Schulte won tweede Ronde van Nederland B.V.V. is weer de favoriet Federatie van VVV's kwam in het schone Schoorl bijeen Sporiuiislagen Bondselftal versloeg Huddersfield T. avontuur D00n Residentie Gerrit van Beek winnaar in laatste etappe De Ronde was een sportief succes mmsscheren GLYCALINE V.V.V.-Schoorl bestaat veertig jaar Evenals 't vorige Jaar heeft Gerrit van Beek, na een bewonderenswaardige eolo-rit over ruim honderd kilometer, de zege behaald ln de'laatste etappe van de Ronde van Nederland. Hij had z\jn koers prachtig uitgekiend en zijn Inspanning nauwkeurig berekend. Pas in Haarlem ontvluchtte hij het pelo ton en na een race in zo hoog tempo dat het af en toe wel op een geprolon geerde sprint leek soms tegen de 50 kilometer aan had hU na de pas sage van Bussum ruim \jjf minuten voorsprong op de achter hem jagende franken en Zehen en een halve minuut op de hoofdgroep waarbij zich de leiders ln het klassement bevonden. Er was toen nog 32 kilometer te rijden en naar menselijke berekening stond zijn zege vast. Intussen was achter hem een furieu ze strijd ontbrand, met voortdurende demarrages en jachten, achter de uitlo pers aan, zodat het tempo met een sprong omhoog ging. In dit laatste ge deelte van de rit kreeg Van Beek nog een fikse tik van de man met de hamer, hij zat met een „ram" zoals dat in het rennersjargon heet, maar zijn voor sprong gaf hem tijd zich er over heen te werken; hij kreeg zijn „tweede adem", hervond het goede rhythme en kon juichend, met omhoog geheven handen, het stadion binnenrijden waar dertig a vijf-en-dertigduizend toeschou wers hem met donderend applaus ont vingen. Franken heeft -ook lange tijd geïso leerd gereden, zonder dat hij er in slaagde de voor hem uit ijlende Van Beek te achterhalen. Hij zelf werd in de buurt van Amstelveen ingelopen door Savelberg en de Belg Accou, die uit het peloton waren los gekomen, en reed in hun gezelschap door naar Am sterdam waar hij zich in de sprint van een verdiende tweede plaats wist te verzekeren. En Schulte? En Schulte? De man van de oranje trui had weinig belang bij wat Van Beek en Franken voor hem uithaalden. Hij had evenmin bezwaar tegen de ont snapping van Savelberg en Accou, die hem evenmin konden bedreigen. Maar zijn naaste concurrenten Keteleer en Schellingerhoudt hield hij terdege in de gaten. HU lag voortdurend voor in het peloton om elke uitlooppoging van die kant te fnuiken. Na Bussum verdub belde hjj zün waakzaamheid. Toen wilde hij zelfs niet gedogen dat Van Kerckhoven, die zeker vijf of zes maal achter elkaar demarreerde, er tussen uit ging. Telkens weer trok de blonde reus het peloton op de uitlopers. Ook De Vries, De Hoog en Pellenaars, die er om de beurt in slaagden het pe loton te lossen, werden prompt achter volgd en achterhaald. Toch reed Schul te in deze laatste fase niet louter defen sief; hij trok zelf ook ten aanval en spurtte drie of vier keer weg. Maar ook hij kon geen beslissende voorsprong krijgen, daar zorgde Keteleer of een andere Belg wel voor. Keteleer beperk te zich tot verdedigen; hij scheen zich met zijn tweede plaats in het klasse ment te willen vergenoegen, maar die verdedigde hij dan ook met hand en tand. Zo brachten deze voortdurende uit looppogingen, dit felle wegspurten en vinnig achtervolgen wel een boeiende en spannende strijd, maar geen schok kende veranderingen. Schulte kwam, kort na Van Beek, Franken, Accou en Savelsberg, samen met Peters en Van eer Zande de stadionbaan oprijden. De Bossenaar behield dus zijn oranjetrui en won deze tweede ronde van Neder land; een uitslag welke iedere volger van de ronde volkomen zal bevredigen. De zege viel ten deel aan de renner met de meeste klasse, een renner van wer kelijk internationaal kaliber, die ook de meest intelligente en tactische wed strijd heeft gereden. In sportief opzicht is het resultaat precies dat geworden wat het had moeten zijn. De organisatie. Wat de organisatie van de Ronde be treft! er zat eigenlijk slechts één lelijk zwart plekje op: het falen van de rege 3ing bij de fameuze tijdrit. Voor het overige viel er zoveel te prijzen dat men die ene misgreep met de mantel der liefde dient te bedekken. Sinds verle den jaar is er ontzaglijk veel geleerd, en wanneer de onderneming het vol gend jaar nog eens op touw gezet mocht worden zullen ook de andere kleine te kortkomingen en gebreken vermeden kunnen worden. Een speciaal woord van lof verdienen de kranige en virtuoos rijdende motor agenten die de karavaan door heel Ne derland begeleidden en zonder aansto telijk machtsvertoon voor een bijkans perfecte verkeersregeling zorgden. Gis teren liep het tussen Zwijndrec-ht en Eeijenoord even mis, maar dit schijnt aan variërende opvattingen van gem - en rijkspolitie te moeten worden gewe ten. Het was beter geweest indien men van het begin tot het einde, ook bij het doorkruisen van grote gemeenten, het delfde consigne had laten gelden Wat de jury betreft, ze was numeriek veel zwakker dan verleden jaar, wat aan de efficiency ten goede is gekomen Het samenstellen van de verschillende klassementen geschiedde snel en accu raat, getuige het feit, dat er zelden „ge kankerd" werd onder de renners en het aantal protesten beperkt bleef. Het team van dit jaar had zijn taak volkomen on der de knie. ïn populair opzicht is deze tweede ronde een onvermengd succes gewor den. We hebben zelden zulke enorme Mensenmassa's op de been gezien, .zelfs riet in de Tour de France. als op het 'raject Rotterdam—Vlaardingen. en gistermiddag op de lange weg tussen Hilversum en Bussum. Ook de opkomst ll; de andere steden en dorpen versterkt ars in de mening dat er in ons land wel degelijk plaats is voor een jaarlijkse wielerronde. Met die wetenschap kun- ren de organisatoren eerlang aan het Werk gaan voor de volgende ronde. De voorlaatste etappe werd in twee gedeelten gereden. De uitslag van de halve etappe (Tilburg—Bergen op Zoom 108 km) was: 1. Van Gelderen (Nederland) 3 uur 4 min. 46 sec.; 2. Braspenninx (Ned. D) 3.05.15; 3. Kerck- hove (Belgie B) zelfde tijd; 4. Van der Zande (Ned. C) 3.08.08; 5. Buuron (Ned. B) zelfde tijd; 6. Leenen (Belgie B) .08.20; 7. Pellenaars (Ned. C) zelfde tijd; 8. Acou (Belgie A) zelfde tijd; 9. Rondelez (Belgie A) zelfde tijd; 10. Voo- Ten (Ned. C) zelfde tijd. De uitslag van de tweede halve etap pe Bergen op Zoom—Scheveningen (126 km) luidde: 1. Pellenaars (Ned. C) 3 uur 29 min. 5 sec.; 2. Tailleu (Belgie A) .30.59; 3. Franken (Ned. D) zelfde tijd; Vooren (Ned. C) zelfde tijd; 5. Bras penninx (Ned. D) zelfde tijd; 6. Smits (Ned. B) zelfde tijd; 7. v. As (Ned. D) zelfde tijd; 8. Dorgebray (Frankrijk) zelfde tijd; 9. Bourlon (Frankrijk) zelf de tijd; 10 Bogaerts (Belgie B) 3.33.59. Na de 9e etappe luidde het algemeen klassement: 1. Schulte (Ned. A) 47.46.03; Keteleer (Belgie B) 47.48.28; 3. Schel lingerhoudt (Ned. C) 47.51.44; 4. de Hoog (Ned. E) 47.54.46; 5. Meersman (Belgie A) 47.55.56; 6. Callen (Belgie A) 47.57.50; 7. van Stayen (Belgie B) 47.68.12; 8. Vooren (Ned. C) 48.09.14; 9. van Est (Nederland D) 48.lJ.18l 10. Leenen (Belgie B) 48.13.54. Het ploegenklassement na de 9e en voorlaatste etappe wei: 1. Belgie A 144.10.13; 2. Nederland C 144.21.40; 3. Nederland B 144.29.25; 4. Nederland A 144.31.24; 5. Belgie B 144.39.31. De uitslag van de laatste etappe van de Ronde van Nederland van Scheve ningen naar Amsterdam over een af stand van 144 km luidt: 1. Van, Beek (Ned. C) 3 uur 48 min. 28 sec.; 2. Fran ken (Ned.) 3 uur 51 min. 48 sec.; 3. A- cou (Belgie) zelfde tijd; 4. Savelberg Ned.) zelfde tijd; 5. Peters (Ned.) 3 uur 52 min. 56 sec.; 6. Schulte (Ned. A) 7. v. d. Zande (Ned.); 8. Vooren (Ned. C); 9. de Korver (Ned.); 10. Bakker (Ned. C), allen dezelfde tijd. De einduitslag van de Ronde van Nederland luidt: 1. Schulte 51.38.09; 2. Keteleer 51.41.04; 3. Schellingerhoudt 51.44.40; 4. H. de Hoog 51.47.42; 5. Meersman 51.48.52; 6. Callens 51.50.46; 7. Van Stayen 51.51.08; S. Vooren 52.02.10; 10. Van Leenen 52.06.50; 11. Voorting 52.07.56; 12. Gry- solle 52.09.23; 13. G. Loos 52.12.01; 14. Pellenaars 52.13.38; 15. v. d. Dungen 52.13.59; 16. H. Smits 52.14.48; 17. Pe ters 52.15.35; 18. Franken 52.15.44; 19. de Korver 52.17.17; 20. Boogaerts 52.20.21. Ploegenklassement: 1. Belg. A-ploeg 155.49.01; 2. Ned. C-ploeg 156.00.28; 3. Nat. A-ploeg 156.04.12; 4. Ned. B-ploeg 156.08.13; 5. Belg. B-ploeg 156.18.19; 6. Ned. D-ploeg 156.41.37; 7. Ned. D-ploeg ploeg 158.56.37; 8. Ned.-Belg. ploeg i60.55.39. De uitslag van het ploegenklassement is onder voorbehoud wegens protest van de Nederlandse B-ploeg. (metNationaal mesjes) H«mak» k. )s OOK EEN SPORT A k Geeft seen !"l3lc01 De nederlaag die VSV gistermiddag in Den Bosch te incasseren kreeg kon weieens het einde van de kampioens- illusie betekenen. Natuurlijk, er is nog van alles mogelijk en BVV heeft een zelfde aantal winstpunten als VSV. De twee wedstrijden welke de Bossenaren minder hebben gespeeld zijn echter een zeer behoorlijke voorsprong. SW dat het in Apeldoorn niet verder dan een gelijkspel kon brengen heeft nu aan merkelijk betere papieren dan VSV. De Schiedammers hebben slechts een winstpunt minder dan BW en hebben een zelfde aantal wedstrijden gespeeld. Heerenveen versloeg NO AD waardoor laatstgenoemde club nog steeds geen wedstrijd heeft gewonnen. B.V.V. A.G.O.V.V. V.S.V. S.V.V. Keerenveen Noad 6 3 2 1 10—6 7 3 2 2. 10— 6 8 4 6 2 7 3 6 0 0 4 14—12 3 1 11—10 1 3 17—15 2 4 2—15 B.V.V.-V.S.V. 3-0 Er zijn maar weinig wedstrijden op „Heidelust" gespeeld waarin zo slecht voetbal te zien werd gegeven als in de ontmoeting tussen de Velsenaren en BVV. Het was maar matig spel, dat daar in Vught vertoond werd, in ieder geval geen kampioensvoetbal. Eerst in de tweede helft werd het eerste doel punt gescoord door BVV Toen ontke tenden de Velsenaren een offensief, waarin eerst de enorm hard werkende Strickers en later invaller De Graaf bijna de gelijkmaker hadden gescoord, doch doelman Saris was niet te passe ren en bracht in de moeilijkste situa ties redding op een wijze, die bewon dering afdwong. Hierna was het weer BVV en met nog twee doelpunten stelde BVV zich zeker van de eerste p'nats op de ranglijst. N.O.A.D.-Heerenveen 0-3 Do Tilbürrf:rr hebben hun huid zo duur mogelijk verkocht en de Noor delingen vooral in de eerste helft ste vig partij gegeven. Maar ook nu weer is 't duidelijk gebleken, dat de NOAD- aanval met haar twee vooruitgescho ven spelers te zwak is om in deze landscompetitie succes te boeken. De NOAD-vcrdediging was goed fanatiek verweerde zij zich tegen Lenstra c.s. en in de eerste helft deed zij stuwend werk voor de aanval. Het was uit een ogenschijnlijk ongevaarlijke aanval der bezoekers waarbij Jonkman een goede pass gaf aan Brandsma, die zich vrijspeelde en Lenstra in staat stelde met een voor Den Turck on houdbaar hoog schot de score te ope nen, 01. Toen in de tweede helft invaller Broers een bijna onmisbare kans on benut liet, wist Heerenveen in de vol gende minuut bij een uitval van Lem stra, die handig naar Hofman speelde, de voorsprong te vergroten, 02. Een penalty voltrok 't vonnis aan NOAD. A.G.O.V.V.-S.V.V. 0-0 Deze kampioenswedstrijd moge ten aanzien van sensatie en spanning aan de toeschouwers het volle pond hebben ge geven, kwalitatief stond de ontmoeting op eert zeer laag peil. Tegenover het forse, vaak te harde, spel van AGOVV stelde SVV, mat onge ïnteresseerd lijkend voetbal. Soms boei den fijne combinaties het oog, maar dit filigrainewerk kon de blauwen niet im poneren. Deze draadjes waren te dun, zulke kunstige fantasietjes konden al te gemakkelijk aan flarden worden gere ten door felle verdedigers als Jonker en zijn assistenten. Opvallend slecht was het schieten der beide aanvalslinies, waardoor het kon gebeuren dat in deze wedstrijd geen enkel doelpunt werd ge naakt. RCH eerste klasser. Na aloop van de promotiewedstrijd HVVDFC, welke Zondag 1 Mei j.1. te Den Haag werd gespeeld en eindigde in een 2—2 gelijk spel, diende DFC een protest in tegen het niet toekennen van een strafschop wegens hands van een der HVV-backs. Te Den Haag zou Za terdag dit protest door een commissie worden behandeld. Aangezien echter het protest pas 13 minuten na afloop van de wedstrijd bij scheidsrechter Schipper wérd ingediend en het limiet van 5 minuten dus ruim was overschre den, besloot de genoemde commissie het protest niet ontvankelijk te verkla ren. Door dit besluit kan RCH zich thans eerste klasser noemen, terwijl DFC het volgend seizoen in de tweede klasse moet uitkomen. De eindstand van de promotie-competitie in district 2 luidt: Emm uitkomst voor •VM 'J f VtXTlH f* (rafeilft t. ClZO P« po< Dr.LJ. Smk'i V.r, Fafcrtofca OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. A.G.O.V.V.—S.V.V. 0—0; B.V.V.- V.S.V. 3—0; Noad—Heerenveen 0—3. PROMOTIE/DEGRADATIE WEDSTRIJDEN. Promotie Tweede Klasse District III N.E.O.Be Quick 43; LaborGel- ria 3—2. District V L.S.C.Ernmen 40; Zwartemeer Achilles 21. DISTRICT I Promotie Derde Klasse BaarnSchoten 12; V.V.A.SX>.W. 3—2; Alkmaarse Boys—I.V.V. 2—3; ZilvermeeuwenZaandijk 15. DISTRICT II Promotie Derde Klasse 0.D.S.—Fluks 3—1; The Rising HopeD.H.Z. 12; De Hollandiaan Scheveningen 11; T.Y.B.B.O.N.A. 3—4. BEKERWEDSTRIJDEN HaarlemAjax 11; Alcmaria Vic- trix—Volendam 3—4; Excelsior—Emma 11; H.B.S.Neptunes 11; La Pre- miereHeracles 13; N.A.C.T.S.C. 31; HoensbroekR.K.T.V.V. 23; LimburgiaHelmondia 14; G.V.A.V. Oosterparkers 31; B.N.C.Velocitas 2—5. DISTRICT I Promotie vierde klasse 1.E.V.—Abim 3—0; Purmersteyn D.R.C. 1—2; D.T.S.—O.F.C. 1—1. Promotie Afd. Nrd.-Holl. Z.A.P.L.S.V.V. 3—1; Schoorl—Sijbe- karspel 11. FANNY BLANKERS—KOEN NAAR AMERIKA VERTROKKEN. Met het K.L.M. lijntoestel, dat Zater dagavond om elf uur van Schiphol ver. trok, vlogen Fanny BlanlcersKoen en haar echtgenoot naar de Verenigde Staten, waar Fanny op een aantal wed strijden zal uitkomen. De eerste start is te Los Angeles op 21 Mei. Fanny weet nog niet op welke nummers zij daar zal uitkomen. FINLAND—ENGELAND B. De voetbalwedstrijd FinlandEnge land B, welke te Helsinki werd ge speeld, eindigde in een 40 overwin ning voor de Britten. De rust was inge gaan met 10. Plannen voor een Noordhollandse tentoonstelling RCH DFC DHC HVV 13—6 8—7 9—12 5—10 DE RONDE VAN KAPELLE Te Kapelle werd Zondag een wieler ronde voor amateurs gereden over 115 km. De uitslag luidt: 1. Kroon (Rotterdam) 3 uur 2 min. 5. sec; 2. Verstraten (Breda) zelfde tijd; 3. Heijnemans (Breda) zelfde tijd. Afgevaardigden van 19 V.V.V.'s in onze provincie zijn Zaterdag in Schoorl de gast geweest van de 40-jarige V.V.V. aldaar en hebben in de alge mene voorjaarsvergadering de belan gen van de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzee kanaal besproken. De burgemeesters van Schoorl, Den Helder, Callantsoog, Akersloot en St. Maarten, alsmede de heer O. v. d. Gronde, hoofd van de af deling Binnenland van de A.N.V.V.» waren als gasten aanwezig. De wnd. voorzitter, de heer D. G. G. Margadant deelde in zijn openings woord mede, dat de voorzitter, mr. D. Breebaart, burgemeester van de Zijpe, bij een ongeval een been had gebro ken. De vergadering besloet hem een telegram te zenden met de beste wen sen voor een algeheel herstel. Met het in acht nemen van enige minuten stilte herdachten de aanwezigen het over lijden van mr. A. Moens te Beverwijk, wiens belangrijke werk voor 't V.V.V.- wezen door de heer Margadant in het licht werd gesteld. Hartelijke woorden van gelukwens werden tot de jubile rende V.V.V.-Schoorl gesproken, die op 6 Augustus 40 jaar bestaat en thans als het ware in de bruidsdagen verkeert. De Federatie liet haar ge lukwens van een fraai bloemstuk ver gezeld gaan. De voorztter van de V.V.V. te Schoorl, de heer H. H. W. v. d. Garde, heette de afgevaardigden hartelijk welkom in het schone dorp en deelde mede, dat in het najaar de leden van, de plaatselijke vereniging het 40-jarig jubileum zullen herdenken. Het toeristenbezoek. Het jaarverslag van de secretaris, mr. F. Zeiler te Bergen meldde, dat vergeleken met het vorige jaar het vreemdelingenverkeer een verschuiving van de drukte vertoont uit de kust plaatsen naar de verkeerscentra, die meer in het binnenland van het gebied zijn gelegen; een verschuiving tevens van pensiongasten naar dagbezoekers. Alkmaar had een uitstekend seizoen, terwijl o.a. Bergen en Wijk aan Zee een achteruitgang te boeken hadden. Texel had een goed jaar en ook Callantsoog, Petten en Egmond Bin nen konden over 1947 tevreden zijn. Algemeen constateert men, dat de ge middelde vertering per toerist dalen de is. Het blijkt echter, dat Noord- Holland bij de toerist in trek blijft en wat zeer verheugend is, dat het bui tenlandse bezoek steeds toeneemt. Het aantal leden van de Federatie nam toe van 20 tot 27 door toetreding van de V.V.V.'s te Akersloot, Beemste», Blokker, Castricum, Medemblik, Scha- gen en Urk. De rekening van d° pen ningmeester sloot met een nadelig sal do van ƒ342.52. Uit de vergadering gingen stemmen op de begroting meer in overeenstemming met de werke- Het Nederlandse Bondselftal, dat Za terdag op Spangen te Rotterdam met Terlouw, Timmermans Clavan en vóór de rust tevens met Van Bun, tegen de Engelse profclub Huddersfield Town in het veld kwam, heeft weinig gelegen heid gehad zich te ontplooien door het afbrekende, ruwe spel van de Britse profs. Soms geneerden de Britten er zich zelfs niet voor openlijk hard na te trappen of Nederlandse spelers opzette lijk tegen de vlakte te lopen lang nadat de bal gespeeld was. Scheidsrechter Bronkhorst zag zich dientengevolge ge- poodzaakt de touwtjes zeer strak in handen te houden en hij floot bij vrij- Be Quick uitgeschakeld. NEO heeft Be Quick uitgeschakeld. Daar Labor van Gelria won is eerst genoemde club de enige die het NEC nog lastig kan maken. N.E.C. Labor Be Quick N.E.O. Gelria 12— 3 15— 6 9—12 11—14 5—17 .10 Dead lest in 't Noorden. Zwartemeer heeft de kans gegrepen om gelijk met Achilles te eindigen door deze club met een nederlaag naar huis te sturen. wel ieder duel, waarbij het Bondselftal het leeuwenaandeel van de vrije schop pen kreeg te nemen. Uit een daarvan, die na de rust recht vóór het doel op de rand van het strafschopgebied werd toegekend, scoorde rechtsbuiten Van der Gijp zeer fraai het winnende doel punt. Vóór de rust was het snel het fraaist. De Britten trachtten goed samenspelend onze verdediging te doorsnijden, maar brachten het nimmer tot een behoorlijk schot, zodat Landman weinig of niets te doen kreeg. De partijen hielden elkaar toen in evenwicht en het eerste Neder landse doelount kwam dan ook vrij on verwacht Van Bun plaatste de bal van de middenlijn af ver naar voren, waar rechtsbinnen Biesbrnuck over de hoof den van Battye en de uitlopende Mills in het Engelse doel deponeerde (10) Vijf minuten vóór de rust scoorde rechtsbinnen Glazzard met een bijzon der fraaie kopbal uit een hoekschop de gelijkmaker (11). Het einde kwam ten slotte met een 2—1 overwinning voor het Bondselftal. Zwartemeer Achilles L S.C. Emmen 11—10 11— 6 11—10 6—13 BLAUW WIT WON WEDEROM Ook de tweede wedstrijd, welk Blauw Wit tijdens zijn tournee door Zwitserland speelde, werd door de Am sterdammers gewonnen. Te Zürich werd Zondag een 41 overwinning behaald op Young Fellows, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. lijkheid te brengen en werd besloten de jaarrekening voortaan exploitatie, rekening te noemen. Het jaarverslag van de directeur van de Federatie, de heer J. J. Dinkel- berg, maakte gewag van het veelom vattende en coördinerende werk van de Federatie, en deed een beroep op de V.V.V.'s om vooral medewenung te verlenen ten voordele van het vreemdelingenbezoek aan onze provin cie. Aan het verslag was een over zicht gevoegd van de resultaten van het vacantiebezoek aan diverse ge meenten, hetgeen de directeur van de V.V.V. Amsterdam, de heer Niekerk, de opmerking ontlokte de gegevens vooral op nauwkeurigheid te contro leren. Van belang is tevens de wijze waarop de cijfers verkregen worden. Hierop gaf de burgemeester van Cal lantsoog, de heer Correljé een toelich ting en wees op de moeilijkheid dat velen met het oog op de belastin gen moeilijk bereid te vinden zijn gegevens te verstrekken. De burgemeester van Den Helder, de heer G. Ritmeester, wees op de be langrijkheid van het bezoeken van ver gaderingen als deze. Hij was dank baar voor de uitnodiging en memo reerde o.a. het nuttige effect van de V.V.V.-Verkeerscourant. Laten wij volhouden, aldus burgemeester Rit meester, dan kan nog zeer veel be reikt worden. Op voorstel van de heer Meededorp te Groet werd besloten, dat de direc teur voor de gegevens over de resul taten van het vreemdelingenbezoek een schema zal samenstellen. In de vacatures, ontstaan door het bedanken van mr. F. Zeiler en de heer W. Velthuys, werd voorzien door de benoeming van de heer B. C. Ooms te Zaandam en mr. H. de Boer te Beha gen. Een beroep op mr. Zeiler om als nog te blijven was tevergeefs. Zijn werkzaamheden als secretaris van de V.V.V. Bergen zijn te omvattend om daarbij het Federatie-secretariaat op goede wijze waar te nemen. Een Noordhollandse expositie. De directeur, de heer J. J. Dinkel- berg, deed vervolgens enige medede lingen omtrent plannen, die in voor bereiding zijn. Zo bestaat het voor- riemen in 1950 te Alkmaar een Noord hollandse tentoonstelling te organise ren. Hierover worden thans bespre kingen gevoerd met het gemeentebe stuur s in Alkmaar, terwijl een ere- comité is gevormd. Mochten de be sprekingen met Alkmaar niet tot re sultaat leiden, dan wil dit nog niet zeggen, dat het expositie-plan van de "baan is, aldus de directeur. Het ligt in. de bedoeling de tentoonstelling vier vijf weken te laten duren. Men hoopt in de najaarsvergadering nadere me dedelingen te kunnen doen. Over de Noordhollandse geluidsfilm, waarmede een bedrag van enige duizenden gul dens gemoeid is, kon de heer Din- kelberg geen optimistisch geluid laten horen. Ter bestrijding van de kosten zouden opnamen van een tiental toe- listische bedrijven worden gemaakt. De resultaten zijn echter slecht, zodat nog geen financiële basis voor de film gevonden is. Een toeristische kaart van Noord- Holland waarop de attractieve punten van Noord-Holland, alsmede een topo grafische kaart en enige bijzonderhe den vermeld zijn, is op het ogenblik in correctie. Omtrent de stempeltochten was de heer Dinkelberg van mening, dat deze moeten groeien. In enige ogenschijnlijk onschuldige agendapunten voor de algemene ver gadering van de ANVV te Assen zag mr. Zeiler ernstige consequenties. Het afschaffen van de contributie voor de afdelingen bracht volgens hem het gevaar van een te grote afhankelijk heid van de regering met zich mede. Zoals wij onafhankelijk dienen te staan tegenover de gemeentebesturen, aldus mr. Zeiler, zo moet ook de A.N.V.V. onafhankelijk staan tegenover de re gering. Ook de naamswijziging in Ne derlands Instituut wilde spr. in alle loyaliteit, waarin hij tegenover de A. N.V.V. staat te Assen in discussie brengen. De heer v. d. Gronde meen de, dat men spoken op klaarlichte dag ziet. Hij wilde de bestrijding van de mening van de heer Zeiler aan het hoofdbestuur overlaten, doch was er van overtuigd, dat de A.N.V.V. niets anders wil dan de vereniging te be houden. Besloten werd de volgende vergade ring van de federatie te Den Helder te houden. 99 IN DE TJEERD ADEMA Maar sluiten zal die keten nooit, meneer", antwoordde Steensma. „En waerom niet?" vroeg de rech- tpr-commissaris uitdagend. „Omdat de voornaamste schakel ontbreekt". „En dat is. „Het bewijs, dat ik op de vrouw geschoten, heb", zei de verdachte sar castisch. De rechter-commissaris haalde zijn schouders op. „Vijf en negentig procant waer- schijnlijkheid zal veu. de rechtbank wèl voldoende zijn. mijnheer. Wij zul len het verheur vcur vandaeg maer beëindigen". Hij belde en gaf bevel een rijks veldwachter te roepen om de ver dachte naar diens cel te geleiden. Vijf minuten later zette Ir. Steensma zich met een gevoel van dodelijke ver moeidheid op zijn krukje. Het was hem of de blauwe ogen van het meisje nog altijd peilend in de zijne keken. Zijn hand gleed langs de jas van zijn colbert en het was of er iets kreukte. Hij voelde iets in zijn zak en haalde er een enveloppe uit.» Het was een brief en op de licht blauwe enigszins geparfumeerde om slag waren naam en titel geschreven. „De Hoogwelgeboren Heer Jhr. J. J van Waardenburg". Hij maakte de enveloppe voorzichtig los en vouwde een klein velletje pa pier open. dat slechts weinige woor den bevatte. „Herinner u. dat u een school vriend hebt, mr. Van Baaren. die advopaat in Valkenburg is. Hij lo geert in Hotc! Paulez in de residen tie De wet staat u een raadsman toe Laat u niet meer verhoren buiten zijn tegenwoordigheid". De brief was waarschijnlijk door een wouw geschreven en niet onder tekend. Steensma trachtte tevergeefs de be doeling te begrijpen. Hij had nooit n schoolvriend gehad, die Van Baai-en heette. Hij kende geen advocaat van die naam, die in Valkenburg woonde, hij herkende evenmin dit handschrift Hij las de brief nogmaals aandachtig over en stopte hem vlug in zijn bin nenzak. toen hij de grendel van zijn leur hoorde verschuiven. Diep in gedachten proefde hij die middag nauwelijks de eenvoudige spi.i zij. welke de bewaker op zijn tafel gezet had. OP VRIJE VOETEN. Toen de bewaker voor de tweede maal in zijn cel gluurde, was het Steensma nog niet gelukt de slaap te vatten. Hij dacht aan het geheimzinnige briefje en vroeg zich tevergeeft af wanneer en hoe het in zi.in zak was gekomen, zonder dat hij er iets van gemerkt had. Mocht hij in voorlopige hechtenis een raadsman naar eigen keuze heb ben? De rechter-commissaris had cr niets van gezegd of misschien had hij er op gezinspeeld, zonder dat dit de aandacht van de vex-dachte had ge trokken. Hij bedacht, dat als hij meester in de rechten dat allemaal moest weten. Men zou het de man, wiens plaatsver vanger hij was, in diens studietijd wel bijgebracht hebben, maai tenslotte ging een groot ieel der afgestudeerde juris- t u niet bij de advocatuur, maar een geheel andere kant op en hij begreep dat het arbeidsterrein van de straf pleiter voor vele zijner studiegenoten een terra incognita zou zijn. Hij besloot zijn bewaker te polsen op wie zijn onwetendheid geen bijzon dere indruk zou maken. Wie was de vrouw, die de brief had geschreven? Kon net Astrid de Leeuw zijn ge weest? Kii stelde zich de vraag en verwierp tegelijkertijd de mogelijkheid, als zijnde té absurd om er langer over na te denken. (Wordt vervolgd.) Schoorlse gastvrijheid. Na het zakelijke gedeelte maakten de aanwezigen op bijzonder aangena me wijze kennis met de gastvrijheid van de V.V.V.-Schoorl. De heer Joop de Leeuw, de ene helft van het Duo- Wi-Jo amuseerde de gasten met enige Westfriese schetsen, waarna het ge zelschap zich in het hotel van de heer v d. Garde aan een uitstekende lunch verzamelde. Tijdens deze lunch spra ken o.a. mr. Jochems, burgemeester van Schoorl, burgemeester Ritmeester van Den Helder, de heer v. d. Gronde, hoofd van de afdeling Binnenland van de A.N.V.V., alsmede talrijke afge vaardigden van plaatselijke V.V.V.'s. Dat hierbij vele vriendelijke woorden tot de jubilerende vereniging te Schoorl werden gericht laat zich den ken. Een fraaie autotocht door het prachtige Schoorlse duinlandschap vormde een waardig slot van de ge animeerde voorjaarsvergadering. KORFBAL NEDERLAND— BELGIE 6—5 Het Nederlands korfbalteam heeft Zondagmiddag in het Wagenerstadion te Amstelveen het Belgische twaalftal een 65 nederlaag toegebracht. Met de rust was de stand 11.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3