Bond van Plattelandsvrouwen groeit en is gezond Jaarvergadering te Utrecht Inlevering van dood vee is nodig Citex brengt de film bij de plattelandsbevolking vraagt? Mens dier en Vrouwen zien de Benelux Het werk der destructors 1948 Wieringen Het Jaarbeursgebouw te Utrecht was Woensdag in een bijeenkorf herscha pen. Althans, wat het geluid aanging, want voor haar die het gegons voort brachten behoeft men in elk geval niet zó bevreesd te zijn. Met dit „men" worden dan speciaal de mannen be doeld. Het gebouw kreeg namelUk een invasie te verwerken van enkele hon derden vrouwen, allen leden van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, welke vereniging aldaar haar jaarvergadering hield. De voorzitster, mevr. WillingePrins uit Anlo (Dr.). heette in haar ope ningswoord bijzonder welkom de da mes Schippers en Geelinck van de Nat. Vrouwenraad, mevr. Goedhart van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, mevr. Otte—Arnolli, mevr. Visser—Hes van de vereniging tot Stichting van Volkshogescholen in Nederland, de heer Vaandrager van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité en de heer Hartman van de Plattelandsjonge ren gemeenschap. „WIJ hebben een bewogen halfjaar achter de rug", aldus de voorzitster, waaraan vooral de verplaatsing van het secretariaat van Groningen naar Den Haag debet is. Het heeft heel wat besprekingen gekost, met als resul taat dat de voorstanders van verplaat sing het pleit hebben gewonnen. De vestiging van een gezantschap van het Platteland in een vreemde mogendheid, zoals er in Groningen schertsend over wordt gesproken. De activiteit van de plaatselijke af delingen is zeer bevredigend te noe men en naast het buitenlands komt er steeds meer inter-provinciaal contact in de Bond. met als doel verheffingen verrijking van het leven op het Plat teland. Ook het uitgebreide jaarverslag ge tuigde van het actieve en intensieve verenigingsleven. In het afgelopen jaar zijn 3358 nieuwe leden tot de Bond toegetreden en 38 nieuwe afde lingen konden worden ingeschreven, zodat de beide totaalcijfers op 31Dec. '48 resp bedroegen 31625 en 409. Voorts is de Bond nauw met ver schillende organisaties verbonden. Hier moet men echter kritisch te genover blijven staan, en men hoede zich voor afglijden naar punten bui ten het eigenlijke terrein. Op de volks hogeschool Bakkeveen werden cursus sen gehouden voor emigrantenvrou- wen. Aan de uitwisseling met Zwitser land werd door 112, t.w. 53 Hollandse en 59 Zwitserse meisjes deelgenomen. Veel werk is er ook geweest aan de zgn. ..Australische Map" waarvan door 105 afdelingen gebruik is gemaakt. Het resultaat is geweest, dat er een nauw contact is ontstaan met de Australische Plattelandsvrouwen. Het Bondsorgaan baart vele zorgen, en aan uitbreiding ervan valt vooreerst nog niet te den ken. De rekening over 1948 werd vastge steld op f 40976.81 met inbegrip van een batig saldo over de jaren '46. '47 en '48 van f 6507.73. de begroting over 1949 op f 3980 inclusief een post on voorziene uitgaven van f 810. De begroting voor de Plattelands vrouwen over 1949 werd vastgesteld op f 39.780. inclusief een nadelig saldo van f 1000. Op verzoek van de afge vaardigde van de provincie Friesland zal de rekening in het vervolg meer gespecificeerd worden. Met klem werd er op aangedrongen, dat de afdelingen de contributies vooral op tijd innen. Het hoofdbestuurslid mevr. .T. Faber— Welling werd herkozen. In de vacatu res, ontstaan door het aftreden van mevr. M. Visser—Bakker (Noord-Hol land) en mevr. F vd Torren—Veen dorp (Zuid-Hollandi werden resp. ge kozen mevr. M. Wayboervan Elteren (Anna-Paulowna) en D. KroesGorse man. Op humoristische wijze dankten de beide dames voor het zo vele jaren in haar gestelde vertrouwen, waarna de voorzitster beiden, als dank voor het werk (zij zijn mede-oprichters van on geveer 90 afdelingen) een geschenk overhandigde. De afdelingen Lochem en Midwolda werden in de gelegenheid gesteld een zgn. vijf minuten verslag uit te brengen over de werkzaamhe den in haar afdelingen, waarna mevr. DethmersBrouwer uit Middelstum een korte beschouwing hield over haar reis naar Amerika, en de inrichting van een Amerikaanse boerderij en de vrouwen aldaar besprak. De Ameri werkzaamheden van de plattelands kaanse plattelandsvrouw weet van aanpakken, maar als zij uitgaat, gaat iij als ..dame", aldus mevr. Dethmers. "Mej. Boekei. de secretaresse, die haar taak aan mej. Van Veen heeft overgedragen, maar desondanks als ac tief lid we-kzaam blijft, werd een wel verdiend geschenk overhandigd. middeld 4 ha kleiner dan het Holland se bedrijf, de bodemverzorging is daar niet zo goed, evenals de ontwikkeling van de Belgische boer, aldus spreker. Dit alles geeft reden genoeg, dat de Hollandse Landbouw deze Unie niet behoeft te vrezen. Hoe zal het prijspeil zich echter bewegen, vraagt men zich af. Hiervan is nog niets met zekerheid te zeggen. In Belgie vreest men de Nederlandse exporthandel, en spreekt men in som mige kringen van een avontuur, van een sprong in het duister. Ook in Nederland, vooral in de kringen van het vlas- en het glasbe- drijf, hoort men dergelijke geluiden. En hier ligt nu een grote taak voor de vrouw, door de mannen de ideële zijde van dit pact onder het oog te brengen. De Benelux is de voorloper van de West-Europese Unie, die tot stand moet komen, als een burcht voor de vrede. Want alleen door internationale samen werking kunnen wij de strijd tegen het gebrek, als antwoord op de atoomboom, voeren. Gebeurt dit niet, dan loopt West-Europa zich te pletter tegen het ijzeren gordijn. Daarom vrou wen, zegt tegen Uw mannen: legt die materialistische kant van de Benelux terzijde. Het gaat hier niet om de eigen portemonnaie, maar om de waarbor ging van de vrede. Vergadert hier over, diept dit pro bleem uit endenkt aan de toe komst van Uw kinderen", aldus besloot spreker zijn met aandacht gevolgde lezing. Cultuurgrondverkwisting. Hierna voerde de heer Van Kampen (Den Haag) het woord naar aanleiding van de uitbreidingsplannen van Den Haag in de richting van Loosduinen (plan Dudock), waardoor 387 ha tuin- bouwgrond verloren dreigt te gaan. Deze streek, waar de tuinbouw zeer intensief wordt beoefend levert jaar lijks ongeveer f 9.000.000 op, waarvan f 5.000.000 deviezen. Door deze rigou reuze maatregel zal ook dit volks-in- komen verloren gaan. Wij hadden ver wacht. aldus spreker, dat in deze tijd, waarin onze handelsbalans nog lang niet in evenwicht is, het probleem van de volkswelvaart primair zou zijn. B. en W. van Den Haag gaven hier echter weinig blijk van, en dat spijt ons. Een stuk welvaart wordt hier om hals ge bracht. Tegen uitvoering van dit plan moet ieder rechtgeaard Nederlander in opstand komen. Dit probleem speelt zich bij vele steden af. Een geruststel ling is het, dat vele gemeenten contact hebben gezocht met de bodemkarte- ring Nederland. Wij hopen dat hogere instanties de uitvoering van het plan-Dudok zullen beletten, evenals dergelijke plannen, die er t.a.v. andere gemeenten bestaan. De betreffende kwekers, die een rui me vergoeding voor hun grond krij gen, verzetten zich heftig tegen dit plan en terecht, want de grond, die van vader op zoon is overgegaan, mag op deze wijze niet verloren gaan. Het ergste vind ik aldus spreker, dat mensen ontworteld van hun oorsprong, ons land, dat onze voorvaderen zelf gemaakt hebben, op deze wijze vernie tigen. Zij verbreken de gouden draad, die ons, agrariërs met onze grond verbindt. Daarom moeten wij stelling nemen te gen dit wangedrag van losgeslagen landgenoten, die, helaas, nog iets te zeggen hebben ook, en als deze glim lachende heren dat protest negeren wordt de toestand bedenkelijk. De allerbeste gronden moeten be schikbaar blijven voor de landbouw, opdat onze kinderen in de toekomst niet kunnen zeggen: „Wat wonen wij toch in mooie huizen in dit arme land". En zo komt het af, als men op deze ingeslagen weg voortgaat. Daarom, vrouwen, dringt Uw kinderen op, dat zij ons mooie land, waarop hun va deren en voorvaderen hun brood ver dienden, behouden". Onder luid applaus beëindigde spre ker zijn vurig pleidooi, voor het be houd van onze cultuurgrond. Duidelijk kwam op deze dag naar voren de moeilijke maar mooie en dankbare taak, die de vrouw heeft ten opzichte van het huidige wereldge beuren. Moeilijk, omdat men vele strubbelingen zal tegenkomen, mooi en dankbaar omdat alles op de toe komst, op de kinderen betrekking heeft, en juist daarom zal men vol houden en doorzetten. QUWE KOEIEN" laat men in de sloot, „dooie koeien" brengt men naar een destructiebedrijf, want een dood rund van 300 kg. levert daar 75 kg. diermeel en ongeveer 27 kg. technisch vet op. De 75 kg. diermeel zijn vol- dfende om gedurende een week 125 varkens of 2500 kippen van krachtvoer te voorzien. Dat mag men in deze tijd niet verwaarlozen! duceerd tegenover een import van ruim 40.000 ton. Ieder weet, dat wij in ons land schaars in de dollars zitten en dat daardoor de import van kracht voer zo beperkt mogelijk moet blijven. De destructiebedrijven bereiden uit het dode vee een aanzienlijke hoeveel heid technisch vet, dat hoofdzakelijk be stemd is voor de zeep- en kaarsenin dustrie. Ook de beenderen leveren nuttige producten op, n.1. beendermeel, beenderlijm, dierlijke olie, gelatine, phosphorzure kalk, klauwenolie en beendervet. Daarnaast krijgt men nog enkele andere producten die voor het buitenland van belang zijn en die dus zorgen voor een verhoging van onze export. Men maakt het de boeren gemakke lijk genoeg. Het is voldoende, dat hij binnen 6 uur na de dood van het dier daarvan bij dé gemeentesecretaris aan gifte doet. De gemeente geeft de aan melding door aan de destructiebedrij ven, die aan de hand van de binnen gekomen aanmeldingen één keer en soms tweemaal per dag een route vast stellen, die de chauffeurs met de des- tructiewagens rijden om de cadavers op te halen. De Veterinaire Dienst en de Ge zondheidsdiensten voor dieren stellen natuurlijk alles in het werk om het sterftecijfer van het vee zo laag mo gelijk te houden, doch op elk boeren bedrijf gaan wel eens dieren dood of worden dieren dood geboren. Een gestorven koe is voor de vee houder een schadepost, hoewel een ca daver niet geheel zijn waarde verliest, aangezien in de destructiebedrijven in ons land de dode dierln op grote schaal kunnen worden verwerkt. Zij vormen de grondstof voor de destructiebedrij ven, die zeer belangrijke leveranciers zijn van dierlijke eiwitten. Vandaar, dat de autoriteiten er telkens weer bij de veehouders op aandringen hun ge storven beesten in te leveren. Doch ook voor de volksgezondheid en het gezond houden van het vee is het be slist nodig, dat de veehouder het do de dier inlevert. Immers, wanneer hij het begraaft, verspreiden de giftige stoffen zich in de gewassen en vormen een haard van besmetting voor de rest van de veestapel. Ook wanneer het rund niet aan besmettelijke ziekte ge storven is, blijft het gevaarlijk het beest te begraven. Waardevol product. In de jaren 1947 en 1948 werd door de 10 destructiebedrijven in Neder land ruim 9000 ton krachtvoer gepro- TUINBOUW Het bloembollenvak in Taak van de vrouw t.a.v. de Benelux. Na de pauze hield de heer A. vd Hoek. voedsel-commissaris van Zuid- Holland een causerie, met als onder werp: Wat betekent de Benelux-ge- dachte voor onze plattelandsvrouw? „Wij mannen", aldus spreker, „be lichten altijd de materiële zijde van iets, in tegenstelling tot de vrouwen, die eerst naar de ideële zijde zien, en daarom belicht ik deze zijde van de Benelux. De Benelux, aldus spreker, „is een afspraak, tijdens de oorlog gemaakt, met als doel, de vrede te waarborgen. Oorlogen spruiten immers voort uit tegenstellingen, het ontbreken van geld en voedsel, zodat de mens niet in zijn eigen levensonderhoud kan voorzien, e.d. Aan deze gemaakte afsoraak zit ten consequenties vast. In de eerste plaats de te stichten conomische Unie, het wegvallen van de economische grenzen. Wat betekent dit nu voor het bedrijfsleven in Nederland, en dan spe ciaal voor de landbouw? Het Belgische boerenbedrijf is ge- In het jaarverslag van het Bedrijf schap voor Sierteeltproducten over '48 wordt meegedeeld, dat genoemd jaar voor het Nederlands bloembollenbedrijf een jaar van vooruitgang en herstel is geweest. De toeneming van de export vooral is in dat opzicht een duidelijke aanwijzing. In 1948 werd voor een be drag van f 74.470.866 aan bloembollen uitgevoerd tegen f 70.738.920 in 1947. Het gewicht van de export bedroeg voor 1947 en 1948 resp. 28.959.370 kg en 30.843.683 kg. De voornaamste afnemer was ook dit jaar weer Engeland, dat voor ongeveer 24 millioen gulden afnam. De V. S. kwamen op de tweede plaats met ruim 19 millioen. Scandinavië volgt met ruim 10 millioen en Frankrijk met 5.7 mil lioen gulden. Het jaarverslag geeft een beeld van de toestand in het bloembollenvak. Wij ontlenen aan de gegevens, dat het vak sinds 1948 9000 bloembollenkwekers telde, 500 exporteurs. "50 binnenlandse groothandelaren en 9 bloembollenvei lingen. De efficiency van het bloembollenbe drijf is daardoor met grote stappen vooruit gegaan. Het aantal bedrijjes met een oppervlakte kleiner dan een ha, is sinds 19*5 toen er 11.138 waren gedaald tot 7801. welk lager aant-" toch nog gezamenlijk een zelfde pr centage aan oppervlakte beslaat als H elf en een half duizend van 1935. Wat niet algemeen bekend mag wor den verondersteld, is het feit, dat in Nederland nog invoer van bloembol lon plaats heeft. Uit Belgie werd in 1948 voor ruim een millioen gulden aan bol len ingevoerd. Bridge-wedstrijd Dinsdagavond hield de Bridgeclub haar wedstrijd in Hotel de Haan te Hippolytushoef. De uitslag is als volgt: Klasse A: SpaanderHerder 38 pnt.; Koning—v. d. Velde 36 pnt.; Smit—Luit 34 pnt.; Kooide Haan 33 pnt.; Mevr. BeekerKraan 30 pnt.; DekkerGar- rels 30 pnt.; Hof—Dam 29 pnt.; Kui per—Smit 22 pnt. Klasse B: KoornTakes 41"/; pnt.; KlompMontelet 37 pnt.; v. Hoesel Engel 33 pnt.; MooyRijkers 32'/; pnt.; Nieuwbuurt - Bosker 28% pnt.; Blaauw- boerMaaskant 27 pnt.; SlikkerDo- ves 27 pnt.; RusselmanMolekamp 22 pnt. Klasse C: BosBugel 44i/t pnt.; de hr en mw. Wegeman 35 pnt.; Koopmans v. Dijk 31 pnt.; HollanderHalfweeg 30i,; pnt.; OmesTakes 29 pnt.; Ren- nings—v. Es 27. pnt.; Leen—de Jong 23i/; pnt. Naar hef concours 15 Juli hoopt de pasopgerichte Chr. Zangvereniging „De Lofstem" van Hippolytushoef mee te dingen op het zangconcours te Alkmaar in de 4de afdeling. Deze jonge vereniging wen sen we veel succes toe. De Chr. Zangvereniging „De Lof- stem" van Den Oever gaat ook naar het concours te Alkmaar. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer D. Stobbe van Den Oever, slaagde dezer dagen voor het examen Avond-Vak- tekenschool West-Friesland. ONDERWIJS-VOORDRACHT. In de gemeenteraad van Den Helder komt Dinsdag a.s. de benoeming van een onderwijzeres aan de o. 1. school no. 5 aan de orde. De voordracht is als volgt: 1 Mej. C. C. van Dijk, onderwij zeres te Wieringen; 2 Mej. E. M. Mul ders, onderwijzeres te Wieringen; 3 Mej. J. Sinjewel, onderwijzeres te Zijp. STAGNATIE IN SCHEEPVAART VERKEER. Wegens herstelling aan de schutsluis te Den Oever zal het scheepvaartver keer tot nadere aankondiging gedeel telijk gestremd zijn. Over de vloed kan niet worden geschut met schepen, langer dan 75 m. In de hoofdstad worden Vrijdag a.s. de uitreikingslokalen van de distributie- dienst, waar de Amsterdammers gedurende ruim tien jaren hun distribu- tiebescheiden konden afhalen, gesloten. De waarnemend voorzitter van het uitreiklokaal aan de Oosterparkstraat sluit de deur voor goed. u Hoe krijg ik een stijgende omzet Hoe bereik ik op een snelle en af doende wijze mijn afnemers Welk dagblad zal ik daarvoor nemen? Bovenstaande vragen worden opgelost door het plaatsen van Uw reclame in dit blad I JJe verhouding tussen mens en dier dreigde de laatste tijd onaange naam te verkoelen, door de kuren die het hon- dendom aan de dag leg de. Die onzalige blaf fers stichtten allerlei onheil, ze beten in broe ken en kuiten, veront reinigden trottoirs en plantsoenen, verstoorden de nachtelijke stilte, en lynchten zelfs weerloze schapen. Kattekwaad noemen de mensen zo iets, daarmee terloops 't ganse poesengeslacht een steek onder water gevend. Wanneer wij 'n kat waren, dan zouden wij tegen een dergelijke verderfelijk-generalise- rende mensen-mentali teit hartgrondig van leer trekken. gen Helders poesje heeft dat op een andere ma nier gedaan. Vurige ko len .hoopte zij op de hoofden van allen die haar zagen, Haar naam? Zij is ons onbekend. Wel weten wij haar maat schappelijke functie: Scheepskat van „Argis". U kent toch dat school- schip van beton en zand tussen Kanaalweg en Dijk? Welnu, op de ..steiger" voor dat schip loopt altijd een wacht. Sr zijn uren, dat er wei- n g te bewaken valt. Eenzaam maakt hij dan z'n honderd passen naar het Westen en vervol gens z'n honderd passen naar het Oosten. Heen en weer. Die eenzaam heid trof de scheepskat, wier naam wij helaas niet weten. Het dier verliet de geurige gezel ligheid van de kombuis, liet ratten en muizen voor wat ze waren, en stelde een daad. Uren lang heeft zij zwijgend de wacht meegelopen; honderd grote-mensen- passen heen, en honderd grote-mensenpassen te rug. Rustig tripten de pootjes over het plavei sel en de staart stak fier omhoog. Zulk een scheepskat is een voor beeld van menslievend heid. Wij kunnen daar met z'n allen een puntje aan zuigen. Wanneer wij deze poes omtrent haar „kattekwaad" hadden kunnen interviewen, dan zou zij waarschijnlijk bescheiden hebben ge zegd, alle eer bij voor baat van de poot wij zend: „Ik achrte dit on der de gegeven omstan digheden mijn plicht!" Wij stellen voor, haar te bevorderen tot scheeps kat der eerste klasse. y^anneer deze voor beeldige poes Dins dagavond langs de glooiing bij Fort Kijk duin had gewandeld, dan zou zij waarschijn lijk een andere houding hebben aangenomen. Tienduizenden zilver- glanzende bliekjes wer den door de lichte bran dingsgolfjes op de ste nen geworpen. Het wa ter onder de dijk lééfde van deze visjes. Duizen den horsmakrelen zaten fel achter de bliek aan en verscheidene van deze dappere rovers ge raakten ook tussen de bazaltblokken. Met hef tige schokken en wilde sprongen trachtten zij het nat weer te berei ken, maar.... daar stonden natuurlijk men sen aan de kant, die ge raffineerd ingrepen. Ze waagden er een paar natte schoenen aan en een enkele venijnige prik van de scherpe schubben, maar ze ver overden een heerlijk braadje. De dappere ro vers lagen een uur later te smoren in gloeiend vet.... Zo is het leven. J^U nog iets over koeien. Deze beesten geven niet alleen melk, maar zij zijn bovendien nieuwsgierig als een mens. Enkele exempla ren demonstreerden, dat bij het tennispark „De Windwijzer". Ze wilden zeker het gravel eens proeven. Edoch, het mensdom liet dat niet toe en sloot het hek. De koeien troostten zich een vfijle, door aan het ijzer van het hek te lik ken, maar de smaak was blijkbaar niet aange naam. Ze togen teleur gesteld terug naar de wei, zonder om te zien. teriaal in de wagen geladen en begint de rit naar het één of andere dorp. Dikwijls langs moeilijke binnenwegen. Dan worden de apparaten opgesteld en volgt de voorstelling. Het laatste be drijf is tenslotte de weg terug naar huis. En soms komt het voor, dat de belang stelling gering is. Bedroevend gering. Grappige dingen doen zich ook voor. Zo draaide de heer Spanjaart eens in een kleine plaats in Noord-Holland. Tijdens de voorstelling was het hele brandweercorps aanwezig in vol or naat met brandslangen en schuimblus- apparten. Een projectie-apparaat is een uiterst gevaarlijk ding, dat op een on bewaakt ogenblik in brand vliegen moet. Alleen.... de gebezigde filmwas uit onbrandbaar materiaal vervaardigd en zou niet willen branden, al werd het ding met benzine overgoten De winter is voor de Citax een ang stige tijd. Want het is wel eens gebeurd, dat de wagens radicaal hier of daar in sneeuwde en de operateurs niets an ders overbleef dan afwachten of ze uit de misère gehaald zouden worden. En het is niet prettig ergens in het holst van de nacht te blijven steken. De culturele betekenis. De Citax wil goede films brengen. Door de Katholieke Filmkeuring afge keurde films komen niet op haar pro gramma's. Want de leiding stelt zich ten doel de culturele waarden, die er ongetwijfeld in de film liggen, ook on der het bereik van de plattelandsbe volking te brengen. En dat wordt be reikt. Dat vergoedt de lange tochten, de soms zeer kleine recettes, de soms uit bekrompenheid in de weg gelegde moeilijkheden. Om die reden trekt de heer Spanjaart er altijd weer op uit, weer of geen weer. Dat heeft hem, ook doen besluiten dit werk aan te vatten, dat onder zijn leiding uitge groeid is tot verreweg de grootste or ganisatie op dit gebied in N.-Holland. Aanvankelijk was de heer Spanjaart opgeleid voor de autobranche. Door de oorlogsomstandigheden kwam hij in Kampen terecht, waar hij ervaring op deed als operateur. Terug in Noord- Holland had hij zijn stiel gevonden en hij denkt er niet over het op te geven -:-i -i 1 leeg sigarenkistje gedraaid kan worden. „Nee", gaf de heer Spanjaart toe, Daarvoor hebben we natuurlijk projec tie-apparaten". Goedbeschouwd zijn dergelijke pro jectoren meesterstukken van instru mentmakerskunst. Ze zijn compacter van bouw dan de andere en in tegen stelling daarmee niet uitgerust met een booglamp, maar met een gloeilamp. Zo'n apparaat weegt circa 50 kg. En dat is nu het hart van de reizende bios coop. De Citex heeft een zesvoudig hart, want nu en dan zwerven de operateurs van de Citex met niet minder dan zes van zulke projectoren door Noord-Hol land boven het IJ Zij komen in Twisk, Schoorl, Schermerhorn enwaar ko men ze niet? Ja, zulke plaatsen zijn er ook. Zij komen bijv. niet in Obdam. Want in Obdam moet van elke voor stelling 40 pet. belasting betaald wor den en dat maakt het ondoenlijk. An dere gemeenten heffen een vast bedrag van ongeveer negen gulden per avond, weer anderen 17 pet. belasting, maai de gulzigste gemeenten profiteren het minst van deze inkomsten-bron. Want het is ook hier; wie het on derste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op de neus. Vele gemeenten, di» ook hun tarieven tot 40 pet. en daar boven hadden verhoogd, zijn dan ook van de dwalingen huns weegs terug gekeerd. Overtuigd, dat één vogel in de hand beter is dan honderd in de lucht. Menig operateur, die alleen gewend is in de cabine te staan, zou raar op kijken van dit werk. Allereerst moet er op de tam-tam geslagen worden, want zonder reclame kan ook de Ci tax niet. Dan wordt 's avonds het ma- Marktoverzicht Schagen Voor de Centrale werden aangevoerd 5 koeien, 1 stier, 1 graskalf, 117 nuch tere kalveren en 23 schapen. De aanbieding op de leveringsmarkt was zeer klein. Het zal nog wel enkele weken duren voor hierin verbetering komt. Ongeveer half Juli worden de taxatieprijzen namelijk met enkele centen per kg. verjaagd. Ook niet al worden de omstandigheden j Pp gebruiksveemarkt was ook minder gunstig. Wat een teruglopende minder aangevoerd. De grote trek is tiirl nnvprm i i H r>l J5v w. ~~i~~•J- 1 tijd onvermijdelijk meebrengt. Zo werd er een bedrijf geboren, waar klank in zit. En als U vandaag of mor gen een biljet ziet, waarop het woord Citex voorkomt, dan weet U wat daar aan vast zit. Het houdt in: hard wer ken door een groepje energieke men sen om een ideaal doel te bereiken op en zakelijk verantwoorde basis. Oh zeker, elk theater wint het aan comfort bij een „toneelzaal" zoals men die in grotere en kleinere dorpen vindt. Want al die zalen, zowel te Mid- woüd als in St. Pancras of West-Graft- dijk lijken angstig veel op elkaar met hun stoelenrijen, houten vloeren en bruin-geverfde tafeltjes. En dan is er nog iets dat men in heel veel van dezel zalen vindt: aanplakbiljetten. Biljetten, die de belangstellende lezer vertellen, dat Citex op die en die dag in die en die zaal een film zal vertonen. Wat is nu Citex? Dat is een reizende bioscoop, die film brengt naar de mensen van het platteland. Dat klinkt heel simpel, maar aan die Citex (Kok en Co.) zit heel wat vast en dat was de reden om de heer Spanjaart van Nrd.-Scharwoude eens te gaan vragen: Hoe doe je dat nou eigenlijk? ,Nou", zei de heer Spanjaart ,,'t is heel eenvoudig hè! Je draait een film "idat is het". Maar we waren niet zo dom of we begrepen dat een film niet met een voorbij. De prijzen van melk- en kalf- koeien liepen op tot f 850, prijshoudend en redelijke handel. In geldekoeien en weidebeesten matige handel. Maar een extra goed beest met nog wat melk was wel graag. Hoogste notering f 550, dus prijshoudend. De handel in pinken was vrij goed met iets hogere notering, nu tot f 375. Op de paardenmarkt was wei nig te beleven, slachtpaarden tot f 600. Op de wolveemarkt heerste grote druk te. Hier zagen wij verscheidene vreem de kooplieden en ook oude bekenden die wij lange tijd hier niet hebben gezien. De handel in schapen met twee lammeren en overhouders met een lam was goed. Zij werden duur verkocht. De handel in lammeren, vooral voor ex port, was vlug. Notering f 32—f 35—f 45. Enkele uitvliegers kwamen tot onge veer f 50. De biggenmarkt was ook druk maar de prijzen lagen ongeveer f 5 lager, met een redelijke handel. Kippen weer iets minder, konijnen in hoofdzaak jong goed en geen hoge prij- zen. Handel kalm. Notering. 6 paarden 200600, 24 magere gel dekoeien 425—550, 12 kalfkoeien 650 —850, 8 pinken 250—375, 35 magere schapen met 2 lammeren 130140, 23 vette schappen, 64 overhouders (met 1 lam) 8090, 1016 lammeren 32, 38 en 45, 5 bokken en geiten 14, 91 big gen 4565, 18 konijnen 14, 28 kip pen 1—5,

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4