De „brug der zuchten" over de Enns De grote strijd H.R.C. - Haarlem Militaire paedagogie in Schoonhoven In Indonesië gelooft men niet in overleg Geslaagd Zes maanden voor helderziende Langs het leven Eerste zeilwedstrijden IN HET KORT Hier verliest de soldaat zijn angst voor de tropen Zegenrijke arbeid van Depot Nazending Hongaren stromen Oostenrijk binnen Groeiend verzet in het land der Magyaren Geestdrift maakt plaats voor teleurstelling Men ziet apathisch toe Bliksem sloeg in kerk toren te Valkkoog JToe steeds rolt de voetbal en juist uk is de spanning op haar hoogtepunt, promotie- en bekerwedstrijden vor men het programma. Om een plaats in de 2e klasse. Alkm. Boys krijgt de laatste kans om zich te herstellen, nu Zilvermeeuwen op be- aoek komt. Wy voor ons menen dat er voor de Alkmaarders wel een kans is om revanche te nemen voor de 51 nederlaag. Zaandijk geeft Hilversum geen kans. Om een plaats in de 3e klasse. Suc ces krijgt bezoek van Grasshoppers en in feite is deze strijd de belangrijkste uit de Kop van Noord-Holland. Hier wordt te allen tijde beslist of Wie- ringen pf Hoogwoud een 3e klasser krijgt Wij hebben vertrouwen in de Wieringers, maar helemaal gerust zijn we niet, want Grasshoppers is de laat ste tijd in goede vorm. De wedstrijd BKC—Randers is zonder betekenis. In de tweede afd. ontvangt DTS het Oostzaanse OFC en DRC speelt tegen Purmersteijn. Voor de Deetjes een lastige strijd, hoewel de factor eigen veld een woordje meespreekt.. DRC zal wel winnen. Om een plaats in de 4e klasse. ZAP ontvangt LW en ditmaal rekenen we op een zege. Schoorl en Sporters ont moeten elkaar in Schoorl. Do KNVB-beker. De strijd om de KNVB-beker wordt morgen met volle kracht voortgezet. HRC ontvangt Haar lem, da club van Van Balen Blanken met 3 oud-internationaals, t.w. Henk van der Linden (rechtsachter). Kick Smit (linksbinnen) en Wim Roozen (midvoor). Van Haarlem-zijde kregen wij bericht dat de Haarlemmers deze wedstrijd als een gezellige dag beschou wen, waarbij een ernstige voetbalwed strijd de hoofdschotel vormt De rood- broeken komen dan ook in de opgege ven opstelling, waarbij alleen de links half een invaller is. Voor Den Helder en omgeving is het een unieke gele genheid kennis te maken met het be tere voetbal. Vanzelfsprekend ligt een Haarlemse overwinning in het ver schiet hoewel ook wij de wedstrijden HRC—Ajax 32, HRCExcelsior S1 en HRCDOS 76 niet vergeten zijn. Bij het op 26 April te Den Helder gehouden examen machineschrijven, af genomen door de Vereniging van leraren in stenografie en machine- schrijven, slaagden voor het diploma handelstypiste: de dames G. van Kalsbeek, J. A. Kraak en S. Wagema- ker; voor het diploma machineschrij ven A de dames E. M. Blom, G. Boer man, J. L. vd Brink, A. W. Brouwer, M. A. Gernler, A. J. A. Kip, C. M. C. Korver, J. A. Kraak, M. P. Plooy, F. Schmidt, D. Schol, E. A. Straat, S. Wagemaker, E. Wezemer, Ch. A. M. Wilms en de heren A. J. G. vd Berg, A. j. Breel, H. C. M. Latjes, S. P. van Nuland, A. Taal en G. de Wit. Bij het op 3 Mei te Amsterdam afge nomen examen stenografie 130 letter grepen per minuut slaagden de dames H. vd Meer en B. vd Velde. Allen waren leerlingen van het In stituut „Mercurius". Het Gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde de 34-jarige Amsterdamse kellner A. W. V. conform de eis tot zes maanden gevangenisstraf. Deze V., die onder de naam „Pierre Toecal" een helderziendepractijk uit oefende, was in December 1947 op Texel. Hij hield daar consulten en be woog een van zijn clienten tot het af geven van een gouden broche, die haar zogenaamd ongeluk zou brengen. Toen de vrouw haar broche enige uren la ter terug wilde hebben, was de hel derziende met de broche verdwenen. Op 2 November 1948 werd V. voor de rechtbank te Alkmaar tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. donderdagavond. Terwijl ze het ene moment nog in onze omgeving werkten, wa ren ze de volgende dag meerma len plotseling weggevoerd, vaak voor goed. Vandaag hebben we ze weer herdacht en, tijdens de minuten stilte, intens aan hen gedacht. Ieder op zijn wijze. De een op kantoor, de ander in huis, weer anderen op straat in het volle leven. Op een terrein achter de Vio lenstraat speelde een aantal jongens van hen tot twaalf jaar een zeer onofficieel partijtje voetbal. Daar was geen arbiter, daar waren geen lijnen, daar was geen leiding. Maar op een bepaald moment ging de sirene voor de herdenking van de gevallenen. Als getroffen door een onzichtbare hand, die hen op de schouders tikte, staakte elke jongen onmiddellijk zijn spel en bewees in volmaakte stilte de eer aan hen, die dit op zo'n on vergetelijke wijze hebben ver diend. Wij ouderen beweren zo vaak, dat de jeugd zich op allerlei ma nieren misdraagt- Het zou U met ons ongetwijfeld diep getroffen hebben, hoe hier door kinderen met diepe eerbied gereageerd werd op de spelregels van het leven. Wij schelden zo vaak op de jeugd, laten we ze ook 's een keer op de schouder kloppen, als ze 't fijn gedaan hebben. TOEAN TIK-TIK Wij verwachten de bekerdood, maar roodjes laat het een eervolle beker- dood zijn. Overige wedstrijden in ons district zijn: HVCHFC. Volendam— EDO, Ajax—QSC, DOS—KFC, Hillinen Volewijckers, ElinkwijkAlcmaria, RapiditasZeeburgia, AalsmeerDWS. Om de NHVB-beker. Helder 2 gaat naar West Frisia 3. Let op Helder, de Enkhuizenaren zijn op eigen veld gevaarlijke tegenstan ders. De Rijp 1Alkm. Boys 2. Hollandia 2Alcmaria 2. De eerste na-oorlogse periodieke zeil wedstrijden, voor sloepen der Konink lijke Marine, werden gistermorgen op het Marsdiep en de rede gehouden, Twaalf sloepen namen eraan deel. Voor vandaag moeten wij volstaan met het geven van de uitslag. Op het verloop van de wedstrijden komen wij nader terug. 1. Luitenant ter zee der le klasse A. J. de Graaf, „Argis"; 2. kwartier meester T. de Bruin, Hilversum; 3. lui tenant ter zee der le klasse N. W. Sluij- ter, Kon. Instituut; 4. schipper A. J. v. d. Kuyk, onderzeedienst; 5. luitenant ter zee der 3e klasse H. J. Stein, „Mer- cuur"; 6. bootsman W. Colenbrander, ..O 21"; 7. kwartiermeester P. H. Giesbers, „Neptunus"; 8. bootsman H. Kamphuys, .Jacob van Heemskerck"; 9. kwartier meester Boom, Voorschoten; 10. kwar tiermeester C. J. Jansen, Hilversum; 11. Bootsman E. J. Jansen, Hilversum; 12. bootsman L. v. d. Linden, Hilversum. De collecte, die Woensdagavond ten bate van de Stichting 1940-'45 werd gehouden tijdens de herdenkingssamen-, komst in de Nieuwe Kerk, heeft twee honderd gulden opgebracht. Het Nationale Stafmuziekkorps van het Leger des Heils, dat vanavond een concert geeft in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat er zijn aan de in gang nog kaarten vérkrijgbaar speelt morgenmiddag van drie tot vier uur in de muziektent Julianapark. Het Helders Mannenkoor geeft a.s. Dinsdagavond a.s. een vocaal en in strumentaal concert in de Nieuwe Kerk, met medewerking van de Hel- derse Orkestvereniging o.l.v. de heer J. C. van der Peet. Wij komen op deze uitvoering nader terug. De padvindsters van de Rainiero- groep (wier troephuis »De Toorts" aan de Burg. Houwingsingel verleden jaar werd geopend) geven a.s. Woensdag en Donderdag een feestavond in Casino. Het programma is zeer gevarieerd. Bij puido Graaff en de leden zijn nog kaarten verkrijgbaar. Vanmiddag tussen 3 en 4 uur zijn ten huize van de heer Schreuder, Ju lianapark 1, nog onbesproken toe gangsbewijzen verkrijgbaar voor het concert van Donderdag a.s. Volgende week kan men aan ons loket nog on besproken plaatsen verkrijgen. WARMENHUIZEN. 5 Mei 1949. 17000 kg Rode kool 89.80; 11800 kg Gele kool 12; 3500 kg D. witte kool 11; 4000 kg Uien 4.306; 1000 kg Rabarber 6; 5000 kg Bieten: I 6. II 4.50 en III 3; 1900 kg Prei 4; 6000 kg Witlof: I 20—36, II 15—26. J)E BUS DENDERT over de Lekdijk, langs de overspoelde uiterwaarden. Tegen de vale achtergrond doemen torens op. Schoonhoven! Stad van njjvere ambachtslieden, stad met een „concentratiekamp". Wie dit zo hoort noemen, verstijft. Zou NederlandJa en nee. We wilden er meer van weten en komen terecht bij de militaire commandant Lt.kol. J. Termaten, die voor ons de zaak uit de doeken doet. Inderdaad is er In Schoonhoven een soort concentratiekamp voor militairen, maar het is er één van de meest gemoedelijke soort. Er Is namelijk gevestigd het I)ep6t Nazending Indonesië. niet genoeg voorlichting geven over de tropen, zodat de knapen een zekere angst voor het onbekende krijgen Al lerlei injecties helpen nog mee die angst te vergroten, terwijl werkelijk gemotiveerde requesten om uitstel en herkeuring langzaam worden afgehan deld. De kampleiding begint dan ook, trouw bijgestaan door talrijke Schoon- hovenaren, de jongens op hun gemak te stellen. Er worden partijtjes, feest jes en lezingen georganiseerd. Men overtuigt de knapen dat men met hen mee zal leven en dat men goed zal zorgen voor de achtergebleven eenzame bloedverwanten. Ondertussen trekken sociale verzor gers en geestelijken er op uit om oudeijs en vrouwen te doen inzien, dat hun mannen en zoons de wereld niet uit gaan. Wanneer er achterblijvende zie ken zijn dan neemt de medische dienst maatregelen, men regelt kostwinners vergoeding en extra hulp. De soldaat weet dan dat zijn boerderij niet ver loopt en dat zijn kinderen te eten zul len krijgen. Kan er geen geschikte op lossing worden genomen, dan staat de kampleiding er borg voor, dat er als nog requesten worden ingediend. En dan doet de handtekening van overste Termaten wonderen. De opleiding. HE JONGENS GAAN GEWOON ver der met hun opleiding terwijl de burgerij van Schoonhoven de O. en O. voor haar rekening neemt. Het kamp zelf bevat een studie-zaal. een biblio theek, een badhuis, terwijl vele jeugd- Het is een feit, dat er vele militairen deserteren, als ze naar de tropen moeten. Dit is niet altijd uit onwil, maar meer angst voor het onbekende, angst of bezorgdheid voor wat er ach ter blijft. Een boerenzoon die altijd op vaders stee in Drente zat en nooit ver der kwam dan 20 km. van zijn dorp, moet heel wat overwinnen om duizen den mijlen van het vaderland in andere omstandigheden, in een ander klimaat, met andere mensen te dienen. Hij voelt zich gebonden aan zijn milieu, weigert dienst en duikt onder. Een ander moet een zieke' vrouw of een behoeftige moeder achterlaten, die van verdriet dreigt in te storten wan neer het „enige bezit" in de tropen zijn diensten verricht. Ook hij wil niet weg en keert niet terug van het inschepings- verlof. Al dergelijke mannen zijn de „moei lijke kinderen" van het leger, die men zonder meer in het cachot zou kunnen stoppen. Maar men heeft begrip voor hun omstandigheden en probeert ze op te voeden. Dat gebeurt in Schoonho ven, niet achter prikkeldraad maar in ruime barakken, waar ze vrij kunnen in- en uitgaan. De taak der leiding. yOOR EEN DEEL HEEFT de leger leiding zelf schuld aan deze deser tie. Zij kan in de korte opleidingstijd In de nabijheid van Johannesburg (Zd.-Afrika) liepen drie electrische treinen op elkaar, waardoor 72 doden vielen. Vijftig mensen wer den zwaar gewond, terwijl een groot aantal anderen lichte ver wondingen opliep. Het ongeluk gebeurde, doordat de eerste trein plotseling voor een signaal moest stoppen. De ravage van de lucht uit gezien. Honderden burgers ver lenen hulp bij het vervoeren van de doden en gewonden. clubs er „kind aan huis" zijn en de soldaten in hun gelederen opnemen. Overal in het gastvrije stadje staan de deuren wagenwijd open, zodat de soldaten gewend raken aan de Sfeer van het „thuisfront". Dan komt toch de dag dat ze scheep moeten. Een spe ciale commissie in de zilverstad doet de soldaten uitgeleide en zorgt ervoor dat er contact blijft bestaan met de jongens in de tropen en hun familie leden thuis. Soms worden de ouders en verwanten aangespoord de knapen meer te schrijven, uitvoeriger te ver tellen van thuis, soms gaat er een briefje naar de voorpost om daar te intruëren: jongens schrijf veel over je dagelijkse dingen maar niet over die Schietpartijen. Je moeder maakt zich er door van streek. Duizenden brieven worden er wekelijks geschreven, ter wijl ontelbare pakketten met kleding, lectuur en versnaperingen naar Indo nesië gaan. De sociale diensten houden contact met de achtergebleven gezinsleden en als er maar iets hapert, dan ifijn 'er direct mensen bij.de hand om de ach tergeblevenen op te monteren, geeste lijk en materieel te helpen. De dienst plichtige die dit vooruit weet gaat met minder angst weg en verliest snel ler zijn heimwee. Daarmee hèeft het leger een grote paedagogische taak goed aangevat en gesteund door honderden Schoonhove- naren wordt er veel zegenrijk werk verricht, waar geen cachot tegen op kan. (Van onze correspondent te Salzburg.) JJE GROOTSTE HONGAARSE STAD is Boedapest, op-één-na-de-grootste is Salzburg, dan volgt Wenen, en dd&rna eerst komt Szeged!" Daar staat u vreemd van te kijken, want u dacht toch, neen u wist wel zeker, dat Salz burg en Wenen allebei in Oostenrijk liggen. Dat is ook zo, en het is maar een mopje. Èen mopje echter, dat hier in het hartje van Midden-Europa tegen woordig veel verteld wordt. Er ligt ook een schijn van waarheid in. En ik zal u zeggen waarom! Sedert de communisten in Hongarije het roer in handen gekregen hebben en sinds zij daarginds zo erg tegen al hun politieke en sociale tegenstanders te keer zijn gegaan waarbij zij zelfs mensen tot hun slachtoffers uitkiezen, die nooit ook maar iets om politiek hebben gegeven komen steeds meer en meer Hongaarse vluchtelingen over de Oostenrijkse grens. Soms ettelijke hon derden in de week. hoofdstad Wenen aan, welke op slechts een goede 60 km. van de grens verwij derd is. In sommige straten van de Weense binnenstad hoort men al bijna meer Hongaars dan Weens spreken. Er zijn café's en restaurants in We nen, waar de Oostenrijkers vergele ken bij de Hongaren beslist in de min derheid zijn. Hier in Salzburg is dit verschijnsel nog sterker. Want in Wenen houden de Hon gaarse vluchtelingen zich liefst zo kort mogelijk op. Wenen ligt midden in de Russische zöne van Oostenrijk en in Wenen zijn veel Russische mili tairen en tevens veel Hongaarse spion nen en geheime agenten, die voor de communisten werken. Het is al her haaldelijk voorgekomen, dat Hongaar se uitgewekenen, die reeds blij waren deze eerste grote stad over de grens bereikt te hebben, plotseling midden op straat gegepen en in een auto ge sleurd werden en dat men naderhand nooit meer iets van hen heeft ge boord. Daarom trekken zij, zodra zij hun papieren „in orde" hebben, d.w.z. wanneer zij een vals stempel en des noods ook nog enkele visa in hun pas gekregen hebben, naar het Westen door. Naar de Amerikaanse zóne van dit luid. TEVOREN WAS OOSTENRIJK al 't toevluchtsoord geworden van tal loze voormalige Hongaarse officieren en hun vrouwen en kinderen, die hun land verlaten hadden, toen de Russen er met hun troepen binnenmarcheer den. Zij dachten er niet meer aan naar hun vaderland terug te keren, daar ze er onder het nieuwe regime zeker als „reactionnair" uitgekreten zouden worden en ze er in gevangenissen zou den belanden. Toen kwamen in groten getale Hongaarse aristocraten en ge wezen eigenaars van schier onmete lijke landgoederen, mensen wier na men vroeger nooit anders dan met eer bied uitgesproken waren. Zij waren nu thuis van al hun bezittingen be roofd. Daarop kwamen gewezen ban kiers en fabrikanten, en vervolgens tal van politici, journalisten en gees telijken. En nu zgn het ook al kleine neringdoenden, die in hun eigen land geen bestaansmogelijkheid en geen toekomst meer hebben. Hongaars in Wenen. Doorgaans doen die Hongaarse uit gewekenen eerst de Oostenrijkse VHANNEER ZIJ PER TREIN reizen, moeten zij kort voor Linz de de marcatielijn tussen de Russische en de Amerikaanse zóne passeren. Dat is bij de berucht geworden brug over de Enns, die tegenwoordig ook wel de „Brug der Zuchten" wordt genoemd. Want in de trein zitten die vluchtelin gen 'em kolossaal te knijpen. Bij die. brug immers verschijnen Russische militairen met hoge kaplaarzen in alle coupé's om de passen der reizigers te controleren. Vooral de papieren van hen, die uit de satellietstaten afkomstig zijn, hebben al lang ingezien, dat zij door hun communistische aanvoerders be drogen zijn. Zij zijn niets anders dan slaven, die bovendien nog slecht be taald worden ook. Zij hadden zich de „dictatuur van het proletariaat" heel anders voorgesteld en het broeit en gist in de fabrieken. Vaak weten de arbeiders zelf nog niet precies wat zij willen, omdat zij worden aan een streng onderzoek on derworpen. Hier zijn al veel hoogge spannen verwachtingen in een tragedie omgeslagen. Vaak werden hier reizi gers op weg naar het Westen uit de trein gehaald. Hier verloren zij hun vrijheid misschien voor altijd. In Salzburg, de schone stad aan de Salzach, die wereldberoemd geworden is vanwege haar jaarlijks terugkomen de feestspelen, voelen de Hongaarse uitgewekenen zich veilig. Van de Ame rikanen hebben zij, tenzij zij oorlogs misdaden op hun geweten hebben, niets te vrezen, en hier ontmoeten zij ter stond tal van oude vrienden en ken nissen van vroeger, aan wie ze de laatste nieuwtjes uit het vaderland kunnen vertellen. Hier ook kunnen zij eerst intensief aan de verwezenlijking van hun toekomstdromen gaan wer ken, want van Salzburg uit kunnen zij ongehinderd aan relaties in landen in het Westen schrijven, zonder gevaar (Van onze correspondent te Batavia). TERWIJL IK DIT SCHRIJF zijn de preliminaire besprekingen te Batavia. in volle gang. Misschien fs er reeds het een en ander over het resultaat be kend, wanneer deze correspondentie onder uw ogen komt. Ik waag mij nfet aan voorspellingen. Maar heel Indonesië kijkt enigszins sceptisch naar het pra ten in Hótel des Indes, waar de delegaties onder de auspiciën van de zeer ijverige en zeer eerzuchtige heer Merle Cochran bijeen zijn. Men gelooft er niet erg in. Neem het ons in Indonesië eens kwalijk: we hebben dit nu al driemaal eerder meegemaakt en telkens opnieuw werden wij teleurgesteld of voelen we ons bedrogen. De omstandigheden zijn niet van die aard, dat een groter optimisme op het ogenblik gewettigd schijnt. Om In Indonesië onder de Nederlanders weer echte, positieve optimisten te kweken, zogenaamde „blijmoedige werkers", is een beetje méér nodig dan een prettig-klinkend communiqué. diende-gebouwen en garages, of In kleine kamers In huizen, die normaliter onbewoonbaar verklaard zou zijn. Het samenwonen in Nederland is al niet prettig, hier in Indonesië, waar alles nog steeds samenhokt, zonder uitzicht op verbetering, is het een ramp. De warmte, de gehorigheid der Indische woningen en verschillende andere bij zondere factoren (b.v. de onmisbaarheid van een eigen badkamer) maken het samenwonings-systeem voor dit land te enenmale onmogelijk. Maar: het moet en het kan niet anders. Hoge prijzen, geen materiaal. £N ER WORDT NIEUW gebouwd. Af gezien van het feit, dat er groot gebrek aan allerlei noodzakelijk ma teriaal bestaat, zijn de bouwprijzen uitermate hoog. Een klein paviljoen, geschikt voor één echtpaar, eventueel met een kind, kost als nieuwbouw minstens zestig tot zeventig mille. Daar begint men niet aan. Er is nu wel een regeling in de maak tot het stimuleren van nieuwbouw met gouvernements- sfeun, maar dit staat alles nog slechts ruw op papier. Er gebeurt weinig of niets. gOVENDIEN STAAN ZE soms voor het geval, dat er geen vervanger, geen opvolger voor hen te winden is. Het aantal nieuwkomers wordt hoe langer hoe minder. Geen wonder. Dit is een tragisch verloop. Tragisch voor het welzijn van Indonesië. En tragisch voor degeen, die hun hoop op een toe komstige nauwe samenwerking hebben gesteld, op een Unie, die het toch zeker allereerst noodzakelijk maakt dat er een groot contingent Nederlanders in Indonesië verblijft, en daar met een zeker enthousiasme zijn werk doet. Het zou oneerlijk zijn te schrijven, dat er nog een dergelijk enthousiasme bestaat, hoe jammer het ook is dit negatieve verschijnsel te moeten toegeven. Wat nog wèl bestaat is een teleurstel ling, gegrond op grote aanhankelijkheid en liefde tot dit land en dit volk, dat velen die hier langer hebben gewerkt, en nog voortarbelden, zo ongaarne wil len loslaten. Ondanks alles blijft Indo nesië trekken, voor wie het eenmaal ontdekt heeft, en vooral voor wie het vroeger heeft gekend: in zün vreedzame periode, een gelukkige tijd. Ook deze groep is sceptisch geworden. Maar diep verborgen in hun hart zit nog altijd een sprankje hoop. In hoeverre die hoop door de besprekingen te Batavia weer wat zal worden aangeblazen kan ik u thans nog niet zeggen. We kijken hier apatisch en schouder-ophalend toe. Dit is geen opgewekte brief. HU is echter niet het resultaat van een be paalde sombere stemming. Zo is de wer- kelUkheld. WANT DE ZORGEN VOOR WIE hier werken en leven zijn vele, en ze nemen eerder toe dan af. Er is geen huisgezin, waar men niet met financiële moeilijkheden te kampen heeft. Alles is duur, en wordt steeds maar duurder, en vele artikelen zijn niet te krijgen, of mondjes-maat en van heel slechte kwa liteit. Het gouvernement en de parti culiere maatschappijen werken met allerlei toeslagen, tot meer dan 100 pet. op het salaris, maar al verdient men twee of driemaal zoveel als vóór de oorlog het geval zou zUn wat helpt het wanneer alles vijf tot zes maal zo duur is? In het particuliere bedrijf zijn som migen nog zo gelukkig dat zij een tan tième-regeling bezitten, maar de tan tièmes worden door de hoge belasting reeds aanstonds drastisch ingekrompen. En wat heeft men dan nog aan zijn weinige spaargelden, wanneer men ze niet beleggen kan en ze evenmin, voor de oude dag, naar Nederland kan over maken, althans slechts in uiterst be perkte mate? Het merendeel der wer kers komt echter aan sparen in het ge heel niet toe. Daarnaast zijn de huisves- tings-toestanden nog steeds abominabel. Nog altijd wonen er gezinnen in be te lopen, dat hun brieven door Russi sche censora onderschept worden, zo als dat zo vaak in Wenen gebeurt. Groeiende ontevredenheid. In Hongarije zelf groeit de ontevre denheid onder alle bevolkingsklassen. Ook de arbeiders, eens zo enthousiast, nooit een werkelijke democratie vol gens de begrippen van het westen hebben leren kennen. Groeiend verzet. £R VERSCHIJNT IN Hongarije zelfs al een ondergronds verzetsblad, dat weliswaar niet al te groot van for maat, maar dan toch vrij lijvig is. Men kan het gemakkelijk in zijn stak ste ken. Het heet „Szabad Magyar Nép". Dat betekent „Het Vrije Hongaarse Volk". Het wordt in' duizenden exem plaren over het hele land verspreid. Het is nog wel communistisch getint, maar het komt al openlijk voor een breuk met Moskou op. Over de Rus sen, die nog steeds ijl Hongarije zijn en die er blijven tot dat Oostenrijk zijn staatsverdrag gekregen heeft en de Russen dus ook hun troepen uit Oos tenrijk moeten terugtrekken, wordt niet veel moois gezegd. Ze worden door het blad schamper „die helden met hun gestolen polshorloges" ge noemd, en het blad herinnert er nog eens aan hoe de Russen in 1945 met bjjna alle Hongaarse vrouwen en meisjes (zonder onderscheid van leef tijd) zijn omgegaan. Het drijft er de spot mee, dat men het Hongaarse volk op rode nationale feestdagen „als vee door de straten jaagt" en dat de men sen het rode opperhoofd Matyas Ra- kosi dan hulde moeten gaan brengen. „We zullen weer portetten van Sta- lin door de straten van Boedapest moe ten ronddragen, Stalin, die waardige opvolger van de Czaar, die de Hon gaarse vrijheid met voeten getreden en neergetrapt heeft, en een leger van spionnen zal ervoor te waken hebben, dat wij ons vreugdig enthousiasme vol doende laten zien.'' Het blad roept de Hongaarse jeugd op zich onverwijld bjj de verzetsbewe ging aan te «luiten. Gistermiddag om ongeveer vier uur sloeg de bliksem tijdens een kort on weer in de spits van de toren van de Ned. herv. kerk te Valkkoog. Eerst een •half uur later werd ontdekt dat de spits ln brand stond. De brandweer van St, Maarten werd onmiddellijk gewaar schuwd en deze wist het vuur te be dwingen. De spits van de toren is afge brand en de haan is naar beneden ge vallen. De toren kreeg waterschade, doch het verdere gedeelte van dit oude kerkje is gelukkig gespaard geblevM.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3