Kort Bestek Dr. Beel dient zijn ontslag in Een nieuw communistisch offensief Debat over Indonesië uitgesteld VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Samenwerking tussen Oost en West nietalleen mogelijk maar ook wenselijk Houding der Nederlanders in Madrid Woensdag II Mei 1949 74e Jaargang No. 10577 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna In verband mei de overeenkomst te Batavia Enkele soorten vlees in blik zonder bon Moeder verwaarloosde haar baby Hollandse stamboekstieren naar Indonesië Weerbericht Bonn wordt hoofdstad van West-Duitsland Amerikaanse delegatie naar Raad der Grote Vier Indiaans opperhoofd naar Nederland Nederlandse danseres in Zwitserland vermoord Welwillend commentaar van Radio Moskou Provincie Foekien Abdulkadir sprak woorden van dank Tien Mei-herdenking te Overveen Prinses Margaret bij Paus Pius XII binnengerukt In Engeland staken 50.000 mijnwerkers Gevallen in Indonesië Poolse spionnage in Engeland? Montgomery voerde besprekingen B" BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BLTLSMA en C. KRAK mmm courant TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes"' tot 15 woor den f 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Een bevoegde Ne derlandse autoriteit heeft op vragen van Aneta beves tigd, dat Dr. Beel bij de Kroon zijn ontslag heeft inge diend en dat deze ontslagaanvrage verband houdt met de recente overeen komst. De ontslag aanvraag van Dr. Beel is Maandag avond per lucht post aan de Ko ningin gezonden en kan dus eerst over enige dagen in Ne derland worden ontvangen. De eerst verschijnende Bataviase bla den na het bekend worden van de ont slagaanvraag publiceerden het bericht zonder commentaar. Ook in Republi keinse kringen onthield men zich voor lopig van commentaar. De Maandag ingestelde subcommissie voor de terugkeer van de Republikein se regering naar Djokja, zal heden per vliegtuig naar Djokja vertrekken en wordt, naar Aneta verneemt, Zondag te Batavia terug verwacht. De residentie Djokja heeft een opper vlakte van 3200 vierk. km. en volgens de volkstelling van 1930 een bevolking van ruim 1% millioen zielen. Het sul- tanaatsgebied omvat vier regentschap pen: Djokja met de gelijknamige hoofd plaats, Bantul eveneens met een gelijk namige hoofdplaats, Kulen-Progo met de hoofdplaats Watres en Gunung Ki- dul met de hoofdplaats Wonosari. In het Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met onmiddellijke in gang op de vleesbonnen per rantsoen van 100 gram gekocht kunnen wor den: 2 oz (ongeveer 56 gr.) dehyd- rated beef of dehydrated mutton in blik (gerdoogd vlees); of 4 oz (onge veer 112 gr.) bacon, sliced bacon, corned pork, corned beef of corned mutton in blik; of 8 oz (ongeveer 225 gr.) stewed steak, park and grvy, ham and eggs, vienna sausages, lunch meat, pork sausage bulk, pork sau- sage meat of ossetong in blik; of 10 oz (ongeveer 280 gr.) paardevlees in blik. Verder mogen de volgende artike len zonder inlevering van vleesbonnen worden verkocht: steak and kidney, meat and kidney-pudding, meat und vegetables stew, ham with candied sweet potatoes, irish stew, meat and vegetables hash, pork and soya links en blood sausage. Een golf van verontwaardiging^ ging door Rotterdam toen omstreeks 8 Ja nuari j.1. bekend werd, dat de 29- jarige vrouw C. H. U.-den H. uit Hil- legersberg haar zes maanden oude baby dusdanig had laten vervuilen en had verwaarloosd, dat het kind op 8 Januari aan de gevolgen daarvan overleed. Gistermorgen stond zij voor de Rot terdamse rechtbank terecht. Het kind was tengevolge van een lichte long ontsteking gestorven, die echter zeer zeker niet dodelijk zou zijn geweest, als het kind goed verzorgd was ge weest. De longontsteking was boven dien weer een gevolg van de ver waarlozing, Het jongetje was overdekt met een vreselijke huiduitslag. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Maandag vertrok het s.s. „Overijssel" van de Kon. Rotterdamse Lloyd naar Indonesië met een bijzondere vracht voor Oost-Java. een gebied, waar de bevolking zich van oudsher toelegt op het fokken van melkvee. De „Overijs sel" heeft in hokken aan dek 21 Hol landse stamboekstieren staan, die al daar zullen worden gekruist met in landse koeien. Dit is de eerste maal na de oorlog en de tweede maal in de geschiedenis, dat Nederlandse stieren ter omkruising van inheems vee in In donesië rechtstreeks worden geïmpor teerd. De provincies Friesland, Noord en Zuid-Holland leverden elk zeven originele stamboekstieren. BONDSELFTAL—ROTHERHAM 3—2 In het Feijenoordstadion te Rotter dam won een bondselftal met 32 van de Engelse club Rotherham. Bij rust was de stand 22. Verwachting tot Woensdagavond. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Overdrijvende wolkenvel den, doch geen neerslag van be tekenis. Iets hogere temperatuur. gebied zijn enkele enclaves, namelijk landschappen van de Susuhunan van Solo, van de Mangku Negoro en het gebied van de Paku Alam. Omtrent deze landschappen is beslist, dat zij mede zullen behoren tot het gebied, dat ter beschikking van de Republikeinse re gering is gesteld. Frankfort me f vier stemmen verschil verslagen De stad Bonn is gisteravond door de Westduitse constituerende verga dering gekozen als hoofdstad van West-Duitsland. 33 stemmen werden uitgebracht voor Bonn en 29 voor Frankfort. Er werd één ongeldige stem uitge bracht. De beide communisten ont hielden zich van stemming. De stem ming was geheim, zodat men niet pre cies weet wie voor Bonn en wie voor Frankfort heeft gestemd, maar men gelooft, dat bijna alle sociaal-demo craten en enkele liberalen, alsmede de twee christen-democraten uit Hes sen voor Frankfort stemden en alle andere christen-democraten en de li beralen voor Bonn. De uitslag werd met stormachtig applaus op de publieke tribune ont vangen. Van de Amerikaanse delegatie naar de raad van ministers van Buitenland se Zaken, die 23 Mei te Parijs zal be ginnen, zal behalve minister Ache- son deel uitmakèn zijn plaatsvervan ger dr. Philip Jessup, Robert Mur- phy, waarnemend hoofd voor Duitse en Oostenrijkse zaken van het Ame rikaanse departement van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, deskundige van de Republikeinse Partij voor buitenlandse politieke aangelegenheden en Charles E. Boh- len, raadsheer en deskundige voor Russische zaken van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Dezer dagen ontmoette een Ne derlands zakenman, die de Bri- tish Industry Fair te Londen bezocht, het laatste opperhoofd van de Rode Indianen van de Mohawk-stam, Ozenonton. Deze vluchtige ontmoeting had tot ge volg, dat de Nederlandse indus trieel Mister Ozenonton uit/nodig de voor een bezoek aan ons land- li eden zal het operhoofd op Schiphol met een K.L.M.-machi- ne uit Engeland in ons land aan komen. Mister Ozenonton zal reizen in de traditionele dracht van zijn stam. Hij was speciaal uit Bracebridge (Canada) naar Engeland gekomen om op de B.l.F. de textiel-afdeling in ogenschouw te nemen. Hij is ex pert in het handweven en is een van 's werelds grootste autoritei ten op het gebied van de huis nijverheid. In een kleine woning te Ancona in Zwitserland is de Nederlandse dan seres H. de K. dood op bed aange troffen. Met een slagwapen was haar een hoofdwond toegebracht. Uit ach tergelaten brieven concludeerde de politie, dat de man, waarmede zij sa menleefde, de Nederlander K. zelf moordplannen had. Het schijnt, dat financiële moeilijkheden oorzaak van dit drama zijn. De Zwitserse politie is thans op zoek naar K. BRAND OP EEN NOORSE KUST VAARDER Aan boord van de 550 ton metende Noorse kustvaarder „Crowlin", die met kabeljauw geladen in de Vissershaven te IJmuiden ligt, brak Dinsdagavond een vrij felle brand uit, waarmede de brandweer ongeveer drie kwartier werk had. De schade is vooral in de verblijven van de kapitein en stuur man aanzienlijk, doch de lading 'bleef behouden. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De schade aan dit gloednieuwe schip wordt door de ver zekering gedekt. Dit is nu met recht een spel van kat en muis. De kat van de heer F, Frese in de Westerstraat te Enkhuizen kan het best vinden met de muis, Het diertje kan rus tig op de kop van poesenel lopen zonder dat diens roofzucht boven komt. Een zeldzame vriendschap in de dierenwereld Een commentator van Radio-Moskou heeft in een uitzending verklaard, dat samenwerking tussen de economische systemen van de Sowjetunie enerzijds en van Engeland en Amerika ander zijds, niet slechts mogelijk, doch ook wenselijk was in het belang van de vrede. De tegen Hitier gerichte coalitie tus sen de drie grote mogendheden had tij dens de tweede wereldoorlog een .prachtig voorbeeld gegeven van een dergelijke vruchtbare samenwerking". En, zo vervolgde de commentator, in dien twee verschillende systemen tij dens oorlog samen konden werken, kon den zij dit des te beter in, vredestijd doen. Hij haalde citaten aan uit de be sprekingen, welke de vroegere gouver neur van Minnesota Harold Stassen met Stalin in 1947 had gevoerd. Het verschil tussen economische systemen, zo had Stalin gezegd, was niet van be lang, waar het de samenwerking be trof De economische stelsels in Ameri ka en Duitsland waren gelijk geweest Het voorstel van Australië en India om het debat over de Indonesische kwestie uit te stellen tot de volgende zitting van de Algemene Vergadering is Dinsdag aangenomen met 42 stem men voor, 6 stemmen tegen en 4 ont houdingen. Naar Reuter meldt, behoorden de tegenstemmers tot het Sowjetrussische blok. Alle Westelijke grote mogendhe den en alle Aziatische landen stem den voor. Guatemala, Haiti, Cuba en Liberie onthielden zich van stemming Aan het eind van het debat vroeg de Nederlandse delegatie het woord Abdulkadir stond op om „uitdrukking Telkenjare op de tiende Mei komen uit alle delen des lands leden van de Bond van Ex-politieke gevangenen in Oorlogstijd in Haarlem bijeen om van daar uit een tocht te maken naar de erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen, waar talrijke gevallen ver zetsstrijders en politieke gevangenen een laatste rustplaats hebben gevonden Deze herdenkingstocht is ook dit jaar weer onder grote belangstelling gehou den. Dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, de commissaris der Koningin in Noord-Holland sprak een herdenkings rede uit. Spr. zei, dat, wilde de plech tigheid ook een innerlijke waarde be zitten, zij een levende traditie moet worden en de geestelijke inhoud moet allen bewust zijn. Drie elementen van deze innerlijke waarde zijn: de betekenis van de da tum waarop wij herdenken, van de personen die wij herdenken en ten slotte de geest waarin wij ze herden ken. Na deze rede werd een minuut stilte betracht, waarna mr. H. W. Stomps, voorzitter van de Bond van ex-politieke gevangenen, een krans legde. Paus Pius XII heeft gistermiddag de Engelse prinses Margaret in een officieuze audiëntie ontvangen. De audiëntie, die gehouden werd in de particuliere bibliotheek van de Paus, duurde 20 minuten. De prin ses werd ontvangen met het ceremo- niëel, dat aan koninklijke bezoekers wordt betoond. Zo waren in de 11 ruime vertrekken, die de prinses doorliep, alvorens de bibliotheek te bereiken, detachementen van de Zwit serse en Pauselijke garde opgesteld, die haar groetten. Na de audiëntie Callari di Vignale, die als Pauselijk werd de orinses door monseigneur kamerhe" optrad, rondgeleid door de Sixtijnse kapel. te geven aan de grote voldoening van mijn delegatie, dat op de voorberei dende conferentie te Batavia onder auspiciën van de UNCI overeenstem ming is bereikt". Abdulkadir ver klaarde, dat „maanden van intensieve pogingen thans geleid hebben tot dit resultaat, hetgeen goede hoop geeft voor een definitieve regeling van het Indonesische vraagstuk op de Ronde Tafel-conferentie te Den Haag. Hij dankte uit naam van de regering de vertegenwoordiger van Pakistan voor zijn gelukwensen, woorden van waar dering en goede wensen, die hij uit sprak inzake het bereiken van over eenstemming. Ten slotte zeide Abdul kadir „met het oog op deze overeen stemming ben ik van mening, dat het besluit van de commissie tot het in stellen van het debat inzake het In donesische vraagstuk een goed besluit is en een bewijs is van zelfbeperking en staatsmanschap". LUC VAN DAM WINT OP PUNTEN VAN CABOCHE In de Apollohal te Amsterdam heeft de Nederlandse middengewicht- kampioen Luc van Dam gisteravond een verdiende puntenoverwinning be haald op de Fransman Lucien Ca- boche. De communistische legers zijn hun lang verwachte offensief begonnen te gen het Woehan-gebied aan de Jangtse, waarin de steden Hankou, Woetsjang en Yanjang gelegen zijn. Verder wordt melding gemaakt van een nieuwe aanval door communistische legers van tienduizend man in het gebied van Tsingtao waar een Ame rikaanse vlootbasis gelegen is en van een „beslissende overwinning van regeringstroepen" in een tegenoffen sief bij Blioeho, een dertig kilometer ten Noordwesten van Sjanghai. Naar gemeld wordt, zijn de commu nistische troepen de provincie Foekien binnengerukt bij hun opmars naar het Zuiden. - Buitenlanders te Foetsjou, tegenover Formosa, en te Hankou, de belangrijk- Gisteren zijn de mijnwerkers van de laatste nog werkende mijn in Lancas- hire in staking gegaan. Alle 65 mijnen in dit steênkoolgebied liggen stil en in het hele land staken nu 50.000 mijn werkers. Het arbeidsgeschil, c|at is ontstaan uit een eis van de mijnwerkers tot uit kering van een bonus in natura, heeft het land reeds 72.260 ton steenkool ge kost, aldus heeft het Britse ministerie van brandsof en energie heden mee gedeeld. IÏET OPLATEN VAN VLIEGERS Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, tot aanvulling van artikel 429 Wetboek van Straf recht en vervallenverklaring van ver ordening no. 133/1940. De voorgestelde aanvulling houdt een bepaling in waarin gezegd wordt dat het verboden is een vlieger op te laten of in de lucht aan een lijn die zich geheel of ten dete bevindt bin nen een afstand van 500 meter van een bovengrondse electrische hoog spanningsleiding. ste stad in Centraal-China, zijn begon- i en te evacueren. In Noord-Kiangsi naderen de com munisten Nantsjang en Kioekiang. De provinciale regering van Kiangsi is van Nantsjang naar Kansjien, meer naar het Zuiden, uitgeweken. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd. Koninklijke marine: mar. 1 z. H. F. van der Horst uit Nijmegen en le It. der mar. G. H. W. Wouters uit Hil versum. Van het Koninklijk Ned.-Ind. leger sneuvelden 21 Indonesische militairen. NIEUW KABINET VOOR DE NEDERLANDSE ANTILLEN. De gouverneur der Nederlandse an- tillen heeft een nieuw kabinet ge vormd. De heer R. J. Beaujon Jr. is be last met openbare werken, watervoor ziening, landbouw, veeteelt en visserij en de heer dr. M. F. Da Costa Gomez met justitie en zaken van algemene aard. en toch was er oorlog tussen de twee landen uitgebroken. Indien de wens tot samenwerking er niet was, aldus Radio- Moskou, was het mogelijk, dat volken met hetzelfde stelsel elkaar bestreden. Oost- en West-Berlijn Dr. Suhr, de voorzitter van de West- Derlijnse gemeenteraad, heeft op een persconferentie verklaard, dat de West- berlijnse autoriteiten over geen enkel onderwerp met de Oostberlijnse ma gistratuur zullen onderhandelen, daar dit erkenning Van „een onwettig li chaam" zou betekenen. Berlijn kon al leen herenigd worden, indien de „stads- sowjët" zoals Suhr de oostelijke ge meenteraad noemde, onvoorwaardelijk aftreedt. Te Manchester staat een Pool, een zekere Kaczmarek, terecht, beschul digd op acht punten van de wet op officiële geheimen. Hij wordt er a.m. van beschuldigd een andere Pool, Balusz, verzocht te hebben om na te gaan of er in Engeland uit Amerika atoombommen ingevoerd werden. De aanklager verklaarde, dat Kacz marek door de assistent van de Pool se militaire attaché te Londen, be taald werd om in Lancashire, waar bases van de Amerikaanse Superfor ten zijn gevestigd, als spion te wer ken. Velmaarschalk Lord Mcfntgomery of Alamein heeft besprekingen ge voerd met de minister van oorlog en marine a.i., mr. W. F. Schokking, de chefstaf generaal mr. H. J. Kruis en luit.-generaal C. Giebel, de chef luchtmachtstaf. Over de aard en het verloop van deze besprekingen zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. Gistermiddag bracht veldmaarschalk Montgomery een bezoek aan het Mau- ritshuis waar hij zeer veel belang stelling toonde voor de tentoongestel de schilderijen. PLAATSVERVANGERS VOOR OOSTENRIJK GAAN OP RECES De plaatsvervangers voor de bespre kingen over het verdrag met Oosten rijk hebben besloten de verdere bijeen komsten uit te stellen tot na de verga dering der ministers van de Grote Vier te Parijs. Men zal uiterlijk 25 Juni op nieuw vergaderen. Weinig aanleiding fof crifiek De commissie-Cleveringa, die belast is met het onderzoek naar de houding van Nederlandse consulaire en diplo matieke ambtenaren tegenover Neder landse uitgewekenen tijdens de jongste oorlog, heeft haar derde rapport gepu bliceerd, betrekking hebbende op Spanje en Portugal. De commissie heeft zich bepaald tot die ambtenaren tegen wie klachten waren uitgebracht, t.w. de oud-gezant te Madrid, mr. C. H. J. Schuller tot Peursum, de oud-gezant- schapsraad aldaar, jhr. mr. W. E. van Panhuys, de oud-zaakgelastigde te Lis sabon mr. R. Flaes, de vice-consul te Bareelona A. L. A. Kriens en de con sul te Bilbao, S. A. Blitz. Gebleken is, dat naast de klachten ook veel loftuitingen gehoord werden en bovendien dat de klachten vaak heel eenzijdig zijn opgesteld. Deklach- UR GEBEUREN rare dingen in ons lieve vaderland. Op de Cein tuurbaan te Amsterdam dwarrelden in de middaguren zo maar ineens tien tallen bankbiljetten in het rond. Het publiek was er als de kippen bij en me nig briefje heeft een onbekende bestem ming gekregen. Een paar agenten, die in de buurt waren en met versnelde Das op de volksoploop toegingen, hebben nog f 275 kunen registreren bij verschil lende personen, die mee moesten naar het bureau om daar de personalia te doen noteren en toen met de vangst mochten vertrekken. Een knaapje had kans gezien in de gauwigheid f 156 te vergaren. Aankomend zakenmannetje! Van een eventuele gedupeerde ont breekt ieder spoor. Dat is het vreemdste van de hele vreemde historie. Op Urk zijn ze óók niet mis! De gemeente raad heeft alle filmvoorstellingen uit den boze verklaard. Zelfs aan de gere formeerde jeugdorganisatie zal ge vraagd worden geen rolprenten meer te laten rollen. Nou, als dat niet secuur is. weten we 't niet meer. De gevange- nr i van het Huis van Bewaring te Almelo hebben belangeloos, buiten hun dagelijkse werktaak om. 140 000 cou ranten voor de Stichting 1940 1945 ge vouwen. Enkele gevangenen, die niet konden meehelpen, hebben een bedrag van f 2 beschikbaar gesteld. Gouden harten achter ijzeren tralies! iiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimin gegaan) werden verschillende commu nisten en leden van de politie gewond; 42 personen werden gearresteerd. Te North Brookfield (New Jersey) zijn een vrouw van 63 jaar en haar 21-jarige kleindochter tegelijk in het huwelijk getreden; bij de huwelijksvoltrekking waren zij eikaars getuigen. Onge veer 30 000 vluchtelingen uit Oost Duitsland hebben op een bijeenkomst te Keulen verzocht om teruggave van de provincies in Oost Duitsland, die thans door Polen worden beheerd. D Ter ge legenheid van het feit, dat 30 jaar gele den een vliegboot van de Amerikaanse vloot over de Atlantische Oceaan vloog heeft het patrouillebombardement* vliegtuig „Truculent Turtle" van de Amerikaanse vloot een non stopvlucht EEN protestdemonstratie te Bombav tegen de detinering zon der vorm van proces van 300 communis ten (van wie 165 in hongerstaking zijn Nou zal Van Royen moeten rooien. fcSïs.* 't aVo-n van New York naar Lissabon uitge voerd in 16 uur en 50 minuten. Orleans heeft het feit herdacht, dat het 520 jaar geleden door Jeanne d'Arc werd bevrijd. £)E PROCUREUR GENERAAL te Paramaribo heeft bevel gegeven tot voorlopige aanhouding van notaris De Miranda en diens klerk, in verband met de onregelmatigheden op het nota riskantoor, welke hebben geleid tot het faillissement van het notariaat, nadat er een tekort was gebleken van meer dan een millioen gulden De aangehoudenen waren beiden lid van de Staten van Suriname. O De Italiaanse toto-maat schappij heeft de netto-opbrengst van 34 wedstrijden. ten bedrage van 35 784 317 lire als gift gestort in het fonds dat ten behoeve van de nabe staanden van de op tragische wijze om gekomen spelers van de Turijnse voet balclub Torino in Italië wordt gevormd Dinsdag ontving de dichter Jakobus Cornelis Bloem ten stadhuize te Den Haag de Constanti.in Huygensprijs, hem toegekend door de Jan Campertstichting. Vijftien Joegoslavische mannen zijn ;n de BritsAmerikaanse zone van Triëst aangekomen: zij deelden mee. dat zij waren gevlucht, om aan hun dienstplicht te ontkomen De commu nistische secr.-gen, van het Italiaanse Vakverbond heeft aangekondigd, dat drie millioen boerenarbeiders 16 Mei in staking zullen gaan. indien dan nog geen overeen-temming is bereikt over het invoeren van een arbeidscontract. tenreeks omvat o.m. de volgende be zwaren: Een toegeeflijke gezindheid jegens de vijand, het vertragen van de doorreis van Engelandvaarders, die bij de Spaanse politie werden aangegeven en geen hulp ontvingen. Voorts wer den de onhoudbare omstandigheden, waaronder Nederlanders in gevange nissen en concentratiekampen leefden getolereerd en niet verbeterd terwijl niets werd ondernomen, om hen in vrijheid te stellen. De kostbare gehei me weg van Perpignan naar Portugal zou door hen in discrediet zijn ge bracht, waardoor o.m. de consul te Perpignan de dood heeft gevonden en tenslotte zouden zij foute figuren en spionnen hebben ondersteund. Punt voor punt houdt de commis sie zich in haar rapport bezig met de klachten en komt dan tot de conclu sie, dat er wellicht sprake was van een zwakheid van geloof in de Neder landse zaak bij de Madrileense ambte naren, doch dat de betrokkenen een slechte reputatie hadden is bepaald onjuist. De vertraging bij het door reizen van Engelandvaarders was ze ker niet opzettelijk veroorzaakt, doch te wijten aan een administratieve „janboel" op het consulaat-generaal. De commissie heeft niet kunnen vast stellen, dat Engelandvaarders bij de Spaanse politie zijn aangegeven. Wel is gebleken, dat o.m. jhr. Van Pan huys goed werk heeft gedaan tijdens het opdringen van de Duitsers naar de. Spaanse grens. Wat betreft het leven in de kampen merkt de commissie op, dat hier inder daad van gerechtvaardigde klachten sprake is. Dat de gezant slechts éénmaal het kamp van Miranda heeft bezocht werpt een eigenaardig licht op zijn medeleven met de gevangenen. Van het ir gevaar brengen van de weg Perpig nanPortugal gelooft de commissie niets. De commissie komt tot de slotsom, dat veel klachten ongegrond of schro melijk overdreven zijn, doch dat enkele wijzen op tekortkomingen, hoewel niet veroorzaakt door boos opzet. Het standpunt van de minister. Het rapport is thans aan de Staten- Generaal aangeboden, waarbij de minis ter van buitenlandse zaken opmerkt, dat er geen aanleiding bestaat de heer Schuller tot Peursum. thans gezant te Bogota, niet te handhaven. Hetzelfde geldt voor jhr. Van Panhuys en voor de heren Blitz en Flaes. De minister overweegt, welke maat- i^gelen tegen de heer Briens vice con sul te Barcelona, dienen te worden ge nomen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1