NAAR DUIN EN STRAND! Ons wacht de zee, de altijd wisselende, eeuwig schone (Foto Jonker) Wat zal 1949 de badplaatsen brengen? Er is hard gewerkt om ontspanning en gezelligheid te kunnen bieden Wat hebben wij ie verwachten De zee! UIER TREKT MEN naar zee, de schijn baar argeloze, die zich als een bijna rimpeloos watervlak in het zonnetje kan koesteren, die schelpjes en krabbe tjes aan land spoelt en de talrijke gas ten in hun kleurige en fleurige bad pakjes zorgeloos laat baden en zwem men, Die haar golfjes minzaam naar het strand laat glijden en zich hoog stens vergrijpt aan de zandforten, die spelende kinderen opzettelijk aan haar vernielzucht hebben prijs gegeven. De vriendelijke zee waarover man nen, vrouwen en kinderén, door zonne brillen beschermd, in hun strandstoe len naar de einder turen, naar een don ker silhouetje, naar een rookpluimpje, dat een voorbijvarend scheepje ver raadt. Maar ook de zee die en juist dan haar bewonderaars trekt als zij alle speelsheid van zich heeft afgeworpen en zich in haar natuurlijke, in haar wa re gedaante gaat vertonen. Als de lucht vol grauwe dreiging is, als het water grijsgroen is in duizenderlei schakering als de stormwind buldert en het water in de eindeloze keten van aanvallen een nieuwe stormloop onderneemt op het land, dat zijn voortgang kracht dadig gestuit heeft. Als de krachten der natuur zijn los gebroken stormen de witgekuifde gol ven in brede gelederen naar het land, drie vier rijen achter elkaar en worden opgevangen door brekers en hoofden, door palen, die op hun met wier be groeide koppen het eerst de mokersla gen moeten vangen. In 'n wolk van rondspattend schuim slaat het water te pletter, traag vloeit het terug van de brede zandvlakte, maar nieuwe watermassa's stormen in brede gelederen aan en zoeken de zwakke plekken waar het eens moet gelukken zich een weg door de natuur lijke of kunstmatige verdediging te banen. Mensenhanden hebben bazalten ar men beschuttend om het land gelegd, hebben dijken gebouwd en met stenen verzwaard en door alle eeuwen heen moet er gewaakt en gewerkt worden want de zee de vriend en vijand van de mens zal haar verraderlijke aan vallen nimmer staken. Soms dwalen de gasten op donkere avonden opgetogen langs het strand en kijken bewonderend naar het lichten der golven, naar de natuurlijke illumi natie, schoner dan ooit mensenhanden ze kunnen ontsteken. Dan zijn zee en strand bezaaid met milliarden diaman tjes en zijn dichters en dromers gefas cineerd door haar wondere bekoring. Er is een zee, die zich speels kan koesteren in de zon, er is een zee, die woedend beukt en ranselt op alles wat haar in de weg staat, er is een zee, die sprookjes vertelt en milliarden micros copisch kleine lampjes doet schijnen om voor een passende verlichting te zorgen. Er is méér in onze badplaatsen J7R IS BOS en duin waar de berken hun met zilver beslagen stammetjes ^ac^riVinr» Wijd ligt het beboste land en de duinen rijen zich in altoos K^dbiriLUm wisselende glooiing tot waar de zee de kust bespoelt feestelijk tussen het groen steken, waar ln valleien kleine viooltjes bloeien en de natuur in duizend vormen haar schoonheid openbaart. Er is een strand waarover de hemel zijn blauwste koe pel spant, de zeemeeuw parmantig over het zand stapt en de vloed het aanrol lende water tegen het bazalt van de dijkgl8oiing stuwt. In oorlogs- en bezettingstijd toen dit alles voor.wie het liefhebben ontoe- gankelijk was gemaakt, toen onze kust strook niet meer vacantieoord maar een onderdeel van een gigantische ver dedigingslinie was geworden, zijn duin j en strand uitsluitend aan defensiemaat- regelen dienstbaar gemaakt. Hoe barbaars is er huisgehouden in plaatsen als Bergen aan Zee, Egmond aan Zee en zovele andere waar hotels en pensions met de grond gelijk wer den gemaakt, waar de paden met prik keldraad werden afgesloten, waar de schoonheid der duinen ontsierd werd door cementen en stalen gevechtsmon sters, door bunkers en geschuttorens, die nog hier en daar de omgeving ont wijden of als bezienswaardigheden aan het vreemdelingenverkeer worden dienstbaar gemaakt. Strand en duin staan weer ten volle tot onze beschikking en wie zich aan de normale wegen houdt behoeft voor explosieve verrassingen geen vrees te koesteren. Nederland is zichzelf weer en dat geldt allereerst voor de kust strook waar de majesteit der natuur door niets en niemand bedreigd kan worden. Een der prachtige wegen door Schoort (Foto Jonker) WIE ZULLEN er dit jaar van al die schoonheid genieten, wie zullen er ih hun vacantie- en rusttijd de ontspan ning zoeken, die zand, zee en lucht kunnen bieden. Wie zullen er worden aangetrokken door de openluchtspelen, de bloemencorso's de bals champêtres, door heel dat kunstzinnige, vrolijke en zorgeloze vermaak, dat VW's als bij zondere attracties zullen bieden? We hebben deze dagen een tocht ge maakt naar de vacantie-oorden in Noord-Holland boven het IJ, we hebben als het ware een wapenschouw gehou den en bevonden, dat ieder langs onze duinenrand op de bres staat en alles gereed is om onze zomergasten op waardige wijze te ontvangen. In een vreedzame concurrentiestrijd waarbij de VW's zich zelfs tot een federatie hebben verbonden hebben de vacantie-oorden in ons gewest hun maatregelen getroffen, hun folders en foto's verspreid, aan hun natuurlijke en kunstmatige attracties in zo breed mo gelijke kring bekendheid gegeven. CALLANTSOOC: Waar de rust en de stilte zich leggen om allen, die de drukte mijden voor een diep en weldadig gesprek met de natuur. (Foto S. Vogelzang) AL KAN NIEMAND nog voorspellen of 1949 een goed of een slecht jaar zal worden, of de weergoden gunstig ge zind of vijandig gestemd zullen zijn, toch is nu reeds uit tal van cijfers enigszins na te gaan of alle moeite en zorg, die aan de voorbereidingen zijn besteed, in dit seizoen een passende be loning zullen vinden. Een Hollands kind, dat is bekend, Dat vindt op zee zijn elementl UET IS NOG NIET zo heel lang geleden, dat hoofdzakelijk de bewoners van de vissersdorpjes, de jagers, de stropers, de jutters en de natuurliefhebbers zich voor de zeekant van ons landje interesseerden. In de duinen bloeien wonder lijke planten, de konijntjes spelen er krijgertje in een doolhof van uitgegraven gangen, de vogels nestelen in het sparregroen en de natuurminnaar kon er door het duingebied uren dwalen en volop genieten van het schone, dat zich hier aan de zelfkant van ons landje openbaarde. De koekoek liet er zijn roepende stem horen, de meeuwen zweefden op hun blanke vleugels over duin en strand, over land en water en lieten hun schorre kreten horen, de zee, de eeuwig rusteloze, zong er het lied van alle tijden, het lied dat nooit eindigt en nooit verveelt omdat het voor dit wereldje van zand en water de enig passende begeleiding vormt. Verstandige zakenmensen hebben ontdekt, dat in het duingebied een rijke bron van gezondheid en ontspanning is te vinden, dat het hier een ideale plaats is voor allen, die na een ingespannen jaartaak rust en afleiding behoeven, dat het hier, waar de natuur zich in haar schoonste vormen openbaart, een prach tig vacantieoord is voor allen, die voor ongerepte schoonheid toegankelijk zijn. Zij hebben ontdekt, dat zon en zand, lucht en water zieken en zwakken doen herstellen en gezonden alles bieden wat hen sterk en gelukkig kan maken. Hier en daar werd een bescheiden hotel gebouwd en verschenen er badkoetsjes en stoelen en naarmate er steeds meer vacantiegangers naar de grens van land en water trokken werden de stippen op onze landkaart, die op strandexploitatie wezen, menigvuldiger. De hotels werden groter en luxueuzer, er kwam meer comfort en er werd gezelligheid voor de avonden geschapen. De stippen werden streepjes en strepen en de tijd is niet verre meer, dat al die strepen één lange lijn zullen vormen, die van het Zuiden tot het Noorden van ons land de grens van land en water zal volgen. lijkheden zo op de voorgrond te plaat sen, dat men er in zou slagen een zo groot en goed mogelijk gesitueerd deel der vacantiegangers naar eigen omge ving te trekken. Vacantie-oorden £ENVOUDIGE DORPJES met lande- delijk schoon, met bos en zee, met strand en duin ontwikkelden zich tot vacantie-oorden welker namen een be kende klank kregen. Steeds talrijker werd het aante hotels en pensions; op steeds breder schaal werd naar pas sende ontspanning gezocht door concer ten en exposities, door dancings, bloe mencorso's en wedstrijden en voor al die plaatsjes aan de zeekant is het sei zoen de tijd geworden waarop aller in spanning zich concentreert, omdat de verzorging der gasten de voornaamste bron van inkomsten is geworden. VW's, eerst hier en daar schuchter opgedoken, hebben zich tot organisa ties van. betekenis ontwikkeld en de monstreren hoe de vreemdelingen exploitatie in de goede zin van het woord een machtige factor voor de welvaart der bewoners is. Zij maken reclame voor al het oude en karakte ristieke, dat Noord-Holland-Noord in stedenschoon en in bijzondere attrac ties kan bieden en nu de vacanties aan breken, nu de stroom van naar rust of ontspanning verlangende werkers wel dra te verwachten is, willen wij in dit artikel hoofdzakelijk een beschouwing wijden aan de toekomstverwachtingen van de dorpen langs onze kust, aan de badplaatsen en andere ontspannings oorden binnen welker grenzen land en water samenkomen. In het duinzand is onzicht baar goud verborgen JJE HOTELIERS, de strandexploitan- ten, de mannen met ezeltjes, met ijskarretjes, mat kramen vol schopjes en emmertjes, scheepjes en ballen, heb ben ontdekt, dat er in het duinzand van ons land onzichtbaar goud is ver borgen. De in steeds grotere aantallen naar zee trekkende vacantiegangers boden mogelijkheden voor winstgevende on dernemingen. Het vreemdelingenver keer is in de loop der jaren een exploita tie van enorme betekenis geworden. Het zijn niet meer alleen de dagjesmensen, uit de omtrek, die met hun kroost naar zee en strand trekken, het zijn ook de meer gegoeden, de bezoekers uit binnen- en zelfs buitenland, die voor een langer verblijf aan zee, voor een vacantie in een gezonde, mooie omgeving goed willen betalen en men heeft in tal van dorpen aan de dui nenrand terdege begrepen, dat zich hier voor de welvaart der bevolking onoverzienbare mogelijkheden openen. Hotels en pensions werden met ver rassende snelheid gebouwd en al ken merkte de ene badplaats zich meer dan de andere door comfort, luxe en ont spanningsmogelijkheden, overal werd met enthousiasme gewerkt om in de concurrentiestrijd, der vacantieoorden in woord en beeld eigen natuurschoon en folklore, eigen ontspanningsmoge-

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 9