NOORDHOLLANDS STRANDEN WACHTEN U! BERGEN EN BERGEN AAN ZEE: De buitenlanders komen in groten getale naar mooi-Texel Callantsoog wordt als badplaats bekend door het gehele land Duizenden komen op de lokroep van het strand Naar Neepjes En overal is de heerlijkheid van stralende zon en zomer - Schapen op Texel Liefelijk en schoon gelegen aan der duinen rand Tal van attracties zijn voorbereid Voor het Kind! Stoombootdienst zal het maar nauwelijks kunnen verwerken Ook dit seizoen weer volop gasten De directeur van het apencircus op de voorpagina had mij er gisteren van weten te overtuigen, dat de aandeel houders het bijzonder op prijs zouden stellen, indien ik mij onverwijld naar de badplaats begaf teneinde te infor méren naar de gezondheid van een zekere Neepjes. Deze heer was vijftig jaar badman en daarom moest hij in het nieuws. Mij Werd op het hart ge- diukt vooral acht te slaan op de pit tige wijze waarop de jubilaris de toe ter aan de mond zet en ook moest in het stukje verwerkt worden de af doende manier, waarop hij in stevig uit de kluiten gewassen Nederlands de draagsters van tweedelige badpak ken tot het gebruik van meer verhul lend textiel weet te animeren. Bij de bushalte in het dorp stonden enige onduidelijke mannen op etens tijd. te wachten. Zij bleken er een zeer uiteenlopende mening op na te houden over wat op dat ogenblik de bezig heden van de heer Neepjes konden zijn. Misschien was hij doende met het lakken van strandpalen, maar even zeer was het mogelijk dat hij aange spoelde kwallen in zee stond te wer pen en een derde opende de horizon tale spleet in het lang geleden gewas sen gezicht net ver genoeg om te ver tellen, dat de badman ook wel eens een strikje zette. De grootste gemene deler van dit opinie-onderzoek was dus wel, dat ik op het strand de mees te kans zou hebben mijn mannetje te vinden. Ik nam de twee lakens, die zich sinds 1945 op miraculeuze wijze als imitatie van een regenjas weten te handhaven, over de arm en richtte de schreden derwaarts. Op het strand was niemand te zien. En in de loods, zo'n bruin planken geval voor het opbergen van allerlei zonderlinge zaken, ook niet. Wel hing er een duikerpak. De helm intri geerde fhij in hoge mate. Het moest toch aardig zijn om later bij een visite het gesprek op een duikerhelm te kunnen brengen en dan zo losweg te converseren: „Och, ik ook wel es zo'n ding op de raap gehad". Nou, hij paste aardig. Met zware stappen kloste ik door de schuur, net als duike?s dat op de film plegen te doen. Het was net echt. Alleen krijgen echte duikers geen schoppen onder het achterwerk en die kreeg ik wel. Van Wallace Beery. Natuurlijk was het 'm niet, want die is dood, maar voorzover ik door het beslagen kijk- glaasje kon zien, zou de man, die deze interruptie weggaf, zijn broer kunnen Behalve om zijn schoonheid en zijn rust is Texel ook be kend om het feit, dat men er het „wollig vee" nog kan zien dwalen. - Op de foto een ouder wetse schapen- boet bij de Waal. gERGEN volgens het eigen „volkslied" het dorpje aan der duinen rand, dat zo liefelijk en schoon is heeft zich reeds sedert Jarc.i op het vreemde lingenverkeer gespecialiseerd en 't bezoek van zomergasten is er tot een belang rijke bron van inkomsten geworden. Bergen en Bergen aan Zee, met duin en strand, met bos en water, met hun reservaten, hun prachtige sparrebossen, met hun lanen vol heesters en struiken waarin hier en daar zo'n krom gegroeide spar moegebogen zijn kop van de zeewind keert. Bergen met zijn openlucht spelen, met zijn corso's, met zijn exposities uit eigen schilderschool, met zijn gezellige terrassen en zijn vele prettige attracties: het is een lustoord schier zonder weerga. £)E VOORUITZICHTEN voor het zo merseizoen zijn natuurlijk in grote mate van het weer afhankelijk. De ja ren 1947 en 1948 waren uiterste tegen stellingen waardoor een vergelijking van cijfers in het nadeel van het vo rige jaar uitvalt. Vergeleken met de vóóroorlogse jaren was 1948 matig goed te noemen, maar er is een factor, die voor alle vacantie-o„rden van be tekenis is: dat de koopkracht van het publiek sedert 1947 voortdurend is af genomen, zodat verwacht wordt, dat het peil van toen in de eerste jaren niet meer bereikt zal worden. Men is er in Bergen evenwel van overtuigd, dat als het weer meevalt de vooruitzichten voor 1949 niet slechter dan die van het vorige jaar zullen zijn. Er is een ongeveer gelijk aartal aan vragen bij het informatiebureau van de VVV ingekomen eigenlijk al iets meer maar er is nog minder ge reserveerd. De laagste prijsklasse heeft momenteel de meeste belangstelling en dat tekent wel de algemene toestand. Slechts enkele bedrijven zijn voor het hoofdseizoen volgeboekt. Over het al gemeen zijn de prijzen niet hoger of lager dan in 1948. De strandexploitatie zal niet veel van die van het vorige jaar verschillen. De duinen tussen Bergen en Bergen aan Zee zijn in de loop van de winter eigendom geworden van de Provincie, zodat daarvoor nog dezelfde regeling ten aanzien van de toegangskaarten geldt als bij de overige provinciale duinterreinen. De gemeente en de VVV zijn bezig een gunstiger tarief te verkrijgen. 1 Attracties NATUURLIJK is er ook dit jaar weer voor de nodige attracties gezorgd. Volgens het voorlopige programma zal er op 27 Juli een verlichtingsavond worden gehouden, op 26 Juni, 13 en 24 Juli en op 14 en 17 Augustus worden er avondvoorstellingen in het ver lichte openluchttheater gegeven door de Bergense Spelers met „Circus Knie" en op 9 of 10 Augustus treedt in het openluchttheater het Zuidnederlands Toneel op met „De getemde Feeks". Eind Juli of begin Augustus is er een feestweek voor de kinderen in Bergen aan Zee met een fortenwedstrijd en een levende poppenkast en er worden concerten in het Parnassiapark georga niseerd. In Bergen aan Zee, waar het vorige jaar de C. F. Zeiler-boulevard her steld werd en de nieuwe afgangen naar het strand gereed waren, zijn alle bun kers verdwenen, zodat het landschap er weer een vredig aanzien heeft ge kregen, terwijl met de bouw van hui zen in het verwoeste gebied een be scheiden begin is gemaakt. Een vacantiespreiding zou voor Ber gen van grote betekenis zijn. Hoog op het duin En boven op het duin staat het huisje van de kustwacht verlaten in de zon, die glansplekken maakt op de ramen. Daar gloeit de brem en lispelt de helm en daar klinkt de echo van de kreten der tienduizenden, die zich laten drijven op de adem van de Noordzee, die elkaar narennen of lui liggen te zonnen, die plombières ge- lieten op houten terrassen of hun kin deren tot de orde roepen. Kijk, zo kan het er op het strand óók uitzien, op ieder strand, ook in Noord-Holland, van het IJ tot het Marsdiep en zelfs ver daarboven. Nee, Louis Davids was de plank mis. Onze stranden zijn niet minder charmant dan dat van Sche- veningen. Integendeel! •JpEXEL, DAT ZICH met zijn bos en duin, wad en strand en zyn natuurreser vaten niet ten onrechte als de parel van de Waddeneilanden pleegt aan te dienen, is een gebenedijd vacantieoord, dat op ruim drie kwartier varen van liet vasteland ligt. Het heeft geleidelijk een internationale bekendheid gekre gen, mede door de goed geleide propaganda van de V.V.V., welke de laatste jaren ook in het buitenland gevoerd wordt en waarvan de resultaten tot uit drukking komen in het toenemend bezoek van vreemdelingen, inzonderheid van Belgen. Maar ook Engelsen en Zwitsers komen in steeds groteren getale het Marsdiep over om op het eiland te genieten van de vele geneugten, welke Texel als vacantie-oord kan bieden. TN DE OP HET BUITENLAND ge richte propaganda legt de VW in het bijzonder de nadruk op de vogel- broedplaatsen. Zelfs in Spaanse en Mexicaanse bladen is de laatste tijd geschreven over de vogelstand van Texel, die in Mei en Juni zijn hoogte punt bereikt. In Texel rekent men ook dit jaar weer op een best seizoen. Er is rote vraag naar hotels en pensions, ook al doet zich daarbij het verschijnsel voor, dat de adspirant-vacantiegangers wat aan de voorzichtige kant zijn wat het bespreken betreft. Bovendien wordt eei duidelijke voorkeur voor de goed kopere gelegenheden getoond. Een symptoom, dat in dezelfde rich ting wijst, is de snel stijgende vraag naar kampeerhuisjes. De gemeubileer de huisjes zijn eveneens zeer in trek, wat er ook al op wijst, dat er niet meer zo royaal met geld kan worden omgesprongen als dat enige jaren ge leden het geval was. Het wordt weer vol! Het voorseizoen is al begonnen. Van de eerste Mei af zijn er al gas ten en in Juni zal hun aantal snel toe nemen, waarna het hoogtepunt in Juli en in de eerste helft van Augustus be reikt wordt. Dan zal Texel weer meer dan vol zijn met vacantiegangers, die tevreden en dankbaar zullen zijn voor het vele, dat het mooie eiland hun biedt en hun dank zullen uiten tot de bewoners, die ell: jaar weer alles doen om het de gas ten naar de zin te maken. Ja, het zal weer vol worden deze zo mer op het vogel- 'en schapeneiland Texel en een prettige omstandigheid is daarbij, dat verscheidene nieuwe pen sions hun deuren hebben geopend waardoor de accomodatie weer belang rijk is vergroot. Jammer, dat de vliegdienst dit jaar nog niet hervat kan worden, temeer omdat de stoombootdienst in het sei zoen de drukte maar juist baas kan blijven. Hierin komt voorlopig nog geen verbetering, want een nieuwe boot zal een millioen gulden moeten kosten en dat is meer dan er in de kas is van Texels Eigen Stoomboot Onder- rieming. Het vliegveld is ingezaaid en moet nu een jaar rust hebben, zodat de KLM eerst in de zomer van 1950 de luchtverbinding zal kunnen heropenen. In elk geval blijkt uit dit alles wel hoe groot de trek naar Texel is en dat is de beste reclame voor het eiland welke men kan verlangen. zijn. Uit de spelonk onder de vegetatie op zijn bovenlip, hoorde ik flauwtjes een dof geloei komen en uit de ruk- kerige gebaren, die de man maakte, meende ik te kunnen opmaken, dat. hij spoed betracht wenste te zien met het afnemen van de helm en het voeren van een onderhoud vis-a-vis. Er moest evenwel iets niet in orde zijn met de sluiting, want de bol zat onwrikbaar. Dit bracht de heer Beery in een staat van hevige opwinding. Hij dreef mij de schuur uit en wees in de richting van het dorp. „Ja, barst jij maar", zei ik „ik ga zo niet onder de mensen". Dat kon hij natuurlijk niet horen, aangezien dit verweer niet tot de bui tenwereld doordrong en zodoende be gon hij weer te trappen. De eerste schop zat mij nog dwars en in die dingen ben ik een felle ik besloot tot een sit-down-staking over te gaan. Meteen brak een onweer los. Dat was echter geen donder, maar een 'lummertje drummen, dat die snor met zijn klomp op mijn koperen pet dreunde. Enfin, in looppas bereikte onze tweemansoptocht het dorp, waar een en ander het belegen juttersbloed der bewoners in kokende beroering bracht. Met tangen, touwen en een houten hamer heeft een loodgieter ten aan- schouwe van de uitgelopen bevolking de onthulling van mijn fijn besneden 'rekken verricht, waarna de eigenaar van het duikersattribuut zich enige minuten achtereen in beeldende be woordingen heeft uitgelaten over de gruwelijke vergissing die de ambte naar van de burgerlijke stand destijds heeft gemaakt door mij in het bevol kingsregister in te schrijven. In dit be toog werden in één moeite door mijn voorvaderen en het nageslacht be trokken. Nadat hij stoomafblazend was vertrokken, heb ik de man, die mijn hoofd had uitgepeld, gevraagd, wie die lompaard eigenlijk was. „Dat was Neepjes", zei hij koel „en ik krijg tien gulden van U". BEREND IN EGMONb AAN ZEE werd hij gefotografeerd, hij en zijn altoos gedul dige paard. Maar ge vindt hem overal, waar de branding breekt op de kusten. De schelpenvisser, stoere werker voor een karig stuk brood. (Foto Jonker) van Bergen aan Zee staat het Bio-Vacantieoord, waar ieder jaar vele honderden kinderen gezond heid en nieuwe kracht opdoen. En dat is dan in méér dan een opzicht Holland op zijn best! werken de stad w' ontvluchten en van rust en ontspaning wil genieten vindt hier alles waaraan hq behoefte heeft. Hier is geen overmatig bezoek van dagjesmensen en wie niet van dansmuziek houdt behoeft niet te vrezen, dat men hem daarmee zal las tig vallen. Wel zorgt de V.V.V., die hier zeer actief is, voor andere ont spanning. ER WORDEN strandfeesten georgani- steerd voor jong en oud en dit ge schiedt ook in samenwerking mét de plaatselijke middenstand. De toneelgroep van de V.V.V. is gewend tijdens het seizoen een uitvoe ring voor de gasten te geven. Callantsoog biedt niet alleen strand- genoegens. Bij minder gunstig weer kan men een prachtige wandeling maken naar het zogenaamde V.V.V.- bosje en naar de daarachter gelegen heide. Het dorp Callantsoog is slechts door één duinrug van de zee gescheiden. Noordelijk van het dorp, op een af stand van 314 kilometer, ligt het eveneens tot de gemeente behorende dorpje Grote Keten. Ook dit ligt'v -k bij zee en heeft het zelfde aantrekelijke strand als Cal lantsoog. Hier is de duinenrij echter belangrijk breder en biedt gelegen heid om prachtige duinwandelingen te maken. Dat Callantsoog, hoe klein het dan ook als gemeente zijn moge, als va- vantieoord bekend is, kan blijken uit het feit, dat het vorig jaar niet min der dan 773 gasten er hun vacantie hebben doorgebracht. 246 daarvan kwamen uit Amsterdam, 49 uit Haar lem en Schagen, 38 uit Hilversum, 26 uit Utrecht, 24 uit Bussum, 23 uit Baarn, 21 uit Groningen en de rest uil andere gemeenten. Deze getallen demonstreren hoezeer over ons gehele land de naam van dit rustige vacantie oord bekend is geworden. Inderdaad, de naam Callantsoog heeft een goede klank gekregen. Er waren niet alleen gasten uit het bin nenland, maar ook uit Belgie, Dene marken, Duitsland, Engeland, Frank rijk en zelfs uit de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Callantsoog is ook bekend geworden door zijn kampeerterreinen. Er zijn er £ALLANTSOOG, het aardige, rustige zeedorpje in de kop van Noord- Holland, is voor velen de badplaats ge worden waar zij geregeld hun vacan- ties doorbrengen. Het brede strand is er bijzonder helder en zindelijk en wie na een jaar van ingespannen twee en ook nog enkele kampeerboer derijen, waarin het Vorig jaar niet minder dan 917 kampeerders geweest zijn. Voor het komende seizoen is al veel besproken. In Juni en de eerste helft van Juli is tr nog plaats. Voor de rest van het seizoen zijn nog maar enkele woningen onverhuurd. Wat de pensions betreft, zijn in be perkte mate nog plaatsen open in Juni, in de eerste helft van Juli en in de tweede helft» van Augustus. [)E GROTE LOUIS DAVIDS HEEFT ZICH VERGIST, toen hij zijn liedje maakte op het Scheveningse strand. Dan zong zijn hese stem, dat er geen strand zo charmant was als dat van onze grootste badplaats. Maar hij vergiste zich deerlijk. Want elk sfrand is charmant, of het nu dat van Sche- veningen Is, of van Wijk aan Zee, van Bakkum, Egmond, Bergen, Camper duin, Petten of Den Helder. En Texel, de parel der Waddeneilanden, zou dat strand niet meetellen? Nee, Louis Davids was er naast, radicaal er naast. Niemand, die ooit een bezoek bracht aan de Noordhollandse stranden, als ze daar liggen te blakeren in de zonnehitte, ontkomt aan de lokking van dat witte zand, van de gevlekte duinenrij daarachter en van de fluisterende kab beling van de grote haringvijver, die Noordzee heet. jy[AAR WAT PRAAT IK over de zon, en over de fluisterende zee. Nog heeft de zomer zich maar schuchter aangediend, nog giert bij tijden de stormwind over de kust ons land bin nen, nog heeft de Noordzee te vaak haar grauwe masker voor, dat haar lieflijkheid bederft. Dan jagen lage wolken vanuit zee over de duinen en over het groene land daarachter. In een eindeloze rij komen ze aanzetten, zwart en dreigend, met hier en daar grijze plekken in hun midden en soms met een sluier van kille regen er on der. Dan zijn er op het strand slechts enkelen, die daar iets te doen hebben. Daar loopt een man, gebogen sjokkend door het zand, een halfgevulde zak op de rug. Hier staat hij even stil, daar bukt hij zich wat pijnlijk en raapt wat van zijn gading is. een stuk hout, wat kurk, soms een gave plank of een luik van een schip. Met jutten scharrelt hij zijn levensonderhoud bijeen. Hij leeft van wat de zee hem geeft. Boven zijn hoofd trekt een glanzend witte meeuw zijn hoekige banen, onbereken baar en schijnbaar zonder doel. Be wegingloos drijft,de vogel op de adem van de wind. Alleen het kopje leeft en keert zich van links naar rechts, van rechts naar links. En de pientere kraal-oogjes spieden langs de rand van lillend schuim, die de zee bij elke ademtocht op het zand achterlaat- Dan opeens laat hij zich vallen, meters diep, om met één ruk van de vleugels weg te schieten naar gindse schelpen- visser, die zijn net langs de banken trekt en het leegschudt in een zwart- geteerde kar. En daar, op het duin, staat een eenzaam man. Hij tuurt over zee, heft de binocle voor de ogen en laat de blik gaan langs de halve cirkel van de horizon, een boog, rafelig en onge lijk door de witte brekers, die dichter bij "opstijgen en de kim bedekken. Hi) waakt bij zijn eenzaam glazen huisje. Hij is het oog van de reddingboot, die nog op de wagen rust in de smalle straatjes achter het duin, een oog, dat nooit slaapt MAAR DE STORMWIND gaat lig gen. De zwoegende boezem van de zee komt tot rust, haar adem wordt tot een regelmatig bewegen, dat zacht ruisend over het zand rolt. Het drei gend gefronste voorhoofd effent zich. de donkere wolken trekken weg en een stralende glimlach breekt door. Weet stand te houden, wint het van de oer krachten, die daarginds achter de ho rizon sluimeren. De zomer doet zijn Intrede. Het fraaie weer houdt aan. Dan krijgt het strand een ander ge zicht, het gezicht van zon en warmte, van badpakken en kindergelach. Kijk, ze treken naar dat zandige terras voor de duinen en de dijken, naar het strand. Bij duizenden en tienduizenden komen ze, per fiets en met de bus, met bellende trammetjes en in glimmende Packards En ook te voet, een zakdoek over de haren tegen een al te felle zon, de armen en benen rood-glimmend uit short en polo- blouse. Wèg met die donkere pakken wég met jaeger en flanel. Hier roept de zon en de zee, hier fluistert het zilte koeltje en sabbelen venijnige kwallen aan witte spillebenen. Maai ook, hier laten gebronsde lichamen zich bakken of rennen met een soepel rollen der spieren achter een enorme bal. Hier eet men boterhammen met- ei-en-zand en zuurtjes uit kleverige papiertjes. Hier schiet men zijn badpak aan achter een lap markiezendoek aan twee wandelstokken of werpt eenvou dig met 'n koninklijk gebaar een wui vend strandtoilet van zich om als een ranke ree naar de schuimrand te schrijden. Hier bouwen de kinderen machtigt kastelen met hun schop en planten df vlag in een tarten van de Noordzee tot die haar borstkas uitzet en van de uitdagende burcht een vormloze hoop nat zand maakt, waarboven ?en rood- witblauwe vlag wat verpieterd aan een oranje stokje sliert. Hier zijn moeders met talrijk kroost en kinderen zondei moeder, die zich huilend een weg ba nen in de drukte en zoeken en zoe kenHier zijn vrijgezellen-met- nooit-iets-te-doen en breiende groot moeders mét altijd wat-omhanden en mannen met witte broeken, opge stroopt tot onder de knie en met een koperen toetertje in de hand, dat roe keloze baders naar het strand terug- blaast. Hier zijn ijscoventers met een eeuwig-rinkelende bel aan hun wagen tje en allerlei heerlijks onder het nik kelen deksel van hun kar.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 11