leerling Electro Monteurs Rode gloed overkoepelt Sjanghai Westduitse grondwet afgekondigd Zijlstra Electro Monteurs avontuur Residentie Vanaf de daken volgt men de slag Tegenstellingen tussen B?ngka an Sumatra Amsterdamse vrouw werd niet vermoord Zeven jaar geëist' tegen Ir. Van der Vegte VAN MARSDIEP TOT IJ Douane greep moordenaar Forrestal wordt morgen begraven Mr. Schokking minister van Marine Socialist voorkwam het fspelen van het volkslied Begin «Ie dag met IVOBOI Vervolg Stadsnieuws Eerste team van HTC in het gezicht van de haven HCSC I Tafeltennis naar de 2e klasse gepromoveerd Prijzendrive HBC 1945 Hermes-nieuws Urk Visserijbesommingen I fmuiden Breezand Vergadering Onderling Veefonds Het Radioprogramma VERKOOPSTER COR BIJL Gevraagd Aanmelden Woensdag en Maandag a.s. bij Groeneveld-v. d. Poll Co. Boven Sjanghai is de lucht thans rood gekleurd van het kanonvuur en de brandende huizen aan beide zijden van de Whangpoe. Vluchtelingen zwerven bij duizenden doelloos door de straten, terwijl aan de andere oevers rook- en vuurzuilen omhoog spuiten. Op de da ken staan de mensen opeengepakt om de veldslag gade te slaan. De nationalistische troepen hebbende kostbare haveninstallaties te Sjanghai op de oostelijke oever van de Whangpoe opgeblazen, aldus melden vluchtelingen, die te Hongkong aankwamen. Ook heb ben de regeringstroepen alle riviervaar tuigen, die zij ni,et meer nodig hadden, vernield. De Britse en Amerikaanse comman danten van de vlooteenheden, die in de Jangtse voor anker liggen zijn gister avond in conferentie bijeengekomen. Uit San Francisco wordt gemeld, dat vólgens een daar opgevangen bericht van de communistische radio de stad Nantsjang, de geboorteplaats van het Chinese communistische leger en de hoofdstad van de provincie Kiangsi door de communisten is ingenomen. Te Nantsjang werd in 1927 het eerste gevecht tussen nationalistische en com munistische strijdkrachten geleverd. Het Js de vierde provinciale hoofdstad, die de communisten ten zuiden van de •Jangtse hebben veroverd. VoJgebs „Het Dagblad" is er een scherpe Tegenstelling ontstaan tussen de vooraanstaande Republikeinen op Bangka en de Republikeinse noodrege- ring op Sumatra, doordat de laatste een besluit heeft genomen waarin wordt bepaald, dat alle aangelegenheden, die betrekking hebben op Sumatra, zullen worden afgehandeld door leden van de noodregering. Het voortgezet onderzoek naar het gebeurde in het perceel Hudsonstraat 125 te Amsterdam in de nacht van Za terdag op Zondag heeft het denkbeeld dat er een moord zou zijn gebeurd, te niet gedaan. De politie is tot deze con clusie gekomen, ondanks het feit, dat het rapport van de sectie op het lijk van de 71-jarige vrouw A. F. D. R. nog niet is uitgebracht. De procureur-fiscaal bij het Bijz. Ge rechtshof te 's Gravenhage heeft giste ren zeven jaar gevangenisstraf geëist tegen de 54-jarige ir. W. L. Z. v. a. Vegte, voormalig directeur-generaal van de P.T.T. H- In Alkmaar heeft dr. R. F. Wester kamp de- praktijk van mej. S. P. Bart- stra, arts, overgenomen. Zondag is te Noord-Scharwoude het jaarlijkse turn- feest van de turnkring Hollands Noor derkwartier gehouden. Te St. Pan- cras heeft een eenvoudige petroleura- venter bij wijze van huisvlijt een minia tuur draaimolen vervaardigd; de molen draait, de paardjes bewegen zich en het orgeltje speelt een vrolijke mop. Te Enkhuizen is Zondag een ge slaagd provinciaal week-end van de Lutherse jeugd gehouden. Ds. Keja van Stompetoren heeft Zon dag ds. K. Lürsen bevestigd als Ned. herv. predikant te Hoogwoud. Tij dens een voetbalwedstrijd tussen adspi- ranten te Hoorn heeft een spelertje van Sport zijn been gebroken. De heer F. J. Damen, hoofd der o.l. school te Oudendijk, is op 1 Juni 25 jaar als zo danig in functie. Op Hemelvaartsdag ■wordt in Westwoud de jaarlijkse ka tholieke Westfriese landdag gehouden; sprekers zijn oud-minister prof. dr. Jos. J. Gielen en pastoor H. J. A. Drost van Schoorl. V B. en W. van Beverwijk vragen de raad een crediet van f 270.200 voor de bouw van 25 woningen, waarvan 6 te Wijk aan Zee. O In een speciaal daar voor geplaatste schouwburgtent met 2500 zitplaatsen wordt deze week te Velsen-Noord een reeks revue-voorstel lingen gegeven bi.i gelegenheid van het zilveren bedrijfsjubileun van de Hoog ovens. VI Met Pinksteren wordt de 13e wieler ronde van Zaandam gehouden. Op Pink ster-Maandag rijden profs en onafhan kelijken 125 km en nieuwelingen 50 km; Pinkster Drie brengt een andere groep nieuwelingen aan de start, zomede ama teurs die 100 km hebben af te leggen. Een douaneambtenaar heeft in het grensgebied nabij Buurse twee perso nen aangehouden, die kennelijk op il legale wijze probeerden naar het bui tenland te gaan. De ambtenaar hield de mannen aan en bracht hen naar de nabijgelegen grenspost. Hier bleek, dat hij een goede vangst had gedaan. Een der mannen was namelijk de 39-jarige bij verstek door het Leeuwarder Hof ter dood veroordeelde banketbakker D. F. K. Bakker uit Franeker, die enkele moorden op zijn geweten zou hebben als landwachtcommandant aldaar. De man is destijds ontvlucht uit het kamp Vught. Bij vergissing op de candidaienlijst Dat men zich kan vergissen met de plaatsing van zijn naam op de lijsten voor de gemeenteraadsver kiezing, is haast onbegrijpelijk. Toch is dit op. Urk voorgekomen. Verschillende personen, die plaats hebben genomen op de vrije lijst van A. Hakvoort, meen den, dat dit de lijst van de Staat kundig Geref. Partij was. Nu zij tot de ontdekking zijn gekomen, dat dit niet het geval was, heb ben zij hiertegen protest aange- getekend in een bekendmaking aan de kiezers. Het stoffelijk overschot van minister Forrestal zal ter aarde worden besteld in het Amerikaanse Nationale Kerk hof te Arlington, waar Amerika's oor logsdoden rusten. De begrafenis zal v/aarschijnlijk morgen met volle dige militaire eer plaats vinden. Het graf van Forrestal komt naast dat van zijn voorganger als minister van ma rine, Frank Knox. Blijkens de staatscourant van gisteren is bij K. B. mr. W. F. Schokking, mi nister van Marine a. 3., benoemd tot minister van marine. MILITAIRE CONFERENTIE IN ENGELAND Twee honderd hoge Britse legeroffi cieren zijn te Camberley op een spe ciaal beveiligde plaats bijeengekomen om de Britse defensie te bespreken. Dertien regeringsdepartementen zijn vertegenwoordigd bij de besprekingen, die vijf dagen zullen duren en de naam „oefening Brittannia" dragen. FRANSE PRODUCTIE GROTER DAN VOOR DE OORLOG. „Frankrjjk heeft een belangrijke fase achter de rug: onze productie overtreft thans het hoogste vooroor logse peil", aldus verklaarde minister president Queuille. „Frankrijks "eco nomie treedt thans in een nieuwe fase". Gistermiddag is de constituerende vergadering van Bonn in plechtige zit ting bijeengekomen om de Westduitse grondwet voor de federale republiek Duitsland af te kondigen. Alle elf Westduitse minister-presiden ten waren voor deze zitting naar Bonn overgekomen. De burgemeester van West-Berlijn, Ernest Reuter, was te midden van de leden van de consti tuerende vergadering gezeten. De constitutie werd officieel afge kondigd op hetzelfde ogenblik, dat de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hun conferentie in Parijs openden. Zij treedt onmiddellijk in werking. De zitting begon en eindigde met orgelmuziek. De afkondigingsrede werd gehouden door Conrad Adenauer, pre sident van de constituerende vergade ring, die gewaagde van een nieuw tijdperk dat in de geschiedenis van 't Duitse volk aanbrak. Hij was van me ning, dat „indien de geallieerde ont- mantelingspolitlek uitgevoerd wordt als thans besloten is, de politieke op bouw van een nieuwe Duitse democra tie ernstig gevaar zal lopen". Hij verzocht de verantwoordelijke ge allieerde autoriteiten deze kwestie niet alleen uit een economisch maar in de eerste plaats uit politiek oogpunt te bezien. Vóór de vergadering werd geopend, werd het bekend, dat de organist Haydn's Kaiser quartett zou spelen, dat ten dele bestaat uit een variatie op een melodie, welke later het Duitse volkslied „Deutschland tiber alles" zou worden. Het kwartet werd van het programma geschrapt, nadat prof. Schmid, de socialistische leider, had in gegrepen. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. „MONSTER VAN FRANKENSTEIN" VOOR BIJZONDER HOF Woensdag a.s. staat voor het Bijzon der Hof te Arnhem terecht de Ober- leutnant der SS Frankenstein, die vol gens de tenlaste legging gedurende de laatste maanden van de oorlog in ons land enige afschuwelijke moorden heeft bedreven. Hem wordt ten laste gelegd: het bevelgeven tot het doodschieten van zes gevangenen, waaronder een 5- jarig jongetje te Vierhouten, het ver moorden. van een gewonde gevangene in de Imbosch bij Arnhem en het ge ven van genadeschoten aan slachtoffers van de massafusillade bij de Woes te Hoeve. KANS OP VERLAGING VAN MARSHALL-HULP De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Maandag voorgesteld de gelden voor de Marshall-hulp voor het jaar. dat op 1 Juli a.s. begint, met 15 procent te verminderen. OUDE MAN DOOR TREIN GEGREPEN. De 80-jarige G. Verburgh uit Tiel werd op de onbewaakte overweg aan de Westroyensestraat door de perso nentrein, die om 6.50 uit Nijmegen in Tiel moest binnenlopen, gegrepen. De man was op slag dood. WILLY SLUITER OVERLEDEN Op 76-jarige leeftijd is Zondagmorgen in het Diaconessenhuis „Bronovo" te 's-Gravenhage overleden de Haagse schilder Willy Sluiter. Het is HTC 1 ook gelukt de wed strijd tegen Groen-Wit uit Amsterdam in een overwinning om te zetten. Aan vankelijk liet zich dit niet aan?,ien, daar de Groenwitters met een andere heer kwamen, die een geduchte ver sterking bleek te zijn. Had mej. Kuiper kans gezien in Am sterdam haar rivale mej. vd Wijk in de final-set te kloppen, deze maal nam de A'damse op gelijke wijze revanche. Deze eerste tegenvaller werd spoedig door 'n tweede gevolgd toen De Vries maar niet het juiste antwoord wist te vinden op het spel van Collard. Toch was hij niet de uitgesproken mindere, men verwachtte op een gegeven ogen blik 'n keerpunt. Dit bleef echter uit en het werd 6—3. 63 voor de Groen- witten. Mej. Flotat wist weliswaar haar nartij te winnen maar mevr. Collard bood veel meer tegenstand dan in Amsterdam. Het lukte de HTC-sneel- ster pas na de 3e set zich veilig te stallen. Een heel grote tegenstelling met de vorige week bood de heren-dubbel. Zo weinig aantrekkelijk het spelbeeld toen was, zo spannend was het verloop deze maal. Vooral Collard toonde zich weer een heel groot tacticus, die keer on keer openingen wist te vinden. Ge lukkig speelden de HTC-ers een rus tig. tactisch tegensnelletie. Hoe snan- nend het verloop was, moge blijken uit het volgende: de HTC nam de lei ding met 30. Groenwit haalde op tot 3 en bleef de leiding behouden tot 109. Dan braken de Heidense spelers door de service van Groenwit en be slisten de partii met 12—10. Een ana loog beeld gaf de 2e set. die met 75 door den Helder gewonnen werd. Van de overige partijen is slechts no" de damesdubbel te vermelden. De HTC- dames wisten op keurige wijze de in Amsterdam geleden nederlaag te re- vaneheren en in 3 sets te winnen. Memoreren wii tenslotte nog de to taal einduitslag: 53 voor de HTC. A.s. Zondag wordt wederom thuis gespeeld tegen Score uit Amsterdam. Een gelijk spel is voor de HTC vol doende zich kampioen van haar afde ling te noemen. Horna 2 met 54 verslagen In het clubgebouw van DSS te Alk maar werd Vrijdagavond de beslis singswedstrijd tussen HCSC I en Hor na II om een plaats in de 2de klasse van de Nederlandse Tafeltennisbond gespeeld. HCSC X, dat de eerste wed strijd in Den Helder met 7—3 won maar de revanche wedstrijd te Hoorn met dezelfde cijfers verloor, heeft nu kans gezien een 51 overwinning op Horna II te Alkmaar te behalen. Door deze overwinning heeft HCSC I het tweede-klasseschap behaald. Voorwaar een schitterend resultaat, als men be denkt dat HCSC nog geen jaar bestaat en kans ge -n heeft als Benjamin in de 3e klasse ongeslagen kampioen te worden en zich thans ook in de 2e klasse gespeeld heeft. Dit succes werd bereikt door intensieve training. Trai ner J. Sinjewel komt een woord van lof toe, want hij is het, die in zo'n kor te tijd dit jeugdige team tot een der gelijke prestatie in staat gesteld heeft. eTvens eeb newijs dat de Christelijke Sport Centrale wel reden van bestaan heeft. Wat de wedstrijd betreft het volgen de: De wedstrijden waren alle vol spanning en het spel was van bijzonder goed gehalte. Henk Weemhoff won al zijn partijen. Hij toonde zich thans on betwist de sterkste o.a. tegen Paay en v. Ossenbrugge, van wie hij in Hoorn verloor, en gaf hun nu geen schijn van kans. Paay versloeg hij met 2117 en 2115. B. van Ossenbrugge, die goed op dreef was, verloor van hem met 2113 en 2113. Al zijn partijen won H. Weemhoff in 2 games. Hij wist zijn tegenstanders volkomen te overspelen, door afwisselend te verdedigen en aan te vallen. Ook Kees Smit speelde te gen Paay zeer afwisselend. Paay wist deze partij te winnen met 1721 en 1921. Van Ossenbrugge won ook van Kees Smit en wel met 2114 en 2321 Deze speler wordt steeds sterker in zijn spel. Anton van der Spek verloor twee partijen. Deze speler was wel goed in yorm maar een tikje ongeluk kig, vooral tegen Paay, van wie hij verschillende sorry-ballen kreeg te in casseren. Hij verloor van hem met 2325 en 14—21. Zo eindigde deze be slissingswedstrijd in een 54 overwin ning voor HCSC en is Den Helder een tweedeklasser rijker geworden. De HBC 1945 onderbrak Vrijdag j.1. haar parencompetitie voor een prijzen drive. Een harer leden vertoeft mo menteel voor enige maanden in Ame rika. Vóór zijn vertrek stelde hij enige prijzen beschikbaar, welke op een on derlinge drive moesten worden ver speeld. Hij hoopt in dit blad het re sultaat van de drive te lezen. Het was een strijd van, gelijke kan sen. De leden, die gewoonlijk in de A-lijn spelen, vormden deze avond met een lid uit de B-lijn een paar. Onderstaand het resultaat, dat in de geformeerde lijnen werd bereikt. A-lijn: 1 HarjerErfmann 69</;, '2 Dames VeenstraKuitems' 69tJ,. 3 Slem merBouman 67, 4 Beneker'de Looze 64V2, 5 VisserBesterveld 63J4, 6 Dek kers-Vries 60vf, 7 heer Smitmevr Planken 58, 8 SchotmansSelbach 52, 9 Mud—Huis 43 JA 10 Bakkermevr. Vries 43, 11 DukersLelie 35t/£, 12 SpruitStemberg 33 y B-lijn: 1 KuitemsPlanken 48, 2 Heer Forrermevr. Lelie 46l/2, 3 vd BergSchilperoord 45 y2, 4 Swennen Overeem 431/2, 5 Heer Domsmevr. Snijders 41/4, 6 TimmermansSelier 41, 7 Bakker—Krap 40, 8 Snoerwang— Grande 36, 9 VeenstraVerdeijseldonck 35i/«, 10 BrederodeSchra 30, 11 Dames SchotmansBesterveld 29. Begunstigd door buitengewoon fraai weer hield onze plaatselijke hockey-vereniging haar jaarlijk3 mi- xedtournooi voor zeventallen. Op het terrein aan de Meeuwenstraat waren een viertal kleine veldjes uitgezet en hierop werd zowel door junioren als senioren heel enthousiast gespeeld. De geluidsinstallatie „de Vox" zorgde er voor dat de gehele dag de stemming uitstekend bleef. Om 5 uur kon de voorzitter van Hermes de prijzen uitreiken. In poule I werd winnaar de Wijnperen (aanv. P. Koorn), in poule 2, de Windhonden (aanv. J. Moorman), in poule 3, de Vuurvliegen (aanv. N. Slemmer) en in poule 4 de Kalfjes (aanv. F. Mooy). In totaal namen aan het tournooi deel een 150-tal hockyers en werden er 33 wedstrijden verspeeld. Een en ander wijst er wel op, dat de popula riteit van het hockey in onze stad nog steeds toeneemt. BERICHT VOOR OUD-OPVARENDEN VAN IIR. MS. FLORES EN SOEMBA Aan Hr. Ms. oorlogsschepen „Flores" en „Soemba" werd bij Koninklijk Be sluit van 10 November 1013 de „ko ninklijke vermelding bij dagorder" ver leend. In verband hiermede zal op 13 Juni a.s. op de Marinewerf te Amster dam een plechtigheid worden gehou den, waarbij gedenkplaten, waarop de koninklijke vermelding staat aangege ven, aan boord van de schepen door Prins Bernhard zullen worden ont huld. De plechtigheid kan worden bijge woond door allen die in de jaren 1940/ 1945 deel hebben uitgemaakt van de bemanningen van deze schepen. Zij die hiervoor in aanmerking willen komen, gelieven een verzoek te richten aan de commandant Zeemacht Nederland, ma rinepaleis te Amsterdam, vóór 30 Mei a.s. Zij zullen dan een toegangsbewijs tot de plechtigheid ontvangen. VISSERIJ URK. 21 Mei 1949. Door 130 vaartui gen werd Zaterdag aangevoerd: 10284 pond kuilpaling, prijs f 0.73f0.80 per pond; 1485 pond lijn- of beugaal, prijs f 0.90f 1.40 per pond en 733 manden nest, prijs f 1.68 per mand van 50 pond. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat het nest (vooral kleine spiering) de laatste dagen zeer in prijs stijgt. Zo werd het Zaterdag verkocht voor f 1.70 de 25 kg. Dit is bijna 7 ct. per kg. De prijs van schar besomde daar entegen de laatste dagen maar 4 ct. per kg. Voor velen is dit een raadsel, aangezien schar menselijk voedsel is en het nest uitsluitend gebruikt wordt voor eenden enz. VEEL WRAKKEN IN HET IJSELMEER De laatste tijd komen er van vissers die de IJselmeervisserij met de kui! uitoefenen, weer veel klachten binnen over de aanwezigheid van wrakken. Men heeft hier nog te doen met vlieg tuigen en r'esten daarvan die tijdens de oorlog in het Uselmeer zijn terecht gekomen. Alhoewel reeds vele obsta kels zijn weggeruimd, blijken toch nog vele wrakken aanwezig. Aanvoer van Zaterdag: 150 kisten tarbot en tong; 10 schartong-tongschar; 7 makreel; 55 rode poon; 665 schol, 130 schar, 150 ka beljauw, 25 wolf, 40 poon, 50 schelvis, 40 wijting en 25 kisten diversen. Totaal 1347 kisten. Besommingen: KW 51 f6170; 29 f3710; 94 f 845; IJM 213 f465; 11 f 1840; 229 t 1930; 249 f370; 226 f370; 241 f195; I-JD 125 f1270; B11 41 f305. Voor brand- en bliksemschade is het bij het fonds ingeschreven vee herver zekerd bij „Oudkarspel". Toen dus door dê heer M. Cornelissen, naar aan leiding van de notulen, hierover een vraag werd gesteld, wees de voorzit ter, de heer A. Schilderman, er aller eerst op. dat het geen zin had dit vee ook in de eigen verzekering van de boerderij op te nemen, daar men dan voor niets premie betaalt. Wel is het zaak, dat nieuw gekocht vee zo spoedig mogelijk op de lijst wordt bijgeschreven die Oudkarspel van het verzekerde vee opmaakt. Dan wordt n.1. de volle prijs uitbetaald, terwijl het fonds anders slechts „drie poten", (dus driekwart) vergoedt. Te late opgave kan dus schade opleveren voor het eigen bedrijf, maar ook voor het fonds, dat dan immers zelf de uit kering moet betalen. Met de verzeke ring of haar vertegenwoordiger zal overleg gepleegd worden om het daar heen te leiden dat nieuw vee dadelijk verzekerd is. Thans heeft af- en bijschrijving om de drie maanden plaats. Ook zal nagegaan worden of het voordeel kan opleveren, dat de koeien voor de verzekering meer dan eenmaal per jaar genoteerd worden. Uit het verslag van de heer J. Pranger bleek, dat van 1 Dec. '48 tot 10 Mei '49 de inkomsten f 1062.50 en de uitgaven f 1048.79 hadden bedragen. Er was f 832.50 voor gestorven vee uitbetaald en dit had nog f 300 opge bracht. Het kassaldo was nu f 24.25. Mede namens de heer M. Cornelissen. die met hen de rekening gecontroleerd had, adviseerde de heer H. Busé tot goedkeuring der rekening, hetgeen on der dank geschiedde. Op voorstel van het bestuur werd nu besloten 1 pet. premie te heffen. Bij de rondvraag bracht de heer J. Pranger o.m. de afgifte van verkla ringen voor tbc-vrije koeien ter spra ke. Die worden, zo werd meegedeeld, alleen verstrekt bij de verkoop van een beest uit een stal, die minstens drie drie jaar tbc-vrij is. Wat een koe of kalf waarvoor het fonds een uitkering geeft, nog opbrengt komt natuurlijk ten bate van dit fonds. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM T, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. AVRO; 6.15 Tom Erich (piano). 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Radiostrip. 7.10 Muziekjournaal. 7.45 Rubriek. 8.05 In bet Radio-Zoeklicht. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.40 Brieven over hersengymnastiek. 9:50 Bui tenlands overzicht. 10.05 Ik zou zo graag. 10.30 Zang en piano. .11.15 Van artist tot gramofoon- plaat. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. KRO: 6.10 Sport- pjaatje. 6.20 Muziek. 6.50 Actualiteiten. 7.1.5 ,,De zon en de maan". 7.45 Dit is leven. 8.05 Do gewon .man w 8.12 Concert, 9.45 Viool- l(t.ï5 Caijtate. 10.45 Avondgebed. 11.15 Avond concert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - VARA; 8.15 Musette-klanken. 12.00 Accordeola. 1.20 Me- lando. 6.20 The Andrews Sisters. 6.30 Stryd- kiachten. 7.00 Lezing. 7.15 Silvestri-kwartet, - VPRO: 7.30 Reportage. - VARA: 8.05 Din gen van de dag. 8.20 Opera-concert. 9.00 „De Lindeboom", hoorspel, 10.30 Cor Steyn (or gel). ,10.45 Van boek tot boek. 11.15 De bit- kit. 11.45 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en II uur. NCRV: 8.15 Muziek bij liet werk. 12.33 Metropole-orkest. 1.15 Mandolinata. 6.00 Onze Nederlandse ko ren en korpsem 6.30 Dr. J. J. Smith. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Piano. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.00 Betekenissen van Gemeenteraadsverkiezingen. 9.20 Saus Souci. 9.45 Piano-duo's. 10.5 Geestelijke liederen. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Kamermuziek. grootwinkelbedrijf in levensmiddelen vraagt voor spoedige indiensttreding flinke en vlotte boven 18 jaar. Vakkennis gewenst doch niet vereist. Prettige werkkring, goed aanvangsloon en voor ge schikte kracht uitstekende vooruitzichten. Mondelinge sollic. Vrijdag 27 Mei tussen 12.3014 uur in de winkel SPOORSTRAAT 20, DEN HELDER. Eet nu Hollandse Nieuwe! ZE ZIJN ER WEER EN VOLOP. KOMT U EENS KIJKEN BILLIJKE PRIJZEN NATUURLIJK BIJ SPOORSTRAAT 47. Rijkswerf OUDE KAAS is niet duur: Overjarige 40 Friese kaas 30 et. Oude Leidse kaas 26 ct. Belegen Ed. 26 ct. Thans voorradig: Echte 40 boeren Commissiekaas: reclameprijs 1 gld. per pond. Het hoge vetgehalte onzer kortsloze kaas komt doordat in deze kaas prima roomboter is verwerkt. De prijs is verlaagd tot 1 gld. per pond (125 gr. per rantsen) 15RIEFFIES SPECIAALZAAK IN KAAS: Kleine Noord 22, Hoorn. 105 IN DE DOOR TJEERD ADEMA „Ja, mijnheer", zei Steensma, „ik dank u hartelijk voor uw goede zor gen". Mr. Van Baaren belde en in spanning luisterde Steensma naar de naderko- mende zware stap van de bewaker. Toen de deur was ontsloten en de man binnentrad, stond de heer Van Baaren op. „Ik dank u voor uw belangstelling, mijnheer", zei hij, zich tot Steensma wendend. In toon en optreden herkende Steensma zichzelf. Deze man dacht hij, is een geboren imitator. Steensma knikte. „Al goed", brom de hij. Hij wachtte in spanning toen de ge detineerde op weg naar de cel was, ieder ogenblik vrezend, dat er iets mis zou gaan, maar de rustige stap van de bewaker kwm weer naderbij en de man ging Steensma voor naar de zware buitendeur, welke hij met een sleutel uit zijn grote bos opendraaide. „Goeden avond, mijnheer!" Steensma bromde iets. Zijn hart sloeg met zulke zware sla- g i, dat hij een ogenblik vreesde, dat de bewaker het zou horen. Diep in zijn kraag gedoken stapte hij in de stormwind naar buiten en zag op twintig pas afstands een donkere auto geparkeerd, waarvan de koplampen wa ren aangedraaid. De chauffeur deed bij zijn aankomst onmiddellijk een portier open. ..Vlug, mijnheer!" waarschuwde hij. Toen de wagen reeds in beweging was, drong het tot Steensma door, dat hij deze man meer gezien had. Hij schrok, toen hij plotseling tot' de ontdekking kwam, dat hij in de don kere wagen naast een vrouw zat. ..Pardon, mevrouw", zei hijik. Hij voltooide de zin niet en staarde in het licht van een straatlantaarn stom verbaasd in het, glimlachende gezicht van de vrouw, die hem bevrijd had. Het was Rieta von Arnsberg. VAN DE REGEN IN DE DROP Rieta von Arnsberg legde haar hand op de schouder van de man. die zich van haar had afgewend. „Eens heb je mij een sprookjesprinses genoemd", zei ze. „Wil je nu niet meer naar me kijken?" Ir. Steensma dook wat dieper in de astrakan-kraag van zijn jas. Hij zag haar weer voor zich, zoals zij in zijn gedachten was gebleven, een slanke, jonge vrouw met grote, donkere ogen, die plotseling een revolver op hem richtte en dreigde hem neer te schie ten, als hij niet gehoorzaamde. Door haar schuld was hij in het zie kenhuis gekomen. Door haar schuld had hij vermoord kunnen zijn. Hij dacht er aan, hoe zij samen door de donkere straten liepen en naar de sterren hadden gekeken. „Is het niet te betreuren", had hij ge zegd, „dat het contact tussen ons beider levenslijnen maar van zo korte duur is?" En later - bij Worch.... had hij zijn glas geheven en de paarlen, die in de champagnekelk opstegen het sym bool genoemd van hun steeds opwaarts gaande vriendschap. „Het is jammer, had het meisje ge antwoord, „dat het symbool slechts uit gasbelletjes bestaat". Even later had ze hem weerloos aan zijn 'beulen overgeleverd. ..Zo was een vrouw!" dacht hij schamper.... onberekenbaar. Hij keerde zich naar haar toe. ..Waarom heb je mij bevrijd?" vroeg hij. Zij haalde haar schouders op en staarde voor zich uit. „Ik weet het zelf niet", zei ze pein zend. „Zie jedie evend. dat wij samen. dte avond moest ik mijn pHcht doen. Er waren hogere belan gen, waarvoor al mijn gevoelens moes ten wijken. Kun je dat begrijpen. Ja- eobus?" ,.Ja'\ zei hij. ..dat kan ik begrijpen". Het meisje haalde verlicht adem. „Daarna", rei ze aarzelend. „daarna heb ik er vaak aan gedacht, hoe vriendelijk je voor mij geweest was. Ik heb je leven in gevaar ge bracht en nunu is er niets en nie mand meer om te beletten, dat ik vrij willig boete doe voor datgene, dat ik ten opzichte van jou als verraad kan beschouwen. Ik wist, dat je in het Huis van Bewaring zat en ik heb je bevrijd. Ik Tioop, dat ie zult erken nen, dat je mij veel te verwijten, maar ook veel te danken hebt". „Rieta", zei hij, „je hebt van hogere belangen gesproken. Nog kort geleden heb je 't je plicht geacht mijn leven in gevaar te brengen. Loop ik mis schien weer het risico, dat ik „Neen", zei de jonge vrouw ernstig. Ik wist toen al, dat je een ander was dan de man voor wie je je uit gaf, maar ik.... en trouwens ook de anderen dachten, dat je in het be zit zou zijn van zekere documenten...." Zij zweeg en staarde uit het raam pje. „En wie?' 'vroeg Steensma, „wie zegt je, dat ik ze niet heb?" „Doe geen moeite gewichtiger te schijnen dan je bent", zei het meisje. „Wij zoeken niet meer naar die docu menten". „Waarom niet?" ..Omdat we ze hebben". Steensma sprong onwillekeurig op. ..Onmogelijk!" riep hij verschrikt. „We hebben de echte Van Waarden burg opgespoord", zei ze. „Hij had de stukken bij zich ..En?" vroeg Steensma. „Wel", zei het meisje, „je behoeft nu voor geen enkele overval meer be vreesd te zijn. De mannenmet wie ik samenwerk, zijn grotendeels al naar hun vaderland teruggekeerd". „Rieta?" vroeg hij, waar is de jon ker? Hij is toch niet „Neen", zei he tmeisie, „hij leeft. Ik geloof, dat hij in het huis van zijn verloofde verpleegd wordt". ..Verpleegd?" vroeg Steensma ver schrikt. Het meisje knikte. „Veel geweld is hem niet aangedaan", zei ze. „De man nen hebben hem overvallen en de stukken ontnomen, maar de teleur stelling, de gedachte, dat hij gefaald heeft, schijnen een soort depressie...." (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3