Tabak op 1 Juli van de bon Kort Bestek In Amsterdam flonkeren de diamanten Een millioen Franse ambtenaren in staking VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Verlies voor C.P.N., winst voor V.V.D. Haags burgemeester beschuldigd van deviezenovertreding Donderdag 16 Juni 1949 74e Jaargang No. 10607 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Het nieuws van de dag Van Consi tot Chesterfield Een voorstel van de Berlijnse stakers Verdrag met Oostenrijk spoedig gereed Geen accoord over de atoom-energie Amerikaanse lening aan Joegoslavië? In Venhuizen beslist het lot De gemeenteraads verkiezingen Zwitserse francs va ex-N.SB.-er gebruikt John Lewis maakt plan de campagne Weerbericht De Zwitserse ploeg voor de Olympische dag Kominform besprak sancties tegen Tito Twintig duizend Chinezen bij overstroming verdronken Ter waarde van millioenen Levenslang geëist tegen Haase BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties ...Juttertjes"' tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal t 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten PROF. v. d. BRINK ..dank der natie.. De minister van Economi sche Zaken deelt mede, dat hij in verband met 'n ruimere aanvoer van grondstoffen en een daarmede gepaard gaande uitbreiding van de productie mogelijkheden besloten heeft met ingang van 1 Juli a.s. de distributie van tabaksproducten op te heffen. Teneinde de opheffing van deze rantsoenering bevredigend te doen verlopen en een regelmatige voorziening na 1 Juli te verzekeren, is het noodzakelijk dat een ieder zich tot 1 Juli a.s. stipt aan de bestaande distributie-voorschriften houdt. De vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabrikaten wijst er met klem op, dat de distributie tot 1 Juli geheel op normale wijze zal verlopen. Daar de winkeliers alleen bevoorraad zullen worden op de toewijzingen, welke zij bij de inlevering van tabaksbonnen ontvangen, wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat het publiek tot genoemde datum alleen tegen inle vering van geldige bonnen tabak en sigaretten zal kunnen kopen. In Almelo was men gisteren al druk bezig met het zonder bon verkopen, maar dat is niet de bedoeling. „De cigaretten van de bon"! Een il lusie die eindelijk met ingang van 1 S&li a.s. werkelijkheid zal worden. Heel rokend Nederland heeft sedert de bevrijding halsreikend naar dit ogenblik uitgekeken. Velen zullen zich nog de voor-oor- logse jaren herinneren toen men, zon der de geringste omslag in iedere siga renwinkel zijn eigen „special" en „fa- vorite blend" kon krijgen, tegen een prijs, waarover men nu alleen nog maar het hoofd kan schudden van ver bazing. Maar al was het tegen wil en dank, ook aan de tabaksdistributie is men gewend geraakt. Op 17 Mei 1942 maak ten de rokers voor het eerst kennis met de tabaksbonnetjes waarop men toen de steeds slechter wordende ta baksartikelen kon krijgen. De drie soorten Consi's in gele, groene en ro de verpakking. Naast dit eenheids- merk deden, buiten de distributie om, de buk-shag, de blazertjes en de eigen teelt opgeld, om maar niet te spreken van het zuurbetaalde cigaretje, dat soms via een achterdeurtje nog wel te krijgen bleek. Tot in September 1944 het zuiden van het land door de be vrijding verlost werd van a^e soorten surrogaat en menigeen zich ietwat licht in het hoofd voelde worden bij het roken van de eerste Sweet Capo- ral, Chesterfield of Woodbine. In de noordelijke provincies werd toen in November 1944 het laatste ta baksrantsoen uitgereikt en moest" men de hongerwinter in met eigen teelt, gemalen cacaodoppen, gedroogde ker senbladen, „gezegend distelkruid", ge droogde boerenkool, surrogaatthee, of een „lege pijp" waarvan de tabaks lucht alleen nog zoete reminiscenties wist op te wekken aan beter rokerstij den. Tot de bevrijding ook voor het noor den kwam en men ook daar kennis maakte met de Engelsie en Amerikaan se specimen van de „toeback". Doch het distributiesysteem werd weer ter hand genomen. Rhodesia en andere Pax-producten overstroomden de markt. Zij konden weliswaar een vergelijking met de buitenlandse mer ken niet doorstaan, maar er viel een opgaande lijn te bespeuren, welke in vember 1947 onderbroken werd door hel vrijgeven van sigaren en op 1 Juli a.s. haar hoogtepunt zal bereiken wan neer de cigaretten weer vrij in de winkels te krijgen zullen zijn. De onafhankelijke vakvereniging U.G.O. (niet door communisten be heerst), heeft besloten het Westber- lijnse bestuur te verzoeken een nood dienst in West-Eerlijn in te stellen voor het verder helpen van de inter zonale treinen. Zij waren bereid voor de interzonale voorzieningstreinen te werken, indien zulks door de Westelijke autoriteiten geautoriseerd werd. Sinds de arbei ders, die in dienst staan van de Sow> jetrussische spoorwegen, in staking gingen, hebben geen treinen uit de Westelijke zones naar Berlijn gelopen. Ten gevolge van de staking staan 30 treinen in de Sowjetzone, die voor Berlijn waren bestemd De vier ministers van buitenlandse zaken hebben Woensdagavond gedu rende iets meer dan een uur op het Franse ministerie van buitenlandse za ken een besloten bijeenkomst gehou den. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat de ministers de afgelopen dagen hebben gesproken over „een Oostenrijks verdlag en een modus vi- vendi met betrekking tot de toestand in Duitsland". Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zei, dat de vergadering van heden „in prin cipe" de laatste zou. zijn. Uit gezaghebbende Franse ^ron wordt verklaard, dat het „zeker is, dat de blokkade van Berlijn niet op nieuw zal worden ingesteld en dat het contact tussen de vier ministers eën permanent karakter zal dragen. Het verdrag met Oostenrijk was zo ver ge vorderd, dat het in de naaste toekomst zou kunnen worden getekend. Belgisch minister werd uitgejouwd Kamiel Huysmans, de Belgische mi nister van Openbaar Onderwijs en een tegenstander van d% katholieken in de schoolstrijd, is tijdens een bezoek aan Namen lastig gevallen en uitge jouwd door een honderdtal studenten. Deze studenten van het college Notre-Dame de la Paux waren te we ten gekomen dat minister Hiiysmans in een hotel te Namen de lunch ge bruikte en wachtten hem op. De po litie moest tussenbeide komen om het de minister mogelijk te maken zijn wagen te bereiken. De werkcommissie voor de atoom energie, voortgekomen uit de commissie voor de atoomenergie der V.N. heeft met 8 stemmen vóór, 2 tegen (Sowjet- unie en Oekraïne) en 1 onthouding (Egypte) verklaard, dat zij niet in staat is om tot een overeenstemming te komen. De werkcommissie is van oor deel, dat het houden van verdere bij eenkomsten nutteloos is, totdat de grote mogendheden tot enige overeenstem ming zijn gekomen over de controle dei- atoomenergie. Dit besluit bezegelt prgctisch de reeds twee jaar heersende impasse in de be sprekingen over de atoomenergie tussen de Sow jetunie en het westen. Volgens „Le Monde" bestuderen Dean Acheson en andere vooraanstaan de Amerikanen te Parijs de voorwaar den onder welke aan Joegoslavië een lening zou kunnen worden verstrekt. Om reden van hoge diplomatie is het aannemelijk, dat Joegoslavië voldoen de in economisch opzicht gesteund zal worden. „Le Monde" maakte eveneens mel ding van de voorgestelde Engels-Joe- goslavische handelsovereenkomst voor een bedrag van 20.000.000 pond. De „C. A. Banck" weer 1 7 meter dichter bij zee Het Zweed^| vrachtschip de „C A Banck", dat sinds I Maart j.1. op het stiand bij Bloemendaal vastzit en dit wee"k-end reeds een eind in de gegra ven geul was opgeschoten, is gister morgen om zeven uur bij vlcred 17 meter verder opgetrokken. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Venhuizen werden op de Prot. Christelijke lijst in totaal 871 gel dige stemmen uitgebracht. Op de lijst van de K.V.P. werden.... eveneens 871 geldige stemmen uitgebracht. Beide partijen kregen 5 zetels in de raad toegewezen, doch de raad telt 11 zetels en aan gezien geen andere partij voor een zetel in aanmerking komt, zal om de elfde zetel tussen de K.V.P. en de Prot. Chr. geloot moeten worden. Er waren 15 stem men van onwaarde. In 1946 werden in totaal 1689 gel dige stemmen uitgebracht, waar- van 824 op de K.V.P. en 865 op een gemengd gecombineerde lijst. De K.V.P. kreeg toen 5 zetels en de andere lijst 6 zetels. Behalve in vele kleine gemeenten zijn gisteren in 23 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners gemeente raadsverkiezingen gehouden. Het aan zienlijke stemmenverlies van de com munisten zette zich voort. In vrijwel alle plaatsen verloor de C.P.N. stem men, hetgeen veelal verlies van zetels ten gevolge had. De P. v. d. A. en de K.V.P. konden zich handhaven. Ijjinst boekte de V.V.D., terwijl ook de pro testants-christelijke partijen met ge noegen op de eerste verkiezingsuit slagen terugzien. De zetelverdeling in de 23 gemeen ten is als volgt: KVP 183 (in 1946 180) PvdA 173 (172); CPN 38 (71); Prot. Chr. 125 (108)WD 50 (32); Overige partijen 16 (8). RAJK EN SZONYI UIT HONGAARSE ARBEIDERSPARTIJ GESTOTEN Laszlo Rajk, de voormalige Hongaarse minister van buitenlandse zaken, is uit de Hongaarse arbeiderspartij gestoten als een „spion en Trotskistisch agent van buitenlandse imperialistische mo gendheden". Om dezelfde reden werd uit de partij gezet dr. Tibor Szonyi, lid van het hoofdbestuur en de centrale controle commissie en kadersecretaris der arbei derspartij. De strafrechterlijke zijde van de deviezenzaak van de ontslagen Haagse burgemeester mr. W. A. J. Visser en diens eveneens ontslagen privé-secre- taris, drs. W. Bos, is belicht door de procureur-generaal te Den Haag, mr. J. Versteeg. Deze verklaarde, dat drs. B. gewe ten heeft, dat van het vermogen van een industrieel, Bonte uit Zeist, een verzwegen bestanddeel in Zwitserse francs bij de „Schweizerische Kredit- anstalt" te Zürich lag. Aangezien Bonte N.S.B.-er was, stond hij onder beheer, welk beheer in handen was gelegd van drs. B. De beheerder had geld in Nederland nodig. Hij gaf een cheque van 50.000 Zwitserse francs af op naam van mr. V. In Maart 1948 is dé familie V. met drs. B. naar Zürich gevlogen. De cheque werd Regering neemt maatregelen Ten eind in de toekomst te kunnen overschakelen naar een vredesorgani satie van de militaire rechterlijke macht zijn drie militaire arrondisse menten ingesteld en zullen drie krijgs raden fungeren, namelijk te 's-Graven- hage, Arnhem en Den Bosch. De Parijzenaars moesten het gisteren doen zonder postbestellingen, zonder radio-uitzendingen, behalve 'nieuwsbe richten en zonder luchtverkeer op het vliegveld Orly, omdat de ambtenaren in geheel Frankrijk gisteren voor 24 uur in staking zijn gegaan. De vakver bonden willen met deze staking kracht bijzetten aan hun eis tot volledige her ziening van de loonschalen voor amb tenaren vóór het einde van het jaar. Telefoon- en telegraafverbindingen werkten alleen voor de allernoodzake lijkste gevallen, doch het geautomati seerde net van Parijs werkte normaal. Ook de bus- en ondergrondse trein diensten functionneerden gewoon even als de gas-, electriciteits en watervoor ziening. Gemeentereinigers en vuil- ophalers verschenen echter niet op straat. Behalve voor het voeren van levendige besprekingen onder elkander. Tegen de staking, die zowel door de Christelijke als door de communistische vakverbonden wordt gesteund, heeft de regering verschillende maatregelen ge nomen. De stakers zullen geen salaris ontvangen, hoge ambtenaren en alle „onmisbare" personen in publieke dienst zullen, als zij aan de staking deelnemen, op half salaris worden ge steld, vakverenigingsvergaderingen in regeringsgebouwen zijn verboden en geen posters mogen worden uitgezet. Stakingen in Italië De spanning in Italië is toegenomen doordat 2 millioen arbeiders 24 uur in staking zijn gegaan en de onder com munistische leiding staande algemene arbeidersbond, die 6 millioen leden heet te tellen, met een algemene sta king heeft gedreigd. geïnd en nadien werd een deel ervan in Nederlandse munt en dollars om gezet. Mr. V. behield 10.000 Zwitserse francs en liet die bij genoemde bank op zijn naam zetten. Hij heeft een tegenwaarde van f 10.000 (zwarte koers dus) aan drs. B. overhandigd om aan B. te geven. Bcmte klaagt, dat hij dit geld niet ontvangen heeft. Drs. B. houdt vol, dat het is uitbetaald. Op de terugreis uit Zwitserland zijn voor Bonte 15(000 gulden en 500 dol lars meegesmokkeld. Dit geld is aan hem uitbetaald. Drs. B. behield ook geld in Zwitserland, waarvoor geen tegenwaarde zou zijn gegeven. Bij de huidige stand van zaken wil men aan mr. V. overtreding van de deviezenvcrorschriften ten laste leggen; aan drs. B. bovendien oplichting en verduistering, omdat hij aan Bonte bepaalde toezeggingen zou hebben gedaan en geld zou hebben onthouden. Utrechts burgemeester niet naar Den Haag. Jhr. mr. J. C. A. de Ranitz, die op 15 December 1948 tot burgemeester van Utrecht werd benoemd en die de rege ring graag naar Den 'Haag zou hebben teruggehaald om daar mr. W. A. J. Vis ser als burgemeester op te volgen, wenst niet voor dit ambt in aanmerking te komen, zo vernemen wij. Als burgemeester van Den Haag was ook genoemd jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., doch tegen hem bestaan in regeringskringen bezwaren, zo vernemen wij, omdat hij zich enige tijd geleden in het openbaar heeft ingelaten met de Belgische ko ningskwestie, hetgeen hem van Belgische zijde nog al kwalijk genomen is en hem zelfs een terechtwijzing van zijn partij genoot Spaak, de Belgische minister president, heeft bezorgd. ALMELO: PvdA 9 (8), CPN 4 (7), KVP 6 (6), PCG 6 (3), VVD 2 (1). ARNHEM: PvdA 15 (14), KVP 12 (12), CPN 2 (4), CH 4 (3), AR 2 (2), WD 3 (2), Middenstandspartij 1 (0). BLOEMENDAAL: VVD 6 (5), PvdA 4 (4), KVP 5 (4), PCG 4 (3), CNP 0 (1). ENSCHEDE: PvdA 12 (11), CPN 7 (10), KVP 9 (9), AR 4 (3), VVD 4 (2), CH 3 (2). GRONINGEN: PvdA 16 (15), CPN 5 (8), AR 5 (6), VVD 4 (3), CH 4 (3), KVP 4 (3), Partij voor Middenstand en Arbeid 0 (0), RCP 0 (0), Gereformeerd Politiek Verbond 1 (0), Middenstands partij 0 (0), Christ. Volkspartij 0 (1). HAARLEMMERMEER: KVP 6 (6), PvdA 5 (5), AR 6 (5), CH 5 (4), CPN 2 (2), VVD 1 (0), SGP 0 (1). HEEMSTEDE: KVP 6.(7), PvdA 3 (41, VVD 5 (4), PCG 4 (3), CPN 0 Cl), Groep Vrije RK Kiezers 1 (0). HEERLEN: KVP 18 (22), CPN 2 (4), PvdA 3 (3), Lijst Deckers 5 (0), PCG 2 (1), Lijst Augustus 1 (1). KAMPEN: PvdA 5-(6), AR 4 (5), CH 5 (4), KVP 2 (2), VVD 0 (0), SGP 2 (2), ARLijst v. d. Kamp 1 (0). LEEUWARDEN: PvdA 16 (17), AR 7 (6),CPN 2 (4), KVP 3 (3), CH 3 (3), WD 4 (2). VENLO: Kath. Lijst Venlo en Blerick 25 (22), PvdA 2 (2), CPN 0 (1), Kleine zelfstandigen 0 (0), PCG 0 (2). WASSENAAR: KVP 7 (7), VVD 4 (4), PvdA 3 (4), PCG 5 (4). Op de tweede dag van de mijnwer kersstaking in Amerika heeft de voor zitter van de Mijnwerkersbond, John Lewis, het door hem goedgekeurde plan bekendgemaakt: de kolenmijnen verdelen in verschillende sectoren. Voor elke sector afzonderlijk zal hij onderhandelen om daarna te trachten voor alle mijnwerkers het. best moge lijk collectief contract te verkrijgen. Hiertoe heeft Lewis zich reeds tot de mijndirecties van het Noorden en e Westen gericht. Er zijn ook reeds be sprekingen aan de gang met de i- recties van de Zuidelijke kolenmijnen en van de kolenmijnen, welke aan de staalfabrieken toebehoren, o.m. aan e «United States Steel Corporation Anderzijds blijkt dat de eigenaars der mijnen* het plan hebben laten va ren aan één persoon opdracht te ge ven de gehele productie te regelen om haar op een vast peil te handhaven. Verwachting, geldig tot heden avond: Bijna overal droog en koel weer. Wisselende bewolking, meest matige Noordelijke tot Noordoostelijke wind. Dedenkt ge wel, vrienden, dat er op ieder ogenblik van de dag en de nacht alom zonderlinge mensen in de gekste zenuwbibbers zitten vanwege de zottelijkste verwikkeldheden? Van daag heb ik te uwen gerieve uit het nieuws een hele serie wonderlijke scheuten bijeen geschoten. Waaruit ge kunt leren, welk een voorrecht het is, zo ge uw kleintje koffie in blanke vre de moogt omroeren. En dat er maar weinig nodig is om een knak in het nerveuze veld op te lopen. Zoals gis teravond die 25-jarige Rotterdammer, die het tijdens een vechtpartij om een havenfreule zo benauwd kreeg, dat hij miiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii te lachen. Hij heeft vier dagen op wa ter en bropd gezeten! Een Amster dams mevrouwtje had haar kleerkast lekker volgespoten met verdelgingsspul voor motten. Met een waxinelichtje zocht zjj vervolgens de lijkjes. Een uur 7enuwbibbers en penarielijders al- iater kwam er rook uit de kast en toen lerwegen! In Chicago kreeg een di brandweer ingreep bleken alle mot- fabriek van helicoptère's een offerte- ten verbrand te zijn. De kleren trou- aanvraag van enige bewoners der wens ook. Q In Noord-Zweden is een plaatselijke gevangenis. Om levering kat geschoten, die. vleugels heeft en ge- op afbetaling van zo'n vliegtuig, te vederde poten. Tal van personen heb- stallen op het binnenplein van de ba- ben de vliegpoes in levenden lijve zien jes. In Californie liep een dame naar lopen: met gespreide vlerken en een de commissaris ('t gebeurde in Chula Vista, het is na te gaan!) met de hui- dwars door een spiegelruit in een café lerig» boodschap dat haar zes paar sprong. Hij kwam terecht in het buffet, schoenen ontstolen waren. Toen viel daar opnieuw door een ruit en zit thans uit te puffen bij de pliesie, die ontdekt heeft dat hij een strafregister van vier ellen en een stukkie heeft. En dan die Chinees Tay-Tay-Sjekkie, die in de Maasstad werd gesnapt met 460 gram opium. Had'ie nodig „voor zijn asthma".'t Zal wel op een rust kuur op staatskosten uitdraaien. Vijf en twintig schooljongens werden van de Rotterdamse straten naar het bero gebracht, omdat ze spijbelden. Plassen hebben ze gehuild van barre ellende. Ra en Moe moesten hun lie verdjes afhalen en dat zal hier en daar wel uitgedraaid zijn op duidelijke uit eenzettingen. Bij Kloosterburen in Groningen kwam een kanovaarder aan land, die beweerde Deens onderdaan te zijn. Maar hij kon de (wantrouwige) diender niet zeggen hoe de Deense ko ning heet en welke de kleuren van zijn nationale dundoek zijn. En toen er uit zijn zak een bundel foto s van Duitse soldaten kwam en toen hij vol granaatscherfsouveniertjes bleek te zit ten, vond de Kloosterburense contra- spionnage het beter dat de man een beetje ging uitrusten, tot zijn kerfstok nauwkeuriger bezichtigd i«. ze weer thuis kwam stonden ze buiten voor de keukendeur en glanzend ge poetst. Een Leipzigenaar begon vo rige week te lachen in de bioscoop, toen hem op het doek een Russische textielfabriek met een zeer geprezen „nieuwe" machine werd getoond. Het was een Duits type uit 1920! Maar aan gezien Leipzig in de Russische zone ligt, gaat het niet aan zomaar hardop O, excellente excellentie, Gij overwon de pestilentie Van Zwarte Piets piraterij. Heb ckmk' De pruimtabak ie vrijt waggelende gang. Bekwame zoölogen zullen erover rapporteren; zoölogen hebben er nooit om gelogen. J-Jet Zweedse leger zweet over het probleem van de raket-bommen. Een prijs van 100.000 Kronen is uitge loofd voor degene, die een middel uit vindt om die dingen te onderscheppen en hun kogelbaan en doel te bepalen. Jeremia Blom is ijlings begonnen aan het ontwerpen van straalgedreven schepnetten, die met soepel draad be vestigd worden aan sigaarvormige luchtslingerpalletjes. De schepnetten heeft'ie al klaar. Q In de mond van de Nieuwe Waterweg raakte gisteren een school zeebliek slaags met een armada van makrelen en de makrelen drongen onstuimig op. Maar q moet die zee blieken niet uitboezeroenen, want dat is een intelligente vissoort. Ze vlucht ten, klein als ze zijn, naar de ondiep ste plekjes aan het strand. De makre len zagen in hun blinde woede het gevaar niet, zwommen achter de blie ken aan en liepen vast op het zand De kampeerders van Hoek van Holland hadden ze maar voor het oprapen. Dui zenden! De zeeblieken kloppen zich op de borst en zwemmen met de neus boven water van hoogmoed. Net men- Voor de wedstrijd tegen de Neder landse Bondsploeg op Zondag 26 Juni te Amsterdam heeft de technische commissie van de Zwitserse voetbal bond besloten een keus te doen uit de volgende spelers, vrijwel allen jongere internationals en opkomende krachten: doel: Stuber (Lausanne) en Dougoud (Fribourg); achter: Rey (Young Fel- lows), Bollinger (Young Fellows) en Engler (St. Gallen); midden: Perroud (Etoile), Reymond (Malley) en Casali (Young Boys); voor: Schoenmann (FC Bern), Huegi 1 (Rom) en Huegi 2 'Rom) (beiden F C Bazel), Hartmann (Fribourg), Siegethaler (Young Fel lows), Stauble (F C Bazel) en Riva (Mendrisio). Volgens te Warschau verkregen in lichtingen is de derde Kominform- bij eenkomst thans beëindigd. Het doel van de bijeenkomst zou geweest zijn om tegemoet te komen aan de eis van de Sowjetunie, economische sancties te treffen tegen het Joegoslavië van maarschalk Tito. Bevestiging hierover is nog niet ver kregen, doch persstemmen, de afwe zigheid van vooraanstaande Poolse communisten te Warschau en geruch ten, die stammen uit Poolse regerings kringen, doen sterk vermoeden, dat een pan-Slavische, zo niet een volle dige Kominformbijeenkomst is gehou den en dat definitieve plannen om Tito aan de dijk te zetten punt één van de agenda vormden. Verder ge looft men, dat Duitsland, Griekenland, China en de godsdienstkwesties in Oost-Europa besproken zijn. Volgens geruchten werd de bijeen komst gehouden in een afgelegen ge bied van Neder-Silezie (Polen). Men beschouwt Malenkof, plaatsvervan gend voorzitter van de Sowjetrussi- sche ministerraad, als de waarschijn lijke opvolger van Zjdanof, de vader van de Kominform. Volgens onbevestigde berichten van het centrale Chinese nieuwsbureau zijn bü overstromingen in de provincie Hoenan 20.000 mensen verdronken. Een woordvoerder van de Chinese regering verklaarde, dat de overstro ming zich uitbreidde en dat hierdoor de communistische opmars naar Kan ton vermoedelijk vertraagd zou wor den. Hij voegde er aan toe, dat, mocht zulks in het belang van China zijn, de regering in geval van nood Kqnton zou verlaten en zich naar de hoofd stad gedurende de oorlog, Tsjoeng- king, zou begeven. HET GOUD EN DE JUWELEN VAN MUSSOLINI 29 Italianen, merendeels oud-partisa- nen, zullen binnenkort terechtstaan onder beschuldiging van medeplichtig heid aan de verdwijning van de fabel achtige schat aan goud en juwelen van Mussolini. Hedenavond zal de diamanttenjoon- stelling „Amsterdam diamantstad" in de diamantbeurs aan het Weesperplein te Amsterdam voor het publiek worden opengesteld en zullen de Amsterdam mers en de velen die van buiten de stad en zelfs van buiten het land naar hier komen zich kunnen vergasten op de aanblik van honderden, mis schien wel duizenden, ruwe, half gesle pen en volmaakt geslepen diamanten en brillianten. Naar onze schatting het juiste aantal wordt zorgvuldig ge heim gehouden vijf en twintig uit gezochte politiemensen zullen opval lend, maar ook onopvallend, de be- zoekeFs met de ogen fouilleren en iedere deur en ieder raam van het ge bouw onder zorgvuldige bewaking- houden, want op hen rust de taak te zorgen, dat geen langvinger, hoe ver leidelijk het ook mag zijn, de kans krijgt om maar iets te doen verdwijnen. Wat ia da waarde van de dat hier geëxposeerd wordt? Iemand zei ons op spottende toon: „Wat de gek er voor geeft"; een ander, meer geïm poneerd door al dat geglinster. fluister de op eerbiedige toon: „Hier ligt wel voor 50 millioen gulden waarde'". De waarheid zal wel zoals altijd on geveer in het midden liggen. Gisteravond heeft de advocaat-fiscaal bij de Groninger kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden, Jhr. mr. A. H. S. van der Wijck, zijn requisitoir ge houden in de zaak tegen de 38- jarige „Hauptsturmbahnführer" B. G. Haase. De advocaat-fiscaal merkte op, dat deze zaak ingewikkeld en moeilijk is. Behalve de vele foutieve dingen, die verdachte heeft begaan heeft hij ook veel goede dingen gedaan. Als hoofd van de SD in het Scholtens' huis is hij evenwel verantwoordelijk voor de wan daden, die de aan hem ondergeschikte SD-ers pleegden. De eis luidde levenslange gevangen le- steaf.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1