Berlijnse treinen op dood spoor Ernstig treinongeluk bij Meppel Verschuivingen in het kabinet Wysjinski raadpleegde Moskou Republikeinse klachten jegens Nederland VSKNIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Officieel bezoek van Koninklijk Paar aan Haarlem en Velsen Woensdag 15 Juni 1949 74e Jaargang No. 10606 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Spoorweglieden zetten de staking voort Russische waarborgen onvoldoende geacht Westduitse parlement wordt 14 Augustus gekozen Auto in de Singel te Amsterdam Minister v. Maarseveen naar Indonesië Dakota van Prins Bernhard wordt omgebouwd Weerbericht Gemeenschappelijk plan voor Duitsland En deed inspiratie op in het bos Bulgaarse communisten breken met Kostof Op 19 en 20 Juli a.s. Stakingen in Frankrijk Opsporing van vrouw uit Bergen verzocht Eén dode bij botsing te Hoofddorp Datum van bestuursoverdrachi spoedig bekend Koning Leopold vóór de ver kiezingen naar Belgie? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Beider Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TAtuEVEN: Advertenties: 16 ct per mm familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties „Juttertjes' tot 15 woor den f 1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— ">jj vooruitbe taling. plus incassokosten J Aiwyvicj, nctjxt meegedeeld aat ae Met overgrote meerderheid hebben '^r'e westelijke commandanten te Ber de Westberlijnse spoorwegmannen bjj ]jn hedenochtend zullen vergaderen ter stemming besloten hun staking, die bespreking van de toestand. Ik geloof reeds 25 dagen geduurd heeft en het da* er verder niets aan moeten doen J.in J 1A-A eil dé) T?n«<5Pn lniM nirtcm authenticiteit van de garantie tegen represailles had vernietigd. De Amerikaanse commandant, gene raal Howley, heeft meegedeeld dat de treinverkeer in de stad heeft lamge legd, voort te zetten. De einduitslagen van alle 12 stem- mjc van ane 16 stem- ncuucu ue uiuKKaae districten tonen aan, dat 2085 stakers eenvou<ïig niet opgeheven en dit is aon Vlof .ilïfilleCll maar P(tn nimtltxra Tli+Tr1i-<r»V»4 II». weer aan het werk willen, terwijl 12.626 mannen de staking willen voort zetten. Volgens officieuze schatting bracht 90 procent van de stakers hun stem uit. De voorzitter van het stakende vakverbond, Heinz Bracht, verklaar de, dat de staking zal worden voort gezet omdat de Russische waarborgen onvoldoende zijn. „Wij kunnen niet van de stakers verwachten, dat zij bet werk zullen hervatten, zolang zij voor hun veiligheid vrezen. Het voortduren van de staking be tekent, dat de meer dan 30 goederen treinen voor Berlijn, die thans in de Sowjetzone worden opgehouden, daar zullen blijven en dat Berlijn afhanke lijk blijft van wat per luchtbrug, vrachtwagen en schip kan worden' aangevoerd. De Britse commandant te Berlijn, gen.-maj. Bournes, heeft de Sowjet- autoriteiten er van beschuldigd, dat zij „om politieke redenen" de spoorwegsta king wensen te verlengen. Bournes zei- de, dat de verklaringen van de onder Sowjet-toezicht staande radio en pers het vertrouwen van de stakers in de Hedenmorgen vroeg hebben de elf Westduitse premiers de nieuwe kieswet voor West-Duitsland definitief afgekon digd en 14 Augustus vastgesteld als da tum voor de verkiezing van het eerste federale parlement. In een preambule bij de wet verkla ren de eerste ministers, dat zij de wet afkondigen op grond van de instructies, welke zij van de militaire gouverneurs ontvingen. Het doel van deze verkla ring is, duidelijk te doen uitkomen, dat de ministers-presidenten, toen zij ze kere wijzigingen aanbrachten in de door de constituerende vergadering aangenomen wet, niet op eigen verant woording, doch namens de geallieerden handelden. EERSTE TESTMATCH ENGELAND Nw. ZEELAND ONBESLIST. De eerste testmatch tussen Engeland en Nw. Zeeland eindigde in een draw. De eindscore was: Engeland 372 en 267 voor 4 gesloten. N. Zeeland 341 en 195 voor 2. en de Russen hun eigen problemen moeten laten oplossen", aldus de gene raal. „De Russen hebben de blokkade alleen maar een nieuwe uitvlucht. Ik verwacht nooit dat de Russen hun be loften langer houden dan hun past". Gistermiddag is een auto bij het Ko ningsplein voor de R. K. Kerk te Am sterdam in het Singel gereden. De 24- jarige secretaresse Hile Velthuis uit Haarlem, en de 30-jarige Amsterdamse vertegenwoordiger J. B. Buhrs, die met zijn wagen langs reed, zagen de auto alleen nog met de achterwielen boven water steken en doken onmiddellijk het Singel in. Na verbrijzeling van een der portierruiten mocht het gelukken het hoofd van de inzittende de 42-jarige C. J. Wolf uit Oegstgeest te grijpen en het lichaam naar buiten te brengen. Kunstmatige ademhaling mocht echter «niet meer baten. Diesel ramde steenwagen Gistermorgen heeft de uit het noor den komende Diesel-electrische trein op de onbewaakte overweg over de Lankhorsterweg, even voorbij het sta tion Meppel, een met stenen geladen vrachtauto aangereden. De chauffeur van deze vrachtauto, L. uit Zwolle, had gewacht voor een stoomtrein, maar heeft, toen hij na het passeren van deze trein de overweg over wilde, de Diesel blijkbaar niet ge zien. De vrachtauto werd in het midden getroffen, L. werd uit de cabine ge slingerd maar schijnt geen letsel te hebben opgelopen. Ernstiger waren de inzittenden van de bestuurder van de Dieseltrein er aan toe. Met behulp van Dezer dagen is, al dus deelt de R.V.D. in een officieel com muniqué mede, de benoeming te ver wachten van de mi nister van Binnen landse Zaken en minister van Over zeese Gebiedsdelen a.i„ mr. J. H. van Maarseveen, tot mi nister van Overzee se Gebiedsdelen. H.M. de Konin- Min. VAN SCHAIK gin zal de minister zonder portefeuille, mr. J. R- H. van Schaik tijdelijk het beheer opdragen van het departement van Binnenlandse Zaken. Het ligt in het voornemen van de minister van Overzeese Gebiedsdelen zeer spoedig naar Indonesië te vertrek ken, ten einde zich op verschillend ge bied een algemene indruk te kunnen vormen. In de Fokker-afdeling op Schiphol Wordt op het ogenblik gewerkt aan de Volledige revisie en interieurombouw van het Dakota-vliegtuig van Prins Bernhard. De rubbertanks zijn vervan gen door aluminium tanks. Er wordt tevens een nieuw verwarmingssysteem aangebracht. De cabine wordt ver deeld in drie ruimten, waarvan de voorste bestemd is voor de Koninklijke familie. Het ligt in de bedoeling, dat de Dakota binnen tien dagen weer kan vliegen. Verwachting, geldig tot heden avond: Overwegend droog met wisselende bewolking. Zwak e tot matige, en in de middag nu en dan vrij krachtige Noordelijke wind. Aanhoudend tamelijk koel weer. De minister zonder portefeuille de heer L. Götzen, zal tijdens de afwezig heid van minister Van Maarseveen als minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. optreden. (De reis van minister Van Maarse veen naar Indonesië zal de eerste reis van die minister naar de overzeese gebiedsdelen zijn. Red. ANP). DE SALARISSEN VAN DE LAAGSTBEZOLDIGDEN VAN RIJKSPERSONEEL. De Bond van Algemeen Rijksperso neel heeft een motie aangenomen, waarin de regering verzocht wordt, met de meeste spoed de salarissen van de laagstbezoldigden te brengen op het niveau van deze tijd. De Bond acht een verhoging van ten minste 20 pet. noodzakelijk. snijbranders moesten zij uit de geheel ingedrukte cabine bevrijd worden. De trein-bestuurder P. Stuut uit Utrecht werd zeer ernstig, de treinbestuurder M. J. A. Achtérberg uit Utrecht, die meereed om de weg te leren kennen, ernstig gewond. Eerstgenoemde is aan zijn verwondingen overleden. De Parijse pers meent over gegevens te beschikken, die steun geven aan de bij velen postgevatte mening, dat de drie westelijke ministers van buiten landse zaken Zondagavond op hun ge heime zitting Wysjinski een gemeen schappelijk plan voor Duitsland heb ben voorgelegd. Dit plan zou voorzien in middelen om de spanning te Berlijn te verminderen, in toekomstige vier- mogendhedenbesprekingen en geleide lijke hervatting van de handel tussen Oost en West in Duitsland. Wysjinski zou op deze zitting zijn eigen denkbeelden over de voorwaar den voor een handelsovereenkomst uit eengezet hebben. Aardbeiencampagne te Beverwijk begonnen Gisteren is te Beverwijk de aardbei encampagne begonnen. De beide plaat selijke veilingen hebben in de loop van de middag resp. 4600 en 1650 man den aardbeien verwerkt. De. prijzen varieerden van f 2 tot f 3.30 per mand. Deze laatste prijs werd betaald voor de vruchten van de éénjarige, geselec teerde Moulin Rouge planten, die er werkelijk prachtig uitzagen. Een uur nadat de geheime verga dering van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken was begonnen, verliet Wysjinski met zjjn delegatie het Paleis de Marble Rose en begaf zich naar de Sowjetambassade, om zich met Moskou in verbinding te stellen en nieuwe instructies te vra gen. In gezaghebbende Britse kringen verklaarde men, dat Wysjinski ge antwoord had op de nieuwe voorstel len voor Berlijn en de handel tussen de'oostelijke en de westelijke zone. De zitting werd na een onderbreking van twee uur voortgezet. Op weg naar de Sowjetambassade liet Wysjinski zijn auto in het Bois de Boulogne stil houden om met een lid van zijn delegatie ernstig spre kend onder de schaduwrijke bomen heen en weer te wandelen. Volgens ooggetuigen gebruikten beiden toen iets op een café-terras in de nabij heid, waarna zij zich naar de Sowjet ambassade begaven. Waarnemers menen, dat de resul taten van de thans gehouden gehei me zitting beslissen zullen of de con ferentie eindigen zal zonder enige overeenstemming inzake Duitsland, of dat er een pact in beperkte zin zal worden gesloten voor de regeling van de toestand in Berlijn en de vergro ting van de handel tussen Oost-Duits- land en de westelijke zones. Conclusie in zaak-Kicken De procureur-generaal bij de Hoge Raad nam gisteren conclusie in de zaak tegen W. J. Kicken voormalige commandant van het „Oranje-Nassau- regiment", een illegale organisatie tij dens de bezetting. K. zou in de laatste maanden van de oorlog onverantwoor delijke overvallen en liquidaties heb ben uitgevoerd. Door het Gerechtshof is hij deswege tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld met de bepaling, dat hij ter beschikking van de rege ring werd gesteld. De procureur-fiscaal concludeerde op formele gronden tot vernietiging van het vonnis en verwij zing van de zaak. Op 28 Juni zal de raad arrest wijzen. Het ledental van de Katholieke Arbeidersbeweging kan op het ogen blik op 290.000 worden gesteld, aldus deelde de voorzitter van dit vérbond mee in de verbondsvergadering te Utrecht. Na Dimitrof belangrijkste man Het centrale comité van de Bulgaar se communistische party heeft heden medegedeeld, dat het de voormalige vice-premier Traicho Kostof uit de party heeft gezet. Het comité beval verder aan vóór het einde van dit jaar parlementsver kiezingen te doen houden. Kostof werd tot voor kort beschouwd als de belangrijkste Bulgaarse commu nist na Georgi Dimitrof. Begin April werd hij van zijn functies als vice- premier en voorzitter van het natio nale comité voor economische en fi nanciële kwesties ontheven, onder be schuldiging van „nationalistische af wijkingen". Meer dan duizend bij de verschil lende vakverenigingen aangesloten spoorwegarbeiders hebben het werk in de werkplaatsen van de Franse spoorwegen te Montigny-Lez-Metz neergelegd uit protest tegen het ont slag van 40 losse arbeiders. Op de vergadering, waarop het besluit tot staken werd genomen, hebben de spoorwegarbeiders eenparig een reso lutie goedgekeurd, waarbij verzocht wordt om wijziging in het beheer van de Franse spoorwegen. Twee van de drie vakverenigingen die voor heden een staking van ambtenaren hebben uitgeroepen, deel den mede, dat de staking zal door gaan ondanks de waarschuwing van de regering, dat oudere ambtenaren zouden worden geschorst als zij er aan deelnemen. Slapend gezin door vallend gesteente getroffen Gisternacht heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan bij de familie W. van Hagen aan de Utrechtseweg te Weesperkarspel. De heer Van H., die een zand- en grinthandel heeft, woont met zijn gezin tijdelijk in een oude schuur, in afwachting van een nieuwe woonark. Plotseling stortte een muur in, waar aan tegen de buitenzijde zand en grint was gestort. Aan de binnenzijde be vonden zich de slaapplaatsen van het gezin. Het driejarig dochtertje werd door t vallende gesteente op slag gedood en de heer Van H. zelf moest met een verbrijzeld been in het Diaconessen- huis te Naarden worden opgenomen. De Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft in de verga dering van de Provinciale Staten voor de behandeling der agenda de vol gende verklaring afgelegd „Alvorens onze werkzaamheden aan te vangen heb ik U een gewichtige en verheugende mededeling te doen. H.M. de Koningin heeft mij verwit tigd, dat zij voornemens is op 19 en 20 Juli a.s. vergezeld van Z.K.H. Prins Bernhard een officieel bezoek te brengen aan de hoofdstad van onze provincie en tevens aan de zo zwaar beproefde gemeente Velsen. H.M. heeft daarbij de wens te kennen ge geven de leden van de Provinciale Staten te ontmoeten. Het college van Gedeputeerde Staten stellen zich voor, dat aan deze wens gevolg zal gegafven kunnen worden op een avondreceptie, welke op de 19de Juli in de zalen gehouden zal worden en waarop ook een aantal andere autori teiten de gast van het provinciaal bestuur zullen zijn. Ik vertrouw uit uw aller naam te Koning Gustaaf van Zweden zal op 16 Juni zijn 92ste verjaardag vieren. Dit is de meest recente foto van de krasse Zweedse vorst en werd in het stadion te Stock holm genomen. Naast hem prinses Sibylla en op zijn schoot 't kroon- prinsje Carl Gustaaf. spreken, wanneer ik uiting geef aan de gevoelens van eerbied en dank baarheid, waarmede dit bericht ons vervuld heeft. Dat H.M. en Z.H.K. na de inhuldiging, die te Amsterdam plaats had, door een officieel bezoek aan de provinciale hoofdstad een blijk van hun belangstelling willen geven ten opzichte van deze provin cie als zodanig, stemt ons tot vreugde. Dat Velsen, hetwelk zo krachtig streeft naar het herstel van de zware wonden, die er geslagen werden, met een speciaal bezoek wordt bedacht» zal eveneens iedereen kunnen toe juichen. Zodra nadere bijzonderheden van het koninklijk bezoek zijn vast gesteld, zullen u nadere inlichtingen worden verstrekt", aldus Baron d« Vos van Steenwijk. De groepscommandant der Rijkspoli tie te Bergen (N.H.) verzoekt bekend te worden gemaakt met de verblijf plaats van Johanna Drost, geboren 19 Sept. 1891, echtgenote van Johan van der Mast en wonende te Bergen, Tuin dorp West 17. Deze vrouw lijdt aan geestelijke af wijkingen, tfzodat een ongeluk wordt gevreesd. Haar signalement luidt: mid delbare lengte, blond strak achterover gekamd haar met knoetje in de nek. Draagt bril met doublé montuur. Zij is strumalijdster en heeft een dikke keel. Zij is gekleed in blauwe rok en blouse, beige kousen, zwarte lage schoenen, wit ondergoed met daarover vermoedelijk een herenvest en een kha- ki-kleurige mantel. Zij is blootshoofd». Gisteravond omstreeks half acht zijn op de grote verkeersweg Amster dam-Den Haag nabij het viaduct van de Vijfhuizerweg een personenauto en een vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. Van de vier inzittenden van de personenauto werden één ge dood, twee zwaar geWond en één licht gewond. van de Republikeinse regering naar D Jok ja moet onvoorwaardelijk zijn. Dc souvereiniteit van de Republiek over Java. Sumatra, Madura en de omliggende eilanden moet overeen komstig het vermelde in de overeen komst van Linggadjati door Neder land erkend worden. De sultan van Djokjakarta heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat ongeveer 100 Re publikeinse autoriteiten en particu lieren met hun gezinnen door de Ne derlanders uit Magelang naar Djokja zijn uitgewezen. Het transport begon op 10 Juni en een gedeelte, waaronder Ir. Saksono, vice-minister van land bouw in het kabinet-Sjahrir, kwam 11 Juni in Djokja aan. Als reden voor een en ander werd van Nederlandse zijde opgegeven, dat zij door de Re publikeinse regering naar Djokja waren geroepen. Later bleek dat geen dergenen, die naar Djokja waren ge gaan, was opgeroepen. De voorzit ter van de Republikeinse delegatie is verzocht door bemiddeling van de UNCI een sterk protest aan te teke nen tegen de uitwijzing. Bij bevoegde Nederlandse zijde te Batavia was over het vorengaande niets bekend. In een te Djokja gehouden pe<rs- conferentie heeft de Sultan voorts verklaard, dat vermoedelijk deze week bekend zal worden, wanneer de overdracht van het bestuur zal ge schieden. Na de sultan verklaarde de voor zitter van de Masjumi, dr. Sukiman, dat het vliegveld vaii Longah in Atjeh de dag voor de aankomst van het Republikeinse gezelschap door Nederlandse troepen uit de lucht ge mitrailleerd en gebombardeerd werd. Van bevoegde militaire zijde te Ba tavia werd de juistheid van de laatste mededeling met de meeste nadruk ontkend. Verklaring Rep. noodregering De Republikeinse zender The Voice of Sumatra heeft Maandag in een uit zending melding gemaakt van een in middels uitgegeven verklaring van de Republikeinse noodregering ten aan zien van de verklaringen van Dr. van Royen en Moh. Rum. De noodregering zou op de volgende voorwaarden in stemmen met de gesloten overeen komst. Aan de strijdkrachten van de Repu bliek moet worden toegestaan de thans ingenomen posities te blijven bezetten. Het Nederlandse leger moet geleidelijk worden teruggetrokken uit de huidige positie». De terugkeer Hongarije wil onafhankelijk worden van het Westen Dobi, de Hongaarse premier, heeft in het nieuwe parlement verklaard, dat de regering tot een overeenkomst met de Roomskatholieke kerk wenst te ko men" in de geest van wederzijds be grip en verzoening". De Hongaarse handel met het bui tenland zal ingrijpend gereorganiseerd worden om het land geheel onafhan kelijk te maken van „kapitalistische economische crisis". De handel met de Sowjetunie zal toenemen en die met de westelijke landen overeenkomstig verminderen. Volgens het socialistische blad „Le Peuple" doet in koningsgezinde krin gen te Brussel het gerucht de ronde, dat zich even voor de verkiezingen een gebeurtenis zou voordoen, die een zeer gunstige invloed zou uitoefenen op de verkiezingsresultaten der Katholieke Volkspartij, hoewel het blad zich cfver de aard van deze ge beurtenis nog niet wenst uit te laten, herinnert men er aan, dat het volgens een uispraak van een leidende figuur der Katholieke Volkspartij van groot belang is, dat koning Leopold vóór de verkiezingen naar Belgie terug keert, teneinde ervoor te zorgen, dat de C.V.P. de absolute meerderheid be haalt". TWINTIG JAAR VOOR VERRADERS VAN DE „STTJKEf,GROEP" Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra venhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen W. S. van Dam, vishan delaar te 's-Gravenhage eö J. van Weezei eveneens uit 's-Gravenhage. Deze mannen werden er van ver dacht de Haagse „Stykelgroep", één der eerste Nederlandse verzetsorgani saties, aan de Duitsers te hebben uit geleverd. MIJN IN DE NETTEN De kotter IJmuiden 316 („Kralin gen") heeft by het binnenhalen der netten een mijn opgehaald. De kotter heeft de visserij gestaakt en is van morgen vroeg te IJmuiden aangeko men. De mijndemontagedienst te Hoek van Holland is gewaarschuwd. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak in het Zwitserse dorp Selva brand uit. Het vuur werd door de hevige wind dusdanig aangewakkerd, dat het hele dorpje binnen 20 minuten was afgebrand. Er vielen gelukkig geen mensenlevens te betreuren. Door deze brand zijn 100 personen dakloos ge worden. Ben overzicht van het verbrande dorp.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1