Pinksterboodschap van Prinses Wilhelmina Krijgt de zon een concurrent? Drie Schuttsvsers op „Schuttcvaers Residentie Vroeg op eeuwfeest „Te lang is de wereld blind geweest voor de waarheid'' Landdag Chr. Vrouwen bonden in Noord-Holland Niet c/e bom maar de atoomcentrale Leges voor paspoorten zullen worden verhoogd Het Radioprogramma Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 5E! AVONTUUR H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft Don derdagavond voor de beide radio zenders de volgende rede uitgesproken ter gelegenheid van de Pinkstertjjd: „De Heilige Geest, door God met Pinksteren gezonden, moge ons niet slapende vinden, in dromen verzonken, over dingen die vergaan, zelfvoldaan bij het gedenken van hetgeen door ons niet wordt betracht. Laten wij ons hoeden voor de groot ste fout, die een mensch begaan kan, door waar en diep geloof te verwarren met geijkte termen en godsdienstige begrippen. Dat God's geest ons klaar wakker vinde, bereid te „staan" voor wat ons wachten moge en voorwaarts te gaan. Immers hoe kan de Heilige Geest wo ning bij ons maken en hoe kunnen wij zijn taal spreken, „de taal die ieder hart verstaat" indien ons hart niet hon gert en dorst naar deze hemelse gave met achterstelling van alle andere wen sen en verlangens? Tenzij ons hart brandende in ons is, bewust en vol ver wachting om daarop weerklank te ge ven, hoe kan die heilige kracht ons op heffen tot Hem, Wiens komen de ver lossing onzer zielen betekent? Want is dit niet het waarmerk van Zijne heilige tegenwoordigheid, dat de verlossing daadwerkelijk voor onze ogen geschiedt, terwijl toch geen van ons die kracht bezit en geen van ons ooit méér kan wezen dan een knecht des Allerhoogsten? Te lang is de wereld reeds blind ge weest voor de waarheid dat noch ideo logieën, noch stoffelijke belangen ons kunnen brengen tot die inkeer, die alleen bij machte is ons te leiden uit de verbijsterende verwarring, waaruit wij uitkomst zoeken, doch slechts wanhoop vinden. Voortgekomen uit het verkeerde be ginsel vast te houden aan bepaalde stel sels en bepaalde vormen, zijn de pogin gen, over de geheele wereld onder nomen, hoe verschillend zij zich mo- Qmdat V voor Uw drie en dertig cen ten in de week kunt verlangen dat dit blad dagelijks aan beide kanten wordt bedrukt met dingen, die U nog niet wist, moest ik vanmorgen al om vier uur de blote voeten op het koude zeil zetten. Dat was de schuld van een vriendelijke meneer, die gisteravond had opgebeld, dat er iedere morgen vroeg een raar beest bij hem over de weg kroop. Het blies belletjes uit een soort slurf en of we maar wilden ko men kijken. We hebben er eerlijk om geloot. Nu heb ik vorige week een kettingbrief verscheurd en dat ral wel de reden zijn, dat ik de sigaar was. Op de trap zei een koude lucht stroom door de openstaande brieven bus treiterend goeie morgen, maar ik besloot mij niet door de prille dag te laten kisten en schopte de ochtend ziekte weer door de spleet naar bui ten. Het porceleinen handvat op het gemak bediende ik met de zwier waarmee Van Beinum zijn dirigent stokje hanteert en nadat de flauwe rubbersmaak van de beslagen tong was gespoeld, knikte ik zelfs vriende lijk tegen de poes, die dat gemier in de halfduistere keuken verontwaardigd zat aan te kijken. Een beetje melk ver dreef de zwartgallige trek rond zijn in Maartse escapades gerafelde snorren. Dergelijk matineus gescharrel werkt bij mij altijd als een tonicum op de complexen, die in de jonge jaren een uitweg zochten in vadertje en moe dertje spelen, zodat ik opgewekt be dacht, dat ik voor het vertrek nog wel enige bijdragen kon leveren tot het op gang brengen van de huishouding. Komaan, eerst het buitenzetten van de vuilnisbak. Dat kon best even in pyama gebeuren, want in onze nette straat wordt het startschot voor het verkeer pas tegen zeven uur gelost. De bak klotste zwaar op de rand van de stoep. En bij wijze van echo viel de deur dicht. 7'oen mij vrouw na een paar minu ten alarmsignalen op de huisbel nog geen draad gaf, ben ik rillend wegge lopen uit de Danny Kaye-situatie. In het schuurtje heb ik in een oud tele foonboek zitten lezen totdat de melk boer verscheen. Dan immers komt mijn vrouw beneden om een flesje pap aan te nemen. Op de krant lag een briefje, dat het rare beest verstek had laten gaan. BEREND. gen voordoen, tevergeefs, omdat het uitgangspunt van verlossing berust op liefde. Tenslotte moeten wij erkennen, dat wij gewerkt hebben voor de Spijs die vergaat onze daden, niet onze woor den, getuigen van ons dat wij op dat voedsel meer vertrouwd hebben dan op het brood, dat van den hemel neer daalt, zelfs in de verlatenheid van de woestijn. Ons rest niets dan afstand te doen van onze schijnbare zelfgenoegzaam heid en van alle dingen die wij ge wrocht hebben ten koste van onze naaste, om af te breken wat wij op bouwden als zelfbescherming, zowel verstandelijk, moreel, als stoffelijk, want dit bleken noodlottige staketsels te zijn, zowel tussen menschen onder ling, als tusschen God en den mensch. Niets rest ons dan. deze donkerste ure der mislukking te helpen omzetten in een volkomen keerpunt. Door niet lan ger aan den leiband te loopen van be rekening, geweld en vrees, doch ons toe te vertrouwen aan de leiding van Hem, „wandelende met Hem". Wiens iiefde boven onze bevatting en al ons denken uitgaat, Wiens hand in tegen stelling tot de aardsche leidslieden, ons leidt naar den eeuwigen vrede" Deze rede werd, nadat de Prinses haar uitgesproken had, vertaald in het Hebreeuws. De wereldomroep zond de rede uit naar Indonesië in het Neder lands, waarna H.K.H. haar voorts in het Engels en Frans uitsprak. De Christelijke Vrouwenhemden In Noord-Holland hielden in Bussum een landdag. Per trein en autobus waren honderden vrouwen naar Bussum ge togen om de ochtendvergadering bjj te wonen In de gereformeerde kerk. Na een openingswoord van de pre sidente, mevr. E. Frölich-Hoenderbos te Beverwijk hield de oud-veldpredi ker Ds. Jonkers een rede over de mi litairen in Indonesië. Hij betoogde, dat de jongens in Indonesië hard en onverschillig zijn geworden en dat het gevaar op alle hoeken loert. Niette min uitte hij zjjn grote bewondering voor de wijze, waarop de militairen hun plicht doen. Critiek leverde hij op de distributie van cigaretten onder hen, omdat de soldaten naar zijn me ning een te klein kwantum kregen. De presidente van de afdeling Bus sum, mevr. Van de Wetering, sprak vervolgens over „stralend geloof", waarbij zij naar voren bracht, dat deze landdag er een is van bezinning. WEDEROM 5 JAAR GEëïST TEGEN DE JACHTOPZIENER TE LISSE De officier van justitie bij de Arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage persisteerde gistermorgen bij zijn eis: 5 jaar gevangenisstraf tegen de 65- jarige jachtopziener W. H. S. uit Lisse, die er van verdacht wordt, dat hij op 31 Maart 1945, toen hij voor de „Ortskommandantur" op de eenden- jacht ging, een dodelijk schot heeft gelost op G. H. de Kuyper uit Lisse. (Van onze economische medewerker). „Na de periode van straalvoortstuwing komen we in het tijdperk van de vliegmachines, die worden voortbewogen door motoren, die hun kracht ont lenen aan de atoomenergie". Met deze woorden zette dr. Plesman de vorige week het mes in een uiterst teer onderwerp. De atoomperiode, die wH eigenlijk alleen nog maar kennen door de bommen op Hiroshima en Nagasaki in Augus tus 1945 en op Bikini in Juli 1946, wordt ons nu voor de verbaasde ogen gesteld als een nabije werkelijkheid. Tot nu toe is bij het spreken over de atoomenergie voornamelijk gedacht aan de atoombom; niet alleen in de hogere regionen van politici en militairen maar ook door de massa van het publiek. Hierdoor werd te veel uit het oog verloren, dat de elementen uranium, thorium en plutonium na splitsing van hun atoomkernen (naast hun explosieve en radio-actieve krach ten voor vernietiging) ook een gunstige hitte uitstralen, welke uitstekend benut kan worden voor het opwekken van electrische energie. nium geeft dezelfde energie als ca. 3000 ton steenkolen; de bedrijfsleider kan dus a.h.w. dagelijks de grondstof fen in zijn actetas mee naar de centrale nemen. Een geheel ander probleem is dat van de grondstofvoorziening. Uranium is tamelijk volop aanwezig; doch dit moet, om het zo eens uit te drukken, gezuiverd 'worden in U 235 en U 233; het voor de splitsing bruikbare ura nium (U 235) vormt echter maar 1/141 deel. Men zoekt nu naar wegen om die 140 andere delen uranium (U 238) voor de volle 100 pet. om te zetten in plutonium, dat evenals uranium 235 gesplitst kan wqrden en daarbij hitte geeft. Alle vindbare uranium was dan te benutten voor de atoom-centrales; thans is dat nog niet voor 1 pet. het geval. Doch niet alleen aan centrales denkt men. ook voor schepen wil men atoom energie gebruiken. Men aarzelt zelfs niet om hiervoor f 80 millioen uit te geven in de Ver. Staten. Zo tegen 1953/'54 hoopt men ons er meer van te kunnen zeggen. Tegen die tijd zal ook het atoomvliegtuig, waarvoor vooral de Amerikaanse luchtmacht de groot ste belangstelling koestert, wat meer tot ontwikkeling zijn gekomen, zodat de voorstelling van dr. Plesman nog niet zo gek is geweest als zij op het eerste gezicht wel lijkt. Dat natuurlijk ondertussen de productie van atoom bommen niet stil staat, zullen wij dan maar op de koop toe moeten nemen. Het is dus zo dat in principe grote centrales mogelijk zijn, waar uranium wordt gesplitst en waarbij een grote hitte wordt ontwikkeld. Deze hitte wordt dan gebruikt om water in stoom om te zetten, welke daarna (evenals in een normale elecrische centrale) een turbine aandrijft die weer een electri sche generator doet draaien, welke daardoor electrische stroom kan leve ren. Wij zeiden in principe, omdat het bouwen van die grote kerncentralen op enorme moeilijkheden stuit, zelfs in de Ver. Staten. In de eerste plaats toch moeten én personeel én materialen be schermd worden tegen de ,zich tege lijkertijd ontwikkelde radio-actieve stra Ien en tegen de voor een gunstige wer king noodzakelijke hoge temperaturen. Er wordt echter met man en macht aan het oplossen van deze moeilijkhe den gewerkt en inderdaad denkt men in de Ver. Staten in 1952 een eerste volledige atoomcentrale klaar te heb ben. Niet omdat men daar nu verlegen zit om deze uranium-energie, maar om verder te kunnen experimenteren zo wel met het eindproduct, de bijproduc ten en de grondstoffen. Als de kolen schaars worden Hier komt het kostenprobleem om de hoek kijken. Laten wij nu nog maar eVen buiten beschouwing laten dat die centrale ca. f 50 millioen zal kosten, dan is de eerste vraag of die atoom energie goedkoper is dan de energie, opgewekt uit kolen. Men is op dit punt uiterst voorzichtig en verscheidene uit latingen spreken elkaar dan ook min of meer tegen. Toch nemen Amerikaan se economen wel aan, dat de kosten van een atoomcentrale voor het op wekken van 1 kwh electrische energie iets hoger liggen dan die van een ko lencentrale, welke gelegen is in een kolengebied en waar dus de transport kosten van de kolen naar de centrale een geringe rol spelen. Maar zodra de kolen van verre moe ten komen, zodra de kolen (een nieuw punt!) schaars worden, dan zal de atoom-energie voordeliger worden. Bo vendien worstelt deze centrale nimmer met een transportprobleem 1 kg ura- TIEN JAAR GEëïST TEGEN EX-POLITIE-INSPECTEUR Gisteren behandelde het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag, gepresi deerd door jhr. Mr. P. van Meeuwen, opnieuw de zaak tegen de oud-inspec teur van politie te 's-Gravenhage, M. J. M. Gemmecke, die terecht stond terzake, dat hij in Nederland in dienst was getreden bij de waffen S.S.. Uit e eninmiddels ingesteld psychiatrisch onderzoek bleek, dat G. verminderd toerekeningsvatbaar was. De advocaat-fiscaal mr. Aron van Voorst tot Voorst eiste een gevange nisstraf van 10 jaar. Verdachte's raadsman mr. A. J. M. van Dal be pleitte clementie, Uitspraak over 14 dagen. Bi) de eerste behandeling was 15 jaar geëist. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland achten het gewenst, dat een nieuwe verordening op de heffing en invoering van leges wordt gemaakt en dat de leges voor de afgifte en de verlenging van paspoorten wordt ver hoogd; voor een enigszins belangrijke bijschrijving in een paspoort zal leges moeten worden geheven; ook een collectieve lijst voor gezelschapsrei- zen naar 't buitenland, voor zoveel het iedere daarop vermelde persoon be treft, zal onder de legesheffing moe ten worden gebracht. De leges voor de afgifte van een paspoort wordt dan f 3.50 (nu f 2), voor verlenging f 2.50 (nu f 2); voor elke bijschrijving van de naam van de echtgenoot of echtgenote f 2.50 en voor elke persoon vermeld op een collectieve lijst voor gezelschapsrei- zen naar het buitenland f 1. De kosten van verlenging van pas poorten bedroegen in 1948 f 60.000, de ontvangsten bedroegen ongeveer f 35.000 aan leges. Als de nu voorge stelde verhoging door de Provinciale Staten wordt goedgekeurd, zal de ontvangst aan leges ongeveer f 64.000 bedragen. Opstand in gevangenis te Caleutta In de gevangenis te Caleutta zijn de j communistische gevangenen in op stand gekomen, omdat zij niet in cel- j len wilden worden opgesloten. Hier bij werden 51 personen gewond. Een der opstandelingen is in het zieken huis overleden. De door de gevange nen gestichte brand werd geblust, voordat veel schade was aangericht. De opstandelingen gingen het gevan genispersoneel en de te hulp geroepen speciale politie met stenen, flessen en kapotte meubels te lijf onder het ge roep: „lang leve de revolutie". De kleinste kater en de grootste bulldog. die op een Londense ten toonstelling te zien waren. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Piano-duo. VPRO: 7.30 Voordrachten. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Zang eu piano. 8.3(J Lezing. 8.55 Zo juist versche nen. VARA: 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.30 Hoorspel. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. VP PO: 10.45 Avondwijding. VARA: 11.15 Gro ninger Orkest-Vereniging. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. KRO: 6.00 Metropole orkest. 6.20 Actualiteiten. 6.45 Klankbeeld. 7.15 School en radio. 7.30 „Uit het land van Hertog Jan". 8.05 De gewone man. 8.12 Radio Philharmonisch-orkest. 9.12 Orgelspel. 9.35 Gramofoonplaten. 10.00 De tien geboden 10.45 Avondgebed. 11.45 Gramofoonmuziek. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 601 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 6, 8 en 11 uur. VARA: 8.15 Ambrose en orkest. 12.00 Johan Jong (orgel). 1.00 Strijdkrachten. 1.30 Metropole-orkest. 6.15 Piano-soli. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 7.30 Lezen in de Bijbel. VARA: 7.45 Voor de Nederlanders in Duits land. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Accor- deola. 8.45 „De bonte bal". 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Vindobona schrammel'n. 10.25 Nieuwe flitsen. 10.40 Orgelspel, tl.15 Sfeer van rhythme. 11.40 „The Inkspots". HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 8.30 Pluk de dag. 12.00 Amusements-orkest. 3.30 Musjette-klanken. 6.00 Rhythm. sextet. 6.30 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Septet Johnny Ombach. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Uit Franse opera's. 7.45 Kampvuren langs de Evenaar. 8.05 De gewone man. 8.20 Lichtbaken. 9.00 Orkest zonder naam. 9.45 Kruisklank-puzzle. 10.00 Amusements-orkest. 10.30 Koorzang. 11.15 Radio Philharmonisch-orkest. honderdjarig bestaan yyAARIN DIE VERDIENSTEN heb ben bestaan zal ongetwijfeld op de komende honderdste algemene ver gadering worden uiteengezet. En het Is een aardige gedachte van het tegen woordige bestuur die nazaten van de oprichter, die nog de naam Schutte vaêr dragen, uit te nodigen daarbij aanwezig te zijn. Het zijn een tachtig jarige dame uit Amsterdam-Zuid en twee bejaarde heren uit Rotterdam en Aerdenhout, allen kleinkinderen. Willem Jan Schuttevaêr werd gebo ren in 1798 en groeide derhalve op te midden van de troebelen der Bataafse Republiek, hét Koninkrijk Holland, de Franse overheersing, de Stichting van het Koninkrijk der Nederlanden en al wat daarmee samenhing. Als zoon van een schipper stapte hij op 14-jarige leeftijd aan boord van een tjalk en bleef sedertdien de binnenwateren be varen tot hij 39 was geworden. Toen vestigde hij zich ais koopman aan de wal in zijn geboortestad, waar hij een gezien man was en gemeenteraadslid werd. Met belangstelling bleef hij ech ter het wel en wee der schippers vol gen; de schippers bleven hem als een der hunnen beschouwen; terecht. Het was dan ook in het geheel niet vreemd, dat hij in 1849, twaalf jaar nadat hij zijn schip voorgoed aan de loswal had gemeerd, het initiatief nam tot oprich ting van een vereniging van schippers 83. De zeerovers staan aan dek van de „Salmiak" en eisen dat de be manning zich over zal geven. „Nooit", is het antwoord van de kapitein en dan wendt hij zich woedend tot Pim. „Zo laat nu eens zien, dat je ook nog wat anders kan dan pannekoeken eten. Je bent toch zo sterk!" De arme Pim staat te beven op lijn benen. Nu verwacht de kapitein van hem, dat hij de zeerovers zal verslaan. Maar hoe in hemelsnaam? „Ja, nu sta je met je mond vol tanden", briest de kapitein. „Eten ja, dat kan je. Vier- rtP WOENSDAG 15 EN DONDERDAG 16 JUNI a-s. zal In de Buitensociëteit 0 te zsft stl waar honderd jaar geleden de vereniging „Eendracht maakt macht" gesticht werd, haar eeuwfeest worden gevierd. Nooit van ge hoord" Geen wonder, want reeds in 1863 besloten de leden dit mag hier wel eens met nadruk als een unicum vermeld worden die naam af te schaffen om de vereniging voortaan te noemen naar...... de oprichter en voorzitter Willem Jan Schuttevaêr. Een beter en sympathieker middel om de verdiensten van deze geboren, getogen en gezeten Zwollenaar te eren ware moeilik te vinden geweest. i uit Zwolle, Hasselt, Zwartsluis, De' Schippersvereniging neraenKlidemsvaart, Meppel en Hogeveen. Twee redenen. £TR WAREN twee aanleidingen: belde al even merkwaardig. De eerste was de oprichting in dezelfde stad van de Vereniging tot Bevordering der Pro vinciale Welvaart, die het voornemen koesterde haar landontginningsplannen ongevraagd te doen financieren door de schippers door middel van tolhef fing op het Zwarte Water. De tweede was de aankondiging van regerings wege om Schokland te doen ontrui' men en aan de golven prijs te geven. Verzetten de schippers zich ln 't eer ste geval om louter geldelijke reden, in het tweede geval betoogden zij (met succes), dat Schokland, al dan niet be woond, behouden moest blijven als een beschermend „oppertje" tegen Zuid westerstormen. Er kwamen van lieverlee meer vraag stukken te behandelen; het archief van de thans Koninklijke Vereniging „Schuttevaêr", die nu 45 afdelingen en 3000 leden telt, vermeldt er honderden. Zij hielden de band sterk en gaf het voortbestaan reden. De oprichter bleef voorzitter tot 1887 en was daarna se' crearis tot zijn dood in 1881. Zijn op' volger was de Fries U. O. de Jong uit Bolsward, die tot 1891 aan de helm' stok bleef. Toén verscheen de markan te Drent mr. Harm Smoenge, die 44 jaar lang de vereniging leidde. Toen de dood hem riep in 1935 nam de Rot terdammer mr. W. C. van Dam de voorzittershamer over. De jublierende vereniging gaat derhalve met zijn nieu' we voorzitter de tweede eeuw in. {-JET SPREEKT VANZELF, dat „Schuttevaêr" onder de 13.000 bin nenschippers, die Nederland telt, een belangrijk steunpunt is. En dat was en is nog nodig, want nimmer tevoren heeft dit aloude bedrijf zulk een snelle en ingrijpende evolutie doorgemaakt als juist in de laatste eeuw. Eerst ver' schenen de spoorwegen, toen de rader boten, vervolgens kwam de ijzeren scheepshuid in zwang en tegelijk daar mee het hypotheekwezen met als ge' volg een teveel aan tonnage. Vervol gens verscheen de scheepsmotor, die de vervoerscapaciteit van de binnen' sloot zonder aanwas (maar door ver snelling) verdrievoudigde. En daarna meldde zich dan nog de vrachtauto. Deze opeenvolging van ingrijpende ge beurtenissen het zou te ver voeren er van geval tot geval op in te gaan hebben enige schippers in het Rak van-Ongemak gebracht en dan was het „Schuttevaêr", die een lijntje over gooide en de boel wist te redden. De vereniging is duizenden tot nut ge weest en zij kan dat zeker nog een eeuw lang blijven, want wat er verder nog moge gebeuren, in Nederland zal de binnenvaart niet verdwijnen en zal dat stoere ras van schippers niet uit sterven. dubbele porties wou meneer hebben. E nzorg nu dbn maar eens, dat je vierdubbele klappen kunt uitdelen". „Hoera, Pim zal ons helpen", roepen de matrozen opgelucht, nu ze er aan denken, hoe sterk Pim wel is. „Nu Pim, we zullen het maar aan je over laten," zegt de kok en geeft Pim een vriendschappelijk klopje op de schou der. „Excuseer me, ik heb nog wat werk te doen". En voor Pim weet wat er gebeurt, staat hij alleen in de kombuis. 116 IN DE DOOR TJEERD ADEMA „Een week geleden, mijnheer", zei Bastiaan, „stonden er twee heren op de stoep. Ze vroegen of u thuis was". „En heb je ze kunnen overtuigen, dat ik sinds mijn vertrek naar het ziekenhuis niet meer thuis geweest was, Bastiaan?" vroeg Steensma be langstellend. „Ik geloof het wel, mijnheer", zei Bastiaan. „De volgende dag kwam er een man met een pet op van de water leiding. Hij moest in alle kamers zijn cm de buizen en kranen na te kijken Ik heb hem even bezig gezien, maar hij keek meer in de kasten en onder de bedden dan naar de kranen. Ik heb er toen aan getwijfeld, of het werke lijk iemand van de waterleiding ge weest is". Steensma glimlachte. „Het zal wel een gecamoufleerde brigadier van de recherche zijn geweest", zei hij. „Heb je niets meer van onze achtervolgers gemerkt, Bastiaan?" „Niets, mijnheer", zei Bastiaan. „Sinds uw vertrek heb' ik de indruk, dat het huis niet meer geschaduwd wordt. De mannen van meneer Don ker zijn nog enkele nachten in dienst geweest, maar ik heb ze toen maar af gezegd". „Dat is best", zei Steensma. „Ik geloof wel, Bastiaan, dat ons van die zijde geen gevaar meer zal dreigen. Tenminste jou niet. Wat mij be treft. „Wilt u, dat ik die mannen weer zal opbellen, mijnheer?" vroeg Bas tiaan bezorgd. „Doe geen moeite, beste kerel" zei Steensma, „degene, die het op mij voorzien heeft is een vrouw en wat /ie zich in het hoofd haalt kunnen geen tien nachtwakers er uit boKsen „Wilt u misschien van het huis ge bruik maken, mijnheer?" vroeg Bas tiaan. „Dank je, Bastiaan", zei Steensma. „Als je weet, dat ik een ontvluchte moordenaar ben en dat de politie mij voortdurend op de hielen zit, zul je wel begrijpen, dat mijn eigen huis, of in elk geval de woning, welke men denkt dat de mijne is, de laatste plaats is, waar. ik mij met succes kan verstoppen. Ik hoop binnen afzien bare tijd weer een man te zijn, die in alle eer en deugd door de residen tie kan wandelen. Als het zover is, Bastiaan, moet je eens een avondje bij me komen. We zullen dan nog eens als ouwe krijgsmakkers onze herinneringen ophalen". „Graag, meneer", zei Bastiaan glim lachend. Steensma stond op en Bastiaan ge leidde hem hoffelijk naar de voor deur. De bediende in de zwarte livrei was zo vriendelijk een paar passen terzijde te gaan, toen zij hem in de corridor passeerden en van achter de half opende deur van een vertrekje volgden 'n paar vrouwenogen nieuws gierig de zonderlinge bezoeker. Betsie, de keukenmeid van Huize „Zonnehof', slaagde er niet in van Bastiaan te vernemen of de knappe jongeman in de gelapte overall, die hy zo hoffelijk had uitgelaten, nu werkelijk een doodgewone chauffeur dan wel een verklede baroi was ge weest. ASTRID Enkele dagen gingen zondtr emo tionele gebeurtenissen voorbij Hij trok er zo nu en dan met zijn gastheer op uit om enkele trachten winteraardappelen naar Haailem te brengen en amuseerde zich de rest van de tijd binnenshuis met het ma ken van enige machinetekeiingen, welke als voorbeeld voor de cursist Van Ginkel moesten dienen, beievens het lezen van enkele boeken, dia zijn hospita voor hem uit de Openbare Leeszaal had gehaald. Hij maakte een ..levensgrote" vlie ger voor het vijfjarig zoontje van zijn buurman, die dat wil ze/gen het zoontje zo nu en dan ovei de tuinschutting klom op hoop van ze gen, dat mevrouw Van Ginkel sog een vergeten koekje ln u a tromrrel- tje zou ontdekken en hij verwierf diens onvoorwaardelijke vriendschap toen hij bereid bleek een financieel offer te brengen voor vijftig meter vliegertouw, dat netjes om een plank je was gewonden. De kleine Albert had niets liever gedaan dan met zijn grote, vrijgevige vriend naar het naastbij gelegen wei land trekken om het kunstproduct zo spoedig mogelijk op vliegkracht en betrouwbaarheid te toetsen, maar Steensma maakte er zich met een grapje van af met de gedachte, dat er teveel van zijn vrijheid afhing om no deloos risico's te lopen. Wanneer hij in de ruime cabine met zijn gastheer van lange tochten terugkeerde en de chauffeur er alles op zette om tegen etenstijd bij moe der de vrouw te kunnen zijn, kwam de kleine Albert de auto vaak een kwartier ver tegemoet. Hij herkende van verre niet alleen de omtrek en de kleuren van de wagen, maar hoor de ook aan het geluid van de motor, dat zijn vrienden in aantocht waren. Als hij de wagen naderen zag, stel de hij zich midden op de rijweg op, stak als een geroutineerde verkeers agent zijn handje als stopteken naar boven en was een en al spraakzaam heid en verrukking als de wagen stopte en Steensma hem in de cabine tilde, waar hij, tussen zijn twee „dikke" vrienden, in een voor ham duizelingwekkend tempo naar de gf" rage werd gereden en daarna aan oe hand van „Oom" Smit huiswaarts toog om, via de tuinschutting, weer te worden afgeleverd aan zijn moe der, die altijd blij was, als zij de jeugdige avonturier weer heelhuids onder haar bereik had. Hoewel zijn huisgenoten hem nim mer naar zijn particuliere omstandig heden vroegen, was het begrijpelijk, dat. zij 's avonds op hun eigen kamer veel over hem spraken. Naarmate de dagen verstreken en hij niet naar Den Haag terugkeerde, was het verhaal van de neven en de onbetrouwbare financiële onderne ming in een steeds onwaarschijnlijker licht gekomen. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4