DrBee! tegen v. Royen-Rum-overeenkomst Kort Bestek Nieuw-Zeeland-luchtrace in 1953 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Truman over het Nederlandse herstel Revolver ging af Kleine meerderheid in Oost-Berlijn stemde „Ja" Waar de renners zullen passeren Woensdag 18 Mei 1949 74e Jaargang No. 10583 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna tferstel van de Republiek en staking van staalkundige vormgeving de bezwaren Regeringsverklaring in de Tweede Kamer Republikeinse noodregering wan trouwend tegenover Nederland Uitlatingen lopen uiteen Tweede conferentie voor Sumatra In het tweede stadium Over lot der Italiaanse koloniën is beslist Een interessante kettingbrief Sinaasappelen komen vrij De K.L.M. heeft nog niet ingeschreven Fanny in de Ver. Staten Borgsom van Eisler geconfiskeerd Neger njarig meisje te Coirle aangerand Gevallen in Indonesië BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties v„Juttertjes"> tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— hij vooruitbe taling, plus incassokosten Minister van Maarseveen heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een ver klaring afgelegd omtrent de ontslagaanvrage van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon in Indonesië. De bewindsman verklaarde, dat Dr. Beel zich niet kan verenigen met de vorm en omvang van het herstel der Republiek en de ver plichting om voorlopig verdere staatkundige vormgeving op Java en Sumatra te laten rusten. se gebieden, dat de regering ten on rechte heeft verklaard, dat de BFO haar volledige instemming heeft be tuigd met de Nederlands-Republikeinse overeenkomst. Men heeft bezwaren te gen de punten 4, 5 en 7 van de verkla- ving van dr. v.Royen, omdat daarbij on voldoende rekening wordt gehouden met de belangen van Sumatra en om dat de delegaties van Sumatra voor het sluiten van de overeenkomst niet door de Nederlandse delegatie zijn geraad pleegd. Te dien aanzien zij opgemerkt, dat dr. van Royen voor het afleggen van zijn verklaring een bespreking had met de voorzitter en de ondervoorzitter van de BFO-delegatie. Uit naam van hun delegatie deelden deze mede, dat zij geheel met het statement instemden, wat vervolgens werd bevestigd in het perscommuniqué van de BFO. De H.V.K. gaf overigens te kennen, dat het naar zijn overtuiging nood zakelijk was voor de tenuitvoerlegging van dit beleid in Indonesië iemand te benoemen, die geloof heeft in de moge lijkheid deze nieuwe gedragslijn te realiseren. Ten einde echter de moei lijkheden van de regering niet te ver groten, was hij bereid het verdere ver loop van de preliminaire conferentie af te wachten. De regering deelde de HVK mede, dat het kabinet het zeer op prijs stelde, dat hij onder de moeilijke omstandig heden van het ogenblik ondanks zijn ernstige bezwaren zijn post niet ver liet; waarbij het kabinet de hoop uit sprak, dat de verdere ontwikkeling het de HVK mogelijk zou maken ook na de preliminaire conferentie aan te blij ven. Bij de wens dr. Beel als HVK te behouden liét het kabinet zich leiden door de overweging, dat de HVK door zijn grote persoonlijke kwaliteiten in Indonesië algemeen gezien en geres pecteerd is, en dat zijn figuur er borg voor stond, dat de gevallen beslissing van de regering, niettegenstaande de bezwaren, die de HVK daartegen had, loyaal zou uitgevoerd worden. Ih verband daarmede leefde in de boezem van het kabinet de krachtige hoop, dat de HVK ook na afloop van de preliminaire conferentie zou aanblij ven. Het kabinet moest echter alle hoop om de HVK tot aanblijven te be wegen, laten varen. Het kabinet heeft dit sterk betreurd, mede om de reac ties welke deze ontslagname in Indo nesië, in Nederland en in het buiten land kan hebben. De" regering is er echter van overtuigd, dat de HVK zijn vervanging in 's lands belang noodza kelijk aoht. Uit dien hoofde eerbiedigt zij het besluit van de HVK en zal zij spoedig de benoeming van zijn opvol ger doen plaats vinden. Het telegram van Sumatra De regering maakte van deze gele genheid gebruikt om opheldering te geven inzake het telegram van de de legaties van verschillende Sumatraan- Het Federalistische Indonesische Dag blad „Warta Indonesia" schrijft dat Sjafruddin een communiqué heeft uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat de noodregering haar standpunt ten aan zien van de overeenkomst van Batavia nader zou bepalen zodra daaromtrent nadere berichten zouden zijn ontvan gen van Sukarno en Hat.ta. „Warta Indonesia" wijst er op, dat dit commu niqué van Sjafruddin in wezen afwijkt van hetgeen Rum bekend heeft gemaakt en waarin gezegd werd, dat de nood regering op Sumatra ten volle achter de overeenkomst stond, een standpunt dat Moh. Rum nog altijd volhoudt. Het te Medan verschijnende Republi keinse blad „Waspada" meldt, dat Sjafruddin aan Moh. Rum voorgesteld heeft dat de leiders op Bangka de nood regering ergens op Republikeins gebied zouden ontmoeten teneinde overleg te plegen. Bovendien heeft Sjafruddin in een telegram uiting gegeven aan het wantrouwen, dat de Indonesiërs zouden koesteren tegenover de Nederlandse voornemens. Op grond daarvan dient, volgens Sjafruddin, te worden aange drongen op meer waarborgen van de zijde van Nederland. „Merdeka" verneemt, dat het aan da noodregering overgedragen mandaat elk ogenblik kan worden ingetrokken, nadat alle Republikeinse ministers een kabinetszitting hebben belegd. Moh. Rum heeft aan „Merdeka" verklaard, dat het standpunt van de Republikeinse noodregering niet als uitgangspunt kan worden gebruikt, omdat de verschillen de uitlatingen elkaar tegenspreken. De regering kan zich niettemin voor stellen, dat vooral in de sfeer van scherpe tegenstellingen, welke tot dus ver de verhoudingen in Indonesië be heersten, de vrees is ontstaan, dat door dit staatkundig bestand een ernstige belemmering in de weg zal worden gelegd aan het federale streven in Su matra, dat reeds in verschillende uit het volk voortgekomen bewegingen naar buiten was getreden. De regering heeft deze bezwaren ernstig onder de ogen gezien, maar acht ze niet over wegend. Voor de debatten over de regeringsverklaring zie pag 3 Door de te Batavia vertoevende delegaties van Sumatra is besloten tot het houden van een tweede conferen tie voor Sumatra op 27 Mei te Medan. De agenda vermeldt o.m. besprekin gen over de verklaring van Dr. van Royen en Moh Rum; de positie in de B.F.O.; de positie van Sumatra bij de komende inter-Indonesische bespre kingen en de eventuele Rcrnde Tafel conferentie te Den Haag en de inter ne organisatie en de richtlijnen met betrekking tot de staatkundige ont wikkeling. In zijn Maandag j.1. aan het Congres uitgebrachte rapport over de werk zaamheden van de ECA in het laatste kwartaal van 1948, heeft Truman o.m. verklaard, dat tot de landen, welke zijn gevorderd tot het tweede stadium van herstel en welke uitgebreide investe ringsprogramma's uitvoeren om hun economische leven aan te passen, ook Nederland behoort. Hij -verklaarde, dat de Nederlanders met steun van de ECA trachten een waardevermindering van het resteren de industriële en landbouwvermogen te voorkomen, de vitale bedrijven herstel len, welke tijdens de oorlog bescha digd zijn, nieuwe bedrijven oprichten, welke noodzakelijk zijn voor de snel aanwassende bevolking en de industrie- en uitbreiden als basis voor de levens- Student om het leven gekomen Gistermiddag demonstreerde de Chi nese student T. op zijn kamer in de H. de Grootstraat te Delft 'n revolver aan enige vrienden. Plotseling ging het vuurwapen af, waardoor T. door een kogel aan het hoofd werd getroffen. In zeer ernstige toestand is het slacht offer naar het „Oude en Nieuwegast- huis" overgebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. DOODSTRAF GEëlST TEQEN DUITS KAMPBEWAKER De advocaat fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. B. J Besier, eiste gistermiddag de doodstraf tegen de 5-ijarige Duitser Heinrich Anton Dohmen uit Duisburg, die tijdens de bezetting bewaker was in het kamp Amersfoort. Ren lange rij van getuigen schilderde weer de gruwelen, die dooi deze Duitser in het kamp bedreven zijn. Het Hof zal op 31 Mei uitspraak doen. Weerbericht Verwachting tcrt Woensdagavond. Veranderlijke bewolking nee vooral in het binnenland op e meeste plaatsen nog enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen luid en Zuidwest. Iets lagere 'emperaturen dan gisteren. Woesoeng gevallen In een officieel regeringscommuniqué wordt toegegeven, dat een communisti sche strijdmacht van 2000 man de be langrijke stad Tsjoeansja, ongeveer 26 km ten z.o. van Woesoeng, is gepas seerd en optrekt naar de monding van de Whangpo. Volgens een bericht van de commu nistische radio, dat in San Francisco is opgevangen, hebben Chinese com munistische troepen in een opmars van 80 km Nanping, 140 km ten Noord- Westen van de haven Foetsjou, ver overd. Nanping is aan de rivier de Min, die langs Foetsjou, de hoofdstad van de provincie Foekien, stroomt, gelegen. vatbaarheid na beëindiging van het Europese herstelprogramma. Truman legde er de nadruk op, dat de industriële en landbouw-productie gedurende 1948 snel stegen en dat de industriële activiteit in het laatste kwartaal van dat jaar een niveau heeft bereikt van ongeveer 20 pet. boven 't vóóroorlogse peil. Niettemin is 'n voort durende vergroting ven de industriële productie noodzakelijk ter voltooiing van de investeringsplannen, aldus Tru man en zelfs dit zal niet veel verbete ring kunnen brengen in de levens standaard, welke laag is in verhouding tot andere Westeuropese landen en ver beneden het vóóroorlogse niveau. Truman verklaarde, dat het herstel van de Indonesische handel een be langrijke factor is in het Nederlandse herstelprogramma. GEEN AMERIKAANSE LENING AAN SPANJE? Volgens een bericht van de „New X'ork Herald Tribune" uit Washington heeft de Amerikaanse export-import- bank het Spaanse verzoek om een lening van de hand gewezen. Lybie over tien jaar souverein De Algemene Vergadering der V.N. heeft haar goedkeuring gehecht aan een resolutie, die bepaalt, dat Lybië over 10 jaar onafhankelijkheid verkrijgt en Cyrenaica onder trustschap van Enge land wordt gesteld. De eerste resolutie werd aangenomen met 48 tegen 8 stemmen en 1 onthou ding, de tweede met 36 tegen 17 stem men en 6 onthoudingen. Tegen de twee de resolutie stemden onder andere Birma, de zes leden van de Slavische groep, Egypte, Guatemala, Haiti, Israël en Pakistan. India onthield zich van stemming. Aan Frankrijk werd het trustschap over Fezzan verleend met 36 tegen 15 stemmen en 15 onthoudingen. Tegen stemden onder meer de Arabische en de Slavische groep, Birma en de Philippij- nen. Het voorstel, Italië na 1951 trustschap over Tripolitanie te verlenen verkreeg niet de vereiste meerderheid van twee derde en werd verworpen met 33 stem men voor en 17 tegen, terwijl 8 afge vaardigden zich van stemming onthiel den. Een Iraans amendement, Lybie on middellijk onafhankelijkheid te verle nen werd met 27 tegen 23 stemmen en 9 onthoudingen verworpen. Op het ogenblik circuleert in ons land een internationale kettingbrief, de „chain of good luck" genaamd. Eni ge dagen geleden is deze kettingbrief via een Amerikaans perskantoor naar ons land verzonden. De achtergrond van deze kettingbrief is, als de verha len waar zijn, interessant. De persoon, die deze ketting breekt, ZOU ongeluk ontmoeten. De brief mag, zo luidt het verhaal, niet vastgehouden worden, maar moet binnen 72 uur worden verspreid. Een Philippijns legerofficier won zijn eerste sweepstake toen hij deze brief doorzond. Roose- velt werd voor de derde maal tot pre sident gekozen van de Verenigde Sta ten, 52 uur nadat hij deze brief had ontvangen. Kapitein Romeo, die de ketting verbrak, stierf 72 uur nadat hij de brief ontvangen had, zo zegt men. Detective Segung Villeneuve van het Belgisch legioen, die om de ketting spotte, zou een plotselinge dood op 14 Juni 1948 gestorven zijn. Vele ongeldige stemmen en aanzienlijke oppositie Bij de verkiezingen in de Sowjet- zone van Duitsland bedroeg het aantal ja-stemmen in Oost-Berlijn 58,1 pro cent van het totaal aantal geldige stemmen. Meer dan tien procent van de uitgebrachte stemmen was ongel dig. De gedetailleerde cijfers voor Oost- Berlijn zijn: aantal stemgerechtigden: 947.313. Uitgebrachte stemmen 864.456. Geldige stemmen 768.984. Ja stemmen 446.662. Neen-stemmen 322.322. De kiezers konden met „ja" hun goedkeuring geven aan en met „neen" afwijzen een gemeenschappelijke lijst van candidaten van alle partijen de socialistische eenheidspartij, de libe raal-democratische partij, de christe- lijk-democratische partij en de natio- naal-democratische partij en van de massa-organisaties en vakbonden. De stemming was vrij en geheim. Volgens met Westelijke vergunning verschijnende bladen te Berlijn was op verschillende wijze pressie uitge oefend óm „ja"-stemmen te verkrijgen en was er veel bedrog gepleegd bij de telling. Naar „Het Vrrje Volk" verneemt, zal de distributie van sinaasappelen in de loop van Juni worden beëindigd. Dit tijdstip houdt ten nauwste ver band met- de oogst in de exporterende landen. De vruchten, die nu nog on derweg zijn naar Nederland (o.a. uit Kaapstad) zullen tot de laatste partij behoren, die door de overheid wordt gedistribueerd. M°8e u nooit overkomen wat op het ogenblik de 14-jarige Engel se schooljongen Michael Nippisley overkomt. Ik weet niet óf het in zijn naam zit, maar hij heeft in ieder ge val al negen dagen de niesziekte. Om de drie seconden zegt 'ie „hatsjie". Na tuurlijk zijn de journalisten met deel nemende gezichten naar hem toe ge sneld. Hij vertelde: „Ik denk dat ik nu al 136.000 keer geniesd heb. Dat kan toch niet altijd duren, 't Zal nu wel gauw over zijn". En hij niesde voor de 136.001ste keer. De oorzaak van deze niesziekte is hooikoorts. Het slachtof fer heeft reeds honderden telegram men en telefoontjes ontvangen met raadgevingen. De aanbevolen gene zingsmethoden variëren van het drin ken van champagne tot het slikken van castorolie en pepermunt. Een hyp notiseur heeft Michael 30 minuten in trance gebracht. Het niezen hield op. Toen de jongen bijkwam begon het echter weer. En hij heeft al 10.000 keer moeten aanhoren dat de omstan ders „proost" tegen 'm zeggen. Is 't niet om zottelijk van te worden? In Boston is een klein tweepersoons vliegtuig geconstrueerd, dat een mini mum-snelheid van 43 kilometer per uur kan bereiken en op een terrein van de grootte van een tennisbaan kan landen. Er is drie jaar aan gewerkt. Het toestel ziet er als een ^gewoon vliegtuig uit, maar maakt niet veel meer lawaai dan een auto. Volgens de uitvinders ligt het toestel vast in de lucht en is na 100 meter reeds vol de ende opgetrokken om over een ge bouw van vijf verdiepingen heen te vliegen. De landingssnelheid zou ge ringer zijn dan die van een parachu tist. Kortom: eon vliegtuig voor ner- vtuze zielen, voor uw opoe en uw sui kertante. peeds had ik het genoegen u te melden dat een meneer in Eder- veen een reebok in zijn tuin ving. En ik moest u in spanning laten over de vraag: wat gaat er mee gebeuren? Welaan: Een telefoontje met de direc tie van het Nationale park „De Hooge Veluwe" had tot gevoig, dat er spoe dig een auto in Edqrveen arriveerde, om de vangst in ontvangst te nemen. In het Nationale park werd het wild in vrijheid gesteld. Onze bijzondere medewerker voor reebokken meldt: Een jaar geleden werd op eveneens ongewone wijze de levende have van het Veluwse natuurreservaat verrijkt met een reebok, die in de Waal bij Varik zwemmend werd aangetroffen en door de veerman op het nippertje Over een paar dagen wil heel Holland er haring ,of kuit van hebban. gered kon worden. „De Hooge Velu we" is een veilig tehuis voor derge lijke verdwaalde viervoeters. Mocht er een reebok schuilen onder de keuken tafel, bel dan gerust op. In Carmar- thenshire (Wales) is men op een graf gestoten, waarin zich een skelet be vond, dat volgens deskundigen dui zenden jaren oud is. Het skelet lag met opgetrokken knieën, zodat men vermoedt, met het stoffelijk overschot van iemand te doen te hebben, die tussen 2000 en 1800 vóór Christus in Engeland heeft geleefd. In die tijd be groef de bevolking namelijk haar do den in deze houding en vaak met het gelaat naar 't Oosten gericht, 's Lands wijs, 's lands laatste eer. Te Saigon zijn handgranaten ge worpen waardoor een Chinees is gedood, terwijl 43 Indo-Chinezen werden gewond. Te Osnabrück is bekend gemaakt, dat twee Polen, die zich in de nabijheid van Detmold op hielden, zijn gearresteerd, onder ver denking betrokken te zijn geweest bij de moord op Sir John Sheehy, die as sistent-financieel adviseur was van de Britse militaire gouverneur in Duits- and. In een telegram uit Belgrado vordt gemeldt, dat de Zuidslavische na- ionale vergadering 'n voorstel van de >rocureur-generaal heeft aanvaard, strekkende tot het in arrest stellen van twee afgevaardigden, „die zich schuldig hebbei. gemaakt aan daden van afvalligheid jegens hun volk en land". Q Te Calcutta is een auto met zeven personen van wie vier Zweedse zeelieden waren, in het water^ gere den; alle Inzittenden zijn om het leven gekomen. Hier is dan het volledige parcours waarlangs op Hemelvaartsdag de renners zullen moeten rijden in de strijd om de zilveren Dagbladbeker: Alkmaar, Egmond aan de Hoef, Bakkum, Limmen, Uitgeest, Beverwijk, Uitgeest, Limmen, Bakkum, Egmond aan de Hoef, Alkmaar, Omval, Scher- merhorn, Middenweg-Beemster, Avenhorn, De Hulk, Berkhout, Hoorn, De Bruine Hengst, Enkhuizen, Andijk, Wervershoof, Medemblik, Lambert- schaag, Aartswoud, Waardbrug (Kolhorn), De Stolpen, De Kooi, Den Hel der, Julianadorp, 't Zand, De Stolpen, Schagen, Zijdewind, Niedorper Ver laat, Sluis Noord-Scharwoude, Boterdijk, Huigendijk, Omval, Alkmaar. Hierbij zullen de volgende wegen worden gevolgd: Waagplein, Houttil, Langestraat, Kerkplein, Gasthuisstraat, Zevenhuizen, Geesterweg, Scharloo, Bergerweg, Hoeverweg, Herenweg, prinvinciale weg LimmenBakkum, Uitgeesterweg, provinciale weg HembrugLimmen, Assumer Tolweg, pro vinciale weg (Hoogdorperweg en Tolweg), Hoflanderweg, Alkmaarseweg, Schans, Meeresteynstraat, Adrichemstraat, Koudehorn, Wijkermeerweg, Noorderweg, Vuurlijn, St. Aagtendijk, Hoflanderweg, vandaar terug langs dezelfde wegen tot en met de Bergerweg in Alkmaar. Vervolgens langs Jan van Scorelkade, Kruseman van Eltenweg, Helderseweg, Kanaalkade, Friesebrug, Kanaaldijk, Nieuwe Schermerweg, provinciale weg Alkmaar— Schagen (zuidelijk gedeelte), weg langs de Noordervaart (noordzijde), Pro vinciale weg, provinciale weg AlkmaarSchermerhornDe Hulk, Midden weg, provinciale weg Alkmaarde Hulk, provinciale weg Purmerend Hoorn, Provinciale weg, Westerdijk, Breed, Grote Noord, Kaasmarkt, Grote Oost, Kleine Oost, Schellinkhouterdijk, provinciale weg HoornEnkhuizen, Provinciale weg, De Streek, Koepoort, Westerstraat, Paulus Potterstraat, Het Spaans Leger, Sijbrandsplein, Noorderweg, Oosterdijk, Broekoord, Geuzenbuurt, Moelhoek, Kerkbuurt, Krimpen, Bangert, Kagerdijk, Onder- dijk, Hogendijk, Oosterzeedijk, Voor-Eiland, Hoge Steeg, Wester-Haven, Ridderstraat, De Oude Haven, Westerzeedijk, Dijkweg, Rijweg langs de Westfriese Omringdijk, Westfriese Zeedijk, Groetweg, Schagerweg, Haven weg, provinciale weg SchagenKolhorn, Rijksweg De StolpenDe Kooi Den Helder, Binnenhaven, Zuidstraat, Keizersbrug, Keizerstraat, Spoor straat, Koningstraat, Kerkgracht, Singel, Huisduinerweg, Tuintjesweg, Duinweg, Jan Verfailleweg, Doggersvaart, Nieuwe weg, Lange Vliet, weg langs de Lange Vliet, weg langs de Scheidingsvliet, Rijksweg langs het Noordhollands Kanaal tot De Stolpen, provinciale weg SchagenKolhorn, provinciale weg SchagenDe Stolpen, De Loet, Herenstraat, Markt, Ge dempte Gracht, Molenstraat, Nieuwe Laagzijde, Stationsweg, provinciale weg AlkmaarSchagen, Provinciale weg, Westdijk, provinciale weg Alk maarSchagen, Nieuwe Schermerweg, Kanaaldijk, Friesebrug, Kanaal kade, Geestersingel, Kennemersingel, Kenenmerstraatweg, Prins Bern- hardlaan en Sportparklaan naar het Sportpark te Alkmaar. Naar wjj vernemen heeft de Havil- land vliegtuigen en motorenfabriek Us eerste ingeschreven voor de lucht vaartwedstrijd EngelandNieuw Zee land, die in 1958 zal worden gehou den. De verwachting is, dat deze wed strijd niet veel zal verschillen van de beroemde Melbourne-raee van 1934, waarin de wereldbekend geworden „Uiver" eerste werd in de handicap race. Verwacht wordt, dat de wedstrijd van 1953 in de eerste plaats een inter nationale snelheidswedstrijd zal zijn en dat hij daarnaast ook weer een handicapwedstrijd zal omvatten. Was de Melbourne-race van 1934 de wedstrijd voor de vliegtuigen met „normale" motoren, de Nieuw Zee land-race zal vermoedelijk meer vlieg tuigen met straalmotoren aan de start brengen dan toestellen met de orthodoxe, De winnaars van de snelheidswed strijd legden de afstand in 1934 af in twee dagen, twee en twintig uur en vier en vijftig minuten. De winnaars van de handicaprace, de KLM'ers, hadden er slechts drie dagen, twintig uur en vijf en vijftig minuten voor nodig, in welke wedstrijd het nood landingsoponthoud van acht uur en vijf en dertig minuten te Albury nog is inbegrepen. Wanneer de wedstrijd in 1953 door gaat, kan men er op rekenen, dat de afstand door de snelheidsmonsters, die over vier jaar aan de markt zul len zijn, binnen een dag zal worden afgelegd. De eventueel deelnemende verkeersvliegtuigen zullen er vermoe- lijk slechts anderhalve dag voor nodig hebben. Naar wjj bij navraag van de zijde der KLM vernemen heeft de Neder landse luchtvaartmaatschappij voor lopig nog niet het plan in te schrjj- Na aankomst te New York heeft Fanny BlankersKoen vóór haar door reis naar Californie een heel officieel programma moeten afwerken. De Ne derlandse consul-generaal in de Ver. Staten, mr. W. CnoopKoopmans, had een persconferentie in de Nederlandse club gearrangeerd. De allereerste vraag die de Nederlandse athlete kreeg te be antwoorden was, hoe zij het toch klaar speelde de taak van moeder en huis vrouw met een dagelijkse training te combineren. Later op de dag ver scheen Fanny voor de televisie. Fanny Blankers-Koen gaf gisteren in een interview te New York te ken nen. dat zij van plan is. zich het vol gend jaar terug te trekken, en wel na de Europese kampioenschappen. ven. Zjj wil de ontwikkeling der luchtvaart afwachten en zich moge lijk te z(jner tijd nader beraden over het deelnemen aan de wedstrijd. De door Gerhart Eisler gestorte borgsom van 20.000 dollar is door het districtsgerechtshof te Washington geconfiskeerd. Er is eveneens een ar restatiebevel uitgevaardigd tegen Eisler, als een persoon, die niet in aanmerking komt voor in-vrijheid- stelling op borgtocht. De Amerikaan se regering zal trachten door middel van dit arrestatiebevel de uitlevering van Eisler te doen bewerkstelligen. Een maand geleden werd Eisler schuldig bevonden aan onwettige han delingen in verband met zijn paspoort en aan minachting van het Ameri kaanse Congres door te weigeren ge tuigenis af te leggen voor 'e commis sie tegen on-Amerikaanse activiteit. Maandagavond is het negenjarig dochtertje der familie A. van G. te Goirle door een tweetal voorbijgangers met bloedende verwondingen aange troffen. Het kind riep de hulp der pas serende mannen in en vertelde hen, dat zij was gestoken. Het meisje is near het ziekenhuis te Tilburg ver voerd. Gisternacht was het levensge vaar geweken. Uit een onderzoek kwam vast te staan, dat het meisje het slachtoffer is geworden van een on verlaat. Het meisje, dat zich rond zeven uur naar pianoles begaf, werd onderweg aangesproken door een on bekende man, die haar de weg naar het zwembad vroeg en haar uitnodig de bij hem achter op de fiets te ko men zitten, teneinde de weg te wij zen. Langs een verkeerde en onnodig lange weg is de man daarop met het meisje weggereden en heeft onder de gemeente Goirle, waar staat nog niet vast, zijn afschuwelijke daad vol bracht. De vermoedelijke aanrander, een 20- jarige jongeman uit Tilburg, is door de Rijkspolitie aldaar gearresteerd. Hij heeft nog geen bekentenis afgelegd. LEVENSLANG GEëlST TEGEN SCHRIK VAN GOUDA. Een groot aantal getuigen en veel publiek waren gistermorgen op het Haagse Bijz. Hof aanwezig voor het proces tegen de 33-jarige J. C. Bal- vert uit Moordrecht, een SD-satelliet, die door zrjn onmenselijk optreden de schrik van Gouda en omgeving is ge weest. 17 getuigen charge vertelden het Hof verschillende afschuwelijke bij zonderheden terwijl verdachte grinni kend zat toe te luisteren. Tegen hem werd levenslang geëist De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. J. J. van Beek uit Baarle Nassau. Sold. F. J. de Jong uit Amsterdam (C Sold. H. J. va de Ven uit Goirle. Soldaat le kl. T. B. Jansen uit Erlecom (gemeente Ubbergen). Sold. le kl. W. Langenhuizen, Nistelrode. Sold. G. Tervoort uit Santpoort. Sold. J. J Vermaire, uit Wemeldinge. Sold. P. Westra, uit Rotterdam. Antwerpse havenarbeiders bij Koning Leopold Koning Leopold heeft een groep ha venarbeiders uit Antwerpen ontvan gen, die hem als „Beigen van het Vlaamse ras" hun hulde kwamen bren gen. De woordvoerder van de groep, Rans de Moor, verklaarde, dat men niet zou rusten alvorens de koning „eer en rechtsherstel" zou zijn gege ven. Koning Leopold en Prins Boude- wijn, die bij de ontvangst aanw zig was, onderhielden zich geruime tijd met de delegatie.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1