De uitgifte van boerderijen in de N.O.-Polder Twee Nederlandse meisjes in een hangar in Ghicago NIEUWS VAN HET EILAND TEXEL Burgerlijke Stand D O.V.E.S. organiseert atletiekwedstrijden Oosterend Op concours Julianadorp Naar de Zaan Hall. Mij. v. Landbouw Visserijbesommingen IJmuiden Marktberichten Roekeloosheid met de landbouwgrond Die zwarte vlek moet weg I Visserij-nieuws Jetty en Betty werden er opgeleid tot stewardes Schipbreukelingen zwommen drie kwartier Meer groeten van en voor de soldaten Wereldomroep gaat in zeven talen uitzenden Scheepvaartberichten 10 Juni t.m. 16 Juni 1949 Geboren: Johanna C., ,d. v. Pie- ter de Bloois en Dieuwertje Plaats man; Geertruida A„ d. v. Bernardus Halsema en Elisabeth de Wit; Catha- rina E. T„ d. v. Regnerus J. Leber en Adriana A. Bruin. Ondertrouwd: Pieter J. Gieles en Gezina C. Nibbering; Bauke Doot- jes en Simonetje» van Boven; Jacob Zijm en Johanna Logman. Gehuwd: Jacobus van der Star en Hillego.nda Plas. Overleden: Jannetje Kooiman. 78 jaar, weduwe van Klaas C. Geus. AMERIKAANSE SCHIJNWERPER GERICHT OP TEXEL. Vandaag zal een persfotograaf uit Amerika op Schiphol aankomen. De betrokkene is in dienst van de grote Amerikaanse persinstelling „Hamilton Wright Organization Inc." te New York. Dit orgaan verzorgt zeer deskundig de gehele propaganda van Holland in Amerika. De VW van Texel heeft we ten te bereiken, dat deze persfotograaf, vergezeld van de bekende Amerikaan se auteur Sydney Clark Zondag a.s. op Texel komt om foto's van het eiland te maken. Op deze wijze wordt ge tracht het Amerikaanse publiek „Hol- landminded" te maken. De komst van beiden op Texel is een succes te noe men. WV-SCHILDJES. De komende week zullen door dé VW schildjes worden uitgereikt aan de hotel- en pensionhouders. Deze schildjes zijn landelijk en zijn voor de gasten het bewijs, dat de VVV zich ga rant stelt, dat het betreffende pen sion of hotel goed is. De houders der schildjes staan onder voortdurende con trole van de WV. De schildjes zijn in rood en donkerblauw emaille uitge voerd. en zullen naast de hoofdingang van net gebouw worden aangebracht. BRIDGE-WEDSTRIJD. Onder auspiciëp van de WV zal op Dinsdag in hotel „Texel" te Den Burg voor de gasteh een bridge-drive wor den gehouden, onder het motto „Brid get U mee, met de VW?" Men ver wacht een flink aantal deelnemers. Naar aanleiding van vragen gesteld door het Tweede Kamerlid de heef Engelbertink, heeft de minister van Financiën geantwoord. In verband met de wenselijkheid dit jaai «n de Noord-Oost Polder een grote opper vlakte grond te verpachten, is aan een interdepartementale commissie de vraag voorgelegd, hoe dit kan geschie den zonder het voorlopige algemene uitgifteplan aan te tasten. Het rapport van deze commissie wordt thans be studeerd, waarna ook het oordeel van de Stichting van de Landbouw zal worden gehoord. Een volledig uitgifte plan 1949 is dus nog niet vastgesteld. Om aan de voorbereiding van de uit gifte (onderzoek gegadigden) te kun nen beginnen, is door de Directie van de Wieringermeer (Noordostpolder- werken) de uitgifte gepubliceerd van in het voorlopige uitgifteplan voor ziene bedrijven, waarvan de gebouwen reeds in aanbouw zijn en van neven kavels. Verdere publicatie zal volgen zodra het plan geheel is vastgesteld. De dit jaar te verpachten boerderijen zullen van 24 tot 48 ha. groot zijn. De pachters zullen tevens in de gelegen heid zijn er nevenkavels van 24 ha. bij te pachten. Ook de belangen van de kleine boer zullen bij de aan de gang zijnde besprekingen worden behan deld. Het District Noord-Holland van de Kon. Ned. Athl. Unie heeft begrepen, dat, wil Nederland internationaal op de athletiekvelden blijven meetellen, er meer aandacht aan de jeugd ge schonken zal moeten worden, zowel wat betreft training als wedstrijd- gelegenheid. Zij heeft hiertoe speciale Junioren wedstrijden ingesteld in de vorm van een Club-competitie. Elke athletiekvereniging kan hier aan meedoen met een ongelimiteerd aantal jongens en meisjes, met dien verstande dat elke athleet of athiete maximum twee nummers mag verwer ken plus eventueel de estafette, terwijl op elk nummer de twee best geplaat sten per vereniging in de puntentelling vallen. Noord-Holland is verdeeld in District Noord en Zuid. Heiloo en Alkmaar vallen onder Noord. Zondag a.s. vindt de eerste ontmoe ting plaats en wel op het prachtig ge legen sportveld „De Korelingen" (het Vroegere z.g. paardenlandje) in het Heilooër Bos. Behalve de organiserende verg. DOVES hebben ingeschreven: A.V.A. en R.K. Olympus Alkmaar, H.A.V. Den Helder, Olympi' Wieringerwaard, D.S.V. Warmenhuizen, Marathon Hoorn, ieder met hun beste athleten. Een bezoek aan deze wedstrijden is alleszins de moeite waard. De sport, die U te zien krijgt, is van de beste soort. Denkt U maar eens in: meisjes die tegen de 5 m. vèrspringen. jongens die 1,60 m. en hoger springen en hardlopen in tijden die gelijk «taan met de A klasse bij de senioren. De wedstrijden vangen aan om half twee en zijn om pl.m. 4 uur afge lopen. BENOEMINGEN WATERSCHAPPEN Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot heemraad van de polder Eijerland de heer J. S. Keijser te 's Gravenhage. met ingang van 5 Juli a.s. tot heem raad van de Prins Hendrikpolder de heer J. Beumkes te Den Hoorn. GEVONDEN VOORWERPEN I br. ceintuur, 1 plaat met zandbak- jes, 1 bal. Woensdag hebben het Chr. gemengd koor „De Lofstem" en het Chr. Man nenkoor uit Oosterend deelgenomen aan het concours te Alkmaar. Eerstgenoemd koor behaalde onder de bekwame lei ding van de heer C. Bremer een le prijs in de 2e afdeling met 316 punten. Het nog betrekkelijk jonge mannenkoor (het werd ruim een jaa.r geleden opge richt) behaalde in de 4e afdeling een 2e prijs met 263 punten. De plattelandsvrouwen maakten deze week haar jaarlijks uitstapje. 's Morgens 7 uur vertrok de bus met de dames. In Wormerveer werd een kopje thee gebruikt. Hier voegde zich een leider van de VW uit de Zaan streek bij het gezelschap en onder diens geleide werd eerst een bezoek gebracht aan het Oudheidkundig Mu seum in Zaandijk. Algemeen was men opgetogen over hetgeen daarin uit vroegere tijden was verzameld. Ook werd het Czaar Peterhuisje met een bezoek vereerd en tevens werd de fa briek van Molenaars kindermeel be zichtigd, waar de dames een surprise werd geschonken. In Zaandam werd de middagmaaltijd genoten en daarna ging het naar Aalsmeer. De bloemen veiling was niet aan de gang, maar wel konden onder geleide een paar bloemenkassen worden bekeken. De terugreis ging over Bloemendaal. waar aan het mooie openluchttheater een bezoek werd gebracht. Langs de mooie duinstreek ging het weer huis waarts, zodat het gezelschap hoogst voldaan om tien uur weer in Juliana dorp arriveerde. Op Donderdag, 16 Juni, 's avonds half acht hield de afdeling „Den Hel der" van de Hollandse Maatschappij van Landbouw in café Rol te Juliana dorp een ledenvergadering. Na opening door de voorzitter, de heer N. Hoorns man, van deze door slechts 9 leden be zochte vergadering, las de secretaris, de heer J. Henderikx, de notulen die na enige vragen daarover, werden goed gekeurd. Medegedeeld werd, dat er een melkcursus was begonnen met 6 leer lingen. Ter tafel kwam nu het prae- advies voor de aanstaande algemene vergadering. Naar aanleiding hiervan wilde de heer J. J. Kistemaker ver schillende vragen stellen, maar deze waren niet alle voor beantwoording vatbaar, omdat het hoofdbestuur hier omtrent nog niets had vastgesteld. De hoofdbestuursvergadering was uitge steld tot 20 Juni. De afgevaardigde naar de Algemene Vergadering kan dus pas na die datum het standpunt van het hoofdbestuur vernemen. Tot afge vaardigde naar de Algemene Vergade ring. die op 30 Juni In Amsterdam zal worden gehouden, werd aangewezen de heer J. J. Kistemaker, terwijl nog een tweede afgevaardigde zal gevragd worden. Het volgende punt was het vaststel len van een begroting voor het vieren van het 100-iarig bestaan. Dit is vast gesteld op 10 en 11 September en zal bestaan uit een keuring van fokvee en ook van niet geregistreerd vee op de eerste dag. 's Middags receptie en 's avonds een uitvoering, waarvoor de plaatselijke toneelvereniging zal aan gezocht worden, en die toegankelijk Is voor de leden met hun dames. Zondags wilde men een harddraverij houden van paarden onder de man uit Koegras, bij niet voldoende deelname zou er een demonstratie door de ruitersportvereni ging worden gehouden. Bij de rond vraag werden door de beer J. Maters nog enkele vragen gesteld over de nensioenverzekering in verband met het zegeltjesplakken en over melk prijsbepaling, waarna de voorzitter de vergadering sloot. De aanvoer van Donderdag was 800 kisten schelvis, 575 kabeljauw, 340 koolvis, 300 makreel, 300 schol, 50 fijnvis, 10 schartong, 5 heilbot, 75 leng, 60 schar, 200 wijting, 100 poon. 50 haring en 50 kisten diversen. Prijzen 'per kg: tarbot I 1,10 1,50; gr, poon 2,10-2,05; gr. middel poon 2,15; kl. middel poon 2,35—2,25; kl. I 2,25—2,10; kl. II 2,05-1,90. Per 50 kg: grote schol 53- 32,50; middel schol 30-23; kl. schol 24- 10,50; gr. geul 27; kl. geul 10,20-8,20; schar 18-11; tarbot II 86-82; tarbot III 88- 80; grote schelvis 29-18; middel schelvis 30,30 —23; kl. schelvis 12—9; kl. II 5,40—2,20; poon 3.50-2,10; haai 12; makreel 24,50-14; kl rodo poon 18—13; mulle 5-4,20; wijting 19-7,50. Besommingen 1 trawler f 28.200; IJM 31 „Alkmaar" £11.350; 203 £558; HD 79 £3930. NOORDERMARKTBOND, 17 Juni '49 24000 kg Aardappelen: eerstelingen 9 30 —12, grove 9.30—10.20, drielingen 7.50— 8.40, kleine 4.70—5.60; Rode eerstelingen 10.50—1.40. LANGEND! JKER GROENTENCENTBAI.E, 155.000 kg Aardappelen: eerstelingen 9,80- 11,30, drielingen 7,30-9.40 en kriel .5,50- 6.50; 1400 kg rabarber 4—4,10; 740 bos peen' 13,70-17,6'J; 100 kg bloemkool 19. WARMENHUIZEN, 17 Juni. - 2500 kg. Aardappelen: Schotse muizen 10, drielingen 7 aa klein* 4. Een plan voor het gebruik van de grond gewenst A ANGEZIEN MEN In de kringen buiten de landbouw nog steeds te weinig besef aantreft voor de waarde van de grond als productiemiddel, is bij de ge organiseerde landbouw de wens opge komen om tegenover een plan voor de natuurschoongebieden een plan van de landbouw te stellen, dat aangeeft, welke gronden nog voor ontginning, her- ontginning en ruilverkaveling In aan merking komen. De Stichting voor de Landbouw is in deze geest werkzaam en is in contact getreden met andere in stanties voor het verzamelen van de nodige gegevens. Het is niet alleen in het groot maar ook in het klein, dat men de waarde van de land- en tuinbouwgrond ver waarloost. Een paar sprekende voor beelden hiervan leveren het uitbrei dingsplan van Den Haag en dat van Arnhem-Zuid, waarbij, indien deze plannen uitgevoerd worden, kostbare tuinbouwgrond verloren zal gaan. Het is eigenlijk onbegrijpelijk, dat in een gemeente als Geldermalsen, die toch agrarisch georiënteerd is, zich een soort gelijk geval voordoet. Deze gemeente van 5000 inwoners heeft een uitbrei dingsplan ontworpen voor 15.000 inwo ners. Dit plan is zodanig geprojecteerd, dat men zich afvraagt, of een van de bijbedoelingen is geweest de boomgaar den in deze gemeente „p te ruimen. Als het plan zou worden uitgevoerd, zou in de kom van het dorp 50 ha van le allerbeste ep meest productieve boom gaarden verdwijnen en daarnaast nog 8 of 9 ha in de kom van Meteren. Ook hier zijn de gronden nauwkeurig onder zocht en is een rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat zij buitengewoon ge schikt zijn voor de fruitteelt. Door de uitbreiders is reeds gezegd: „Toon ons aan, dat iet om goede land- of tuin bouwgrond gaat en wij zullen er afblij ven". Ook in de omgeving van Rotterdam is waakzaamheid geboden al aaat het daar dan niet om een uitbreidingsplan. De gemeente RAtterdam moet baggerwer ken uitvoeren voor het aanleggen van b 'ens en is voornemens de bagger specie ergens anders op het land te storten, waardoor tientallen ha goede landbouwgrond verloren zouden gaan. Nu zal niemand in de landbouw de waarde van de Rotterdamse havens ont kennen, maar het zou niet alleen pret tig zijn voor de landbouw, doch ook nuttig voor het economische leven van l ederland, indien men in stedelijke kringen evenveel begrip had voor de waarde van de landbouwgrond. HOE BESCHERMT MEN ELKAAR IN HET VERKEER? Raadgevingen voor ALLE WEGGEBRUIKERS: Houdt U altijd stipt aan de ver keersregels! Weest beleefd en hulpvaardig! Behandelt een ander op dezelfde wijze als waarop U behandeld wilt worden! SNEL VERKEER EN LANGZAAM VERKEER, WEEST BELEEFD, OVER EN WEER! VISSERIJ BIJ IJSLAND BRACHT MATIG RESULTAAT Als d© IJmuider trawler „Catharina Duyvis" (IJM 60), welke momenteel nog da visserij in de wateren van IJsland uitoefent, over enkele dagen haar reis beëindigd heeft, zal de visserij in deze streken voorlopig weer als beëindigd kunnen worden beschouwd. Zoals de vorige jaren eveneens het geval was hebben ook dit voorjaar wederom meer dere grote trawlers van de IJmuider vloot aan deze visserij deelgenomen, docb de resultaten, die men hiermede heeft behaald, hebben helaas niet voldaan aan de verwachtingen, welke men hiervan had. Hoewel op enkele uitzonderingen na, de vangsten en de kwaliteit van de vis over het algemeen goed waren, vielen de besommigen daarentegen dikwijls tegen, zodat deze visserij meerdere malen verre van lonend was. In verband hiermede zijn dan ook verschei dene trawlers, die aanvankelijk hun vangsten te IJmuiden aan de markt moesten brengen, naar Engelse havens gedirigeerd, aangezien de visprijzen aldaar gewoonlijk aanmerkelijk beter waren dan te IJmuiden het geval was. DRIE UIT DUITSLAND TERUG GEVOERDE TRAWLERS TOEGEWEZEN De drie uit Duitsland teruggevoerde trawlers, die enige tijd in IJmuiden hebben gelegen en vorige week naar Vlaardingen zijn overgebracht, zijn thans aan diverse rederijen toegewe zen. De V.E.M. in IJmuiden ontvangt er een, evenals de maatschappij Pet ten, ook in IJmuiden. De derde traw ler gaat naar de Vlaardingse logger- rederij Van der Toor. Over deze laatste toewijzing schijnt enige ontstemming ontstaan in de Nederlandse visserskringen, daar men het niet juist acht, dat een logger- rederij een grote trawler krijgt toe gewezen. ALKMAAR, 17 Juni 1949. Kaas markt. Aangevoerd 55.000 kg, 9 sta pels boerenkaas 80,50 en 12 stapels fabriekskaas 80,50 per 50 kg. Handel vlot. WOGNUM, 17 Juni. Vroege aardappelen 9,90—11,50, drielingen 7,20—8,20, kriel 4,40— 3,90 en rode eerstelingen 8—11,90; aardbeien: I 89—1,19 en II 45—92; bloemkool 6—28; sla 2—3,60; peterselie 8; doperwten 44; bos- peen 14—36; kroten 5—11; snijbonen 1,20— 1,45; waspeen 27; komkommers 20—24; ra barber 12—15; slabonen 1,63. GROOTEBROEK, 16 Juli. - 650.000 kg. vroege aardappelen groot 9,30—8,90 en klein 7,40-8,10! kriel 5,10-8,80. (van onze correspondent te New York) MOCHT U DEZER DAGEN eens op het Ierse vliegveld Shannon landen, op doorreis naar ja, naar waar U maar wilt dan is er alle kans, dat U een van de twee Nederlandse meis jes-ontmoet die er thans gestationneerd zijn. Nee, niet bij de K.L.M. Bij de con currentie: Americain Overseas Airlines. Dezer dagen zijn ze er per vliegtuig naar toe vertrokken. Wat Jetty en Bet ty betreft had het een vrachtvliegnig kunnen zijn; zij kwamen tenminste op hét vliegveld aan, bepakt en beladen met allerlei verrukkelijke zaken, die zij tijdens hun laatste dag in New York, in allerijl op de kop hadden getikt van die wilde Amerikaanse dassen voor hun vrienden, kleurrijke overhemden, nylons na'uurlijk en nog wat zomer jurkjes voor hun vrije dagen. Want nor maal zult U ze zien in hun Amerikaan se uniform van de A.O.A. „Veel mooier'dan die van de K.L.M.", zegt Jetty de Wit Hamer en Uw corres pondent schrijft deze uitspraak met een (van nationale trots) bloedend hart op. „Vlotter en zakelijker en het staat beter ook", zegt ze coquet. Wie wil nu nog beweren dat vrouwen zijn als bal sem op een wonde Zes weken lang zijn Jetty en haar Nederlandse collega Betty van der Burg in Chicago in opleiding geweest: daar heeft de A.O.A. op een vliegveld een speciale hangar terzijde gezet voor de opleiding van stewardessen, die nu op vrijwel alle grote vluchten dienst doen. Tot dusver waren de stewardessen voor de Europese lijnen van de maatschappij voornamelijk gerecruteerd uit Engelse, Noorse, Zweedse en Deense meisjes. Maar van de 600 meisjes in Engeland, die ditmaal een advertentie hadden be antwoord, werd de Nederlandse Betty van er Burg gekozen, en van de 250 gegadigden in Nederland was Jetty de gelukkige om zes weken naar Chicago te mogen gaan met zakgeld toe. Voor Jetty was het een dubbele vreugde, omdat ze nu de gelegenheid Donderdagmiddag strandde in het zgn. Krabbegat bij de vuurtoren te Haamstede een zeiljacht, bemand met twee personen. De lichtwachter op de vuurtoren zag het ongeluk gebeuren en waarschuwde onmiddellijk de red dingboot „Blankenheim", die in Veere is gestationneerd. Ook een motorvlet voer uit om te trachten de drenkelin gen te redden, hetgeen geen resultaat had. Later bleek, dat de beide per sonen na drie kwartier gezwommen te hebben het strand hadden bereikt Aan de leiding van het radioprogram ma voor de Nederlandse Strijdkrachten in Indonesië is gebleken, dat de ver- jaars- en persoonlijke groeten buiten gewoon populair zijn. Daarom is be sloten deze groeten in de dagelijkse drie kwartier tot de hoofdschotel van het strijdkrachtenprogramma te ma ken. Daarom heen gegroepeerd zullen dan de uitzendingen komen, die bur gerrecht verworven hebben. Groeten zullen voortaan uitsluitend van vooraf gemaakte gramofoonplaten worden uitgezonden. Bedrijven, thuis fronten, de Band Nederland-ïndonesie, vakverenigingen, scholen, sportclubs en verenigingen zullen nauwer bij de uit zendingen worden betrokken. Men wil nog sterker, dan voorheen aan de sol daten overzee het gevoel geven alsof ze weer even zijn thuis geweest. METAALFABRTEK TE GOUDA IN AS GELEGD. Vrijdag is te Gouda brand uitgebro ken in de draad-vorm en strekinrich ting van de heer B. die gevestigd is in een boerderij. Tengevolge van het kil le weer had men de kachel aange maakt. Het rieten dak heeft vlam ge vat. De machines van het draadbedriif zijn verloren gegaan. De schade wordt op t 20.000 geschat. zou hebben een aantal van de Ameri kaanse piloten, die haar familie in Noordwijk tijdens de oorlog verborgen had gehouden, te gaan opzoeken. Op haar beurt heeft Jetty een geweldige ontvangst gesad van de vliegers, die nu in staat waren de kelder- en zolder gastvrijheid van de oorlogsdagen op werkelijk Amerikaanse manier te be antwoorden. Voor verschillende meisjes, vertelde Jetty, was de opleidingscursus in Chi cago met een traan begonnen, in het schoonheidsinstituut van Helena Rubin- stein. Een schoonheidsspecialiste keek ze eens goed aan, herinnerde Ze San de voorschriften van de maatschappij die „kort haar" vereist en een paar secon den later werd de schaar er in gezet. „Maar ja", zegt Jetty, „ze waren van tevoren gewaarschuwd". Het drama was overigens snel vergeten door de toren hoge icecreams (acht smaken door el kaar met een speciaal sausje erover'), de wonderen van het televisietoestel waarover zij de beschikking hadden, en de kennismaking met 'n geheel nieuwe wereld, waarin de verschillen van op vattingen en denkbeelden veel verder gaan dan die tussen de Nederlandse biefstuk en de Amerikaanse „steak". Nederlandse bestelwagens van de was- strijkinrichtingen en de Amerikaanse wasmachines, waar je voor een kwartje vijf pond was in een half uur afwerkt De aerikaan is vlot. „Wat zo aardig is van het Amerikaan se leven", zegt Jetty, '„is het volkomen gebrek aan stijfheid in de omgangsvor- rren. Daar kunnen wij inderdaad nog wel wat va3 leren. En de mensen zijn ei zo hartelijk. Maar af entoe is het moeilijk je hun leven in te denken. Eén ochtend hebben wij deelgenomen aan een radio-uitzending, „de Ontbijt-Club" maar zijn er nu werkelijk mensen, die er de tijd voor hebben daarnaar te luisteren?" Ondanks haar 22 jaar is Jetty een be reisde vrouw. Kort na de oorlog trok ze naar Indonesië om te helpen bij het transport van repatriërenden. Daarna zwierf ze langzamerhand terug naar het moederlanl, van het ene vliegveld naar het andere tot ze de afstand Kemajoran Schiphol tenslotte had afgelegd. .Waarom ik zo dol ben op vliegen? Je kunt zo veel van de wereld zien. Ja, er is veel, waar je alleen maar overheen vliegt. Maar juist het kennis maken met mensen van allerlei nationaliteit is zo aardig. Je leert alle verschillende ge bruiken kennen en ook het waarom van het 's lands wijs, 's lands eer van ieder volk". Op hun verblijf in de V.S. hebben de meisjes dan ook maar één woord van critiek: dat die zes weken zijn omgevlo gen, letterlijk en figuurlijk. Ze waren af en toe in de lucht, natuurlijk, al was het zeker niet hun luchtdoop. Ditmaal stegen ze op om van een comfortabele fauteuil toe te zien hoe efficiënt de ge routineerde Amerikaanse stewardessen op 18.000 voet de lunch serveren, een luchtzieke passagier weer op zijn ver haal brengen, of de- duizend en.ecn vragen van de praatgrage Amerikaanse reiziger beantwoorden. Daarnaast is het af en toe hard blokken geweest. Zij kennen nu de verkeersregels de in ternationale wel te verstaan beter dan menig voetganger, die bij de Mar tinitoren wil oversteken. Er waren ook eindeloze administratieve details te leren, die voor de reiziger abacadabra zijn, maar voor de nu volleerde stewar dessen gesneden koek. Waarom ze nu juist op de route Shan non—Frankfort geplaatst worden: wat de passagiers betreft is het de meest „internationale" aller diensten; Engel sen en Amerikanen, Fransen, Scandi- naviërs. Belgen, Nederlanders en Duit sers maken er een druk gebruik van. En Jetty en Betty kunnen hen stuk voor stuk in hun eigen taal beantwoorden Dat is in de terminologie van de maat chappij „service". Heel eerlijk gezegd. Betty en Jetty zullen hun litjes tussen Shannon en Frankfort langzamerhand gaan beschou wen als het trammetje of de bus, waar mee u en ik iedere och'end naar kan toor gaan. Ze zouden liever op New York vliegen. Maar, zoals de KLM- stewardess een tikje fel zei: „Je kunt oc' niet elles hebben, èn een mooier uniform, èn een mooiere vlucht". Dit Ier geruststelling van vader Plesman Bij de Brandenburger Tor, die op de grens ligt van de Russische en Britse sector, is het onder gewone omstandigheden een drukte van belang. Door de stakingen is het echter ook op dit verkeerspunt zo stil als in een klein dorpje op Zondag. Een luchtfoto van de Brandenburger Tor met omgeving. Naast Maleis voortaan ook Arabisch en Hidostani De Stichting „Radio Nederland We reldomroep" gaat binnenkort ook in het Arabisch en het Hindostani uitzenden, aldus blijkt uit het jaarverslag over 1948? dat deze organisatie het licht heeft doen zien. Tezamen met de Maleise uit zendingen zullen deze nieuwe elemen ten dan de Oosterse dienst vormen naast de Westerse, die zich van het Ne derlands, het Engels, het Frans en het Spaans bedient. Tezamen zullen dan ze ven talen gebruikt worden om „ener zijds de band tussen het moederland en zijn zonen, waar dezen zich ook ter wereld zouden mogen bevinden, te on derhouden en te verstevigen, ander zijds om buitel 1 ndse luisteraars in te lichten over wat Nederland denkt, zegt en doet. hoe het leeft en hoe het werkt" Het heeft het vorig jaar in de bedoe ling gelegen het bedrijf van Hilversum naar Amsterdam te verplaatsen, maar de minister van O., K. en W. heeft zijn toestemming daartoe naderhand weer ingetrokken. De zender PCJ, die van 1929 dateert, werkt op 35 kw en heeft twee hulpzenders van 3 kw. Dat is vrij zwak, gezien het feit, dat menig bui tenlands station met 100 kw energie werkt. Er komt dit jaar echter een zen der bij van 40 kw. die geheel in Neder land wordt vervaardigd. Een 15 kw- zender is er al bijgekomen. Voorts wordt er met de PTT overleg gepleegd om het gehele Nederlandse kortegolf- zender-arsenaal te verbeteren. Het feit verdient vermelding, dat de R.O.I.O. te Batavia, te Bandung, te Surabaja en te Makassar, de Curom te Willemstad en de Avros te Paramaribo de program ma's van de PCJ geregeld heruitzenden. De Wereldomroep werkt met 108 man personeel en zendt 99 uur per week uit tegen de binnenlandse omroep 118. De uitgaven bedragen in totaal 1.350.000 gld. 's jaars, d.i. 275 gld per uur tegen de binnenlandse omroep 900 gld. per uur. Amstelveen, Lulea—Mobile, passeerde 16-6 Cuxhaven - Averdijk, 16-6 van Hamburg te Bremen. - Cistula (t), 17-6 van Singapore te Hongkong verwacht Kamerlingh Onnes, R'- dam—Java, 10-6, 8.30 uur, van Aden Ker- tosono, New York—Java, 16-6, 8 uur, van Aden - Maaskerk, 16-6 van Lagos te Port Harcourt Muiderkerk, A'dam—West-Afrika, 16-6 van Antwerpen Omala (t), 16-6 van Miri te Pladjoe Ossendrecht, 16-6 van Lulea naar Emden Rempang, A'dam—Java, passeerde 16-6 Kaap Guardafui Salawati, A'dam—Java, 16-6 van Singapore Sibajak, Batavia—R'dam, 17-6 te Aden verwacht Van 't Hoff, 16-6 van Lorenzo Marqués naar Beira. Waterman, Batavia—R'dam, passeerde 17-6, 1 uur, Finisterre Willem Ruys, 17-6, 1,35 uur, van Batavia te R' dam Zuiderkruis, R'dam—Java, 16-6, 15.15 uur, van Aden. Almdijk, Houston—R'dam, 17-6 te Ant werpen Dalerdijk, Vancouvcr—R'dam, 10-6 van Londen naar Avonmouth Drente, R' dam—Java, passeerde 16-6 Kaap del Armi IJssel, A'dam—Paramaribo, 17-6 te Madeira - Woensdrecht (t), 16-6 van Aruba naar Curagao. Alcor, R'dam—Porto Alegre, 16-6 te Rio de Janeiro Arensdijk, New York—Buenos Aires, 16-6 van Rio de Janeiro Blommersdijk, 17-6 van Londen te Antwerpen, vermoedelijk 18-6 te R'dam verwacht Kota Gede, 16-0 van Tarakan naar Menado Leerdam, R'- dr.m—New York, 17-6 te Antwerpen Leu- vekerk, R'dam—Calcutta, passeerde 16-6 Gi braltar Nieuw-Amsterdam, New York—R' dam, 7-6, 8 uur, van Soutliampton Noor- dam, vertrekt 17-6, 22 uur, van R'dam naar New York Tiba, R'dam—Buenos Aires, 16-6 20 uur te Antwerpen Volendam, 17-6, on geveer 17 uur, van R'dam naar Quebec Winterswijk, Nuevi tas—R'dam, passeerde 16-6 Azoren. Aalsdijk, 17-6 van Puerto Mexico naar lampico - Alamak, 17-6 van Narvik naar l'j-6 van Dakar Arendskerk, New York— Buenos Aires, 17-6 te Santos Bacchus, 16-6 van Montevideo naar Santos Beng- kalis, 16-6 van New York te Paulsboro Bennekom, 16-6 van New York naar Havana - Blijdendijk, 17-6 van R'dam te New York - Breda, 16-6 van Pisco naar Callao - Cot- tica, 16-6 van Demerara te Trinidad - Maas, 17-6 van New Oorleans tg Puerto Cabello Maetsuycker, 19-6 van Singapore te Fre- muntle venvacht Manoeran, 17-6 van Mut- cat naar Bombay Papendrecht, Jarrow— Abadan, passeerde 17-6 Kaap Bon - idder- kerk, R'dam-Sydney, 16-6 van Fremantle Stad Maassluis, A'dam—Lulea, passeerde Hol- tenau Telamon, 17-6 van Paramaribo te Curagao - Waal, 16-6 van Mobile te Houston.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3