Willem van der Reyden beschuldigt Bingha m van verraad en pleit zichzelf vrij Schell ingerhoudt in het oranje R Engeland werkt zijn woningtekort weg Begroting van Oorlog in Eerste Kamer Nieuwste onzin in het England-Spiel Maar er duiken steeds meer vraagtekens op Dingen die niet kloppen De LONDENSE correspondente van Nederland zal nog jarenlang met het probleem blijven worstelen Helft van de Ronde achter de rug Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur B.B.C. gaai- vanuit Oostenrijk uitzenden l Staatssecretarissen geen politiek instrument AVONTUUR ESIDENTIE Het Radiooroaramma de R.D.P., miss Ina Adama, heeft een exclusief persgesprek gehad met Willem van der Reyden, de vroegere geheime agent, <1ie thans in Nor wit h (Eng.) woont. Hy beschuldigde daar in in navolging van majoor K. de Graaf de Engelse officier Bingham van verraad, niet wetende, dat De Graaf die beschuldiging juist geheel heeft ingetrokken. „Denkt u werkeiyk," zo zei Van der Keyden tot de journaliste, „dat ik hier openlijk zou zitten, onder mijn eigen naam, in het bezit van alle vereiste Engelse vreemdelingenpapieren, indien ik schuldig zou zijn aan hoogverraad? Denkt u, dat de Engelse overheid gek is en mjj hier zou laten zitten? Of dat de Nederlandse autoriteiten niet om myn uitlevering zouden vragen, indien men iets tegen my kon bewijzen?" Ik antwoordde, dat wat niet was nog kon komen. Een vergenoegde uitdrukking gleed over z.yn gelaat „Mooi," zei hy, „maar ik weet wel heel zeker, dat men dit niet zal doen. Een paar weken ge leden heeft mr. Van Angeren, secreta ris-generaal van het ministerie van justitie, persoonlijk aan mijn vader medegedeeld, dat ik mij niet ongerust hoef te maken, omdat liet ministerie van justitie mij met rust zal laten en dat de hele zaak, wat mij betreft, ge leidelijk aan wel af zal sissen. Is dat soms niet voldoende?" N.S.B.-er geweest. „Zullen wij nu eens bij het begin beginnen?" vroeg ik. „Eerst die kwes tie van de N.S.B. Was u daar inder daad lid van?" „Ja, ik was als twintigjarige jongen lid van de N.S.B. geworden. Dat de den er destijds zo veel. Maar in 1936 ben ik uit de partij getreden. Toen moest ik er niets meer van hebben." „Van uw beroep was u telegrafist bij de koopvaardij, toen de oorlog uit brak?" „Ja, ik was op dat moment in In- die en heb toen met de geallieerden in convooi gevaren, heen en weer tussen Engeland en Indie. Toen ik twee keer heen en weer geweest was, en mijn schip, de Sembilan, in Huil aanlegde, heb ik me daar bij de politie aange meld en hen verteld, dat ik er veel voor voelde mijn diensten op een an dere manier aan de Nederlandse zaak aan te bieden. Ik hoorde hier echter niets op en vertrok weer met mijn schip naar Indie. Toen we weer terug kwamen in Engeland kreeg ik een te lefoontje van het Engelse Ministerie van Oorlog, met het verzoek mij op een zeker uur in Londen te vervoegen. Ik deed dit en werd ontvangen door ma joor Seymour Bingham. Nadat ik weei naar mijn schip was teruggekeerd, met de opdracht aan mijn kapitein te zeg gen, dat ik voor Radio Oranje ging werken, haalde de Engelse geheime dienst, zoals afgesproken, mij met ba gage en al van boord af, zeggende, dat ik bij Radio Oranje zou gaan wer ken. Vanaf dat moment stond ik ge heel en al onder de leiding van majoor Bingham." (Vervolgens vertelde Van der Rey den dan hetzelfde, als wat wij reeds enige weken geleden publiceerden). Hij werd per motorboot als geheim agent naar Nederland gebracht op 9 December 1941. „Twee mijl van de kust ten Noorden van Den Haag stapte ik van de MTB over in mijn opvouwbaar rubberboot je. Het ding sloeg echter om en ik verloor mijn radio. Ik ben toen naar land gezwommen en stapte onopge merkt aan land bij de derde golfbreker ten noorden van de voormalige grote Scheveningse pier. Ik begaf mij toen direct naar Den Haag." (Vervolgens vertelde Van der Rey den weer, dat hij in 1941 al een raar figuur sloeg met zijn zilvergeld, dat toen ingenomen zou zijn. In feite ge beurde dit pas in September 1942. Hij fantaseert hier! Red.) Door Poos gearresteerd. „Na enige tijd ontmoette ik een an dere geheime agent. Dat was Joop ter Laak. Zijn radio was kapot. Ik bood aan het ding voor hem te maken. Deed ik ook. Ongeveer een week later, op de dag, dat hij de radio zou komen halen, kwam er iemand anders bij me thuis, daar bij die dames en zei tegen me: Ben jij Rover? Nu moet u weten, dat dit de naam was die de Engelse geheime dienst me gegeven had voor gebruik in Engeland. In Nederland werkte ik onder de naam Scholte. U begrijpt, dat, toen die man me aan sprak met Rover, ik hem onmiddel lijk vertrouwde en bevestigend ant woordde. Hij ontpopte zich toen als <3e Nederlandse rechercheur Poos, die geheel in Duitse dienst werkte. Ter wijl hij me toen thuis arresteerde, kwam Slagter, de andere helft van dat beruchte stel, ook op een slinkse manier naar binnen en samen hebben ze me weggeleid. De datum van mijn arrestatie zal ik nooit vergeten. Het Was Vrijdag 13 Februari 1942. Ter Laak was de vorige dag gearresteerd, dat vertelde hij me later in Haren, toen ik met hem en Alblas in dezelfde cel zat." „Heeft u uw code uitgeleverd?" >,Ja, maar dat hielp ze niks zonder W'jn „identity-check. Ik werd ver- koord door May". „Heeft u die identity-check ook uit geleverd?" „Nee, nooit". „Wat heeft u verder aan May ver teld?" „Ik hoefde hem weinig te vertel len. Hij wist letterlijk alles van me. Hij kon zelfs precies mijn kamer be schrijven in dat huis in Chester News in Londen." „Hoe denkt u, dat May aan deze informaties gekomen was?" „Er is maar één man, die ze gege ven kan hebben." „Naam?" „Denkt u zelf na. Ik heb al een sterke wenk gegeven." „Ik ben degene, die de vragen stelt. Dit is geen raadselspelletje." „Goed, Bingham." „Heeft Schreieder u ook nog' onder vraagd?" „Ja." „En Giskes?" „Wie is dat? Die naam herinner ik me niet. (Giskes heeft zelf een rap port geschreven over zijn verhoor van Van der Reyden! Red.) Geen code voor Alblas „Men lieeft o.a. ook gezegd, dat u een nieuwe code, die u uit Londen voor de agent Alblas meegebracht zou heb ben, ook aan de Duitsers uitgeleverd zou hebben, toen Alblas zich nog In vrijheid bevond." „Dat is niet waar. Ik had geen code voor Alblas by me." (Wö mogen hier het geheugen van Van der Reyden wel e>en opfrissen: De code, die voor Alblas bestemd was, was gebaseerd op het Duitse gedicht „Erlkönig" Red.) „Waarom is u, toen het B.B.O. in Londen u na de bevrijding niet kon identificeren, niet naar majoor Bing ham toegegaan?" „Dat heb ik geprobeerd. Ik ben naar het War Office (Bur. min. van Oor log) gegaan, maar daar hadden ze nog nooit van me gehoord en Bing ham was er toen net niet, en de chef van de Britse geheime dienst, die de eigenaardige naam Rabagliatti had, was er ook niet." (Rabagliatti is een schuilnaam. Red.) „Het klinkt fantastisch, dat men op de War Office geen papieren over u gehad zou hebben." „Ja. Die heeft Bingham natuurlijk vernietigd. En mjjn persoonlijke eigen-, (lommen, die ik met mijn papleren aan hem had gegeven, moeten ook door hem vernietigd zyn". Aldus Van der Reijden, die op het moment, dat Ina Adama hem dit interview afnam, nog niet kon weten dat Kas de Graaf in dezelfde week zyn beschuldiging je gens Bingham geheel zou terugnemen! (Van onze Haagse redacteur) Nederland heeft een tekort van 300.000 woningen en zal nog jaren lang met het woningprobleem blijven kampen. Ook Engeland stond na de beëindiging van de oorlog voor grote moeilijkheden, maar daar zijn ze thans nagenoeg over wonnen. Een vergelijking is Interessant. In 1948 kreeg ons land er 36.000 wo ningen bij en in 1949 hoopt men een aantal van 40.000 te bereiken. Dat wil dus zeggen, dat wij in Nederland het tekort in ongeveer acht jaar kun nen inlopen. Deze conclusie is echter alleen juist, als ten eerste in hetzelfde tempo wordt doorgebouwd, ten tweede in die achtjarige periode geen enkel van de bestaande huizen afvalt, ten derde de bevolking tot 1967 niet toeneemt en ten Vierde de vraag naar woonruimte geen wijziging ondergaat. Stellig zullen er wel woningen afval len; de bevolking neemt in ons land met verontrustende cijfers toe. sterker dan in welk land ook en het is geens zins denkbeeldig, dat de vraag naar woonruimte zal toenemen. Men komt er dan in acht jaar niet. Misschien dat er van jaar tot jaar meer huizen gereed zuilen komen en dat te eniger tijd de nieuwbouw het aantal van 36.000 a 40.000 ver zal overtreffen. Dat zou een welkome compensatie zijn van de te genwerkende factoren, maar zo veel staat wel vast, dat we nog een heel eind van het ideaal elk gezin in een eigen woning verwijderd zijn. In Engeland is men er beter aan toe. doch daar zijn de omstandigheden ook gunstiger. Vier jaar geleden, in Maart 1945, stelde de Engelse regering vast, dat er 750.000 woningen gebouwd moes ten worden, wilde men elke familie, die een woning nodig had, behoorlijk kun nen huisvesten. Aan 't eind van 1948 had men 582.881 permanente- en noodwoningen opge trokken, terwijl de beschadigde huizen alle gerepareerd waren. Alles bij elkaar had men op dat tijdstip aan 3.250.000 personen een woning kunnen verschaf fen.' Een gedeelte daarvan was tijdelijk ondergebracht in gevorderde huizen en in legerbarakken, die voor bewoning in orde gemaakt waren. In Januari 1949 kwamen 16.000 huizen gereed en in de daarop volgende maan den telkens een nog groter aantal. Op 16 Maart kon de minister van Ge zondheid Aneurin Bevan bekendmaken, dat er ondanks de nog altijd lange wachtlijst op dat ogenblik in verhouding tot de bevolking meer huizen aanwezig waren dan in 1938/39. Overigens constateert men in Enge land, dat de mensen tegenwoordig jon ger trouwen dan vóór de oorlog: dat meer ouden van dagen genoodzaakt zijn in hun huis te blijven wonen in plaats van naar rusthuizen te gaan en dat ve len, die vóór de oorlog niet in staat waren om huur te betalen en dus niet om een huis vroegen, zich nu op de wachtlijsten hebben laten inschrijven. Het is niet onwaarschijnlijk, dat bij een onderzoek hier te lande overeen komstige verschijnselen aan het licht zouden treden, verschijnselen, die de opheffing van het nijpende woning tekort nadelig beïnvloeden. ETAPPES 7A EN 7B VAN DE TWEEDE RONDE VAN NEDERLAND Nu wij, bij aankomst van de 5e etappe te Helmond, ongeveer op ae helft van de tweede Ronde van Neder land zijn, vallen er enkele conclusies te trekken, welke wellicht van voorlopige aard zijn, maar toch belangwekkend ge noeg mogen worden genoemd om te worden vermeld. Daar is in de eerste plaats de enorme belangstelling, welke ook deze tweede ronde allerwege trekt. Niet tienduizenden, maar honderddui zenden staan er langs de wegen. Over weldigend is de goodwill van het pu bliek voor deze Ronde van Nederland en het dient gezegd, de renners hebben de toeschouwers tot dusverre mooie sport voorgezet. Gestreden is er in deze 5 etappes, van begin tot eind. In elke rit vielen er slachtoffers en nu, na 5 etappes, zijn er nog maar 51 in de course en men ver trok met 80 uit Amsterdam. De zwaro heuvels van het Limburgse parcours moeten nog komen. Wat de reden is van dit hoge percentage? Dat is heel simpel. In elke etappe gaat er vlak na de start een aantal renners tussenuit. Het gevolg is, dat het tempo onmiddel lijk hoog komt te liggen. Er wordt dan getrokken dat het een lieve lust is en de strijd eindigt niet eerder voordat de eindstreep is gepasseerd. Een van de renners, die een formida bele vorm vertoont, is de Zaankanter Bouk Schellingerhoudt, die in elke etappe tot de aanvallers behoort en ook in de 5e etappe steeds kranig werk heeft geleverd. Toen Schulte. de drager van de oranjetrui in Apeldoorn, een groep vluchtelingen op een paar kilo meter van de start liet gaan, heeft hij waarschijnlijk een grote fout gemaakt. Het verschil tussen een 20 tal uitlopers en het grote peloton werd steeds groter, van 1 minuut naar 2 minuten te Win terswijk, 4 minuten bij Dieren en 6 minuten bij Grave. Toen begreep men weldra, dat de Bossenaar zijn leiders trui kwijt zou raken aan de man die 2e was in het algemeen klassement, Schel lingerhoudt. Want wel trachtte Schulte de achterstand steeds te verkleinen, maar na ll/9 uur zwoegen was hij nog niet verder gekomen, aangezien hij wei- nig steun ondervond van zijn ploegma ten uit de nationale A-ploeg, zodat elke poging bij voorbaat tot mislukken was gedoemd. Toen Schulte in Helmond ar riveerde, met een achterstand van 6 h 7 minuten, klonk juist door de luidspre ker, dat Schellingerhoudt de oranjetrui had gewonnen. Een verbeten trek kwam er op het gezicht van de Bossenaar en hij mompelde: „Mijn tijd komt weer, wij zijn pas op de helft, de ronde is nog lang niet uit". De uitslag van de 5e etappe Apel doornHelmond (214 km) was: 1 Van Est (Ned. D) 5 uur 15 min. 33 sec.; 2 Kateleer (Ned. B) 5.16.09; 3 Meersman (Pelgie) zelfde tijd; 4 Schellingerhoudt (Ned. C) 5.16.22; 5 Loos (Ned. B) zelfde Van Stayen (Belgie B) zelfde tijd; 8 Van Stayen (Belgie B) zelfde tijd); 8 ex aequo elf renners, w o. de Bever- wijker Kuilman (Ned. C); 19 Schulte (Ned. A) 5 uur 22 min. 07 sec.; 20 Aeou (Belgie A) zelfde tijd; 21 Vooren Ned. C) zelfde tijd; 22 Middelkamp (Ned. A) zelfde tijd. Uitgevallen zijn: Snellen (Belgie B>, Verschuren (Nederland E), Beyen» (Belgie B) en Van de Verre (Belgie B>. Na de 5e etappe luidt het algemeen klassement: 1. Schellingerhoudt (Ned, C) 26.29.17; 2. Meersman (Belgie A) 26.29.41; 3. Van Stayen (Belgie B) 26.31.21; 4. Keteleer (Ned. B) 26.31.24; 5. Schulte (Ned. A 26.33.19; 6. De Hoog (Ned. E) 26.35.15; 7. Middelkamp (Ned. A) 26.37.22; 8. Lakeman (Ned. B; 26.40.05; 9. CaUens (Belgie A) 26.40.54; 10. Loos (Ned. B) 26.43.22 Het ploegenklassement luidt thans: 1. Nederland B 79.54.51; 2 Nederland A 79.58.35; 3 Belgie A 80.02.24; 4 Belgie B 80.05.47; 5 Nederland C 80.24.56. Scheidt Middelkamp er mee uit? Gisteravond vertelde Theo Middel kamp te Helmond aan iedereen, dat hij Woensdagochtend niet zou starten voor de 6e etappe van de Ronde van Neder land naar Geleen. Volgens zijn zeggen was de samenwerking in de Nederl. A-ploeg niet voldoende, zodat hij het botei achtte de strijdbijl er bij neer te leggen. De organisatoren hopen hem echter nog te overtuigen, gezien ook zijn goede plaats in het algemeen klas sement, dat hij onjuist zou handelen, indien hij op dit ogenblik de strijd zou staken. Officieel is medegedeeld, dat de BBC een Oostenrijkse zender zal ge bruiken voor het relayeren van haar program voor Zuidoost Europa. Het betreft hier de Doblsender, die speciaal door de Duitsers gebouwd is voor uitzendingen naar Zuidoost Europa en de landen om de Middel landse Zee. Uitzendingen, onder meer in het Hongaars, Servisch, Tsjechisch, en Italiaans, zullen worden verzorgd. De BBC zal de kosten in ponden be taler. FRANSE LUCHTVAARTSTAKING GEëINDIGD De staking van het personeel van de ,Air France" is volgens plan geëindigd. Gistermorgen werden de diensten op alle lijnen normaal hervat. Si SCHEREN \*~Z2£SSr I i (metNationaal mesjes) Zou pech kunnen nev7" Het mesje dat n»keo Geeft «een risico 1 He't mesje dat ®iimaKe„ IS OOK EEH SPORT 59. Pepi is in een vertrek terecht gekomen en heeft een tegenstander or.tmoet, die hem met een nijdig ge brom is aangevallen. Maar dat laat Pepi niet op zich zitten. Met zijn ster ke armen heeft hij zijn aanvaller al gauw in bedwang en dan kijken de twee vechtersbazen elkaar eens goed aan. „Pim!" „Pepi!" klinkt het tege lijkertijd. De twee vrienden hebben elkaar wedergevonden tonder het te weten. „Arme Pim! Heb ik je pijn ge daan?" roept Pepi bezorgd uit. „Als ik dat geweten had. Maar ik trek hier aan een ketting.... en' plotseling vliegt er een wild beest op me af!" Ja, dat wilde beest was ik", zegt Pim lachend. „Weet je wel dat jij door aan die ketting te trekken, mij mijn bed uitgetrokken hebt?" „Wat? Je wil toch niet zeggen, dat jij aan die ket ting vastzit?" roept Pepi ontzet uit. „Ja, dat wil ik juist wel zeggen", ant woordt Pim. Kijk maar naar mijn been. En die zware bal, zit eraan vast om mij te beletten weg te lopen. „Oh. en ik dacht nog wel dat het een voet bal was", zucht Pepi en wrijft nog eens aan zijn pijnlijke teen. „Nu je hebt mij zowat gekraakt", zegt Pim. „Ik voel al mijn ribbetjes". (Van onze parlementaire redacteur) Wat te verwachten was, is Dinsdag middag in de Eerste Kamer geschied. Bij de behandeling van de begroting van Oorlog voor 1949 is een scherpe aanval gericht op de P. v. d. A., die na de benoeming van de heren Fockema Andreae en Moorman van Oorlog en Marine critiek had geleverd op de ver storing van het politieke evenwicht in liet kabinet. Hij kwam van de heer H. Algra (AR) die duidelijk in het licht stelde, dat de steun, die men aan de regering ver leent, niet afhankelijk behoort te zijn van de getalsverhouding, maar van haar program Hij ontkende het recht van de P. v. d. A. om van de aanstelling van Staatssecretarissen een politieke kwes tie te maken en de benoeming van een socialist als staatssecretaris voor de mi litaire luchtvaart te verlangen. In geen geval wenste hij nu nog een lid van de P, v. d. A. als staatssecretaris aan het departement van Oorlog te aanvaarden, omdat diens benoeming een zuiver po litieke zou zijn. Dit was niet de enige aanval, die de heer Algra op de P. v. d. A. richtte. Haar verwijt, dat in de hogere legerlei ding geen aanhangers van de P. v. d. A. zijn opgenomen wees hij terug met een herinnering aan de tijd van het gebro ken geweertje, toen de voormannen van de oude S.D.A.P in woord en schrift ageerden voor de opheffing van het leger. Is het een wonder zo vroeg de anti-revolutionnaire woord voerder dat men in die periode wei nig voelde voor de opleiding tot be roepsmilitair? Overigens hebben de afgevaardigden zich deze middag weinig met politieke zaken bezig gehouden. De heer Algra verklaarde zich voorstander van één minister van defensie en toonde zich te leurgesteld over de behandeling van 96 IN DE DOOR TJEERD ADËMA ,En u, mijnheerhij keek in zijn stukkenjae, ik hèb u eigenlijk weinig meer te vraegen Het is jammer, dat u eigenlijk niets geheurd heeft. Kijkt u de verdachte eens goed aen. Is u er zeker van, dat dit dezelf ïe per soon is, die u gisteraevond „Tja, ik zou zeggen van wel, maare 't was eergisteravond al wat duister en hij was natuurlijk anders gekleed, ik bedoel m»t een hoed en een jas en zo „Verdachte", zei de rechter-com missaris naar een stoel wijzend, „ik heb daer uw jas en uw moed laeten neer- laggen. Kleedt u maer eens even aen". Ir. Steensma voldeed langzaam aan het hem gegeven bevel. „Gaet u nu eens even op een paer passen afstands staen". Steensma haalde de schouders op. Hij voelde, zich als een mannequin, die voor 't eerst in het publiek op treedt en was min of meer verlegen met zijn figuur. „Harkant u hem nu beter, mijn heer?" vroeg de rechter- commissaris. „Tja, dat wil zeggen.ik zou zo zeggen van wel", zei de heer Meeuw- sen. Maar absoluut zekerik zou zeggen voor vijf en negentig pro cent". „Dat is mij voldoende", verzekerde de rechter-commissaris. „U kunt hoed en jas weer op de stoel léggen, ver dachte. Ik heb u niets meer te vrae gen, meneer Meeuwsen, u krijgt lae- ter een oproep voor de openbaere te- rachtzitting. Goeie middag!" De heer Meeuwsen viste zijn hoed van de grond, maakte een correcte buiging voor de rechter-commissaris en een iets kleinere voor de griffier, die niet van zijn stukken opkeek. Hij wierp nog een laatste schuwe blik in de richting van de moordenaar en deed een paar stappen achteruit naar de deur, die op een bellesein van de rechter-commissaris door een beambte was geopend. „Agent van Politie Jarrsen?" bestelde de rechter-commissaris. Twee minuten later stapte een dik ke man met een zeehondensnor in de uniform van een Haagse politieagent het vertrek binnen en salueerde. „Ach juist, Jansen", zei de rechter commissaris. Jansen sloeg de hakken tegen elkaar en keek met een schuin oogje naar de lege stoel, maar hij ontving geen in vitatie om er op te gaan zitten. „De kwastie is, Jansen", zei de rech ter-commissaris, „dat je, zoals je al verklaerd habt, eergisteraevond, on geveer om zas uur, op het hoofdbu reau bant opgebald". ,Om u te dienen, edelachtbare", zei Jansen. „Was.... ehwas de wachtcom mandant niet aanwezig?" .Die was juist effetjes boven, edel achtbare en daarom...." „Jae, jae, daerom bediende u de te lefoon. Vertelt u nog eens even in 't kürt, wat er toen gebeurde". ,Om u te dienen, edelachtbare. Ik stond bij de telefoon en toen hoorde ik een onbekend persoon van het mannelijk geslacht roepen, dat er di rect naar daar en daar een dokter moest gestuurd worden. Ik zeg: wie woont daar? en die persoon zegt: dat gaat. je geen bl.... o neen, wacht effetjes.ie zegt; daar woont nie mand. Nou, u voelt 't zeker wel. De agent keek de rechter-commis saris onderzoekend aan, maar die gaf niet het minste blijk, dat hij iets bij zonders voelde. .Varder!" gebood hij kortaf. .Zeker, edelachtbare, ik zeg: met wie spreek ik eigenlijk en ie zegt, dat don... dat hindert niet, edel achtbare, maar as je niet als de ge smeerde blik.... as je niet voort maakt is 't te laat. Ik zeg: hoezo dan, edelachtbare en ie zegt ijskoud: d'r is een vrouwspersoon vermoord en as je niet as de as je niet vlug komt, is ze dood. Nou, ik keek 's naar m'n collega en ik gaf 'm een knipoogje, want ik dacht, dat ze mijn d'r effetjes tuk hadden en. ik zeg: is dat misschien nog een Aprilmop van Pasen van ver- leje jaar en toen zeit die kerel: ga dan zelf kijken, ezel. Ik dacht bij m'n eigen: wacht effetjes, vader, beledi ging van een ambtenaar De rechter-commissaris wuifde het verdere deel van het betoog met een breed handgebaar weg. „Uw eigen gedachten behoeft u hier niet te vertellen", zei hij. „Feiten alstublieft!" (Wordt vervolgd) de oorlogsvrijwilligers, die enerzijds, nadat zij in Indonesië opgeklommen waren tot hoge militaire functies in rang zijn teruggezet en anderzijds ge paaid zijn met beloften van demobili- satiea, zonder dat daarvan tot dusver iets gekomen is. In de Westeuropese verdediging zal Nederland een volwaar dig bondgenoot moeten zijn met een eigen volwaardige marine, betoogde hij. Evenals de heer Algra was ook mr. G. Vixseboxse (CH) van oordeel, dat van de staatssecretarissen geen poli tiek instituut gemaakt mag worden en dat in het Atlantisch Pact de Neder landse Marine niet mag worden ver waarloosd. Deze spreker berekende, dat Nederland 6J4 procent van zijn nationale inkomen besteedt aan dc- fensiedoeleinden, een rijkelijk hoog bedrag, dat echter zeer gunstig af steekt bij Rusland, dat drie maal zo veel aan militaire zaken spendeert. De heer A. D. Schoonenberg (CPN) bestempelde de Oorlogsbegroting ais een aggressieve en richtte zich tegen het Atlantisch Pact, dat hij schadelijk en overbodig noemde en waarvan hij het in gevaar brengen van de vrede vreesde. EIRE WENST GEEN ENGELSE INMENGING Het parlement van Eire heeft een stemmig een resolutie aangenomen, welke was ingediend door premier John Costello en waarin Engeland wordt verzocht „de huidige bezetting van Noord-Ierland" te beëindigen. De leider der oppositie Eamon de Valera, steunde de resolutie. Premier Costello zei, dat Eire alle v/ettelijke middelen zou gebruiken om „de plannen van de zogenaamd demo cratische regering van Engeland te dwarsbomen". VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 6 8 en 11 uur VARA: 6,20 Paul Whiteman en orkest 6,30 Strijdkrach ten 7,00 Lezing 7,15 Silvestri-kwar- tef VPRO: 7,30 Voor de Jeugd 7.45 Van alle dag VARA: 8,05 De ronde van Nederland 8,20 Promenade-orkest 8.50 De wreker (hoorspel) 10,05 Kwar tet Jan Corduwener 10,25 Volksliederen 10,45 Van boek tot boek 11,15 De hi*-kit 11.45 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Neder landse koren en korpsen 6,30 Lezing 7,15 Nieuws uit Indonesië 7,30 Hier is de zesde colonne 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Ralio Phil- harmonisch-orkest 9,30 A Warnaar 10,00 De zee blijft vrij 10,15 Geestelijke liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoonplaten VOOR DONDERDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7 8, 1, 6, 8 en 11 uur - AVRO: 8,13 Ochtendvaria 10,15 Arbeidsvitaminen 12,38 Piano-duo 6,15 Sportpraaje 6 30 Strijdkrachten 7,00 Radiostrip 7,15 Negro Spirituals 7,45 De Regerings voorlichtingsdienst antwoordt 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8,20 Concertge bouw-orkest - 10,35 Een lente windje waait 11,15 The Skymasters 11,45 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,13 Metropole-orkest 1,20 Willem de Roos (plano) 6.15 Land en Tuinbouw 6,30 „Sans Souci" 7,15 Nederlandse organisten 7,30 Met de die sel naar Limburg 8 05 Programma-pro loog 8,15 Ster-avond 9,30 Familie- competitie 10,05 De vaart der Volken 10,25 Piano-duo 10,45 Avondoverden king 11,15 Beroemde concerten 11.45 Gramofoonplaten

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3