NIEUWBOUW Frans Kiesewetter Stijging der waterschapslasten baart zorgen Groot aantal zaken passeerde de Zijper Raad cvtè HEBT GU IETS De heer Doorn hield niet van een „scharrelpartijtje" Telegram aan burge meester Breebaart Vervolg Stadsnieuws HRCNorfolk Admiraal Helfrich krijgt- een schilderij INGEZONDEN De Stucadoorsstaking en nog wat Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Voetbaldag te Callantsoog P. v. d. Maden NO SPORTCOLBERTS VAN ORIGINEEL HARRIS-TWEEJD Julianadorp Texel De lijsten zijn genummerd Postduivennieuws Breezand Steeklustige postbode Laatste woord in deze nog niet gesproken ZOMERCOSTUUM HUISDUINEN EN OUD-DEN HELDER Voor MARINE- en RIJKS VERHUIZINGEN PARALLELWEG 66 - TELEFOON 2353 ABONNEERT U OP DIT BLAD Maandagmiddag opende de heer P. J. Ott, wethouder der gemeente Zijpe, de raadsvergadering. Hij uitte in de eerste plaats zijn leedwezen, dat bur gemeester Breebaart nog steeds niet hersteld is en zelfs dezer dagen een tweede operatie zal moeten ondergaan. „Wij moeten zijn leiding node missen" zo zeide de heer Ott en hij vervolgde: „WU stellen de raad voor een telegram van deelneming te sturen aan het adres van de heer Breebaart in het ziekenhuis". Het belangrijkste ingekomen stuk was een schrijven van de bond van caféhouders in de Zijpe om verlaging van de vermakelijkheidsbelasting tot 20 proc. De voorzitter memoreerde, dat in de gemeente aan vermakelijkheids belasting 3000 was opgebracht. In dien deze belasting voor de caféhou ders verlaagd werd, zou dit een tekort opleveren van 900.—. Volgens een circulaire van de minister van Bin nenlandse Zaken, vastgesteld Febr. '48 zal in verband met de financiële ver houdingswet het tekort aan belasting opbrengst, hier dus 900.-, ten laste van de burgerij komen. Indien de raad hiertoe zou besluiten, hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat ook de mi nister hieraan zijn goedkeuring zal hechten, dan zou het volgens de voor zitter toch wel wenselijk zijn zich eerst met eventuele andere gemeenten in verbinding te stellen. Overigens dient ook de financiële toestand der gemeente in deze te worden bezien. De heren Pais en Raatgers waren van mening, dat b.v. kermissen een gemeentebelang zijn en hierin wel ter dege tegemoet gekomen moet worden. Bij een verlaging der toegangsprijzen zou dit het bezoek bevorderen. Hier mede was de heer Ott het niet eens. De heer Doorn adviseerde het vóór en tegen eerst goed te onderzoeken al vorens een besluit te nemen. Het pro bleem werd verder in handen gegeven van B. en W. Formeel werd medegedeeld de aan neming van de benoeming tot ge meentegeneesheer door de heren W. van Slooten, J. F. W. G. Verheul en E. van Wieringen. Het aantal toegewezen te bouwen woningen n.1. elf, was ver meerderd met vijf bij een bouwvolume var. 1300 m3. Voorts was 260 m3 toe gewezen voor herbouw van kleine zakenpanden. Spoor of bus? Op een in de vorige raadsvergade ring gestelde vraag van de heer Pais antwoordde de voorzitter, dat sinds 15 Mei de halte Oudesluis definitief was opgeheven. Daarvoor was nu een bus dienst SchagenDen Helder, via Oudesluis inges' eld. De heer Pais vond dit een verslechtering. Ten eerste is het traject duurder geworden en ten tweede gaat de autobus te laat. Er is zelfs al iemand gedwongen geworden van betrekking te veranderen, omdat hij niet tijdig op zijn werk kon zijn... Op een vraag van de heer Kok, die er door de plaatselijke politie op ge wezen was, dat het arrestantenlokaal te Burgerbrug slechts een inhoud had van 7,8 m3, hetgeen minstens 9 m3 moet zijn, werd geantwoord, dat het bouwplan nog niet toelaat hierin ver andering te brengen. Voorlopig zullen de Burgerbruggers zich dus nog braaf dienen te houden. Wij herinneren er nog even aan dat morgenavond HRC in het veld komt tegen Norfolk, een sterk Engels ama teur-elftal. Een vriendschappelijke wedstrijd is altijd anders dan een competitie- strijd, nu het echter een internationale strijd is en nog wel tegen Engelsen, de meesters van de voetbalkunst, dur ven wij gerust een gang naar de Sportlaan aan te bevelen. In de afge lopen weken hebben de Engelsen op verschillende velden in ons land be wezen dat zij nog steeds de beste voetballers van Europa zijn en ook de Engelse amateurs zullen hiervan ge tuigen. Wij zijn er van overtuigd dat deze amateurs niet tot de hoogte van een le divisie-club zullen komen, maar eveneens zijn wij er zeker van dat hun spel de fijne trekjes zal ver raden en zij zich zeker kunnen me ten met de meeste eerste-klassers in ons land. Dat zij trouwens na deze wedstrijd nog tegen de eerste klasser GVAV en het Leeuwardens-elftal in het veld komen zegt ons in dat opzicht genoeg. Wij wensen de roodhemden een prettige en leerzame strijd, waar bij de uitslag van geen belang zal zijn. Na deze wedstrijd speelt HRC niet eerder dan op Maandag 6 Juni tegen Vitesse in het tournooi van Helder. Zondag a.s. is HRC vrij. want dan is er feest, n.1. het 25-jarig jubileum van de voorzitter en het 29-jarig bestaan van de club. Dit feest wordt dit week end gehouden, n.1. op Vrijdag-, Zater dag- en Zondagavond. De wedstrijd van morgenavond vangt aan om 7.30 uur. De prijzen zijn als gewoonlijk, ondanks de hoge onkosten. Aan de gep. luitenant-admiraal C. E. f Helfrich zal heden op het hoofd kwartier van de Marine te Amster dam, namens alle officieren van de marine in Nederland, Indonesië en de West, als afscheidsgeschenk een schilderij worden aangeboden Zij stelt voor de vlootrevue van September j.1., en is vervaardigd door de schilder W Heyting. De commandant zeemacht Nederland schout-bij-nacht J J L Wil- lmge zal admiraal Helfrich toespre ken. Tot. onderwijzer aan de o. 1. school te Schagerbrug werd met ingang van 1 Juni 1949 met algemene stemmen be noemd de heer A. D. Jippes te Oude sluis. Het verzoek van mej. M. L. C. Flo- tat om eervol ontslag als onderwijze res aan de o. 1. school te Oudesluis werd toegestaan. Reeds is een oproep voor een nieuwe leerkracht geplaatst, waarvoor zich reeds elf sollicitanten aanmeldden. Bij ministeriële beschikking is een regeling getroffen, volgens welke van rijkswege een tegemoetkoming kan worden toegekend in de kosten van het vrijwillig beschikbaar stellen van woonruimte. Volgens de regeling zal de rijkstegemoetkoming 75 proc. van de door de gemeente betaalde vergoe ding bedragen. Hiermede aansluitend hebben B. en W. vastgesteld, dat bij het aanbrengen van voorzieningen een bedrag van 400 per perceel en bij verhuizing een bedrag gelijk aan 50 proc. van de huurwaarde der ontruim de woning, onder voorbehoud van eni ge bepalingen kan worden vergoed. Op een vraag van de heer Hopman antwoordde de heer Ott, dat dit niet geldt voor panden, die tot woning worden ingericht. Voorgesteld werd de onderwijzerswoning te Petten te doen herbouwen. Dit zal een bedrag vergen van 22.500, waarvan 20.000 aan directe kosten. De heer Doorn maakte de opmerking, dat de heren architecten soms niet al te bescheiden zijn en vroeg of B. en W. wel vertrou wen in deze zaak hadden. Er was te Oudesluis immers reeds leergeld be taald. De voorzitter meende dat de raad zich hierover geen zorgen be hoefde te maken. Het plan was bij de heer v. d. Steur in bekwame handen. Op een gestelde vraag antwoordde de heer Ott, dat de ligging van de wo ning dicht bij de te ontwerpen school zou komen, t.w. tegen de Zijper dijk aan de Z.O. kant van het dorp. Door B. en W. werd voorgesteld, de aanleg van een trottoir te 't Zand, met aanleg van de daarbij behorende werkzaamheden en leveranties onders hands op te dragen aande heer H. v. Woesik te 't Zand. De voorzitter voeg de hieraan toe, dat deze aannemer met de plaatselijke situatie terdege op de hoogte is en het dus alleszins gerecht vaardigd is, de werkzaamheden door deze te laten uitvoeren. De heer Doorn was het met deze zienswijze niet eens. Hjj was van me ning, dat ieder ambachtsman in de Zijpe dit werk naar behoren kan ople veren en tenslotte was daar nog de gemeente-opzichter om controle uit te oefenen. Het zou een blaam voor de plaatselijke ambachtslieden zijn, hen hierin te passeren. Dit hebben ze niet verdiend, aldus spreker, het is niet be hoorlijk dit „scharrelpartijtje" door gang te doen vinden. Er is tot nu toe geen bewijs geleverd als zouden deze mensen hun werk niet verstaan. Voorts meende de heer Doorn te weten, dat werken boven de 500.— niet onder hands mochten worden opgedragen. Ook de heer Hooy was van mening, dat hier een vrije inschrijving beter op zijn plaats was en dat ieder een redelijke kans gegeven moest worden. De heer Raatgers was de overtuiging toegedaan, dat de heer Woesik het voordeligst bij het werkobjeet zit en dus inderdaad het laagst kan inschrij ven, waardoor het werk toch aan hem zou komen. Dus zou er zonder be zwaar toch een vrije inschrijving kun nen plaatsvinden. Hierna werd over dit voorstel gestemd en met de stem men van de heren Ott, Timmerman, Hopman en Kok vóór, werd het voor stel van B. en W. verworpen. Aan de voetbalvereniging „Petten" werd voor 100.- het gemeentelijk sportterrein voor de tijd van een jaar verpacht. Een half uur lang werd beraadslaagd over het onderwerp, of het parkeer terrein te Petten, verpacht aan de heer P. C. Vriesman, al of niet tegen par- keergelden in exploitatie zou worden gegeven. Besloten werd tenslotte voor auto's 50 ct (per dag 1.voor mo toren 25 ct. (per dag 50 cent) parkeer- gelden te heffen. In samenwerking met de VVV zal te Petten een dienstwoning voor de ma rechaussee annex kantoor VVV ge bouwd worden. Het pand zal verrijzen tegenover het geprojecteerde hotel. De heer Doorn maakte bezwaar te gen de volgens hem overbodige aan stelling van nog twee ambtenaren van de burgerlijke stand, waardoor dit ge tal met de heren J. Boxmeer en P. J. Ott tot vijf vermeerderd is. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). In uw artikel van 13 Mei 'heeft u alle verantwoordelijkheid op de schou ders van de stucadoors geschoven. Na- Suurlijk moet er een schuldige gevon den worden en waarom ook nu niet: de arbeiders. U heeft uit werkgevers- oogpunt de zaak belicht en heeft u niet afgevraagd hoe de „zwarte lonen" in de wereld zijn gekomen. Waarom, geachte redactie, heeft u niet het oor te luisteren gelegd bij de arbeiders? Is deze partij niet ?en vraag waard? Als organisatie staan wij vierkant tegen deze staking, omdat wij nog al tijd nuchter en verstandelijk de zaak willen beredeneren. Maar, geachte redactie, heeft u zich ook afgevraagd wat eigenlijk de achtergrond is van deze staking? Neemt u van ons aan, dat de stuca doors, georganiseerd in de erkende bonden, niet staken voor de „zwarte lonen". Integendeel, zij staken in we zen tegen de laksheid van het College van Rijksbemiddelaars. Tegen de trage gang van afdoening der wensen, die de erkende vakorganisaties hebben gesteld. Wij kunnen de handelwijze van de stucadoors niet goedkeuren, maar begrijpen wel wat er in hen omgaat. Dan, geachte redactie, wekt u de suggestie bij de lezers op als zouden grote groepen van bouwarbeiders de wederopbouw van Den Helder hebben tegengewerkt. Ja erger nog, zij wer ken nu nog voor „zwarte lonen". Be wijst u dit eens. Bewijst u eens, dat wij als Helderse bouwvakarbeiders de wederopbouw van Den Helder hebben tegengehouden. U heeft verkeerde In lichtingen. Wij als bona fide bouwar beiders protesteren tegen deze uitla ting in uw blad. Het gebrek aan bouwarbeiders ligt in hoofdzaak aan de klasse-indeling van Den Helder. U weet toch ook wel van het klasse-verschil af in Den Hel der. Het Overheidsbedrijf dat naar de eerste klasse wordt beloond en het bouwbedrijf dat in de derde klasse is geplaatst. Meent u, dat dit de goede verstand houding zal stimuleren? Vele bouwarbeiders zijn uit het be drijf getreden om bij de Overheid of op fabrieken te gaan werken, waar de lonen veel beter zijn dan in het vrije bedrijf. Ondanks deze verschillen bouwen wij steeds door en niet voor zwarte lonen. Wij bouwen, omdat wij van ons vak houden enomdat er gebouwd moet worden voor de gemeenschap. Wij zijn geen a-sociale elementen en willen ook niet als zodanig ^fëkwalifi- ceerd worden. Namens het Bestuur van de A.N.B., JAN WITMER, Secretaris. De inzender draagt water naar de zee, wanneer hij ons de „achtergrond van deze staking" tracht te schetsen. Deze dingen zijn ons genoegzaam be kend. Zij doen echter juist nu het over een wilde staking gaat in het geheel niet ter zake. Deze staking is c-en middel, dat het doel ontheiligt. Elke poging om motieven voor deze staking naar voren te brengen en dat gebeurt in dit ingezonden stuk betekent een verdediging van de sta- wers. Wij hadden een dergelijke moti vering eerder van stakerszijde ver wacht dan van een organisatie, die zelf de staking zegt af te keuren. De enige opmerking, die op de zaak zelve be trekking heeft, is dan ook de zinsnede: „Als organisatie staan wij vierkant tegenover deze staking, etc." De schul digen zijn hier inderdaad de arbeiders, in casu de stakende arbeiders. De Alg. Ned. Bouwarbeidersbond neemt ons over de toon waarin dat geschiedt, zwijgen wij maar Ge paalde dingen kwalijk. Redenen, om zichzelf iets te verwijten, zijn blijkbaar niet aanwezig. Men zou immers de staking ook kunnen uitleggen als een piotest tegen de werknemersbonden, die nog maar steeds niet geslaagd zijn in het verwezenlijken van een rege ling, die alle partijen bevredigt. Men kan niet volstaan met het stellen van wensen alleen. Men zal van dag tot dag moeten vechten voor de vervul ling ervan. De stimulans voor zulk een harde strijd is na de oorlog nau welijks aanwezig geweest, omdat tus sen arbeider en patroon dikwijls te praten viel over een clandestiene af wijking van de normen. Straks, wan neer alle zwarte opcenten verdwenen zijn, dan zullen de arbeiders met meer klem dan ooit tevoren hun organisaties oproepen tot de strijd. Blijkens het in gezonden stuk zal men niet naar argu menten behoeven te zoeken! Vrezen de organisaties misschien zulk een strijd, dat zij maar matig tegen de staking protesteren, ja deze zelfs getuige het ingezonden stuk durven te ver dedigen? Tenslotte maken wij de in zender attent op het landelijke karak ter van dit vraagstuk en adviseren hem, ons arikel van 13 dezer nogmaals giondig te bestuderen, eerlijk en zon der voor-ingenomenheid. Eerst allen weer aan het werk en rUn «°zamenlijk touwen aan een gezond geheel, met gezonde verhoudingen. De hand in eigen boezem! Op Donderdag 26 Mei (Hemelvaarts dag) organiseert de voetbalvereniging Callantsoog een voetbaltournooi. De volgende wedstrijden zullen plaatsvin den. A. 10 uur: Callantsoog 1Schagen 2, B. 11.30 uur: Dirkshorn 1Petten 1, C. 2 uur Verliezer AVerliezer B, D. Winnaar AWinnaar B. De prijsuitreiking zal des namiddags 5 uur plaats vinden in het clublokaal, café Vriesman. Spoor»lraat 105 Op de kringwedstrijden van de Westfriese gymnastiekbond te Noord - scharwoude werden prijzen behaald door de volgende leden van „Sport- lust": Dames: Jannie Jimmink, le prijs; Iet van Ieperen, 2e prijs; Maartje Bregman, 3e prijs; Annie Smit, 3e prijs. Heren: D. Hartland, 3e prijs. Het hoofdstembureau heeft beslist over de nummering van de ingediende lijsten van candidaten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing. De volgende nummers werden toegewezen: 1. Partij van de Arbeid; 2. Kath. Volks partij; 3. Prot. Chr. Groep (CH en AR) 4. Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. De postduivenvereniging „Texel" heeft een v/edvlucht vanuit St. Quen- tin (Frankrijk) gehouden. De lossing vond plaats om 7 uur in de morgen, bij heldere hemel en N.N.O. wind. Onderweg kwamen enkele wolken banken voor. De afstand tot Texel be droeg 374 km. De eerste duif was bin nen om 13.10.53 uur, hetgeen een ge middelde snelheid betekent van 1006,8 per minuut. De uitslag was als volgt: II Nieboer 1, 6; H C Prins 2, 3, 5, 7; A M Keizer 4. GEMEENTEBESTUUR WANDELT MEE Naar wij vernemen, zullen aan de Zondag a.s. te houden nationale vogel- tocht ook het gemeentebestuur en het gemeentepersoneel deelnemen. Het ge- meentepersoneel zal met een groep van 14 personen uitkomen op de trip van 25 km. BENOEMING De heer J Martens uit Wieringen is door B. en W. benoemd tot straten maker in tijdelijke dienst, tevens op proeftijd. Voor de Politierechter in Alkmaar, mr. J. N. Alblas, stond gisteren de postbode Augustus Joseph B. uit Bree zand terecht, wie ernstige dierenmis handeling ten laste werd gelegd. Op 7 Maart werkte B. in zijn tuintje te Anna Paulowna en zou daarbij lastig gevallen zijn door een hond. B. greep een mestvork en wierp die naar de hond, waarbij het dier aan de poot geraakt werd. Het kostte enige moei te de vork uit de poot te trekken. B. verklaarde ter rechtszitting dat hij heel erg driftig was, waarna mr. Hol- steijn beloofde met het stellen van de eis hiermee rekening te houden. Ver dachte vertelde ter rechtszitting dat de hond over zijn erf liep en dat hij daar last van had. Er was echter een andere verklaring van H., waarin ge zegd werd dat de hond niet over het land van verdachte, maar over dat van Nuland liep en B. zonder aan leiding de mestvork naar het dier gooide. Mr. Holsteijn zei in zijn re quisitoir dat deze driftige man ge ducht moet oppassen, daar hij da vol gende keer in de gevangenis terecht komt. Daar het de eerste keer is dat B. met de justitie in aanraking komt, wilde de officier volstaan met een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van f 50 subs. 25 dagen. De uitspraak was 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, f 30 subs. 15 dagen en verbeurdverklaring van de mestvork. Johannes B. uit Koog aan de Zaan v/as ten laste gelegd dat hij op 1 No vember van het vorig jaar van Van E. uit Den Helder een herencostuum ge stolen en dat verkocht had, voor f 35. B. werd conform de cis veroordeeld tot f 25 subs. 10 dagen, 1 maand voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar en onder toezicht stelling van het Nederlands Genootschap tot Reclasse ring. 70. De ochtend vliegt om voor Pim. Want hij is nog niet klaar met dek- zwabberen of hij wordt alweer geroe pen om koper te poetsen. „Nu, ze we ten, hoe ze je hier aan het werk moe ten zetten", zegt hij tot zichzelf. „Als ik nu alleen maar wist hoe het met Pom, Pam en Pepi ging". Maar hij heeft geen tijd meer om na te denken, want het is al twaalf uur en de etens bel wordt geluid. Pim gaat met de ardere matrozen mee naar beneden. En hij krijgt ook een pla*t»i« «w» het uiteinde van de tafel. Maar dat kan hem niet schelen. Het enige, wat hem hoofdbrekens kost, is de gedachte hoe hij zijn broertjes aan wat eten kan helpen. Want Pom en Pam hebben al sinds gisteren niets gehad. Tot zijn geluk ziet hij dat er naast zijn bank een lege emmer staat. En terwijl hij een bordje, hoog opgestapeld met aardappelen en groenten naar zich toehaalt, gooit hij ongemerkt al een {•aar aardappeltjes in de lege emmer. De voorzitter van de Vereniging van Noordhollandse Waterschappen, de heer J. Commandeur Az., kon Maandagmor gen op de in Krasnapolsky te Amster dam gehouden ledenvergadering aan de vertegenwoordigers van 98 bij deze vereniging aangesloten waterschappen, bannes, e.d. een 'welkom toeroepen. Ondanks het feit, dat de vereniging 227 leden telt. stemde deze opkomst hem tot voldoening. In het openings woord van de voorzitter kwam duide lijk tot uiting, dat de vereniging geen dood lichaam is. Integendeel, zij is zeer actief, het uitgebreide jaarverslag le verde hiervan het bewijs. „Het is ech ter van het allergrootste belang", aldus spreker, „dat besturen, technisch en administratief personeel voor hun taak berekend zijn, opdat de overheid niet te veel zeggenschap in onze water schappen krijgt, want in het streven naar organisatorische samenwerking ligt onze grote kracht". Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven waarin grote teleur stelling werd uitgesproken over het feit, dat de uitkeringen voor wegen nog niet is uitgevoerd op de manier zoals deze in de vorige vergadering is vastgesteld, en over het z.g.n. omlij ningsplan, dat door de Ged. Staten van verschillende provincies is ingediend. Het ingekomen stuk omtrent het wateronttrekken aan de duinen door het PWN, waardoor de geestgronden in kwaliteit sterk achteruit gaan, tenge volge van het zakken van het grond waterpeil, bracht de tongen in bewe ging. De heer Van Don (Castricum) zag gaarne, dat de vereniging subsidie zou verlenen aan het comité, gevormd door belanghebbenden, dat een actie voert tegen deze waterontrekking. Do heer Kaag (Schoorl) deelde mede, dat het betreffende comité het werk heeft overgedragen aan de Stichting van de Landbouw, terwijl ook de Rijkswaterstaat zich met het geval be moeit, in verband met het verplaatsen van de verzoutingsgrens. Het bestuurs lid De Jong prefereerde morele boven financiële steun in deze zaak. De voor zitter stelde de heer Van Don gerust met de mededeling, dat het bestuur de mogelijkheid zal onderzoeken, of men er wat aan kan doen. De rekening over 1948 werd vastge steld op 7511,22, inclusief een batig saldo van 261,36; de begroting over 1950 op "460, inclusief een nadelig saldo van 600. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Commandeur en A. W. Mul met algemene stemmen herkozen. Hierna kwam de hoofdschotel van deze vergadering, een causerie te houden door mr. dr. Th. F. J. A. Dolk directeur van de Unie der Water schapsbonden, waarbij 1500 van de pim 2900 waterschappen zijn aangesloten, over het onderwerp: „De unie van wa terschapsbonden en actuele water schapsvraagstukken". Deze Unie kwam 8 October 1927 tot stand, en to„r in 1938 Noord-Brabant zich bij de Unie aansloot, waren voor het eerst in de geschiedenis de Waterschappen lande lijk gecoördineerd. Daarvóór was dit slechts provinciaal het geval geweest. De Unie is dan ook een unie van de provinciale bonden, en niet van de wa terschappen, zoals dikwijls wordt ge zegd. Er wordt streng vastgehouden aan de autonomie van de provinciale bonden; staatsrechtelijk kan men de Unie als een statenbond beschouwen, waarbij de scheidingslijn tussen unie en prov. bond daar ligt, waar het lan delijk voor het gewestelijk belang moet wijken. Wat heeft deze unie gepresteerd? Dat is heel veel, aldus spreker, want men moet niet alleen de zichtbare re sultaten bezien, maar de Unie heeft ook indirect aan vel? verbeteringen medegewerkt. Zij legt een stevige band tussen alle waterschappen, en daaruit is het plan ontsproten, om in samen werking met de Stichting van de Landbouw in 1950 een congres te be leggen. In 1928 reeds zijn crediet- bureaux e.d., ten dienste van de Wa terschappen opgericht, en in Haarlem in samenwerking met de Cultuurtech nische dienst, een Technisch bureau, met op 1 Januari 1949 63 leden. Voorts is door de Unie een examen ingesteld voor waterschapsadministratie, voor A'elk examen zeer veel belangstelling bestaat. Tevens is de Unie in vele com missies vertegenwoordigd. Alleen in de Staatscommissie voor waterschapsbe- langen heeft ze om raadselachtige re denen nog geen medezeggenschap ver kregen. Na de oorlog heeft ze met kracht de distributie van rubberlaar zen, rijwielbanden en horloges onder het personeel van de aangesloten leden ter hand genomen. Men heeft niet al tijd succes bij de pogingen om verbe teringen aan te brenge maar het juis te streven is bij de Unie aanwezig, n.1. het streven naar nuttige arbeid in het belang van de waterschappen. De directie van de Unie is nog „in wonend" bij het hoogheemraadschap Delfland, maar de plannen om een eigen gebouw te stichten, verkeren in een vergevorderd stadium. Dit zal een verzwaring van het Unie-budget be tekenen, maar daartegenover staat, dat de zaak nu reeds twintig jaar lang op een goedkope wijze heeft gemarcheerd. Bovendien kan men de leden dan een nog grotere service bieden! Een actueel vraagstuk is nog steeds de stijging der water schapslasten. De enquête, vóór de oor log onder leiding van dr. Mansholt ge houden, heeft geen enkel resultaat ten gevolge gehad. Na de oorlog is er een commissie in het leven geroepen, die deze zaak in onderzoek heeft. Aan Ged. Staten is een schrijven gericht, waarin met klem wordt gewezen op het urgent belang, dat de regering de bijdrage van 10 tot 20 pet verhoogt. In dit request wordt op de diverse misstanden gewezen, die er over het gehele land zijn. Tal van waterschap pen kunnen het bedrag riet meer op brengen. In Noord-Holland is hierom trent een enquête gehouden. Hierbij bleek, dat over de jaren 19391947 de lasten voor de Vier Noorder Koggen waren gestegen van 47.000.tot 96000.voor Drechterland van 134.366.— tot 384.133.—; voor Noord hollands Noorderkwartier van 77.000 tot 275.000.en voor de Anna Pau- lownapolder van 33.090.- tot "8.221.-. Ook dit overtuigend cijfermateriaal zal aan de minister worden overhan digd. Deze stijging van lasten en onder houdskosten vindt zijn oorzaak in het feit, dat vele wegen niet berekend zijn op het drukke en zware verkeer van tegenwoordig. Een kleine opluchting zou het betekenen als vele wegen tot B-weg werden verklaard, of als wegen aan provincie of gemeente zouden kun nen worden overgedragen. Maar de werkelijke oplossing van dit grote pro bleem ligt in de uitbreiding van het tertiair wegenplan en het quartair we genplan hiermee in overeenstemming te brengen, of in het stichten van een quartair wegenplan, met eisen, aange past aan het karakter van deze wegen. Het laatste woord omtrent deze kwestie is echter nog lang niet gesproken. Ook de Waterschappen hebben de eis des tijds begrepen, de stem van de een ling wordt in de huidige maatschappij niet meer gehoord, maar verenigd in de Unie zullen zij hun taak voortzetten, de strijd tegen het water, dat zich nooit gewonnen geeft. De voorzitter beloofde de heer Dolk aan het einde van zijn, met belangstel ling gevolgde lezing, dat de Unie op de Waterschappen van Noord-Holland kan rekenen. Hierna deelde de secretaris van de vereniging, de heer J. W. Boersmn, mee, dat er volgend jaar een voorstel is te verwachten tot contributieverho ging van 1 cent per ha, dit in verband met het teruglopen van de geldmidde len der vereniging. De heer Laan (Drieban) vroeg of de mogelijkheid bestond een collectieve bedrijfsschadeverzekering in het leven te roepen. Het bestuur zal dit punt in overwe ging nemen, en een enquête hierom trent onder de leden houden. Hierna maakte de voorzitter meteen harde hamerklap een einde aan deze vergadering. op te ruimen, ik koop al uw goederen. In- en ver koop van tweedehands goe deren. P. VADER, Hoogstraat 98. Te koop grys gestreept mt. 52 70.gasradiator 50.—, een beige heren regenjas mt. 52 25.—, kamerlamp 15. Na 7 uur. Adres bur. van dit blad. RIJWIELEN met 1 jaar garantie. Turner, Simplex, enz, vanaf 108.25. SANDERSE, v. Galenstraat 117. MOEIUJKHEDEN in het privé-, b» roeps-, nn mooltchappelijk laven van talloos valan uit allo kringen dar moatschoppij, hielpen wij de laatste 20 jaar, mot onze eionde- ling of/en schriftel geleide, beproef de eientol-lraining oplossen, mede op grond van handschrift analyse. Kom met ons praten of schrijf ons. Een eerste advies is gratis en ver plicht U tot niets. Geiil. prospect, op aanvraag. PEIMAN-INSTTTUUT, Damrak 68 A'dam C. Itel. 41878 londen - Parijs New-York. Wacht met uw MEUBELEN niet tot morgen, Laat ZUIDWEG daar nu reeds voor zorgen. Vraagt vrijblijvend inlichtingen Een oud, vertrouwd adres

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3