CEBUTO Vierde Stuurlieden N.V. NACO Enige Ie of 2e Monteurs Zo zit ze zalig DUNSELMAN De correctie-Duitsers zijn tevreden PINKSTER ROZEN Voor Taxiritten, uw WA en Zaandijk bijna tweede klasser Strijd is herstel van evenwicht 3469 B1UIIOFT? FEESTGEBOUW M0UT0N HILDERING De H. V. Koninklijke Paketvaart-MaatsGhappij DTS moei beslissingswedstrijd spelen ZAP doet het uitstekend Scheepvaartberichten Hogere lonen en meer voedsel Zijpe Burgerlijke Stand taxi louwe NAAR DUITSLAND PER EXTRA TREIN inclusief 1 x koffie, diner in Elten 9,25 PER TOURINGCAR inclusief MET PINKSTEREN EEN GROTE KEUZE DAGTOCHTEN PER EXTRA TREIN NAAR Valkenburg (op beide Pinksterdagen) VAN TOT HELDERSCHE COURANT RECTIFICATIE M. v. PRAAG (fa, Neels) oooooo< ooooooooooooooooooooooooooooooooooovt KEIZERSTRAAT 24 Wij zijn gisteren weer een stap dich ter gekomen tot de beslissing van de diverse wedstrijden. Zaandijk en V.V.A. 'moeten nog een wedstrijd winnen om 2e klasser te zijn. Het Folderse Z.A.P. doet het uitstekend. Na weer werd van Sporters met 41 'gewonnen. Om een plaats in de 2e klasse. Hilversum verloor van Zilvermeeu wen met 10 en de Zaandammers zijn nu nog de enige club die het eventueel van Zaandijk nog kan winnen, maar dan moet Zaandijk tegen De Boys in Zaandijk gelijk spelen of verliezen en eerlijk gezegd denken wij dat niet. De stand is: Zilvermeeuw. 8 5 0 3 1815 10 Zaandijk 7 3 3 1 106 9 IW 7 3 13 11—0 7 Hilversum 7 2 2 3 1011 6 Alkm. Boys 7 1 2 4 9—16 4 In de tweede afdeling wist V.VA. met 82 te winnen van De Kennemers Een uitslag die toch wel respect af dwingt. Schoten liet het tegen S.D.W. lelijk liggen en verloor met 20. Hier door is Schoten uitgeschakeld. Alleen S.D.W. kan in het uiterste geval nog gelijk komen met V.V.A. De stand is: WA 7 5 11 21—10 11 Schoten 8 5 0 3 18—16 10 SDW 7 4 12 16—11 9 De Kennemers 7 3 0 4 1519 6 Baarn 7 0 0 7 822 0 Om een plaats in de derde klasse speelde D.R.C. tegen D.T.S. en het werd 11, zodat deze clubs volgende v/eek op onzijdig terrein weer tegen elkaar in het veld komen. Over span ning gesproken. Wij voor ons vinden de kans van D.T.S. nu wel iets beter. O.F.C. verloor met 10 van Purmer- steijn, een wedstrijd die niet meer van belang was. De stand is: DTS 6 2 4 0 8 DRC 6 3 2 1 8 OFC 6 12 3 4 Purmersteijn 6 12 3 4 Om een plaats in de vierde klasse speelde Z.A.P. tegen Sporters en de witjakken wonnen met 41, een uit slag die voldoende zegt. Z.A.P. doet het uitstekend en wij zijn optimistisch gestemd ten aanzien van het verdere verloop. L.S.V.V. verloor met 32 van Sijbekarspel. De stand is nu: Z.A.P. 6 3 2 1 8 Sijbekarspel 6 2 4 0 8 Schoorl 5 2 2 1 6 Sporters 5 2 2 1 6 L.S.V.V. 6 0 0 6 0 Om de Noordhollandse Beker. Helder 2 deed het uitstekend tegen H.R.C. 2 door met 20 te winnen. Vóór de rust was het een strijd met wisselende kansen. In de tweede helft VISSERIJ URK, 20 Mei. Door 120 vaartui gen werd Vrijdag aangevoerd: 8609 pond kuilpaling f 0.75f 0.80 per pond, 2610 pond lijn- of beugaal f 0.90f 1.80 per pond en 474 manden nest f 1.63 per mand van 50 pond. was Helder iets aggressiever en de 2-0- zege kan wel als verdiend beschouwd worden. De uitslag van Helder 3 kon den wij niet tijdig in ons bezit krijgen. Om het Gouden Kruis. H.R.C. 4 wist Hollandia T met 32 van zich al te schudden. De tegenstan ders deden het overigens niet slecht. W.G.W. 2 kwam ook met een over winning thuis tegen V.Z.V. 2, iets wat een compliment waard is. Allyn. Boys 4Hugo Boys 01; Oudesluis 2Con Zelo 2 81; GeelzwartOosterend 1 31; Con ZeloPetten 83 en Dirks- fcornV.Z.V. 23. Aldegonda (t), van Pladjoe te Bangkok Aimilla (t), 20-5 van A'dam naar Port Said Ena (t), 19-5 van A'dam naar Purfleet Ovuda (t), 18-5 van Miri te Singapore Perna (t), 21-5 van Fahaheel te Havre Saroena (C), 18-5 van Pladjoe te Miri Sunetta (t), 23-5 van Curagao te Pauillac verwacht Tji- badak, 18-5 van Hongkong naar Sjanghai Tjienteng, 19-5 van Kobe te Osaka Tjl- kampek, 18-5 van Buenos Aires te Hongkong Willem Ruys, 20-5, 8 uur, van R'dam te Ba tavia. Adinda (t), 19-5 van Singapore te Bang kok Akipondok, 17-5 van Singapore te Ba tavia Aletta, 19-5 van Pladjoe te Batavia Cistula (t), 19-5 van Singapore te Pladjoe Etrema (t), 19-5 van Barton te Manchester Kota Agoeng, New York—Java, 20-5, 19 uur, van Aden te Colombo verwacht Mirza (t), 19-5 van Singapore te Miri Modjokerto, 21-5 om 8,15 uur van Java te R'dam Overijsel, R'dam—Batavia, 20-5, 13 uur, van Aden. Aardijk, A'dam—Montreal, passeerde 20-5 Prawlepoint Aldebaran, Baltimore—A'dam, passeerde 20-5 Scillies Almdijk, R'dam—New Orleans, passeerde 20-5 Bermudas Almkerk, R'dam—Brisbane, 21-5 te Marseille Alwaki, 21-5 van R'dam te New York Boschfontein, Beira—A'dam, 20-5 van Southampton naar Ant werpen Boskoop, Valparaiso—A'dam, 20-5 120 mijl noord Flores Blommersdijk, 20-5 van New York naar Boston Delft, Valpa raiso—A'dam, 20-5 van Cristobal Dordrecht 20-5 van Brake naar Sandefjord Eemdijk, Antwerpen—Havaha, passeerde 20-5 Scillies Ganymedes, 21-5 van Buenos Aires te Rio de Janeiro Johan van Oldenbarnevelt, Batavia— A'dam, passeerde 20-5 Anderhal-Graadskanaal Kota Xnten, R'dam—Java, passeerde 20-5' De- dalesbank (Rode Zee) Laurenskerk, R'dam— Calcutta, 20-5 te Chittagong Macoma (t), 19-5 van Singapore naar Aden Maashaven, 21-5 van Las Palmas te Bathurst Mirza (t), 20-5 van Miri naar Pladjoe Oranjefontein, 20-5 van Lorenzo Marquez naar Bei-ra .Hand- kerk, 20-5 van Tanga naar Dar es Salaam Roebiah, 20-5 van Batavia naar Semarang Rijnkerk, Sjanghai—R'dam, passeerde 20-5 Kaap Vincent Slamat, 21-5 van Makassar te Soe- rabaja Stad Arnhem, R'dam—Huelva, pas seerde 20-5 Ouessant Sumatra, 20-5 van Makassar te Balik Papan Tabian, A'dam— Java, 21-5 te Genua Tawali, A'dam—Java, 21-5 te Port Swetfenham Tiba, Bahia Blanca —R'dam, 20-5 50 mijl oost van Victoria Tjitjalengka, 21-5 van Batavia te Muntok Triton, 21-5 van Paramaribo te Curagao Valerius, 20-5 van Yokohama te Makassar Van Oudshoorn, 20-5 te Djambi - Volendam, Batavia—R'dam, 21-5 te Süez Waterman, 21-5 van R'dam te Batavia verwacht Aldabi, R'dam—Buenos Aires; 21-5 te Rio de Janeiro verwacht Cleodora (t), 17-5 van Pladjoe te Poeloe Samboe Kedoe, Java- R'dam, 19-5 te Port Swettenh&m Kota Baroe, R'dam—Java, 20-5 van Aden Maet- suycker, 18-5 van Geraidton te Singapore. Alblasserdijk, 20-5 van Vera Cruz naar Coatzacoalcos Aldegonda (t), 20-5 van Bang kok naar Pladjoe Annenkerk, Sydney—R' dam, 21-5 te Suez Bloemfontein, A'dam— Beira, passeerde 20-5 Kaap Blanco Breda, 21-5 van Guayaquil te Calao Colyto, 19-5 van Sorel (Canada) naar Europa ^Dalerdijk, Vancouver—R'dam, 20-5 van Balboa naar Avonmouth Jobshaven, 21-5 van Hamburg t© New Castle Lawak, 21-5 van Manilla te Los Angelos verwacht Poseidon, 20-5 van Maracaibo naar Haiti Tibia (t), 21-5 van Vado te Genua. Abbedijk, 20-5 van Buenos Aires te Ro- Dewey en zijn vrouw op de Kaasmarkt te Alkmaar Er waren kinderen van zeven jaar in de correctiegebieden, die nog nooit melk gedronken hadden! Melk kwam in sommige streken bijna niet voor. Nu hebben zjj de smaak ervan te pak ken en al kunnen we nog nog niet zeggen, dat Tuddern en Elten plaatsen van melk en honing geworden zijn, men heeft het er al stukken beter dan men het onder het Duitse tfewind had. Zo goed zelfs, dat verreweg de meeste „gecorrigeerde" Duitsers dankbaar zijn op Nederlands grondgebied te wonen. Twee maanden voor de grensverleg ging zijn de Nederlandse autoriteiten begonnen met het voorbereiden van een distributiesysteem voor de nieu we „Nederlanders". Dat betekende wat! Allen moesten een nieuwe stam kaart krijgen op basis van het bevol kingsregister. Doch dat klopte niet.... Er zijn nu voorlopige stamkaarten uitgereikt: 3087 voor mannen boven 18 jaar, 3620 voor vrouwen boven deze leeftijd, 1998 voor kinderen van 4 tot 18 jaar en 651 voor kinderen tot 4 jaar, tezamen 9356 exemplaren. De Engelse bezetting had verzocht tegelijkertijd de Duitse distributiebe scheiden in te nemen. In Duitsland distribueert men namelijk meer artike len dan in Nederland; men vreesde.dat de Duitse kaarten in het niet door Nederland bezette gebied verkocht zouden worden. Er konden ruim 8000 kaarten in beslag genomen worden. sario Alamak 20-5 van Antwerpen te Narvik Albireo, 20-5 van Porto Alegre te Rio Grande de Sul Algorab, Porto Alegre— R'dam, 20-5 van Bahia Alnati, 20-5 van R'dam te Buenos Aires Alpherat, New York -Buenos Aires, 21-5 van Recife Arkeldijk, 20-5 van R'dam te Bremen Bosohfontein, Beirp—A'dam, 21-5 te Antwerpen Edam, R'dam—New York, vertrekt 1-5 van Antwerpen Lemsterkerk, R'dam—Calcutta, passeerde 21-5 Perim Meliskerk, Japan—R'dam, 20-5 van Genua Nieuw-Amsterdam, wordt 25-5 v m van New York te R'dam verwacht Ossen- didcht, vermoedelijk 23-5 van Middleshro naar Narvik Ridderkerk, R'dam—Sydney, 20-5 van Karachi Stad Maassluis, 20-5 van r'dam te Baltimore. Tevens ontdekten de Nederlandse dis tributie-ambtenaren, dat op de gemeen tehuizen al de Duitse kaarten voor de nieuwe periode, ingaande 1 Mei, aan wezig waren. Ook deze zijn aan de Engelsen afgestaan. De uitreiking van de Nederlandse bescheiden is uitstekend en in snel tempo verlopen. Thans is men reeds zover, dat ook de kaarten voor zware arbeid, voor jonge moeders en voor andere bijzondere doeleinden verstrekt zijn. Vlees en sigaretten. Maar wat hadden de bewoners aan de levensmiddelenkaarten, als de win keliers niet voldoende bevoorraad zou den worden? Men liet de winkeliers opgeven,, hoeveel klanten zij ongeveer hadden en verstrekte naar deze gege vens coupures. Achteraf bleek, dat dit aardig klopte. Inmiddels had de Ne derlandse handel al veel goederen op crediet geleverd, zodat spoedig in de winkels van alles te krijgen was. Brood en vlees zijn in Duitsland nog gedistribueerd. Nu kan men vrij brood kopen en ook vlees ontvangt men niet meer zo krap als weleer. Tabak en sigaretten waren bonvrij, maar niet te krijgen. Thans geniet men er van zijn rokertjes. Elten blijkt toeristisch van belang te zijn. Op een Zondag, toen het rijverbod niet gold, kwamen er 3000 Nederland se auto's. Ook Tuddern trekt veel be zoek. Verscheidene caféhouders en re staurateurs zijn al bezig hun bedrijven aan de moderne eisen aan te passen. Zelfs legt men hier en daar.sanitair aan. Het ziekenhuis in Elten wordt op Nederlands niveau gebracht. Allen aan het werk. De werklozen zijn allen in Nederland te werk gesteld. Ook de 500 a 600 ar beiders, die nog in Duitsland werken, zullen spoedig in Nederland arbeid vinden. De mijnwerkers gaan naar de Limburgse mijnen. Men trof in alle correctiegebieden tezamen 36 apotheken en drogisten aan, 48 kruideniers, 11 slagers, 32 Ho- reca-bedrijven, 18 tabakszaken en 10 kolenhandelaren, benevens uiteraard Liet schoonste iaarge- tyde is ongetwijfeld, de Lente. „Een nieuwe lente een nieuw geluid" zong de dichter. Achter de bast van bomen die als dode staken tegen de hemel staan, stromen de aan de aarde onttrokken sappen, die de knoppen doen zwellen en openplooien als handen die om zon- licht bedelen. Het dier ontwaakt uit zijn winterslaap. De in sectenwereld begint te leven en als de fruitbo men in rose bloei staan is er het geroep van vo gels. Ook zij hebben hun winterkledij afgelegd en bouwen warme nestjes om zich op het familie leven voor te bereiden. Mensen, dieren, insec ten en planten beginnen elk in hun eigen wereld, maar toch in een won derlijke harmonie, nieu we bestaansvoorwaarden te scheppen voor het ko mende nageslacht. In harmonie, want al le leven, de bloem en het eencellig diertje in een waterdruppel, een reptiel of een zoogdier, alle zijn op volmaakte wijze aangepast aan hun omgeving. Het zijn bijvoorbeeld de lagere levensvormen die het bestaan van de hogere mogelijk maken. Bedenken we slechts wat de insectenwereld voor de vogels betekent en de dierenwereld voor ons. Van stenen, zand en aarde kan de mens niet leven. De plant echter wel. Zijn wortels zijn met een viltig net van wortelharen omspannen. Deze wortelharen zijn dunwandige cellen die zich dicht tegen minera len en stenen aandruk ken, zuren afscheiden en met' deze zuren de anor ganische stoffen oplos sen. De anorganische stof fen worden door de plant omgezet in organische en deze plant verschijnt op onze tafels als groente of via het dier als vlees. Er bestaat dus verband tussen het ene levende wezen en het andere o^k daar waar men dit niet gedacht had. Darwin beweerde dat de opbrengst van een klaverveld afhankelijk was van het aantal kat ten dat in de naburige dorpen gehouden werd. Klaverbloemen worden namelijk door hommels bestoven en de doodsvij anden van de hommel zijn de veldmuizen die de hommelnesten, die zich meestal in de grond bevinden uitplunderen. De veldmuizen worden echter druk gejaagd door de katten. Als de katten dus hun plicht doen krij gen meer hommels de ge legenheid de klaver te bevruchten en de op brengst van het veld zal groter zijn. Een ander voorbeeld van strijd en afhanke lijkheid is het bos. Het leven daar is een voort durende strijd om licht en ruimte. Toch kan al leen in deze strijdende gemeenschap ieder leven individueel beman. Storm en onweer kun nen alleen gezamenlijk weerstaan worden. De boom wortelt op de resten van vele voorge slachten en wordt steeds opnieuw bemest met af stervende plantenresten. Er groeien planten, die slechts in de schaduw van de bomen kunnen groeien en als dank hier voor behoeden ze de bo dem door hun dichte be zetting voor uitdrogen. Ook insecten en bacte riën delen in die ge-' meenschap. Afgevallen bladeren plantenresten en dieren lijken worden door hen ontleed en tot een ge makkelijk opneembare meststof verwerkt. Als gemeenschappelijk geheel strijdt het bos tegen een andere opdrin gende gemeenschap: de heide. Ook strijd en samen werking vormen in de natuureen harmonie omdat zij een even wichtstoestand scheppen. Als de mens ingrijpt in deze evenwichtstoestand, gebeuren er ongelukken. De mens bracht naar Australië een groep ko nijnen over. Hier vonden de konijnen hun natuurlijke vijanden niet en het gevolg was dat zij zich onbeperkt voort teelden. In grote gebie den vernietigden zij olie plantengroei, doorwoel den de gronden en maakten landbouw en veeteelt onmogelijk. Ook cactussen werden vanuit Amerika naar Australië overgebracht. In korte tijd hadden ze een ge bied veroverd dat dub bel zo groot was als het voor akkerbouw bestem' de gebied. Ten einde raad bracht men insec tensoorten over die de cactussen aantaetten. Mo menteel zijn de cactussen bijna uitgeroeid. De na tuur streeft er naar van elke chaos 'n geordende cosmos te maken. Elke strijd al lijkt zij nog zo wreed, herstelt een even wicht zonder weTke het leven niet mogelijk zou zijn. nog een aantal andere zaken. Het zijn meest kleine winkels. Ook de land bouwbedrijven zijn er klein (2 a 3 koeien en soms een paard). Dat de stemming onder de bevol king opperbest is, vindt zijn oorzaak niet alleen in het coulante optreden van de Nederlandse autoriteiten en in de veel ruimere levensmiddelenvoor- ziening, maar ook in de verhoging der lonen. Arbeiders, die onder Duits be stuur per week f 28f 29 ontvingen, verdienen nu f 40. In het begin gingen er nog allerlei praatjes, bijvoorbeeld dat de jongemannen van 20 tot 25 jaar naar Indonesië gestuurd zouden wor den. Op het gemeentehuis van Tuddern had men als voorzorgsmaatregel al vast alle kaarten van deze jongelui verdon keremaand. Nu valt het de heren best mee. Wie ln Duitsland wil blijven wer ken, mag dat doen. Van Nederlandse kant wordt geen enkele dwang ge oefend, Qok al niet, omdat de correc ties nog niet definitief zijn. De woningtoestanden zijn slecht tp Elten en Tuddern; samenwoning komt er veelvuldig voor. Het is echter nog niet bekend, wat de Nederlapdse re gering daaraan zal doen en of «e geM in de woingbouw aal investeren. Geboren: Lourentius M., z.v. L. Koop man en van H. M. Huneker. Ondertrouwd: D. W. Visser fit Vlam G. N. Jonker en A. de Bber J. J. Kossen en J. G. van Be. Getrouwd: P. Nanne en M. Baas W» Broersen en G. Blom J. J. Kwfls ea A. Groot. Overleden: H. Telleman, weduwnaar van T. Lems P. Dekker, echtgenoot van G. Stigte Heden overleed nog vrij onverwacht onze lieve Man en zorgzame Va der, Behuwd- en Groot vader, Broer, Zwager en Oom, de Heer ANTHONIUS HENDRIK MAJHNUS POLLING, op de leeftijd van 62 jr. Den Helder, 21 Mei '49 Huygensstraat 49. Uit aller naam, Mevr. A. L. D. Polling Segerholm. De teraardebestelling heeft plaats Woensdag 25 Mei a.s. op de Alg. Begraafplaats te Huis duinen te 14.15 uur. Vertrek vanuit Huy- gensstr. 49 te 14 uur. AHJELIERSTR.I TEL3167 OEN HELDER Ook 's nachts SPECIALE TARIEVEN voor ritten buiten de stad. Onthoudt dit adres C. D. HOLLANDER, BI ohmstraat 8. In- en verkoop van alle soorten 2e hands goederen, zolderoprui- mingen, lompen, me talen, enz. Telefonisch aangeslo- ten onder no. SPOORGRACHT 40. 2 dg. Midden Nederland 2 dg. Zuid-Limburg 2 dg. Rond IJselmeer 3 dg. Valkenburg-Limburg 3 dg- Zuid-Limburg 3 dg. Zeeland-Ostende 3 dg. Gelderse Achterhoek 3 dg. IJselmeer-Groningen 4 dg. Door Nederland 5 dg. Geuldal 6 dg. Valkenburg-Ardennen Prima hotels, maaltijden. Deskundige ieiding F 39.50 40.- 40.50 40.- 40.- 60.- 54.- 56.- 81.- 74.- 117.50 nieuw geannexeerd gebied Montferland-tour f 9.» VANAF ZONDAG 22 MEI N.V. Naco, dlv. kant. N.H.j Fa. Zwart, WORMERVEER; V.V.V. - ZAANDAM. REISBUREAUX De goedkoopste vorm van reclame is dagblad-reclame. De advertenties, geplaatst in deze courant, worden door duizenden koopkrachtige lezers van A tot Z gelezen. Zorgt er voor dat deze koopkrachtige lezers ook Uw advertentie onder de ogen krijgen. Grootste Speciaalzaak: Koningstraat 47. Telef. 2719. MENSENKENNIS een wetensch. gefundeerde en door acad. gevormde psycho logen indiv. geleide cursus, die U in alle opzichten meerwaard maakt. Daarnaast geven wij HANDSCHRIFTKUNDE een unieke cursus, die de gra- phologie ook voor U prac- tisch bruikbaar maakt. Volledige inlichtingen gratis en vrijblijvend op aanvraagl PELMAN INSTITUUT voor mental training (Erkend door de Insp. van het Schr. Onderwijs). Damrak68, A'dam, Tel. 41878 LONDEN-PARIJS-NEW YORK zowel buiten als binnen de stad met prima wagens en billijke prjjzen. eaiinrDCC V. Galenstr. 117. S&EtllUtBÏSE. xelef. 2867. vraagt voor directe uitzending naar Indonesië niet ouder dan 28 jaar, in bet bezit van diploma 3e stuurman G.H.V. Gratificatie eerste uitrusting ƒ1000, Sollicitaties met recente pasfoto te richten aan de K.P.M., afd. Personeel, „Het Scheepvaart huis", Amsterdam. In onze advertentie van Vrjjdag j.I. boden w\j aan: Zomersportcos tuums. Dit moet echter wezen: ZOMERSPORTCOLBERTS. vraagt voor haar lijngarage Den Oever Zich te melden bij de rayonchef: Zwinstraat 4, telef. 84, Den Oever, Geen wonder in ao'n voortreffelijke tuinstoel van DUNSELMAN. Degelijk, sierlijk en niet duur. LIGSTOELEN met armleuning 12.00 Dubbel breed GORDIJNLINNEN S.70 27. „Nou nou", mompelt de Lange, erg druk is het hier nu bepaald niet". Neen, er is niemand te zien en de haven is leeg. „Vollèk" brult de Lange. „Ja, daar komt iemand. „Is u' bijgeval de havenmeester?" informeert de Lange. „Jawel, dat ben ik. Wat kan ik voor u doen?" „Wel, kijk eswij zouden een paar kennissen opzoeken", begint de Lange Die ■ouden 'n paar weken gaan aeilen hier fo de buurt ennenou vergaten ze ons te zeggen naar welke jachthaven ze gingen". „Hoe heten de heren?" vraagt de havenmeester. „Héren? "ee- "e* zÜn twee jongedames.... de zusters Vissers. Nogal bekende lui zo gezegd. U hebt de naam Rikki vast wel eens in de krant gelezen. „Dat zou ik menen", zegt de haven- - - z,cgi ue udvcii- meester, een krant uit zijn binnenzak halende. „Maar eh.is u familie?"

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4