„DE MANNEN IN DE ACHTERHOEDE Verdeeldheid in het land van de draak Ook Schotland bleef Frankrijk de baas M'n diamantennng terug of f 5000 Ondergrondse strijd tegen Gottwald De Chinezen hebben hun toekomst in eigen hand 't Westen uitgeschakeld Vignal behoedde de Haantjes voor debacle Onze Kamerplanten Het verzet smeult in alle lagen der bevolking De Banderovici slaan toe... EEN DER BESTE ENGELSE FILMS'VAN DE LAATSTE JAREN Onze Bridgerubriek DONDERDAG 28 APRIL 1949 (Van onze diplomatieke medewerker). HET ZELFVERTROUWEN van de Chinese communisten en de zwakte \an de Westerse positie in China worden duidelijk belicht door de gebeur tenissen, welke zich in de afgelopen week aan de rivier de Jangtse hebben afgespeeld. Gedurende een nieuw offensief, dat ten doel had de laatste na tionalistische steunpunten op de noordelijke oever weg te vagen, gebruik ten de communisten hun artillerie om zware schade toe te brengen aan Britse oorlogsschepen. Hét offensief is reeds gevolgd oor een communisti sche overtocht over de Jangste, de bezetting van de oude nationalistische hoofdstad Nanking en een verder oprukken der rode troepen ten Zuiden van de rivier. En de beschieting van de Britse schepen zal worden beschouwd als een „incident", een woord, dat in internationale aangelegenheden kan worden gebruikt om moord te verdoezelen. JJE WAARHEID is natuurlek, dat een paar Westerse kanonnen of zelfs enige honderden stukken geschut niet langer doeltreffende instru menten z\jn om de mlllioenen van Azie onder controle te houden. Zelfs in het dal van de Jangtse, eens een gebied, waar de Britse wil onbeperkt wet was, is het voor communisten mogelijk hun kanonnen te richten op duidelijk als Engels gekenmerkte oorlogsschepen, zonder dat daardoor een krachtdadige actie wordt veroorzaakt. Het offensief van de communisten begon op het ogenblik, dat de nationa listische regering, gesteld tegenover een uiterst bittere keuze, aankondigde, dat het geen vredesvoorwaarden, in ul timatieve vorm gesteld, zou aanvaar den. Deze ontwikkeling kwam niet on verwacht, want de communisten had den iets geëist, dat even erg was als onvoorwaardelijke overgave. Zij ston den er op, dat hun troepen op tien plaatsen de Jangtse zouden mogen overschrijden, zodat zij onmiddellijk zouden kunnen overgaan .tot „reorgani satie" van het bestuur. Toch ware het onjuist Mao Tse- Toeng, de communistische leider, er van te beschuldigen, dat hij de vredes onderhandelingen gebruikt zou hebben voor een nieuw offensief. Mao heeft het besluit, de vredesonderhandelingen te doen mislukken door het stellen van onaanvaardbare voorwaarden, eerst ge nomen, nadat het hem duidelijk was geworden, dat vrede met de nationa listen hem in feite geen stap verder zou brengen. Verdeeldheid allerwege Na het aftreden van Tsjiang Kai- Sjek als president heeft de nationalis tische regering, onder generaal Li Tsoen Jen, in toenemende mate het gezag verloren over de gebieden, waarover zij in naam nog altijd de macht uit oefent. In werkelijkheid had zij op het ogen blik, dat het nieuwe communistische offensief losbarstte, nog slechts zeg genschap over de zuidelijke oeverge- bieden van de Jangtse en de provincie Kwangsi. In het Noord-Westen, in de provincies Sjensi, Kansoe, Ningsia, Tsjinghai en Sinkiang, waar de Chinese Mohammedanen waarschijnlijk tot geen vergelijk met de communisten bereid zijn, regeert generaal Tsjang Tsji- ïsjoeng. Meer n^r het Westen, in het gebied van Tsjoengking, de hoofdstad tijdens de oorlog tegen Japan, zwaait generaal Tsjang Tsjoen de scepter. En in het Zuiden tracht generaal Tsjoe Je de provincies Kwantoeng. Foekien, Hoenan en Kiangsi samen te smelten tot een min of meer onafhankelijke staat. De nationalistische regering is daar om nog slechts één van vier belang rijke politieke groepen. Indien de corri- In Hamoden Park te Glasgow leed het Franse elftal, thans ten aanschou wen van 130.000 toeschouwers, voor de tweede maal binnen vier dagen een ne derlaag. Met 20 bleven de Schotten hen de baas, nadat de rust met een 10 voorsprong voor de gastheren was ingegaan. De omstandigheden waaronder ge speeld werd waren niet bepaald gun stig. De gehele nacht en ochtend had het geregend en. hoewel de zon scheen, was het veld zeer zwaar. Bovendien stond er een harde wind. In de eerste helft hadden de Schotten de wind mee en Vignal moest verschil lende malen ingrijpen op schoten van de Schotse voorwaartsen, waarbij de Derby County linksbinnen Steel een hoofdrol speelde. Vignal bleek echter in geweldige vorm en het aantal saves, dat deze donkere athleet verrichtte was zo groot, dat men gerust kan zeg gen, dat hij zijn elftal voor een debacle behoed heeft. Nadat hij in de 20e mi nuut een door Young genomen straf schop wegens hands toegekend, stopte, moest Vignal ten slotte zwichten voor een hard schot van Steel (10). Na de rust bleef het Schotse over wicht aanhouden. Eenmaal kon spil Mindonnet de bal op het nippertje van de doellijn trappen en talrijke andere keren was het steeds weer Vignal die redding bracht. Aan de andere kant tipte Co wan een gevaarlijke kopbal van Baratte juist over de lat. Het tweede Schotse doel punt kwam na 33 minuten. Steel kreeg de bal op ruim 15 meter van het doel vrij en nu was het raak. Onhoudbaar voor de Franse doelman vloog de bal in de touwen. (20). Schotland bleef in de aanval, maar Salva en Marche. geïnspireerd door het schitterende werk achter hen, hielden hun hoofd koel en daar de Franse atta ques geen moeilijkheden voor dc Schotse verdediging opleverden, bleef het 2—0. mvnisten met haar tot een accoord waren gekomen, had dit toch slechts gegolden voor een splinter van het snel uiteenvallende niet-communistische China. De verschijning vair genoemde re gionale groepen is een herleving van de eeuwenoude Chinese geest van provin ciale autonomie, nadat de pogingen tot centralisatie van de Kwomintang, in de laatste dertig jaren ondernomen, in hoofdzaak ten gevolge van corruptie en onvermogen mislukt zijn. Mao Tse- Toeng en zijn communistische leiders schijnen het dwaallicht van de centra lisatie niet te zullen volgen. Het com munistische China is zeer los georga niseerd. Bovendien heeft Mao Tse- Toeng aan zijn militaire commandanten bevel gegeven, te streven naar regio nale overeenkomsten met provinciale regeringen. Vredesvoorwaarden beho ren te worden aangepast aan de plaat selijke omstandigheden. Waarschijnlijk is daarom, dat het Chinese volk met zijn gevoel voor individualisme en zijn autonomistische tradities in ieder ge val nog lange jaren in staat zal zijn, de Marxistische theorie aan eigen op vattingen aan te passen. Voor Mao Tse-Toeng blijft inmid dels nog altijd de formidabele taak weggelegd om de verdeelde overblijf selen van het nationalistische China stukje bij stukje over te nemen en te organiseren. Zoals al gezegd, zal het Westen in deze ontwikkeling op geen enkele wijze kunnen ingrijpen. De toekomst van het ongelukkige land berust geheel bij de Chinezen zelf. Bij Tiel is men bezig met de bouw van sluizen voor het Amsterdam-Rijn kanaal. Op de voorgrond de betonconstructie voor de grote sluis aan de Waalzijde. Geraffineerde oplichierstruc (Van onze Londense correspondent) Een zeldzaam sterk staaltje van op lichterij werd dezer dagen te Londen uitgehaald. Zo zorgvuldig was het zaakje voorbereid, dat de opgelichte firma op advies van Scotland Yard geen andere uitweg had dan de zwen delaar maar uit te betalen. Het geval begon ruim een maand ge leden toen een goedgekleed heerschap een der grootste branches der bewuste firma een bank van lening bin nen stapte, en zei dat hij een diaman ten ring wilde belenen. De manager onderzocht de ring nauwkeurig, schatte de waarde ervan op 5000, en bood de man aan hem er 3000 op te lenen. De klant zei echter, dat hij zoveel niet nodig had en dat 300 meer dan ge noeg zou zijn. Hij zeide een Ierse toe rist te zijn, die geen contanten meer had en dat hij over een maand weer terug zou komen om de 300 'af te lossen en de ring terug te nemen. Nauwelijks was de man de winkel uit, toen de manager bemerkte, dat zijn klant tijdens het gesprek de ring. ver wisseld had voor een nagenoeg waarde loze namaak-ring. De manager verweet zichzelf, dat hij erin gevlogen was, weinig vermoedende dat de tweede helft van de truc nog niet uitgespeeld was. Twee weken later kwam een andere klant dezelfde zaak binnen en zei, dat hij een goedkope sierring nodig had voor zijn amateur toneelgezelschap. De manager, die alle hoop had opgegeven om ooit de eerste klant weer terug te zien, die 300 op een valse diamant had weten te lenen, zag hier een kans om dat verlies enigszins goed te maken, en verkocht de bewuste namaakring voor 50 aan de „toneelspeler". Veertien dagen waren er voorbij ge^ gaan, toen op een morgen de „Ierse tourist", die de ring beleend had, kalm binnenwandelde, zijn belenningsbewijs voor een diamanten ring ter waarde van 5000 vertoonde eh zei, dat hij de 300 terug kwam betalen om zijn ring af te lossen en mee te nemen. Toen de manager zei, dat dit een valse ring was geweest, daar de klant al sprekende de echte ring hiervoor had verwisseld, verzocht de „tourist" hem om dit te bewijzen, en de ring te produceren. Dé manager kon slechts toegeven, dat hij de ring voor 50 verkocht had en de klant schaterde van het lachen. „Je denkt toch zeker niet, dat ik dat ge loof", zei hij, „je hebt hem zelf op 5000 geschat, die diamanten ring of\de geldswaarde ervan terug, of ik geef de zaak in handen van mijn advocaat". Scotland Yard, die hierop door de manager te hulp werd geroepen, kon de firma slechts aanraden om de klant 5000 uit te betalen, hetgeen de enige uitweg bleek. Clivia's mogen dan misschien hier en daar ouderwets genoemd worden, toch worden ze door vele dames nog in ere gehouden en men zal dan ook nog steeds menige fraai bloeiende Clivia achter de vensters ontdekken. Niet elke Clivia brengt het echter tot bloeien en maakt de plant geen aanstalten tot het vormen van een nieuwe bloemknop, dan krijgt in veel gevallen de bloemist de schuld, die er echter part noch deel aan heeft. Dat vele Clivia's niet bloeien heeft meerdere oorzaken. In de eerste plaats de meeste dames gieten hun Clivia in de wintermaanden te veel, de planten worden zomer en winter aan de groei gehouden en dat is beslist verkeerd. Vloeime;9t, vooral in de vorm van Pokon is heel goed, doch dan niet ift de wintermaanden, dan moet een Cli via rusten. Laat een uitgebloeide bloemstengel niet zitten, het mag aardig zijn op die kleine, rode besvruchten te wachten, doch dat vergt veel voedsel en de plant kan dat wel beter gebruiken dan voor het vormen van die zaden waaraan men toch weinig of niets heeft. Thans is het een geschikte tijd voor het verpotten van een Clivia. De meeste Clivia's staan echter eerder in een te grote dan in een te kleine pot. Zelfs al vormt de plant enkele vlezige wortels boven de potgrond, be hoeft dat nog niet altijd een bewijs te zijn, dat ze verpot moet worden. In een gewone geraniumpot of iets gro tere pot, kan een Clivia heel goed le ven en bloeien. Wanneer zich echter talrijke jonge scheuten vormen, die op de duur ook allemaal tot bloeibare planten ontwikkelen, zal naar een iets grotere pot omgezien moeten worden. Men kan echter niet elk voor jaar een grotere pot geven en dat is ook niet nodig, want de grote planten kunnen door middel van een wekelijk se bemesting heel goed op kracht ge houden worden. Wanneer echter tot verpotten wordt overgegaan, kunnen de jonge scheuten, die zich onder aan de voet hebben ontwikkeld, ook tege lijk weggenomen worden. Dat werkje mag alleen maar na, doch nooit vóór de bloei gebeuren. Tracht de jonge scheuten met wortel en al van de oude moederplant af te nemen, schudt alle oude grond tussen de wortels uit; eventueel zieke wortels worden dan tegelijk weggenomen, waarna de plant verse aarde krijgt. Gewone tuinaarde kan daarvoor niet gebruikt worden, men heeft goede bloemistaarde nodig. Van half October tot ongeveer half Februari moet een Clivia geheel aan de droge kant gehouden worden, vloeimest mag ze dan in geen geval hebben. Alleen wanneer u haar aldus behandelt, zal ze volgend voorjaar een bloemknop vormen. EEN DER BEESTMENSEN VAN LOOSDRECHT GEPAKT In de nacht van Woensdag op Don derdag is de afdeling opsporing ge vluchte politieke delinquenten van de Rijkspolitie gewest Amsterdam er in geslaagd de sedert 27 Mei 1948 onder gedoken Cornelis Cramer, lid van het SS Jagdcommando Nord-West, te ar resteren. Cramer trachtte met behulp van een paspoort op een andere naam de Belgische grens te overschrijden, doch kon in het grensgebied worden achterhaald en gegrepen. Cramer is één van de lieden, die o.m. te Loos drecht beestachtige wreedheden tegen weerloze gevangenen pleegden. HET GEESTELIJK EN ACTIEF ver zet tegen de in het vaarwater van Moskou koersend." regering-Gottwald neemt hand over hand toe. Dit is een feit, waar men ook te Praag niet meer blind voor is. Het meest in het oog lopend symptoom is wel het verzet van de arbeiders, die ook voor sabota- gehandelingen niet meer terugdeinzen. Zo bevindt zich onder de goederen, die naar de Sowjetunie uitgevoerd worden, steeds meer rommel en uitschot. Het kon dan ook niet uitblijven, dat de Sowjet-autoriteiten reeds herhaalde malen ten scherpste hebben geprotes teerd en ernstige waarschuwingen heb ben geuit. Het werk, dat de Tsjechen over het algemeen leveren, is van goe de kwaliteit. Wanneer Duitsland dus minderwaardige artikelen ontvangt, ligt de opzet er dik boven op. -pOEN DE COMMUNISTEN in Tsje- choslowakije na de oorlog aan het bewind kwamen, konden zij nog van enige sympathie verzekerd zijn. Maar naarmate de pcrlitie terreur strenger, de verordeningen scherper en de maat regelen, die de bevolking in bedwang moeten houden, talrijker werden, ver loor het Tsjechische volk zijn vertrou wen in het beleid van Gottwald en ge raakte het steeds dieper in het moe ras van wanhoop en ellende. Slechts de angst voor de S.N.B., de Tsjechische N.K.V.D. (Geheime Staatspolitie) heeft het tot nu toe weerhouden van openbare betogingen op grote schaal. Het meest ontgoocheld zijn de ar beiders, die van de hemel op aarde hebben gedroomd, toen de communis ten het roer in handen namen. Zij he.b- ben intussen gezien, dat de lonen niet omhoog zijn gegaan, maar dat de werktijden aanmerkelijk langer zijn ge worden, terwijl de levensstandaard steeds meer afzakt. Zelfs op feest dagen moest onder het een of ander voorwendsel, met een klinkende „volksdemocratische" leuze „vrijwil lig" worden geploeterd. Een ondergrondse. Het geestelijk verzet is de laatste weken sterk gemobiliseerd. Er is reeds een Tsjechische ondergrondse aan de gang, die talrijke aanhangers heeft volgelingen van Benesj, ont eigende burgers, in hun verwachtingen bitter teleurgestelde communisten, ka tholieken en orthodoxe protestanten. Een Tsjechisch Nationaal Comité, dat in een stad van West-Europa zetelt (de naam wordt uiteraard geheim ge houden) organiseert met veel succes de verzetsbeweging in het hart van het land. De ervaring der afgelopen jaren heeft geleerd, dat een onderdukte na tie niet gemakkelijk van buiten af tot verzet tegen het regime kan worden gebracht, omdat woorden alleen geen voorbeeld kunnen geven, slechts daden. DE OPVOLGER VAN KENNETH ROYAL Naar vernomen wordt heeft Curtis E. Calder, die verbonden is aan een groot concern van openbare nutsbe drijven, zich bereid verklaard Kenneth Royal op te volgen als Amerikaans minister voor het leger binnen een termijn van twee maanden. Met filmersduo Michaei Powell en Emeric Pressburger neemt een vooraanstaan- wetenschap zich met de strijd-tactiek slagen van dit experiment bereikt hij de plaats in onder de Britse filmregisseurs. Dit tweetal kortweg bekend en -techniek is gaan bemoeien. De be- tevens de voor de correctie van zijn ais „P en P" heeft door een aantal zeer opvallende films grote verwachtingen grippen electronen-wolk, atoombom, minderwaardigheidscomplex noodzake gewekt, die aan hun naam een bijzondere klank gaven, maar daarnaast mo gelijk verblind door hun succes bij publiek en critiek ontwikkelden deze dodende straal illustreren dit voldoen- lijke waardering van de mannen in de. Het leger der strijdkrachten ont- de voorhoede voor het werk van de .■.backroom boys", de achterhoede. regisseurs een sterke hang naar het spectaculaire, die hen grofweg deed be- vangt steun en dekking van een ach- lanclen bij de kitsch in de overtreffende trap. Na „I know where I'm going", terhoede: het leger dat gevormd wordt s. een charmante film van voortreffelijk peil, kregen we hier hun „A matter of life door de wetenschappelijke werkers. and death" te zien, een originele rolprent ongetwijfeld, maar hierin al kwam Met deze achterhoede houdt de film [_}o°Stepunt van de film werd deze duidelijk een streven om de hoek kijken het publiek te epateren door een van P en P zich bezig. Hun hoofdper- scène: waarin de specialist afge- demonstratic van grootse film-truquages, waaraan de filmhandeling voor een soon is een specialist op het gebied van zonderd op een streng geïsoleerd stuk deel opgeofferd werd. Dit soort kitsch, dat de middelen hoger stelt dan het doel explosieve wapens. Om hem concen- strand, door middel van een telefoon- vond bij P en P een hoogtepunt in hun film „The red shoes". Uier zette het filmersduo zijn goede naam op het spel m?t een weerzin wekkende opeenstapeling van wan smakelijkheden in artistiek en aesthe- der jongere Britse romanciers, tisch opzicht, aan de andere kant ech- werk dat P en P hiervan opleverden. ter bewees het hier ook tot het schep- blijkt als romanverfilming uitnemend eXpert> ^ie. lichamelijk gehandicapt pen van een oorspronkelijk meester- geslaagd. Zij ontleenden de hoofdele- <joor een kunstvoet, de prooi is gewor- werk in staat te zijn, hetgeen genoeg- menten drie aan elkaar parallel lo- - treert zich de strijd van wetenschap lijn verbonden met een groep militai- contra strijdmacht, i.c. de legerleiding ren, die op een afstand door kijkers De idee voor deze film vonden Po- (jje jn wetenschappelijk research-werk zijn verrichtingen volgt de verrader- well en Pressburger in het boek „The small backroom" van Nigel Balchin, een Het Door deze intrige heengeweven zijn d* geen heil ziet en slechts vertrouwen lijke bom onschadelijk tracht-te ma- stelt in eigen practische ervaringen, ken. Hier bereikten P en P een wer kelijk weergaloze spanning en een in- persoonlijke bekommeringen van deze tense bewogenheid. Zij toonden hier hun meesterschap over de middelen een hand over hand minderwaardigheidscomplex, der film. de taal die uit het beeld zelf toe- en die welke uit de beeldopvolging spreken kan. Door dit op zich zelf den van zaam bleek in de verwerkelijking van pende .intriges, geconcentreerd in één nemend het filmballet „De rode schoentjes", figuur aan Balchins roman, aan- waarin de relatie met een assistente, staande individuele geval, wisten zij Hun filmgroep noemden zij „The Ar- vaardden slechts voor een deel de dia- noch zijn vechten tegen of het bezwij- een uitermate boeiende, krachtige syn- chers" (De Boogschutters) en al hun logen en kozen een vormgeving, die ]jen voor_ de drank remedie weet te these te geven, van het in zijn nuchter - films openen met het beeld van een niet aan het woord of aan de literaire brengen. Hij wordt belast met het on- heid bezetene en zelfopofferende werk schietschijf, waarop een pijl afgescho- vorm gebonden was. Zij namen zo dus derzoek naar de bestrijding van een der „backroom". Met feilloze zekerheid ten wordt, die P en P zijn zich hun de roman slechts tot uitgangspunt en waarde blijkbaar zeer bewust mid- behielden voor zich de vrijheid de mid den in de roos blijft trillen. Voor „The delen te kiezen, waarmee ^zij zelfstan- red shoes" hadden zij dit openingsbeeld dig in hun eigen filmische taal de ge- eigenlijk dienen te wijzigen: de pijl voelens en ideeën waarop de roman splitsen bijvoorbeeld, zodat de ene helft zich concentreert, wilden suggereren en inderdaad de roos raakte maar de an- realiseren. t 4 dere ver naast de schietschijf belandde. Hun handelsmerk van schietschijf, pijl Qe „backroom boys" noemde men in nieuw en onbekend type explosieven. hanteerden zij hier climax en ook anti- waarmede de vijand is gaan werken en climax (de humor bijvoorbeeld, wan- waarvan burgers en vooral kinderen neer zij met evenveel spot als zelfspot het slachtoffer zijn. geworden blijken te een typering geven van de rivaliteit der elkaar bureaucratisch doorkruisen- De man, die ondanks de morele steun de en tegenwerkende instanties) en met van zijn vrouwelijke partner steeds evenveel zekerheid hanteerden zij ook dieper wegzinkt in een hem geestelijk hun spelersmateriaal (waaronder David volkomen fnuikend defaitisme, ervaart Farrar opvalt door een uitnemende en roos dekt echter volledig de film het Engeland der oorlogsjaren de jan jn het levensgevaarlijk experiment vertolking van de hoofdfiguur), dat „The small backroom" („De mannen gespecialiseerde afdelingen wetenschap- om het nieuwe vijandelijke strijdmid- hier zeer persoonlijke, door en door le ■ïvi élrt rlirt xmn nilfllfiVP i ilm -1 U. <14»» vwiHtèlV J _1 -1 i 1. JI!/1:4- _T_ J 1-.„nnU4 in de achterhoede"), die van oudere pelijke werkers, die buiten militair datum dan „The red shoes" weer verband de technische middelen der geheel de trant heeft van de vroegere oorlogvoering bestudeerden en op hun P en P-films en verreweg de beste rol- waarde testten. De ontwikkeling van de prent is. die ooit door The Archers ge- oorlog wordt minder bepaald door de maakt werd. strategie dan door de wijze waarop de crisis te boven te komen. En door het del dat hij identificeert als een bom vende creaties van de camera bracht, met dubbele ontsteking gemonteerd in „The small backroom" werkt met een thermosiies onschadelijk te ma- simpeler middelen, maar zij behoort tot ken, de geestelijke opmonterin'g, die hij het beste wat de Engelse filmindustrie nodig heeft teneinde zijn geestelijke de laatste jaren heeft voortgebracht. LONG-SHOT Daarom worden leden en aanhangers van het Nationaal Comité geregeld naar Tsjechoslowakije teruggebracht, waar zij dan tot acties overgaan. Deze acties zijn echter bij het wrjd-vertakte Tsjechische spionnage- en controle stelsel slechts mogelijk doordat er overal, in alle lagen van de bevolking, op de fabrieken en kantoren, zelfs b(j alle openbare instellingen mensen wor den gevonden, die fel tegen het regime gekant zijn en daarom alles doen om het ten val te helpen brengen. Uiter aard zijn er velen, die daarbij 't slacht offer worden en zelf sneuvelen, aan gezien de regering over een politie apparaat beschikt, dat met de groot ste geslepenheid en met bruut geweld optreedt. De vrijheidsstrijd wordt vooralsnog in hoofdzaak ondergronds gestreden. Daarbij spelen de „Banderovici", voor malige leden van het Oekrainse Na tionalistische leger, een voorname rol. In weerwil van alle verklaringen van de Russische en Tsjechische autoritei ten, die het tegengestelde beweren, bestaat dit leger, dat ten dele van motorrijtuigen en Duitse wapenuit rustingen is voorzien, nog steeds in de bosrijke streken tussen Oostenrijk, Tsjechoslowakije en Duitsland. In de grensgebieden zal iedereen u kunnen vertellen, dat de Tsjechische politie er angstvallig voor zorgt om uit de buurt van de Banderovici te blijven, die deze gebieden bezet houden, daar zij bij vroegere botsingen gevoelige verliezen heeft geleden. De Banderovici, die door smokkel en zwarte handel aan de kost moeten zien te komen, houden zich gereed voor de dag, waarop het Nationaal Comité met de machthebbers te Praag openlijk zal afrekenen. In die tussentijd wordt onder de Tsjechische bevolking, die ontevreden is en er dus wel oren naar heeft, de ondergrondse propaganda onvermoeid voortgezet. MOEILIJKHEDEN IN HET TEGENSPEL Ongetwijfeld is er een zekere theo retische kennis nodig, om bij het te genspelen een maximum aan resultaat te behalen. En niet slechts één der te genspelers moet deze kennis hebben; ook zijn partner moet naukeurig we ten wat hem in bepaalde siuaties te doen staat. Beide tegenspelers moeten dus de theoretische kennis van het „signaleren", van het „uitkomen met de 4e van boven" enz. enz. onder dé knie hebben. In het onderstaande spel ontbrak het zowel de West- als de Oost-speler aan deze kennis; daardoor kreeg het N-Z paar een manchecontract cadeau dat nooit gemaakt had mogen worden. Zo als vaak te doen gebruikelijk, gingen O-W elkaar verwijten maken betref fende elkanders vermeende tekortko mingen. Dat zij beide aanleiding waren tot het onvoldoende tegenspel kwam eenvoudig niet bij hen op. Het spel, dat zo'n heftige discussie deed ontlok ken was: S. 6, 5, 3 H.: 10, 8, 6, 5, 4 Ruiten: 8, 5, 3 K.: a, v. S.: h, b, 7, 2 S.: a, v, 9 H.: 7, 3 H.: h, 2 R.: v, b, 6, 4, 2 R.: a, h, 9, 7 K.: 8, 3 K.: b, 9, 6, 2 S.: 10, 8, 4 H.: a, v, b, 9 R.: 10 K.: h, 10, 7, 5, 4 Oost opende met 1 S.A., waarna Zuid 2 klaver bood; West bood 2 ruiten., Noord en Oost pasten (O-W hadden een deelscore van 60 punten). Zuid bood nu 2 harten, West liet met 2 sch. nog deze nieuwe kleur horen en hier na bood Noord 3 harten. Oost steunde de schoppen kleur door 3 schoppen te bieden, maar na passen van Zuid en West besloot Noord zich toch nog te verdedigen en bood 4 harten. Oost doubleerde dit bod en verder paste iedereen. Zoals men kan zien, moeten N-Z 3 schoppen slagen en een slag in ruiten verliezen, zodat het 4 harten contract 1 down moet. In de praktijk verliep het spel echter op een, voor O-W ge heel onbevredigend wijze. West kwam uit met R. v. en O. sig naleerde met R. 9; W. speelde toen R. na, Z. troefde af met H. b.; hier na werd N. aan slag gebracht met KI. a. en H. 10 werd gespeeld, welke slag aan N. bleef. Hierna speelde N. KI. v., sneed vervolgens weer op H. en toen de h. direct viel, had Z. geen moeite om zjn KI. kleur vrij te spelen en 2 Sch. kaarten uit N. weg te gooien Zodoende maakte Z. 4 gedoubleerde H. mét één overslag. Om dit spel down te spelen hadden O.W. veel nauwkeuriger moeten tegenspelen. W. komt uit met R. v. en O., het gevaar ziende, dat Z. maar 1 R. zal hebben het is immers aan te nemen, dat W. 2 R. heeft geboden op een 5-kaart), neemt met R. h. over en speelt vervolgens Sch. a. W. signa leert dan met Sch. 7 en O. speelt Sch. v. na. W. moet dan weten, dat O. géén 4-kaart in Sch. heeft, want met b.v. Sch. a-v-9-4 behoort O. wel Sch. a. te spelen, maar daarna de 4 te trekKen. Zulks geeft aan, dat hij een 4-kaart in die kleur heeft gehad, waardoor O. precies kan uitrekenen hoeveel Sch. of Z. had. In het geschetste geval zal O. dus Sch. v. naspelen, W. wetende, dat zijn partner ten hoogste 3 Sch. heeft zal de v. overnemen met Sch. h. en de b. naspelen. Slechts door op technisch geheel juiste wijze te spelen kunnen O.W. dit spel down krijgen. Beheersen zij deze techniek dus niet, dan wordt het tegenspel een aaneen schakeling van gissingen met alle ri sico's van een verkeerde voortzetting daaraan verbonden. Mr. E. C. GOUDSMIT.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3