Dames-Mantels Helder gastheer van Oranje-Zwart Coöp. zuivelfabrieken hebben in Noord-Holland 6816 leden Het Wierings „Succes'' viert zilveren jubileum Jong Hervormd Noord-Holland kwam in Alkmaar bijeen Z.A.P.—Schoorl en D.T.S.-D.R.C. Julianadorp Ouderavond School I Gemeenschap Julianadorp Hippolytushoef Jaarvergadering Band Ned.Indie Bridge-nieuws Visserijbesommingen Ijmuiden 'i Zand De West-Frisia's met „Hokus Pokus" Urk Palingvangsten blijven klein Lijstnummering Nieuwe zendingen Visgraat en ruitdessins PRIMA WOLLEN STOFFEN vanaf 43.75 Nieuwste klokmodel EFFEN STOFFEN vanaf 46.50 DEN HELDER Aanwinst voor De Koog 1948 was een goed melkjaar Geslaagde bijeenkomst op Hemelvaartsdag Regen! Voor morgen is het voor Zap een uiterst belangrijke dag. De Poldersen krijgen wederom een concurrent op bezoek en aangezien de twee andere candidaten tegen elkaar komen is de kans groot dat ZAP alleen de leiding krijgt. En daar moet het heen. Om een plaats in de 2e klasse. Zaan dijk speelt tegen de Boys en via een zege kan Zaandijk weer 2e klasser zijn. Die kans is groot, maar zeker durven wij het niet te zeggen. In afwachting daarvan moet Zilvermeeuwen dus maar zitten duimen. IW en Hilversum spe len nog een wedstrijd, die niet van be lang is. In de tweede afdeling heeft WA aan een gelijk spel genoeg tegen Baarn, dat 7 wedstrijden heeft verloren. De kans van WA is dus wel bijzonder fraai, maar een voetbal is rond. SDW ontvangt De Kennemers, een strijd die alleen voor de Amsterdammers nog belangrijk kan zijn. Om een plaats in de 3e klasse: DTS en DRC spelen een beslissingswedstrijd in Alkmaar. Wie zal hier zegevieren? Wij hopen dat het de Deetjes zijn, ge ven ze ook de meeste kans, maar zijn toch zeer gereserveerd. Opletten, DTS! De Rijp 1KFC 3. Vriendschappelijk. Schagen ontvangt Vitesse uit Castricum, dat een week later aan het Helder-tournooi deel neemt en tegen HRC speelt. Een aar dige oefenmatch voor de Schagenaars. Wij vermelden nog dat de voor kort naar Indonesië vertrokken Schagen- Woensdagavond werd in de toneel zaal van café Rol een ouderavond ge houden van School I. Ongeveer 100 be langstellende ouders hadden aan de oproep gehoor gegeven. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer E. Zon, heette allen welkom, in 't bijzon der de wathouder van onderwijs, de heer L. F. van Loo, waarna hij de lei ding van de avond overdroeg aan het hoofd der school, de heer H. N. Kap- tein. Begonnen werd met de opvoering van een sprookje „De Toverketting". Dit sprookje werd achter de coulissen verteld, terwijl de kinderen op het to neel de handelingen uitvoerden. De costuumpjes, alle van papier vervaar digd door mej. D. van Mansum, waren beeldig en het sprookje sloeg geweldig in. In de pauze werden de aanwezigen op een kopje thee met een koekje ge- tracteerd, terwijl er tevens gelegenheid was voor de ouders om zich met de leerkrachten over hun pupillen te on derhouden. Na de pauze werd eerst het huishou delijk gedeelte afgehandeld. De secre taresse, mevr. Kuipers, las de notulen, en de penningmeester, de heer C. Bregman, bracht verslag uit. De ont vangsten van het schoolfeest en het Sint-Nicolaasfeest bedroegen f 737,75 en f 495,38. De uitgaven f 772,59 en f 382,92, zodat er een batig saldo bleef van f 77,62. Bij de bestuurverkiezing waren pe riodiek aftredend mevr. Kuipers en de heer C. Rol, terwijl de heer C. Breg man niet herkiesbaar was, omdat hij geen kind meer op de school heeft. De eerste twee werden bij acclama tie herkozen, terwijl voor de laatste na enige stemmingen gekozen werd de heer J. Maters. Bij de rondvraag kwamen nogal wat interne kwesties de school betreffende aan de orde, die niet alle bevredigend konden worden opgelost. De heer Van Loo richtte daarna ook nog enige woor den tot de aanwezige ouders, waarna tot slot door een 20-tal meisjes van de 5e klas enige aardige volksdansen wer den uitgevoerd met accerdeonbegelei- ding door P. Kuit. Dank werd gebracht aan de heer C. Bregman, de afgetreden penningmees ter, terwijl de voorzitter der Ouder commissie tevens zijn dank uitsprak aan het onderwijzend personeel, in het bijzonder aan mej. D. van Mansum, aan de heer Vonk voor zijn geluidsinstalla tie en muziek, aan de heer C. Rol voor het beschikbaar stellen van zijn zaal Dinsdagavond vergaderde de Gemeen schap Julianadorp in café Rol. Voor deze vergadering waren verschillende plaatselijke verenigingen uitgenodigd met het doel om de gezamenlijke be sprekingen te houden, teneinde fees- telijkheden te organiseren ter gelegen heid van de 121/2-jarige echtvereniging van het Koninklijk paar. Toevallig was echter een paar uur tevoren het be richt door de radio doorgekomen, waar bij verzocht werd dit feit niet met openbare feestelijkheden te vieren. Door de vergadering werd dan ook be sloten aan dit verzoek gevolg te ge ven. Toch wilde de Gemeenschap deze gebeurtenis niet geheel ongemerkt voorbij laten gaan en werd besloten de schoolkinderen uit Koegras die dag een tractatie te geven, terwijl de Harmo nievereniging „Kunstzin" op de avond van 7 Juli een concert in de muziek tent zal geven. Verder werd de tocht voor de ouden van dagen geregeld. De gelden voor deze tocht zijn ruimschoots binnenge komen, ruim 60 gegadigden hebben zich opgegeven, voldoende autobezitters heb ben zich bereid verklaard om de oud jes te rijden, zodat als het weer op 7 Juni meewerkt, dit voor de deelnemers een onvergetelijke tocht zal worden. Verder deelde de voorzitter nog mee. dat bij hem een dankbetuiging was binnengekomen op het telegram met gelukwensen, verzonden ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana. speler Jan van Strien is gesneuveld. Een smartelijk verlies voor de familie en voor Schagen. Helder speelt tegen Oranje Zwart uit A'dam. Een aardige oefenmatch voor de witjakken, die volgens insiders hun leven gaan beteren. Gouden Kruis: Voor dit kleinood spelen: WGW 2—HRC 4, Zap 2—Pet ten 1, Oudesluis 2Geelzwart 2, VZV vrije ronde. Woensdagavond om 8 uur hield de Band Nederlan-Indie haar jaarverga dering bij S. Kaan. De voorzitter de heer Steeman- opent de vergadering en roept de aanwezigen hartelijk welkom. Hij vindt het jammer dat er zo weinig aanwezigen zijn. De voorzitter staat even stil bij het overlijden van gene raal Spoor. Hij brengt naar voren wat generaal Spoor is geweest voor ons land en Indie. Hoe onze jpngens van hem hielden en vertrouwen in hem •telden. Hierna kreeg de secretaresse mevr. vd Zwaag gelegenheid om de notulen naar voren te brengen en bracht de penning meester, de heer E. Jager verslag uit over de kas, waarin nog een flink batig saldo was. De voorzitter bracht de beide verslaggevers en de penningmeester dank. De voorziter gaf zelf een kort verslag over het afgelopen jaar. Er zijn 65 Kerstpakketten verzonden aan onze jongens. Herdacht werd het sneuvelen van G. Dekker, de eerste van Wie- ringen. Ook memoreerde de voorzitter dat W. Takes licht gewond was. Burgemeester Kolff is beschermheer geworden van de Band. Mevrouw vd Zwaag werd benoemd tot afgevaardig de van de Provinciale vergadering. Tot afgevaardigden naar de vergade ring die gehouden zal worden op 15 Juni te Utrecht, kon niemand be noemd worden. Verder werd nog besloten om een kermispakket aan onze jongens te zenden. Ook werd er naar voren gebracht bij de sportvereni gingen steun te vragen voor de rimbu- kist. De voorzitter deelde mede dat er geprobeerd zal worden om Anthony v. Kampen hier te krijgen orn te spreken over onze jongens in Indie. Dinsdag werd in hotel de Haan een bridgewedstrijd gehouden in de klasse A, B en C. De uitslag is als volgt: Klasse A: KuiperSmit 32'/j, Smidt Luit 31, mevr. BeekerKraan 291/,, HofDam 30, Spaanderde Herder 33, Koningv. d. Velde 41, DekkerGar- rels 22'A en Kooide Haan 321/, punt. Klasse B: Bosker—Nieuwbuurt 34, KlompMoutulet 35, BlauwboerMaas kant 34, KoornFakes 30, van Hoesel— Engel 391/,, RusselmanMolenkamp 23 en MooiRijkers 25'/2 punt. Klasse C: Bosfeurgel 40, Koopmans van Dijk 24, ReuningsVan Es 401/2, Leen—de Jong 23, echtpaar Hegeman 291/s, HollanderHalfweeg 201/,, Jasper Heeres 36l/2, Omes—Takes 38 punten. De aanvoer van Woensdag was 1000 kisten schelvis, 200 wijting, 20 makreel, 10 rode poon, 120 fijnvis, 50 schar-tong, 10 heilbot, 50 poon, 50 leng, 50 wolf, 15 haai, 100 schar, 510 schol, 800 kabeljauw, 180 koolvis, 20 bot eD 50 kisten diversen. Besommingen: IJM 87 „Neptunus" f 4470; 249 f57; 213 f130; 226 f28; SCH 7 f8420; HD 97 f 3330; BU 41 f 360. DE ALKMAARSE KAASMARKT De notering bedroeg 78.50 voor de fabrieks-, 80 voor de boerenkaas, alles per 50 kg. Eén dezer dagen trad het Cabaretge zelschap de West-Frisia's voor het voet licht op in toneelzaal De Wit. Deze eerste kennismaking met dit jonge gezelschap was prettig daar het programma beschaafd was en voor niemand aanstotelijk. In de Westfriese schetsen en liedjes was Jan Buisman Jr. onverbeterlijk en een goede opvolger van Daan Pool, die eens „de" meester op dit gebied was. Mimi Blankers is voor hem een goede partnerin en tevens voor het gezelschap een goede kracht. Henk Borst, geen on bekende in deze omgeving, dwong weer aller bewondering at Ook de accordeonist-pianist Oeb Bootsma speelde zijn soli naar behoren. Na de pauze trad Neerlands jongste telepaath op met voor een ieder onbe grijpelijke dingen. Deze nog zeer jeug dige artist, die tevens de leiding heeft van het 'gezelschap, nam welverdiend een spontaan applaus in ontvangst. De avond werd besloten met een aar dig zeemansnummer, waaraan het hele clubje meewerkte. In het begin d.r vorige week liet de palingvisserij zich iets beter aanzien. De vangsten van Dinsdagmorgen waren tenminste veel beter dan de vorige da gen en varieerden van 50 tot 85 kg. Na Dinsdag echter liepen de vangsten weer sterk terug en waren dan ook de gehele week lager en varieerden van 30 tot 60 kg per vaartuig. De om standigheden voor de zeilvaartuigen waren minder gunstig. Het grootste ge deelte der week was er weinig wind, zodat deze schepen het bedrijf niet konden uitoefenen. De prijzen der kuilpaling liepen vo rige week sterk terug. De markt was niet zeer willig. Kuilpaling noteerde van 1,38 tot 2.16 per kg. De lijn- aalvissers maakten goede vangsten, al leen de laatste dagen waren deze zeer gering. Ook naar de verschillende soorten lijnpaling was weinig vraag, hetgeen duidelijk tot uitdrukking kwam in de genoteerde prijzen. De eer ste soort bracht Maandag nog ongeveer 3.80 per kg op en de tweede soort ongeveer 2,68 per kg, maar daarna liep de prijs snelterug. Het verdere van de week noteerde de eerste soort gemiddeld 2,60 per kg en de tweede soort gemiddeld 1,50 tot 1,80 per kg. De aanvoer van nest was normaal. De vraag was echter groter. De prijzen stegen dan ook. Waren deze in het be gin der week 1.10 per 25 kg, later liepen ze op tot 1,68 per 25 kg. De totale aanvoer van nest was ongeveer 61.000 kg. De weekbesommingen der kuilvissers varieerden van 350 tot 600 per week. Voor de lijnaalvissers waren deze van 200 tot 700 per vaartuig. Van enige opleving bij de Noordzee visserij is nog weinig te constateren. De prijzen waren nog steeds zeer laag. Voor de middel-schol was ook in IJ- muiden weinig vraag. Ze noteerde daar van 0.260.34 per kg. Dc kleine schol bracht van 0.060.16 per kg op en de schar van 0.05 tot 0.20 per kg. Door drie vaartuigen werd Noordzee vis aan de afslag aangevoerd. De vang sten waren niet groot. De prijzen be vredigend. Middel schol noteerde hier gemiddeld 0.34 per kg en de kleine schol 0.20 per kg. De tongsoorten wa ren gemiddeld 1.80 per kg. In totaal werd aan de afslag onge veer 55.000 verhandeld. Woensdagavond werd het 25-jarig be staan gevierd der voetbalvereniging Succes. Nadat in de vooravond velen gebruik hadden gemaakt van de gele genheid ter receptie hun gelukwensen aan te bieden, was 's avonds Cinema de Haan geheel bezet om het slot bij te wonen van dit 25-jarig jubileum. Het feestprogramma werd uitgevoerd door Het Nederlands Cabaret; o.l.v. An- dré Carrell. De stemmig aangebrachte versiering met bloemen, met aan weerszijden van het toneel de twee vaandels van Succes en Supporters, gaf de zaal een feeste lijk aanzien. Voorzitter L. Noorden opende de avond. In het bijzonder heette hij de burgemeester en wethou ders, de consul der KNVB, de heer Van der Linden, scheidsrechters en ere-le- den welkom. Voorts wijdde de voorzitter een woord van dank en hulde aan de pen ningmeester der vereniging de heer C. Duinker. Verschillende besturen zijn er geweest in de afgelopen jaren, maar de penningmeester heeft de hem toevertrouwde schat, wisselend van grootte, angstvalligheid bewaakt. Als stoffelijk blijk van waardering bood de voorzitter hem een gemakkelijke stoel aan, welke met een dankwoord gaarne werd aanvaard. De heer Posthumus, die belangeloos de bloemen ter opluistering had gezon den, werd door de heer Noorden na mens Succes bedankt. Verder deed de voorzitter mededeling, dat vele felicita ties waren binnengekomen van diverse plaatselijke clubs en ook van buiten de grenzen van Wieringen, waaronder BKC, HFC, Ondoenlijk is het hier de hamen te vermelden van hen, die op verschillende wijze hun belangstelling toonden. De enveloppen met inhoud, de bloemstukken, alles getuigden van me deleven met de zo populaire club van Wieringen. Het geschonken bloemstuk van het gemeentebestuur demonstreert de belangstelling der autoriteiten voor de sport. Ook het materiaal was niet vergeten, getuigen de vele voetballen die waren geschonken. De heer D. Nieuwbuurt als ere-voorzitter begroette de aanwe zigen. Hij deed tevens mededeling van het engageren van een nieuwe trainer. Als laatste spreker betrad de consul der KNVB het podium, die na zijn ge lukwensen uiting gaf aan zijn wens, vooraanstaande figuren en autoriteiten te mogen vinden in de sport van Wie ringen. Het cabaret. André Carrell de leider en conferen cier van het gezelschap, kondigde als eerste nummer aan, het optreden van Elly Westermeier met enige liedjes. Tonny Schifferstein, bekend door de radio, gaf blijk van zijn kunnen als pianist. Roland Wagter, de sneltekenaar en karakter-vertolker, wekte de be wondering en de lachlust van het pu bliek op. Daarnavolgde 't optreden van Car rell zelf met een praatje en een liedje. Een liedje gemaakt op Succs vond gro te bijval en het refrein werd door al len medegezongen. Het optreden van De Rosini's met accordeonmuziek, dans en acrobatiek oogstte veel succes. Na de pauze trad Marianne vd Berk op met levensliedjes. Men bleef nog lang bijeen op een ge zellig bal, opgeluisterd door The Mu sical Ramblers. De candidatenlijsten voor de 15 Juni a.s. te houden gemeenteraadsverkiezing i deze gemeente zijn als volgt genum merd: 1 Partij van de Arbeid; 2 Com munistische Partij Nederland; 3 Gecom bineerde lijst Wieringer Belang, D.E.F.V. en WD; 4 KVP; 5 Gecombineerde lijst Chr. Hist. en Anti-Rev. partij. Twee jaar geleden was dé onbe woonbaar verklaarde woning aan de Dorpsstraat te De Koog nog een steen des aanstoots voor ieder, die het goed met de dorpsverfraaiïng voor had. Totde heer M. S. Lan- geveld te Den Burg het bouwvallige en uitgebrande perceel aankocht. Dinsdag j.L opende deze energieke za kenman hierin zijn nieuwe groente en fruitzaak, welke opening gepaard ging met- de tractatie van de Koger jeugd op een heerlijke sinaasappel. Ook wij zijn een kijkje gaan nemen en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat wij de heer Langeveld bewon deren om zijn inzicht en doorzettings vermogen. Uitsluitend met eigen krachten heeft hij de bouwval her schapen in een moderne groente- en fruithal. Zelf heeft hij de betonnen vloer, de electrische pcmp, wandrek ken en de smaakvolle etalage enz. aangelegd en het geheel in frisse kleu ren geschilderd. Opmerkelijk, zelfs voor ons leken, is de doelmatige in richting der hal. De grote aardappel schilmachine had onze speciale be wondering. Deze machine kan per minuut 25 kg aardappelen e.a. ver werken, zodat ook de meest haastige klant in een oogwenk bediend zal worden. De Bond van op Coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord- Holland belegde gistermiddag een Al gemene Vergadering in het Gulden Vlies te Alkmaar. De voorzitter, de heer Hogetoorn, zeide dat we thans in een overgangstijd zijn waarin we tasten en zoeken naar nieuwe wegen. De tijd van rustige vooruitgang zal hopenlijk niet ver af zijn. Sprekend over de T. B. C.-be- strijding onder de runderen zeide spre ker dat de Frico nu in 49 bedrijven T. B. C. vrije producten verwerkt en daarmee reclame maakt. Dit is een mooi resültaat. Bij de mededelingen bleek dat de melkaanvoer in 1948 207.974.000 kg is geweest. Het aantal leden was op 31 December 5043, doch is inmiddels toe genomen tot 6.816. Een verdere verster king der ledenbasis is gewenst. Sinds de vorige algemene vergadering heb ben de besturen der fabrieken, behou dens die van Lutjewinkel en Warder, in kringvergaderingen in beginsel in stemming betuigd met de opvatting van het bondsbestuur, dat de grond slag moet worden gelegd voor een coöperatieve vereniging, welke alle fa brieken omvat. Deze coöperatieve ver eniging zou tot taak moeten hebben de verwerking van de melk en de afzet der producten zo doelmatig mogelijk te regelen, ten voordele van alle boeren, wier belangen dan middels de ver enigde fabrieken aan haar zullen zijn toevertrouwd. Bij de afzet der producten bleek dat 1948 een zeer goed melkjaar is ge weest. Het C. B. -S. berekende de ge middelde melkgift per koe op 3340 kg. Het gemiddelde vetgehalte van de melk is steeds stijgende en kwam tot 3.54 pet. Een en ander had tot gevolg dat verschillende zuivelproducten vrij van distributie konden worden ge maakt. De boterprijs heeft zich in neergaande richting bewogen. Dit js een gevolg van de lage prijs, welke bij inlevering van overschotten aan het I. V. Z. geldt en waarop de groot handel en vervolgens de kleinhandel onmiddellijk met prijsverlaging heb ben gereageerd" Het Dagelijks Bestuur vond het wenselijk de fabrieken er op te wijzen dat zij geen klanten van el kaar dienen af te nemen. Het bestuur toonde zich dankbaar dat de Minister van Landbouw een sub sidie van maximaal f 30.000 aan de Kaasmarkt te Alkmaar heeft willen toestaan. Het bestuur vertrouwde erop dat de besturen en directeuren der fa brieken blijk zullen geven in niet min dere mate waarde te hechten aan het in stand houden van deze kaasmarkt, door voor voldoende aanvoer van kaas te zorgen. Na de mededelingen was de verkie zing van een bestuurslid aan de orde. Voor de functie van de heer T. van der Meer die niet terstond herkiesbaar was, hadden zich de heren Sluis uit Hoog- karspel en Slot uit Westwoud candi- daat gesteld. De heer Sluis wist 56 stemmen op zich te verenigen en zal daardoor een plaats achter de be stuurstafel innemen. Bij de rekening-en verantwoording over 1948 bleek dat de rekening Coöp. Magazijn sloot met een verlies van f 713.89 als gevolg van extra afschrij vingen op enige minder couranteof in prijs verlaagde artikelen en embal lage. Het voorstel dit verlies ten laste van de reserve te brengen, leverde geen discussies op. Ook de behande ling van de agenda voor de Algemene Vergadering van de F. N. Z. bracht geen moeilijkheden met zich. Hierna vertelde de heer M. Schoone uit Assendelft iets over zijn ervaringen op het gebied van de mechanisatie van het weidebedrijf. De heer Schoone was van mening dat er op het gemid delde boerenbedrijf nog wel wat te verbeteren valt. Als voorbeeld noemde hij de ontwatering en bemesting. Uit de meeste bedrijven is veel meer te halen dan thans het geval is. Dit zou men kunnen doen door een intensieve bewerking, doch dat k06t veel tijd. De gemiddelde fabrieksarbeider werkt 48 uur per week, doch een boer komt nog niet klaar als hij 72 uur werkt. Er zal ongetwijfeld een tijd komen dat de boerenarbeiders ook een vijftig-urige werkweek en dus een hoger uurloon dan thans willen. Hoe zal men dan nog meer werk willen verrichten dan thans? Mechanisatie zag spreker als enige mogelijkheid. Hierna vertelde de heer Schoone over zijn eigen ervaringen van het werken met een tractor. Op een opmerking uit de vergade ring, dat de boer door de huidige be- lastingpolitiek niet in staat is derge lijke moderne landbouwwerktuigen aan te schaffen, zei de heer Schoone dat het ook niet de bedoeling is dat ieder bedrijfje zich een tractor aan schaft. De bedrijven zijn over het alge meen te klein en daardoor moet de machine te lang werkloos staan. De beste oplossing zou zijn als 3 a 4 bedrij ven een man aanstellen die met de tractor het losse werk op deze bedrij ven verricht. Ir. Verschoor. 1 De volgende spreker was de Rijks- zuivelconsulent in Noord-Holland, ir. Verschoor. Deze bracht in herinnering dat verleden jaar in onze provincie 44 melkcursussen zijn georganiseerd. On geveer 82 pet. van de leerlingen slaag de voor het examen. De bedoeling is dit jaar veertig van dergelijke cursus sen te organiseren. Ir. Verschoor legde er de nadruk op dat goed melken een voorwaarde voor een goede productie is. Het gebruik van melkmachines is toegenomen. Thans zijn er in de pro vincie Noord-Holland 100 melkmachi nes in gebruik. Zeer belangrijk achtte spreker het maken van prima kaas. De moeilijkheden zijn nu nog groot en daarom moet onderlinge concurrentie vermeden worden. Nadat er enige ogenblikken gepau zeerd was, was het woord aan de heer G. Oijen, hoofdinspecteur van de Coö peratieve Zuid-Nederlandse Zuivel- bond, die sprak over het onderwerp „De Coöperatieve Nederlandsche Zui- velbond als nieuwe vorm van organi satie in de zuivelwereld". De heer Oijen schetste de toestand in het Zuiden des lands. zoals deze enke le jaren geleden was, als zeer slecht. Er waren zeventig boterfabriekjes die er met moeite in konden slagen boter te fabriceren, doch deze was van slechte kwaliteit. De bedrijven in de rest van Nederland leverden eersteklas boter af terwijl daarnaast nog andere zuivelproducten werden gefabriceerd. De inzet in Zuid-Nederland was de concentratie van alle zuivelbedrijven. Aan de hand van verschillende voor beelden bepleitte spreker de voorde len van kringcoöperatie. Veie Hervormde Jongeren uit onze provincie, ten Noorden van het Noord- zee-kanaal, waren op Hemelvaartsdag naar de Kaasstad getogen om de Streek- dag onder het motto „Wü bouwen" bü te wonen. Tezamen wilden zij, komen de uit verschillende organisaties en van verschillende richting, luisteren naar de ene boodschap, die Christus als Heer der Kerk geeft. Deze dag werd geopend met het bij wonen van een Kerkdienst in de Grote Kerk, waarin voorging Ds. Wesseldijk te Alkmaar. De aandacht werd bepaald bij de tekstwoorden uit Matth. 2820. „Zie Ik ben met u, al de dagen tot aan de voleinding der wereld" De Hemel vaart doet zien, dat men, in welke om standigheden ook, niet zonder uitzicht en hoop behoeft te zijn, doch dat Christus door Zijn Woord en Geest steeds tegenwoordig is. Zijn Rijk zal komen. Wij mogen mede-arbeiders zijn. Na de dienst in het prachtige kerk gebouw vertrok men naar de Koren beurs, waar het verdere gedeelte van de dag werd doorgebracht. De hoofd leiding berustte bij Wika L. van Gin- kel, die deze rol op prettige wijze ver vulde. Als zangleider fungeerde Wika R. Wasterval. Het volksdansen bood eveneens een zeer genoegelijke ont spanning. Als voorz. van de Classicale Jeugd raad zette ds. Keja van Stompetoren doel en streven van deze Raad uiteen. Na ontspanning inspanning. Deze werd gevonden in een inleiding van ds. Vink uit Slootdorp, die tot titel droeg: „Wij bouwen". De volgende punten werden belicht: 1. De kerk in wezen; 2 De kerk in feite; 3 Hoe moet het an ders; 4 Hoe kan het anders. Vervolgens ging men in discussiegroepen uiteen, waarin zeer openlijk met elkander werd gesproken. Het was een zeer verheu gend verschijnsel, dat in de eindbespre- king de grote eenstemmigheid merk baar was om samen als hervormde jon geren elkander te leren begrijpen en met elkander te willen bouwen aan de hervormde kerk. zodat zij als een chris- tusbelijdende volkskerk, dienend moge staan te midden der wereld. Met samen zang werd deze zeer goede dag beslo ten. VEEMARKT LEEUWARDEN Aanvoer 60 stieren, 17 vette koeien, 836 melkkoeien van f 395f 910; 65 pinken van f 175f 455; 594 nuchtere kalveren; 539 schapen van f 40f 85; 609 lammeren van f 20f 30; 108 var kens; 378 biggen en lopers, biggen van f 40f 60, lopers van f 60f 80; 71 bokken; 87 paarden van f 140—f 650. Totale aanvoer 3262. Melkkoeien en pinken, aanvoer min der, handel kalm. prijzen gelijk. Big gen en lopers aanvoer minder, handel kalm, prijzen lager. Schapen, aanvoer minder, handel kalm, prijzen iets ho ger. Lammeren, aanvoer minder, han del vlug, prijzen hoger. De aanbieding van runderen aan de veehouderijcen trale was zeer gering. Schapen niet minder dan-de vorige week, terwijl de aangevoerde nuchtere kalveren alle door d« central* werden overgenomen. Donderdagavond. Daar stonden we vanmorgen om 9 uur, in het clubhuis van de Wa tersportvereniging, te luisteren naar de woorden van voorzitter Roovers. Na zijn goede wensen voor een vreugdevol seizoen, maakte ieder z'n schip los van de wal. Toen viel de eerste regen. Aan de overzijde van de Bin nenhaven startte de buurtvereni ging met autobussen, voor het met zoveel toewijding voorbereide uit stapje. Een uur later trof het bestuur van de Helder se Sportraad, bijge staan door vijftig padvinders, de laatste voorbereidingen voor haar grote jdarlijkse sportdag, op de velden aan de Sportlaan. Het bleef regenen, maar de ware sportman is het voorbeeld van de blijmoedige optimistische mens, die elk moment de zon verwacht. Ondertussen arriveerden per trein de deelnemers van buiten, die in de voortdurend mild stro mende regen belangstellend infor meerden, of een goed restaurant dichtbij was. Optimistische leden van 't Ste delijk Muziekkorps, gehuld in olie- en regenjassen, meldden zich op tijd op het Stationsplein, voor deelname aan de gezamenlijke optocht van alle verenigingen. Onder de overkapping van de stationsloods werd dit eerste ge deelte van de Sportdag afgelast. Intussen ging de wind door 't Noorden, vervolgens om de West en keerde weer keurig in het Oosten terug, zonder dat de regen een seconde stopte. Voorzitter Luijckx, die de openingsplechtig heid zou verrichten, kon voor deze ceremonie in de bestuurs kamer blijven, waar naast zijn mede-comitéleden van de Sport raad, voldoende plaats was voor de twee toeschouwers. Met fantastische hardnekkig heid vloeide de regen als een milde stroom over onze stad, zo dat ieder die een glimp wilde zien van de passerende renners, even later 't water in de schoe nen, thuis konvertellen, dat er reeds meer dan zestig deelnemers waren uitgevallen. Nadat we de Amsterdamse handballers hadden zien over winnen en het Alkmaarse Jeugd- elftal van het onze had zien verliezen, zijn we huis toe ge gaan, waar we op verzoek van moeder de' kachel van zolder hebben gehaald. Regen, wat kunt ge mild en weldadig zijn en tevens hard vochtig verwoestend. TOEAN TIK—TIK.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3