■si Akkertjes De bolero vieri triomfen IrwaUKcr De Ronde passeerde N.-Holland Leer uw dochter nadenken De jurk die meegroeide sÜÜI M sAFachts door| Probeer dat eens, Mevrouw Recepten van Kers, de radio-kookleraar Een aardige voordelige pyama Kleurig rennerslint trok veel aandacht jjp- Gerrit van Beek eerste uitloper De p!«g die (met Nationaal mesjes) Cultureel Nieuws Het nieuwe boek KT GROTE AANDACHT heb ik een artikel over het Vrouwen Hulp Korps (V.H.K.) gelezen en nog eens overgelezen. Ik weet niet, of het u op gevallen is, maar ik heb met stijgende verbazing naar dezelfde zin zitten sta ren: „De meisjes krijgen dan een trai ning van vier 4 zes weken, waar haar een grondig begrip wordt bijgebracht van de rechten en plichten van de mili tair, van de krijgstucht en van de In wendige dienst". Verstaat p mij goed: ik licht met op zet die zin uit het geheel. Ik wil geen ogenblik er ook maar aan denken het nut, de noodzakelijkheid of zelfs de ver diensten te ontkennen van het korps, waarover dit artikel allerlei wetens waardigs vertelt. Ik wil alleen maar, als vrouw tegenover vrouwen, deze ene zin nuchter en scherp bekijken, die zomaar in een heel gewone rustige Nederlandse krant anno 1949 wordt afgedrukt, zon der dat er één enkel ingezonden stuk op volgt. Ik moet dus wel constateren, dat we dat allemaal heel gewoon vinden. Aan onze zusjes, nichtjes, dochters wordt een grondig begrip bijgebracht van de rechten en plichten van de militair en van de krijgstucht. Met andere woorden: de vrouwelijke recruut heeft, vanzelfsprekend, haar in trede gedaan in de Nederlandse ge meenschap. Ja zeker, Ik weet heel goed, dat ie allemaal nog geheel en al vrij willig. Het gaat, in soortgelijk verband tenminste, nog genoeglijk per adver tentie. Ik las er juist dezer dagen één met niet weinig vermaak: „Modern jong meisje, grijp de kans om een periode in je leven te beginnen, waar je later altijd met voldoening op zult terug zien. Een goed salaris, geregelde promotie, een uitstekende verzorging in de ge zellige Marva-tehuizen en veel dingen, die het leven tegenwoordig duur ma ken, vrij!" Klinkt het niet al zijn leven als een dringende oproep van een sanatorium, een kindertehuis of een maatschappe lijke instelling? En toch is het in feite precies hetzelfde als de kleurrijke, we zenlijk gezellige aanplakbiljetten die ik in de dertiger jaren in Londen op de muren van kazernes zag aangeplakt; „Kom jongens, neem dienst bij het leger en zie wat van de wereld!" Ik vond toentertijd dat die genoeg lijke werverij wel een enigszins ppti- mistische kijk op het beroep „soldaat" had, maar het blijkt me nu, dat zoiets in die branche gewoonte is. Trouwens, waar heb ik die ferme-jon gens stoere- knapen toon een paar jaar geleden ook méér gelezen? Waarom hadden we er toen toch eigenlijk zo 'n hekel aan en waarom vinden we het nu, met krijgs tucht en gezelligheid zusterlijk hand in hand, zo heel gewoon? Omdat wij al aardig zijn ingeschoten op het begrip: totale oorlog: Omdat wij, anderzijds, nog heel naïf menen dat het zo'n vaart niet lopen zal. Nu ja, goed goed, laat die meiskes typiste of telefoniste of zowat worden in mili tair verband, laat ze er, als dat dan niet anders kan vanwege de discipline en zo, er nog maar een kwartiermuts bij opzetten en een uniform aantrekken. Het is immers allemaal vrijwillig, een mens zijn zin is een mens zijn leven. De emancipatie gaat nu eenmaal verder, en zolang die kinders niet met een ge weer lopen of achter een mitrailleur op een schietbaan liggen is er immers niets aan de hand. pjEBT U de Engelse film: The gentle sex (Het zwakke geslacht) gezien? Ik heb zelden zoiets leerzaams aan schouwd. Praat me niet meer van: vrij willig en: zolang het maar bij een schrijfmachine blijft.... Deze film liet Engeland in de totale oorlog zien en dan is er geen sprake meer van gezel lige tehuizen en tamme vrouwenbaan- tjes maar van strenge, grimmige dienstplicht. In die film zaten de opgeroepen meisjes van alle stand en ontwikkeling in barakken en werden getest; vervolgens werden zij in unifor men gestoken en excerceerden. Zij wer den, ongeacht hun eigen voorkeur, ver wezen naar diensten waarvoor zij na Pijnen die U wakker houden, ontnemen U de beste remedie: de SlaapI Zorg voor een goede nachtrust, neem n „AKKERTJE" olsUwakker ligt van de pijn. „AKKERTJES" zijn ideale pijnstillers bi) kiespijn, tandpijn, •pier-, zenuw- en aangezichtspljnen. Let op het AKKER-merk en weiger namaak! helpen direct! gebleken aanleg de meeste geschiktheid hadden. De een kreeg vaten te wassen in een cantine en de ander bommen te vervaardigen in een fabriek. De een werd bij een zoeklichtbatterij gezet en de ander reed als motor-ordonnans voor een colonne vrachtauto's uit. Ik doe niets, geen snipper, af aan hun verdien sten. Zij hebben de oorlog helpen win nen, zij hebben mede onze bevrijding bevochten. En toch lag er, aan het eind van de film, in hun eindeloos, eenvor mig, uitdrukkingloos défilé iets onein dig somber en beklemmends. De vrouw heeft haar laatste privilege 'opgegeven. Zij is niet langer de tegen speelster van de man, de hoedster van het leven. Zij is ingeschakeld in de ma chine der totaliteit. Zij heeft, als de volgende oorlog die der continenten losbarst, alleen maar „zich bij haar onderdeel te voegen". Wij drijven, met de onwrikbaarheid van een natuurwet, langzaam maar zeker af naar de totale wereld. Naar de blokwoningcomplexen, aaneengegroeide steden, de Butllnkam- pen, de massaspelen en de algemene dienstplicht in de letterlijkste zin. Daartegen is maar één verweer in 't eind: dat wij onze geestelijke zelfstan digheid weten te redden. Ik zal mijn kleine dochter waarschijnlijk niet kun nen vrijwaren van de rechten en plich ten van de militair maar ik zal haar, met des te meer noodzaak, wel kunnen leren nadenken: over de rechten en de plichten van de mens. SASKIA Een kledingstuk, dat op gezette tijden steeds weer in de collecties van de grote modehuizen opduikt, is de bolero. In Spanje werd zij door de Moren geïntroduceerd en werd al spoedig door de mannen overgenomen. In de andere landen van Europa heeft zij vaste voet gekregen, omdat de, op mode beluste vrouwen in het kleine kleurige man teltje een welkome afwisseling en aanvulling van haar gar ó'erobe zagen. Op het ogenblik geniet de bolero een ongelooflijke populariteit. In Parijs draagt men haar overal bij en op elk ogenblik van de dag. Vooral uit de onlangs getoonde zomercollecties bleek, dat de ontwerpers in de bolero het middel zagen om hun modellen te verfraaien. Men ge bruikte kleurige tafzijden bolero's over zijden en wollen japonnen, fel gekleurde linnen exemplaren bij strand- pakjes, bolero's in zachte pasteltinten over namiddag-japon nen en kostbaar bewerkte modelletjes, bij zeer gedecolle teerde avondtoiletten. Merkwaardig genoeg wordt op het ogenblik de bolero in haar oorspronkelijke vorm in Spanje alléén door de mannen gedragen. In het verre Oosten is zij een kleding stuk dat zowel in de mannelijke als vrouwelijke garderobe thuis hoort. De mannen dragen er bovendien nog een zeer brede ceintuur bij, die tevens als bergplaats dient voor geld, wapens, zegels en brieven. Dit soort ceintuur, dat vele malen om het middel gewikkeld wordt, zagen we ook bij een creatie van Lanvin. Over een slank afkledende zwarte japon werd een brede ceintuur gedragen van zwart wit geruit surrah, geheel in harmonie met de klokkende bolero van dezelfde stof. Balenciage is eigenlijk met deze bolero- réveille in Parijs begonnen. Haar modellen zijn kennelijk geïnspireerd op de rijk bewerkte bolero's van de Spaanse torero's. De modellen, die over haar avondtoiletten gedragen worden, zijn even kostbaar bewerkt en geborduurd met goud en zilverdraad, pailletten, franje en tres, als de bolero's der stieren vechters. De meeste Parijse modellen hebben dit seizoen drie kwart lange, aan geknipte mouwen, meestal met blokken, plissé of plooien op de rug. Op een zwart wollen japon liet Lanvin haar mannequin een zandkleurige tafzijden, rondom geplisseerde bolero dragen. Bij een grijs wollen namiddag-toiletje com bineerde zij een vuurrode bolero met een ceintuur in dezelfde teint. De grote populariteit van dit kle dingstuk is voornamelijk gelegen in het feit, dat zij practisch door elke vrouw gedragen kan worden en meest al het figuur ten goede komt. Het mo dieuze kledingstuk kan aan elke gar derobe toegevoegd worden. Zelfs kun nen we er een te kort geworden japon netje aan opofferen of het restantje van onze puntenkaart. Dit kleine, gracieus en slank kledend manteltje zal heel veel „saaie" zomerjaponnen weer een nieuwe attractie geven. SLA-SOEP Een flinke krop sla, 2 dikke sneedjeS oud witbrood, zonder korst, 11/4 liter water, 50 gr. ge hakt, aan kleine balletjes, 2 flinke eetlepels tomaten ketchup, 3 4 4 bouillonblokjes, wat zout en peper, 25 gr. boter, 1 kleine beker melk en gehakte peterselie. Breng water en brood aan de kook en laat het even koken tot het broodpap is, voeg er de zeer fijn gesneden sla en de balletjes gehakt aan toe, laat enkele ogenblikken zachtjes koken, voeg er de melk aan toe, eventueel 1 eidooier, breng de soep op smaak met de tomaten ketchup, de opgeloste bouillonblok jes, de boter, zout en peper. Roer er bij het opdienen wat vers gehak te spinazie door, hakt dit zeer fijn. Bemerking. Volgens dit recept kan men ook spinazie-soep maken, doch neme men inplaats van sla, pond jon ge spinazie, hakt deze gewassen zeer fijn. RAAPSTELEN IN, BOUÏLLONSAUS Zes 4 acht bossen jonge raapste len, 40 gr. boter, water, 4 4 5 bouil lonblokjes, wat zout, sap van een y.citroen en wat aardappelmeel of maizena. Snijd de worteltjes van de raap stelen af en snijd dan elk bosje in kleine stukjes centimeter) te beginnen bij de stelen, snijd de gro te en harde bladeren niet mee, was de raapstelen enige malen tot het water geheel helder is. Zet ze daar na met zo weinig mogelijk water op en kook de groenten 3/4 uur, voor zeer jonge en 1% uur voor oudere raapstelen; zorg dat hetvocht er zoveel mogelijk op verkookt. Los de bouillonblokjes op in liter water of restant groentenvocht, aangevuld met water tot 1/4 liter, voeg er de boter aan toe en bind het geheel met een weinig maizena of aardappelmeel, breng de groen ten op smaak met wat zout, peper en citroensap, laat de groenten en kele ogenblikken wat zachtjes door stoven. Geef er verse aardappelen, varkenslapjes of gehakt bij. BIJZONDER GROENTENGERECHT Een pond wortelen, 2 krop sla, 1 flink handje peterselie, 1/3 liter water, zout en peper, 1 stukje prei .(2 cm), 100 gr. spek, wat aardappel meel of maizena en 2 of 3 hard ge kookte eieren. Schaaf de wortelen op een rauw- kostschaaf aan, kleine stukjes en hak de prei zeer fijn, kook deze groenten met het water en een wei-: nig zout tot ze gaar zijn» Snijd de sla aan smalle reepjes en het spek aan dobbelsteentjes, bak deze dobbel steentjes, in een koekepan, goudgeel (zachtjes) en voeg de stukjes ge bakken spek met het spekvet bij de groenten. Bind het geheel nu met een weinig aardappelmeel of maize na. Breng 't geheel goed op smaak met wat zout en peper. Roer er kort vóór het opdienen, de reepjes rauwe sla door. Doe dit gerecht in een schaal, snijd de harde eieren aan partjes leg deze op de groenten en bestrooi het geheel met gehakte peterselie. Geef er aardappelpurée bij. (Toevoeging van vlees is niet be paald vereist, zodat deze schotel ook zeer geschikt is, indien men geen vleesbonnen meer voorhanden heeft. Deze ■uitamineschotel bezit in ruime mate vitamine C rauwe sla) en ook calorische waarde.) Zijn de kinderen klein, dan kan uit een couponnetje, of anders een japon van moeder, nog wel eens iets aardigs in elkaar getoverd worden. Maar wordt het kleutertje groot, nadert het de bakvisleeftijd of ls het al een hele dame, dan is zo'n couponnetje vaak niet voldoende en het oude jurkje te klein. Dan is het de kunst, de jurk te laten meegroeien met het meisje! Veel mogelijkheden zijn hiervoor. Lint, of. ook een bies gekleurde stof, kan in dwarsbanen in de rok worden gezet. Een ander goed idee waarvan Jongedames)urk van tweeërlei materiaal. wij een soortgelijk model onlangs in de collectie van een onzer Nederlandse confectiebedrijven ontmoetten ge ven we hierbij. Een schouderpas met aangeknipte mouwen en onder aan de rok een baan van een materiaal, dat goed bij de jurk past het couponnetje kan zo toch weer dienst doen! zorgen voor de nodige lengte. Door het uitschulpen van de jurk nemen wij bovendien de indruk weg, alsof de jurk verlengd is. Wanneer nu bovendien een mooie garnering van borduursel op de japon wordt aangebracht denkt u eens aan Engels borduursel of aan plat bor duursel! zal het heel moeilijk zijn het oude schooljurkje terug te vinden in het elegante, modieuze jongedames model! J7LKE VROUW heeft graag mooi nachtgoed, maar dit is voor smalle beurzen nogal prijzig. Daarom plaatsen wij op verzoek het patroon van een pyama, die niet moeilijk te maken is en bovendien niet veel stof vraagt, n.1. 4 m van 80 breed. Heeft U een lapje andere stof voor garnering, dan kunt U zelfs met 3,50 m volstaan. Het jasje heeft geen mouwen, maar een verbrede schoudernaad. Het zit tende figuurtje heeft aangeknipte revers met beleg van andere stof, wat heel aardig staat. Vanzelfsprekend kunt U hiervoor ook dezelfde stof gebruiken. U naait het beleg tegen de voorkanten van het jasje en brengt de knoopslui- ting aan. Dan stikt U de figuurnaadjes, die in de taille een plooitje vormen. Zij- en schoudernaden sluiten en de arms gaten en de achterrand van de hals met schuine biesjes afwerken. Aan de on derkant van de pijpen stikken we op de verkeerde kant een 4 4 5 cm brede band aan, die we naar de goede kant vouwen en opstikken. De beennaden en de middennaad sluiten en de bovenkant van een schuifzoom voorzien, waar we een band of elastiek doorhalen, de broek in dezelfde stof als de garnering op het jasje staat ook altijd leuk. Bij het andere modelletje vervallen de revers. De hals en de armsgaten zijn op de goede kant met schuine biesjes afgewerkt, waarbij gelijktijdig een 2 a 3 cm breed ruche wordt meegestikt. U zoudt hiervoor ook een linnen kantje kunnen nemen. Heeft U stof over, dan maakt U nog een paar zakken met de zelfde garnering. Dat is altijd prettig voor een zakdoekje. DAMESPYAMA TAILLEW'JDTE fUC.M. BOVENWIJDTE 92 C.M. b3xH7VN3<iaiM A*iOOA m 4e ETAPPE VAN DE TWEEDE RONDE VAN NEDERLAND (Vervolg van pagina I). „Oü le Tour se passé, Ia France est la porte" zei eens père Henri Desgran- ges, de grote man van de Tour de France. „Als de Ronde van Nederland passeert, staat Nederland aan de deur"; kunnen de organisatoren van de Neder landse Tour hun grote voorganger na zeggen. En zo is het ook. Die eerste etappe is een ware triomptocht- voor de renners geworden. Duizenden en dui zenden stonden langs de weg geschaard om de tachtig dapperen te aanschou wen. die gistermorgen om half twaalf uit Amsterdam vertrokken om ln tien dagen tweeduizend kilometer af te leg gen. De mensen die in Noord-Holland en Friesland even hun werk in de steek hadden gelaten, zullen daar geen spijt van hebben gehad. Het is een boeiend schouwspel die sterke jonge mensen op hun ranke verchroomde fietsen voorbij te zien stuiven, vooraf gegaan door Rijkspolitie die zich ware motoracro baten tonen. Met een gemiddelde snel heid van veertig kilometer per uur trok dit kleurige, lint van renners, met daar achter de wagens van jury, pers en ver zorgers, naar Leeuwarden en als de be langstelling tijdens de andere negen etappes gelijk is aan de eerste, dan is het zeker dat de tweede ronde van Ne derland weer een prachtig stuk propa ganda voor de wielersport zal worden. De organisatie van deze tweede ron de van Nederland heeft nogal wat voe ten in de aarde gehad. De fouten die de eerste maal werden gemaakt, zijn daaraan niet vreemd geweest. Welis waar werd die eerste ronde een groot succes, maar in technisch en sportief opzicht liet een en ander wel iets te wensen over. Gelukkig heeft men des ondanks toch kans gezien de tweede ronde te laten verrijden. Weer konden honderden getuigen zijn van de fees telijke aanblik op het Damplein waar evenals vorig jaar burgemeester mr. A. J. d'Ailly het startschot loste. Het was slechts een symbolische start. Eerst in Zaandam gingen de renners werkelijk „los". Van meet af aan werd er hard gereden en reeds in Alkmaar was er een viertal uitlopers, t.w. de Belg Acou en drie leden van de Zaan- 3eETAPPE VAN DE TWEEDE RONDE VAN NEDERLAND V PEIT-PA14C- 2CBl se ploeg, Arie Vooren, Gerrit van Beek en Bouk Schellingerhoudt. Van Beek was het eerste weggesprongen in Koog aan de Zaan, de andere drie zagen eveneens een kans, spurtten achter hem aan en spoedig hadden zij enige hon derden meters voorsprong op de hoofd groep, die de ontsnapping niet al te serieus opnam. Het peleton volgde toen op ongeveer 800 meter en ver daar achter lagen enkele renners uit de Zwitsers-Ita liaanse ploeg. Wij maken ons geen illusie dat d« tweede Ronde van Nederland zonder fouten zal blijven. Een evenement van dit kaliber moet groeien en pas na enige jaren ervaring zal men misschien een volmaakte organisatie bereiken. Laten wij echter hopen dat de fouten tot het minimale worden beperkt en dat men ln staat zal zijn gelukkiger op lossingen te vinden dan vorig jaar. SCHEREN Hrt meC"da«®ïi maken Geeft geen risico 1 IS OOK EEN SPORT LIET boeiende spel van Jan de Hartog: „Schipper naast God", dat door de succesvolle opvoeringen in Nederland reeds in Engeland en Amerika volle zalen trok, komt nu ook in Oostenrijk voor het voetlicht. Dezer dagen had in het Weense Theater „Die Insel" de première plaats. Het stuk werd door het publiek met buitengewoon grote bijval ontvangen, terwijl de pers er zeer waar derende artikelen aan wijdde. In Italië worden de voorbereidingen getroffen voor het in September van dit jaar te Venetie te houden „Congres van schrijvers uit alle landen". Men ver wacht er een groot aantal internationaal bekende schrijvers. De Amerikaanse schrijver Sinclair Lewis, die. reeds meer dan vijf maanden in Italië vertoeft en er zijn werk: „De mens, die God zoekt" heeft geschreven, werkt thans aan een nieuwe roman, welke naar men veron derstelt, in een Italiaans milieu speelt. TN HET PALA1S JACQUES COEUR in Bourges in het centrum van Frank rijk. kon men dezer dagen een wel zeer bijzondere tentoonstelling bezoeken. De expositie was n.1. gewijd aan het grijze verleden van Gallie (toen het nog on afhankelijk was). Men kon er typische voorbeelden van Gallische kunst aan schouwen: een merkwaardig bronzen zwijn, dat gevonden werd in Loiret; prachtige staaltjes van ceramiek; beeld jes en siervoorwerpen. Ook de gods dienstige uitingen, hun bijgeloof, hun gewoonten bij begrafenissen werden er door verschillende voorwerpen uit sar- cophagen geopenbaard. Dit alles ge schiedde ter gelegenheid van de twee duizendste verjaardag van de Inname van Avaricum (Bourges) door Julius Ceasar. Frankrijk in Nederland: In Delft kan men in het Prinsenhof genieten van Elzasser kunst uit de Middeleeuwen en de Renaissance. Tot veertien Mei is een tentoonstelling van het Franse „boek van de maand" te bezoeken in boekhan del Schroder en Dupont te Amsterdam (Keizersgracht) rvE KOEPEL van de Dom te Salzburg, die tijdens de oorlog zwaar bescha digd werd, is nu weer geheel gerestau reerd en opgebouwd. Op 25 Mei zal het kruis op feestelijke wijze op de her bouwde koepel worden opgericht. Op 10 Mei geeft de Oostenrijkse PTT een nieuwe postzegel uit ter waarde van 1 shilling voor de Unicef, waar door het zegenrijke werk van de Unicef ten bate van de Oostenrijkse kinderen zal worden herdacht. Voor het eerst sinds de oorlog zullen Bruno Walter en Hans Knappertsbusch aan de Salzburger Festspiele deelne men. Bruno Walter dirigeert „Das Lied von der Erde" met Kathleen Ferrier en Thorsten Ralf als solisten. Knapperts busch leidt een Bruckner- en Wagner- concert der Weense Philharmonie. De Universiteit van Parijs zal weer een groot aantal interessante „vacant! e- cursussen" houden. Inlichtingen ver strekt Monsieur Henry Gay, Bureau des Renseignements, Sorbonne, Paris. Vrouwen rond dokter Beylard door Dr. J. van Arkel Zegwaard. - A. J. G. Strengholt's Uitge- geversmaatschappij N.V. te Am sterdam. Er zijn mensen, die graag- lezen over ziekten en alles wat daarmee in ver band staat. Zij snuffelen in encyclopaa- dieën of medische boeken, maar zij krij gen in al die werken de stof zeer zake lijk en dikwijls vrij onbegrijpelijk opgediend. Waar bleef het handboek, dat zoiets nu eens populair we zou den haast zeggen „prettig" zou be schrijven, een boek waarin een dokter tijdens een particulier gesprek tegen een leek zou zeggen: „hé, weet je niet precies wat tuberculose is? Dan zal ik je dat eens vertellen". Welnu, weet U wat de taak van een huisarts is, hoe het penicilline gevonden werd en welke rol het bij infectieziek ten speelt, weet U voldoende van de cholera, van malaria, van tbc, van geel zucht, van zwangerschapsintoxicatie, van gonococcus? Weet U b.v. ook, dat tandpasta en toiletzeep schadelijk zijn en dat men geen margarine moet eten om vitaminen te krijgen? U kunt het alles ln dit „medische handboek" lezen, want dr. Beylard, hulsarts ln Weideveld, vertelt het zo tussen een kopje koffie door aan een patiënt, aan zijn vrienden, zijn assis tente of zijn verpleegster. De wetenschappelijke kant van deze „roman" wordt op gezellige wijze afge wisseld door wat klein avontuur ln en om het huis van de dokter, maar de be tekenis van dit boek zit geenszins ln de romantiek en de lezer, die op de sen sationele titel mocht afgaan zal zich min of meer bekocht voelen, vooral als hij tot de ontdekking komt dat de dokter uit alle jonge vrouwen, die in zlin leven een rol spelen, op de laatste pagina van het boek de onsympathiek ste als levensgezellin schijnt te krijgen. Ook dit lijkt ons een bewijs, dat ln dit werk meer de dokter dan de roman schrijver aan het woord is. geweest

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 7