Zes hindernissen op de weg des vredes Grote Vier opnieuw rond de tafel Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Onduldbaar optreden van Oostelijke politie te Berlijn Dinsdag 24 Mei 1949 74e Jaargang No. 10589 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De Grote Vier behandelen het Duitse probleem Zal Rusland nu toeschietelijk zijn? 14 jaar voor Kerkmeester Conferentie in het Palais Rose begonnen Haagse burgemeester vraagt ontslag Dader van moordaanslag bekent Revolveraanslag in Dordf Nieuwe H.V.K. vertrekt 30 Mei r Een grote sportdag wacht ons Handhaving van Kotalla's doodstraf gevraagd BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties .„Juttertjes"' tot 15 woor den f 1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— vooruitbe taling, plus incassokosten Regeringsvorm, Duitslands grenzen en terugtrekking der bezettingstroepen zijn voornaamste onderwerpen (Van onze diplomatieke medewerker). yERGELEKEN MET DE TAAK, waaraan de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier zich Maandag in Parijs gezet hebben namelijk het zoeken van een oplossing voor het gehele complex vraagstukken, dat men kortweg om schrijft als het „probleem-Duitsland"-zijn de onderhandelingen, die vooraf gin gen aan de opheffing van de Berlijnse blokkade, een diplomatiek kinderspel geweest. Zo diepgaand zijn de meningsverschillen tussen Oost en West over hetgeen er in de toekomst met Duitsland gebeuren moet, dat het bereiken van een accoord in het Palais Rose rustig zou kunnen worden beschouwd als het einde van de Koude Oorlog in Europa. deze zaak niet meer te praten valt. Een kwestie met veel haken en ogen is ook die van de terugtrekking der bezettingstroepen uit Duitsland. De Russen wensen deze zo spoedig moge lijk uit te voeren, wat zij gemakkelijk kunnen doen, want zij weten, dat zij in de door hen georganiseerde Duitse „vólkspolitie" een sterk wapen in Duitsland bezitten en terugtrekking voor hen bovendien slechts een C* troepenverplaatsing over enkele honderden kilometers betekent, waartegenover de Amerikanen naar de overzijde van de oceaan, duizenden kilometers van Duitsland en West- Europa verwijderd, zouden moeten verdwijnen. Geen wonder dat het Westen, zolang er een communistische bedreiging van West-Europa bestaat, r\M DE LE?ER een inzicht te geven in de moeilijkheden, waarvoor de diplomaten in Parijs zich gesteld zien, is het goed een samenvatting te geven van de voornaamste geschilpunten, die Oost en West ten aanzien van Duits land verdeeld houden. Daar is dan in de eerste plaats de vraag, in hoeverre de kleine buurstaten van Duitsland bij het opstellen van een vredesverdrag betrokken moeten Worden. De I Sowjetunie heeft steeds blijk ge geven, deze aangelegenheid het liefst als een privé-zaak van de Grote Vier te beschouwen, terwijl het Westen meent, dat de buren van Duitsland ten minste enige medezeggenschap moeten hebben. Wat de vorm van een nieuwe Duitse regering betreft, zijn de Westelijke mo gendheden van opvatting, dat dit een federale regering moet zijn, die het midden houdt tussen een volstrekt ge centraliseerd en een volkomen gede centraliseerd bestuur van de verschil lende Duitse staten (Lander). 1 Dit heeft ten doel te voorkomen, dat nog eens een Hitlerbende zich meester maakt van de macht. Daarentegen hebben de Russen op vroegere conferenties steeds aange drongen op een sterke centrale re gering. Klaarblijkelijk gelooft het Kremlin, dat de Duitse communisten gemakkelijker vat kunnen krijgen op een overwegend gecentraliseerd Duits land dan op een federale unie. Veel geharrewar bestond tot nu toe ook over de kwestie der herstelbetalin gen. De Russen hebben een schadever goeding van 10 milliard dollar geëist, waartegenover het Westen betoogd heeft, dat het opbrengen van een der gelijke enorme som Duitsland econo misch aan de rand van de af- 3 grond zou brengen en de poli tieke heropvoeding van de Duit sers onmogelijk moest maken. Gok is er ruzie over het deel van de overeen komst van Potsdam, waarin bepaald werd, dat de bezettende mogendheden slechts die fabrieken uit Duitsland mochten wegvoeren, welke in vredes tijd overbodig waren en zich nie' mochten vergrijpen aan goederen, di uit de lopende productie stammen. De Russen, die een inspectie van hun zone hebben geweigerd, worden er van ver dacht, beide bepalingen met voeten ge treden en zich bereids waarden tot een bedrag van 5 10 milliard dollar toe geëigend te hebben. Evenmin kon men tot nu toe tot overeenstemming komen over de defi nitieve Duitse grenzen. Het voornaam ste geschilpunt bestreft de grenzen met Polen. In Potsdam keurden de Grote Drie goed, dat Polen voorlopig een stuk van ongeveer 100.000 vierkante kilometer van Oost-Duitsland, dat is tot aan de Oder en de Neisse. zou mogen bezetten, en dat een definitieve regeling later, bij het sluiten van het vredesverdrag zou worden getroffen. In het door Polen bezette gebied wordt veel voedsel ge produceerd en het zal Duitsland moei lijk vallen ooit weer op eigen benen te staan, indien het dit rijke land voor goed zou verliezen. Het Westen zou daarom gaarne een deel van dit gebied aan Duitsland terug zien gaan, maar de Russen hebben na Potsdam steeds te kennen gegeven, dat met hen over Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam heeft de 55-jarige Hendrik Jlicobus Kerkmeester uit Bussum tot 14 jaar ge vangenisstraf met aftrek veroordeeld, alsmede levenslange ontzetting uit alle openbare -echten en het recht een lei dende functie te bekleden in het druk kerij- of uitgeversbedrijf. De advocaat fiscaal mr A H. van de Veen noemde in zijn requisitoir het zwaartepunt van de tenlastelegging de wijze waarop Kerkmeester het apparaat van de N.V. „De Arbeiderspers" dienst baar heeft gemaakt aan het nationaal- socialisme tegen 't Nederlandse volk Mr van de Veen eiste 15 jaar gevange nisstraf en ontzetting uit bovengenoem de rechten. de Amerikaanse troepen nog maar lie ver wat op ons contingent houden. Bijzonder ingewikkeld ten slotte is het vraagstuk van de Duitse handel met Rusland en zijn satellieten. Het Westen heeft, ook voor wat g West-Duitsland betreft, een em bargo gelegd op tal van indus triële producten, die Oost-Europa drin gend nodig heeft, ma?' die het Westen niet leveren wil, omdat zij eventueel voor oorlogsdoeleinden gebruikt kun nen worden. Het Westen bezit in dit laatste punt ongetwijfeld de kostbaarste „koop waar" tijdens de onderhandelingen. Het is bijna aan geen twijfel onderhe vig, dat de herziening van de Russi sche politiek, ingeluid door de „promo tie" van Molotof, door het Krem lin is bevolen met het oog op de bar slechte economische toestand in Oost- Europa. Het is ook de heren van het Politburo zo langzamerhand duidelijk geworden, dat de levensader, welke West- en Oost-Europa vóór de oorlog verbond, niet straffeloos kan worden doorgesneden. .De opheffing van de blokkade van Berlijn is het begin ge weest van de poging, deze ader te hechten. Op dit a-zeggen zal in Parijs een b-zeggen moeten volgen, anders had de poging even goed geheel ach terwege gelaten kunnen worden. Het is daarom, dat ik geloof, dat de Russen thans tot grote concessies bereid zullen zijn. De vier ministers van buitenlandse zaken zijn gisteren om 15.55 uur (Ned. tijd) in het Palais Rose te Parijs bijeen gekomen. De conferentie werd om 16.07 uur (TÏed. tijd) officieel geopend. Slechts een paar honderd Parijzenaars hadden zich buiten het rose marmeren paleis, dat in het westelijk deel van Pa rijs is gelegen, verzameld om de minis ters te zien aankomen. Zij werden door de politie verspreid. Een niet glim lachende Dean Acheson (VS) kwam als eerste per auto aan en stapte met zijn voornaamste adviseur, dr. Phillip Jes- sup, snel het paleis binnen. Ernest Bevin (Engeland) arriveerde met zijn vrouw vier minuten later. Daarop kwam Andrei Wisjinsky (Sow- jet-Unie), Robert Schuman (Frankrijk) was reeds in het gebouw aanwezig, de ministers kwamen. Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond. Veel bewolking met in de middag enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur. ue Russische minister ouu landse Zaken, Wisjinsky, bracht een bezoek, dat slechts vijf minu ten duurde, aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, Wisjinsky, vooraan, verlaat met de Russische ambas sadeur in Parijs, A. Bogomolov, het Franse ministerie van Buiten landse Zaken. De auto's van de ministers werden geflankeerd door motorpolitie. Na koortsachtige activiteit van de persfoto-, grafen en filmoperateurs werden de journalisten de conferentie-zaal uitge leid, de vergulde deuren werden geslo ten en de eerste vergadering van de Parijse conferentie begon. Bevin nam tegenover Acheson aan de tafel plaats. De Sowjet delegatie zit naast de Amerikaanse afgevaardigden. De Sowjet delegatie telde veel nieuwe gezichten voor waarnemers, die ook de vorige bijeenkomsten van de Raad hebben bijgewoond. Een cavalerie sectie van de Repu blikeinse garde in rode en blauwe uni formen was aan beide zijden van de hoofdingang en de trap van het paleis opgesteld, toen de ministers binnentra- den. Het voorzitterschap van de Raad aal waarschijnlijk elke dag wisselen. Minis ter Schuman was gisteren voorzitter. Men verwacht, dat na alle voltallige bijeenkomsten korte samenvattingen zullen worden gegeven door persverte genwoordigers en dat er geen nieuws zal worden verstrekt over de bijeen komsten van de ministers zelf. De eerste bijeenkomst van de vier mi nisters is om 18.30 uur Ned: tijd geëin digd. De tweede bijeenkomst zal heden cm 15.30 (Ned. tijd) beginnen. Russische verrassing Wysjinsky heeft door middel van een woordvoerder verklaard, dat zijn dele gatie „niet pessimistisch is ten aanzien van het resultaat van de Parijse con ferentie". Volgens Reuters diplomatie ke medewerker heeft de Sowjetrussi- sche minister van buitenlandse zaken voor de eerste grote verrassing tijdens de conferentie te Parijs gezorgd door geheel onverwachts het vraagstuk van het sluiten van een vredesverdrag met Japan te berde te brengen. Zijn verrassend voorstel voor het houden van een toekomstige bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken der „Grote Vijf" dus met inbegrip van China tijdens wel ke een ontwerp-vredesverdrag met Ja pan z-ou moeten worden opgesteld, heeft onmiddellijk de vraag doen rij zen, welke Chinese regering, naar het oordeel van het Kremlin, als een China vertegenwoordigend bewind zou moe ten worden beschouwd. Tijdens de bijeenkomst is het eerste agenda-punt, namelijk „de problemen der Duitse eenheid, waaronder inbe grepen de economische en politieke be ginselen, welke aan deze eenheid ten grondslag moeten liggen en de contro le der geallieerden", in behandeling genomen. Een Franse gedelegeerde verklaarde na afloop van de vergadering, dat de vier ministers het „zonder te veel moeite" eens geworden waren over de door Schuman voorgestelde agenda, die de drie westelijke ministers van te voren hadden vastgesteld. In persoonlijke moeilijkheden Mr. W. A. J. Visser heeft ontheffing uit zijn functie gevraagd als burge meester van 's-Gravenhage. Naar wij vernemen vindt deze ontslagaanvrage zijn oorzaak in moeilijkheden, waarin de heer Visser persoonlijk is komen te verkeren en die geen verband met zijn ambtsvervulling houden. Als oorzaak van bedoelde moeilijkheden schijnt te moeten worden gezien het beschik ken over meer deviezen dan op nor male wijze voor reizen naar buiten land kunnen worden verkregen. We gens een acute storing in het zenuwge stel is mr. Visser in een zenuwinrich ting opgenomen. Na het ontslagvragen aan mr. W. A. J. Visser als burgemeester van Den Haag, treedt als waarnemend burge meester van de residentie op wethou der ir. L. J. M. Feber. Een arrestatie. Naar verluidt is da secretaris van burgemeester Visser, drs. W. Bos, door de justitie gearresteerd. Drs. Bos is re ferendaris ter gemeentesecretarie en was daar uitsluitend werkzaam voor de burgemeester. Hij was reeds enige tijd afwezig zonder enig bericht en zonder dat zijn verblijfplaats bekend was. Koninklijke maakte f 476 millioen winst Directie en commissarissen van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij hebben besloten aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het boekjaar 1948 een dividend van 9 pet. in contanten uit te keren. Naar aanleiding hiervan wordt mede gedeeld, dat de winst over 1948 van de Kcninklijke-Shell groep, o.a. afschrij ving en reserveringen, op het equiva lent van f 476 millioen gesteld kan wor den. De in totaal beschikbare winst be draagt, rekening houdend met belas tingen en het niet uitgekeerde winst saldo over 1947, het equivalent van f 466 millioen. 1 De 29-jarige J. W. G. uit Rotterdam heeft voor de Haagse politie bekend zijn echtgenote A. S. K., die met een kleer maker samenleeft, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ernstig gewond Ie hebben met een schroevendraaier. Hij is de woning van de vrouw, die alleen thuis was, binnengedrongen met het doel nog eens met haar te praten. G. ontkent het voornemen te hebben gehad haar te doden. Hij-sloeg haar, toen zij begon te gillen. Na zijn daad is hij per taxi naar Rotterdam gevlucht. De toe stand van de vrouw is redelijk. De 22-jarige Dordtenaar J. A. B. heeft in de Hooftstraat te Dordrecht met een revolver 'n aanslag gepleegd op het 18-jarig meisje H. J. H. de V. Het schot, dat hij loste, trof het meis je gelukkig niet. Haar ouders stelden direct de politie in kennis met het voorgevallene. Deze gaf de zaak over aan de marechaussee, aangezien B. militair is. De dader werd binnen enkele uren gearresteerd. Naar wij vernemen zal de nieuw benoemde Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink. op 30 Mei naar Indonesië vertrekken Hij zal op zijn reis worden vergezeld door Jhr. H. A. Teixeira de Mattos, tweede gezantschapssecretaris. IVT ZIJN DE BEKERS, die door ons dagblad beschikbaar gesteld zijn voor de Ronde van Noord-West Nederland, die op Hemelvaartsdag onze provincie in de ban van de wielersport zal brengen. Donderdagmor gen te 10 uur zal de directeur van onze N.V.,de heer C. Krak, op het Waag- plein te Alkmaar het startschot lossen voor de 215 k.m. lange cour se door Noord-Holland. Het kleurige rennerslint zal zich spoeden langs de geest gronden van Noord-Kennemerland, door de aardbeienvelden van Bever wijk, langs de bongerts van West-Friesland en door de prachtige oude steden aan de boorden van de voormalige Zuiderzee. De renners zullen een glimp opvangen van de vette polders rond Schagen om zich in pijlsnelle vaart naar de Noordelijkste punt van het Noordhollandse vasteland Den Helder te begeven. Over het asphalt langs het Noordhollands Kanaal keren de glimmende fietsjes terug naar Alkmaar, om op de finishlijn in het Gem. Sportpark aldaar te beslissen wie uiteindelijk de fraaie bekers van de N.V. Ver Noordhollandse Dagbladen in ontvangst mogen nemen. Velen zullen langs het parcours staan en velen zullen 's middags in het Alkmaarse Sportpark de finish willen zien. Om 2 uur worden in afwachting van de komst van de ronde-renners wielerwedstrijden georganiseerd, die, gezien de inschijving, interessant beloven te worden. De toegangsprijzen zijn taan gesteld. Overd. tribune f 0.75, onoverd. tribune ƒ0.50, staanplaatsen f0.25. Het belooft een groots sportevenement te worden, een wedstrijd, die U niet moogt missen. Naar aanleiding van de gevechten, die in Berlijn plaats hadden tussen po litie en spoorwegstakers, deed het stadsbestuur een beroep op de drie Westelijke geallieerde gouverneurs, de poütie „zo nodig" te steunen. De argumentatie der resolutie luid- do: als volgt: „Het stadsbestuur ge looft, dat de veiligheid en orde te Ber lijn ernstig bedreigd worden. Wegens de groeiende spanning tussen de spoor wegleiding van de Oostelijke zone en de stakende employé's is het voor de Berlijnse bevolking onduldbaar gewor den. dat de taak van de politie bij de iuchtspoorweg in de Westelijke secto ren wordt verricht door leden van een organisatie, doo-" de bevolking als vij andig en onwettig wordt beschouwd. De zogenaamde spoorwegpolitie is wei bijzonder ongeschikt voor het handha ven van vrede en orde. daar alleen reeds haar aanwezigheid de bedreiging an vrede en orde verhoogt In de af gelopen 48 uur heeft c-eze politie door voortdurend onrechtmatig gebruik van vuurwapenen minstens 14 personen gewond en de opwinding onder de be volking doen toenemen. Het gevaar is zeer groot, dat deze spanning zal leiden tot een ernstige vredebreuk". JTilaas, vrienden, de room is van de melk wat Hollywood betreft. Niet aldus, dat die mensen daar zonder cen ten zitten eer zit Van Gend zonder Loos en Jansen zonder Tilanus. Maar we zijn voor altoos onze Rita kwijt: het lokkige, lachende idool Hayworth, dat zich de prinselijke Ali Khan ten echtvriend koos. Vrijdag gaan ze trou wen in het Franse dorpje Vallauris en de communistische burgemeester zit al te zweten over zijn toespraak. Ali be schikt over slordige tientallen millioe- nen, hoe valt dat goed te praten? Geen nieuwe films meer met Rita der halve. Voorlopig houden de inboorlin gen van Wad Medani (Soedan) er tóch' de moed in. Ze zagen een opwindende film met veel gesidder en gedreun en toen het uit was, wilden ze er nog meer van zien. Maar de directeur van het theater zei: 't is op en uit en nou naar bed. Waarop de volkswoede zich tegen hem en zijn huis keerde: de man nen braken de bioscoop af. Q Nog meer filmnieuws: Gregory Peck ligt in het ziekenhuis met een ooginfectie en nou wordt de film Quo Vadis een jaar uit gesteld. Q Wie Detroit per auto verlaat ziet langs de weg al spoedig reclame borden van de naastbijgelegen stad: U nadert de stad met lagere belastingen". Zulks verdroot de burgemeester van Detroit en hij zette er andere borden naast: „U verliet Detroit, de stad waar het leven tenminste nog de moeite waard is" Iets voor de magistraten van Den Helder en Enkhuizen, Schagen en Alkmaar. Hoorn en Beverwijk? Ter felle kamp, gij eed'len! iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii .:iiiillliliillllillliilllllll!l!lii:i;,;!iiiillll!ni!iilllilllll Qe 87-jarige mevrouw Cassaro in Los Angeles, die 64 jaar lief en leed heeft gedeeld met de thans 86- jarige meneer Cassaro, heeft echtschei ding aangevraagd. Haar man blijft, hoewel gezond van lijf en leden, des morgens tot acht uur in bed liggen en die luiheid van een fikse kerel slaat haar op de tedere zenuwen En in San Diego liet de heer Sampsel een door meneer-de-notaris getekende verkla ring zenden aan de ontvanger der be lastingen. „Het spijt me dat ik nog geen gelegenheid vond het aangiftebil jet in te vullen, maar ik verzoek u, op grond van tijdelijke moeilijkheden, enig uitstel te willen verlenen". Samp sel zit in de gevangenis wegens moord. Het worden gevaarlijke dagen, Theodoor. Ze gaan in Parijs weer over de vrede praten. En hier, getrouwe schare, is het be richt waarop u met smart hebt zitten v/achten. Uit Moskou: De uitvinding van de radio de elecrische verlichting en de televisie is door Russen gedaan. Reeds in 1907 bouwde een Rus een tele visie-ontvanger en in 1911 een zender. Wat hij die vier jaar met een ontvan ger zonder zender deed vermeldt de historie niet. (De serie wordt vervolgd). Na elf branden te hebben gesticht en voor 700.000 gulden schade te heb ben aangericht is in Londen de politie agent Weallans gearresteerd. „Ik heb het gedaan om me op de Joden te wreken", zei de idioot. Nebbisj! He Nederlander K„ die in Zwitser land werd gearresteerd als ver dacht van moord op de danseres H. K„ is in een krankzinnigengesticht over leden. Hij was sinds een week in hon gerstaking gegaan. O Dezer dagen overleed de eerste burgemeester van Leipzig Zeigner, en toen de nalaten schap werd nagekeken vond men- een sedert 1945 verdwenen schilderij van Taphael ter waarde van 250.000 goud mark. o Nederland zal op het folklo ristisch congres, dat in September in Venetie wordt gehouden, vertegenwoor digd zijn door 23 volksdansers uit Twente. In de grensplaatsen Otter- sum en Milsbeek hebben kudden wilde zwijnen uit Duitsland geweldig huisge houden op de akkers. Storen zich niet aan grenscorrecties en vreten ander mans aardappels op. Het menselijke in het dier,... De plaatsvervangende burgemeester van West-Berlijn, dr. Ferdinand Frie- densburg, heeft gisteravond officieel bij de Kommandantura geprotesteerd tegen het gebruik van vuurwapenen door de Oostelijke spoorwegpolitie op de stations in de Westelijke sectoren van Berlijn. Het gebruik van vuurwapenen door de spoorwegpolitie heeft reeds een aantal ongevallen onder de bewoners van West-Berlijn van wie sommigen geen stakers zijn, veroorzaakt, aldus het protest. Groot gevecht bij Berljjns station Een persoon is gedood en verschei dene werden gewond bij een treffen tussen een menigte van 2500 staken de spoormannen en sympathiserenden die Maandag poogden het station Tiergarten te Berlijn te bestormen, en enkele honderden gewapende man schappen van de spoorwegpolitie, die het station bezetten. De drie commandanten van West- Berlijn hebben het verzoek van het gemeentebestuur van West-Berlijn, toe te staan dat stations van de wes telijke sectoren door de Westberlijn- se politie worden overgenomen van de politie uit' de Sowjet-sector, van de hand gewezen. Zij voegden er even wel aan toe, dat mmiddeJLijk toe stemming zou worden verleend voor interventie door de Westberlijnse po-, litle indien de orde zou worden ver stoord. „Een weerloze Duitser" De procureur-fiscaal bij de Bijzon dere Raad van Cassatie deelde gister morgen aan de raad zijn conclusie me de in de zaak tegen de bewaker van het kamp Amersfoort Kotalla, welke zaak een week geleden uitvoerig in cassatie behandeld werd. Het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam had tegen hem de doodstraf uitgesproken. De procureur-fiscaal concludeerde tot verwerping van beroep, nadat hij de cassatiemiddelen, door de raads man naar voren gebracht, aan een be schouwing had onderworpen Uit het verweerschrift, dat door requirant was opgesteld, had de procureur-fiscaal slechts kunnen lezen, dat Kotalla aan gaande de afschuwelijke mishandelin gen die hem ten laste waren gelegd, slechts het overbekende „Es is nicht wahr" wist te antwoorden. In het verweerschrift noemde Ko talla zich meermalen ein wehrloser Deutscher", die in de rapporten door de opsporingsambtenaren opgemaakt, valselijk van allerlei misdaden werd beschuldigd. De Raad van Cassatie zal op 27 Juni uitspraak doen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1