Enorme brand te Amsterdam Amerikaans plan inzake Berlijn Benelux-ministers weer bijeen Plechtige bestuursoverdracht te Batavia Berlijnse staking wordt voortgezet VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN mm Vrijdag 3 Juni 1949 74e Jaargang No. 10597 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Brandmeester omgekomen Jong e vrouw te Arnhem vermoord Internationale ballon race in Nederland? Heden een geheime zitting? Kinderverraadster tot vijf jaar veroordeeld Weerbericht Nieuwe naam voor Transjordanie Vliegtuig maakte nood landing bij Lochem Voortvluchtige S.S.-er te Amsterdam gepakt Coördinatie van handels en muntpolitiek G. Farben-concern wordt gesplitst De toestand in Bolivia De heer Lovink aanvaardt zijn hoge ambt Jongeman dreigt met mes Stafleider van de jeugdstorm voor het Bijzonder Hof Nieuwe minister-president in China Churchill naar Assemblee Russische eisen werden afgewezen Koning Leopold te Parijs van Gezagsorgaan voor het Riihrgebied bijeen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon. 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties „Juttertjes"1 tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling. plus incassokosten Hedenmorgen omstreeks kwart over ién is in de drie pakhuizen „De drie Koorendragers" aan de Oude Schans te Amsterdam een enorme brand uitge broken. De pakhuisruimten, die ge bruikt werden voor berging van meu belen, lompen en huiden, stonden in 'n minimum van tijd in lichtelaaie. De vuurgloed was in de gehele stad te zien en tot ver in de omtrek hing een verstikkende rook. Na anderhalf uur bleek de brand zich ontwikkeld te hebben tot een van de ernstigste, die de hoofdstad teister den sedert de bevrijding. Om tien mi nuten vóór half drie stortte met don derend geraas een stuk van de linker voorgevel van een der pakhuizen op straat. Dit gebeurde zo onverwacht, dat de brandmeester De Boer niet tij dig kon wegkomen. Hij werd geraakt door een stuk gevelsteen en kwam in het water terecht. Het ongeluk werd van de overzijde opgemerkt en van alle zijden sprongen mensen in het water, die de zwaar gewonde, bewus teloos geraakte brandmeester op het droge brachten. Hij is onmiddellijk naar het Binnengasthuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Tijdens de red dingspoging zijn twee brandwachts ge wond en naar hun woning vervoerd. De brandweer werd in haar werk gehandicapt door het feit, dat het slechts met de grootste moeite moge lijk was, het vuur van alle zijden te benaderen, niettegenstaande het feit, dat met overstelpende hoeveelheid ma teriaal werd gewerkt. Zes motorspui ten, drie ladderwagens, de stafwagen, een personeelswagen, een grote gereed schapswagen en de drijvende motor- spuit „Jan van der Heyden" bonden de strijd aan met drie waterkanons en 22 stralen. Bij het instorten van de gevel zag het er naar uit, dat het aantal slacht offers veel groter zou zijn. De genees kundige dienst rukte dan ook met groot materiaal uit. Het moedig optreden van de brandweerlieden, die met rookmas- ker de brandende pakhuizen binnen drongen was oorzaak, dat men de brand tenslotte toch wist te localiseren. Omstreeks vier uur was men de brand meester. De drie pakhuizen, die de nummers 73, 75 en 77 dragen zijn van de zolder tot de kelder uitge brand. In het naastgelegen pand nr. 79, waar een dekkleden- en kampeer- tentenverhuurderij is gevestigd, ont- Gisteravond om half zeven is in het park Sonsbeek in de omgeving van het Lorentzmonument te Arnhem een moord gepleegd. De 30-jarige G. B. heeft de 22-jarige mej. R. F. met een pistoolschot gedood. De vrouw was op slag dood. De dader werd ter plaatse gearresteerd en daarna in het politie bureau opgesloten. De recherche stelt een onderzoek in. De aanleiding tot de moord was een verbroken verke ring. stond enorme waterschade, terwijl door het ontploffen van een vat terpentijn de bovenverdieping vernield werd. Het is tot op dit ogenblik nog niet mogelijk, een onderzoek in te stellen. De hitte is nog te groot en er bestaat nog gevaar voor instorten van muren en gevels. Omtrent de oorzaak van de ze felle brand tast men dan ook nog volkomen in het duister. Brandmeester De Boer overleden Later werd gemeld dat omstreeks kwart over vier hedenmorgen de brandmeester W. de Boer in het Bin nengasthuis aan zijn verwondingen is overleden. Brandmeester de Boer be reikte de leeftijd van 47 jaar. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Het nablussingswerk was hedenmor gen te zeven uur nog in volle gang en men verwachtte, dat het niet vóór de middag beëindigd zou zijn. Het nablus sen werd verricht door twee motor spuiten en de drijvende spuit „Jan van dar Heyden". Naar wij vernemen hebben Neder landse ballonvaarders het plan opgevat om nog dit jaar in Nederland een in ternationale wedstrijd voor grote licht gasballons in de geest van de „Gordon Bennett" wedstrijd te organiseren. Mén is op deze gedachte gekomen, omdat de „Aero club Royal de Bel- gique" van de organisatie van de „Gor don Bennett" ballonwedstrijd heeft af gezien, nu, zoals gemeld is, de Russi sche autoriteiten geen toestemming hebben gegeven de ballons op Russisch gebied of in de Oostelijke zones van Duitsland te 1 nden. Twee ballons van de Haagse ballonclub der Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart zouden aan deze voor het eerst sedert elf jaar gehouden luchtrace heb ben deelgenomen. De Nederlanders trachten de wed strijd doorgang te doen vinden op 11 September a.s., welke datum ook voor de race om de „Gorden Bennett" beker was vastgesteld. De gisteren gehouden zitting van de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken heeft slechts anderhalf uur ge duurd en was de korste vergadering, die tot dusver gehouden is. De vergadering werd verdaagd om de Sowjetrussische delegatie in staat te stellen tot het bestuderen van een document over Berlijn, dat de Ameri kaanse minister, Acheson, had overge legd. Volgens gezaghebbende bronnen zul len de ministers heden in geheime zitting bijeenkomen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de voorstellen der Wes- Het Amsterdams Bijz. Gerechtshof veroordeelde de 47-jarige Dietje Abra hamsSchreuder uit Amsterdam tot 'n gevangenisstraf van vijf jaar met af trek en ontzetting uit de rechten voor de tijd van het' leven. Zij had in 1944 de adressen van twee ondergedoken Joodse kinderen aan de S. D. opgege ven. De kinderen werden weggehaald, doch bleven in leven. Voorts had de veroordeelde, teneinde haar eigen echt genoot te redden, een ander Joods Ne derlander I. Crost aan de S. D. ver raden. De procureur-fiscaal had zes jaar geëist. de ziekte van dimitrof De Bulgaarse premier, Georgi Dimi trof, die sedert April j.1. in een Sowjet- russisch sanatorium is, lijdt aan suiker ziekte en een leverkwaal, aldus een communiqué van het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij. Een groep van het comité had een be zoek aan Dimitrof gebracht. gerucht over ontslag cripps tegengegspoken Een woordvoerder van het Britse ministerie van financiën heeft een ge rucht over een ontslagaanvraag van Cripps, dat op de Londense beurs de ronde deed, tegengesproken. Hij noem de het gerucht „geheel onwaar". eisler in dresden Gerard Eisler is te Dresden aange komen, alwaar hij werd verwelkomd door de minister-president van Saksen, Max Seydewith, en de voorzitter van de socialistische eenheidspartij, Wil helm Pieck. Verwachting tot Vrijdagavond: h» de loop van de ochtend van het zuidwesten uit toenemende bewolking met tegen de middag enige regen. Matige wind uit zui delijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Transjordanie, het koninkrijk van koning Abdoellah in 't Midden-Oosten, is omgedoopt in „Het Hasjemietische Koninkrijk van de Jordaan". In 1946 werd Transjordanie bij ver drag met Engeland tot onafhankelijke staat verklaard en Emir Abdoellah tot koning uitgeroepen. In December 1948 hechtte het Transjordaanse parlement zijn goedkeuring aan een voorstel, dat Abdoellah de kroon zou aanvaarden van een verenigd Transjordanie en Arabisch Palestina. Egypte en Syrië verklaarden zich hiertegen. Ten Westen van de Jordaan bevindt zich nog een aantal Transjordaniërs. Gistermorgen moest 'n Spitfire van de militaire vligbasis Twenthe tussen Markelo en Lochem in 't zogenaamde Stokkumerbroek een noodlanding maken. Nadat het vliegtuig een draadver sperring van het weiland had meege trokken kwam het tot stilstand tegen een afrasteringspaal. De propeller werd vernield en ook het landings gestel werd beschadigd. De vlieger kwam met de schrik vrij. GEEN COMMUNISTEN NAAR DE VER. STATEN Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft besloten, dat verplaatste personen, die de Ver. Staten binnenko men, onmiddellijk bij hun aankomst on der ede moeten verklaren, geen com munist te zijn. telijke geallieerden voorzien in het vormen van een nieuw geallieerde Kommandantura, het bepalen van de wijze waarop gestemd zal worden, het treffen van voorzieningen betref fende het munt- en goederenverkeer tussen de Westelijke en Oostelijke sectoren van Berlijn en de wijze, waar op de geallieerden toegang zullen hebben tot Berlijn. De voorstellen voor de wijze van stemmen in de voorgestelde nieuwe geallieerde Kommandantura zijn twee ledig. Zij betreffen onderwerpen, waarover beslissingen kunnen worden genomen bij meerderheid van stem men en aangelegenheden, welke slechts door eenstemmigheid der vier gealli eerde vertegenwoordigers kunnen worden opgelost. Minister Bevin stelde voor de zit ting te verdagen. In die tijd kon het voorstel van Acheson worden ver taald, waarna de voorstellen van Ache son en Wysjinski paragraaf voor paragraaf in een geheime zitting zou den kunnen worden behandeld. Het was volgens Bevin mogelijk, dat de vier ministers tijdens een besloten zitting overeenstemming zovden be reiken. De vergadering van gisteren eindig de in een ongewoon goede stemming, waarbij de ministers met elkander schertsten. nederlanders in bolivia in veiligheid. Van de consul der Nederlanden in La Paz, de hoofdstad van Bolivia, is be richt ontvangen, dat de Nederlanders in het gebied van Oruro, waar, zoals men weet, ernstige onlusten zijn uit gebroken, in veiligheid verkeren. Op 5 Juni a.s. viert Denemarken het eeuwfeest van zijn grondwet. Deze grondwet kwam tot stand onder koning Frederik VII, die van 1848 tot 1863 aan het bewind was. Voor het Christiansborg Pa leis te Kopenhagen is te zijner ere een monument opgericht. In het Paleis zijn ondergebracht het Parlement, het Ministerie van Buitenlandse Zaken, de konink lijke ontvangkamers en het Op perste Gerechtshof. Het monument werd vervaardigd door de beeldhouwer Vilhelm Bis sen en in 1873 onthuld. Rechercheurs van de Rijkspolitie, ge west Amsterdam, hebben gisternacht enkele geslaagde huiszoekingen ge daan in de omgeving van het Oude- kerksplein te Amsterdam. Het was hun bekend, dat enkele voortvluchtige ex- SS-ers en een ex-lid van de Feldgen- damerie, zich hier moesten ophouden. Het is hun inderdaad gelukt deze drie mannen te vinden en aan te hou den. Zij waren direct na het einde van de oorlog ondergedoken en hadden dus kans gezien vier jaar ondergedoken te blijven. Een van hen was in Belgie bij verstek ter dood veroordeeld. Het ern stig vermoeden bestaat, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het ver moorden van arrestanten. Hij zal niet aan Belgie worden uit geleverd zo deelde men ons mede doch het Belgische dossier zal naar Nederland worden opgezonden, zodat in Nederland bij de berechting reke ning kan worden gehouden, met het geen hij in Belgie heeft gedaan. De drie arrestanten hebben de Ne derlandse nationaliteit. Gisteren te 11 uur is op het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken een aanvang gemaakt met de besprekingen tussen de leden van het ministeriëel comité der landen van de Benelux, dat tengevolge van de beslissingen van de in Maart van dit jaar te Den Haag ge houden conferentie werd opgericht. Aan de onderhandelingen nemen van Nederlandse zijde deel de heren mr. D. U. Stikker, minister van Bui tenlandse Zaken, prof. mr. P. Lieftinck, minister van financiën, en prof. dr. J. R M. van den Brink, minister van eco nomische zaken. WÊÈÈmmmmmrn - - .WÊKÊÊk De Amerikaanse plaatsvervangend gouverneur-generaal Hays heeft plan nen bekend gemaakt over de ontmanteling van het I. G. Farben concern, nu de Britten, Amerikanen en Duitsers overeenstemming hebben bereikt over de vorming van 3 zelfstandige industrieën. De verkoop aan de nieuwe eigenaars zal wel vijf tot zes weken vorderen. De imposante gebouwen reeks van de I. G. Farben in Frankfort, waar thams nog de staf van het Amerikaanse leger tn Europa verbWf houdt. De bijeenkomst staat onder voorzit terschap van de Belgische minister president Spaak. Tijdens deze confe rentie zal in het bijzonder van gedach ten gewisseld worden over de coördi natie der buitenlandse handels- en muntpolitiek, met het oog op de verwe zenlijking van de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse economische unie. In bevoegde kringen wordt er op ge wezen, dat het van kracht Worden van de voorunie op 1 Juli a.s. niet zulke opvallende wijzigingen met zich mee zal brengen als met de douane-unie 't geval was. De voorunie zal hoofdzakelijk be staan in een versnelde toepassing van de voorbereidende maatregelen tot openstelling van de grenzen, zoals het invoeren van de aangiften die, dienst doen als vergunning voor de import van Belgische goederen in Nederland. Na afloop van de vergadering werd medegedeeld, dat de ministers iedere twee maanden afwisselend in een der drie hoofdsteden bijeen zal komen. De commissie vergadert over twee maan den-'in Den Haag. De regering van Bolivia heeft ver klaard, dat de opstand, die Vrijdag jl. in het gebied van de tinmijnen van Catavi is uitgebroken, „geheel mislukt" is. In een officieel decreet wordt het leger de bevoegdheid gegeven de nor male werkzaamheden in de tinmijnen en in de vervoers- en andere openbare diensten te herstellen. De regering verklaart, dat verdere Industriële onrust zal worden be schouwd als een aanslag tegen de vei ligheid van de staat. Vertegenwoordigers van sommige secties der arbeiders voerden bespre kingen met president Enrique Hertzo, teneinde te trachten een oplossing te vinden. Dr. L. Beel heeft hedenmorgen zijn bevoegdheden als Hoge vertegenwoor diger van de Kroon overgedragen aan zijn opvolger, de heer A. H. J. Lovink, die enkele uren tevoren uit Nederland was aangekomen. Dr. Beel verklaarde in een korte toespraak, dat hij zijn ambt had neer gelegd omdat hij de voorwaarden van de kortelings tot stand gekomen Ne derlands-Republikeinse overeenkomst over het herstel van de Republikeinse regering te Djokjakarta als „onaan vaardbaar" beschouwde. Hij wees op de moeilijkheden, die nog overwonnen moeten worden en wenste zijn opvolger goed succes. De nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon sprak na de officiële overdracht een rede uit, waarin hij o.a. zeide, dat hij wellicht de laatste zal zijn die belast zal zijn met land- voogdelijke functies. Volgens de heer Lovink ligt de naas te toekomst besloten in de betekenis van het grote ambt, dat juist werd overgedragen. „Het is tegelijkertijd het einde van het oude bestel en het be gin van het nieuwe. Daarom moet gij in mij ook zien de bijzondere afgezant van Nederland, die in handen van H.M. de Koningin de eed heeft afgelegd, naar vermogen te zullen medewerken aan de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde in Indonesië en van de V.S.I. Daarna zal deze functie geheel van karakter veranderen. Dan is er voor Nederland geen taak meer van bestuur lijke aard in Indonesië", aldus de heer Lovink. „Reeds vele malen lag het ideaal van onze gezamenlijKe en gemeenschappe lijke samenwe 'ing binnen ons bereik om dan weer te vervagen en te ont snappen. Wij allen moeten al onze krachten geven om dit maal te slagen. Daartoe is nodig een onwrikbaar ge loof in de mogelijkheid va.i samenwer king, de vaste hoop op een betere toe komst, een diepe liefde voor Neder land en Indonesië en bovenal Gods ze gen. De taak,_waarvoor wij allen wer ken, kan geen van ons alleen volbren gen. Nederland niet, T- donesie niet en de wereld niet. Slechts meer samen- Een 23-jarige jongeman, een zenuw patiënt, begaf zich gisternacht om streeks één uur in overspannen toe stand na in zijn woning aan de Beste vaerstraat te Amsterdam alles kort en klein te hebben geslagen op straat en bedreigde verscheidene voorbijgangers met een mes. Reeds waren de GGD en de politie gealarmeerd toen de jongeman zo aggressief optrad, dat 'n agent, om on gelukken te voorkomen, een schot op de knaap loste, dat hem in de rechter voet trof. De geneeskundige dienst heeft de jongeman naar het ziekenhuis vervoerd. werking en beter begrip dan in het verleden zullen kunnen leiden tot een blijvend resultaat". De heer Lovink besloot met een per soonlijk woord tot Dr, Beel, waarin hij hem dankte oor de goede wensen en vriendelijke gedachten. „Al uw krach ten hebt gij gegeven aan de oplossing van verschillende en vele moeilijke problemen, die U werden voorgelegd". „Het plan-Beel gaf de weg aan, die wij thans volgen. Ik ben U dankbaar van uw arbeid vruchten te mogen plukken en uw werk te mogen voort zetten." Dr. Beel is per Constellation van de KLM naar Nederland vertrokken. Onder de belangstellenden bevonden zich o.a. Dr. van Royen en leden van, de Nederlandse delegatie en dér voor lopige federale regering. Voor de Utrechtse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond Donderdag terecht de uit Utrecht afkomsige C. Quispel, voormalig staf leider van de Nationale Jeugdstorm, die in 1941 bij de Waffen-SS aar^het Oostfront vocht en daarna zijn func tie van stafleider weder opnam. Ver dachte gaf deze feiten toe, en even eens in grote lijnen de beschuldiging, dat hij, belast met de dagelijkse lei ding van de Jeugdstorm, propaganda had gemaakt voor dienstneming bij de Duitse Wehrmacht. In de langdurige zitting, die ten slot te tot het horen van nog meer getui gen tot 14 Juli is verdaagd, kwam o.a. de hoofdstormer en plaatsvervangend leider van de NSB Van Geelkerken voor het getuigenhekje. Verder legden een aantal gewezen Jeugdstormfunc tionarissen en Jeugdstormleden ver klaringen af over de activiteit van verdachte. „Was u anti-semiet", vroeg de pro cureur-fiscaal mr. L W M M Drabbe. „Ik was geen vriend van de Joden", zei verdachte. „Na het doorlezen van uw lezingen, heb ik de overtuiging, dat u een fel Jodenhater was", luidde de mening van mr. Drabbe, die het nodig oor deelde nog versrchillende getuigen te doen horen. Maarschalk Yen Hsi-Sjan, voormalig gouverneur van de provincie Sjansi en plaatsvervangend commandant in N. China, heeft de benoeming tot minister president in de nationalistische rege ring aanvaard als opvolger van Ho Ying Tsjin. De benoeming is reeds goedgekeurd door de centrale politieke raad, het hoogste politiek orgaan van de Kwo- mintang. De wetgevende Joean zal er heden over beraadslagen. Men ver wacht de vorming van een rechtsge- zind kabinet. Twee ministers van het Britse kern kabinet, Herbert Morison en Hugh Dalton, en de oppositieleider, Winston Churchil, zullen deel Uitmaken van de Britse delegatie naar de Assamblée van de Raad van Europa, aldus heeft mi nister-president Attlee in het Engelse Lagerhuis meegedeeld. sudirman in bergen tussen ponorogo en patjitan Te Madiun wordt verteld, dat de Re publikeinse generaal Sudirman thans iu de bergen tussen Ponorogo en Patjitan verblijft. Hij zou op zijn vlucht uit Djokja door twee schoten in de borst zijn getroffen. Van deze verwonding is hij nog niet hersteld. Hij -zou thans optreden als adviseur van de T.N.I. en het studentenleger in dit gebied. zweden—ierland 3—1. Gisteravond heeft Zweden met 31 van. Ierland gewonnen. Ruststand 21, Bij de stemming der Westberlijnse spoorwegstakers over de vraag, of zij de voorwaarden van de onder Sowjet russische controle staande spoorweg directie zouden aanvaarden heeft 98 van de stakers voor voortzetting van de staking gestemd. Het Amerikaanse miliaire bestuur te Berlijn heeft gisteren geweigerd een Sowjetrussische eis in te willigen, wel ke inhield dat de Westberlijnse po litie uit de spoorwegstations dn W st- Berlijn moet worden teruggetrokken. De plaatsvervangende Sowjetrussi sche militaire gouverneur van Duits land, luitenant-generaal Dratvin, heeft de Westelijke geallieerden, in een brief aan de Amerikaanse militaire gouver neur van Berlijn ervan beschuldigd, de overeenkomst betreffende het bestuur van Berlijn te hebben geschonden, aan gezien zij in de afgelopen maand de nieuwe belgische militaire waarnemer naar indonesië De Belgische majoor Armand de Smidt is benoemd tot militair waarne mer in Indonesië. Hij zal op 6 Juni uit Amsterdam naar Batavia vertrekken. Majoor de Smidt zal Paitein Symons vervangen, die sedert November 1947 in Indonesië verbtgft en dia om dienstredeocn ta- NiOOvMatJMi Ml Koning Leopold is gisterochtend te Parijs aangekomen. Hij is vergezeld van de Prinses van Retie en van zijn dochter, Prinses Josephine Charlotte. De vorst en zijn gevolg bevinden zich te Saint Cloud, waar heden het inter nationale amateurs-kampioenschap, ge organiseerd door de Franse golfclub, begint. KeoQ tra m WPoerrljden deelnemen. verantwoordelijkheid op zich hebben genomen voor het handhaven van de orde over het in de Westelijke secto ren van Berlijn gelegen gedeelte van de onder Sowjetrussische controle staande spoorweg. Voort" beschuldigde Dratvin het Amerikaanse militaire per soneel ervan zich rechtstreeks in de wanordelijkheden te mengen. De eerste zitting van het internatio nale gezagsorgaan voor het Ruhrge- bied is gisteren geëindigd, aldus heeft een woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken te Londen verklaard. Het gezagsorgaan, dat tot voornaam ste taak heeft het uitoefenen van toe zicht op de productie van het Ruhrge- bied om illegale wapenfabricage tegen te gaan en het toewijzen van steenkool en cokes voor export, heeft in de thans afgelopen zitting haar secretariaat in gesteld. omzet staatsvissers- havenbedrijf. De vorige maand bereikte de omzet van het Staatsvissershavenbedrijf een totaal van f 1.617.417. In dezelfde maand van het vorige jaar was de omz'fet f 1.913.948, een achteruitgang dus van I 296.531. Daar de omzet in de maand Januari zeer hoog was. geeft de totaal-omzet van de eerste vijf maanden, vergele ken bij die van het vorig jaar toch nog een gunstig beeld. Deze ligt nl f 19.901 hoger.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1