KJ Stad, en OmgevuiQ De betekenis van't ambachtsonderwijs Vrouwen v. STRAATEN Athletiekseizoen 1949 veelbelovend Wollen en Zijden Stoffen KEIZERSTRAAT 63 Twee mannen van het Loodswezen onderscheiden Tussen Haaks en Kuifje Teraardebestelling Tinus Kramer Dame-offer beslissend Uit hef politierapport Horloges\ zilver\ ,,WAI WERANG" voer de gemeten mijl Weesp-Torp-atelier 32 Predikbeurten "WITTE liRlllS" Julianadorp Prachtige dag voor de Ouden van Dagen Anna Paulowna De Raad komt bijeen Wieringen VAN MARSDIEP TOT Ij Raadsverkiezingen in onze provincie Ernstige autobotsing bij Zijdewind De heer G. G. ter Meer, directeur Van de Ambachtsschool voor Den Hel der en Omstreken, schrijft ons: In talrijke toespraken, persartikelen, radiocauserieën e.d. is de laatste jaren herhaaldelijk betoogd, dat, teneinde da sterke aanwas van onze bevolking in de komende jaren te kunnen op nemen, meer personen in de industrie- en een bestaansmogelijkheid zullen moeten vinden. Ouders, die hun jongens in de toe komst een redelijke bestaansmogelijk heid willen waarborgen, wordt aange raden, ernstig de keuze van een tech nisch beroep te overwegen. Men kan er zeker van zijn, dat voor pientere jongens hier meerdere wegen open staan en allerlei promotiekansen op velerlei gebied zijn weggelegd. De leiding der Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken is er zich wel van bewust, dat zij in dit opzicht mede een belangrijke taak heeft. Ten einde aan de voortdurend stijgende vraag naar jonge arbeidskrachten te kunnen voldoen, wil zij de mogelijk heid scheppen om een toenemend aan tal jongens de eerste beginselen van door hen gekozen beroepen bij te brengen. Het is bekend, dat het Ambachts schoolbestuur momenteel nog te kam pen heeft met grote moeilijkheden wat de huisvesting betreft, doch ondanks deze moeilijkheden zal toch getracht worden, zo mogelijk alle gegadigden te plaatsen. Zien ouders zich voor de noodzaak geplaatst hun zoon behulpzaam te zijn bij het kiezen van een vak, dan zullen zij zich voor een belangrijk ge deelte moeten laten leiden door de overweging, welk beroep naderhand de beste bestaansmogelijkheden biedt. In dit verband wordt de aandacht er nog op gevestigd, dat aan de Ambachts scholen de aangifte voor sommige vakken te groot is en daar tegenover die voor andere te gering is. Met name scheepmakers, schilders en meubelmakers zullen in de toe komst in Den Helder en omgeving veel meer geplaatst kunnen worden dan de Ambachtsschool ze aflevert. Dit moge voor belanghebbenden een vingerwij zing zijn, om vooral dus de vakken scheepmaken, schilderen (huis- en de coratie) en meubclmaken niet te ver geten. Hoewel het nieuwe Ambachtsschool gebouw in Den Helder ook voor de komende cursus nog niet ter beschik king zal zijn, zal toch, zoals, reeds ge zegd, getracht worden, zo min moge lijk leerlingen af te wijzen. Daartoe zal nog een noodlokaal ingericht .wor den voor praktijk scheepmaken en bo vendien ligt het in de bedoeling om te proberen de beschikking over nog een extra theorielokaal te krijgen. Op die wijze hoopt de schoolleiding aan alle aanvragen om toelating t,e kunnen vol doen. Ten kantore van het Loodswezen aan de Buitenhaven heeft de directeur van 't 3e District de kapitein-luitenant ter zee H. Tichelman, aan twee zeer ver dienstelijke ondergeschikten een Ko ninklijke onderscheiding overhandigd. De heer A. Moens, eerste gezagvoerder van. het lichtschip „Terschellingerbank" was bij K. B. begiftigd met de ereme daille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver. De heer J. van Pel, eerste lichtwachter-stuurman, thans magazijnbeheerder van het be- tonningsmagaziin aan de Buitenhaven, ontving dezelfde onderscheiding in brons. Onder aanwezigheid van alle colle ga's (uiteraard voorzover de dienst dat toeliet) en hun naaste familieleden, speldde overste Tichelman hun de on derscheiding op de borst, na een har telijke toespraak. De directeur was bij zonder verheugd, dat hij deze decora ties mocht uitreiken, omdat de gehele dienst van het loodswezen c.a. hierme de tevens wordt geëerd. De taak van de bemanningen der lichtschepen is dikwijls bijzonder zwaar en zeer ver antwoordelijk. Kapitein Moens heeft als gezagvoerder een hoge opvatting van deze taak gehad. Zijn kennis van zaken en plichtsbetrachting stelde over ste Tichelman ten voorbeeld aan ande ren. Het is voor een niet gering deel aan de heer Moens te danken, dat de bouw van nieuwe lichtschepen zo vlot en met zulk een uitstekend resultaat is verlopen. Spreker herinnerde nog even aan de periode kort na de bevrijding, toen de heer Moens de taak van de Commissaris waarnam. Ook richtte overste Tichelman waar derende woorden tot de heer Van Pel. die vele jaren op de lichtschepen heeft gediend en thans zeer verdienstelijk werk verricht in het magazijn. Com missaris A. van Lieshout knikte in stemmend, toen de directeur vol lof sprak over het ijzeren geheugen van de magazijnbeheerder. Met een welge meend woord van dank tot de beide echtgenoten, die altijd voor een krach tige steun van huis uit hebben gezorgd, eindige overste Tichelman zijn toe spraak. De heer Van Lieshout, de heer De Jong en alle anderen feliciteerden de onderscheiden collega's en hun familie met een hartelijke handdruk en een .vriendschappelijk woord. Mutaties. Nu de heer A. Moens de dienst per 1 Juli a.s. gaat verlaten, is de heer J. J. Fillerup, tweede gezagvoerder van het lichtschip „Texel", met ingang van deze datum bevorderd tot eerste gezag voerder van het lichtschip „Terschel lingerbank'". De heer J. Lap is m.i.v. 1 Juli a.s. bevorderd van stuurman tot tweede gezagvoerder van het lichtschip „Goeree", en de heer L. G. van Saane van eerste lichtwachter tot stuurman van het lichtschip „Terschellinger bank". Gistermorgen om 4 uur is schip per Bergman op de sleepboot Edso-Jan met de Noorse „Vibeke" op reis ge gaan naar Harlingen, waar de Noor hersteld zal worden. Een Duitse coaster, thuisbehorend in Ltibeck, kwam met een lading palm- pitten van Hamburg binnen om in te klaren. Binnendoor gaat de „Branden burg" naar Heilbron. Er zijn 9 koppen aan boord. Een pleziervaartuigje uit Aals meer, de Jonge Evert", kwam gister morgen 1 '-men. Het was op een vv- tiereisje Gistermiddag werd het stoffelijk overschot van Tinus Kramer door oud-redders naar de groeve gedragen. Het was een indrukwekkende stoet, oude verweerde gezichten van men sen, die honderd keren de dood in de ogen gezien hadden, en die nu een ge liefd vriend en medestrijder naar zijn laatste rustplaats droegen. De geel rood-gele vlag van de vereniging „Moed, Volharding «n Zelfopoffering" lag over de baar gespreid met daarop enkele kransen, o.a. één van de NZHRM. Veel familieleden, vrien den en kennissen volgden de baar, die voorafgegaan werd door het vaandel van „Moed, Volharding en Zelfopoffe ring". Toen de kist in de groeve zonk, werd onder diepe stilte de vaandel- groet gebracht. Slechts enkelen spra ken nog een woord van afscheid aan de overledene. De heer Pieters, na mens de vereniging, noemde Tinus Kramer een strijder tegen de dood. Altijd bezig met hart en ziel, maar als er wat te doen viel op zee met strandingen of storm, Kramer was er als eerste bij. Van echt ras uit de Oude Helder noemde hij hem en na mens de makkers, die zoveel met hem samen geroeid en gewerkt had den, wenste hij: Rust zacht. Namens de Centrale Bond van Transportarbeiders sprak de heer H. Meijer, die in Kramer altijd een trouw lid en voorvechter van de arbeiders beweging had gezien. Belangrijk werk had Kramer gedaan, al viel het hem door de vele tegenslagen, ook in zijn huiselijk leven, wel eens moeilijk. Daarom is de bond dankbaar voor al les, wat hij gedaan heeft en treurt over het verlies van een trouw lid. Namens de NZHRM werd Kramer ook dank gebracht voor het vele, wat hij gedaan had. Hij heeft het als zijn plicht gezien en zich daardoor een groot mens getoond. Vóór deze korte plechtigheid op het kerkhof had de stoet op het plein bij het monument voor de Helden der Zee, enige ogenblikken halt gehouden en waren enkele minuten stilte In acht genomen, waarin de vaandel- groet werd gebracht. Eén van de fa milieleden dankte voor de laatste eer, de overledene bewezen. De wedstrijden om het persoonlijk schaakkampioenschap van Den Helder hebben de laatste dagen enkele belang rijke beslissingen gebracht, speciaal in de hoofdklasse. Allereerst was daar de overwinning van J. P. Bommel op J. Wijker. De tussen deze spelers afgebro ken partij, werd zeer kort na de her vatting door Bommel met een fraai dame-offer beslist. Vervolgens traden de beide benjamins Bommel en Geus in het strijdperk. Het werd een felle aanvalspartij van de zijde van Bommel, die onversaagd een stuk offerde om de vijandelijke koning uit een veilige veste weg te slepen. Even geleek het of het remise door eeuwig schaak zou worden, doch Bommel speelde terecht door, en de partij werd afgebroken in een stelling waarin Geus Jr. verlies niet meer kan ontgaan. Verder werden Dinsdagavond gespeeld de partijen K. J. de Waard—J. P. Bommel en dr. A. Groenink—J. Wijker. Eerstgenoemde partij was een Aljechin-verdediging. door De Waard op ongebruikelijke wijze bestreden. Niettemin slaagde Bommel er niet in gelijk tegenspel te krijgen, en verloor door scherp aan- valsspel van De Waard twee pionnen. Beide spelers kwamen in tijdnood, waarin niet de beste zetten gedaan werden. De partij werd afgebroken in een uiterst ingewikkelde stelling. Bom mel staat twee pionnen achter, maar heeft nog steeds aanval. De partij tus sen dr. Groenink en Wijker was van een rustiger karakter. Reeds na de 13e zet was men door een combinatie van Wijker in een eindspel terecht geko men. Wijker had hierin een pion meer, doch vrij groot positioneel nadeel. In plaats van de druk te versterken ging de witspeler echter tot vereenvoudi ging over, waardoor Wijker erin slaag de, door het teruggeven van zijn plus pion, de overgebleven verzwakte witte pionnenstelling onder vuur te nemen. Dit gelukte en Wijker won door een doorbraak in het centrum een stuk en daarmee de partij. De stand in de hoofdklasse luidt thans: 1. J. Wijker 3 y, (uit 5) 1 hangpartij; 2. K. J. de Waard 3 (uit 5) 1 h.p.; 3. J. P. Bom mel 2 (uit 3) 2 h.p.; 4. dr. A. Groe nink y2 2 h.p.; 5. W. J. Geus 0 (uit 2) 2 h.p. De overige resultaten waren: 2e klasse: J. BeunE. Bosch 10; B. Muller—L. J. Goslings y yy, J. Kub- beJ. J. v. Oosten 10. Se klasse: H. Voerman—P. Bakker 1—0. Weggebruikers, Zie zwarte vlek op Nederland Wat is daarmee toch aan de hand? De heer P. N. uit de Ooievaarstraat, die zijn fiets even onbeheerd op het Koningsplein had neergezet, vermist uit de fietstas een oliejas en -broek, alsmede een ketting met hangslot.'" Op de spoorbaan werd een sport visser aangehouden, die dertien onder maatse karpers bij zich had, en boven dien niet alle vereiste papieren bezat. Drie bekeuringen. De wed. L.—B. had haar fiets neer gezet bij het wachtlokaal van de Texel se boot. Iemand die waarschijnlijk meende, méér recht erop te hebben, heeft 't keurig onderhouden voertuig ontvreemd. Op het kruispunt bij Bellevue brak de achteras van een vrachtauto der fa. Booy. De lading, bestaande uit zakken briketten en stenen, moest ter plaatse worden gelost, waardoor het verkeer enige tijd werd gestagneerd. yt Voor Voor\ óók óók Beemsterboer i y Beemsterboer j Keizerstraat Keizerstraat 15 y 15 ~y Langzamerhand begint het athletiek seizoen weer op volle toeren te draai en en maken ook onze plaatselijke vertegenwoordigers, leden van de Hel- derse Athletiek Vereniging, zich op om op de wedstrjjdvelden zich met hun tegenstanders te meten en te trachten prijzen in de wacht te slepen. Momenteel beschikt H.A.V. over een flinke ploeg jongere athleten, waar onder veelbelovend materiaal schuilt. Ook de dames beschikken nog over een redelijk goede ploeg en zij zullen dan ook ongetwijfeld dit jaar weer de nodige successen behalen. Jammer ge noeg kunnen niet zulke goede berich ten worden gemeld over de heren. Door vertrek naar elders, militaire dienstplicht en terugtrekken uit de wedstrijdsport is de herenploeg zeer in kracht achteruitgegaan. Het is ech ter bemoedigend, dat er zoveel jon gere mensen aanwezig zijn, om hen binnenkort te vervangen, waarna ook ongetwijfeld de heren weer een hartig woordje zullen meespreken. Op Hemelvaartsdag trok de H.A.V. voor het eerst met een grote ploeg jengere leden naar Enkhuizen om daar in regionale wedstrijden van de ver eniging H.B.S.-FLEVO uit te komen. Zoals in het hele land, was ook hier het weer bijzonder slecht, maar on danks deze handicap wisten onze ver tegenwoordigers verschillende p üzen te veroveren, waaronder 2 eerste. Zon dags d.a.v. trok de HAV-er A. vd Wal naar Beverwijk en behaalde ook hier weer een 1ste prijs. Zondag a.s. gaat de H.A.V. met een 20-tal athleten en athletes naar Me- demblik. om daar uit te komen in 'vodstrijden georganiseerd door de "P'ffpg Een zeer aantrekke lijk programma is hier uitgestippeld en op vrijwel ieder nummer zijn HAV- ers tegenwoordig. Het is nog te vroeg reeds nu verwachtingen uit te spre ken en we zullen de nabeschouwing maar afwachten. Alleen van de da- mes-estafetteploeg verwachten wij een goede prestatie. Inmiddels veel succes voor alle deelnemers! Polsstokhoogspringen is nog steeds een nummer, dat weinig op de wed strijdprogramma's voorkomt. De HAV heeft echter een enthousiast springer op dit nummer en deze ziet er dan ook niet tegen op a.s. Zondag naar Hengelo te trekken om daar eindelijk weer eens op dit nummer uit te ko men. Wij hebben goede hoop dat Arie vd Wal de 3 meter grens zal weten te passeren. Den Helder zal dit jaar niet van athletiek verstoken blijven. 23 Juni vindt het athletiekgedeelte van de O. O. sportweek plaats, waar weer verschillende prominente athleten aan de start zullen komen. Zaterdag 2 Juli organiseert de H.A.V. voor de vierde maal schoolwedstrijden en Zondag 3 Juli vindt de stedenontmoeting Den HelderAlkmaar plaats. 31 Juli wor den regionale athletiekwedstrijden ge houden, waar dus weer athleten uit heel Noord-Holland aan mee zullen werken. Op 4 September ten slotte vindt er een dualmeet plaats tussen de junioren van H.A.V. en de junio ren van A.A.C. uit Amsterdam. In voorbereiding zijn verder nog een middag in het kader van de junioren competitie en athletiekwedstrijden voor het gemeentepersoneel Alles te zamen heeft de H.A.V. een gevarieerd programma samengesteld en wij hopen dat haar moeite met vele successen zal wordyn beloond! Meer dan tien jaar na het tijdstip, waarop de Koninklijke Paketvaart Maatschappij de bouworder verstrekte aan de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam, heeft gistermiddag het nieuwe motorschip „Waiwerang" de gemeten mijl gevaren op de rede van Texel. Eerste stuurman van dit fraaie vaartuig is de heer W. de Vries, luitenant ter zee der le klas se KMR tot voor kort officier van de havendienst te Den Helder. Over enige weken zal dit 2830 brt. metende schip (de netto-tonnage is 1570 en de bvaterverplaatsing 5480 ton) naar Indonesië vertrekken, waar het zal worden gebruikt voor veetranspor ten van de Sunda-eilanden naar Java. Het is daarvoor speciaal ingericht, met wegneembare veestallen op hoofd- en tentdek. Een aparte pijpenuitrusting werd aangebracht, teneinde deze dek ken te kunnen schoonhouden. Over een beweegbare veebrug tussen beide dekken kunnen de dieren van het ene naar het andere dek worden gedreven. De „Waiwerang" heeft ruimte voor 1500 dekpassagiers. Er Is voorts een hutteninrichting met salon en prome nadedek voor 12 hutpassagiers. De aanbouw van deze nieuwe KPM- er werd door de oorlog vertraagd, zo dat de kiel eerst op 15 Januari 1948 kon worden gelegd. Reeds op 18 De cember 1948 werd het casco te water gelaten, en thans is het schip gereed en kunnen de proeftochten worden ge maakt. De lengte over alles is 96 meter, de breedte 15.20 meter, de hoogte van kiel tot topdek 19 meter en de diepgang 5.60 meter. De voortstuwing geschiedt door een enkelwerkende zes-cylinder viertact Werkspoormotor van 2500 AsPK, die het schip een snelheid geeft van maximaal 13 1/4 zeemijl. Het laad- gerei bestaat uit Figée dekkranen, voorzien van 5 tons electrische lieren. Tegen de algemene verwachting in, is de wedstrijd tussen de elftallen van het Centraal Magazijn Weesp en Tor pedo Atelier Willemsoord niet in een grote overwinning voor Weesp geëin digd. Weliswaar is het een Weesper overwinning geworden, maar de uit slag, n.1. 32, toont al duidelijk aan dat er van een eenzijdige wedstrijd geen sprake geweest is. De spelers van Willemsoord, luid aangemoedigd door hun talrijke supporters, hebben zo enthousiast gespeeld en zaten zo fel op de bal dat het betere spel der lucht strijdkrachten meestal niet tot z'n recht kwam. Het positie-kiezen van Weesp, de balcontröle, het verband tussen de linies en vooral het samenspel was be ter dan bij de spelers van Willemsoord. Met schieten waren de heren echter niet gelukkig. Verscheidene ballen gin gen rakelings naast en bovendien hrd de TA doelverdediger enkele malen niet over pech te klagen, toen lat en palen hem ta hulp kwamen. Over de wedstrijd het volgende: De eerste minuten gaat het spel vrijwel gelijk op en beide doelen komen enke le malen in gevaar. Het aanvalsspel der gastheren ls superieur aan dat van de bezoekers, maar met schieten is het mis. De wedstrijd is 10 minuten oud als de TA-l-buiten een goede kans krijgt en deze prompt benut. (01). Geen mi nuut later is het de W-midvoor Molle, die handig gebruik maakt van een mis ser van de 1-back en onhoudbaar In- knalt. W. houdt het beste van het spel maar er ls bijna een half uur gespeeld voordat men het in een doelpunt weet uit te drukken. Bij een der vele aan vallen op het T-doel wordt de bal door de verdediging niet voldoende wegge werkt en de W-rechtsbuiten Wijgh knalt het leer langs de keeper (21). Even later mag Molle een penalty ne men als er in het strafschopgebied hands gemaakt wordt. Zijn schot gaat echter naast. Daarna ls het de T-links- buiten Eeke die de partijen op gelijke voet brengt als hij uit een moeilijke positie de bal feilloos in de touwen jaagt De rust breekt aan zonder dat er verandering in de stand komt. Ook na de rust heeft T.A. behoorlijk par ty gegeven. Weesp dat na een kwartier spelen door 1-binnen Elsink de leiding nam heeft nog van alles geprobeerd om de voorsprong te vergroten, maar het stugge spel der marinemannen voor kwam verdere doelpunten, zodat het einde een magere maar volkomen ver diende 32 overwinning voor Weesp bracht. DEN HELDER: Ned. Herv. gem., Nieuwe Kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. H. A. Enklaar; Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghardt; 19 uur de heer E. Wan- ders. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Hamming; 17 uur ds. Swen; Reho- bothkerk. 10 uur ds. Swen; 17 uur ds. Hamming. Geref. kerk art. 31, Nieu we Kerk, Weststraat, 8.30 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar (H. Avondmaal). Chr. Geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur leesdienst. Geref. Gem. 10 en 16 uur leesdienst. Doopsgezinde gemeente 10,30 uur ds. J. Maarse. Lutherse kerk, 10.30 uur ds. J. H. Smit Duyzentkunst, van Leiden. Baptis ten-Gemeente, 10 uur samenkomst, 20 uur evang. Hofhuis; Vrijdag, 20 uur Bijbelbespreking en bidstond. Oud- Kath. kerk, 10 uur Heilige Mis. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 en 19.30 uur samenkomst; 12 en 14.30 uur Zon dagsschool; Woensdag 20 uur Bijbel kring; Donderdag 19.30 uur vrouwen- krans; Zaterdag 20 uur openlucht samenkomst in de Visbuurt; 21 uur Bidstond. JULIANADORP: Ned. Herv. gem.. 10.30 uur de heer E. Wanders. Star of Hope, 10 en 19 uit samenkomst; 15 uur Zondagsschool, Dinsdag 16 uur meisjeskrans; 19.30 uur bidstond; Don derdag 19 uur meisjeskrans; Zaterdag 19.30 uur bidstond. Gref. kerk, 10 uur leesdienst; 17 uur ds. Hamming. HUISDUINEN; Ned. Herv. gem., 15 uur ds. Den Oudsten. CALLANTSOOGt Ned. Herv. gem., 19 uur ds. Borghardt. Vrouwen kennen moeilijke dagen die met pijn worden doorworsteld. Wilt U die pijnen doen verdwijnen, neemt dan een Witte Kruispoeder. Het montert U op en een gezonde opgewektheid treedt in de plaats van pijnlijke lusteloosheid. Poedersf0.85 p- doosje 12st. Cachttsf0.90 koker 12st. Tabl. fl.751> - 24st. J apothekers en drogisten POEDERS CACHETS -TABLETTEN Voor Nederland l DUTIM, Oegstgeest. Onder begunstiging van prachtig weer werd Dinsdagmorgen om negen uur de jaarlijkse autotocht met bijna 70 oudjes aanvaard. De stoet telde 25 auto's. Achteraan reed de monteur en de rij werd gesloten door de jeep me proviand. Over Wieringen en door de Wieringermeer ging het naar Medem- blik, waar in „Het Wapen van Medem- blik" koffie gedronken werd. Een aar dig Intermezzo was hier, toen bij het verlaten van het café juist een groot draaiorgel passeerde. Dadelijk vorm den de oudjes een kring en werd een ouderwetse dans uitgevoerd. Toen ging het door het mooie West-Friesland naar Hoorn, waar in het restaurant „De Roskam" een heerlijk middagmaal werd genoten. Daarna werd de reis weer vervolgd en ging het over Edam naar Volendam, waar heel langzaam gereden werd om de eigenaardige kle derdracht even op ta nemen. Toen over Broek ln Waterland waar thee gedron ken werd op Amsterdam aan. Het over steken van 't IJ vorderde wel enig op onthoud, maar de tocht door Amster dam ging vlot. Het doel was 't Rokin, waar da aanlegsteiger voor de rond vaarten zich bevindt. Met een prach tige salonboot, waarin plaats was voor 't hela gezelschap, werd een tocht ge maakt door de grachten en de havens, waarby de geleider op de vele be zienswaardigheden wees en Over veel humor bleek te beschikken. Na de boottocht was het weer tijd om de terugreis te aanvaarden. Over de Hembrug en langs de Zaanstreek ging het naar Alkmaar, waar in de mooi gelegen Muziektuin een koffie maaltijd werd gebruikt. Nu werd de laatste etappe ondernomen, weer terug naar Julianadorp, waar ondanks het late uur van aankomst een groot aan tal belangstellenden de stoet opwachtte. In café Rol was op 't toneel de Har monievereniging „Kunstzin" opgesteld, die de oudjes met enige marsen en populaire wijsjes verwelkomde. Hier schetste de heer J. Hendrikx als voor zitter van de Gemeenschap Juliana dorp het verloop van de tocht en bracht dank aan de commissie, die deze tocht heeft voorbereid, bestaande uit mevr. Van Vegten en de heren Van Nuland en Tigchelaar, verder aan de autobezitters, die hun auto beschik baar hebben gesteld, en alle anderen, die meegewerkt hebben om deze tocht tot een onvergetelijke dag voor de oudjes te maken. De Raad dezer gemeente zal op Woensdag 15 Juni, des namiddags half drie, in openbare vergadering bijeen komen. De mededelingen bevatten o. m. dat de straatverlichting met twee natrium-lampen zal worden uitge breid, n.1. een bij de dam door de spoorput en een bij de Drlebruggen, tevens zullen er 39 straatlantaarns bij geplaatst worden. In voorbereiding is de stichting „Avondzon", welfce bestuurd zal wor den door vertegenwoordigers uit de Ned. Herv. diaconie, Geref. diaconie. R.K. Armbesturen, Burg. College van Wijkhoofden en een door de gemeen teraad aan te wijzen persoon. Verder zijn er voorstellen o.m. tot aanvulling van de politieverordening, tot vaststel ling van een uitbreidingsplan der ge meente en tot aankoop van een stuk grond, toebehorend aan de Ned. Herv. Gemeente en gelegen achter het raad- huls. DUIVENSPORT „Altyd Verder" heeft een wedvlucht gehouden vanaf Corbiel (afstand 503 km). Om 6.30 uur werd „gelost". Aan komst eerste duif 12.56; snelheid 1303 m per minuut. Prijzen en punten be haalden: A. v. d. Zee 1 en 2 met 389 p; Gebr. Janssen 3 met 178 p.; S. Broer- ma., 4 met 167 p.; A. Liefhebber 5 en 11 met 246 p.; W. Blaauboer 6, 7 en 10 met 279 p.; S. Brommer 8 en 9 met 235 p.; K. Kooy Jr. 12 met 79 p.; K. Koster 13 met 68 p. BRIDGE-COMPETITIE Na de wintercompetitie wordt door de Wieringer Bridgeclub nog een klei ne competitie van acht wedstrijden gehouden. De uitslag van de laatste wedstrijd was als volgt: Klasse A: Schmidt—Luit 259l/y Ko ning—v. d. Velde 258; Spaander-de Herder 255)4; Kooide Haan 254' mevr. Beeker—Kraan 253v2; Kuiper- Smit 247; DekkerGarrels 246' Hof Dam 243 K. Klasse B; Klomp—Montelet 274i/.- Koorn-Takes 272 y,; Slikker-Doves 257)4; Bosker—Nieuwbuurt 256»/ï* van Hoesel Engel 248; Russelman-Mole- kamp 245; BlaauboerMaaskant 233- Mooy—Rijkers a26. Kla!se£ Bos Bugel 315; Rennings v. Es 284; echtp. Hegeman 253)4; Jasper-Heeres 252; Koopmans-Wn Dijk 245)4; HollanderHalfweeg230«/s" Leen-de Jong 227; Omes-Takei 223 Tijdens de Pinksterdagen heeft Texels Eigen Stoomboot Onderneming 4074 passagiers vervoerd. De gemeenteraad van Schagen heeft de vervaardiging van een nieuw rioleringsplan opgedragen aan, de N.V. Mabeg te Utrecht. De kosten van uit voering worden geraamd op 1 mu. lioen. Tevens verleende de raad ere- dieten voor het stichten van 15 wonin gen. In Hoorn werd een gezin wegenj huurschuld uit een woning aan Ger- ritsland gezet. De gemeenteraad van Wijdenes besloot tot verhoging van da vermakelijkheidsbelasting onder be- ding, dat de hogere opbrengst in de vorm van subsidie ten goede komt aan het verenigingswerk. Op het station te Alkmaar is een 52-jarige spoorman, die't. hoofd uit een rijdende trein stak, in aanraking komen met een lichtmast. Met een bloedende hoofdwonde en eeh hersen schudding is de man in het Centraal Ziekenhuis opgenomen. Te Bergen vond de officiële opening plaats van, de nieuwe kleuterschool van Volksonder wijs. De banne Noordscharwoude p.eeft besloten de polderlasten met i per ha. te verlagen. Te Beverwijk zullen Dinsdag a.s, de eerste speciale veilingen van aard beien worden gehouden; de aanvang van de campagne is vier dagen later dan vorig jaar. In Castricum is een 6-jarig jongetje met hat hoofd tegen da rand van een badkuip gevallen, ten gevolge waarvan de dood direct is in getreden. O De bekende Enkhuizer voetballer J. Muskee zal het volgend seizoen voor de derde klasser Kinheim uitkomen. Vorige week zijn te Zaandam dria verkeersongelukken met dodelijke af loop gebeurd, zomede een verdrinkings- geval. Op Zaterdag 15 Juni vindt te Assendelft de officiële opening plaats van het nieuwe tehuis voor ouden van dagen. AKERSLOOT. Uitgebracht werden: KVP 663 (676); Protestants Belang 407 (380). Zetelverdeling blijft: KVP 4, Protest Belang 3. ANDIJK. Uitgebracht werden: AH 904 ('46 946); PvdA 517 (542); CPN 322 (414), KVP 336 (308); Gemeentebelan gen 97. Zetelverdeling: AR 4 (oud 5); CPN 2 (2); KVP 2 (1); PvdA 3 (3). BEEMSTER. Uitgebracht werden: PvdA 1144 (1237); KVP 850 (816); AR en CHU 401 (293); WD 496 (372); CPN 268 (370). Zetelverdeling: PvdA 4 (5); KVP 3 (3); AR en CHU 1 (1); WD 2 (1); CPN 1 (1). NiBBIXW OUD. Uitgebracht werden: KVP 500; Prot. lijst 301. Zetelverde ling blijft: KVP 4. Protest, lijst 3. NIEUWE NIEDORP. Uitgebracht werden: KVP 224 (223); Alg. Belang 474 (445); PvdA 299 (329). Zetelverde ling blijft: KVP 2, Alg. Belang S, PvdA 2. ST. PANCRAS. Uitgebracht werden: PvdA 331 (281); AR 170; CHU 251; ('46 AR en CHU gecomb. 421); CPN 87 (110). Zetelverdeling: PvdA 3 (2); AR 2 (2); CHU 2 (2); CPN 0 (1). WESTWOUD. Uitgebracht werden: KVP 454; PvdA 257. Zetelverdeling blijft: KVP 3, PvdA 3. WERVERSHOOF. Uitgebracht wer den: KVP-Wervershoof 719 (1636)1 KVP-Onderdijk 458 (0); KVP-Zwaag- dijk 142 (0); KVP-Arbeiders 360 (0). Zetelverdeling: KVP-Wervershoof (10); KVP-Onderdijk 1 (0); KVP- Zwaagdijk 2 (0); KVP-Arbeiders 3 (0)1 vervallen is de ene zetel van de Plaat selijke groep. WIERINGERWAARD. Uitgebracht werden: PvdA 315 (341); CPN 104, VVD 221 (132). Zetelverdeling: PvdA 4 (4); CPN 1 (0); VVD 2 (1); (Partijloos '46 2 zetels). Gisteren even na het middaguur had op de Provinciale weg ten noorden van Zijdewind een autobotsing plaats, die gezien de omstandigheden vrij goed afliep. Terwijl de N.A.C.O.-bus voor Hoorn, rijdend in de richting Zijdewind, «til stond om passagiers uit te laten, na' derde uit het Zuiden een met hout ge? laden oplegger van de fa. Eecen uw Oudkarspel. Uit noordelijke richting kwam de, van een bezoek aan d« Schager markt terugkerende auto van de bekende vishandel Bond uit Schoor!' dam. De bestuurder van de houtauto, de heer P. Vleugel, vertrouwde er op, dat de vlswagen achter de bus *°u inhouden, totdat hij gepasseerd wa». Dit gebeurde niet, zodat beide auto» op elkaar vlogen. Er ontstond een ge' weldige ravage. De lading hout schoo^ naar voren en drukte de cabine voor over. Deze raakte gelukkig niet elkaar, dank zy de uitnemende co# structie van de carosacrlebouw® Ligthart uit Schagerbrug. Daar"®» hebben de chauffeur en enige inzitten len 't behoud van hun leven wel grote» deels te danken. De drie ihzittenae» van de visauto werden door dok't Groenhart uit Dirkshorn naar dien woning vervoerd. Zij hadden verwondingen opgelopen, die geluK®» niet van ernstige aard bleken. Begrijpelijk is, dat de matert schade aanzienlijk ls. De motor de houtauto werd volkomen vern)®"! terwijl ook de voorzijde van de wagen ernstige schade opliep. - De Rijkspolitie van Oude Ni#"®* heeft de zaak in onderzoek. Dezer dagen ls op 78-jarige tijd na een langdurige ziekte in ziekenhuis te Haarlem overleden zangeres mevr. A. M. Tijssen— merkamp, weduwe van Joe. Ty®B'

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2