Eerste verzachting van de blokkade Hevige strijd rond Sjanghai Fiat op Duitse ontwerp-grondwet Belg Meersman won de eerste etappe van Ronde van Nederland Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zaterdag 7 Mei 1949 74e Jaargang No. 10574 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Tito heeft vreedzame bedoelingen Drie zwaargewonden bij auto-ongeluk Weerbericht Toestand te Kasjing ernstig Montgomery naar de Afsluitdijk Militairen verspreidden verboden lectuur Het programma van de Oranje-elf Radio-oorlog tussen Oost en West Israël vindt' steun bij zeven staten Correctie-gebieden vrij Interim-commissie als woordvoerster Eentonige Noordhollandse wegen braken het moreel der vluchtelingen Pandi!1 Nehru naar Washington Leeuwarden was uitgelopen Overeenstemming te Batavia bijnabereikt? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „.Juttertjes"1 tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Winkels in Oostelijke sector worden bestormd De politie van de Sowjetruasische sector van Berlijn heeft aangekondigd, dat de inwoners van de Westelijke sec toren thans in de Oostelijke sector ge kocht voedsel mogen meenemen naar het Westelijke gedeelte van de stad. Aardappels, mits gekocht in zogenaam de „vrije winkels" mogen ln onbeperk te hoeveelheden uit .de Oostelijke sec tor worden meegenomen, andere le vensmiddelen in „redelijke" hoeveel heden. Dit betekent een eerste verzach ting van de Sowjetrussische verkeers- beperkingen. Binnen een uur na de bekendmaking van de politie stonden de „vrije win kels" in de Oostelijke sector vol West- Berlijners, die tegen hoge prijzen ar tikelen kochten als honing, slagroom, koekjes en bevroren groenten. De di recteur van een der winkels verklaar de aan Reuters verslaggever: „De West-Berlijners schijnen bang te zijn dat ze zonder voedsel komen te zitten: Wij niet. Onze magazijnen zijn propvol. Hoe meer klanten hoe liever." In St. James' Palace te Londen vond de ondertekening plaats van het Statuut voor de Raad van Europa. Mr. D. V. Stikker tekent het Statuut voor Nederland. De Joegoslavische pers heeft de ant woorden bekend gemaakt, die Tito ge geven heeft op hém gestelde vragen. Uit deze antwoorden blijkt dat Joego slavië vastbesloten is zijn onafhanke lijkheid evenals de territoriale on schendbaarheid van de zes Volksrepu blieken der Joegoslavische volken te handhaven. Voorts blijkt dat de be volking van de republiek Macedonië in genen dele een afscheiding van de andere volken van Joegoslavië wenst, omdat zij in de Joegoslavische bonds republiek alles heeft gekregen wat zij wenst, d.w.z. een volledige rechtsge lijkheid en de mogelijkheid zich onbe lemmerd te ontplooien. Tenslotte zeide maarschalk Tito nog: „Ik ben er diep van overtuigd, dat ik de wens uitspreek van de ganse Joe goslavische bevolking, die overeen komt met het verlangen van alle pro gressieve mensen der wereld, wanneer ik verklaar, dat het onze grootste wens is een vreedzaam accoord te bereiken en een oplossing te vinden voor alle geschillen tussen de Verenigde Staten de Sowjetunie". Volgens de correspondent bij de V.N. van de New York Times hebben de Westelijke mogendheden de Sowjet- Unie te verstaan gegeven, dat zij ho pen op beëindiging van de komende besprekingen te Parijs tussen de vier ministers van buitenlandse zaken medio Juni. Dit is een maand vóór de datum, waarop volgens de plannen de West- duitse regering moet worden ingesteld. Jacob Malik, de Sowjetrussische ver tegenwoordiger. zou met het voorge stelde tijdschema accoord zijn gegaan. Gistermorgen reed een personenauto met vier inzittenden uit Winterswijk tegen een boom ter hoogte van de St. Isidorushoeve aan de Winterswijkseweg te Groenlo. De auto werd totaal ver nield en drie inzittenden werden ernstig gewond. De slachtoffers, waaronder de directeur en de voorzitter van het be stuur van dj Winterswijkse zuivel fabriek, werden overgebracht naar het ziekenhuis in Winterswijk. GEZAGSORGAAN VOOR DE RUHR OP 20 MEI BIJEEN Met Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat het nieuwe gezagsorgaan voor het Puhrgebied, waarin de V.S., Frank rijk, Engeland en de Beneluxlanden vertegenwoordigd zijn, zijn eerste bij eenkomst op 20 Mei te Londen zal houden. HET VRAAGSTUK TRIEST Generaal-majoor Terence Airey, Brits opperbevelhebber over de En- Peis-Amerikaanse strijdkrachten in het Vrije gebied van Triest, heeft in een rapport aanbevolen, dat de „enige re delijke en veilige oplossing van het Probleem van Triest gelegen is in het teruggeven van het gebied aan Italië". ZEVEN VERMISTEN BIJ VLIEG ONGELUK Zeven boordwerktuigkundigen wor den vermist, nadat een Engels vracht vliegtuig Vrijdag op een proefvlucht voor de kust van Dorsetshire in de «icht uit elkaar was gesprongen. Ge lichamen van twee andere leden der bemanning werden gevonden. Verwachting tot Zaterdagavond. Half tot zwaar bewolkt met in het Noordwesten en later ook in het Zuidoosten van het land Plaatselijk enige regen. Meest "natige wind tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in tem peratuur» Grote formaties bommenwerpers hebben tussen drie en vijf Mei de com munistische hoofdstad, Peiping, Moek- den en Taijoean gebombardeerd. Mili taire installaties en fabrieken werden getroffen, zo meldt het centrale Chi nese nieuwsbureau. Te Taijoean wer den arsenaal en de staalfabrieken ge troffen. De communisten bouwen snel een eigen luchtmacht op, zo gaat het nieuwsbureau verder. Twee jagers wa ren in de lucht en te Moekden kon men vliegtuigen op de grond zien. Pingwang, 25 mijl ten Noorden van het belangrijke spoorwegknooppunt Kasjing en 60 mijl ten Zuid-Westen van Sjanghai, is door een communisti sche legermacht van 5000 man bezet. Het garnizoen, zo meldt een regerings communiqué, heeft zich, na verschil lende aanvalsgolven te hebben afge slagen, teruggetrokken. Ten Noorden en ten Westen van Kasjing hebben bloedige gevechten plaats. Te Sjanghai zijn wederom, thans acht, personen in het openbaar ge fusilleerd. Zij worden beschuldigd van oproerkraaierij, spionnage of samen zwering tegen de regering. Veldmaarschalk Montgomery is gis termiddag op het vliegveld Welschap gearriveerd voor een vijfdaags bezoek aan ons land. Hij werd verwelkomd door de bur gemeester van Eindhoven mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Na een lunch in hotel „Het Silveren Seepaard", waar hij door het Eindhovense gemeente bestuur officieel werd ontvangen en een rondrit door de stad, vertrok veldmaarschalk Montgomery met het vliegtuig naar 's Gravenbage. Veldmaarschalk Montgomery zal in formele besprekingen hebben met ver schillende Nederlandse militairen. Tijdens zijn verblijf in ons land zal de veldmaarschalk onder meer de Af sluitdijk, de bloembollenvelden en de Betuwe bezoeken. Het is niet uitge sloten, dat hij ook een zeiltocht op de Kaag zal maken. De krijgsraad te velde zuid behandel de gisteren de zaken tegen twee dienst plichtige militairen, die ervan verdacht werden verboden lectuur te hebben verspreid. Verdachte P. H. L. had in Februari j.1. in de Hojel kazerne te Utrecht af drukken vai brieven van soldaten, die in Indonesië dienst doen, verspreid. In één van de brieven stond onder meer, dat een aantal TNI soldaten, dat tijdens de tweede politionele actie gevangen genomen was, na zijn gevangenneming eerst half dood werd geschopt en daar na een nekschot kreeg, be eis luidde een jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte Eric M. te Haarlem werd ten laste gelegd, dat hij in Huis ter Heide pamfletten van het Algemeen Nederlands Jeugdverbond had rondge deeld, waarin demobilisatie uitkering werd geëist voor soldaten, die niet in Indonesië hadden gediend Ook tegen hem werd een jaar met aftrek geëist. Naar wij vernemen is het interna tionaal programma van het Nederland se elftal voor het seizoen 1949/50 als volgt samengesteld: thuis: Denemarken en Belgie; uit: Zwitserland, Zweden en Belgie. DUITSLAND EN DE FIFA Naar het ANP verneemt heeft het be stuur van de internationale voetbal federatie (FIFA) besloten dat Duitse voetbalclubs in de toekomst tegen an dere verenigingen onder zekere voor waarden wedstrijden zullen mogen spelen. PRIJSAANDUIDING BLIJFT VERPLICHT Nu de tijdsomstandigheden het moge lijk maken, ten aanzien van meer en meer artikelen de prijzen vrij te laten, acht het directoraat-generaal van de prijzen het gewenst, er de aandacht op te vestigen, dat deze vrijlating geen verandering brengt in de verplichting, geëtaleerde goederen van prijsaandui ding te voorzien. In een officieel bericht uit Sjanghai wordt gemeld, dat de toestand te Kasjing ernstig is. Drie communistische colonnes rukken vanuit het noorden, het westen en het zuiden naar de stad op. Volgens een communiqué, uitgegeven door de leiding van het garnizoen te" Sjanghai, is, bij het aanbreken van de dag, in de nabijheid van Taitsjong een 5000 man sterke communistische troe penmacht, na een gevecht, dat twee uur heeft geduurd, vernietigd. In hetzelfde communiqué wordt toegegeven, dat het contact tussen het op een afstand van 112 kilometer ten zuid-oosten van Nantsjeng gelegen Jingtan en Tsjangs- jan, dat in het'uiterste westelijke ge deelte van Tsjekiang is gelegen, volle-' dig is verbroken. Kat brengt twee eekhorentjes groot Enige jongens in Steenwijk vonden op het landgoed „De Eese" een door eksters uitgeplunderd eekhoornnest in een boom. Twee jonge eekhoorntjes, die de oogjes nog niet open konden doen, lagen aan de voet van die boom en de jongens ontfermden zich over de diertjes. Het voedingsprobleem leverde echter moeilijkheden op. De familie had echter een poes en zij nam de eekhoorntjes even liefderijk tot zich als haar eigen kroost. Men heeft alle hoop, dat de eekhoorntjes even voorspoedig zullen opgroeien als de jonge katten. Te Washington is bekendgemaakt, dat Engeland en de Ver. Staten, met ingang van heden twee maal per dag over 61 zenders in de lucht zullen zijn, in de hoop dat zij op deze wijze erin zullen slagen het door de Russen geleg de krachtige „radio scherm" te doorbre ken en de Sowjetrussische luisteraars te bereiken. Volgens Amerikaanse autori teiten heeft een kortgeleden ingesteld onderzoek aangetoond, dat 60 Sowjet russische zenders worden gebruikt ln een „tegenoffensief" tegen de „Stem van Amerika", de reusachtige, door de staat gesteunde radio-omroep, waarmede de Verenigde Staten Amerikaans nieuws over de gehele wereld willen versprei den. De BBC zal haar zendtijd van 75 mi nuten tot 135 minuten opvoeren en de „Stem van Amerika" zal de zendtijd naar de Sowjetunie van 90 tot 150 minuten per dag uitbreiden. Een gemeenschappelijke resolutie van zeven mogendheden. waarin de Algemene Vergadering der V.N. wordt verzocht Israël tot de V.N. toe te la ten, circuleerde gisteren onder de le den van dé tweede politieke commis sie. De resolutie wordt gesteund door Australië, Canada, Guatemala, Haiti, Panama de V.S. en Uruguay. De Israëlische afgevaardigde, Eban, had aan het begin 'van het debat ver klaard, dat de juridische status van Jeruzalem moest worden besproken op de volgende zitting van de Algeme ne Vergadering. Israël zou dan met zijn voorstellen komen. Met ingang van hedenmiddag zal aan de belemmeringen, die aan het verkeer naar de geannexeerde gebieden waren opgelegd, een einde komen. Men kan dan de nieuwe gebieden vrij betreden en heeft dus geen speciale vergunnin gen meer nodig. Ook de „nieuwe Ne derlanders" kunnen zich dan vrij door het overige Nederlandse gebied bewe gen. De te Bonn vergaderende Westduitse grondwetgevende vergadering heeft de ontwerp-grondwet in tweede lezing met 47 tegen twee (communistische) stemmen goedgekeurd. 15 leden ont hielden zich van stemming. De .grondwetgevende vergadering heeft voorts 18 van de meest vooraan staande leden uit haar midden aange wezen om een „interim-commissie" te vormen. Er zijn geen communistische leden aangewezen. Deze commissie heeft tot taak het werk van de toe komstige federale Westduitse regering voor te bereiden, doch van haar wordt ook verwacht, dat zij tijdens de ko mende viermogendheden-conferentie als woordvoerder van de Westduitse bevolking zal optreden. In de commis sie hebben twee afgevaardigden uit West-Berlijn, namelijk het sociaal-de mocratische lid dr. Otto Suhr en zijn christen-democratische collega Jakob Kaiser, zitting. Professor Carlo Schmidt, voorzitter van de voornaamste commissie der grondwetgevende vergadering, ver klaarde: „In de Westduitse grondwet zullen bepalingen worden opgenomen, welke het mogelijk zullen maken uit breiding te geven aan het gebied, waarvoor de grondwet in eerste in stantie van kracht zal zijn. Wij hebben opzettelijk de grens ge steld in de aanbeveling der geallieer den, overschreden, door ook Berlijn als een deelstaat in onze federatie op te nemen. Wij hebben dit gedaan, ten einde kracht bij te zetten aan onze eiS' tot het verkrijgen van een grotere de mocratische eenheid en om de worste ling van Berlijn voor zijn vrijheid te steunen. Pandit Nehru. de premier van India, neeft meegedeeld, dat hij binnenkort op uitnodiging van president Truman een bezoek aan Washington hoopt te bren gen. Het leek wel of geheel Leeuwarden was uitgelopen om getuige te zjjn van de fi nish van de eerste etappe van de Ronde van Nederland, die de renners van Am sterdam naar de Friese hoofdstad voer de. De Belg De Meersman kwam als eerste over de eindstreep na een 193 km. lange tocht langs de vlakke Nrd.- hollandse wegen en de Friese weiden. Harm Smits van de Nederlandse B- ploeg werd tweede en de Zaandammer Bouk Schellingerhoudt derde. De uitslag luidt: 1. De Meersman (Belgie B), 4 uur 51 min.; 2. Harm Smits pp 10 cm.; 3. Schellingerhoudt; 4. Keteleer; 5. Mid delkamp, 6. Bogaerts, 7. Van Stayen, 8. Schulte (allen dezelfde tijd), 9. Lake- man op 15 seconden, 10. Franken, 11. Braspenninx, 12. De Hoog, 13. Van Est, 14. De Ruyter, 15. Callens, 16. Lenen op 2 min. 0.9 sec., 17. Locs, 18. Hendriks, 19. Voorting. Aan de slag in Leeuwarden gingen ^wee moedige uitlooppogingen vooraf, die beide in onze provincie werden on dernomen en nog binnen de provinciale grenzen teniet gedaan werden. Ar ie Vooren, Bouk Schellingerhoudt, Gerrit van Beek en de Belg Acour zagen op de lange eentonige weg langs het Noordhollands Kanaal hun voorsprong op 't grote peleton zienderogen vermin deren. Op de brug bij de Kooi was de /oorsprong geslonken tot 150 meter. Van Beek was toen al teruggevallen en reeds een kilometer verder waren ook dc overige drie renners tot de ordë geroepen. In de Wieringermeer tussen Hippo lytushoef en Oosterland waagde Lake- man het in zijn eentje. Hij wist zich los te rukken uit de grote groep en snelde met een 50 km- vaart over de tertiaire slingerweg langs de bloeiende koolzaad velden door de dorpjes en gehuchten, waar de ge hele bevol king aan de deur stond. Nadat de burgemeester van Am sterdam, mr. A. d'Ailly, het start schot had gelost, vertrokken de wielrenners voor de eerste etappe die over een afstand van 193 K.M. via de Afsluitdijk naar Leeuwar den leidde. j\JABIJ NEW YORK heeft een me vrouwtje nog juist vóór Moe derdag! vier kindertjes tegelijk ge kregen: twee jongens en twee meisjes. Ze liggen alle vier in een couveuse en maken het best. Ook ma is in de beste welstand; ze weet straks in ieder geval wat ze te doen heeft. D Op Sicilië stroomt het bloed snel en de hoofden zijn er gauw verhit. Zo kwam het, dat een demonstratie- van werklozen ont aardde in een complete veldslag; tien betogers en 19 politiemannen liggen nu onder de tedere hoede van verpleeg sters in ziekenhuisbedden. En in Bologna is een meneer, die de wereld titel van marathondanser in zijn achter hoofd heeft, al meer dan 730 uur aan het sambaaien en swingen; hij heeft de edele streving om duizend uur aan één stuk te dansen. IJs op z'n hoofd en liefst hele staven! In Sjanghai hebben twintig oproerkraaiers voor het laatst gekraaid; ze werden ter dood gebracht. Achmed Goeda Bey, de Egyptische parlementsvoorzitter, leeft daarentegen nog, hoewel er drie handgranaten naar zijn auto werden geslingerd. De daders zijn gearresteerd en ik zou liever niet in hun sandalen willen staan. £EN PAKJE DIAMANTEN, die het lieve sommetje van 20.000 gulden v aard zijn, is op het vliegveld van Lon den spoorloos geraakt. Het moest door IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII de lucht naar Singapore, maar het is gevlogen. In het heilige jaar mogen 4..000 katholieke Duitse pelgrims naar Rome reizen. Thomas Dewey, die gedacht had president van Amerika te worden, komt met vacantie naar Euro pa. In een brandende kolenmijn in Pennsylvanie zijn vier mijnwerkers om het leven gekomen; de lijken zijn ge borgen. O De bevolking van Amster dam heeft aan de militaire school te Kingston (Canada) een kunstige ijzeren lessenaar aangeboden als dank voor de bevrijding door de Canadezen. Een Groot-Mokumse kruideniersjongen stal De diplomatieke medewerker zegt, dat het ijzeren gordijn nou ook wel in de was zal gaan uit de keuken van een mevrouw, die hij pudding en 'hagelslag bracht, een kost bare ring. Het sieraad werd later bij hem terug gevonden; hij zit uit te huilen in de cel. £EN HEVIGE zenuwscheut komt uit het Engelse Hogerhuis, waar adm. Graaf van Cork en Orrery lof toe zwaaide aan een Duitse duikboótcom- mandant, die ieder ander mens een -moordenaar zou noemen. Die Duitser had alle overlevenden van een geal- liëerd schip laten doodschieten om de sporen uit te wissen, die aan een vlieg tuig de aanwezigheid van de duikboot zouden onthullen. De Engelse admiraal zei, dat dit de houding was, die iedere officier moest aannemen en hij betreur de het, dat de Duitse commandant en zijn bemanning onrechtvaardig zijn te rechtgesteld of gevangen gezet. En nou breekt mijn klomp, vrienden! De Westduitse autoriteiten moesten de bankbiljetten van 20 mark uit de cir culatie nemen, daar een valse munters bende deze biljetten zodanig had nage maakt. dat zij niet van de originele on derscheiden kunnen worden. De prij- zencontröledienst is een landelijke actie begonnen tegen prijsopdrijving van huis huren. In verschillende steden zullen zelfs huis-aan-huis-acties worden onder nomen. De dienst voor deze actie is met een aantal ambtenaren versterkt. Zet 'm op! Om even over drie reed hij als eerste de Afsluitdijk op maar zijn voorsprong bedroeg toen nog niet veel meer dan honderd meter en het nutteloze van zijn poging inziend liet ook hij zich even later inlopen. Bij Kornwerderzand gingen twee groepen van elk ongeveer vijftien man aan kop. Zij waren van elkaar geschei den door een honderdtal meters. Daar achter kwam het grote peloton met ver scheidene renners op ongeveer twee honderd meter. In de kopploeg zaten o.m. Schulte, Vooren, Lakeman, De Korver, Savelsberg en Van Beek. Bij het passeren van Bolsward met nog 50 km. voor de boeg liepen 9 ren ners weg. Het waren Schulte, Harm Smits, Piet de Vries, Schellingerhoudt, Ketelaar, De Meersman, Bogaerts, Cor Bakker en Van Stagen. Piet de Vries viel vrij spoedig terug. De anderen stormden voort met een voorsprong na bij Sneek van meer dan 400 meter op het langgerekte peleton, dat aange voerd werd door Middelkamp, die zich later bij de leiders kon voegen. Van de 80 ingeschreven renners liet er één, de Fransman Bocquet, verstek gaan. Vier hadden zich bij de sluiting van de controle nog niet gemeld en zijn van verdere deelneming uitgeschakeld: De Zwitsers, Hans Weber en Zehnder, de Nederlander Buizen van de Belgisch Ned. ploeg en de Belg Carrier van dezelfde ploeg. Naar wij vernemen zullen waarschijn- 1 k nog twee andere deelnemers de wedstrijd niet kunnen voortzetten. De Zwitser Maag, die een verkeerde en kortere weg is ingeslagen in het wijde Friese land en de Italiaan Pivi- dori, die van een auto gebruik zou heb ben gemaakt. Hierover is een officiële mededeling te wachten. Het ploegenklassement. Het ploegenklassement luidt: 1. Ned. B ploeg 14 uur 29 min. 43 sec.; 2. Ned. D-ploeg 14 uu" 30 min. 9 sec.; 3 en 4 ex aequo Ned. A-ploeg en Belgische B- ploeg 14 uur 31 min. 36 sec.; 5. Belgie A 14 uur 35 min. 27 sec.; 6. Nederland E 14 uur 36 min. 34 sec.; 7. Nederlandse C-ploeg 14 uur 40 min 16 sec.; 8. Belgi scheNederlandse ploeg 14 uur 43 min. 0 sec; 9. Franse ploeg 15 uur 13 min. 42 sec.; 10. ZwitsersItaliaanse ploeg 15 uur 14 min. 21 sec. (Zie verder pag. 7.) Volgens gewoonlijk welingelichte Nederlandse en Republikeinse kringen zouden de Nederlandse en Republi keinse delegaties bü de voorbereiden de besprekingen op het punt staan overeenstemming te bereiken. De overeenstemming zal de volgen de punten bevatten: Herstel van de Republikeinse regering met als terri torium het sultanaat Djokjakarta. De sultan zal minister zonder portefeuille in het Republikeinse kabinet zijn. De leden van de Republikeinse delegatie zouden als individuele personen na het herstel van de Republikeinse re gering aandringen op een bevel tot staken van het vuren en eveneens op bijwoning van de Ronde Tafel-confe rentie in Den Haag. SULTAN HAMID WEDEROM VOORZITTER DER BFO. Sultan Hamid ÏI is in de vergadering van de BFO met algemene stemmen wederom tot voorzitter van dit orgaan gekozen. Anak Agung werd tot plaats vervangend voorzitter gekozen en dr. Suparno tot tweede plaatsvervangend voorzitter.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1