WAAR DE BLANKE TOP DER DUINEN Vissersdorp Egmondaan Zee heeft tijdig de bakens verzet Castricum Wijk aan Zee: Waar kan men heerlijker wandelingen maken dan in het duindorp Schoorl? Herrijzend Petten Van vissersdorp tol prachtige badplaats Wijk aan Zee: Den Helder en Huisduinen: cenirum der marine en badplaats Strand is beduidend naar het Zuiden verplaatst Nergens zijn de duinen zo hoog en zo breed Groet, Camperduin en omgeving £GMOND AAN ZEE is een oud vis sersplaatsje, waar van vader op zoon de mannen naar zee trokken om er in nacht en ontij op trawlers en log gers een gevaarlek en moeilijk bestaan te vinden. Maar dit Egmond aan Zee heeft langzamerhand onder de in vloed van het steeds winstgevender wordende vreemdelingenverkeer het karakter van een bescheiden vissers dorpje verloren. De jongens gaan niet meer als vanzelfsprekend naar zee, maar vinden een plaats in diverse be drijven. De bevolking zet steeds meer haar huizen voor de vreemdelingen open en het dorp heeft in het bont ge woel der badgasten in de zomer zijn eigen cachet grotendeels verloren. Egmond aan Zee, waar het toch weer anders Is dan in andere badplaatsen, Waar men zich heeft ingesteld op va- cantlegangers met brede en smalle beurzen, die er alles kunnen vinden waaraan zij in hun rust- en vacantie- tijd behoefte kunnen hebben. Egmond aan Zee met zijn kindertehuizen heeft door de oorlog voornamelijk wat de bekende hotels betreft duchtig ge leden, maar overal'is de spade weer in de grond gestoken en nieuwe wegen en straten zullen weldra gereed zijn. Het Troelstra-oord opent er weer zijn deu ren en de beroemde vuurtoren van Van Speijk heeft zich van al het oor logsgeweld niets aangetrokken. Ja, daar liggen nog altijd Egmond aan Zee en de andere Egmonden, de meer landelijke met hun bijzondere at tracties in de streek waar eens een trotse abdij stond en waar de Graven van Egmond zo welbekend uit onze vaderlandse historie -en roemrucht kasteel bezaten, waarvan de funda menten te bezichtigen zijn. In Egmond- Binnen kan men kosteloos de Sint Adelbertus Priorij en de Sint Adel- bertusput bezichtigen. In 1948 was alles bezet, maar het dagbezoek was veel minder dan in 1947 door de slechtere weersomstan digheden. Voor Juni is thans, wat het g< meubileerd verhuren betreft, voor 60 procent verhuurd, voor Juli voor 75 p: ocent en voor Augustus voor 90 pro cent. Voor het hoogseizoen is de hotel en pensionruimte bijna geheel ingeno men. DE GROTE ATTRACTIE der ge meente is nog steeds het zeer zuivere strand. Men kan er ook genieten van de goed onderhouden en opnieuw be boste duinterreinen van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf. Wij noemden reeds de mogelijkheid van een bezoek aan de vuurtoren, wat vooral interes sant is als de verlichting wordt ont stoken. Ook een bezoek aan de prach tige Prins Hendrikstichting, het tehuis voor oude varensgasten, is zeer de moeite waard. Bovendien is er de laat ste jaren een uitkijktoren gemaakt Aan het eind van het Pompplein zijn nieuwe wegen in aanleg naar het strand en naar de boulevard. Er is een nieuw sportveld met kleedkamers, ge legen in prachtig duinterrein, dat met dennen beplant is en in welks onmid dellijke omgeving een speeltuin is ge opend. Egmond aan Zee is geen dure badplaats. De prijzen zijn ongeveer ge lijk gebleven aan die van het vorige jaar. Natuurlijk zorgt men er ook voor de nodige attracties. Er zal weer een groot vuurwerk met strandfeesten ge geven worden en de sportminnaars kunnen genieten van terreinraces op motoren en een ronde voor wielren ners. Een der mooiste badplaatsen £)E FAAM VAN CASTRICUM is haar onvergelijkelijk natuurschoon, de bossen, het strand en de mooie ligging der gemeente aan de voet van de Pa- penberg. Castricum is een bekend en geliefd vacantie-oord geworden, dat gemakkelijk bereikbaar is. De strand- exploitatie laat nog wel te wensen over als gevolg van de oorlogsverwoestingen Afgaande op de vele aanvragen welke het VW-bestuur schriftelijk of telefo nisch bereikten, zou men desniettemin geneigd zijn te zeggen, dat het seizoen nog drukker zal worden dan dat van het vorige jaar toen het bezoek toch zeer belangrijk geweest is. Wel een be wijs, dat mei» Cstricum met Bakkum als vacantieoord weet te waarderen. WAT BAKKUM BETREFT kan men wel zeggen, dat voor het hoofdseizoen zo goed als alles bezet is. In Castricum zelf is nog wel ruimte voor niet te grote gezinnen. In hotels zal men voor pensionbespreking nog wel eens plaats je kunnen vinden. Nieuwe attracties zijn er niet, of men zou kunnen wijzen op de nieuwbouw in de gemeente en de restauratic van de oude kerk. Wie een fraai gelegen, rustig en toch gezel lig vacantie-oord zoekt moet in Castri cum eens een kijkje gaan nemen. Gezellig en rustig IN WIJK AAN ZEE heeft het VW- bestuur niet over belangstelling te klagen. De beschikbare particuliere huizen zijn zo goed als alle verhuurd en er resten er nog slechts enkele bui ten de kom van het dorp. Ook in de pensions is men tevreden. Hotels van betekenis in de zin van seizoenbedrijven zijn er strikt geno men niet. Twee of drie bedrijven, die de naam hotel kunnen dragen hebben hun appartementen goed verhuurd. Het vorig jaar was het hier zeer druk en de zakenlieden zijn daarover tevreden. Toch wordt over het algemeen ook een mindere vraag geconstateerd en komt men ook hier tot de conclusie, dat het geld „duurder" is geworden. Het ligt niet in het voornemen dit jaar verandering in de exploitatie te brengen. Wel zijn er grote plannen om de gasten prettig bezig te kunnen hou den. Er zijn plannen voor kinderop tochten eventueel gecostumeerd lampionoptochten en concerten van harmoniegezelschappen. Mondain ver maak moet men hier evenwel niet zoeken. Over het algemeen zijn de prijzen gelijk gebleven. Particuliere verhuur ders zijn iets met hun prijzen gedaald, maar van een algemeen lager niveau kan niet worden gesproken. Wijk aan Zee is vooral een rustige badplaats, ideaal voor zakenlieden en in het voorseizoen zeer geschikt voor kinderen. Een bewijs, dat men zich hier op zijn plaats voelt is, dat er mensen zijn, die al veertig jaar de badplaats bezoeken dus als het ware stamgas ten zijn geworden omdat het hier zo gezellig en toch zo rustig is. HEN HELDER, door de dijk met Huis duinen verbonden, was tegelijker tijd marinecentrum en badplaats. In Huisduinen werden villa'tjes gebouwd, welke in de zomer aan vacantiegan- gers verhuurd-werden. En dicht bij de plaats waar de vuurtoren boven alles zijn draaiend licht laat schijnen was het strandhotel elke zomer druk be zocht. In een ongekend afwisselende rijkdom van schoonheid wacht Schoorl op de vacantiegangers van 1949. De Munnikenweg, die de nieuwe weg naar zee wordt: de Schoorlse Zeeweg. (Foto C. Oldenburg) CCHOORL is meer een duindorp dan een zeedorp, ïaar het is door goede wegen gemakkelijk met het brede wa ter verbonden. En het heeft zijn bij zondere bekoring. Nergens aan onze duinkust zijn de duinen zo hoog en zo breed als hier. Schilders en schrijvers van naam hebben het dorp bekend ge maakt, hebben gewezen op de schoon heid van het duinlandschap, op de uit gestrektheid van de daar omheen lig gende polders en weiden, die men kan aanschouwen van de heuveltoppen af in het vacantieoord, dat men niet ten onrechte de naam klein-Zwitserland heeft gegeven. DAT MEN HIER al lang geleden is vermengd met de heerlijke geur der dennen. Moeite noch kosten zijn gespaard om eikenhout begroeide voorduinen, bij de oriënteertafel, het Torenhuis, het Ko- ninginneduin, de Schoorlse Nok en an dere heeft men een schitterend uitzicht over het vlakke polderland van Westfriesland met zijn dorpen, weiden en landouwen, doorsneden door vele sloten en Vaarten, welke vooral ten Oosten van het Noordhollands Kanaal Schoorl ot een aangenaam en geriefe- vo[ vis zijnj zodat liefhebbers van de lijk vancantieoord te maken. Wie zijn hengelsport c*h hier in een paradijs vrije tijd in Schoorl doorbrengt vindt wanen. Elke Dinsdagmorgen om half er een groot aantal goed ingerichte yen wordt er een duinwandeling ge- hotels, pensions en woningen, welke te houden en op 12 Juli en 9 Augustus huur worden geboden en zomer en een dagduin wandeling. De Schoorlse winter geopend zijn. Ook 's winters, gasten nemen dan hun lunchpakket mee want de duinen zijn in elk jaargetijde en krijgen koffie bij hun maaltijd. m°5)1 indrukwekkend. Qp g Augustus is er 's avonds een De Munnikenweg is nu doorgetrok- 0pt0Cht met lampions door het dorp, ^.°la!n_Zie' d:W.arf d,°°r de diul^en' zvelke door het Fanfarecorps „De zodat men per ijwiel of te voet door de duinen, van Schoorl uit, het strand wordt er em kan bereiken. Vriendschap" wordt opgeluisterd. Ook verlichtingsavond ge houden met een daaraan verbonden etalagewedstrijd. Ten slotte worden er op 21 en 30 Juli 's avonds muzikale rondwande lingen door het dorp gehouden. De gasten worden dus wel prettig bezig gehouden en de kroon op het werk Het jaar 1948 was voor Schoorl wel gunstig. In de maanden Juli en Au gustus was alles hier bezet, in Juni en September was de bezetting bevredi gend. Voor het komende seizoen heeft men een open oog had voor de belangrijk- g0e(je verwachtingen. Voor Juli en heid van het vreemdelingenverkeer Augustus zijn de vooruitzichten zeker w°rdt gezet door een tweetal op 19 kan zeker bewezen worden door het gunstig, in de maanden Juni en Sep- Juli en 16 Augustus te houden zang- feit, dat de V.V.V. te Schoorl in het na- tember zijn er nog wel plaatsen te concerten in de duinen, te geven door krijgen. Over het algemeen zijn de „Schoorls Gemengd Koor", onder di- prijzen niet hoger dan in 1948. tectie van de heer Corn. Jonker. Aan de Klimweg, de bekende berg- Alle duinwandelingen staan onder een prachtig openbaar wandelpark weg van Schoorl, is een jeugdherberg deskundige leiding van het Staats- met vele beharde wegen die onder ge0pend. Zij biedt plaats voor 100 bosbeheer en beginnen aan de voet personen en is het gehele jaar toegan- van de Klimweg. Misschien kan er in de data nog Klein Paradijs enige wijziging komen, maar het staat vast, dat alles gebeuren zal zoals het VANAF de hoogste toppen der met hierboven is aangegeven. jaar haar 40-jarig jubileum zal vieren. Van de 1800 ha woeste en mooie dui nen zijn er ruim 750 herschapen in leiding van de bosbouwkundig ambte naar H. Stoelhorst zijn aangelegd en kelijk. mooie vergezichten. Men geniet hier volop van bossen en heidevelden met hun waterpartijen en de frisse zeelucht MMogMj 5j GROET ligt, verscholen in zijn geboomte, naar het Westen aan de wijdheid van hemel en zee. (Foto C. Oldenburg) Steeds meer bezoekers JJE VERWACHTING voor het komen de seizoen is in Groet, Camper duin en omgeving goed. In tegenstel ling met wat te Bergen geconstateerd werd, noemt men hier het seizoen 1948 een goed, zelfs een best jaar voor deze streek behalve voor de strand- exploitanten, die als het weer maar goed blijft hun schade dit jaar ho pen in te halen. De pensions zijn voor het hoofdsei zoen grotendeels bezet. Ook de meeste gemeubileerde woningen zijn al voor Juli en Augustus verhuurd, terwijl de kampeerterreinen eenzelfde gunstig beeld vertonen. Voor de maanden Juni en September is er nog voldoen de ruimte maar de gemeubileerde wo ningen zijn voor Juni reeds voor le helft van het beschikbare aantal ver huurd. Voor de strandexploitatie is veel nieuw materiaal aangeschaft en al les is opgeknapt zodat het een fleurig aanzien heeft gekregen. De strandaf- loop is verbeterd en P.T.T. heeft een publieke telefooncel toegezegd. Het noodrestaurant in Camperduin heeft een grote uitbreiding gekregen. QEMELD KAN nog worden, dat er een nieuw rijwielpad door de dui nen gereed is gekomen, waarvoor men het Staatsbosbeheer grote dank is ver schuldigd. Het loopt vanaf Duinver- maak in Bergen achter de waterlei ding om langs Blijdensteinsweg, Ju- lianaweg tot de Munnikenweg vlak bij het Waterbosje door de Groeter dui nen naar de Hargerzeeweg, waar het aansluiting geeft op het rijwielpad te Har gen. Vandaar gaat het naar Cam perduin aan Zee, naar Groet en Har gen. Deze prachtverbinding door on gerept natuurschoon zal zeker de be wondering der bezoekers trekken. Ook hier is aan een passend zomer- program alle aandacht geschonken. Er zijn zanguitvoeringen in de duinen, een rondgang der fanfare, een kin derstrandfeest, cabaret- en toneeluit voeringen door het Groeter Cabaret en de Harger Toneelvereniging, een tuin wedstrijd, duinwandelingen,, de Groeter kermis enz. Door bemidde ling van de A.N.W.B. komen er pad destoelen als wegwijzers in de duinen. Over het algemeen zijn de prijzen niet hoger dan het vorige jaar. Ten behoeve van het watertoeris me komt er een bord met route-aan duidingen aan de Hargervaartbrug aan het Noordhollands Kanaal. Opmerkelijk is, dat het aantal aan vragen weer groter is dan in 1948. Als een in hoefijzervorm gesmeed kleinood ligt de bad- plaats van Beverwijk aan de Noordhollandse kustlijn zochte plaats geweest niet alleen door binnenlandse toeristen maar ook door buitenlanders, die er vaak met hun jachten komen. De grootste attractie van Den Helder blijft het feit, dat de Marine er haar zetel heeft. Badgasten en allen die zich in de omgeving van de stad hiervoor interesseren kunnen zich in verbinding stellen met de WV en daarna op be paalde dagen onder deskundige leiding en voorlichting de Marinewerf het hospitaal voor onze marineschepen of eventueel een oorlogsschip bezich tigen. Ook gasten uit Texel hebben hiervan dankbaar gebruik gemaakt. Al heeft Den Helder door de oorlog dan ook een duchtige ..nauw gekregen, de stad van waar uit men gemakkelijk het strand kan bereiken, de gemeente met haar magnifieke natuurreservaat, met haar oorlogsbodems en zovele klei nere schepen, die de waddenzee be varen, blijft met haar maritieme gebou wen een der meest interessante van onze kuststrook. Het loont alleszins de moeite deze stad Je bezoeken. Na het indijken van de Zuiderzee schijnt er iets veranderd te zijn in de golfslag, of hebben ook wellicht an dere factoren er toe medegewerkt om het strand van Huisduinen belangrijk naar het Zuiden te verplaatsen. Hoofd zaak is, dat er nog voldoende strand is en dat men gaande over de alge meen bekende Dijk een prachtig ge zicht heeft op de gevaarlijke gronden, waar mannen als Dorus Rijkers met zijn gezellen zovele schipbreukelin gen van een wisse dood gered heb ben. Wie kent niet in Huisduinen de zo genaamde Donkere Duinen, een ideaal plekje natuurschoon, dat reeds zo vele bewonderaars heeft getrokken? Bo vendien: hoe interessant is Den Hel der zelf, ons marinecentrum waar al les op varen en schepen wijst, van waar de oorlogsbodems naar Oost en West vertrekken en waar het oplei dingsinstituut onzer toekomstige zee officieren is gevestigd. Den Helder, waar de zeewind van twee kanten komt, js altijd interes sant en een vacantie brengt daar elke dag nieuwe verrassingen. Al moge dan Huisduinen met zijn karakteris tieke vuurtoren niet meer de beteke nis als badplaats hebben welke het nog voor zo weinige jaren gehad heeft in de rij der interessante vacantie- oorden neemt Den Helder nog een belangrijke plaats in. Het verdwijnen van het strand in Huisduinen en ook het feit, dat zovele huizen die daar in de zomer verhuurd werden, door de woningnood in Den Helder, permanent door ingezetenen dier gemeente in gebruik moesten wór den genomen, heeft het badleven althans vergeleken bij vroeger ern stig geschaad. Toch blijft, zoals gezegd, Den Helder als badplaats van betekenis door het bezit van de Donkere Duinen, het kilo meters grote natuurreservaat met den- nenbosen, vijverpartijen en wandelwe gen in een bijzonder mooie omgeving. De Duitsers hebben aan de duinkant va-' ons land niet veel goeds verricht, maar een uitzondering mag gemaakt worden voor de klinkerweg, welke zij natuurlijk voor hun eigen doelein den door de duinen gelegd hebben, waardoor deze met de hoofdverkeers weg worden verbonden. Met auto's kan men nu tot het natuurreservaat rijden en een zeer goede en vlugge busdienst gaat dagelijks vele malen heen en weer zowel naar de weg naar de Donkere Duinen als naar Huisduinen, waar de vuurtoren, de Lange Jan, nog altijd een zeer bezienswaardige attractie is. Een gebouw in de Donkere Duinen, dat vroeger als theehuis geëxploiteerd werd is sinds enige jaren omgebouwd tot een bescheiden hotelletje, dat een vijftiental gasten logies kan verschaf fen. Er komen bij het bureau van de WV steeds aanvragen van toeristen en er is wat hotelruimte betreft nog het een en ander beschikbaar. Den Helder is altijd een 's zomers druk be- j_|OEWEL het nabijgelegen Petten door de oorlog als 't ware groten deels van de kaart was verdwenen begint het als een phoenix uit zijn as te herrijzen. Er wordt veel en goed gebouwd in Petten en het zal binnen luttele jaren weer het bekende rusti ge badplaatsje zijn dat voor de oorlog zo vele enthousiaste bezoekers heeft getrokken. Velen willen niet alleen uit hun aardrijkskundeboekjes maar ook uit eigen aanschouwing weten, dat Neerlands duinenrij hier wordt onder broken en het is interesant de kunst matige zeewering te zien, die vele handen in dit dorp bedrijvig houdt. Voor rustzoekenden ligt Petten met zijn breede strand en landelijk schoon in een ideale omgeving. Het grote licht van Huisduinen. (Foto Jonker) onvermoeid speurZTlaarToedsel l™htn*m' overal lan9s d<' kust 1 het onderwerp van veler dichters schoonste dvomen

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 10