SCHUDT UW LEVER WAKKER Stad eti Omgeving. BEZINNINGSBIJEENKOMST Humanistische Gemeenschap Negentigduizend boeken per jaar! DE MEREL Causerie over „Het geweten": Einde Winterzwemwedstrijden Hermes-ieufd in Leeuwarden Uit het politierapport H.T. C. boekte overwinning De heer S. Koning gerehabiliteerd Burgerlijke Stand De Openbare Leeszaal staaf er goed voor IN HET KORT Van de havenkant Hef lag voor hef grijpen Schoolfeest op de langste dag Aanvoer Visafslag Anna Paulowna „Petten" heeft pech VAN MARSDIEP TOT Ij Julianadorp We. rijden terug lanrs de haven en komen voorbij de bloeiende tuinen voor het Insti tuut en Commande- mentsgebouw. de kastan jebomen hebben hun kaarsen bijna aan. Zon dag branden ze met witte en rose bloesem blaadjes. De perken en randen vol planten en bloemen kleuren fel. Het monument op het haven plein heeft rondom een perkje met viooltje. „Een grijze zuil en kran sen met bleek-verdorde bloemen. Daaronder ligt de heilige soldaat. Men sen, die snel in tram of auto nader zoemen ten met „De laatste Eer" hield jaarvergadering J.V.C.-nieuws Zi ijpe Burgerlijke Stand „Het is niet geraden iets tegen het geweten te ondernemen". Met instemming haalde ds. P. Eldering deze woorden van Luther aan in zijn Zondagmorgen voor de Humanistische Gemeenschap te Den Helder gehouden lezing over het onder werp: „Het geweten". Verschillende schrijvers bleken zeer uiteenlopende me ningen te bezitten over dit onderwerp. Volgens spreker is het geweten: Een geestelijk vermogen in iedere mens aanwezig, dat begint te werken, wanneer de mens voor ernstige beslissingen staat, die met goed en kwaad te maken heb ben, en dat blijft werken, nadat de beslissingen genomen ztJn. Bij zijn bespreking van deze defini- Had Luther de kloosterbeloften niet tie wees spreker er op, dat dit geweten bij dieren ontbreekt, dat het niet enkel een kwestie van het behoren is, maar steeds verband houden moet met een zedelijk oordeel, dat het vóór de be slissing waarschuwend werkt en na de beslissing veel sterker blijft werken, wanneer men niet, dan wanneer men wel naar de stem van het geweten ge luisterd heeft. Bij de behandeling van het zoge naamde slapend geweten, besprak de spreker verschillende gevallen, waar bij de mens zijn eigen geweten opzij zet. Dit komt voor, wanneer de mens zich stelt onder het gezag van andere mensen, b.v. in militaire dienst, onder het gezag van een partij of onder ker kelijk gezag. Soms gebeurt het daarbij, dat het eigen geweten plotseling in opstand komt. Als voorbeelden hier van haalde spreker o.a. aan, de drie Hollandse militairen op Java, die wei gerden een kampong neer te branden, en Luther, die na op 22-jarige leeftijd de kloosterbeloften afgelegd te hebben deze later verbrak en tenslotte te Worms de bovenvermelde woorden sprak. Daarna werd het ruime en het zwakke geweten behandeld. Spreker ried aan om het geweten niet te ver knoeien en om het sterk te maken. Kan het geweten dwalen? Volgens prof. Heering wel, volgens de Duitse philisoof Kant niet. Spreker was het met de laatste eens. Wel kan ons ze delijk oordeel veranderen. Men kan van militarist, anti-militarist worden. Luther veranderde sterk van oordeel. Door de stem van het geweten te vol gen handelt men echter steeds goed. De zwemcompetitie te Alkmaar De derde en laatste serie wedstrij den van de Zwemcompetitie te Alk maar kunnen wij nu juist niet als de meest geslaagde kenmerken. In het programma moesten veel wijzigingen worden aangebracht in verband met bet ontbreken van een vrij groot aan tal deelnemers. Ook Noordelijk Noord-Holland had met dit euvel te kampen: liefst elf uit vallers telde de ploeg, doch de overi gen hebben ons niet teleurgesteld. Het nummer 3 maal 50 m. pers. wis selslag heren bracht ons een derde plaats, waarvoor L Tjibbes zorgde. Met een gering tijdsverschil op de twee de maakte hij 2 min. 14.5. L Davidsen deed het voor de eerste keer ook aar dig met zijn 2 min. 26. De 50 m. schoolslag jongens moesten wij voorbij laten gaan daar de deelne mers uit ons rayon helaas niet aan wezig waren. De meisjes en dames konden echter op de 50 m. borstcrawl dit tekort aanvullen. Hoewel zij geen eerste plaatsen bezetten waren de tij den toch gunstig en wij vernamen van de trainer dat allen behoorlijk' in tijd gezakt waren. Een goed teken dus. Ook het herennummer 100 m. school slag was nog niet verzwommen, zodat het automatisch deze middag aan de beurt kwam. Noordelijk Noord-Hol land kwam hierop met zes deelnemers uit, waarbij Jonker v. d. Loo zich na 1 min. 28.4 als derde wist te klasseren. .Tammer genoeg werd P Gode gedis kwalificeerd Cziin tijd was 1 min. 27.0 sec.). Ook H v Rooy (Zeemacht) deed het lang niet slecht en hij bewees met zijn 1 min. 31.0 sec. zeer zeker aanleg te hebben, mits hij doelmatig traint Het laatste zwemnummer voor ons was de 3 maal 50 m. wisselslag est meisjes, waarbij onze ploeg wederom een derde plaats veroverde, terwiil do tweede ploeg gediskwalificeerd werd Ten slotte moesten de nolo-ers nog een keer te water. Als tegenstandevS kre gen zij een Nereuscombinatie. Het was een aardige partij die afsehuwelük ge hinderd. werd door een regelmatig foutief fluitende scheidsrechter. De snelers trokken zich hiervan gelukkig niet al te veel aan en maakten van de wedstrijd wat zè konden De Bruinvis sen ploeg deed het best en was beslist piet zwakker dan Nereus. waarvan vier spelers toch in de eerste en réser ve eerste klasse der competitie spelen Een bewiis dus. dat het zevental moet h-aebten het a.s. seizoen naar de twee de klasse te promoveren De einduitctotf luidt thans ais wiot- Neptunus 0 punten: DAW 4603 8' Nereus 4044 1: NNrt 5284 3. De Hermes-junioren reisden per tou ringcar naar Tietjerksteradeel en speelden, na eerst de Oldenhove be klommen te hebben, tegen de jongens en meisjes van de Leeuwarder hockey club. De Heldérse meisjes wisten met 120 te winnen. Deze hoge score kon vooral bereikt worden doordat de achterhoede van LHC zeer zwak was. Bij de jongens was het vóór de rust ren aardige gelijkopgaande partij. Hermes stond toen met 10 voor. On middellijk na de ranja maakte LHC gelijk en daarmee hadden ze blijkbaar meteen al hun kruit verschoten. Her mes bleef van nu af aan het spel vol komen in eigen hand houden en het knap samenspelende Hermes-binnen- trio zorgde nog voor vier doelpunten, zodat het einde kwam met een 5—1 overwinning voor Den Helder. gedaan en later verbroken, dan was hij nooit de gewetensheld van Worms geworden. Het standpunt van prof. Heering achtte spreker gevaarlijk. Bij de vraag, waar het geweten van daan komt, opperde spreker de moge lijkheid, dat het Gods stem is. Vele mensen hebben terecht een vrees voor het woord God. Met geen woord is zo zeer, en op oneerbiedige wijze, gesold. De humanist beschouwt het geweten wel als bovenpersoonliik. De werking van het geweten is het zich bewust worden van een heilige macht, die over ons gebiedt met souverein gezag. Met de aanmaning om het geweten onrustig te houden, daar niets zo ge vaarlijk is als een rustig geweten, be sloot spreker zijn rede, die door een geheel bezette zaal onder grote aan dacht gevolgd was. Mevr. Nieuwenhuis zorgde voor een passende muzikale omlijsting van het gesprokene. Tengevolge van roetafzetting ont stond in de Emmadwarsstraat een schoorseenbrandje. Lichte schade aan het houtwerk was het gevolg. De brandweer voorkwam erger. Enige automobilisten werden be keurd, omdat zij hun wagen aan de verkeerde kant van de Spoorstraat hadden geparkeerd. In het Timorpark speelden een paar kinderen met een oud geweer, dat blijkbaar aan de onlangs gehou den inzameling is ontsnapt. Het werd alsnog bij de verzameling gevoegd. Ondeugende elementen uit de jeugd amuseerden zich door stenen te gooien naar passerende auto's. Ook hadden zij het voorzien op enkele ra men van de schilderswerkplaats van de fa. Hoogerduyn aan de Prins Hen driklaan. En waarschijnlijk zijn zulke kwa jongens ook schuldig aan de vernie ling van het slot, waarmede de rij wielbewaarder bjj de Donkere Duinen zijn stalling afsluit. Uit de rijwielbergplaats van de Zeevaartschool werd ten nadele van één der leerlingen 'n fiets ontvreemd. Twee andere fietsen werden op het bureau gebracht, omdat zij ergens on beheerd waren aangetroffen. Aan de Middenweg wordt een hou ten stal gesloopt, omdat dit bouw werk bij de werkzaamheden aan de nieuwbouw in de weg staat. Dat wil niet zeggen, dat de onderdelen van deze stal nu voor Jan en allemaal bestemd zijn. Toch werden enkele houten delen van de stapel wegge nomen. Zaterdagavond moest de heer Winter aan een tweetal personen de toegang tot café „'Centraalweige ren, omdat daar een besloten avond werd gehouden. De visser Albert P. ,nam dat niet" en vernielde de spie gelruit. De politie kon hem in de kraag pakken en hem 'n welverdien de bekeuring geven. Het is aan het le team van de HTC gelukt de zware wedstrijd tegen de Schager T.C. met 62 te winnen. Het begin was dadelijk sensationeel. Een Loes Flotat, bezeten door de vaste wil revanche te nemen voor haar zware nederlaag in Schagen, speelde sterk, heel sterk, won de le set van mej. Bronder met 6—0, liep in de 2e set uit tot 52 en... zag deze voorsprong te niet gedaan. De HTC-ers hielden hun hart vast, zou zich dan toch hetzelfde spelletje herhalen van Schagen? Maar neen, deze 3 verloren games hadHen Loes net haar adem teruggegeven en met 7—5 wist ze het le puntje veilig te stellen, tevens een puntje dat toen verloren was gegaan. De best gespeelde partij van de dag was de gemengde dubbei tussen mej. Igesz-hr. Fielmich en mej. Holst-hr. de Vries. Zagen de Schagenaars kans de le set te winnen door werkelijk aan trekkelijk spel werden de 2e en 3e set door Den Helder gewonnen. Over de overige partijen kunnen we kort zijn. Mej. Kuiper was niet opgewassen tegen de oervaste mevr. Room. Teibler (die lang nog niet zijn vorm van vorig jaar terug heeft) won gemakkelijk van een Teriep, die we wel eens beter gezien hebben. De Vries won gedecideerd van Barneveldt. De heren dubbel, anders een van de spectaculaire nummers, werd van beide kanten danig verknoeid. De dames dubbel was veel aantrekke lijker. Ogenblik leek het. toen de HTC dames de le set met 62 wonnen een verrassing te zullen leveren, doch al lengs sloot de Schager combinatie be ter en beter en kansloos gingen de Helderse dames ten onder. Er was veel publieke belangstelling. A.s. Zondag staat de thuiswedstrijd tegen Groen-Wit op het programma. De raad van beroep voor de pers zuivering heeft de uitspraak van de commissie voor de perszuivering, waar. bU de heer S. Koning, alhier, werd ontzet uit het recht om in enige jour nalistieke of leidende niet-journalia- tleke functie in het perswezen werk zaam te zijn voor de tjjd van zeven jaar, vernietigd en hem uit dit recht ontzet voor de tyd van 1 Jaar, eindi gende 9 Augustus 1947. Betrokkene was sedert 1 Januari 1937 directeur van de N. V. „Hollands Noorderkwartier, uitgeefster van „De Heidersche Courant" en de „Schager Courant" en later van het „Dagblad voor Hollands Noorderkwartier". In Mei 1942 kwam een fusie tot stand met enkele andere Noordhollandse bladen, waarna gezamenlijk werd uit gegeven het „Dagblad voor Noord-Hol land". Bij de N. V. Dagblad voor N.- Holland heeft betrokkene aanvankelijk de functie vervuld van commissaris en sedert October 1943 van president- commissaris. De raad van beroep heeft hem het certificaat van geen bezwaar verleend. en u zult *s morgens weer kiplekker nit bed springen. Elke dag moet üw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. (Van 9 tot en met 14 Mei 1949) Bevallen; J. C. Makelaar—v. d. Velde, x. M. J. de Heus—v. d. Berg, d. M. E, van Woerden—Duncaxi, z. A. Frinks—Wust, y. P. C. J. Klingenhever—Pols, d. H. Koops—De Jong, z. J. v. d. Kuijl—Wisse, H. E. Nelemans—Tenhaeff, z. N. Smit— Tuithof, d, F. R. Dierx—Huisman, z. H. Kramer—Kiefer, d. Ondertrouwd: J. Ruiter en H. E. K. M. M. E. Wilken. - C. Kalis en J. C. Sehnit- fink. H. J. Franzani en P. C. Smit. T. Slotemaker en A. A. A. Klik. Getrouwd: S. Jongen en A. H. C. Broers. J. v. d. Berg en P. Korf. S. de Jong en L. Frankfort. L. Middelie en W. J. Bakekr. H. A. Bruijn en A. Peteds. Overleden: A. Riekwel (m), 60 jaar. J. A. Hillen (m), 63 jaar. T. v. d. Oord- Smit (v), 58 jaar. J. Mosk (m), SI jaar. Terwijl de openbare leeszalen en bibliotheken in verscheidene andere plaatsen zich ternauwernood op het bestaande peil kunnen handhaven, kan de O.L.B. te Den Helder bogen op een onmiskenbare vooruitgang. Het ledental Is nog steeds stijgende en het aantal hoeken breidt zich gestadig uit. Ook de allernood zakelijkste voorzieningen aan het gebouw konden in het afgelopen boekjaar worden aangebracht. Eén ding is Jammer: dat maar zo weinigen van de 895 Jaar leden hun belangstelling voor het reilen en zeilen der O.L.B. toonden door hun aanwezigheid op de vorige week gehouden ledenvergadering. Men zou daaruit kunnen opmaken, dat alle leden bijzonder tevreden zijn met de gang van zaken, en het niet nodig vinden om op zulk een leden vergadering bepaalde wensen of sug gesties naar voren te brengen. Dat zou het bestuur tot blijdschap kunnen stem men. Toch geloven we, dat men het prettiger gevonden had, wanneer wat meer leden ter vergadering waren ge weest. Zij hadden kunnen vernemen, dat het aantal afgegeven maandkaarten is gestegen van 2214 in 1947 tot 2763 in 1948. Er werden niet minder dan 87.914 boeken uitgeleend, wat een stij ging betekende van vijftien proc,ent. Op 31 December 1948 waren in de bi bliotheek 14.630 banden aanwezig (waaronder ruim 500 nieuwe), waaruit wel blijkt dat verscheidene boeken meerdere malen werden uitgereikt. Misschien hadden nog meer nieuwe boeken aangekocht kunnen worden, wanneer niet een bedrag van ruim vijfduizend gulden moest worden uit getrokken voor het herstellen van de gevel (die op instorten stond) en het bijbouwen van een biliotheekruimte, waarin 7000 boeken geborgen kunnen worden. Hiervoor werd een hoek van de tuin afgenomen. Waar in de zomer van het vorig jaar nog hortensia's en dahlia's prijkten, staan thans een paar duizend kostbare bloempjes uit de tuinen der Nederlandse, Engelse en Franse letterkunde. De nieuwe jeugdcatalogus is gereed. Nu is dus iedereen in de gelegenheid, om thuis rustig wat boeken uit te zoe ken en daarvan een lijstje samen te stellen. Dat bespaart de dames van de uitlening veel onnodig werk, en de kans op lange rijen voor de toonbank wordt er kleiner door! - Voor de uitreiking van de bon kaarten K/L 909 zijn morgen de fami lienamen Kun t/m L aan de beurt. - Zaterdag slaagden te Amsterdam voor het diploma binnenvaart de heren J. Pool, J. Groenhof, H. Broersma en J L. Koopman, allen uit Oudeschild. Zij zijn werkzaam bij de N.V. „Texels Eigen Stoombootonderneming". Vanavond wordt in „Musis Sacrum een contactsamenkomst van de Band NederlandIndonesië gehouden. Op 't programma staat een toespraak door de luitenant ter zee der le klasse U. F van Veen, declamatie door sergeant- torpedomaker J. F. Steindel zang door de heer K. Wal, en-verder o.m het op treden van de „Bandmeisjes". Aanvang 8 uur. - De wedvlucht vanaf Quiévrain had voor „Het Noorden" een gunstiger verloop, dan zich aanvankelijk liet aan zien. Met 'het oog op de slechte weers gesteldheid werden de vogels pas om j 0.20 uur gelost. De eerste vogel werd echter reeds om 14.44.45 uur geklokt. De laatste prijsvlieger kwam binnen om 15.0.4 uur. De prijswinnaars war.en: W. Manshanden 1, 26; G. J. Wittenberg 2. 4. 10. 21, 27; C. Bontes 3, 5, 12, 18; D. Blokker 6. 8, 15; J. Barendrecht 7; Gebr. Buis 9. 11, 17, 28. 30; M. Nellestein 13, 20. 24; W. Pluijmers 14; C. Kos 16; A. Rietveld 19, 29; Ch. Frinks 22; J. van Doorn 23; J Manshanden 25. - Donderdagmorgen om half tien zal ten raadhuize de officiële numme ring plaats vinden van de ingediende candidatenlijsten voor de gemeente raadsverkiezingen. De kiezers mogen bij deze gebeurtenis aanwezig zijn. MARINIERSKAPEL NAAR AXEL De Marinierskapel heeft het voorne men in September in Axel een con cert te geven. Vele mariniers, die in 1945 uit Duitse krijgsgevangenschap te rugkeerden, vonden bij de Axelse bur gerij 'n goed onthaal en grote «•<«tvrii. heid. Als blijk vart dankbaarheid hier voor wil de kapel de burgerij een con cert aanbieden. De „Johan Maurits" is gisteren niet de Noordzee opgegaan, zoals de bedoeling was, maar is door enige kleine repara ties opgehouden. Vandaag zal zij wel zee kiezen. De „Van Kingsbergen". die momen teel met adelborsten op de Noordzee 'n refonreis maakt, zal waarschijnlijk Vrij dag binnenlopen om in de Buitenhaven wat opgeknapt te worden. Daarna staat een grote oefenreis met adelborsten in de Noorse wateren op het programma; de eerste aanloophaven zal Oslo zijn Hr. Ms. ..Jacob van Heemskerck" is versierd met rode vlekken en krijgt binnenkort een grondverfpakje aan. Ook wordt er met de stoomketel geëx perimenteerd. waardoor telkens witte stoomwolken de pijp uit fluiten. Het verblijf in Den Helder zal nu misschien niet zo lang meer duren. De mogeltil; beid b«staat. dat het schip, evenals H-- Ms. „Tromp" zal deelnemen aan de vlootnianoeuvres op de Noordzee. Gevonden; alpinomuts (bruin) actetas met uurwerken en kralen; autoped (klein) mass. banden; bal (zwart); inwisselbon KB 905; notitie boekje; koffie-, kaas-, boterbonnen; ballpointpen; kinderbril; 2 broches; combinatietang; damesarmbandhorloge; bruine herenhandschoenen; herders hond; 3 jongensjasjes (blauw, grijs, bruin); kindermuts (wit); onderdeel weckketel; primus (dubbele)5 porte- monnaies met diverse inhoud; twee 3- wielige kinderrijwielen; kinderringetje met steentje; i paar kinderschoenen (zwart); gr. wollen shawl; sleutel ben zinepomp; grijze shawl met Schotse ruit; 2 kinderschoudertasjes; vulpotlood; 1 paar witte wollen dameswanten; brandstoffenzak; Verloren: 3 autopeds; broche (gouden vijfje); balen met meel (2 a 50 kg); hond (chow-chow); parapluie-hoes (geruit); handschoen, glacé; loonzakje, inh. f 18 en vac. bon; portemonnaie, geel/bruin; portemonnaie, blauw (inh. f 25); poppenwagen met pop; rijwieltas (dubbel); schooltas met boeken; 2 teke ningen (showroom gasfabriek en nieuw we plan J. Verf.weg); vulpen, blauw; zilverbon van f 2.50. Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. Voor de in „Veerburg" gehouden vergadering van de Schoolfeestvereni ging bestond meer dan gewone belang' stelling. Daaraan was, zoals de heer Geerligs in zijn openingswoord op merkte, waarschijnlijk de vertoning van de film, die het vorige jaar van het feest was opgenomen, niet vreemd. Mededeling werd gedaan van ingeko men dankbetuigingen der muziekveren - gingen „Concordia" en „Soli Deo Gloria" ,die beide bij haar jubileumvie ring een bedrag van f 25 hadden ont vangen. De heren P. Komen en De Wilde werden bij acclamatie resp. als penningmeester en secretaris herkozen. Na enige discussie werden de school reisjes vastgesteld. De grote groep gaat weer naar Schoorl en Alkmaar met de boot en de oudsten reizen met bussen naar Amsterdam. De eerste reis wordt geleid door de heer G. H. Geerligs. oe Amsterdamse door de heer J. van Neer den. Het feest is bepaald op de langste dag, 21 Juni. Van 30 Mei6 Juni, de week vóór Pinksteren, zal er gelegen heid zijn op de lijsten te tekenen. Het vorig jaar overtroffen de uitgaven de inkomsten. Dit tekort was nog uit een batig saldo van vorige jaren te bestrij den, maar gehoopt wordt dat de inteke ning thans minstens de uitgaven zal dekken. Velen maken van de schoolfeestdag een uitgaansdag en gaan dan ook per auto of per fiets naar Schoorl. Het kwam de laatste jaren nogal eens voor, dat de fietsers de terugreis dan met de school feestboot maakten. Met grote meerder heid werd besloten die niet meer toe te staan. Ook zal er streng op worden ge let, dat buiten de geleiders en de mu zikanten geen andere volwassenen de tocht aan boord meemaken. De film van het vorig feest, hoewel niet steeds even duidelijk, had aller belangstelling en aan het einde klonk een flink ap plaus als waardering voor het initiatief dat het bestuur in deze had genomen, zonder de alg. vergadering er over le kunnen raadplegen. Aan de gemeentelijke visafslag te Den Helder werd van 9 t/m 14 Mei 1949 aangevoerd: 2104 kg bot, 5395 kg gar nalen, 10 kg geep, 917 kg kaan, 440 kg kabeljauw, 213 g horsmakreel, 10266 kg schar, 12391 kg schol. 298 kg poon, 357 kg tarbot, 5878 kg tong 1550 kg wijting. IN DIENST De dienstplichtigen M. H. Worms- becher en L. M. Bosker, aan wie uitstel van opkomst voor eerste oefening was verleend, zijn thans opgeroepen om zich 4 Juli bij het Reg. Luchtvaarttroepen te Bussum te melden. P.J.G. IN VERGADERING BIJEEN In de ledenvergadering van de P.J.G., „Veerburg", heeft de heer Disselkoen uit het werk van Herman Heyermans voorgelezen, zeer tot genoegen van de aanwezigen. Na de pauze werden de ingeleverde vragen in discussie gebracht. Er werd niet voor alle een bevredigend ant woord gevonden. Het op 29 Mei te maken uitstapje kwam even ter sprake. De route is nog niet bepaald, maar het .is de bedoeling Schiphol en het Muiderslot te bezoeken en misschien ook een studio in Hilver sum. De volgende bijeenkomst wordt ge zamenlijk met de afdeling Wieringer- waard aldaar gehouden. PLATTELANDSVROUWEN OP REIS Ruijn veertig dames der afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen maak ten per autobus een mooie trip door N.- Holland. Eerst ging het naar West-Friesland, waar te Blokker het veilinggebouw werd bezocht. Hoorn was de volgende pleisterplaats; daar werd het Westfries museum in ogenschouw genomen. Te Monnikendam werd koffie gedronken alvorens het gezelschap zich naar Mar ken begaf. In Amsterdam werd de Hol- landia Regenkledingfabriek met een be zoek vereerd en het hele fabricagepro ces op de voet gevolgd. Na 'n gezamen lijke maaltijd keerde men welvoldaan via de duistreek huiswaarts. Het is Zondag een slechte dag ge worden voor de voetbalclub Petten, Alle drie clubs, n.1. het eerste, derde en de adspiranten, hebben van Hol- landia verloren, zij het dan dat de ad- spiranten zich goed hebben geweerd. De jongens wisten tot drie minuten vóór het einde de stand gelijk te hou den. In de laatste minuten wisten de Hollandianen nog het winnende doel punt te scoren. Geen slecht resultaat voor de P-adspiranten tegen de kam pioenen. Petten 1 kwam met vijf invallers uit en verloor met 4—1. De rust ging in met 3—1. Van de zijde van Petten was het een zeer middelmatig spel. Daarentegen zaten de jongens van Tuitjehom goed op de bal; zij heb ben verdiend gewonnen. Petten 3 die Holl. 3 thuis op bezoek had, kon zelfs de eer niet redden en verloor met 04. Het zal Zondag a.s. wanneer ver moedelijk de Gouden Kruis competi tie weer begint, beter moeten. t» het De heer J. H. Roggeveen, voorzitter der V.V.V. te Bergen, heeft plotseling als zodanig ontslag genomen, wat ee? zware slag voor het V.V.V.-werk bg. tekent. De heren Tesselaar en Smit te Warmenhuizen hebben een anti- wierschroef voor binnenboord-motoren vervaardigd en op deze vinding be reids octrooi aangevraagd. Q De hee- J G. D. Emmerig, sedert 1913 bode. conciërge in het gerechtsgebouw Alkmaar, verlaat Woensdag a.s. ambtelijk leven. Vandaag wordt te Blokker het derde gebouw van de veiling „Op Hoop van Zegen" officieel in gebruik genomen, n De gemeenteraad van Oosthuizen ver- leende een crediet van 69.50 voor de* aankoop van een nieuwe ambtsketen voor de burgemeester, omdat de oude door de Duitsers is gestolen. Missing Research Uruit van de RAp meent, dat nog bijna 50 neergestorte vliegtuigen op de bodem van het IJsel- meer moeten rusten. Radio Mos te Enkhuizen heeft voor de pers een prima werkend televisie- toestel gedemonstreerd. Voor het Ambtenarengerecht te Am sterdam diende opnieuw de zaak van de geschorste Beverwijkse gasdirecteur die weliswaar door de Centrale Raad van Beroep in zijn functie is hersteld doch aan welk besluit de gemeenteraad weigert uitvoering te geven. fe IJmuiden is wegens slechte bedrijfs- resultaten de helft van de trawler- vloot, die 55—60 schepen telt, uit dë vaart genomen. Te Castricum is sprake van een nieuw vacantie-systeem voor schoolkinderen; in dezelfde week dat de 86 leerlingen van de o. 1. school bij pleegouders te Rheden vertoeven zullen honderd schoolkinderen uit het Gelderse plaatsje in Castricum logeren. V Te Zaandam is een drie-jarig jonge tje ten huize van zijn grootouders in de Poortstraat in een teil met kokend water gevallen en aan de bekomen verwondingen overleden. Kis je lange cle haven rijdt of wandelt, be hoeven het niet altijd de schepen te zijn, die je aandacht boeien. Er zijn nog heel wat andere en niet minder interessante dingen, die zo'n haven kantje aantrekkelijk ma ken Gistermorgen in de stralende zon fietsten we langs de kaden, waar hier en daar een paar vissers hun netten zaten te boeten. Matrozen van de „Tromp" waren bezig dekens te kloppen eji op het gras uit te spreiden. De „Johan Maurits" werd afgespoten en ge sopt en overal waren de vlugge Jantjes doende met schuren en kloppen. We reden tot de schut sluis en stonden daar een tijdlang stil. Wat was he' rustig daar! Van de PW klonken de stemmen van werkende mannen. Een klein meisje met een vuurrood alpino'tje speel de aan de overkant van de sluis in het gras en haar helle stemmetje praatte daar voortdu rend. Auto's zoemden over de basculebrug en ver daarachter waren de landen groen. We zetten de fietsen tegen een hekje en gin gen liggen op de dikke qroene grasmat, die helt bij de schutsluis. Lui la gen we daar en zeiden niehs, luisterden alleen maar naar die verre ge luiden. Warm was de zon over onze gezichten en handen, onze ogen knip- nerden tegen het schelle licht. En opeens ivas daar de merel en hij zong en floot en jubelde hoog boven ons. Ome ogen zochten hem en vonden het dansende zwarte verenbaüetje op de hooaste tak van een boom. Volle tonen parel den over ons heen en uibelden in het zonnicte blauw van de lucht, die 'Morzeefd leek van licht „De Merel" van Garmt Stuivelink kwam ons in de gedachten, maar we vonden de xcoorden niet. Toch begrepen we de bedoeling van dat ge dicht beter dan ooit te voren. De stem van de merel zelf vertelde h't 07? k» De begrafenisvereniging „De Laatste Eer", gevestigd te Julianadorp, hield Vrijdagavond haar jaarvergadering. Aanwezig waren 21 leden. De voorzitten de heer J vd Akker, opende met een hartelijk welkom, waarna de notulen van de vorige vergadering werden ge lezen door de secretaris, de heer K. Ra ven. De penningmeester, de heer C. Veeter, bracht het financiële verslag uit, waarbij bleek, dat het afgelopen jaar voor de vereniging een batig saldo had opgeleverd. In het afgelopen ver enigingsjaar werden door de vereniging 9 begrafenissen uitgevoerd, waarvan 5 van leden en 4 van niet-leden. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer J. Heethuis. Bij de bestuursverkie zing werd de aftredende secretaris, de heer K. Raven, herkozen. De vergoedin gen voor secretaris en penningmeester werden respectievelijk met f 10 en f 15 per jaar verhoogd. Ook werd besloten de tweede volg auto weer voor een jaar te handhaven. Er zullen ook enige paren nieuwe hand schoenen besteld worden. De vereniging. die al lid was van de Provinciale Bond van begrafenisvereni gingen is nu ook lid geworden van de Landelijke Bond. Binnenkort zal een circulaire ver spreid worden om de inwoners van Koegras, die nog geen lid zijn van deze nuttige vereniging, op te wekken zich bij „De Laatje Tor" aan te sluiten. JVC I nam deel aan de nederlaagwed- strijden. uitgeschreven door de sport club „Zeemacht". De wedstrijd begon met de stand 1—1 en eindigde, zoals hij begonnen was. Geen van beide partijen wist het doel te vinden, hoewel de kansen aan beide zijden legio waren en het soms ook maar weinig scheelde. Het was een van beide zijden fair gespeelde wedstrijd. Zondagmiddag werden op het JVC- terrein twee wedstrijden gespeeld, n.1. eerst de wedstrijd JVC 3 tegen WGW 4, die door JVC 3 met 40 werd gewon nen. Daarna speelde JVC 2 tegen WGW 3. Ook dit elftal van JVC wist een flinke overwinning te behalen. De uit-'gg was 61. Vóór de aanvang van beide wedstrijden werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachte nis van de beer Sr>eur, die jaren lang de vereniging gediend heeft, de laatste jaren was hij consul van JVC. De vorige Donderdag, toen JVC I een wedstrijd speelde tegen Zeemacht, wou hij ondanks zijn wankele gezondheid met zijn club mee. Tijdens de wedstrijd werd hij onwel en moest naar huis ver- yee-d worden, waar hii. zondor bij ken nis te zijn gekomen, is overleden. qroe- onverschilliq strak gelaat en gaan v°orbij...." Ze groeten wel, maar blijven on beroerd en oaan voorbij Hoe diktoijls zijn wij voorbij gegaan, zonder te zien Geboren: Nicolaas C. G.', z. v- Tuin en E. Spaansen; Janny J-, d. v- J. M. Moerland en T. Hooiveld. Ondertrouwd: W. Broersen en G. Blom; C. W. Hoogschagen en A. "e Boer; J. J. Ktiijs en A. Groot; J. Wijnja en L. Baaijens. w Getrouwd: J: A. Kruyer en A. B- Tuin; G. Zwaan en H. M. Kort; F.»- J. van Straaten en A. A. van der Lin den; R. Th. Luijkx en C. A. Johannes, D. de Jong en T. Brugman. Overleden: Beers, Christina, ech genote van G. Plevier. OPBRENGST COLLECTE. Door cle afdeling „Zype-Callantsoog van „Het Witte Kruis" wordt alhier een collecte gehouden, waarvan e opbrengst ten goede komt aan de be strijding van de tuberculose. In Zjjpe is de collecte afgelopen. De °P brengst bedroeg aldaar niet minde dan ruim 500.Een woord va dank aan de gevers en een woord va" lof aan Zr. Houter, die deze eollee in dit deel der gemeente heeft ve zorgd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2