Vertrouwen in de Republikeinse leiders Kort Bestek Demonstraties in het „open" Berlijn Ronde vanNoord-West-Nederland op Hemelvaartsdag VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De regering verdedigt haar beleid Grote Drie reeds 21 Mei bijeen Sneltrein raast door open overweg Vrijdag 13 Mei 1949 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna 74e Jaargang No. 10579 Dinsdag debat in de Tweede Kamer Weerbericht Geen verenigd Duitsland ten koste van de vrijheid Attlee krijgt een lijfwacht Gespannen toestand in Tripol is Westelijke mogendheden erkennen Duitslands „fundamentele wet" Nieuw verzoek om opheffing Zondagsrijverbod Wielercourse door Noord-Holland om de zilveren Dagbladbeker Krant en wielerclub vonden eikaar Incident met wonderlijk goede afloop Communisten op 40 km van Sjanghai Federale stem: Beel moet aanblijven Wijziging in het Bondselftal Twintig jaar tegen kamparts geëist BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HEIMRSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties ..Juttertjes"' tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten De Minister van Overzeese Gebieds delen a.i. heeft in de Dinsdagmiddag ge houden vergadering van de Tweede Kamer 'n regeringsverklaring afgelegd inzake het Indonesische beleid. De mi nister begon met een overzicht te geven van de tot dusver gevoerde onderhan delingen en de feiten, die aan de over eenkomst van 7 Mei zjjn voorafgegaan. De bewindsman betoogde, dat in de overeenkomst van Batavia wordt voorzien, dat de Republiek als een staat zijn plaats zal innemen in de Verenigde Staten van Indonesië. In af wachting van het ogenblik, waarop de Republiek haar plaats in de V.S.I zal innemen zal zij in een gedeelte van haar vroeger territoir hersteld worden. Indien men de regering verwijt, ge lijk men reeds gedaan heeft en onge twijfeld nog doen zal, dat zij met de terugkeer van de Republikeinse rege ring naar Djokja van een verklaring, hier in de Kamer afgelegd,,is afgewe ken, dan merk ik op, aldus de minis ter, dat zij, die dit doen, niet alleen de schijn maar zelfs een deel van de waarheid aan hun zijde hebben. De volle waarheid is echter, dat de regering aan haar verklaring, dat een terugkeer naar Djokja onmogelijk was, de motivering verbonden heeft, dat de Republikeinse regering niet bereid was, tot de federale interim- regering toe te treden en de guerrilla af te gelasten. Op deze punten nu is een ommekeer ingetreden. Wat de deelname aan de federale interim-regering betreft, de in stelling van deze regering wordt door geen der betrokken partijen meer nood zakelijk geoordeeld, omdat zij in het ontworpen plan van versnelde souve- reiniteitsoverdracht een te kort bestaan heeft, om het tijd- en energieverlies, hetwelk met haar instelling gepaard zou gaan, te rechtvaardigen. De verklaringen. Met de overeenkomst van 7 Mei is Dr. van Royen in de eerste fase van zijn opdracht geslaagd. Is ,de wijze waarop hij daarin geslaagd is, verant woord? Voor het antwoord op die vraag is het nodig, op inhoud en strek king der gesloten overeenkomst in te gaan. De overeenkomst wordt gevormd door twee verklaringen, waarvan in tijdsorde de verklaring van de Repu blikeinse delegatie voorgaat. Zij behelst verzekeringen omtrent beëindiging van de guerillastrijd, omtrent vreedzame samenwerking en omtrent deelname aan de Ronde Tafel-ccmferentie. Deze verklaring is minder sterk dan de ver klaring, welke de Nederlandse delega tie heeft gegeven. De verklaring van de Nederlandse delegatie bevat een verbintenis van Nederland, de verklaring van de Repu blikeinse delegatie "slechts een belofte van de twee hoogste regeringspersonen van de Republiek, welke echter zonder meer de Republiek niet bindt, daar slechts wordt verklaard, dat men een bepaalde politiek zal bevorderen en op aanvaarding van die politiek door de regering der Republiek sterk zal aan- dingen. By de beoordeling van dit verschil moet men acht slaan op de omstan digheid, dat de feitelijke positie, waar in de Republikeinse regering op dit ogenblik zich nog bevindt wel zeer sterk verschilt van die, waarin de Ne derlandse regering verkeert. Van be lang is wat men overeenkomt, maar vooral, dat men het overeengekomene realiseert. Het is mogelijk en vooral onder de huidige omstandigheden zelfs waarschijnlijk, dat de republiek langs de door haar leiders ingeslagen weg met minder bezwaar kan bekrachtigen en daarna realiseren wat haar leiders voor ogen staat dan langs de weg ener reeds voor terugkeer naar Djokja aan gegane formele regeringsverbintenis. Indien de Republikeinse leiders niet zouden slagen in de realisering van de door hem aanvaarde politiek, zou de overeenkomst komen te vervallen. De Nederlandse regering, die thans steunt op het vertrouwen, dat zij in de Republikeinse leiders wil stellen, slaat daarmede de weg in, welke uisluitend kan leiden tot een oplossing van het conflict. Nadat de minister gesproken had °ver de instemming waarmede de overeenkomst alom in de wereld was begroet, zeide hij, dat deze internatio nale morele steun, die een imponeren de indruk achterlaat, voor alle be trokkenen een spoorslag zal zijn cm de thans gesloten overeenkomst ook tot verwezenlijking te brengen. Afgezien van het herstel van de Re publiek in Djokja zal er overigens in afwachting van de volledige souve- reiniteitsoverdracht als gevolg der Ronde Tafel-conferentie een staatkun dig bestand intreden. Als onderdeel van dat bestand heeft de Nederlandse regering harerzijds besloten in de overgangstijd geen negara's of öaerah's of uitbreiding daarvan meer te erkennen voor zover zulks betrek king heeft op gebied, dat vóór 19 De cember 1948 onder Republikeinse con trole stond. Verantwoordeljjkhed aanvaard. De Nederlandse regering heeft op Vrtfdag 6 Mei j.1. haar delegatie ge machtigd de overeenkomst in naam der Nederlandse regering aan te gaan. Daarmede heeft de Nederlandse re gering de verantwoordelijkheid voor de thans ingeslagen weg aanvaard. Zij is tot dit besluit geleid door de overweging, dat de gewenste opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië als een souvereine staat en de tot stand koming van de Unie vroeg of laat eisen, dat de strijd, die thans ge voerd wordt, plaats maakt voor over leg. Hoe eerder dit overleg begint, hoe eerder een eind kan komen aan de of fers aan mensenlevens, die slechts ver antwoord zijn, zolang zfl het minder# kwaad vormen, zolang zij de tol zijn, die betaald moet worden aan een be tere toekomst. Moge de overeenkomst van Batavia onder Gods zegen de smartelijke histo rie der laatste vier jaren besluiten en een tijdperk inluiden, waarin weder zijds begrip, wederzijdse oprechtheid, wederzijdse goede wil, hulp en bijstand zullen tonen, wat deze factoren ver mogen voor een menschheid, die snakt naar verlossing uit de machten van het kwaad. Na de regeringsverklaring merkte de voorzitter op, dat het voor de hand zou hebben gelegen aanstonds de be raadslaging te beginnen. Inmiddels echter heeft de Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon zijn ontslag aange boden. Daarover zal de Kamer gaarne worden ingelicht. De regering zal daaromtrent nog geen mededelingen kunnen doen, omdat de brief van Dr. Beel nog niets is aangekomen. Ten einde de regering gelegenheid te ge ven zich te beraden of zij nadere mededelingen kan doen, achtte spr. het gewenst de beraadslagingen uit te stellen tot Dinsdag 17 Mei des namid dags te één uur. Aldus werd besloten. Verwachting tot Vrijdagavond: In de kustprovincies droog weer met nu en dan overdrijvende be wolking en plaatselijk koele zee wind. In het overige gedeelte van het land in de ochtend plaatselijk nevel of mist, overdag droog en over het algemeen zonnig weer met weinig wind en weer iets bo- Sere temperaturen dan gisteren. Terwjjl reusachtige menigten men sen voor het stadhuis in de Ameri kaanse sector van Berlijn samen stroomden om deel te nemen aan een demonstratie, die door het Westelijke stadsbestuur was uitgeroepen, verza melden meer dan 100.000 personen zich op Unter den Linden in de Sow- jet-sector. Zij waren uit de gehele Oostelijke zóne gekomen om te de monstreren voor het „democratische blok" en zjj droegen spandoeken met leuzen, die opriepen tot steun aan de verkiezingen voor het „Duitse volks congres". Voor het stadhus in de Amerikaan se sector ging een gejuich op, toen de socialistische leider Carlo Schmidt in een rede verklaarde, dat „de nieuwe Gestapo in de Sowjetzone, de zoge naamde volkspolitie" moest worden vernietigd. Hij eiste, dat „het nieuwe concentratiekamp te Buchenwald" af gebroken werd. De reizigers in de eerste Duitse passagierstrein, die na de blokkade te Berlijn arriveerde, klaagden, dat zij door de Sowjetrussische soldaten te Mariënborg „ruw behandeld" waren. Zij zeiden, dat gewapende Russen mannen, vrouwen en kinderen ver- schillende uren lang in een rij buiten de trein lieten staan, hen fouilleer den en al hun bagage grondig door zochten. Gemeenteraad bijeen. Professor Enrst Reuter, de Westelijke burgemeester van Berlijn, heeft bij de opening van de speciale bijeenkomst van de Westelijke gemeenteraad gister morgen, bij gelegenheid van de ophef fing der blokkade, dank gebracht aan de Westelijke militaire besturen en ieder, die bij de luchtbrug betrokken was, dat zij „Berlijn door een aller moeilijkste periode heen gesleept heb ben". Generaal Clay die de vergade ring bijwoonde, verklaarde in een toe spraak: „Ik ben er van overtuigd, dat mijn collega's het met me eens zullen zijn wanneer ik zeg, dat wy allen evenzeer als gij een Verenigd Duits land zouden willen zien. Dit moet echter niet tot stand komen ten koste van de fundamentele vrijheid, zoals omschreven is in de te Bonn aanvaarde constitutie. Eerste kolen gearriveerd. Gistermorgen tegen half twaalf plaat selijk tijd is de eerste goederentrein sedert de instelling van de blokkade uit het Westen in het station Wannsee, in de Amerikaanse sector van Berlijn, aangekomen met 769 ton steenkool De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten zullen op 21 Met te Pa rijs bijeenkomen, aldus is door een woordvoerder van het Franse departe ment van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Op deze bijeenkomst zullen de drie ministers in de gelegenheid zijn tot een uitwisseling van meningen alvo rens de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier op 23 Mei begint. Zaterdag zullen te Parijs reeds de voorbereidende besprekingen van Brit se. Franse en Amerikaanse functiona rissen beginnen. Naar aanleiding van jegens Attlee, de Britse premier, geuite bedrei gingen, heeft Scotland Yard gelast dat de politiemannen, die Dcrwningstreet bewaken, met revolvers in plaats van slechts met gummiknuppels gewapend moeten zijn. In Downingstreet bevin den zich de woningen van Attlee en sir Stafford Cripps, de minister van financien. Gewoonlijk zijn de politiemannen in Engeland niet gewapend. Van de zijde van het secretariaat van Attlee zowel als van Scotland Yard is ontkend, dat de bijzondere be waking voor nummer tien van Dow ningstreet (de ambtswoning van de premier) haar aanleiding heeft in ge uite dreigementen. Het bericht, als zou de jongste ontwikkeling in Ierland de reden zijn, werd niet ontkend. De drie Westelijke militaire gouver neurs hebben Donderdagavond bekend gemaakt, dat zjj, met enig voorbehoud, de „fundamentele wet" van de nieuwe Duitse federale republiek goedkeuren. Het voorbehoud der geallieerden houdt het volgende in: de clausule waarin Berlijn tot lid-staat wordt ver klaard, wordt voor het ogenblik teniet gedaan; noodmaatregelen behoeven geallieerde goedkeuring: eenstemmig heid der geallieerden is vereist voor elke wet, die de staatsgrenzen binnen Duitsland wijzigt, uitgezonderd voor Württemberg-Baden. De geallieerden zijn van oordeel, dat de ministers-presidenten het enige Duitse lichaam vormen, dat gerech tigd is de uitvoerende macht uit te oefenen, hangende de vorming van een federale regering. In twee paragrafen wcfrdt uiteenge zet, dat de toepassing van de consti tutie in het algemeen gesproken af hankelijk is van het bezettingsstatuut, dat van kracht zal worden, zodra een federale regering is gevormd. Het bestuur van de Kon. Nederl. Automobiel Club heeft zich opnieuw met een adres gericht tot de ministers van verkeer en waterstaat van econo- miséhe zaken en van financiën, waarin om opheffing van het Zondagsrijverbod wordt gevraagd. In vorige adressen is reeds betoogd, dat naar mag worden aangenomen, de besparing op benzine is te verwaarlozen, vergeleken bij de nadelen, welke aan het verbod zijn ver bonden voor eigenaars van personen auto's. Bij de opsomming van de verschillen de motieven, die aanleiding waren tot vroegere verzoeken tot opheffing van het verbod wordt thans ook vermeld de schade, welke vele bedrijven zouden ondervinden, die op Zondagsbezoek zijn aangewezen. LEVENSLANG VOOR EX-LANDW ACHTER Gisteren veroordeelde het Asser Bij zonder Hof de 50-jarige voortvluch tige kapper Harmen Barneveld uit Meppel conform de eis tot levenslange gevangenisstraf. Barneveld was een specialist in het arresteren van per sonen en het opsporen van clandestie ne radio's en wapens. Het Amerikaanse consulaat te Tripo lis heeft het ministerie van buitenland se zaken er van verwittigd, dat Arabi sche leiders aldaar hebben gedreigd met een „vredige burgerUjke revolutie". Zy zullen weigeren samen te werken met het Brits bestuur in Tripolitanie, indien Engeland een politiek voortzet, „die de bevolking van Tripolitanie in dt handen van Italiaanse beulen speelt" De consul heeft een schrijven van deze inhoud ontvangen. Volgens het ministerie is deze gespannen toestand een gevolg van het besluit van de sub commissie der Algemene Vergadering der V.N om Tripolitanie eind 1951 on der Italiaans trustschap te stellen. QROTE WIELEREVENEMENTEN op de weg behoren in Nederland en vooral in Noord-Holland tot de uitzonderingen. De Ronde van Nederland, de etappe course rond het IJselmeer, de wedstrijd AmsterdamZurig zijn wel de belang rijkste van deze uitzonderingen. In onze provincie kennen wij alleen de Ronde van Noord-Holland en de eerste etappe van de Ronde van Nederland. Verder blijft het grote aantal wielersportliefhebbers in Noord-Holland gespeend van grote wielergebeurtenissen. Wel worden er in meerdere plaatsen wedstrijden gehouden op circuits van achthonderd en duizend meter, doch deze wedstrijden zijn slechts een surrogaat voor de zgn. klassieke coursen waarin hard moet wor den gewerkt en waar prestaties worden verricht welke nog dagen later worden besproken. Het bestuur van de Alkmaarse wielervereniging „Alcmaria Victrix" heeft dit als een gemis gevoeld en er rijpten plannen om ook een grote ronde te organiseren. De financiën, noodzakelijk voor een dergelijk groot wieier- evenement, ontbraken en de plannen van Alcmaria Victrix dreigden slechts een vage illusie te worden. Toevallig kregen wij kennis van de grootse plannen van die Alkmaarse wielervereniging en daar ook wij het grote nut van 'n klassieke course voor de wielersport begrepen, werd het idee geboren om gezamenlijk, De Verenig de Noordholandse Dagbladen en de wielervereniging Alcmaria Victrix, een ronde te organiseren. Besprekingen volgden, plannen werden gemaakt en thans zijn wij zover dat Noord-Holland zijn eigen grote wielerronde krijgt: De Ronde door Noord-West Nederland om de zilveren Dagbladbeker. QP 26 MEI, Hemelvaartsdag, zullen ongeveer honderdvijftig amateurs door Noord-Holland trekken over een parcours dat ruim tweehonderd kilo meter lang is. Veertig dorpen en steden zullen op die dag door een bonte kara vaan van wielrenners en volgauto's worden doorkruist. Het zal een schouw spel worden dat duizenden en duizen den uit huis zal trekken, te meer daar nu reeds vast staat dat de beste ama teurs aan de start verschijnen. Niet alleen zijn wij er van overtuigd dat de publieke belangstelling voor deze „monsterrit" groot zal zijn, ook in wielerkringen is men enthousiast. De interesse voor de Ronde door Noord-West Nederland om de zilveren Dagbladbeker is ook in wielerkringen zeer groot. De animo is zelfs zo groot dat verschillende verenigingen zich genoodzaakt zagen om wedstrijden van kleiner formaat uit te stellen tot later Met een snelheid van circa 80 km. per uur en een gillende fluit raasde gistermorgen om kwart voor negen de sneltrein van 8.25 uit Amsterdam naar Enschede door het station van Naar- denBussum, terwijl een honderdtal reizigers op het perron, die op de stop trein naar Amersfoort stonden te wachten, met ontzetting tot de ont dekking kwam, dat de spoorbomen langs de overweg vlak achter het sta tion niet waren gesloten, zodat het op dit spitsuur vrij drukke verkeer, on bewust van het dreigende gevaar, zich naar beide zijden over de spoorrails voortbewoog. De spoorbaan maakt in het station een vrij scherpe bocht naar links, zo dat de mannen op de locomotief, aan de linkerzijde de baan verkennend, eerst halverwege het perron tot de ontdekking kwamen, dat de machine recht op de wielrijders, voetgangers en auto's inreed. De machinist zette de remmen aan en trachtte tegelijker tijd met korte en lange stoten op de fluit het publiek te waarschuwen. Het was onmogelijk de trein nog vóór de overgang tot stilstand te brengen en zo vloog de locomotief dwars door 't verkeer op de overweg heen. Op het laatste moment wisten enkele wiel rijders en voetgangers zich in veiligheid te stellen, maar een personenauto een z.g. Volkswagen kreeg een enor me klap van de linker voorzij de van de iocomotief en werd opzij geworpen. Wonder boven wonder kwam de inzit tende, de heer Van Voorst uit Bussum, er met de schrik af, dank zij het feit, datum, daar men terecht vreesde dat geen enkele amateur van naam aan de start zou verschijnen. Het traject. Start en finish van deze ronde zijn in Alkmaar. Er zal worden gereden van Alkmaar over Egmond aan de Hoef, Bakkum, Limmen en Uitgeest naar Be verwijk en terug naar Alkmaar langs dezelfde wegen. Vervolgens via Omval, Schermerhorn, Middenweg-Beemster, Avenhorn. de Hulk, Berkhout, Hoorn, de Bruine Hengst, Enkhuizen, Andijk, Wervershoof, Medemblik, Lambert- schaag, Aartswoud. Kolhorn, de Stol pen, de Kooi, Den Helder, Julianadorp, 't Zand. De Stolpen, Schagen, Zijde wind, Verlaat, Sluis Noord-Scharwoude, Boterdijk Huigendijk, Omval, Alkmaar. Communistische troepen hebben Kas- jan, de Zuidwestelijke voorpost in het verdedigingsgebied rond Sjanghai, ver overd en bevonden zich gistermorgen op ongeveer 45 kilometer van Sjanghai, aldus een communiqué van het garni zoen van de stad. Een troepenmacht van twee duizend communistische manschappen heeft punten bereikt op veertien kilometer van Soengkiang, ruim dertig kilometer ten Zuid-Westen van Sjanghai gele gen. De regringstroepen bereiden zich voor op een gevecht bü Soenkiang. Verder wordt nog steeds gevochten ten Noordwesten van Sjanghai, in de buurt van Taitsjong. De politieke raad van het hoofdkwar tier der nationalistische troepen te Sjanghai heeft alle regeringsinstellin gen te Sjanghai instructie gegeven bin nen twee weken de stad te verlaten. De centrale bank zal geen crediet meer verlenen aanregeringsfunctionarissen, die niet binnen de gestelde tijd ver trokken zijn. De „Warta Indonesia" nee^mt op haar voorpagina een schrijven op „van ge achte federale zijde", waarin op dr. Beel een beroep wordt gedaan om aan te blijven als Hoge Vertegenwoordiger van de Krooon. De inzender meent, van dr. Beel niet te mogen veronderstellen, dat hij ontslag heeft aangevraagd, den kende „Après nous le deluge". Ons in ziens is het thans, nu de federalisten een zware tijd tegemoet gaan, de plicht van de heer Beel, op zijn post te blij ven, teneinde de gevolgen van de door dat de auto niet werd meegesleurd. Dehem niet-gewenste overeenstemming zo rein kwam ca. vijftig meter verder tot stilstand en had 15 minuten vertraging. Onderzocht wordt of een defect aan de spoorboominstallatie de oorzaak van dit nog goed afgelopen ongeluk zou kunnen zijn. goed mogelijk te ondervangen en de za ken in goede banen te leiden. Door te blijven en het hoofd te bieden aan een mogelijk nog ongunstiger wending in de situatie, bewijst hij aan federaal In donesië een groter dienst dan door heen te gaan. Door verhindering van enkele spe lers, die in het Bondselftal, dat 14 Mei te Rotterdam een wedstrijd tegen Hud- dersfield Town zal spelen, zijn er wij zigingen in het elftal aangebracht. De samenstelling is thans: doel: Landman (Neptunus); achter: Everse (Neptu- nus) en Van Bun (MW); midden: Vermeer (Excelsior), Terlouw (DCV) en Stoffelen (Ajax); voor: Van der Grijp (Emma). Biesbrouck (RCH). Ap pel (Sittard), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). J^EDERLAND heeft vertrouwen in Sukarno, zo lees ik in mijn lijf blad, en de Russen zijn vriendelijk in Berlijn. Met Pinksteren komen de eer ste jongens terug uit wijlen Indie en volgende week kunnen we Thomas De- wey met snor en al op een Amsterdams terrasje ontmoeten. Allemaal merk waardigheden, waaraan ik in dit meest al zenuwscheuterig hoekje ambtshalve graag een plaatsje gun. Maar als u me eerlijk vraagt hoe het komt dat die Russen nu vriendelijk buigen, dan zeg ik eerlijk: kweetnie. En als u wederom vraagt waarom Drees vandaag Sukar no vertrouwt, op wie we vorige week nog schoten, dan sta ik alweder in zwijgzaamheid te teuteren. Dat die jon gens uit Indonesië tot hun blonde meis- kes en hunne zorgzame moeders terug keren is fijn, maar wat Dewey hier zoekt is een raadsel. We hebben niet eens presidentsverkiezingen. Nou dan? Edoch vrienden, al snapt ge 't niet, het nieuws is tóch leuk. En gedenkt De Ge- nestet die zei: Met begrijpen zal 't niet gaan neem het onbegrepen aan. J.JEBT u óók gelezen dat Nederland grondgebied bij Ottersum afstond aan Duitsland bij wijze van correctie? Dc Duitsers kregen gelijk: Holland an- neksiert sich selbst. Maar er zit nu een Kamerlid achteraan en onze zegen heeft ie. n Prettiger is dat de opbrengst van de kinderzegels in 1948 het half millioen heeft overschreden. Fijn In de kazerne van de hoofdstedelijke brandweer ie een gedenkstee» onthuld iiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ter nagedachtenis van de brandweer mannen, die tijdens de bezetting bij bombardementen het leven lieten. Otto Nuschke, de voorzitter van de Duitse volksraad in Oost-Berlijn, heeft verklaard, dat het niet moeilijk zal zijn een compromis te bereiken tussen de Westduitse grondwet en de Oostduit- se, welke door de Duitse volksraad is ontworpen. Allemaal vredesduiven! De politieke commissie der V.N. heeft een Zuidafrikaanse resolutie, dat de kwestie der behandeling van de In diërs in Zuid-Afrika een binnenlandse aangelegenheid is, verworpen met 33 tegen vijf stemmen bij twaalf onthou dingen. Nou komt er een commissie Als ik hef goed begrijp, is Su karno eigenlijk een knul om mee uit vieren te gaan van onderzoek. Onvermijdelijk! Twee deurwaarders te Haarlem (vader en zoon) die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van 34.000 gulden ten nadele van de staat, zijn veroordeeld resp. tot 2j^ en 3 jaar., VfOLGENS professor Vochow moe ten vlees en eieren van het me nu verdwijnen, omdat de dieren, die dit voedsel produceren, zelf te veel voeder eisen. De hoofdschotel van het menu van de mens zou gaan bestaan uit bomen, eetbaar gemaakt door om zetting van de cellulose in suikers. Eet ze! De politiepresident van Neuren berg, die 5000 joden naar kampen zond werd tot 3 jaar veroordeeld. De barm hartigheid kent geen grenzen. In verstandsverbijstering heeft de boom kweker van O. te Berlicum met een scherp voorwerp getracht zijn jongste kindje, een acht maanden oude baby, te doden. Het kruimeltje werd licht gewond. Pa en Ma, die allebei geeste lijke afwijkingen vertonen, zijn ter ob servatie opgenomen. Eind goed, al goed! Het Sowjet-nieuwsbureau ver klaart, dat de parachute uitgevonden is door een Russisch student aan de universiteit van Petersburg (thans Le ningrad). De naam van de uitvinder was Igor Kotelnikof. En onlangs is in de Sowjetunie een radio-dag gehouden ter herdenking van de Russische ge leerde Alexander Popof, „de eerste man, die de radio-ontvanger uitvond." Het houdt niet opl De Utrechtse Kamer van het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof zette Donderdag de behandeling van de zaak tegen de voormalige Amersfoortse kamparts dr. Nicolaas van Nieuwenr huijsen voort met het horen van nog enkele getuigen. De procureur-fiscaal mr. L. W. M. M. Drabbe achtte in zijn requisitoir een gevangenisstraf van twintig jaar op zijn plaats. Bij de straf wilde de pro cureur-fiscaal bepaald zien, dat ver dachte voor het leven wordt ontzet uit het recht tot het uitoefenen van de ge neeskunde in de ruimste zin en uit de burgerrechten. Het Hof zal op 26 Mei uitspraak doen. MUTATIES BIJ HET BEDRIJFSCHAP VOOR ZUIVEL Het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel heeft met goedkeuring van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, tot directeur van dit bedrijfschap benoemd de heer ir. B. van Dam te Wassenaar. Tevens heeft het de heer P. C. Minderhoud, direc teur-secretaris, op zijn verzoek eervol ontheven van zijn directeursfunctie. BONDSELFTAL—ROTHERHAM 2—2 Te Groningen speelde het Engelse Rotherham een wedstrijd tegen een Nederlands bondselftal. De wedstrijd eindigde in een 22 gelijk spel nadat de mat met 11 was ingegaan.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1