China wordt een grote mogendheid Organisatie van de tuinbouw levert moeilijkheden op DODAT Een sierk, doch waar verhaal Verheugend animo voor internationale tenniskampioenschappen Residentie Het Westen heeft zijn kans gemist; communistische zege is volkomen VLIEGEN radicaal uitroeit POKON KUNSTMEST Bezwarentegen toetreding tot de Stichting „Het wonder der klokken Finale tussen Gonzales en Sturgess? Pas in het najaar komt het viees vrij Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Het Nederlandse team voor Wimbledon Reclameverlichting tijdelijk onbeperkt Het Radioprogramma AVONTUUR (Van onze diplomatieke medewerker) INDIEN AAN HET WESTEN ERGENS TER WERELD een gemis aan „plan ning" kan worden verweten, is het wel In China. De val van Sjanghai, de stad met duizenden blanke inwoners, die tezamen belangen ter waarde van vele milliarden guldens beheren, heeft Washington - dat ook in dit opzicht de aangewezen leider is eindelijk in zoverre wakker geschud, dat het zich ge wend heeft tot de Westerse landen met interessen in het Verre Oosten met het voorstel, een gemeenschappelijke houding tegenover het Chinese probleem te bepalen. Waar het om gaat, is dit: de communisten hebben aangekondigd, dat slechts diplomatieke betrekkingen willen onderhouden met landen, die met Tsjiang Kaï Sjok gebroken hebben. Is het Westen bereid deze stap te doen, die aan een tweede communistische regering (de eerste is de Russische) „et recht zou geven op een permanente zetel in de Veiligheidsraad. VU IS PRATEN over een dergelijke belangrijke kwestie mooi en goed, maar er is tijd voor nodig en tijd is iets, dat aan het Westen in China niet meer ter vrije beschikking staat. De snelheid van de communistische op mars sluit diplomatieke manoeuvres, hoe delicaat ook, reeds bij voorbaat uit. Van de val van Soetsjou en de vernietiging van de daar opererende grote nationalistische legermacht af (November 1948), is het verloop van de Chinese oorlog volstrekt eentonig geweest. Bijna steeds gaven de natio nalistische generaals zich zonder slag of stoot over en in de weinige geval len, waarin zij dit niet deden, bleken hun manschappen niet bereid het risico van het sterven te nemen. En zo zal het ook verder gaan. De zuiver militaire strijd was Sjanghai reeds lang gepasseerd, toen de stad viel. De hoofdmacht van de communistische troepen bevindt zich al veel verder naar het Zuiden, nau welijks 750 kilometer van Kanton verwijderd. En de communistische legers worden in ieder belangrijk cen trum verwelkomd' door reeds lang bestaande organisaties van burgerlijke ambtenaren, studenten en politie, die vol ijver zijn om te assisteren bij de overname van het bestuur en het on middellijk herstel der verbindings lijnen. Nog geen uur na de val van Sjanghai was het reeds mogelijk van deze stad uit met het Noorden te telefoneren en telegraferen. Het huidige terrein van de strijd, een ongeveer 1000 kilometer brede corri dor langs de kust, is reeds goed voor bereid. De provincie Kwantoeng, waarin Kanton gelegen is, kan even gemakkelijk vallen ten gevolge van de activiteit van de eigen, goed-georga- r.iseerde communistische strijdkrach ten als door het geweld van de aan stormende legers uit het Noorden. In het ten Oosten van Kwantoeng ge legen Joennan opereren reeds com munistische legers, die samenwerken met de communisten in Birma en een voortdurende bedreiging vormen vool Indcr-China. Op kleiner schaal zijn ook in Kwangsi en Kiangsi (vlak ten Noorden van Joennan en Kwantoeng gelegen) locale communistische troe pen actief. Natuurlijk zijn in al deze gebieden de communisten sterk in de minderheid. Maar zij zijn tevens de enige krachten, die over een behoor lijke organisatie beschikken. De grote provincies in het binnenland, dun be volkt en half woestijn, kunnen geen enkele invloed uitoefenen. Op den duur moeten zij het voorbeeld van de kust provincies volgen. Westerse fouten UET WESTEN kan de loop der ge beurtenissen in China niet meer ver anderen. In hoofdzaak door eigen fou ten, is het in het Verre Oosten steeds verder teruggedrongen. Wanneer het alsnog strijd wil leveren en het zal dit ongetwijfeld moeten doen dient het in Malakka, Birma en Indo China te geschieden. De Chinese politiek is voor het Westen op een catastrofe uit gedraaid, Maai dit niet te erkennen en voort te gaan met een politiek, geba seerd op een onderschatting der Chine se communisten, bijna even groot als de overschatting van Tsjiang en zijn cor rupte Kwomintang, zou gelijk staan met het vragen om verdere rampspoe den. China zal spoedig een nieuwe rege ring hebben. Naar zijn aard zal hij het Westen niet al te best gezind zijn. Onbezonnen resoluties van studenten en massale arbeidersdemonstraties zullen instrumenten van de politiek worden. Verplichte Marxistische leu zen zullen voor een goed deel de rela ties met het Westen beheersen. Maar achter dit alles zal een handvol pijn lijk eerlijke lieden proberen iets voor China te doen en met deze mannen zal het Westen bijna zeker redelijk goede betrekkingen kunnen onder houden. Het zal niet eenvoudig zijn. Hoewel de privileges van de blanken in China internationale concessies, consu laire rechtbanken enz. reeds lang opgeheven zijn, beziet de Westerling de Chinese instellingen toch nog steeds met een. overigens begrijpelijk, neerbuigende air. Het zal nodig zijn het nieuwe China op een andere wijze te benaderen, on geveer zo, als men een grote Westerse staat benaderen zou. En ongetwijfeld zal het Westen niet mogen spelen met steun aan een of ander nationalistisch overblijfsel op Formosa. Voor de eer ste maal in de moderne geschiedenis ziet het er naar uit, dat China een grote mogendheid zal worden. Het heeft veel van het Westen nodig, maar het zal dit slechts op basis van gelijk heid willen aanvaarden. Zou het thans door de Verenigde Staten inge leide internationale overleg, waarbij cok Nederland betro'\ken is, niet snel en zonder restricties tot de opgesom de conclusies komen, dan schijnt het faillissement van de Westerse positie in China welhaast onvermijdelijk. Er is één middel, dat MUGGEN D D T .POEDER in de practische, voordelige stuif zak 65 cent Waarom juist POKON kunstmest voor Uw planten en .bloemen POKON bevat het hoogste gehalte aan voedsel. POKON is 100% *uiver (geen ballast) POKON Is daardoor voordelig In gebruik en 100 sale. Het zuivere witte poeder dat direct en totaal oplost (Van onze Haagse redacteur) Er z«n moeilijkheden gerezen b|j de organisatie van de tuinbouw hier te lande en bij de vorming van een hoofd afdeling Tuinbouw bij de Stichting voor de Landbouw. Niettemin hoopt men binnen afzienbare tijd tot een oplossing te komen. Dezer dagen nam de Organisatie-Com missie Groenten van de Stichting na uitvoerige discussies een motie aan, waarin geconstateerd wordt, dat vier van de zes vaktechnische tuinbouw organisaties besloten hebben niet deel te nemen aan de -Vorming van een hoofdafdeling Tuinbouw van de Stich ting voor de Landbouw. De twee overige vaktechnische tuin bouworganisaties hebben zich slechts aarzelend bereid verklaard aan de vor ming van genoemde afdeling mede te werken en daarbij uitdrukkelijk be paalde voorwaarden gesteld. Over het algemeen kan de gang van zaken ten aanzien van de organisatie van de Tuinbouw sedert de instel ling van de -verschillende Organi satie-Commissies van de Stichting voor de Landbouw weinig bevredigend wor den genoemd. Daarom acht men het ge wenst en noodzakelijk alvorens wordt overgegaan tot de instelling van een hoofdafdeling Tuinbouw het pro bleem van de organisatie van de Tuin bouw in het algemeen in studie te ne men. De tuinbouwvertegenwoordigers uit de centrale landbouworganisaties en de centrale landarbeidersbonden, als mede de vertegenwoordigers van de vaktechnische tuinbouworganisaties die nen daartoe op korte termiin overleg te plegen omtrent de toekomstige organi satie van de Tuinbouw, waarbij in het bijzonder moet worden overwogen, op welke wiize de Tuinbouw tot een zelf standige organisatie kan komen In de motie wordt voorts aan de desbetref fende organisaties verzocht aan dit overleg deel te nemen, teneinde het ge sprek over dit onderwerp mogeliik te maken en tenslotte adviseert zij aan het hoofdbestuur van de Stichting met het oog op dit overleg de instelling van een hoofdafdeling Tuinbouw en het nemen van andere maatregelen op organisa torisch gebied voorlopig op te schorten Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft nu besloten de hoofdafdehng niet te dnen installe ren vóór 1 Augustus as. Hiermede is aan de tuinbouwvertegenwoordigers uit de landbouw- en landarbeidersorgani- saties en de vertegenwoordigers van de vaktechnische tuinbouworganisaties de gelegenheid gegeven met elkander overleg te plegen over deze aangele genheid. Een bijkomende omstandigheid is, dat de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw en de voorzitter van de Organisatie-Commissie Groenten beiden in het buitenland vertoeven ter bijwo ning van het I.F.A.P.-congres. Het hoofdbestuur is, mede om deze laatst genoemde reden, tot zijn besluit ge komen. Subsidie voor het stomen van aardappelen. Naar we vernemen, zal thans ook voor het stomen van zandaardappelen 'n subsidie worden verstrekt van 1.— per 100 kg. De regeling geldt tot 20 Juni, terwijl de subsidie voor klei- aardappelen ook tot deze datum zal worden verlengd. In samenwerking met de RKO Radio Films gaf A. J .G. Strengholfs Uit geversmaatschappij N.V. Maandag te Amsterdam een vertoning van de film ..The miracle erf the Bells". Deze film zal in Nederland worden uitgebracht onder de titel „Het wonder der klok ken". De film is geïnspireerd door de ge lijknamige merkwaardige roman van Russell Janney, een boek dat m Ame rika tot de „best setters" behoort. Het is een verhaal van een pers agent, die verliefd wordt op een dan seresje, dat door zijn bemoeienissen 'le aandacht trekt van één van de grote mannen uit Hollywood. Zij krijgt de hoofdrol te vertolken in de film Jeanne d'Arc, een rol, die voor haar een belevenis wordt. De film be- 'coft een succes te worden, doch de dag nadat de laatste opname gereed is gekomen, overlijdt de actrice aan een slepende ziekte, waardoor de filmmaatschappij besluit de film niet uit te bx-engen. Men is namelijk bang, dat de belangstelling voor de film zeer miniem zal zijn, daar de overledene een volkomen onbekende ster is. De persagent beweegt hemel en aarde om de film in omloop te krijgen, hetgeen op wonderlijke wijze gelukt. Van dit gegeven had de RKO Radio Films een gezellig niemandalletje kunnen maken .De religieuze achter grond waartegen het gegeven handelt, verheft de film echter boven het nor male peil. Gevoelig, doch nimmer overdreven spel en uitstekende opna men zijn in „The miracle of the Bells" tot een boeiend geheel gegroeid waardoor enkele onwaarschijnlijkhe den zo niet acceptabel, dan tóch niet storend werken. Het is een film, die zijn weg in Nederland zeker zal vin den. Er moet bezuinigd worden. Er wordt bezuinigd. Ook bij de Nederlandse Staat. Minister Lieftinck zit de verschil lende departementen achter de broek. Elke begroting wordt nagekeken en elke post gecontroleerd. Echter! Ambtenaren zijn slim en diensten en afdelingen van departe menten nog slimmer. Dikwijls wordt bezuiniging opgevat als verschuiving, opheffing van een dienst gevolgd door de instelling van een nieuwe dienst. Controle volgt op controle en al de ze contróles kosten handen vol geld. Ziehier een voorbeeld van de „effi ciënte" wijze, waarop de Staat dit doet. In de winter 1947/'48 was er een da me in ons land, die lezingen over Ca nada hield. Zij had daarmede succes en dank zij velerlei -relaties wist zij gedaan te krijgen, dat zij de verdien de gelden in dollars mocht omzetten en meenemen. Natuurlijk kon dit niet zonder de medewerking van officiële instanties. Wij hebben slechts waardering ge had voor deze, in dit geval begrijpe lijke geste. Doch let nu op! Nadat de dame met de dollars ver trokken was, kreeg de financiële re cherche er de lucht van. Zij verbali seerde niet de officiële instantie die deze vergunning had verleend, doch zond gedurende enige maanden twee harer dienaren door geheel het land. om op elke plaats waar de dame in kwestie gesproken had een onderzoek te doen instellen en proces-verbaal te laten opmaken tegen elke vereniging of persoon, die haar In guldens het honorarium had uitbetaald. Natuurlijk is aan deze processen- verbaal geen gevolg gegeven doch intus sen waren er weer 'n paar man aan de kost geholpen en kon terwille van der gelijke clownerie het afroom-proces ten aanzien van het Nederlandse volk worden voortgezet. En dit is niet het enige ware ver haal omtrent zonderlinge bozuinigings- goocheltoeren, die in het Staatscircus vertoond worden. Dank zij het prachtige weer was reeds op de eerste dag van de inter nationale tenniskampioenschappen van Nederland te Noordwijk de belang stelling groot. Vooral in de middag uren waren de tribunes goed bezet en de toeschcruwers hebben van enkele goede partijen kunnen genieten. Bij de dames behaalde zus Schmier een verdienstelijke overwinning op de Amerikaanse G. Butler, maar mevr. Scholten kon het tegen de mannelijke forehand van Miss Mc Guire, even eens een Amerikaanse, niet bolwer ken. Grote belangstelling ging natuur lijk uit naar het spel van de jeugdige Gonzales, de verrassing van 1948. In zijn partij tegen Dehnert behoefde Gonzales zich niet tot het uiterste in te spannen, hoewel de tegenstand van de Nederlander zeer sterk was. Nadat Gonzales de eerste set met zijn harde en zuivere drives gemakkelijk had ge wonnen (62) wist Dehnert, sterk aanvallend, in de tweede set de stand op 33 te brengen. De Amerikaan herstelde zich echter onmiddellijk en afdoende en met 64 won hij ook de tweede set. Intussen gaf Van Swol op de baan ernaast in zijn partij tegen Van Eek de indruk, dat hij momenteel in goede vorm is. Hij won zonder moeite met (50, 62. Deze goede indruk beves tigde hij later tegen de Fransman Colin, de eenige partij, welke giste ren voor de tweede ronde werd ge speeld. Wel won de Fransman de eerste set met 64, maar Van Swol hervond daarna zijn controle en goed plaatsend, scherp passerend en steeds op het juiste moment zijn tempo ver hogend won hij de tweede en derde set met 60, 64. Een aardige partij was die tussen de Chileen Balbiers en Timmers. Tim- mers won de eerste set met 82, TARIEVEN HERENKAPPERS ZOUDEN VRIJKOMEN De tarieven voor het herenkappers- Dedrijf zullen zeer binnenkort, waar schijnlijk in Augustus, worden vrijge geven, aldus meldt de „Nederlandse Vrije Kappersorganisatie" DUITSERS IN TSJECHO.-SLOWAKIJE MOGEN STAATSBURGERSCHAP AANVRAGEN Het Tsjechoslowaakse ministerie van binnenlandse zaken heeft medege deeld, dat vroegere Tsjechoslowaakse burgers van Duitse nationaliteit tot 30 Juni een verzoek mogen indienen tot herkrijging van het Tsjechoslo waakse burgerschap. Het betreffende decreet heeft betrekking op naar schatting 200.000 Duitsers. (Van onze Haagse redacteur) Het gerucht doet de laatste tijd weer de ronde, dat de rantsoenering van vlees op 1 Juli a s. opgeheven zal wor den. Bij informatie te bevoegder plaatse deelde men ons mede, dat de ophef fing van de vleesdistributie niet op 1 Juli te verwachten is. In de Memorie van Toelichting op de begroting van het Landbouw Egalisatie Fonds is me degedeeld, dat het plan bestaat om vlees en vetten op het einde van het jaar vrij te geven. De regering streeft ernaar dit plan te verwezenlijken, doch op 1 Juli zal men zeker nog niet vrij zijn lapje vlees kunnen gaan kopen. Truowens 1 Juli zou al een zeer ongunstige datum zijn, aangezien er in deze tijd van het jaar weinig aanvoer van slachtvee is. Er is dan volop gras en de boeren willen hun beesten daar van zo lang mogeliik laten profiteren, teneinde in 't najaar zwaardere slacht koeien op de markt te kunnen brengen. Men zal zijn geduld dus nog een half jaartje moeten bedwingen. 76. En zo verglijden de dagen aan boord van het stoomschip „Salmiak". De kok en de matrozen zijn nu al wat gewend aan de grote hoeveelheden eten, die Pim naar binnen slaat. En Pim heeft elke nacht bezoek van zijn broertjes en Pepi, die dan de laatste restjes, die Pim nog heeft kunnen ver zamelen, opeten. Maar op zekere dag komt er een kink in de kabel. Pim wordt aangehouden door de kok, die hem vertelt dat hij een weddenschap met Dorus, één van de matrozen heeft aangegaan. ..Pim. je moet me helpen", zegt de kok. „Dorus be weert, dat jij niet meer dan vijftien pannekoeken met spek achter elkaar kunt eten en ik heb gezegd, dat je er wel vijf en twintig lust!" Pim kijkt de kok ontzet aan. Vijf en twintig pannekoeken. De kok moest eens we ten, dat hij na vijf pannekoeken* al genoeg heeft. „Pim", zegt de kok weer, „jij moet zorgen, dat ik die wed denschap win, daarom moet je van daag de hele dag niet eten. Tot van avond, als ik de pannekoeken ga bakken". maar toen hij ook in het verdere ver loop van de partij bleef „prikken" bleek, dat Balbiers toch over meer vastheid beschikte en met eindeloze rallies won de Chileen de 2 volgende sets en de partij (26, 6—1, 62), Geen enkele geplaatste speler werd geslagen en slechts twee van hen ver loren een set, n.L Fannin tegen Tön- jes en Balbiers tegen Timmers. Hoewel er na één dag nog weinig kan worden voorspeld, lijkt een fi nale tussen Gonzales en Sturgess het 1 meest waarschijnlijk. De volgorde Nederlandse spelers en speelsters zullen aan de Wimbledon- kampioenschappen te Londen deel nemen: Heren enkelspel: Van Swol en Van Meegeren. Dames enkelspel: Mevr. J. Roos v d. Wal en mej. N. Hermsen. In het heren-dubbelspel speelt Van Megeren met de Philippijn Ampon. De partner van Van Swol is nog niet bekend. In het dames-dubbelspel vor men mevr. Roos en mej. Hermsen een dubbel. In het gemengd dubbelspel komt mej. Hermsen uit met de Zuid-Sla vier Mitic, terwijl Van Swol met de En gelse Mary Halford zal samenspelen. Mevr. Roos speelt met Van Meegeren. Met ingang van 1 Juni 'zullen de beperkende bepalingen ten aanzien van de reclameverlichting worden op geheven. In de zomermaanden heeft n.1. 't electriciteitsverbruik van licht reclames practisch geen verhoging van het kolenverbruik der electrische centralen ten gevolge. ,In de aanstaande winter zal echter wederom een verbod van reclamever lichting worden ingevoerd, mede in verband met het probleem van de spitsbelasting der electrische centra len. MEISJE ONDER AUTO. Gistermiddag om 13.35 uur liep op de hoek van de Van Tuyllstraat en de Rotterdamse straat in Den Haag het vijfjarig meisje W. S. uit de Rot terdamse straat, tegen een rijdende vrachtauto. Zij kwam onder het rechterachter- wiel en werd vrijwel op slag gedood. Het lijkje is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. ATLANTISCH VERDRAG GEEN VOORRANG IN AMERIKAANS SENAAT De commissie voor democratische po litiek van de Amerikaanse Senaat heeft besloten, het debat over het At lantisch verdrag in de Senaat geen voorrang te verlenen aan andere han gende wetsvoorstellen. Dit betekent, dat het verdrag niet eerder dan over ongeveer een maand ter sprake zal komen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.20 Dick Haymes zingt. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Le zingen. 7.15 Piano en fluit. -- VPRO: 7.30 „Levensopbouw". 7.45 Raad van kerken. VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.20 „Ein Walzertraum". 9.10 Mariandel (hoorspel). 10.25 Kwartet Jan Oordmvener. 1.45 Er zijn maar weinig. 11.15 Cor Steyn (orgel). 11.40 Harfy Parry en zijii sextet. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Spraak- verzorging. 7.15 Het nieuws uit Indonesië. "L30 Actueel geluid. 7.4.5 Gramofoonmuziek, 8.05 Programma-proloog. 8.15 Omroeporkest. 9 15 Ds B. Richters. 9.35 Ensemble „Selecta'5. 10.05 Nederlandse vioolmuziek. 10.45 Avond overdenking. 11.15 Paul Whiteman en orkest. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8.15 Oehtendvaria. 12.38 „De Papavers". 1.15 Aan sluiting met BBC. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Kobus Kwint. 7.10 Pro menade-orkest. 7.45 De Regeringsvoorlichtings dienst antwoordt. 8.05 Johann Strauss festival. 9.00 Wim Sonneveld presenteert. 9.40 De speeldoos. 10.00 Wim Sonneveld presenteert (vervolg). 10.35 Andre Kostelanetz en orkest. 10 45 Oude en nieuwe problemen. 11.15 Re portage boksen. 11.30 Dansplaatjes. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1* 7, 8 en 11 uur. - KRO: 8.15 Pluk de dag. 12.33 Amusementsorkest. NCRV: 6.00 Legy des Hem-kwar'tier. 0.15 CMB-kwartier. 6.30 Klein Omroepkoor. 7.15 Nederlandse organisten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 PrQgramma-proloog. 8.15 Plaatvaria. 9.00 „Industrialisatie". 9.20 Pianoduo. 9.35 Swee- lmck-kwartet. 10.05 De. Vaart der Volken. 10.25 NCR V-kwartet. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Beroemde concerten. 11.40 Gra- mofoonplaten. 109 IN DE DOOR tjeerd adema Een deur werd gesloten, de stemmen Waren onhoorbaar. Ir. Steensma zuchtte van spanning. Dat was op het kantje af geweest. Hij sloop door een hem onbekende tuin, vond een deur, die aan de binnen kant met een grendel was gesloten en bevond zich in een s eg, welke in een donkere zijstraat uitkwam. Een torenklok liet twaalf slagen ho ren. Middernacht.de straten waren ver laten. iedere politieman zou naar hem kijken. Waar moet.waar kon hij...? Hij liep voort in de behoefte zich zo ver mogelijk van Herr Müllers huis te verwijderen en herkende plotseling het stadsbeeld. Hij was bij het Noord einde. dicht bij zijn eigen kamers. Onwillekeurig verhaastte hij zijn schreden. Het huis sliep en had zjjn venster ogen gesloten. Slechts door een kier van een benedenraam drong een streep goudgeel schijnsel. Zijn kamer. Hij tikte tegen het raam, maar het bleef stil. Hij tikte harder. Toen werd het gor dijn weggeschoven en een man opende het venster. „Is daar iemand?" vroeg hij verbaasd. „Storm!" riep Steensma, nerveus, „Storm, laat mij binnen!" „Grote goedheid. Jelle!" riep Storm. „Ben jij dat!? Wacht, ik kom!" Hij opende de voordeur. „Kom bin nen'. zei hij hartelijk. „Hoe later op de avond hoe schoner volk. Waar kom je in 's hemelsnaam vandaan?" Steensma legde een vinger op zijn lippen. „Juffrouw Van Lunteren? vroeg hij. „Alles slaapt" .legde Storm uit. Steensma beduidde hem nogmaals, dat hij stil moest zijn en liep op zijn tenen naar de kamer. Het was er warm en gezellig- Voor de haard was een fauteuil geschoven, waarin een opengeslagen boek lag. Daarnaast op een tafeltje waren siga ren en sigaretten, er stond een fles whisky, enkele flesjes sodawater en een glas, dat nog half gevuld was. „Kan ik je dienen?" vroeg Storm. Kerel, wat zie je er verkleumd uit! Heb je geen jas aan? Waar is je hoed? Hier, ga gauw bij de haard zitten. Ik zal je een dubbele whisky geven" „Graag", zei Steensma dankbaar. Storm beijverde zich. zijn onver wachte gast zo goed mogelijk te ver zorgen. ..Een mooie jongen", zei hij misprij zend. „Als iedereen denkt, dat mijn- neer in Parijs zit. staat hij midden in de nacht in zijn colbertje op Je stoep. Heb je je overjas naar Ome Jan moe ten brengen? Neem me niet kwalijk. maar je ziet er nog niet uit als een Officier de 1'Académie. Kom je mis schien wat lenen? Je boft. dat 't nog in het begin van de maand is". „Storm, beste kerel" zei Steensma, ..ik heb je kortgeleden vijfduizend gulden laten sturen in een voorge voel, dat ik die hier rog een* nodig zou hebben. Heb je....?" „Je boft alweer geweldig",zei Storm, „ik heb me al verweten, dat ik dat geld nog altijd niet op de bank heb gebracht. Het ligt hier in mijn schrijf bureau. ik zal 't je dadelijk geven". „Graag", zei Steensma. De toe komst leek hem minder duister, als hij over enige duizenden guldens zou kunnen beschikken. Storm ontsloot zijn bureau en telde het geld uit in biljetter, van vijfhon derd en honderd gulden. „Doe me een genoegen en wissel 'n honderdje", zei Steensma. „Ik zal het rodig hebben en misscnien niet op wisselgeld kunnen wachten". Storm schudde wijsgerig het hiofd ..Waar is je portefeuille?" vroeg hij toen hij zag. dat Steensma de biljet ten in He zakken van zl'n colbertje stopte. „Weg", zei Steensma, „net als mijn horloge, mijn ringen... „Sapristie!" riep Storm verbaasd. „Hebben ze je beroofd, mijn jongen?" Steensma knikte. „Ik durf het niet eens terug te vragen", zei hij. „Maar", bedacht Storm, „je kunt toch de politie in de arm Steensma dronk zijn whisky op en zette het lege glas met een zucht van welbehagen neer. „Beste kerel", zei hij, „je begrijpt het niet. Als de politie mij in de ga ten krijgt, zit ik binnen een half uur weer, waar ik vandaan kom". „En waar was dat?" vroeg Storm ge ïnteresseerd. „Het Huis van Bewaring", legde Steensma uit Storm schudde het hoofd. „Ik be grijp het niet", zei hij. „Het enige, dat ik snap, dat je een avonturier bent geworden. Wou je hier maffen?" „Ja.... nee ik weet 't niet", wei felde steensma. „Hoe gaat 't met de vrienden?" „Best", zei Storm. „Van Dijk was vanavond hier. We hebben nog over je zitten bomen. De Ridder is van plan, binnenkort te gaan trouwen". „Waarachtig?" vroeg Steensma. „Is t een aardig meisje?" „Nou", zei Storm, „een meisje kun je 't zo niet noemen. Ze is zo dik als het vat van Heióelberg en als hij op een stoof staat, moet hij nog tegen haar opkijken. Ik geloof, dat hij na zijn trouwen niet veel te vertellen zal hebben. Ze maakt wel de indruk, dat ze een zak met peultjes kan tillen". „Van wie is zij een dochter?" infor meerde Steensma. „Tja", zei Storm, „een dochter is 't nou juist ook niet. 't Is de gescheiden vrouw van een handelaar in groenten". „Die zal het goed te pas zijn geko men!" riep Steensma lachend. „Wat?" vroeg Storm. „Wel, dat ze een zak met peultjes kon tillen. Maken de andere lui 't ook goed?" „Uitstekend", antwoordde Storm. „Ze denken allemaal dat je directeur van een grote scheepswerf bent ge worden. Ze snappen er niks van, dat ej nooit eens schrijft". „Ik hoop binnenkort terug te ko men", zei Steensma glimlachend. „Ik kom dan met de Parijse trein en dan laat ik 't van tevoren weten. Dan ko men jullie me afhalen" „Hè, ja", zei Storm sarcastisch, „dat zal gezellig zijn. Breng dan voor mij een trommel echte Franse wafels mee. Daar ben ik gek op. En wanneer kom je me nou eens kopij verschaf fen voor een avontuurlijk verhaal in ens Zondagsblad?" (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3