de films van deze week Stad m Omgeving Receptie bij het 30-jarig bestaan van de Ned. R.K. Middenstandsbond „Halleluja" gaf uitvoering in de Bethelkerk Nederlaag van H.R.C. tegen Q.S.C, Vergissing De stucadoorsstaking IN HET KORT De havenwerkzaamfaeden de witte De rode Schoentjes TIVOLI Jamaica Inn Goed nieuws van ESKA Welgeslaagde filmavond van de V.V.V. Di{ wordt een beetje vreemd en merkwaar dig artikeltje, lezers. ZAP-SPORT VAN MARSDIEP TOT Toen in 1944 de afdeling Den Helder van de Ned. R.K. Middenstandsbond (voorheen „De Hanze") een kwart eeuw bestond, waren de omstandigheden er niet naar om een grootse viering te organiseren. Het bestuur heeft daar om de viering van het zesde lustrum aangegrepen om de schade op beschei den w(jze in te halen en eens terug te zien op hetgeen in de afgelopen periode werd tot stand gebracht. De jubileumviering werd gistermor gen kerkelijk ingezet met een H. Mis in beide parochiekerken, waarna ge zamenlijk het ontbijt werd gebruikt in de bovenzaal van de R.K. Volksbond aan de Molengracht. Van drie tot vier uur werd in Casino een receptie ge houden, waarop velen het jubilerende bestuur kwamen gelukwensen. W ij zagen burgemeester Ritmeester, de wethouders Van Loo, Van der Vaart en Steenlage, deken Harst, pastoor Van Veen, en verscheidene persoon lijkheden uit het organisatieleven. In zijn openingswoord deelde de voor zitter van de feestcommissie, de heer C. Goes, mede, dat de commandant der Marine, de directeur der Rijkswerf en de gemeentesecretaris tot hun spijt verhinderd waren. Hij verwelkomde in het bijzonder de ereleden Kolster en Bunck. Van de heer Jan Heddes was een telegrafische gelukwens binnen gekomen, evenals van 't hoofdbestuur van de N.R.K.M. Als eerste feliciteerde de heer Ves- sies, hoofdbestuurslid van de Kath. Diocesane Middenstandsbond, de jubi lerende afdelihg in een gloedvolle speech. Hij wees daarin op de beteke nis, die de katholieke middenstands bond heeft, waar het gaat om de be hartiging van de godsdienstig-zedelij- ke, sociaal-economische en culturele belangen van de middenstand. De mid denstanders zijn moeilijk te organi seren en daarom bracht spr. een ere saluut aan de pioniers, die dertig jaar geleden erin slaagden een afdeling te Den Helder op te richten. Ook wees de heer Vessies op de noodzakelijkheid, dat iedere middenstander georgani seerd dient te zijn, niet alleen in plaatselijk verband, maar vooral in landelijk verband. Hij besloot met te constateren, dat Den Helder kan bo gen op het bezit van een behoorlijke afdeling met een actief bestuur en een gezonde kas. Namens de algemene middenstands- vereniging „Den Helder", van welker bestuur ook de heer Van Wijngaarden aanwezig was, feliciteerde de heer J. Bregman. Hij bedankte voor de goede samenwerking en bood een bloemstuk aan. Ook de heer J. Reinderman, die sprak namens de Helderse afdeling van het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen, overhandigde een fraaie bloemenmand. Deken A. H. Harst sprak een waarderend woord, waarin hij wees op de belangrijke plaats, die de vereniging heeft als schakel tussen kerkelijke overheid en middenstand. Namens de Federatie Noordhollands Noorderkwartier sprak de heer P. Th. Luijckx, die herinnerde' aan de moeilijke jaren, die „De Han ze" heeft gekend. Het bestuur heeft echter onversaagd volgehouden. Hij hoopte, dat het vergaderingbezoek in de toekomst nog wat beter zou zijn. De heer C. Ran feliciteerde uit naam van katholiek Den Helder, en tevens als voorzitter van de Katholieke Ar beidersbeweging. De laatste spreker was burgemeester Ritmeester, die constateerde, dat de middenstand on danks voorspellingen sterker is ge worden. Het is één van de. pijlers van onze maatschappij. Ook hjj betreurde het, dat de belangstelling voor feeste lijkheden over het algemeen groter is dan voor bijeenkomsten, waarin men zich bezint op het oplossen van ge meenschappelijke moeilijkheden. De dank van de vijf bestuursleden voor de toegebrachte hulde en geluk wensen, werd vertolkt door de voor zitter, de beer D. J. Boom. Hij be dankte in het bijzonder het gemeente bestuur voor de samenwerking. De af deling stelt het zeer op prijs, dat B. en W. verscheidene malen advies heb ben gevraagd. Onder het genot van een kopje thee of een glaasje bleven allen nog korte tijd bjjeen, waarmede de officiële vie ring van het 30-jarig jubileum werd besloten. Vanavond volgt dan nog het feestelijk samenzijn in Casino, met medewerking van het „Orkest zonder naam" en de „Drie Musketiers". Naar aanleiding van hetgeen w(j Vrijdag j.L schreven over de stuca doorsstaking deelde de heer Bakker ons mede, dat hij inderdaad sinds enige tijd een stucadoorsgezel in dienst heeft zonder dat daarbij van een loon- kwestie sprake-was. Deze zaak is ech ter volkomen in orde en men zou deze gezel onrecht aandoen door hem als staker te beschouwen. De heer Bak ker heeft deze gezel reeds vijf maan den in dienst, zodat dit geval geheel los staat van de staking. Voor de bei de Helderse gezellen, die bij Daalder te De Cocksdorp werkzaam zijn, geldt ongeveer hetzelfde. Ook zij waren reeds voor het uitbreken van de sta king in dienst bij deze aannemer, die altijd het te verrichten stucadoors- werk in eigen beheer uitvoert, omdat op Texel geen stucadoorspatroons ge vestigd zijn. OM HET KAMPIOENSCHAP CADRE 6—9 In de 3e kl. Nederland wordt een competitie gespeeld om het kampioen schap cadre 69. De wedstrijden wor den gespeeld in café Royal van de Gebr. Burger, Spoorstraat. Deelnemers zijn: J. Burger, J. Smit, L. Tjittes, J. Tiessen en G. Snelten. Een sterke be- zteting dus, want genoemde heren zullen elkaar weinig ontlopen. Smit was kampioen in de libra afd. De wed strijden gaan uit van het district Den Helder. Gespeeld wordt hedenavond en verder op 24, 25, 27 en 30 Mei. De aanvang is steeds 7,30 uur. Wij wen sen de biljarters veel succes en een prettige strijd. De Gereformeerde zangvereniging „Halleluja" heeft Vrijdagavond in de Bethelkerk een concert gegeven met solistische medewerking van de Am sterdamse sopraan Coby Frankendaal en de orgelist Feike Asma. Zonder daarmede uit te spreken, dat de avond ons in alle opzichten heeft voldaan, kunnen wij verklaren, dat het concert een betere Indruk heeft nagelaten dan het voorgaande. Voor het afhalen van de bon kaarten K/L 909 zijn vandaag de fa milienamen Po t.m. Ro aan de beurt, en morgen de familienamen Ru t.m. Slo. Onze stadgenoten J. de Bruin, J. de Jong en J. Weerstand zijn Woens dag j.1. te Amsterdam geslaagd voor het vakdiploma kruidenier. De straatmakers van Openbare Werken zijn druk bezig aan de ver nieuwing van het plaveisel in de Eer ste Vroonstraat. Voor het eerst sinds 1941 staan weer banken om het monument op het Helden der Zeeplein. De vier banken aan het pad voor het borstbeeld van Prins Hendrik krijgen nu een goede beurt en zullen vermoedelijk voor de Pinkster weer worden geplaatst. B. en W. vragen aan de raad een cfediet van 1451.voor de aan schaffing van leermiddelen, nu de school aan de Bankastraat met een vijfde leerjaar wordt uitgebreid. Woensdagavond geeft de toneel club „De Ooievaar" voor de leden van de buurtvereniging L.O.K.M.S. in Casino een opvoering van het blijspel „Wie kust de mummie?" De afdeling Bergen van de Partij van de Arbeid organiseert weer op Hemelvaartsdag te Bergen een grote landdag. Als sprekers zullen optreden mr. A. M. Joekes, minister van So ciale Zaken, en W. Thomassen, bur gemeester van Zaandam. De afdeling Den Helder van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie houdt hedenavond in Formosa een openbare vergadering. Spreekster is het Tweede Kamerlid mevr. For- tanierDe Wit, over het onderwerp „Wij verkiezen de vrijheid!" De aanmelding van nieuwe leer lingen voor de Rijks H.B.S. kan van Vrijdag 27 Mei t.m. Donderdag 2 Juni a.s. dagelijks geschieden tfjSens de schooluren. Het gemeentelijk zwembad aan Eensdeels is dat toe te schrijven aan het feit, dat de orgelist zijn speeltafel vrijwel geen ogenblik heeft verlaten. Behalve in „Herders Zondagslied" was daar voortdurend de krachtige steun van het orgel, waardoor 't koor vo^r weifelmoedigheden werd behoed. Al'ontbrak dus goeddeels de zuivere koorzang, het peil van de avond kon hierdoor worden bevorderd. Wanneer dat niet in alle opzichten tot zijn recht is gekomen, dan moet dat wor den geweten aan de plaats van de speeltafel. Bij de meeste kerkconcer- ten is de begeleider er op ingesteld, dat het orgel voor zijn gehoor sterk domineert over het koqr. Stellig zal Feike Asma rekening hebben gehou den met de omstandigheid, dat de klankverhouding tussen koor en orgel in de Bethelkerk sinds de restauratie van het orgel anders is geworden. De acoustiek in dit kerkgebouw is ech ter zodanig, dat het effect van de ho gere registers beter merkbaar is in 't schip dan achter de speeltafel. Dat maakt het kiezen van een juiste re gistratie niet eenvoudig. In twee mooie, eenvoudige koralen, die onmiddellijk na het openingswoord van de heer L. Kramer werden uitge voerd door koor en orgel, kwam deze moeilijkheid niet naar voren. Het koor zong wat zwak, doch met een goede klankverhouding, en de orgelklank was prachtig daarentegen afgewogen. Vooral het mooie, donkere pedaal vormde een waardevolle ondersteu ning. In het grote werk „Mirjams zegezang" van Franz Schubert, dat door „Halleluja" uitstekend bleek te zijn ingestudeerd, voerde het orgel daarentegen de boventoon. Feike Asma begeleidde bijzonder strak en ook de directie van de heer Van der Kuijl was enigszins hoekig, waardoor het bewogen karakter van deze compositie veelal verloren ging en de uitvoering ervan een zekere kaalheid kreeg. De partijen van de soliste genoten geluk kig een beter accompagnement. De sopraan Coby Frankendaal leverde veelbelovend werk. Het best kwamen haar capacitei ten tot uitdrukking in de soli, o.a. het Ter toelichting op hetgeen wij Za terdag schreven over de aanstaande werkzaamheden aan de haven, zij me degedeeld, dat aan de fa. Van Hat- tum en Blankevoort niet het uitbrei dingswerk van de bestaande haven werd gegund. Het betreft hier het ma ken van een bouwput, waarvan men in de toekomst kan profiteren wan neer de havenplannen geheel zijn uit gewerkt. Deze zaak is nog steeds in studie. Met de thans gegunde werk zaamheden, waarvan ons als aanvangs datum de le Juni werd genoemd, zijn slechts enige procenten gemoeid van de kosten, die aan de aanleg van een nieuwe haven verbonden zijn. In de loop van de volgende week worden de drie stoomzandzuigers, die de fa. Van Hattum en Blankevoort bij het werk nodig heeft, naar Den Helder getrans porteerd. Men wil voor het aanbreken van het winterseizoen gereed zijn. De opzichters van Rijkswaterstaat krij gen hun bureau in de gele keet naast de Zuiderpoort van de Rijkswerf. vrij veeleisende „Laudate Dominum" van Mozart en „Jesus' Bloemhof" in de bewerking van Willem Pijper. Vooral in het lagere en het midden- register heeft de stem yan deze jeug- dige zangeres een heel mooi timbre. Haar techniek voldeed over het alge meen aan hoge eisen. De beide orgelwerken, die Feike Asma uitvoerde, hadden even te lijden door de registratiemoeilijkheden, ter wijl het zeer licht aanspreken van het klavier enkele kleine slordigheidjes tengevolge had. In het prachtige Con cert nr. 5 van Handel werd' het allegro mooi ingehouden gespeeld, met een be scheiden gebruik van de zwelkast; ook het siciliano werd voortreffelijk ver tolkt. De eerste Suite van Bonefaas maakte als geheel toch een gaver in druk; in het allegro scherzando was de orgelist op zijn best. Pijlmans bekende bewerking van Psalm 150 was een indrukwekkend be sluit van deze concertavond. De schoolklas van de heer Bommel paste zich wonderwel bij het geheel aan. Onbewust leverden deze kinderen het bewijs van Gehrels' stelling, dat er maar weinig mensen zijn zonder aan leg voor de zangkunst. Het gaat om het aankweken van deze aanleg onder goede leiding. Tijdens de uitvoering van de genoemde Psalmbewerking betoonden de jeugdige zangertjes zich even gedisciplineerd als de leden van „Halleluja". Het concert, dat door een bevredi gend aantal bezoekers werd bijge woond, werd piet dankgebed besloten. DE NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN ZEEMACHT De nederlaagwedstrijden van Zee macht verheugen zich in een flinke belangstelling. En de beker is nog steeds in het bezit van de marine-ver tegenwoordigers. Foresters verloor met 31; De Rangers kregen met 32 klop; JVC speelde 11 en Alcmaria 2 verloor met 85. Niet één club wist de Dijkweg zal met ingang vgn Maan. i tot heden dus te winnen. dag 30 Mei a.s. weer geopend zijn. Voor de tijden zie men de officiële be kendmaking elders in dit nummer. De aanmelding van nieuwe leer lingen vopr het gemeentelijk lyceum kan van Vrijdag 27 Mei t.m. Vrijdag 3 Juni a.s. dagelijks geschieden van 3.30—5 uur aan de school. Morgenavond, Dinsdag, komt Water vogels 2 op 't Ankerpark en o.i. zal het er dan om spannen. De Torren zijn ware cup-fighters en een kleine zege achten wij wel mogelijk. Na Water vogels voigen nog HCSC, Helder 4, WGW en HRC 3. De aanvang voor morgenavond i« 7 uur. BEKENDMAKING ZWEMBAD Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken bekend, dat het ge meentelijk zwembad aan de Dijkweg met ingang van Maandag 30 Mei a.s. op de navolgende tijden voor het pu bliek geopend zal zijn: Op alle werkdagen: van 6,30 uur tot 7.30 uur voor heren; van 7.30 uur tot 8.30 "uur voor dames- van 16.00 uur tot 18.00 uur voor dames; van 1800 uur tot 20.00 uur voor heren. Op Woensdag- en Zaterdagmiddag: van 14.00 uur tot 15.00 uur voor meines van 15.00 uur tot 16.00 uur voor jongens. Het zwembad is des Zondags geslo ten. De tarieven bedragen: Éénmaal baden f 0.10; weekkaarten voor eenmaal baden per dag f 0.35; seizoenabonnementen voor eenmaal baden per <iag f 3; kinderbaden per bad f 0.03. Leskaarten voor het ont vangen van zwemonderrricht geduren de het seizoen f 2. Den Helder, 20 Mei 1949. „The Red Shoes", de prachtige bal letfilm, die zoveel mensen in verruk king heeft gebracht, draait in De Witte. Er is al veel over geschreven en veel over gepraat, ieder is het er over eens, dat het verhaal maar zeer matig is, maar het ballet, dat is „geweldig". Het is nauwelijks te zeggen, welke gevoe lens de toeSchouwer bezielen bij het zien van de meeslepende dans van de Rode Schoentjes. We kunnen echter ieder aanbevelen om het te gaan zien en het te beleven, want het is een feest. „Jamaica Inn", met Charles Laugh- ton in de hoofdrol als de gewetenloze bandiet, die in zijn krankzinnigheid de ergste gruwelen bedrijft. Het stuk is ge laden met spanning en wekt suggesties van een vreselijke dreiging. De mini mum-leeftijd van 18 jaar is hier zeer juist genomen. Deze film draait tot en met hedenavond en de rest van de week een niet minder sensationele film „So fia". De Oosterse sfeer van Sofia, ge kleurd door spionnage en intriges, de schilderachtige tempels en sloppen ma ken het geheel tot een fel-bewogen filmwerk. In de hoofdrollen Sigrid Gu lle en Gene Raymond. Donderdagavond de enorme lachfilm van Abatt en Costello „Bij de marine". UITZENDING RADIO-GROETEN NAAR INDONESIË Door technische omstandigheden is het helaas niet mogelijk om het Sa menzang- en Groetenprogramma 'op Donderdag 26 Mei a.s. (Hemelvaarts dag) op te nemen, zoals oorspronkelijk was vastgesteld. Deze opname zal nu geschieden op Zaterdag 28 Mei a.s. des n.m. van 25 uur, eveneens in Casino, Molengracht 17, Den Helder. Hun,- die blijkens ontvangen bericht in aanmerking komen voor het uitspre ken van een groet, wordt dringend verzocht op tijd aanwezig te zijn. De zaal wordt om 2 uur precies gesloten. Familieleden en belangstellenden zijn eveneens hartelijk welkom. De uitzending via de PCJ-zender zal plaats hebben in drie groepen-, van twaalf: le groep op Woensdag 1 Juni; 2e groep op Vrijdag 17 Juni; 3e groep op Vrijdag 24 Juni a.s. Deze uitzending zijn in Nederland te beluisteren op golflengte 49 meter van 13,1514 uur Nederlandse tijd. De samenzang zal worden geleid door Johan Jong. NIEUWS VAN DE ZATERDAG VLIEGERS. De wedvlucht van de P. V. Nieuwe- diep de Zaterdagvliegers ging vanaf Quievrain, afstand 290 km. De duiven, 214 stuks, werden om 12.30 uur in vrij heid gesteld met N.W. wind en helder weer. De uitslag was als volgt: H. Kok 1, 13, 43; Leen 2; Koorn 3, 8, 37, 42; Zondervan 4, 22, 39; A. de Ruiter 5, 23; Molenaar 6, 16, 35; C. de Wit 7, 31; Noort 9, 15, 20, 41; Ham 10, 14, 29, 36; Klaassen 11, 24, 32; K. Scheer 12; A. Dienaar 17, 19, 26, 27; P. Wit 18, 25, 34; Bakker 21; R. Ruiten 28; Geervliet 30; Boon 33; Kater 38; J. Dienaar 40. De eerste duif bereikte haar hok om 5.36.0 uur; laatste duif 6.2.23 uur. Denken alle leden om de terugvlucht Rosendaal? Inkorven Vrijdagavond 5 uur tot 6.30, klokken gelijktijdig mede brengen, stellen van 78 uur. HR. MS. „VAN KINSBERGEN" NAAR OSLO VERTROKKEN De kanonneerboot Hr. Ms. „Van Kinsbergen" is Zaterdag van haar ligplaats aan de Parkkade te Rotter dam voor een officieel bezoek aan Os lo vertrokken. De reis zal veertien dagen in beslag nemen. Qfdurende de stoffenweek van 21 t/m 28 Mei brengt ESKA iets bijzonders voor iedereen. Vandaag en Woensdag a.s. zal n.1. de gehele dag in deze zaak aanwezig zijn de heer PETER SCHENK, gediplomeerd, meer dere malen bekroond leraar op het gebied van Franse coupe De heer Schenk zal U bij de vervaar diging van kledingstukken op elk ge bied met raad en daad geheel belange loos terzijde staan. Dames, profiteert van deze unieke gelegenheid om Uw kennis op mode gebied belangrijk uit te breiden. (Ingez. mededeling). j,i«n «pheurd en deze wedstriid hooft HRC kon het tegen QSC niej redd®"' want de Wormerveerders gingen rne een 1-0 zege naar huis Tegen dit HRC was dit echter niet zo'n bijzondere pres tatie. De roodhemden speelden alsof zij moe waren. Wij raden de E.C. aan om na Donderdag in ieder geval Zon- dae niet te spelen, want andeis wachten wij in het a.s. H®ldef d°tUI:"0"n een uit vorm zijnd HRC. En ju dergelijk goed tournooi zou het toe K *ija b de Helderse clubs goed voor de dag kwamen. Van HRC word iets verwa :ht en een teleurstelling zou dus dubbel werken. Over de wedstrijd kunnen wij m feite kort zijn. Het veldspel was ^el aardig, m. ar er zijn enkele spelers die met .ot competitiehoogte komen en dat «tegen een tegenstander als QSC funest De Wormerveerders speelden over hc - gemeen iets meer verrassend en haar spel was sneller van opbouw. Ondanks dat had HRC de wedstrijd met geos kunnen winnen als Rijkers maar met zo. bang was geweest en Knijf meer geluk had gehad en, ]a laten w« er maar niet mee doorgaan, want het is Men zal zich herinneren, dat verle den jaar de samenwerking tussen ilt. Vereniging voor Vreemdelingenver keer „Helders Belang" en de Konink lijke Marine, In het bijzonder het bu reau MarvoO.S. O., uitstekend Is geweest. Men streeft ook dit jaar weer naar zulk een goed contact, opdat vele „dagjesmensen" kennis kunnen ma ken met Den Helder en de Koninklijke Marine. Er wordt nog gezocht naar 'n oplossing voor wat het rondleiden der bezoekers betreft. Het mooiste zou zijn, wanneer de V.V.V. daarvoor een geschikt persoon in vaste dienst kon nemen. De financiën zullen daarbij ech ter wel een belangrijke rol spelen. Verleden jaar heeft het hoofd van het bureau MarvoO.S. O. ver scheidene malen bijgesprongen. Het deed dat .op onverbeterlijke manier, maar het is de vraag of zijn werk zaamheden thans weer in dezelfde omvang zullen toelaten. De V.V.V. kan echter overtuigd zijn van zijn sympa thie en de wil om te assisteren waar dat mogelijk is. Het eerste bewijs daar van leverde de heer-Van Veen reeds Vrijdagavond in Centraal, waar hij voor een flink, gehoor er waren pl.m. 250 belangstellenden allerlei interessante ervaringen aan boord van koopvaardij- en marineschepen tijdens de Tweede wereldoorlog vertelde. Wf) behoeven niet meer te verklaren, dat zijn causerie vlot, geestig, interessant en ook leerzaam was. De spreker heeft in dit opzicht al een gevestigde reputatie. De avond zou reeds goed ge weest zijn door zijn causerie alleen. Maar bovendien konden de bezoekers nog genieten van een viertal pakken de documentaire films. Achtereenvol gens werd in beeld gebracht het werk van de mijnenveegdienst, een konvooi- reis naar Malta in de Tweede Wereld oorlog, het werk van de Catalina- vliegboten in Indonesië en een pa- trouilletocht van Hr. Ms. Jacob van Heemskerck" tussen de duizenden eilanden van de Indische archipel. Notaris Engelman, voorzitter van de V.V.V., zeide in zijn slotwoord niets teveel, toen hij het geheel typeerde als een boeiende en interessante avond, met een heel bijzondere sfeer. Tot het scheppen daarvan had de causerie zeer veel bijgedragen. Graag sloten de aanwezigen zich met een hartelijk applaus aan bij de heer Engelman, toen hij ltz. Van Veen namens allen bedankte. VLAGOFFICIER PERSONEEL MINISTERIE VAN MARINE Tot vlagofficier personeel bij het ministerie van Marine is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd de schout bij nacht J. B. Meyer, tot nu toe hoofd van de afdeling wetenschappelijk on derzoek van genoemd ministerie. Vreemd, omdat 't maar voor één lezer bestemd is, merkwaardig, omdat 't dan hier in de krant moet 't Verhaal is als volgt: Er was onlangs aan vulling nodig van perso neel op een van onze plaatselijke kantoren. Meestal worden hier voor jongelui genomen maar ditmaal nam de directeur ook een oudere sollicitante in dienst. Ze was feitelijk geen vreem de in deze omgeving, want in haar jeugd was ze in hetzeljde vak werk zaam geweest, had haar man in dat bedrijf leren kennen en zich na ha huwelijk geheel aan haar gezin gewijd, In de oor log was haar man, na moeilijke jaren in het buitenland, als overleden gerapporteerd en zo was zij sedert enige jaren weduwe en leefde met haar studerende zoon. 11 weet 't, dit alles kost veel geld en vandaar dat zij gaarne terugkeerde in haar oude vak, teneinde beter bestand ie zijn te gen de materiele zorgen van 't leven. Het oude vertrouwd bedrijf ontving haat weer hartelijk en ivel- willend en na een poosje verrichtte zij weer als vanouds allerlei werk. Toen Wam Donderdag de fatale vergissing. '1 Was vrij druk en er teerden veel hoge bedra gen uitbetaald. Eerst aan het einde van haar dienst, bij het opmaken van de kas, deed zij de ontstel lende ontdekking van een te kort van honderd gul den. Alle nasporingen waren vergeefs, het te kort werd niet gevon den. Ik zei U reeds in de aanhefdit berichtje is maar voor één man cf vrouw bestemd. Het heeft niet de bedoeling Uw medelijden op te wékken en U te bewe gen iets bij te dragen Het is een eenvoudig, eerlijjc woord tot hem of haar, die Donderdag met honderd gulden thuis kwam, wat deze vrouw toebehoort. Wij mensen kennen allen een moment uit ons leven, waarvan wij den ken, „als ik die fout nog 's zou kunnen herstellen, wat zou mij dat wat waard zijn". Welnu lezer of lezeres. Donderdagavond wist U alleen maar, dat U hon derd gulden te veel ont ving. Nu weet U ook alle overige omstandig heden en bestaat de kans dit eeuwige verwijt af te ivenden. TOEAN TIK-TIK. DE TWEEDE HELFT BESLISTE BIJ HELDER II—HRC II Door een 2—0 overwinning op HRC TI hebben de reserves der witjakken zich irf de volgende ronde weten te plaatsen om de Noordhollandse beker. De wed strijd was over het algemeen meer spannend dan fraai. HRC begon met enkele aanvallen en na 5 minuten kreeg Bark een goede schietkans. Hij schoot hard op het doel maar een der achter spelers wist de bal nog bijtijds van richting te doen veranderen Ook Hel der liet zich niet onbetuigd en HRC mocht- van geluk spreken dat een door Dnkshoo'-n gemiste bal nog net naast ging. De beide ploegen waren in deze eerste helft goed tegen elkaar opgewassen en de stand bii de rust was dan ook 0—0. Na half-time bleek al spoedig dat de gastheren stellig van plan waren de wedstrijd t» winnen. Zij verhoogden hun tempo en Koster c s. kregen het zwaar te verantwoorden. Er was dan ook nog nauwelijks 5 minuten gespeeld, toen Dorliin bii een doelworsteling Dijks hoorn pösseerde. Hierdoor aangemoe digd bleef Helder in het offensief en moest HRC met man en macht verde digen om verdere doelpunten te voor komen. De tweede helft was ongeveer 20 minuten oud. toen Dijkshoorn *en overtreding begin* die een strafschop tot. gevolg had. Van der Neut schoot naast, maar de scheidsrechter had een overtreding geconstateerd en de straf schop moest overgenomen worden En ditmaal werd het een treffer, zij het dan via de lat. Helder vond het toen welle tiés en ging het zwaartepunt meer op de verdediging leggen, met af en toe gevaarlijke uitvallen. HRC kreeg nog enkele kansen, maar de voorhoede mis te dc nodige zelfbeheersing om er van te profiteren en aangezien ook Helder niet meer wist te scoren, bracht het einde een verdiende 2—0 overwinning voor de witjakken. Vermelden wij nog. dat in het laatste gedeelte der tweede helft bij Helder Teclenburfe en v.d. Neut en 'bij HRC Koster zich wegens blessures moesten laten vervangen. gebeurd en deze wedstrijd heeft on»' alleen geleerd dat het sterke elftal van HRC op de duur ook voetbalmoe kan worden. En dat moet voorkomen worden, want daar zitten minder aan gename consequenties aan vast. Wij wijzen er nog op, dat de wedstrijd tegen Norfolk om half zeven begint en dat een ieder wordt verzocht op tijd aanwezig te willen zijn. De klinkende 4—1 Polderse overwin- ning is allerminst geflatteerd, eerlijk gezegd had het ook 6—1 kunnen zijn en wat wij van de Sportersspelers hebben gezien was allerminst een vechtende en zich teweerstellende ploeg. Het ig waarschijnlijk te wijten aan het zestig, jarige jubileum dat de bezoekers korte lings hebben gevierd, dat wij niet veel geestdrift bij deze sportieve ploeg heb ben gezien, en dat hun spel buiten en kele meest ongevaarlijke aanvallen niet veel overeenkomst vertoonde met dc vechtlust van hun gastheren. Deze fac toren bij elkaar genomen beslisten reeds in de eerste helft over de afloop van deze wedstrijd. Aanvoerder Neyens bood aan de jubilerende vereniging bloemen aan en reeds de eerste aftrap van de wedstrijd, die een half uur later dan normaal aanving, was reeds voor rekening van de gastheren. Vrijwel on middellijk hierop kreeg van Oosten zijn eerste kans. toen hij bij een scher mutseling voor het Sportersdoel de mis sende de Raadt kon passeren, 1—o. Direct daarop was Sporters ten aan val, doch het schot van De Boer be- landde naast het Zap-doel. De Polder- sen namen de touwtjes in handen en trachtten om met verschillende schoten van verre en dichtbij keeper De Raadt te verschalken. Zo kreeg Rozenbroek een uitstekende kans toen de voorzet van Van Oosten juist voor zijn voeten belandde doch in zijn ijver schoot hij te kort en zijn schot werd voldoende weggewerkt. In deze periode was het verband in de Sporters-achterhoede nog wel eens zoek al deed Horsman het vele malen beter dan zijn collega aan de' rechterkant. Voortdurend zwermden de wit-zwarte voorhoede spelers voor het S-doel en keeper De Raadt moest meerdere malen ingrij pen. Gedurende een kwartier bleven de gasten in deze greep bekneld, toen wisten zij zich wat los te werken, doch hun aanvallen misten iedere doorzet ting, en vormden steeds weer opnieuw een vrij gemakkelijke prooi voor Rui ters, Vaars en v. d. Berg. Daarna na men de Poldersen het initiatief in han den en voornamelijk van de voet van Neyens kwamen de ballen voor het Sporters-doel, waar tenslotte nogmaals Van Oosten even vóór de rust een goe de pass van McCoy kon benutten en De Raadt voor de tweede maal liet vissen. Smakman had slechts enkele keren ongevaarlijke ballen op zijn doel weg te werken en waar een enkele maal gevaar kon dreigen kon v. d. Berg steeds keren. Toen echter kwamen de gastheren opnieuw terug, thans voor namelijk geleid door Zimmer en van Oosten, waarbij eerstgenoemde na plm. 20 minuten spelen er in slaagde de gehele Sportersverdediging te door breken en de Raadt, die eigenlijk had moeten uitlopen van zeer korte af stand te passeren <30). Intussen werd er nog hard gewerkt in de Polderse voorhoede, en weer was het* Timmer die een uitstekende corner van van Oosten koppend in een doelpunt wist om te zetten (40). Het verweer van de gasten was nu vrijwel opgeheven, al was het 5 minuten later Schager, die de eer voor zijn club wist te redden. De hoge bal die Smakman kreeg te verwerken werd door heni onvoldoende gestopt, Schager was er bij om dit af te straffen (41). Ten stadhuize te Alkmaar is mej. J. M. Kolles gehuldigd wegens haar 25- jarig jubileum als adjunct-commies. In de gemeenteraad van Heiloo is uitvoerig gedebatteerd over de vraag of ten dienste van het onderwijs trap- dan wel handnaaimachines moeten worden aangeschaft. De stemming le" verde acht stemmen voor trappen en vijf voor draaien op. Tevens werd be sloten een stukje terrein te verhuren voor de vestiging van een beverfokke rij. Wanneer in de toekomst de tram lijn naar Bergen wordt opgeheven, zal ook de rail verbinding met Warmenhui- zen komen te vervallen, wat voor het vervoer van kool uit die plaats conse- ciuenties met zich brengt. Hoogwoud heeft knorrende devie zen. Een inwoner verkocht zes jonge zeugen en een dekbeer naar Hongarije. Te Warder hebben de plattelands vrouwen besloten een kleed voor de bestuurstafel te maken. Ieder der 90 le den maakt een stukje van ongeveer 20 x 20 c.m. Te Enkhuizen zijn drie klokken voor de +oren der R.K. kerk aangeko men Met Pinksteren zullen ze voor he. eerst luiden. Op de groentemarkt te Beverwijk bleven Vrijdag 500 kisten met rabarber onverkocht. Ook Beverwijk bezit thans een televisie-ontvangtoestel. O Op Zondag 10 Juni zal vanuit de Ned. Herv. kerk te Beverwijk in het pro gramma van de Nederl. Strijdkrachten een dienst worden uitgezonden; ds. Oorthuys, pastor loei, gaat daarin voor. Minister L. Götzen bracht een be zoek aan Bruynzeel's fabrieken te Zaan dam. Ook de Phenixschool te Zaan dam is wegens diphterie gesloten; patiëntje is overleden. In de Esschen- straJt te Wormerveer is in zeven wo ningen ingebroken; 't was klaarblij*®' lijk te doen om het geld van een wo ningbouwvereniging, wier penning' meester het echter veiligheidshalve on der zijn hoofdkussen had gelegd. I" Krommenie zullen 12 duplexwoninge» worden gebouwd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2