■Bil Wereld detiiltoiSieïllll Avondkleding gewenst Zomerse pakjes voor kleuters d1t patroontje voor jongens Pin Up: thuis zelf permanenten Plastronneije avontuur Residentie Een half jaar fraaie krullen Probeer dat eens, Mevrouw! Recepten van Kers, de radio-kookleraar Onze gesprekken Geslaagd danfe zij RESA HILVERSUM „Adam kijkt naar Eva, die voor de spiegel het effect keurt van haar nieuwste uitgaansjapon met één blote schouder, over de andere een Griekse stola van dunne doorschijnende voile". Want: „Avondkledij gewenst, heeft er op de uitnodiging gestaan". U raadt in geen tienen waar dit mo derne paradijsverhaal zich afspeelt. O, nee: niet in Cannes, vlak voor een chique avondpartij. Niet in New York, als inleiding van een cocktail-party in het Waldorf-Astoria hotel. Zelfs niet in Scheveningen, een half uur voor het eerste gala-concert. U kunt het ge loven of niet, maar dit zijn de aan vangsregels van een luchtig kranten artikeltje over Surabaja. In den jare negentienhonderd negen en veer tig. Vier jaar nadat de eerste atoom bom op Hiroshima viel door welke schok de poorten van'alle gevangen kampen in de gehele archipel open sprongen, en duizenden vermagerde, slecht geklede vrouwen en kinderen met een schamel koffertje in de on wezenlijke vrijheid stonden. Het leven begint gelukkig weer een tikje normaal te worden. Bij ons, en daar ginds langs de evenaar. Nu ja, helemaal rozegeur en maneschijn is het nog niet. Dat kun je ook kwalijk ver wachten. Zo verschijnt er met pijnlijke regel maat zo'n omlijnd lijstje met namen in de krant. De regering maakt tot leedwezen bekendDat betekent tel kens opnieuw gesloten gordijnen in een of ander huis, ergens in Nederland. En in duizenden andere huizen nerveuze discussies. Jan schreef in zijn laatste brief nog, dat het bii hem in de buurt allesbe halve rustig was de laatste tijd. Nu ja, niets om je direct ongerust over te maken. Moeder moest zich dat vooral niet te erg voorstellen. Maar tijdens een van de laatste patrouillesMoe der zit sindsdien het hart permanent in. de keel. Gelukkig dat die jongens daar tenmin ste nog tussen hun eigen landslui zit ten. Die moeten toch wel erg met die soldaten op en neer gaan. Reken maar hoe'je zelf zou zijn als je daar zat. Avondkledij gewenst. In Surabaja zit Eva voor haar toiletspiegel en poedert, voor zover mogelijk, haar blote rug. Achter zijn schrijftafel, midden in zijn werk, is een man in uniform door een hartkramp overvallen. Hij had geen tijd voor gewenste avondkledij, voor dansen op Zaterdagavond met Eva's in de nieuwste creaties van Dior. Hij werkte, in een moordend klimaat, van 's morgens zeven tot 's avonds twaalf, en gunde zich nauwelijks een half uur om te eten. Zoiets doet niemand ongestraft: „Hij is op 't veld van eer in 't harre nas gestorven" en de jonge tengere vrouw, die uit Nederland, waar zij mee voor „zijn jongens" in de weer was, overhaast naar Batavia moest terug vliegen, kwam juist op tijd voor zijn begrafenis. Wij hebben de krant met haar por tret er nogeens voor opgezocht. Hoe veel brieven zou zij geschreven, hoe veel radio-praatjes gehouden, aan hoeveel bedden gezeten hebben? In dat luchtige zomerjurkje van de foto zo'n gewoon dingetje, zonder trala la van blote schouders en Griekse sto la's. En achter haar trekken in onze ge dachten al die duizenden andere vrou- wen voorbij, wier naam nooit in de krant komt. De Rode Kruis-zustertjes ergens in de rimbu, die werkdagen maken waar een grote kerel voor bedanken zou. Die van de morgen tot de avond al maar verbinden en nog eens verbin den, en medicijnen uitreiken, en bij operaties assisteren en onnoemelijke weerzinwekkende vuiligheid de wereld uithelpen. Met geen andere garderobe dan een uniform en een confectie-jurk voor een vrije dag. Die domineesvrouw ergens midden tussen de Papoea's, in de groene wil dernis van Nieuw-Guinea. De plan tersvrouwen op de afgelegen onder nemingen, die 's avonds de matrassen in één kamer leggen voor de kinde ren en zelf wakker blijven omdat je nooit kunt weten. De mannen hebben maar weer eens de wacht betrokken want de naastbijzijnde militaire post ligt angstig ver weg, en er is een te lefoontje doorgekomen dat 't wel eens uitkijken kon worden. Maar in Surabaja wordt gedanst en vooral: Avondkledij gewenst. Och, wij kunnen de zon best in het water zien schijnen. Wij gunnen iedereen een avondjapon, desnoods met twéé blote schouders, vooral in die hitte. Doch de krant moest ons zulke luchtige stukjes toch liever besparen. Niet al leen, omdat we dan dadelijk moeten denken dan al die millioenen inheem sen die ternauwernood een vod heb ben om zich te bedekken. Maar ook, omdat we ons meer van die kortzich tigheden herinneren. Danste het Con gres in Wenen ook niet luchthartig erop los, terwijl Napoleon van Elba ontsnapte? En kwam de Prins van Oranje niet spoorslags naar Quatre- Bras gereden met bloemen op de uni form en dansschoenen in de stijgbeu gels? SASKIA van 3 a 4 jaar is zeer ge schikt voor het in verschil lende richtingen verwerken van een streep of ruitje en voor tweeërlei stof. Maakt u het pakje geheel van hetzelf de materiaal, dan heeft u pl.m. 1.50 m van 80 cm. breed nodig. U begint met de patroon tjes van de voorbaan en het schouderpas los te knippen van voor- en rugpand. Na het verbinden van de voor baantjes met de vOorzijpand- jes vouwt u het beleg naar binnen en stikt het door. Links op de middenvoorlijn knoopsgaten aanbrengen. Het schouderpas knippen we van dubbele stof, waartussen we de inge- gevoerde linker voorkant een even- rimpelde bovenkanten van voor- en eens gevoerde knoopsgatenreep volgens rugpand zetten. In de taille wordt een reep stof ondergestikt voor het beter vastzetten van de knopen. De mouw wordt van onderen met een opslag je van 2 Y, cm. breed afgewerkt en naad op naad vallend ingezet. De halsrand naaien we tussen de dubbele stof van de kraag. De broek voorziet u van on zichtbare voorsluiting door onder de de ingetekende vorm (stippellijn) te stikken, en rechts een knopenreep van dezelfde vorm aan te zetten. De voe- ringzak, die bij de opening met stof bekleed is, wordt ingenaaid, waarna we de zijnaden boven en onder de zakopening sluiten. Dan de beennaden en de middennaad tot de sluiting dicht- stikken en de bovenrand, die aan de '3a 4 JAAR. O 6 /3. 2i. Zt> SLA-SOEP Een flinke krop sla, 1 liter water, 50 gr. gehakt, 3 a 4 bouillonblokjes, 2 gare koude aardappelen, y, liter melk, 1 eidooier, iets fijne nootmus- caat, 35 gr. boter, 75 gr. bloem, zout en peper gehakte peterselie en klein stukje prei. Snijd de sla aan zeer fijne stuk-, jes (ook de stronkjes) hak de prei zeer fijn. kook de groenten in het water, onder toevoeging van het ge hakt, aan kleine balletjes, gaar, giet het groentenvocht er af en houd dit even apart. Maak de aardappel tot kruim en bereid hiervan met de bloem en de melk een klontvrij papje, voeg hier het groentenvocht bij en breng dit aan de kook, vervolgens enkele ogenblikken zachtjes laten door koken. Voeg er de gare groenten met de balletjes gehakt aan toe. Breng de soep op smaak met de opgeloste bouillonblokjes, wat zout, peper en fijne nootmuscaat. Roer er kort voor het opdienen het geklopte ei dooier, de boter en wat gehakte pe terselie door. Dien de soep vooral goed warm op. SCHOTSE HOOGLANDER (Vleesschotel Vijfhonderd gram gemalen bief stuk, ook te gebruiken paarden- biefstuk, zeer smakelijk en voorde lig, zout, peper, iets fijne nootmus caat, 1 stukje gare biet, y2 kleine dunne prei. circa 5 kleine wortel tjes, gehakte peterselie, 2 kleine augurken (zuur), 1 hard gekookt ei, 2 eetlepels slasaus, 1 mespunt paprika, 40 gr. vet 40 gr. boter, 1 eetlepel bloem, Zi liter water, 1 komkommer, 2 kroppen, sla en wat sla-saus om aan te maken. Breng de gemalen biefstuk met zout, peper en fijne nootmuscaat op smaak en maak van dit mengsel 5 ronde biefstukjes. Snijd de prei aan fijne reepjes en de wortel aan dun ne plakjes, kook deze groenten in het water (recept) gaar, laat de groenten op een vergiet uitlekken, vang het groentenvocht op. Hak de biet, de augurk, het harde ei en de peterselie fijn, bak de bief stuk vlug in 't vet mooi bruin van kleur, neem de biefstuk er uit en houd ze even warm. Voeg bij het bakvet de boter en de bloem en laat dit even licht bruin kleuren, voeg er de paprika, de sla-saus en het groentenvocht bij en laat even zachtjes doorkoken. Snijd de sla aan smalle reepjes, maak de sla op smaak met sla-saus en bedek hier mede een schotel. Leg de gebakken biefstuk op enige afstand van elkaar op de sla, schil de komkommer, maak ze aan met sla-saus en leg nu een krans van komkommer rond om de bief stuk. Roer de gare groenten en het haksel van. biet, augurk en ei door elkaar, leg op elk biefstukje wat van dit mengsel en giet er een wei nig van de saus over. Bestrooi het geheel met gehakte peterselie, geef de rest van de saus er afzonderlijk met verse aardappelen bij. VERSE JONGE WORTELTJES GLACéE'S Twee grote of drie kleine bossen worteltjes, 50 gr. boter, liter wa ter, iets zout, wat suiker, flink wat peterselie, wat aardappelmeel of maizena. Krab de worteltjes en kook deze in het water (recept) met iets zout en suiker gaar. Werp de worteltjes op een vergiet en laat ze flink uit lekken, vang het groentenvocht op en breng dit terug in een pan, voeg er de boter bij. Hak de flink voch tige peterselie goed fijn, knijp de gehakte peterselie in een punt van een doek goed droog uit. roer het groene peterselievocht bij het wor teltjes kookvocht. Breng dit aan de kook en bind het een weinig met wat aardappelmeel of maizena tot een niet al te dik sausje. Schud nu door dit sausje (ie gare worteltjes, doe de groenten op een schotel en strooi er de peterselie over. Geef er varkensvlees en verse aardappelen bij. achterzijde door bijschuinertjes van 1 ly, cm. is ingenomen, met een reep stof afwerken en van rechtstan dige knoopsgaten voorzien. Maken we het broekje van zwaardere stof, dan werken we de bovenrand aan de bin nenzijde af met een voeringreep over een linnen inlegsel. Bij een gelegenheidspakje is het wel aardig om het blousje met geplisseer- de strookjes te garneren, die bij het in elkaar naaien gelijk meegestikt wor den. Het broekje wordt dan van het zelfde materiaal of van laken of flu weel in afstekende kleur gemaakt. (Door een mannelijke verslaggever) Als U het mij vraagt, zie ik liever een vrouw met vrolijke krullen in het haar dan een met slordige pieken over het voorhoofd, langs de oren en in de hals. Trouwens, de dames zelf zien er, wat de haardracht betreft, graag zo netjes mogelijk uit. Dat betekent, dat de heer des huizes bij tijd en wijle door zijn ega wordt aangeschoten met de vriendelijke, doch dringende smeekbede om tien a vijftien gulden en dat mevrouw dan ijlings voor een halve dag verdwijnt om bij haar kap per alle folteringen van een perma nent te doorstaan. Mohammed gaat tot nu toe naar de berg. Spoedig zal de berg tot Moham med komen, want Nederland staat voor iets nieuws op het gebied van de vrouwelijke haargolf: de home-perma nent: een eenvoudig middel voor de dames om zich zelf thuis degelijk en onberispelijk te permanenten. Deze methode zal ongetwijfeld opgang ma ken. Zoals de home-permanent in an dere landen, vooral Amerika, de vrou wenwereld veroverd heeft, zal de Pin- up Nederland veroveren. De tijd van de warme kap gaat tot het verleden behoren. Tijdens een in 1948 in Amerika ingesteld onderzoek verklaarde 77 pet. der dames, die een home-permanent gebruikten, dat zij dit product prefereerden, omdat het zo gemakkelijk is de permanent thuis te kunnen aanbrengen: 42 pet. schonk de voorkeur aan een home-permanent, omdat het voordeliger is en 28 pet. vond het resultaat beter dan met een gewone permanent. De huisvrouw kan zich met de Pin-up met een beetje handigheid geheel zelf helpen. Velen roepen echter de hulp van 'n vriendin in. Zo liet in 1948 71 pet. der Amerikaanse vrouwen zich door een vriendin of huisgenote helpen. De nieuwigheid is voor Nederland ongetwijfeld belangrijk. Er zijn in Ne derland ca. 2.285.000 huisvrouwen, van wie 67 pet. het haar permanent en er zijn ca. 700.000 werkende meisjes, van wie 75 pet. het haar permanent. In totaal zijn er dus 2.056.000 vrouwen in Nederland, die het haar permanen ten en zij doen dit met een frequen tie van gemiddeld 1,2 permanent per jaar, d.w.z., dat er gemiddeld per jaar ongeveer 2.500.000 permanenten in Ne derland worden aangebracht. Zeven en dertig pet. der huisvrou wen, die zich laten, permanenten be taalt niet meer dan 7.50; 74 pet. be taalt niet meer dan 10. De totale geldomzet van permanents in Neder land wordt op ongeveer 18 millioen gulden per jaar geschat. Het wordt de huisvrouwen nu ge makkelijker en goedkoper gemaakt. Zij hebben slechts een doos met in grediënten te kopen. voornamelijk enkele lotions en wat krulspelden en zij kunnen als zij het haar hebben in gewikkeld en de chemische stoffen hun werking doen electriciteit of warmte komt er niet bij te pas rus tig haar huiselijke bezigheden ver richten. Op een persdemonstratie heeft men ons de behandeling getoond. Het re sultaat was verrassend. De Pin-up is totaal ongevaarlijk; schade aan haar of hoofdhuid wordt niet toegebracht; de krullen houden minstens zo lang als een gewone permanent en zij kun nen tegen regen en zelfs tegen zee water! Wat wil men nog meer? Niet zo leuk voor de kappers, zal men zeggen. Doch deze hebben de wijste partij gekozen. De ontwikkeling van de techniek kunnen zij niet tegen houden. Daarom gaan zij het nieuwe product verkopen en voor het knippen en het maken van bijzondere kapsels behouden zij toch hun klr.nten. Ons Vrouwen wordt verweten, dat we „kletskousen" zijn en dat onze mond even snel werkt als ons hart. Die verwijten zijn natuurlijk afkonjstig van mannen! Nu is het onzin te beweren, dat mannen niet „babbelen en kletsen". Men hoeft hen maar eens in clubver band gade te slaan,of aan hun bit tertafel aan te zitten om te weten dat sexe-onderscheid geen rol speelt in het gebruik van het spreekorgaan. Maar het is wel opmerkelijk, hoe weinig zinvol wij vrouwen soms praten. Dit is een euvel, dat we ons kunnen afleren. Babbelen over koetjes en kalfjes, vertellen van allerdaagse huiselijke be slommeringen, praten over leveran ciers, buurvrouwen en kinderen mag soms reden hebben, bekoring heeft het zelden. Men moet maar eens opletten in een gezelschap, waar een waardevol gesprek wordt gevoerd, welk een sfeer er is. Hierin ligt een taak voor de gast vrouw, samen met de gastheer. Zij kun nen beiden het gesprek in een bepaalde richting leiden, door in ieder geval niet te beginnen over kleren, met mopjes en verhalen van de huishoudelijke om standigheden. Men bespreekt een film, een boek, een algemeen probleem ach, onderwerpen te over. En men wake tegen „gezwam". Men zal het zelf ondervinden: in deze kringen keert men graag weer. Er zijn van die be paalde huizen waar vrijwel altijd „in stuif" is. Dit is niet, omdat de koffie zo lekker is, of dat er zoveel schan daaltjes worden opgedist, neen, men wordt bewust of onbewust naar dit adres getrokken, omdat er altijd zo'n sfeer is, waaruit men steeds iets op steekt. Men hoeft heus geen geleerde te zijn om zinvol te kunnen praten; intelli gentie heeft niets met de schoolse vrij heid te maken. Zonder dat men talen heeft geleerd, zonder dat men talloze examens doorworstelde kan men in telligent zijn. De eenvoudigen van geest kunnen zelfs intelligenter zijn dan de meesten die gestudeerd hebben. Dit blijkt vaak uit samenkomsten van z.g. intellectuelen. Het gesprek daar staat soms op 'n laag niveau. Dat is gemak zucht van de mens. Het kost geen in spanning te roddelen, vieze taal uit te slaan, over eten en kleren te spreken. Maar het kost wel inspanning eens wat „hogers" te bespreken, van een mens ook zijn goede zijden te belichten en de waardigheid van elke mens te prijzen. Maar die inspanning wordt beloond, doordat men vrienden krijgt, die de gastvrouw waarderen. Natuurlijk, de boog hoeft niet altijd gespannen te staan, men mag wel eens afdalen tot de „lol", het pretentieloze amusement, het tijdverpozende kaarten, maar bij de beste gastheer of vrouw zijn dit uit zonderingen. Een goed gesprek krijgt men ook Hierbij een heel eenvoudig plastron netje, dat U met een gewoon rokje of met shorts voor het zonnebad kunt ge bruiken of met een lange rok op een zomeravondfeest. Het bestaat uit een brede gordel, waaraan twee gerimpel de bovenstukjes zijn gezet, die van on deren even over elkaar vallen en van boven door een lint, een koord of een snoer kralen opgehouden worden. Het is getekend voor een bovenwijd te van 96 cm, maar heeft U een ander» maat, maak dan de gordel iets wijder of nauwer. Het is een rechte lap, die door figuurnaadjes getailleerd wordt. Op de middenachterlijn zorgen drie knoopjes en knoopsgaten voor de slui ting. We maken langs de zijkanten van de bovenstukjes een smal zoompje en vouwen de bovenkant langs het stip pellijntje naar binnen, zodat we daar een schuifzoompje krijgen, dat inge- rimpeld wordt. We schuiven de bo venstukjes zo ver over elkaar, dat de middenvoorlijnen op elkaar vallen. Hierdoor halen we even een rijgdraad- je. Dan wordt de onderkant ingerim- peld tot aan het pijltje aan de gordel gezet, waarbij U desgewenst een ruche kunt meestikken. Voor strandgebruik kan het gordel- tje ook vervallen. Dan zetten we de bovenstukjes tussen een dubbelgevou wen band, die we op de rug strikken of van eeh knoopsluiting voorzien. niet door het bezigen van geleerde woorden of mode-uitdrukkingen: een goed gesprek is een eerlijk gesprek, van hart tot hart. Ach, er zou nog zo veel over dit onderwerp te zeggen zijn hoe prettig het is „tehuizen" te ont moeten waar de gastvrouw of -heer plotseling achter de piano gaat zitten en een stukje speelt, of een boek op slaat en een aardige passage voorleest, het foto-album pakt en van de reis vertelt, de jeugdherinneringen weer opdiept uit een zuinig bewaard dag boek. Neen, het leven is niet moeilijk, als men zich een beetje inspant en het spreken kan zo gezellig zijn, als het inderdaad zinvol is. We leren het niet in één dag we leren het alleen door ons te gaan beheersen en beheer sing is beschaving. Laten we het eens proberen! 117 IN DE DOOR TJEERD ADEMA Beiden twijfelden aan de waarheid zijner beweringen, maar zij waren hem te veel '"dank verschuldigd en reeds te veel aan hem gehecht om enig wantrouwen te laten blijken. Mevrouw Van Ginkel, die niet al leen met de voordelige verhuring van haar kamer, maar ook met de gemak kelijkheid van haar huurder ten zeer ste was ingenomen, had in haar ver beelding reeds een geheel andere oor zaak voor zijn vrijwillige afzondering gevonden. Zjj had bedacht, dat er natuurlijk een vrouw in het spel moest zijn, een mooie vrouw, die vanzelfsprekend tot aan haar rosige oortjes verliefd was op (ie jonge, knappe ingenieur, die haar om de een of andere onnaspeur lijke reden evenwel niet als huwelijks partner begeerde. Zij had hem het liefdevuur aan de schenen gelegd en om aan die helle pijnen want ook liefdevuur kan schroeiplekken geven te ontkomen, had hij besloten een tijdje spoorloos te verdwijnen en was daarom naar Leiden vertrokken in de verwachting, dat men hem daar in de straat van de witte rozen zeker niet zou zoeken en vinden. Mevrouw Van Ginkel had 's avonds in bed die theorie voor haar echtge noot ontwikkeld, die er onmiddellijk mee accoord ging, niet alleen, omdat hij dat alles veel logischer vond dan de geschiedenis van de onbetrouwba re neven, maag ook omdat hij dia dag meer dan driehonderd kilometer had gereden en 's morgens om vijf uur al van huis was gegaan, zodat hij nog juist de tijd had instemmend te knik ken voor hij van vermoeidheid in slaap was gevallen. De persoon van de ingenieur Smit kwam door dat alles in een veel ro mantischer daglicht, maar de chauf feursvrouw was niet iemand, die het lief en leed yan haar huurders met haar nieuwsgierige buurvrouwen be handelde en ir. Smit kwam voorals nog van haar fantastische overpein zingen totaal niets te weten. Hij leefde in vrede en vriendschap met deze eenvoudige, hartelijke men sen, deelde hun maaltijden, hielp de heer des huizes over de moeilijkhe den van diens schriftelijke cursus heen en verheugde zich met vader en moeder Van Ginkel over de won derbaarlijke vooruitgang van hun dopg^af***, met een br»- (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus Middenstandsdiploma, Algemene Ont wikkeling, Engels. vet van volkomen toekomstige beter schap uit het sanatorium zou worden ontslagen. Drie dagen nadat hy de jonker be zocht had, besloot Steensma zijn be lofte in te lossen, dat hij de familie van het gestorven meisje haar laat ste groeten zou overbrengen. Hij bedacht, dat hij dit eigenlijk al veel eerder had moeten doen en wist tegelijkertijd, waarom er tot dusver nog niets van was gekomen. Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 7