Wat weet U van de schermsport? Nationale zee- en redezeilwedstrijden Diensttijd behoeft geen verloren tijd te zijn! Van grote betekenis! Deze speciale pagina Er valt wat te beleven Te weinig instructeurs Sport met geschiedenis Cursussen voor alle militairen Den Helder meneer? Het eind van de wereld. Een gat waar geen gat meer achter is. Een miserabel oord waar het altijd stormt en waar het stroomt van de regen wanneer overal elders de zon schijnt. Een plaats waar niets te beleven valt Hebt U die opmerkingen nooit gehoord? Wij wel helaas. En we hebben altijd diep medelijden gehad met de mensen die dit durfden te zeggen. Wat een zielepiet van een vent ben je toch, wan neer je je alleen nog maar kunt vermaken in het centrum van New York of van Parijs. Wanneer je alleen nog maar geniet van amusement, waar voor in de grote stad duur betaald moet worden en dat in negen van de tien gevallen nog maar weinig voldoening geeft. Arme, arme kerels. In Den Helder valt niets te beleven. Het moet je toch aan gezond verstand mankeren, als je zoiets beweert. Waar heeft men een sportweek? Waar heeft men zeven dagen lang iedere dag weer wedstrij den op allerlei gebied, zoals O. en O. dat organi seert? Wij zouden het niet weten. En was dat nu maar alles. Weineen, verre van dat. Zeilwedstrijden. Hebt U al gehoord van de zeilwedstrijden die dit jaar weer door de Koninklijke Marine jacht club worden georganiseerd? Een zeilfeest van de eerste grootte, waarbij tientallen deelnemers el kaar zullen bevechten. Op Zaterdag 25 en Zondag 26 Juni zullen deze zee- en redewedstrijden te Den Helder worden gehouden en het ziet er naar uit dat er nog meer schepen aan de start zullen liggen dan verleden jaar. De laatste O. en O. dag en de eerste zeildag vallen samen. Wie durft nu zeggen dat er niets te doen is? „Hoe luidt het programma?" zult ge vragen. Wel lezer, terwijl we dit schrijven is dat nog niet precies te zeggen, maar we ontvingen een aan kondiging, waaruit we het volgende aanhalen: Gezeild zal worden in de navolgende klassen: 1. Nationale wedstrijden, a. Jachten gemeten volgens de R.O.R.C. (§!oyal Ocean Racing Club). b. Drakenjachten. c. Regenboogjachten. d. Pampusjachten. e. Valkjachten. 2. Sloepswedstrijden. a. Modelsloepen Koninklijke Marine. b. Koopvaardijsloepen. 3. ïnvitatiewedstrijden. a. Niet gemeten kajuitzeiljachten. De starts voor de zeegaande jachten zullen plaats vinden op Zaterdag 25 Juni te ongeveer 14.00 en op Zondag 26 Juni te ongeveer 08.30. Op Zaterdag zal de te zeilen route op de rede worden uitgezet, terwijl op Zondag de z.g. „Haaksrace" zal worden gezeild. Deze route'gaat van startlijn haveningang door het Molengat rond vuurschip Texel, rond licht boei TX 4, door het Schulpengat naar de startlijn tevens finish. De totale afstand bedraagt 40 zee mijlen. Bij ongunstige weersomstandigheden zal zo nodig een baan worden uitgezet op de Waddenzee, gaande van de starlijn via Burgzandboei naar de gasboei Texelstroom, ingang Scheurrak en terug naar de startlijn tevens finish. Afstand 28 zeemijl. Dit zal tevens de baan zijn voor de kleinere, vol gens R.O.R.C. gemeten jachten. De starts voor de overige jachten en sloepen zullen aanvangen op Zaterdag te ongeveer 14.00 en op Zondag te ongeveer 09.30. Het vorig jaar verschenen 31 jachten aan de start waarvan er 11 de Haaksrace meezeilden. Verder zullen er zijn de draken, de regenboog-, de Pam pus- en de Valkjachten. De Starklasse komt dit jaar te vervallen, maar in de plaats daarvan zien we de Valkjachten verschijnen. Het zal een lust voor het oog zijn, al deze scheepjes onder volle zeil te zien. En dan de sloepen niet te vergeten. Model- en koopvaardijsloepen zullen er zijn. Het vorig jaar telden wij er niet minder dan 39. Er zal met kennis van zaken gezeild worden want vele schippers hebben van de periodieke sloepwedstrijden, die juist beëindigd zijn, veel geleerd. Voor alle klassen werden het vorig jaar wissel- prijzen beschikbaar gesteld en het is thans aan de winnaars om deze te verdedigen. De Farmsum-beker. De koopvaardijsloepen zullen zeilen om de zg. „Farmsum 7 December 1940 wisselbeker" die beschikbaar werd gesteld door de KMJC en ver noemd werd naar het schip waravan één dei- sloepen wellicht de moeilijkste reis volbracht van alle der in de laatste oorlog tot zinken ge brachte Nederlandse koopvaardijschepen Het s.s. Farmsum onder commando van kapitein Jansma werd op 7 December 1940 getorpedeerd, waarop de in stormweer zwaar beschadigde en provisorisch gerepareerde sloep te water gelaten werd en de overlevenden hierin een heenkomen zochten. Het is bijna onbegrijpelijk hoe men het tien dagen onder verschrikkelijke omstandighe den heeft uitgehouden. Aan de meer dan gewone zeemanschap van kapitein Jansma en zijn beman ning is het te danken geweest dat men na 400 mijl in slecht weer op de Noord Atlantische Oceaan te hebben afgelegd, tenslotte 80 mijl van Noord Ierland werd opgepikt. Deze wisselprijzen gaan in vast eigendom over indien zij 3 maal in successie, of in totaal 5 maal gewonnen worden. Mooie sportdagen worden het weer die de KMJC biedt. Hoe kan het ook anders? Dit jaar heeft deze club 50 jaar ervaring. Onze hartelijke gelukwensen. Programma's voor deze wedstrijden zijn vanaf Woensdag 22®uni a 0.75 verkrijgbaar bij de onderstaande adressen: Officiers Cantine, Hoofdgracht. Marine Cantine, Buitenhaven. gelieve de lezer te beschouwen als een sup- plement op het Sportweek-journaal, dat ter j gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Stichting Comité O. en O. wordt verspreid. De artikelen werden voor deze uitgave ge- reedgemaakt, doch konden wegens de be- perkte ruimte niet worden opgenomen. Gaarne voldoe ik aan het verzoek van het Comité O. en O. te Den Helder om iets te vertellen over de schermsport. Over het algemeen is de belangstelling in ons land voor deze mooie sport maar zeer matig te noemen en staan wij in vergelijking met landen als Frank rijk, Italië en Hongarije in techniek ver ten achter. In bovengenoemde landen is het schermen een nationale sport en wordt als zodanig in materiëlen zin door de regeringen gesteund. In Nederland wordt het schermen als een luxe sport beschouwd en aangezien de wapens zoals floret, degen en sabel uit het buitenland moeten worden ingevoerd, zijn deze artikelen aan extra hoge invoerrechten onderworpen. De schermsport maakt daarom na de laatste oorlog een zeer moeilijke tijd door. Hier komt bovendien nog bij, dat vroeger uit Marine en Leger de goede instructeurs naar voren kwamen, doordat aan de opleiding van deze mensen de nodige aandacht werd besteed. Bij de K. L. is na de laatste oorlog een streven geweest het schermen bij de opleidingen geheel te laten vallen. Men komt hier echter op terug, óm dat men heeft ingezien, dat bij een opleiding door officieren het schermen als onderdeel van het programma moet worden ingelast, Bij de Koninklijke Marine heeft het schermen altijd de volle belangstelling gehad, al werken momen teel het tekort aan instructeurs en de hoge prijzen van het materiaal remmend op zijn ontwikkeling. Wil echter op den duur het schermen als sport bij de burgers niet gaan verdwijnen, dan zal de rege ring haar aandacht zeker moeten richten op de opleiding van instructeurs. Bij de laatste Olympische Spelen hebben we kun nen constateren, dat Nederland ten aanzien van het schermen maar een zeer pover resultaat heeft geboekt. Het sabelschermen, wat altijd een van onze sterkste wapens bij deze spelen was en waar bij Nederland in de landen-equipe-wedstrijd altijd minstens met een derde prijs uit de bus kwam, stierf ditmaal een vroege dood. x lk wil daarom van deze plaats alle schermers/en speciaal diegenen, die deze sport met hart en ziel beoefenen, vragen door hun enthousiasme de schermsport weer in Nederland op te voeren en wil daarom gaarne de jeugdige scherminstructeur P. Abrahams van de Marine Gymn. 6 Sportschool te Den Helder hier verder aan het woord laten. J. C. H. Bol, Luitenant ter zee I, S.D. Hoofd Marine Gymnastiek en Sportschool Onder de verschillende takken van sport, welke ons in staat stellen op even nuttige als aange name wijze de gewenste eigenschappen te ont wikkelen, bekleedt het schermen, als een der oudste maar tevens ook een der modernste, een eerste plaats. Op lichamelijk gebied ontwikkelt het schermen: lenigheid, kracht, uithoudingsvermogen: terwijl 't op geestelijk gebied van onschatbare waarde is door de ontwikkeling der voornaamste eigen schappen als: zelfbeheersing, besluitvaardigheid, zelfvertrouwen, hoffelijkheid. Alle factoren, die ons in 't dagelijkse leven zo zeer van pas komen. Zoals reeds gezegd is het schermen een dere oud ste sporten. Immers de Grieken schermden reeds, al was dat niet op de eerste plaats als sport. De ridders uit de Middeleeuwen, in hun zware harnas, gingen elkaar te paard te lijf met de lans. Braken de lansen af, dan stegen de ridders af en vochten te voet met het zwaard verder. Dit waren zeer zware wapens, omdat het harnas moest worden doorboord. Wie kent bovendien niet de spannende verhalen van de Drie Musketiers met Porthos, Athos en Aramis, van d'Artagnan, Robin Hood enz., die met hun dueldegens de geschillen bevochten. Van oorsprong is dus het schermwapen een ge vechtswapen voor de strijd van man tegen man. Hier is in de loop der tijden verandering in ge komen door de modernisering van de wapens. Het schermen moeten we dus niet meer bekijken Onwennig schutteren ze rond in de kazerne, de jonge recruten, die zo van huis gekomen alles vreemd en veel onbegrijpelijk vindén. Dat duurt echter niet lang. De dienst legt beslag op geheel hun dag, het vreemde wordt gewoon en het onbegrijpelijke duidelijk. Wat evenwel moeilijk blijft, dat is de tijd, die niet door de dienst gevuld wordt, de vrije tijd. Dan voelt de jongeman zich aan zich zelf overgelaten, terwijl hem de middelen, die hij in eigen omgeving had om zijn vrije tijd te besteden, veelal ontbreken. Jaren geleden was dan inderdaad de soldaat vrijwel geheel aan zichzelf overgelaten. De soldatenkamers noodden niet tot een langer ver blijf dan strikt noodzakelijk was, ook de cantines wa ren niet altijd even gezellig en de militaire tehuizen trokken niet zoveel publiek, als de oprichters wel wensten. In die tijd van „geen man en geen cent" trok zich ons volk weinig van zijn eigen zonen onder de wapenen aan. En wat deze mannen, weer getooid met „de burger pet", ook ooit voor herinneringen uit hun diensttijd ophaalden, slechts zelden kon er met waardering ge sproken worden over mooie recreatie en genoten on derwijs. Ik denk hierbij natuurlijk aan gewone tijden. Bij een mobilisatie, zoals in 1914, veranderde de toestand' ogenblikkelijk. Dan kreeg het volk plotseling belang stelling voor de soldaat en dan werden de gelden in ruimer mate beschikbaar gesteld. Doch nauwelijks was het gevaar voorbij of op het leger werd beknibbeld en voornamelijk op de leger- uitgaven, die niet voor wapens, munitie e.d. waren. Men vergat, dat het er niet in de eerste plaats op aan komt over hoeveel geweren en geweerdragers men be schikt, doch meer nog hoe de geest is, die de geweer dragers bezielt. Gelukkig voor ons volk is er veel veranderd. Dadelijk na de bevrijding is door de toenmalige Mi nister van Oorlog opgericht de A.V.O.S., die later de naam kreeg van Dienst Recreatie en Algemene Ont wikkeling en beter bekend is onder de afkorting RAQ. Ook bij de Marine bestaat een overeenkomstige dienst en ook daarbij volgen een evenredig aantal cursisten de cursussen. Het leger in Indonesië kent de Dienst Vorming, die daar de taak van de R.A.O. overneemt. Er bestaat oen innige en zeer prettige samenwerking tussen deze drie diensten en zo kan een leerling, die naar Indonesië vertrekt, van de ene dienst op de andere worden over geschreven. Ook voor het leven! Wellicht denkt iemand, die dit leest: „Nu ja, dat is allemaal mooi en wel, maar wat moet mijn zoon, die op z(jn dertiende jaar van school ging, toen loopjongen werd en nu binnenkort soldaat zal zijn, met lessen beginnen?" Vriend, hebt u wel eens in een krant of tijdschrift een serie stukjes uit brieven aan distributiediensten of gemeentebedrijven gelezen? U vondt ze meestal in de moppenrubriek, maar is het eigenlijk niet jammerlijk, dat er Nederlanders zijn, die zo slecht hun moedertaal beheersen, die niet eens een gewoon briefje kunnen schrijven, doch in volle ernst de meest barre onzin produceren? Zo'n briefschrijver kon best een cursus Nederlandse taal of Algemene Ontwikkeling gebruiken. Hij zou dan zijn schoolkennis, die al lang voor een groot deel vervlogen is, weer eens ophalen. Hjjv zou leren zonder grote fouten een brief, een verzoekschrift, een reke ning, een getuigschrift enz. te schrijven. Hii zou op houden te behoren tot de onvrijwillige medewerkers van moppenblaadjes. Laat u niet wijsmaken, dat er onder dienst niet ge werkt kan worden. Weet u, dat in het najaar 1948 in Indonesië bijna duizend militairen examen deden voor het Middenstandsdiploma en dat er 701 dit diploma behaalden? Dat is ruim 70%, terwijl de burgers hier in ons land het niet verder brachten dan 54% ge slaagden. Natuurlijk is het wel waar, dat voor studie onder dienst veel wilskracht en doorzettingsvermogen nodig is. In dat licht bezien is het bovengenoemde resultaat in Indonesië, Waar studeren oneindig veel moeilijker is clan hier, des te bewonderenswaardiger. Mogelijk hebt u, lezer, zich al afgevraagd, of de mili tair geen mondelinge cursussen kan volgen. Zeker, mondelinge cursussen zijn er ook, doch die tel len aanzienlijk minder leerlingen dan de schriftelijke. De verscheidenheid van deze cursussen is weer zeer groot en is afhankelijk van de gebleken behoefte b(j de militairen. Een enkele greep moge de uiteenlopende soorten lessen demonstreren. De R.A.O. organiseerde of steunde cursussen in Nederlandse taal en algemene ontwikkeling, in timmeren en bankwerken, in lassen en schilderen, voor het diploma binnenscheepvaart, machineschrijven, stenografie, Engels, boekhouden, handelswetenschappen, motortechniek, modelbouw, ra diotelegrafist, automonteur, schoenmakers-, slagers- en kleermakersgezel, heilgymnastiek, enz. enz. De R.A.O officier ia weer de man, die de nodige ge gevens kan verstrekken en vaak stimulerend kan op treden. Nuttig werk In het voorgaande is in het kort aangegeven, wat de R.A.O. voor het onderwijs aan militairen doet. Moge de doelstelling, dat ieder,, die onder de wapenen geroepen wordt, geestelijk rijker weer in de burgermaatschappij terugkeert, bereikt worden. Diensttijd behoeft niet verloren tijd te zijn, voor niemand! Het bestek van dit artikel laat niet tbe te vermelden, wat de werkzaamheden van de R.A.O. zijn op het gebied van(sport, muziek, film en andere recreatie en lectuur. Slechts zij nog even aangestipt, dat behalve literatuur van velerlei aard de R.A.O. een z.g. technische biblio theek in uitgebreide zin bezit, waaruit de militairen via hun R.A.O.-officler boeken kunnen lenen, die han delen over de onderwerpen, die hen Interesseren. Ten slotte heeft de R.A.O. zelf enige boeken uitge geven en wel: a. Engels voor Leger en Vloot (prijs 2.—). Reeds meer dan 21,000 exemplaren zijn hiervan verkocht. b. Engels voor de strijdkrachten (prijs 2.Dit is een vervolg op het voorgaande. De eerste druk hiervan is op een paar honderd exemplaren na uit verkocht. De tweede druk is bijna gereed. Deze beide Engelse boeken zijn samengesteld door de bekende Dr. H. G. de Maar en zijn o.a. als leer boek in gebruik op de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda. c. Boekhouden voor Iedereen, door H, Kempers (prijs 1.—). Een boekje, uitstekend geschikt voor ieder, die begrip wil hebben van het voeren van een een voudige boekhouding. d. R.A.O. zangbundel „Het leger zingt" (prijs 0.50) samengesteld door bevoegde deskundigen als da 'heren Dr. J. Pollman, P. Tiggers en luit.-kolonel Dr. C. L. Walther Boer. e. De R.A.O.-reeks. Een elftal boekjes, waarin popu laire onderwerpen behandeld worden. De prijs is slechts 0.15. Al deze boeken zullen in de R.A.O.-starid op de Huis- vlijttentoonstelling van O. en O. te Den Helder te zien en te koop zijn. Ik' hoop, dat al het voorgaande een aansporing moge zijn om deze stand te gaan bezich tigen. H. MULDER, luit.-kolonel, Hoofd R.A-O. Zo vindt tijdens het 10-jarig bestaan van het comité O en O te Den Helder het jaarlijks treffen op sport- qebied plaats tussen de Kon. Landmacht en de Kon. Marine Een treffen waarvoor uit militaire kringen zeer grote belangstelling heeft bestaan, en ook nu zal dit het geval blijken te zijn. Hier ontmoeten toch el kander athleten, zwemmers, boksers, voetballers, hockey-ers en schermers, welke militairen tot de beste behoren. Hieronder schuilen krachten die Nederlands kleuren op sportgebied in de vreemde hebben ver- Alfeen uit sportief oogpunt beschouwd zal er heel wat te genieten zijn, maar er is meer. dat deze wedstrijden zo'n grote betekenis verleent, en dat is het feit, dat de organisatie tot stand komt in eendrachtige samenwer king tussen burgers en militairen. En dit is van grote betekenis, wil het leger een volks leger zijn in de werkelijke zin van het woord Alle mooie gedachten en artikelen ten spijt Mde daad hier iets werkelijks van tot stand brengen. De sport, mits ooed aeleid en uit hogere motieven bedreven is in staat om op korte termijn vele tegenstellingen te over- bruaacn, een goede kameraadschap te kweken, cn op eenvoudige wijze eerbied voor elkanders prestaties bij te brengen. Het is niet alleen belangrijk om te winnen, maar ook om een goed verliezer te zijn en daarmede zijn voordeel te doen. Wij Hollanders hebben dê neiging tot sectarisme en dat heeft ook zijn goede zijde. Maar in het leger, beter nog in onze defensie, is samenwerking gebiedende eis, dat heeft de afgelopen wereldoorlog wel geleerd. Dat wil niet zeggen dat elk deel zijn eigen kleur behoeft op te geven, maar met behoud van het eigene dient men het hogere belang in grote eensgezindheid na te streven. Uit deze gezichtshoek bekeken wordt dit sportgebeu ren tussen de Kon. Marine en de Kon. Landmacht eerst werkelijk belangrijk. Het is een van de beste middelen om militairen uit zeer verschillend milieu en van uit- éénlopende geaardheid tot elkander te brengen. Van deze wedstrijden kan een grote stimulans uitgaan om ook elkanders krachten op lager niveau te meten. Men ziet het ook in de burgermaatschappij, de uitwisseling tussen landen, steden, enz. ook op ander dan op sport gebied neemt toe en een ieder, die daaraan deel heeft genomen, zal volmondig toegeven, dat men daaruit lering heeft getrokken en dat het de mensen, welke taal zij ook spraken, dichter bij elkander heeft gebracht. De res. Kapitein G. A. STORM.. Hoofd Bureau Sport R.A.O. K.L. uit een oogpunt van gevechtswaarde, maar als sport. Uit de bovengenoemde zware wapens zijn in de loop der tijden de sportwapens ontwikkeld. De wapens zijn zo licht mogelijk gemaakt. De scher mers zelf zijn van afdoende dekkingsmiddelen voorzien. 't Schermen heeft nog grote voordelen als training en wedstrijdsport, omdat het tot oudere leeftijd met succes beoefend kan worden. De wapens. De schermwapens, die we heden ten dage ken nen, zijn de floret, degen en de sabel, waarop ik direct nader terugkom. De leiding in een tegenwoordige schermpartij heeft de hoofdsecondant, bijgestaan door vier secondanten. De hoofdsecondant legt het gevecht uit en beslist met behulp van zijn secondanten of een der schermers al of niet getroffen is. Alvorens de partij begint, groeten de schermers de hoofdsecondant en de secondanten en tenslotte elkaar en zetten daarna het masker op. De hoofd secondant vraagt hierna „Klaar"? en op het ant woord „Ja" van de schermers, commandeert hij „Trekt". Hierna kruisen de schermers de wapens en het spel begint. Wanneer een der secondanten een treffer ziet vallen bij de schermer, naar wie hij kijkt, steekt hij zijn hand op. Dan roep de hoofdsecondant „Halt" en gaat het gevecht uit leggen en neemt zijn beslissing. Na afloop van de partij groeten de schermers, als boven omschreven en geven elkaar de onge wapende hand als dank voor het gegeven spel. Nu in 't kort iets over de drie wapens: De Floret is uitsluitend een steekwapen, dus alleen steken worden als treffer (touché) be schouwd. De floret is het lichtste wapen, maar ook het moeilijkste om zijn kleine en snelle bewe gingen, hetgeen samenhangt met het trefvlak, dat alleen de romp omvat. Het is een uitnemend studiewapen en ook een goede ondergrond voor de andere wapens. Een sterke schermer op een ander wapen heeft in de regel een goede floret ondergrond. Het is het enige wapen, dat ook' door dames en kinderen kan worden gehanteerd. Het floretspel is aan conventies gebonden b.v. een aanval moet eerst geweerd worden, wil men een na-aanval kunnen plaatsen. De Degen is ook een steekwapen. Dit is het wapen, dat het meest overeenkomt met het oude duelwapen. Wie t eerst n treffer toe kan brengen is in 't voordeel, ook al komt de treffer van de tegenpartij onmiddellijk daarop. Het gehele lichaam is trefvlak en het ligt dus voor de hand, dat de meeste treffers op de arm ge plaatst worden, omdat die het dichtst bij de punt van het wapen ligt. Omdat het hier dus gaat om fracties van secon den is het voor de hoofdsecondant zeer moeilijk het gevecht te beoordelen. Hiervoor heeft men een apparaat uitaevonden, dat de treffers electrisch aangeeft. Op de punt van de degen zijn contactjes aangebracht, die bij n steek ingedrukt worden. De schermer is ver bonden met n electrische draad: die via 'n auto matisch oprolapparaat naar het centrale apparaat gaat. Wanneer een steek geplaatst wordt, gaat er een belletje over en een lampje gaat branden. it werkt teilloos en geeft de schermers veel zelf vertrouwen. Pc 1' een steek- en slagwapen, hetgeen met ^ïch meebrengt, dat het voor de toeschouwer aantrekkelijker is door zijn beter te volgen be wegingen. Het trefvlak omvat de romp, de armen en het hoofd. Het is evenals de floret aan con venties gebonden. I3, Abrahams, Scherm-instructeur Marine Gymnastiek cn Sportschool

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4