepavoiseerd zijn. Vlag en geus zullen worden ge voerd en er zal van top worden ge vlagd. Bij de vlaggeparade om negen uur (waarbij zoals we reeds mededeel den het Stedelijk Muziekcorps zijn medewerking verleent) zal door Hr. Ms. „Neptunus" een saluut worden afgegeven van 33 schoten, om twaalf uur 's middags een saluut van 35 schoten en om vier uur nog een sa luut van 33 schoten. Het Commandcmentsgebouw aan de Buitenhaven zal van een half uur na zonsondergang tot middernacht met „flood-light" worden verlicht evenals dat bij een vorige gelegenheid het ge val was. Door notaris J. P. Loots werden Dinsdagavond in Café „Centraal" de volgende percelen, gelegen te Den Hel der, publiek verkocht: Het huls en erf Nieuwstraat 78, groot 56 ca., en het huis en erf Nieuwstraat 76, groot 88 ca., in combinatie aan F. Bijl voor f 2481. Het huis en erf Stakman Bossestraat 9, groot 96 ca., aan L. Kroon voor f906. Het recht van voortdurende erfpacht op de grond met het daarop staande huis Ooievaax'straat 27, groot 1 a. 33 ca. aan A. Govers Rzn. voor f 2220. Het recht van voortdurende erfpacht op de grond met het daarop staande huis Ooievaarstraat 29, groot 1 a. 33 ca. aan A. Bakker voor f 2221. Het recht van voortdurende erfpacht op de grond met het daarop staande huis Jan Blankenstraat 8, groot 1 a. 43 ca., aan P. Uipkes voor f 2750. Het huis en erf Vlamingstraat 46, groot pl.m. 63 ca., aan P. Kalis voor f1320.—. Het huis en erf Weststraat 92, groot 68 ca., aan G. Bandt voor f 2530. Het huis en erf Janzenstraat 41, groot 98 ca., aan J. de Beer voor f 2150. Het recht van voortdurende erfpacht op de grond met de daarop staande huizen aan de De la Reijstraat 13 en 17, elk groot 1 a. 45 ca., aan A. Govers Rzn. voor f 6161. van pro wei- half op Om op Van de secretaris van de Paitij de Arbeid ontvingen wij een gramma van de 1 Meidagviering, ke in samenwerking met de Helders Bestuurdersbond wordt georganiseerd. Op Zondag 1 Mei zal een collectief bezoek aan de Algemene Begrea1" plaats te Huisduinen worden gebracm. De deelnemers zullen zich om drie bij de Watertoren verzamelen De eigenlijke Mei-viering zal Maandag d.a.v. worden gehouden, kwart vóór zeven 's avonds word het Stationsplein de stoet opgesteld voor de Mei-optocht. Voorafgegaan door het Helders Fanfarecorps ver trekt men om zeven uur langs de rou te Prins Hendriklaan, Polderweg. Kru gerstraat. Joubertstraat. Van straat, Middenweg. Hector Treub- straat, Begoniastraat, Violenstraat Goudsbloemstraat, Crocusstraat, Brak- keveldweg. Overweg, Ruyghweg. StaK- man Bossestraat. Spoorgracht, Keizer straat, Spoorstraat, Bierstraat en Mo- lengracht naar Casino. Aldaar wordt om kwart over acht een bijeenkomst geopend, waarin het Mei-spel in ven taferelen „Zestig jaren Mei worden opgevoerd. De arbeiderszang vereniging „Kunst aan het Volk" o.l.v. de heer Jan Willems verleent op deze avond haar medewerking De commandant van het wachtschip „Amsterdam" heeft wederom een con tingent van mariniers. dat met de „Waterman" uit Rotterdam naar In «ïonesie zal vertrekken, toegesproken op het Marine-etablissement te Amster dam. Het contingent bestaat uit 188 mariniers, hoofdzakelijk nieuwelingen, die naar Indonesië zullen varen om hun dienstplicht van 27 maanden te vervullen. Na zijn toespraak droeg de commandant het commando over aan de lt. ter zee vlieger le klasse J. C Petschi, die de mariniers als transport- officier zal begeleiden. Het contingent werd opgeleid door de lt. ter zee 2e klasse J. H. Buitink. Voor de eerste ronde van de KNVB- beker speelt HRC I a.s. Zondag tegen DEM uit Beverwijk. Met de Beverwij- kers heeft HRC nog een appeltje te schillen. Wij weten nog, dat in Bever wijk met 2-1 werd verloren in een wedstrijd, waarbij de doelman van DEM de wedstrijd heeft gewonnen. En in feite heeft deze nederlaag het kam pioenschap gekost. Op sportieve wijze moet dus Zondag revanche genomen worden, maar zonder slag of stoot zal dat zeker niet gaan. De aanvang is half drie. Het elftal is ongewijzigd. HRC 2 speelt om 11 uur tegen Hol- iandia 2 om de NHVB-beker. Ook hier zal het spannen^ maar evenals in de wedstrijd van het eerste kan rood-wit zegevieren, mits maar van het begin af wordt aangepakt. Dinsdagmiddag om vier uur is tij dens herstelwerkzaamheden aan de stormschade aan een kapschuur op het bedrijf van de heer J. G. Addens, Oos- ter Terpweg K 3, de heer A. K. uit Ju- lianadorp door een der eternit-platen, waarmede de schuur is gedekt, gezakt en van een hoogte van zeven meter .naar beneden gevallen. Het slachtoffer werd vrij ernstig ge wond en dr. Hoogkamer uit Midden- meer constateerde een lichte wervel breuk. De heer A. K. werd opgenomen in het ziekenhuis te den Oever. URK, 26 April. Door 70 vaartuigen werd Dinsdag aangevoerd: 7132 pond kuilpaling 7582 cent per pond; 102 pond lijn- of beugaal f 1f 1.90 per pond en 26042 pond nest f 1.50f 1.60 per 100 pond. De herdenking van de gevallenen, aan de vooravond van de be vrijdingsdag, zal evenals verleden jaar weer worden georganiseerd door de Vereniging van Oud-Illegale Werkers. Het programma komt in hoofdlijnen overeen met dat van vorig jaar. Zo zal ook nu op de avond van Woensdag 4 Mei een „Stille Tocht" worden gehouden. De stoet wordt om zeven uur opgesteld op het Sta tionsplein, vanwaar uiterlijk -om kwart over zeven wordt vertrokken naar het vliegermonument in de Tweede Vroonstraat, waar een krans zal worden gelegd. Vandaar gaat de Stille Tocht naar het Havenplein, waar bij het monument „Voor hen die vielen" een krans zal worden gelegd namens de oud-illegaliteit. Daarna bestaat gelegenheid voor parti culieren om een bloemenhulde te brengen aan de nagedachtenis dei gevallenen. Bij deze plechtigheid zal een erewacht aanwezig zijn, be staande ,uit marinepersoneel en oud-verzetsstrijders. Een tamboer en pijper van de Koninklijke Marine, alsmede één der plaatselijke muziek korpsen, zal daarbij aanwezig zijn. Van klokke 19.42—19.47 uur wordt van deze plechtigheid een radio reportage gegeven via het Nationaal Programma (Hilversum) en dc Wereldomroep P.C.J. in de ultra-korte golf. Den Helder is namelijk een van de zes plaatsen in Nederland, van waaruit in het half uur van 19.30—20 uur een reportage der herdenkingsplechtigheden wordt gegeven In verband met dit laatste is het noodzakelijk, dat alles precies volgens het programma verloopt! Sirenegeloei en klokgelui zullen de twee minuten stilte aankondi gen, die van 20.00—20.02 uur in acht genomen moeten worden. In vol- komen rust en zwijgzaamheid zal de bevolking van Den Helder, tege lijk met alle andere Nederlanders, gedurende deze twee minuten ge denken het offer, dat de gevallen strijders voor de vrijheid van ons land hebben gebracht. De herdenkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk zal om half negen aanvangen. Burgemeester Ritmeester houdt daarin de herdenkingsrede mej. A. Sinjewel werkt mede met declamatie en het Helders Meisjes koor o.l.v. de heer G. de Boer brengt enige toepasselijke werken ten gehore. VUf Mei. Aangezien op de vijfde Mei vrijwel normaal zal worden gewerkt kan aan een algemene feestviering niet worden gedacht. Teneinde ech ter deze dag niet geheel ongemerkt te laten voorbijgaan zullen de v et plaatselijke muziekkorpsen 's avonds een rondgang maken door de stad op vier verschillende punten te beginnen om half acht en eindigende oo het Stationsplein, waar gemeenschappelijk nationale liederen zullen worden gezongen. In de Zaanstreek treedt begin Sep tember een schooltandartsendienst in werking; de ziekenfondsen betalen de kosten, de gemeenten dragen 't (even tuele) tekort Te Zaandijk komen de A.R., R.K. en C.H.U. bij de raadsverkie zing met een gemeenschappelijke lijst uit. De heer C. Roscher, commissa ris van politie te Zaandam, is 3 Mei 30 jaar in politiedienst. Alkmaar ziet in de komst van dr. Valentine, Vrijdag a.s. bij de opening van de kaasmarkt een bewijs, dat Den Haag een subsidie van 33.000 zal ver strekken, waardoor het voortbestaan van deze markt dit jaar verzekerd zou zijn. De beruchte Friese brug te Alkmaar zal nadat deze door een nieu we is vervangen, naar Buiksloot wor den overgebracht. Bij een horloge maker in de Achterstraat te Alkmaar werd een spiegelruit ingeworpen en via het gat een horloge uit de etalage ge kaapt. Het personeel van de Papierfabriek te Velsen krijgt binnenkort een winst uitkering, bedragende 45 voor de ge huwden en 30 voor de overigen! De aanvoer van spinazie aan de Be- verwijkse veilingen bereikte met 15.000 kisten (120.000 kg) een. record; er bleef niets onverkocht. In park „Velser- beek" te Velsen wordt Zaterdag a.s. de (sinds de oorlog gesloten) theeschen- kerij geopend. Door de BBC werd Dinsdagavond het muziekwerk „Symphonische schets" van de Hoornse componist Gerard H. Boedijn uitgezonden. Wognums Zangkoor zal op Koninginnedag voor het algemeen radioprogramma optre den. O Te Hoorn werd een zeer druk bezochte voorjaarsmarkt gehouden; er waren 864 stuks vee, maar bovendien 224 kramen met van alles en nog wat. Met groot feestbetoon is te Wierin- gerwerf de eerste vergaderlokaliteit al daar geopend. In Middenmeer is een aanvang gemaakt met het opruimen van de puinhopen van de Geref. kerk; ook de toren zal worden gesloopt. Maandagavond hield de voetbalver eniging J.V.C. een buitengewone alge mene vergadering in café Rol. De ver gadering was goed bezocht en voor zitter A. Hoornsman kon dan ook in zijn openingswoord aan een flink aan tal leden het welkom toeroepen. De secretaris las de notulen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Hierna kwam de training aan de orde. De zaaltraining was in de afgelopen win ter slecht bezocht en het bestuur wil de daarom van de leden weten of er voldoende animo bestond om met de veldtraining te beginnen. Na enig over en weer gepraat, waarbij bleek, dat men de behoefte aan training algemeen voelde, werd besloten om reeds, a.s, Vrijdagavond half acht met de trai ning op het terrein te beginnen. De trainer, de heer B. de Boer, moet gehaald en thuisgebracht worden, waarvoor zich enige leden, die §n het bezit zijn van een motor, opgaven. Het hoofdpunt van de vergadering was wel. dat de heer E. Zon zich niet langer als secretaris beschikbaar wil de stellen. Dit zou voor de vereniging een groot verlies betekenen, omdat we de heer Zon gerust de ziel van de ver eniging kunnen noemen. De heer Zon bleek echter, nadat uit de vergadering de nodige aandrang op hem uitgeoefend werd, bereid zijn functie voorlopig nog tot de jaarver gadering te blijven waarnemen, wat door allen met instemming werd aan vaard. De seOretaris deelde nog mee, dat JVC I op Donderdag 12 Mei 's avonds half acht een wedstrijd zal spelen te gen Zeemacht op het Ankerpark. Bij de rondvraag kwamen nog ver schillende interne zaken aan de orde, die door het bestuur zullen worden opgelost, waarna de voorzitter de ver gadering sloot met de wens, dat de training door de leden goed bezocht zal worden, opdat de vereniging in het volgende seizoen hiervan de vruch ten zal kunnen plukken. Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. H. K. A. Stoffels, stond gisteren een huisvrouw uit Bree zand, Grietje L., terecht, die zich (voor de tweede maal) schuldig had gemaakt aan het clandestien slachten van een varken. De officier, mr. J. M. Vellinga, kon zich niet voorstellen dat Grietje de slachting zelf had uitgevoerd; hij ver moedde dat haar zoon er wel meer van zou weten. Als zij het wel gedaan heeft, heeft zij niets geleerd van de vorige slachting, want het varken is op meer dan ergerlijke wijze dood ge maakt. Het dier kreeg eerst een slag met een bijl en werd toen met een mes in de keel gestoken. Mr. Vellinga wil de ditmaal nog géén gevangenisstraf eisen en volstond met f 250 subs. 2 maanden en verbeurdverklaring vaa het vlees en het „slagersgereedschap De verdediger, mr. Emmering, legde er de nadruk op, dat dit vlees niet voor de handel maar voor huiselijk gebruik bestemd was. Verdediger zeh dat de vleesdistributie langzamerhand afloopt en mede daarom vroeg hij een lage boete. Mr. •Stoffels kon zich niet geheel verenigen met het laatste gedeelte van het pleidooi. Het kan best zijn dat de vleesdistributie in September afloopt, maar de rantsoenen zijn inmiddels al weer verlaagd. De Economische Pol1* tierechter zag geen enkele rede ean lage straf op te leggen en veroordeelde Grietje L. tot f 200 subs. één maand en verbeurdverklaring van het vlees.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2