Strijd om Sjanghai nadert hoogtepunt Mijnontploffing te Ulft richt grote schade aan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN West-Berlijn wordt opnieuw bedreigd Troepen in Indonesië gedeprimeerd Zaterdag 21 Mei 1949 74e Jaargang No. 10587 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Millioenen -legers siaan tegenover elkander Geen besprekingen over Griekenland? Koningin spreekt' tot de Strijdkrachten in Indonesië Prinses Beatrix Vriend van Revolver-Henkie sprong uit de trein Gevallen in Indonesië Schip bij Waddeneilanden op mijn gelopen Eerste nieuwe haring in Amsterdam Thans door een spoorwegstaking Eén dode en twee gewonden Twee geschenken voor Koninklijk paar Weerbericht Echtpaar Dewey bij de Koningin Neêrlands beste amateurs in een monsterrit door Noord-Holland Generaal Spoor vertrouwt op zijn mannen Inbreker gepakt te Krommenie BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELDEHSE COURANT TActlEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm - Kleine advertenties „Juttertjes"'tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten bi een toestand van toenemende spanning en onbeschrijflijke verwarring nadert de strijd om Sjanghai thans zijn hoogtepunt. Volgens 't laatste officiële communiqué bevonden de twee spitsen van de communistische legers, die op Woesoeng, de toegangspoort naar de ha ven van Sjanghai, gericht zijn, zich op niet meer dan acht kilometer van el kander. Tengevolge van de in Sjanghai inge voerde verkeersbeperkingen ontston den grote opstoppingen in de straten. Nationalistische keurtroepen hebben vele communistische aanvalsgolven op Woesoeng afgeslagen. Minstens een communistisch regiment werd buiten gevecht gesteld. Door de communisten geleide legers zijn tot diep in het Zui- cen doorgedrongen in de richting van Kanton, de nood-hoofdstad van de na- t'onalisten. De wetgevende Joean, welke thans te Kanton gevestigd is, heeft het kabinet verzocht bemiddeling van de Verenig de Naties in te roepen. De Joean heeft verder de Sowjetunie beschuldigd van schending van het Chinees-Sowjetrus- Officiële woordvoerders van het Griekse departement van buitenlandse zaken houden vol, dat zij niets afweten van besprekingen tussen de Grote Vier ter beëindiging van de burgeroorlog. Informeel wordt de politiek van de Griekse regering samengevat in de volgende vier punten: 1. De opstande lingen moeten zich onvoorwaardelijk overgeven; 2. De regering is bereid amnestie te verlenen aan „rouwmoe dige'' communisten; 3. De Griekse com munistische partij zal niet erkend wor den en de communistische deelneming aar, verkiezingen zal onmogelijk zijn; 4. De Griekse regering zou in overwe ging kunnen nemen niet-communisti- sche linksen aan een verkiezing tè laten deelnemen. sisch vriendschapsverdrag door hulp verlening aan de Chinese communisten Volgens generaal Tang Wen Yi. na tionalistisch woordvoerder in Kanton, hebben de communisten twee millioen man geoefende troepen en twee mil lioen recruten aan de verschillende fronten ingezet. De nationalisten had den nog een millioen man in Zuid-Oost- China en zevenhonderdduizend in het Noordwesten. Volgens de communistische radio van Feiping zijn in minder c:an een maand tijds in totaal 52 schepen van de natio nalistische vloot naar de communisten gedeserteerd. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt ons het volgende mede: H. ML de Koningin zal hedenmiddag om kwart over één over beide zenders een radio-rede uitspreken, speciaal ge richt tot de mannen en vrouwen van de strijdkrachten in Indonesië der Ko ninklijke Marine, der Koninklijke Landmacht en van het Koninklijk Ne derlands-Indonesisch leger. De rede voering van Hare Majesteit zal des avonds om 20.00 uur, eveneens over beide zenders, worden herhaald. Om 13.15 en 14.00 uur zal de toe spraak van Hare Majesteit via de korte golf zender P.C.J. naar Indonesië wor Dit is het Arabische ga zellehertje, dat ons oud ste prinsesje ten ge schenke gekregen heeft, maar dat ze zelf nog niet kan verzorgen op palcis Soestdijk. Daar om verleent de Amster damse dierentuin Artis dit diertje gastvrijheid. Zo af en toe kermen de prinsesjes in alle stilte een middag of een och tend naar Artis en ze vergeten dan nooit even naar hun speelse Arabi sche vriendje te komen kijken. En de oude op passer Van Keulen heeft de laatste keer prinses Beatrix het gazelletje in het oor horen fluisteren: „Ik kom je gauw halen hoor, je bent hier zo alleen." Donderdagmiddag is een arrestant, die van Assen, waar hij voor de rechter van instructie was verschenen, naar Leeuwarden was overgebracht, bij Har- degarijp uit de trein gesprongen. De man, de beruchte inbreker Pieter Smit die o.a. te Zuidlaren enkele inbraken heeft gepleegd en door de politie van verscheidene Nederlandse gemeenten werd gezocht, sprong in een z.g. spoor- sloot. Zijn begeleider, de wachtmeester der rijkspolitie H. Struik uit Assen, sprong hem onmiddellijk na en schoot, na te hebben gewaarschuwd, op de vluchte ling. De man werd naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Daar bleek dat hij in de buik was getroffen en dat operatief ingrijpen nodig was Hoewel men aanvankelijk voor zijn leven vreesde, is zijn toestand thans vrij gunstig. S. was lid van een bende onder aan voering van ..Nelis de Schutter" Tot deze bende behoorden o.a. „Revolver- Henkie" en ..Drentse Wim". die enige tijd geleden te Assen werden veroor deeld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Indonesië 13 mili tairen 'van het Koninklijk Ned.-Ind. leger zijn gevallen. Staat van beleg op Formosa Op het eiland Formosa zal van mid dernacht af de staat van beleg gelden Alle havens, behalve Keeloeng, Kao Sioeng en Makoeng, zullen voor de scheepvaart gesloten zijn. WESTDUITSE CONSTITUTIE GOEDGEKEURD. De Westduitse constitutie is thans door de vereiste twee derde meerder heid van de 11 Westduitse staten ge ratificeerd. Slechts één staat, Beieren, verwierp de constitutie. Kort na middernacht zijn noodsei nen opgevangen vai. het Griekse stoomschip „Katingohadjipateras". Het schip meldde, dat het bij boei JE-1 vermoedelijk op een mijn was gelopen en water maakte. Om Kwart voor twee meldde het schip, dat het op 53.33 graad Noorderbreedte en 6.19 graad Oosterlengte aan de grond was gelo pen. De reddingboot van Borkum en sleepboothulp is onderweg. Om precies kwart over twaalf stop te gisterenmiddag voor een viswinkel op de Koninginneweg te Amsterdam een vrachtauto met de eerste kantjes nieuwe haring, komende uit Katwijk en vijf minuten later werd de winkel, waar de vlag was uitgestoken, be stormd door de buurtbewoners, die allen haring wilden proeven. De prijs was 50 cent voor deze pri meurs. die van bijzonder goede kwa liteit bleken te zijn. In totaal bracht deze auto in Amsterdam vier vaatjes nieuwe haring binnen. Deze vaatjes vormden een klein on derdeel van óe vangst van de K.W 227 „Karei Doorman" die met 36 kant jes binnen kwam. De ongeveer 34.000 haringen maak ten een triomftocht door de kust plaatsen langs de Noordzee. Binnen tien minuten waren alle kant jes verkocht voor prijzen variërende van 300 tot 325 gulden De totale be somming van de logger bedraagt on geveer f 10.000. Gistermorgen om ongeveer kwart over tien is te Ulft een mün ontploft. Voor zover thans bekend is een dode te be treuren, terwijl een persoon zwaar, twee licht werden gewond. Aan huizen in de omgeving werd grote schade toe gebracht. De slachtoffers waren arbeiders van Hedennacht te 00.00 uur plaatselijke tijd is de aangekondigde staking van naar schatting twaalfduizend VVest- Berlijnse spoormannen om betaling van lonen in Westmarken begonnen. Kort na middernacht heerste er vol komen verwarring bij de luchtspoor- weg. Op de meeste stations in de wes telijke sector waren de plaatskaarten- Ter gelegenheid van het koperen hu welijksfeest van het koninklijk echt paar werden twee cadeaux aan de ko ningin en Ie prins aangeboden. Het eerste bestaat uit, zoals bekend, een verfraaiing van de tuin en de omgeving van Huis ten Bosch in Den Haag. Het tweede cadeau zal een aanvulling zijn op een antiek servies, dat in paleis Soestdijk wordt gebruikt. De aanbieding van de parkaanleg zal symbolisch geschieden op 8 Juli op Huis ten Bosch. Daar zal de koningin dan een maquette of de tekening ter hand worden gesteld Hoewel de in te zamelen gelden alle in één pot zullen worden gedeponeerd, zal 't toch zoveel mogelijk in de hand worden gewerkt, dat iedere provincie een deel van de pr.-kaanleg voor haar rekening neemt. Verwachting tot Zaterdagavond. Af en toe matige, overigens :wakke wind tussen Noord en West. Wisselende bewolking me kans op enkele verspreide buien. Ongeveer dezelfde temperatuui als gisteren. loketten gesloten en de passagiers kon den er zonder kaartje het perron op gaan. Een aantal treinen reed nog of schoon er op verschillende stations in de westelijke sector geen personeel aanwezig was om de installaties te be dienen. Buiten de stations waren poli tieposten opgesteld. In een officiële Britse verklaring wordt van de staking de schuld gege ven aan Sowjetrussiche autoriteiten. De controle over de Berlijnse sooor- wegen berust in handen van het Sow- jetrussisch militair bestuur, dat een spoedige pplossing van de moeilijkhe den tot stand kan brengen, aldus de verklaring. „Wanneer een dergelijke stap niet spoedig wordt gedaan, zou een nieuwe bedreiging kunnen ontstaan van de verbindingen van de stad met het westen". H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden, hebben de heer en mevrouw Dewey ontvangen Het bezoek duurde ongeveer één uur De Prins en haar Amerikaanse gasten dronken de thee op het terras achter het paleis. Enkele uren later boden de Katwijk- se schipper Willem van Leeuwen en zijn vrouw de Koningin een vaatje Hollandse groene aan Men heeft niet nagelaten ook aan H M de Koningin uiteen te zetten hoezeer Katwijk ver langt naar een zeehaven Het gezel schap verbleef geruime tijd in het pa leis Soestdijk. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE Het bestuur van de Belgische socia listische partij heeft in een Vrijdag avond uitgegeven verklaring. Koning Leopold het recht betwist een pers actie stop te zetten, die de vier socia listische bladen in Belgie tegen hem voeren. Scholier door dak gezakt Vrijdagmiddag was een aantal school jongens aan het voetballen op een ter rein achter de Overtoom te Amster dam. De bal raakte daarbij op een on geveer tien meter hoog in aanbouw zijnde fabriek. Toen een van de jongens de bal wilde terughalen, is hij daar bij door het dak gezakt en naar bene den gestort. In ernstige toestand is hij opgenomen in het Wilhelmina gasthuis. Ongeveer tegelijkertijd was een 64- jarige vrouw in de Burmanstraat be zig de bloemen voor het raam water te geven. Een der potjes viel (laar bui ten op een platje vlak onder het raam. Bij haar pogingen het potje te pakken heeft de vrouw zich te ver naar bui ten gebogen, waardoor zij uit het raam viel op een binnenplaats. Ook zij is in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht. de firma P. van Hees te Utrecht en in deze stad woonachtig. De beide gewon den zijn naar het ziekenhuis te Doetin- chem overgebracht. Nader vernemen wij dat de firma Van Hees te Ulft, waar een nieuwe brug over de Oude IJssel zal worden ge bouwd, bezig is de nog in het riviertje staande resten van de indertijd door de Duitsers opgeblazen oude brug te verwijderen. Hiertoe is een springlading aangebracht, die electrisch wordt ont stoken. De oorzaak. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets met zekerheid bekend. Het is mogelijk dat de lading ontijdig is ont ploft, terwijl ook de mogelijkheid be staat dat een van de slachtoffers op een ijzeren plaat is gesprongen waaronder zich nog een projectiel bevond, lat daardoor tot ontploffing is gekomen. 1 1. 'J J- 1UOG ENKELE DAGEN en het startschot voor de ronde van Noord-West- Nederland zal vallen. Op nevenstaand kaartje is met een stippellijn aan gegeven, welke route de renners zullen nemen, een route die veel van de physieke krachten van de renners zal vergen. Het is daarom dat wij het publiek, dat ongetwijfeld in groten getale langs het parcours zal staan, ver zoeken om het de renners niet onnodig moeilijk te maken. Dat kan voor komen worden door bij het naderen van de karavaan de rijweg vrij te laten, geen auto's op de weg te parkeren en niet de weg over te steken voordat de renners gepasseerd zijn. In de Ronde van Nederland zijn enige ernstige val partijen voorgekomen, doordat een hond tussen de groep renners verzeild raakte. De Rijkspolitie doet daarom een ernstig beroep op de bewoners langs het parcours om honden vast te houden. De nummers op bovenstaand Kaartje geven de verklaring van de volgende plaatsen: 1. Egmond aan den Hoef; 2. Egmond-Binnen; 3. Zuid-Bakkum; 4. Limmen; 5. Uitgeest; 6. Heemskerk; 7. Oudorp; 8. Stompetoren; 9. Schermerhorn; 10. Avenhorn; 11. Berkhout; 12. Hem; 13 Bovenkarspel; 14. Andijk; 15. Wervers- hoof; 16. Medemblik; 17. Opperdoes; 18. Lambertschaag; 19. Aartswoud; 20. Kolhorn; 21. de Stolpen; 22. Huisduinen; 23. Julianadorp; 24. Haringhuizen; 25. Zijdewind; 26. Niedorper-Verlaat; 27. Noord-Scharwoude; 28. Broek op Langendijk. GARRY DAVIS NAAR NEDERLAND. Garry Davis, wereldburger nummer één, heeft verklaard, dat hij in de maand Juli bijeenkomsten van wereld burgers in Engeland, Duitsland, Belgie, Nederland. Frankrijk en Luxemburg zou toespreken. BARON VAN VOORST TOT VOORST LID VAN DE RAAD VAN STATE. Naar wij vernemen is het lid eter Eerste Kamer, luitenant-generaal H. F M. Baron van Voorst tot Voorst met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot lid van de Raad van State. „Over het algemeen is de stemming onder de troepen na het bereiken van het accoord lauw en gedeprimeerd' aldus heeft generaal Spoor te Suraba ja aan het dagblad De Vrije Pers ver klaard. „Men vraagt zich natuurlijk af, waarom dit alles gebeurde en waarom de doden gevallen zijn. Maar disciplinair is de zaak volkomen in orde. De mannen zullen getrouw hun plicht doen, de troepen zullen doen. wat hun bevolen is". Bjj de mannen weegt vooral het feit zwaar, dat het soldatenkerkhof te Djokja in de steek moet worden gelaten. **J^ET BLIJVE NIET voor U verbor gen, vrienden, dat al die berichten over de Holl. nieuwe geduchtelijk bij mij uitwerken in de richting van 'n grote dorst. De voorsmaak werkt al uit in de dorst ver wekkende nasmaak. En nou heb ik ze nog niet eens geproefd. Ik bedoel maar: wat moet dat worden? Er welk een suggestieve macht heeft de reclame in de krant! Vandaar, dat u en ik met een flink korreltje zout dat casuele nieuwtje uit Pretoria bestrooier., hetwelk handelt over parels uit oesters Maar laten we het in orde verhalen In Johannesbui-g bestelde een dame, die eetlust gevoelde, oesters. Het was in een eerste klas restaurant, zegt Reuter er eerbiedig bij. En dat zou ik geloven! Want in de eerste schelp, die ze met charmante gebaartjes openpeuterde, vond ze een volmaakt gevormde parel Net als een andere gast, die hetzelfde mazzeltje veertien dagen geleden in hetzelfde (eerste klas) eethuis over kwam. Is dat niet aardig? Iemand met een gezonde honger kan daar met ge mak een parelsnoer bij elkaar eten. Ze zetten bij ieder dinee al een extra bordje. Om de parels op te leggen Serieus! In de Mexico-City Post staat deze advertentie: „Jongeman, die op het punt staat te trouwen, zoekt een oudere, ervaren man, die in staat is hem het idee uit het hoofd te praten". D En 'n New York werd meneer Alan Vax ge pakt. toen hij een paar damesslofjes stal Huiszoeking leverde 179 paar hiel- bandschoentjes op. Allemaal gestolen. Vax vertelde: „Mijn vrouw vond ze zo mooi en toen ik er eenmaal een paar gepikt had. kon ik er niet meer mee op houden. Ze is er gek op". n - weten ze d'r ook raad mee. De Prawda 1^ ^Y| Kpctp K (het lijfblad van ome Jozef) rekent af l JJ völvJX met een aantal Engelse en Amerikaanse schrijvers, die het vredescongres in Pa rijs een Sowjet-stuntje durfden noemen Replicerend zegt Prawda van deze schrijvers dat zij zijn: misselijke piete peuters. snertzielen, Knoeierige sjache raars. Amen O Een afgrijselijk bericht voor mijn vriend uit Tuitjehorn, ja een SOS sein te zijner behoeve komt uit Guatemala. Daar stopt de pliesie alle zwervers en kringenspuwers in werk kampen. Ze vingen een man, die op blote voeten kuierde en hemelwaarts schouwde: kennelijk een man zonder beroep Maar de hemelkijker ontkende het: „Ik heb een beroep, ik ben filo soof'. Nou plakt 'ie zakjes; volgens de rechter is filosoof geen beroep. Filoso- fensof! liiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ^I-AT HIJ ER MEE zal aanvangen is onbekend, maar feit is, dat een inbreker uit een Parijs' circus een leeuw heeft gestolen. De politie gelooft, dat hij een koorddanseres wilde scha ken, maar zich vergiste in de deur Fijne ontdekking in de morgenschemer! In de jaarvergadering van de Britse Royal Academy vertelde de president Munnings, dat hij onlangs met Chur- chill (die amateur-schilder is) door Londen wandelde. Ze spraken over de waanzinnige moderne kunst. „Alfied". zei Churchill onverwacht, „als we hier nou Picasso tegenkwamen zou ik hem een harde schop onder zijn achterste geven. Zou je meedoen?" D In Moskou Heer v.z.g.h., z.b.b.h., ser., hoge pos., frisse lel., zoekt kennism. (niet van hak op tak) ultramod. uitgesl., woldrag., deg., vl.g.bezw. Motto Meidroom b.v.d.bl. (adv.) r\E NAVIGATOR van een Ameri Kaans vliegtuig, dat van Frank furt naar Amsterdam kwam roeien, zag (omstreeks de contreien van Utrecnt) dat er een plukje zwart haar piekte bo ven een zetel in de cabine van de be manning. En toen hij poolshoogte nam bleek daar een kleine Duitser aan vast te zitten. Hij mat 1 meter 60 en zat al twee uur rustig in zijn zeteltje. Radio grafisch werd Schiphol verwittigd en de pliesie stond er netjes te wachten op Mattheus Rinner, die op 17 Augustus 1915 te Weisbrunn tegen het levens licht begon te knipperen. Hij wil naar Amerika om er muren te witten. Maar zijn kansen zijn donkerbruin en dat is niet rooskleurig. Generaal Spoor zeide er op te zullen aandringen, dat dit kerkhof onder Nederlands beheer blijft onder toe zicht van de UNCI. In een veel later stadium zouden de stoffelijke over schotten wellicht kunnen worden overgebracht, bijvoorbeeld naar het ereveld te Semarang. De legercommandant bevestigde op een desbetreffende vraag, dat naar zijn mening thans de ontruiming van het sultanaat zo spoedig mogelijk aanbevelenswaardig is. Vraagstukken als de evacuatie houden hiermede echter nauw verband. De generaal vertelde tevens, dat Let leger belangrijk zal moeten bij dragen in de bezuiniging. Hierbij staat echter voorop, dat de gevechtswaarde van de troep er niet onder mag lijden. Ook de opleiding van 10 000 man fede rale troepen gaat door. Gisternacht is bij een familie in de Stationsstraat te Krommenie een in braak gepleegd. De bewoners ontdek ten bij hun thuiskomst, dat ongenode gasten het huis via de tuindeur hadden betreden. De dief,'op onderzoek in de vertrekken op de bovenverdieping, wist zich door een sprong in de tuin uit de voeten te maken. De politie ging onmiddellijk met een speurhond op verkenning uit en al spoedig gelukte het een man aan te houden. Deze ver telde een bezoek aan zijn meisje in Krommenie gebracht te hebben. De po litic vond het evenwel raadzaam de man aan een verhoor te onderwerpen, doch op weg naar het bureau wist hij er vandoor te gaan, zodat de politie genoodzaakt was een waarschuwings schot te lossen. De vluchteling werd in beide benen getroffen. Op de man werd niets aangetroffen, doch in de buurt van de woning wer den achter een boom gouden en zilve ren voorwerpen, een portefeuille met inhoud en distributiebescheiden van de diefstal afkomstig, gevonden. De man is in het politiebureau ingesloten. Enkele dagen geleden zijn in Wor- merveer nog zeven inbraken gepleegd, den' uitgezonden. Naar „De Volkskrant" verneemt zal dr. H. N. Boon, chef der directie Po litieke Zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken de heer Lovink opvolgen als secretaris-generaal van dit departement

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1