Vlotte start van de 4de Sportweek Uitstel, maar geen afstel en toen.... zeeziek Geslaagd junioren-tournooi van Helder Ouders zonden request aan de Minister O. en O. Hen jaar Huisvlijttentoonstelling zeer de moeite waard 4ielden van „de Ruyter" geëerd Officiële cijfers Militair elftal De laatste 20 kilometer S.O.S. der STOFFEN en ESKA SPOORSTRAAT 103 Een dag op een mijnenveger w- De schoolwandeltocht Groots slotbal van het jubilerende „Helder" Van de Zaterdagvliegers Op één der belangrijkste aspecten van het werk der Stichting „Comtié O. en O." werd Zaterdagmiddag nog eens door verschillende sprekers duidelijk do nadruk gelegd tijdens de receptie in „Formosa", ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. De ontwikkeling en ontspanning van de militairen onzer zeemacht zijn immers in goede handen bij de dienst voor O. S en O., terwijl bij de Landmacht de R.A.O. een overeenkomstige taak heeft, pet burger comité O. en O. wil niet op de plaats van deze diensten treden, maar het wil de middelen, die op het terrein der ontwikkeling en ontspanning gelegen zijn, aangrijpen en benutten om het contact tussen burgerij, marine, landmacht en luchtstrijdkrachten te verstevigen. Hoe goed het daarin slaagt, werd reeds tijdens drie sportweken bewezen. De vierde, de Jubileum-Sportweek, is thans aangebroken. Om kwart over twee Zaterdagmid dag werd zij door burgemeester Rit meester, onder aanwezigheid van ver scheidene militaire en burgerlijke autoriteiten, op een wat ongebruike lijke plaats geopend: de bovenzaal van het distributiekantoor. Deze ruimte was gekozen, niet omdat het Alge meen Militair Tehuis hier vroeger ge vestigd was, maar omdat nu de inte ressante huisvlijttentoonstelling van O. en O. daar werd gehouden. Alles stond nu keurig netjes opge steld en de burgemeester sprak te recht vol lof over het geëxposeerde werk. Talrijke huisvlijtwerkstukjes verdienden gerust het praedicaat „kunstwerkjes". Prachtige scheeps modellen, een schitterende koperen gong en verscheidene andere kostbare voorwerpen legden getuigenis af van de bekwaamheid, arbeidsliefde en het geduld van de makers. Het was alle maal een lust voor het oog. U moet er maar eens heen gaan, en alles rustig bekijken. U zult versteld staan! Heel veel werk. Ook in „Formosa", waar het jubi lerende bestuur onder de palmen zat, richtte burgemeester Ritmeester waarderende woorden tot O. en O., in het bijzonder tot de voorzitter, de heer G. J. J. Bouman, die de ziel van deze stichting is. Al zijn vrije tijd geeft hij graag voor dit werk, dat hem geheel in beslag neemt. Kolonel Reijnierse sprak ook vol be wondering over de prestaties v an voorzitter Bouman en zijn helpers. Wie nooit met dat bijltje heeft gehakt, weet niet hoeveel werk verbonden is aan het voorbereiden van een evene ment als de Militaire Sportweek. De marine stelt het werk van O. en O. bijzonder op prijs. De R.A.O. van de Landmacht, be toonde zich bij monde van haar hoofd, de luitenant-kolonel H Mulder, niet minder ingenomen met het werk der Stichting. De R.A.O. zet niets op touw, zonder vooraf rekening te heb ben gehouden met hetgeen in de- Mi litaire Sportweek kan gebeuren. Een prachtig getuigenis van de waardering, die alle betrokkenen voor O. en O. gevoelen. De directeur der Rjjkswerf, kolonel Barendregt, typeer de op geestige wijze de figuur van de voorzitter, die als een terrier weet vast te houden, wanneer hij eenmaal iets van plan is. Inderdaad is het ver wonderlijk en verheugend, hoe deze kleine, emotionele man van alle kan ten de medewerking krijgt, welke door hem wordt gevraagd. Namens de Marinesportvereniging „Zeemacht" sprak nog sergeant-tor pedomaker J. F. Steindel, en ten slotte wenste ook de O.S. en O.-offi- cier, ltz. Van Veen, zijn gewaardeerde Op 27 Februari 1942, aan het einde van een fatale dag in de historie van onze Koninklijke Marine, waren er nog twee Nederlandse schepen overgeble ven van de strijdmacht, waarmede men in de Java-Zee trachtte de Japanse vloedgolf te keren: Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", het vlaggeschip van schoutbij nacht Doorman, en Hr. Ms. kruiser „Java". Beide oorlogsbodems streden een hopeloze strijd en werden kort voor middernacht, vrijwel te gelijk, door vijandelijke torpedo's getroffen. Er brak brand uit en spoedig zonken de oorlogsbodems. Zo voltrok zich de laatste actie in het drama van de Javazee, dat slechts door weinigen overleefd werd. Thans is het moment aangebroken waarop de helden van het vlaggeschjp Hr. Ms. „De Ruyter", worden geëerd. Negen onderscheidingen worden af gekondigd, waarvan zeven posthuum. Wijlen kapitein-luitenant ter zee E. E. B. Lacomblë is benoemd tot Ridder in de Militaire Willemsorde der 4e klasse, de bronzen leeuw werd post huum toegekend aan de luitenant ter zee der eerste klasse A. P. L. de Gel der, dezelfde onderscheiding aan de luitenant ter zee van technische dienst der eerste klasse A. A. M. van Rijs- bergen, het bronzen kruis posthuum aan de officier van gezondheid der eerste klasse P. S. Walma van der Mo len, eveneens posthuum aan de offi cier van de Marine stoomvaartdienst der tweede klasse A. Jansen, posthuum aan majoor-telegrafist P. J. Zegers, posthuum aan de milicien matroos ziekenverpleger A. M. Moorman, posthuum aan de kwartiermeester R. Kempeners en aan korporaal (thans sergeant) machinist D. de Koster. Ieder, die daarvoor belangstelling heeft, kan ter gemeente-secretarie ken nis nemen van het officiële besluit, waarin de uitslag der gemeenteraads verkiezing is vastgelegd. HR. TE MS. „VULKAAN VLISSINGEN. Hr. Ms. reparatieschip ..Vulkaan" heeft op de rede te Vlissingen luister bijgezet aan de plechticheid, georgani seerd door het Belgisch Verbond van „compagnons" van harte geluk. De heer Bouman bedankte de spre kers, de schenkers der bloemen en de genen, die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangstelling. De beker blijft. Nauwelijks een uur later vond men elkander terug aan de Sportlaan, waar een enthousiast marine-elftal zijn esprit stelde tegenover de meer bedachtzame techniek der landwach- ters. Het was een mooie wedstrijd, waarbij het vrij talrijke publiek zijn zin voor evenwicht demonstareerde, door telkens die partij aan te moedi gen, welke daaraan het meest be hoefte had. De 31 uitslag moge dan wat geflatteerd zijn, de punten tellen nu eenmaal en de beker blijft nog een jaar in Nieuwediep. Niemand zal ons kwalijk nemen, dat wij dit prettig vinden! In „Formosa". Na afloop keerden de elftallen en allen die bij de organisatie van deze wedstrijd betrokken waren, terug naar „Formosa", waar het orkestje van I. van Bruggen een gezellig muziekje speelde, en waar in de bovenzaal een welvoorziene dis gereed stond om de hongerige magen der elftallen, com missieleden en officials tot rede te brengen. Daar werden ook door de heer Bouman de draagmedailles uit gereikt. In de benedenzaal bestond toen nog gelegenheid voor een dansje, maar de dames waren quantitatief sterk in de minderheid, zodat er van dansen niet veel kwam. Hierop zal het O. en O.- bestuur nog iets moeten vinden! Verminkte en Invalide Soldaten, die Zaterdag te Vlissingen werd gehouden, i BKC, die zich uitstekend weerde. Het 40-jarig jubileum van de v.v. „Helder" is op een wel bijzondere wijze gevierd. Twee weken geleden een goed tournooi, verleden week een behoorlijk tournooi, de afgelopen week steeds wedstrijden met veel spanning en spor tiviteit en tot slot gisteren het grootse juniorentournooi. Het was alles weer perfect georgani seerd, het was alles proma. Ook de voetbalcapaciteiten van verschillende spelers waren uitstekend, vooral van de elftallen van buiten onze stad. Helder kon het niet verder brengen dan een derde prijs, want de witjakken verloren van het sterke Volewijckers met 3-0, na een goede eerste helft die met 0-0 inging. De tweede wedstrijd eindigde 1-1, waarna strafschoppen in het voordeel van Helder kwamen. H.R.C. verloor tweemaal door straf schoppen, n.1. tegen Z.F.C. en 't Gooi. Het is met de rode elftallen wel treurig hoe slecht deze strafschoppen worden genomen. Over het algemeen waren de Helderse elftallen wat spel betreft niet tegen de tegenstanders opgewassen. Het tournooi is prima geslaagd, maar voor de Helderse jeugdleiders kan het nog meer voordeel bieden wanneer de co'nclusies van deze dag goed zijn. La ten we het maar eerlijk zeggen, we zijn een stuk achter met onze techniek. Dat begint reeds met de jeugd en juist dit onderdeel moet verandering ondergaan. Dadr moet hét spelpeil opgevoerd wor den willen onze clubs kunnen promo veren en zich handhaven. Wij weten wel dat dit moeilijk is, zeer moeilijk zelfs, maar laten we ons toch niet ver blinden op papieren resultaten. Het gaat om de werkelijkheid en die is in ons nadeel. Zeer sterk in ons nadeel. Wij meenden dit te moeten zeggen, op dat er geen gedachte ga heersen van we zijn op de goede weg. Tribunes ver rijzen, de organisatie is uitstekend, de samenwerking beter dan ooit te voren in onze stad, maar het spelpeil zakt zienderogen. Gezamenlijk moet deze achterstand worden weggewerkt. Krachtige mannen moeten er komen, die het mes er in willen zetten. Het roer moet om, want Den Helder heeft niet meer die goede jeugdspelers van vroe ger. Dat betekent dat wij achter raken. Het spijt ons dit te moeten schrijven bij het zo bijzon'er geslaagde tournooi van Helder. Maar juist dergelijke tournooi- en zijn leerzaam, wanneer men leren wil en de werkelijkheid wil zien. Een elftal als dat van Volewijckers is een uitstekend elftal, daar willen wij ons niet mee vergelijken. Maar neem dat van Stormvogels, 't Gooi, ja zelfs B.F.C., zij waren onze jongens in techniek de baas. Uitblinkers in dit tournooi was de kleine linksbinnen van V.S.V., die een belofte inhou voor de toekomst. Doel man Hamers an Stormvogels, de man die zoveel pennen in strijd heeft ge bracht kon ons maar matig bekoren. Hij kan er wel iets van, maar jammer is het dat hij dit zelf weet. Een fout van de meeste voetballers. Let op Lingbeek van H.R.C., dat jij deze fout ook niet maakt. De kleine doelman van Helder heeft ook moedig gespeeld. De uitslagen. Afd. A.: West FrisiaVSV 0-2; BFC Sneek 11 (5-3 na pen.); VSV—BFC 2 0; West "risiaSneek 5-0. Afd. B.: 't Goo; -Alcmaria 2-3; ZFC ERC 1-1 (4-2 na pen.); AlcmariaZFC 0-1; HRC- -'t Gooi 1-1 (na pen. 3-2). Afd. C.: DWSStormvogels 1-1 (na pen. 5-6)VolewijckersHelder 3-0; StormvogelsVolewijckers 1-4; DWS Helder 1-1 (na pen. 6-7). De opening was 'n plechtig moment, toen de vlaggen werden gehesen en het Wilhelmus klonk. Het Stedelijk muziek corps verleende haar medewerking. Ook de prijsuitreiking bewees dat Helder een goede beurt heeft gemaakt. Alle clubs hadden waarderende woorden voor Helder. Onze slotconclusie is dat wij in Den Helder iets goeds kunnen organiseren, maar dat onze resultaten nog niet goed zijn. Het gaat ons niet om overwinningen, doch slechts om veld spel dat iets inhoudt. De technische commissie, naast de KNVB-official, de heer F. Triebei, bestaande uit vertegenwoordigers van marine en landmacht, heeft Zaterdagavond de samenstelling bepaald van het Nederlands Mili tair Elftal, dat a.s. Zaterdagavond tegen het Ned. Politie-elftal in het veld komt. De opstelling is als volgt: Doel: G. Prummel (Groningen); rechtsback: Van der Oord (Vole wijckers); linksback: A. Kil (D. W.S.); rechtshalf: Van der Kruys (Brabantia); spil: F. van Tuyl (Eindhoven)linkshalf, aanvoer der: S. Roubos (Emma); rechts buiten: C. Luyten (D.O.S.); rechts binnen: Mangelmans (A.D.O.) midvoor: M. Lommen (V.V.V.); linksbinnen: J. Kolkman (Go- Ahead); linksbuiten: Van der Ruit (Volewijckers). De vierde en laatste tocht van de Avond-Vierdaagse was zeker niet de lichtste. Vooral niet voor de deelne- nlers der Koninklijke Marine, die in volledige Vierdaagse-uitrusting de mars over twintig kilometers maakten. Een prachtige training! Het traject, dat grotendeels liep over de stille wegen in het Koegras, telde vele kilometers, die extra-lang leken, maar de 191 .wan delaars zetten door met frisse moed. Toch heeft men onderweg zes uitvallers moeten noteren. Toen men langs de Middenweg de bebouwde kom weer naderde, werden de groepen der Ko ninklijke Marine met tamboers en pij pers afgehaald. Door de NHWB-official, de heer H. J. A. Lücker, werden in „De Toelast" de Vierdaagse-kruisen en de andere herinneringen uitgereikt. De regelings commissie was zeer danknaar voor het deelnemen der marine-groepen. Een kleine tip voor de toekomst werd daar aan verbonden: in, September organi seert „De Zilvermeeuw" haar jubileum wandeltocht. Door de directeur van de Rijks Hogere Burgerschool, dr. A. E. Loen, waren Vrijdagavond de ouders der leerlingen bijeengeroepen op een spoedv ergade. ring in Musis Sacrum. Het onderwerp van bespreking zou z«n de zeer ge. brekkige behuizing der school, en een request dat dienaangaande aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zou worden gezonden. De urgentie van deze zaak werd alleen reeds overtuigend bewezen door de grote opkomst. Niet minder dan 125 ouders hadden op korte termijn hun avond willen v rijmaken. Zij allen waren kennelijk door hun kinderen terdege op de hoogte gehouden van de situatie aan de K^^h "uu aanwezighek, op deze avond was een verheugend bewijs van belangstelling. Dit request werd door 125 personen VISSERIJBESOMMINGEN IJMUIDEN De aanvoer van Vrijdag was 230 kisten schol, 40 schar, 30 bat, 5 griet en 15 fijnvis. Prijzen per k.g. tarbot I 1 651.60; grote tong 2.101.95; gr. middel tong 2.101.95; klein middel tong 2.051.95. Prijzen per 50 kg. grote schol 57.5049;middel schol 3225.50; kleine schol 2213.50; bot 2414; schar 1811; kleine griet 45; kl. rode poon 32; harsmakreel 2.90; kleine bot 6.50. Besommingen IJM. 213 t 317.—IJM. 203 f 91.—. De heer Loen gaf ter oriëntering eerst een kort overzicht van de gang van zaken. Men was onmiddellijk na de bevrijding verheugd, in de woon huizen aan de Kerkgracht een tijdelijk onderkomen te kunnen vinden. Het stichten van een enigszins permanent noodgebouw was echter een eerste ver eiste. In de maanden Augustus en September 1945 werd met het Depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hierover van gedach ten gewisseld. In een persoonlijk on derhoud met de toenmalige minister zette dr. Loen 'de wenselijkheid uitéén van onderbrenging in een tijdelijk ge bouw, dat voor het doel beter geschikt was. In Juni 1946 heeft de directeur schriftelijk voorgesteld, een noodge bouw met vijf lokalen te bouwen ach ter de huizen aan de Kerkgracht. Er werden tekeningen gemaakt, maar la ter kreeg men van officiële zijde de mededeling, dat men binnen afzien bare tijd op een nieuwe school zou kunnen rekenen en dat men derhalve beter zou kunnen afzien van de bouw ener noodschool. Tijdens de verleden jaar gehouden receptie werd deze mededeling met machtiging van de minister bevestigd. Er bestaan echter gegronde rede nen om te vermoeden, dat er een niet onbelangrijke stagnatie is ontstaan. Alle aanwezigen waren het er unaniem over eens, dat het indienen van een request aan de Minister wellicht gun stige reultaten zou kunnen afwerpen. Besloten werd tot indienen van het volgende request: „Ondergetekenden, allen ouders van leerlingen der Rijks Hogere Burger school te Den Helder, verzoeken In ver^ band met de zeer onvoldoende huis vesting in het tegenwoordige Verblijf dringend aan Uwe Excellentie, te wil len bevorderen, dat ten spoedigste een aanvang gemaakt wordt met de werk zaamheden voor het In uitzicht gestel de nieuwe schoolgebouw." 2 woorden - 1 begrip Er blijkt veel belangstelling te be staan voor de „Schoolwandeldag" van a.s. Zaterdag 25 Juni. Tal van school kinderen meldden zich aan als indivi duele deelnemers, en daarom moet het aantal inschrijfadressen met twee wor den uitgebreid. Men kan zich nu laten inschrijven bij de heren G. Does, Bin nenhaven 42; J. Kuiper, Sternstraat 44; F. Himpers, 2e Vroonstraat 67; H. J. A. Lücker, Sperwerstraat 25. Op veler ver zoek kunnen ook adspirantengroepen der plaatselijke sportverenigingen deel nemen. Laten degenen, die zich opge ven, niet vergeten te melden, tot welke school zij behoren. DE HELDER-VETERANEN ZEGEVIEREN. De Helder-veteranen wisten de der by tegen HRC met 10 te winnen. HRC was veel sterker maar kon haar meerderheid niet in doelpunten omzet ten. Een schot van Rueck, zelf wist hij er niets van, trof doel, zodat HRC ook deze derby verloor. De wedstrijd Helder 4HRC 4 ein digde 11 en ook hier wist Helder door strafschoppen te winnen. Het pleit wel voor HRC dat zij de jubile rende vereniging op alle fronten heeft laten zegevieren, of echter deze gang van zaken opzet was betwijfelen wij. In ieder geval vragen deze derbies naar revanche. WGW deed het beter. WGW 2 ver sloeg Helder 5 met 1—0 terwijl WGW 1 van Helder 3 met 41 won. Een spre kende overwinning. Bij WöW deed Van Wees mee van (Van onze verslaggeefster). Entlelyk waren we dan los van de kade en zagen de schepen in de IJmui- dense haringhaven steeds kleiner worden. We gingen mijnenvegen, nadat we het van de herfst al een paar keer hadden moeten uitstellen en Woensdag ook voor niets naar IJmuiden waren getreind. De weerdienst vertelde 's morgens vroeg, dat de matige wind nog wat afzwakken zou, maar dat het wel koud zou bljjven. Met elf man (en vrouw) was de Nederlandse pers! vertegenwoordigd. We werden door de flottieljecommandant over de v(Jt scheepjes gedistribueerd. Wjj hadden de MV 34, «de „Borndiep" getroffen en stonden nu heel branie naast commandant J. Moot, Lt. ter Zee der 2e klasse, op de brug. Hoog boven het water stonden we, j wel 9 meter j en omdat de houten scheepjes maar 2.70 m. diepgang hebben, zijn het echte slingerbok- enk. Dit ver telde de com mandant en hij wees ons allerlei be zienswaardig heden. Hij sprak met de andere schepen door de radiotelefoon en liet de seiners met vlaggen en lampen werken. Ze moe ten dat onderhouden, want als de te lefoon defect raakt, mogen ze niet verlegen staan. In een lange rij brom den de mijnenvegers op gelijke af stand achter elkaar en de snelheid werd met kleurige vlaggen doorge geven. Regelrecht de zee op om de ge veegde doorgang, die nu nog maar 1 rnjjl breed is, op 4 mijlen te brengen. De ruim 1000 schroefslagen per mi nuut joegen een breed zog van wie lend schuim achter ons op, wat elke mijnenveger, die volgde, nog weer bre der maakte. Ook de veegmotor van 500 pk. werd bijgezet en straks zou de rubber reuzenslang, die om een enor me as gewenteld zat, worden afgerold. Wel een diameter van 15 cm. heeft «e slang en onder het rubber omhulsel zit een koperdraad, waardoor de stroom gejaagd wordt. De 700 meter lange kabel vormt een magnetisch veld, waardoor magnetische mijn tot ontploffing worden, gebracht. Minstens 13 malen moet een zelfde plek geveegd zijn, wil men er staat op kunnen ma ken, dat er geen magnetische mijnen meer liggen. Het mijnenvegen kost dus veel tijd, maar dat hindert niet, want.. Ook moet heel voorzichtig met de ka bel worden omgegaan want die is bui tengewoon kostbaar. Als voor een, be paald gebied tien dagen vegen nodig zijn, rekent de mijnenveegdienst een maand, want heel vaak zijn de weers omstandigheden niet gunstig. Afzwakkende wind? We zijn nu de rode boei gepasseerd, die op de rand van da geveegde route ligt, hier zal geveegd worden. We kij ken nauwelijks meer, zitten maar stil op een bankje en zeggen niets meer. Onze „Borndiep" steigert en danst, de anderen achter ons springen er ook lustig op los. In gedachten zit ik le lijke dingen te zeggen, want die me neer van de weerdienst heeft het bij het verkeerde eind gehad. Het is hele maal geen afzwakkende wind, het wordt juist veel erger. Is dit nu weer om mijnen te vegen? Volgens mij niet en ik vraag de commandant wat hij er van denkt. En tot mijn ver bazing is hij het met me eens, het gaat niet door. We zouden dan dwars op de golven moeten liggen en dan !s het erg moeilijk om positie te houden en bovendien is het te gevaarlijk voor de kabel. We zullen dus meteen op Nieuwediep af gaan en daar op dè ree. wat in formatie gaan varen, dat is vast een goede oefening voor de a.s. vlootmanoeuvres. We zien nu de hele rij een scherpe bocht maken en rechts achter ons kunnen we de rookspu- wende pijpen van de hoogovens zien. Een paar kottertjes huppelen over de grauwe golven en verder is er niets te bekennen. Alleen zijn wij tussen een grijze hemel en grijze golven. In de verte, aan stuurboord, ligt, de duinen rij, grijsBergen aan Zee, Cam perduin, de Hondsbossche zeewering, PettenLangzaam schuift alles op en verdwijnt achter ons. Zeeziek. Op de brug zitten we al lang niet meer, eerst moest ik naar beneden, later m'n collega. Naast elkaar zaten we op een kist en keken naar de gol ven, die ons hoog ophieven en dan weer lieten vallen in de ruimte. We zelden niets en dachen er alleen maar aan, ons zo goed mogelijk te houden. Opeens vloog m'n collega overeind en ik sprong er achteraan, naar de ree- ling. Even later stonden we met zak doeken tranen uit de ogen te vegen en zagen elkanders gezichtengroen wit. De matrozen, die op het dek heen en weer liepen, lachten niet, en ik was daar geweldig blij om. Ik voelde me gegeneerd, al kon ik het ook niet hel pen, dat m'n maag niet tegen mijnen vegers kon. Maar ze lachten ons niet uit, gaven alleen de raad, aldoor ge roosterd brood te eten en niets te drinken. Zo goed als m'n zeebenen 't toelieten, huppelde ik naar de kom buis, waar de kok het brood voor ons roosterde. M'n collega was er niet toe in staat bewegingen te maken, want dan zouden de vissen weer voer gaan eisen. Maar ik voelde me opgelucht en wandelde rond, kauwend op de boter hammen. Wel een uur deed ik over die paar sneetjes, af en toe weer over de reeling buigend. Maar toch voelde ik me lekker en vond het stel op het kistje (er was ook een matroos naast komen zitten met het hoofd in de han den), maar wat zielig! Zelfs de hond van de kapitein zat in een hoekje en voerde soms de .vissen. Het was dus wel erg, en de wind stak steeds meer op. Hoe zouden de anderen het maken, erg belangstellend waren we. Even la ter knipperde de seinlamp, op de an dere schepen één voor één ook. „Hoe maakt de pers het?" Eén antwoord werd met gejuich begroet: „Groen, geel en plat." Wij voelden ons hele pieten, natuurlijk. Toch waren we big, dat de Huis- duiner Jange Jaap om half één dwars van ons was, in het Marsdiep was het water rustig en konden we tenminste weer bijkomen. Gauw knapten we ons op en zaten even later aan tafel met flinke porties eten op onze borden. Heerljjk was het, we hadden honger ook. Na het eten zouden we nog wat op verankerde mijnen jagen en de lijn met de draver werd Uitgezet. Eerst vingen we een flink stuk brandhout en toen eindelek voor de tweede keer de lijn uitstond, kwam er vanuit de machinekamer een stem, die meldde, dat de koppeling van de stuurboord motor gebroken was en dat we er goed aan deden, naar binnen te gaan. Pech gehad, zeiden wij, maar de Jan nen staken hun duim op....,, vroeg met week-end betekende dit defect. Om drie uur lagen we gemeerd en een uurtje later kwamen de „Wester- schelde", „Zuiderdiep", „Hollands Diep" en „Texelstroom" ook naast ons meren achter in de haven. Twee van de elf bleken de proef doorstaan te hebben, de rest had het min of meer te pakken gehad. Maar leder was blfl de trip toch te hebben meegemaakt. Al hadden we dan niet geveegd, we kregen er iets voor terug, zeeziekte, en een fïïnke dosis waar dering voor die enige Jannen, die zulke ideale gastheren Waren geweest Zul ke jongens.-..,, duimpje op. ondertekend. Moge het de gewenste vruchten afwerpen. Laat men het ten Departemente niet opvatten als cri- tiek (directeur, leraren, ouders en leerlingen hebben gedurende voer jaar hun goede wil getoond), maar als een lang-ingehouden noodkreet. Onder een regen van serpentines en hoofden getooid met feestmutsen en maskers, werd het slotbal van het ju bilerende Helder gevierd. Het ls een avond geworden van stemming en sfeer en de aanwezigen, die er bjj het krie ken van de morgen aan werden her innerd dat de zon reeds aan de kim verscheen sloegen van verbazing de handen ineen en zeiden: „Is het al zo laat dan?" Toen de voorzitter van dë feestcom missie ten tonele verscheen was de zaal tot in de hoeken toe gevuld. Hij heette een ieder hartelijk welkom en in bij zonder de leider der junioren van de voetbalverenigingen 't Gooi en Sneek. Nadat de heer Borgeding met een geestige speech de aanwezigen wat sfeer had gebracht, kwam de energieke voorzitter van Helder, de heer Wiers- ma, op de bune. Het is nog wel wat te vroeg om de feestcommissie te bedan ken, aldus spr., voor het geweldige werk, wat ZU de laatste week heeft georganiseerd. De grootse tournooien en de feestavonden en morgen het Junio rentournooi, het is allemaal overdonde rend. De vier leden van het feest comité hebben zich geheel gegeven het feest te organiseren. Laten wij leden van Helder, aldus spr., hun niet teleur stellen en dit slotbal maken tot een waar feest dat nog lang in onze herin nering zal blijven voortleven. Na voorzitter Wiersma sprak de heer Frisaar, van de v.v. 't Gooi. Hij vond het wel wat laat, nu het feest bijna ten einde isi, nog met een felicitatie te komen, maar door zaken kon hij he laas niet eèrder in Nieuwediep aanwe zig zijn. Hij deed zijn felicitatie vergezeld gaan met een schemerlampje met initialen van de v.v. 't Gooi, dat bestemd is voor het bureau van de secretaris. Ook da heer Boot (v. v. „Sneek" kwam de ju bilerende vereniging feliciteren en overhandigde de voorzitter namens zijn vereniging een nieuwe adspirantenbal aam Hierna kon met het werkelijke feest v/orden begonnen. Op velèr verzoek van de Helder-leden had de amuse- ments-afdeling van de v.v. Helder o.l.v. de heer Ris gemeend nog éénmaal de „voetbalkoning" op te moeten laten voeren, dit werd goed gevonden door het feestcomité en zo werd besloten, het Helder-feest te besluiten met de opvoering van bovengenoemd toneel stuk. Daar wij reeds enige tijd terug hier een verslag over gaven, zullen wij nu niet verder in détails treden. Het leek echter ons toe, dat de eerste keer succesvoller was dan nu. Vooral het eerste bedrijf werd nu niet bepaald oest gespeeld. De spelers waren op een enkeling na niet rol-vast. Veel beter ging dit in het tweede be drijf, terwijl het derde bedrijf de kroon werd op het werk. Geweldig sloeg dit bedrijf in. Soms bulderde de zaal van het lachen. Vooral toen de heer Ris in sportcostuum (1890?) op het toneel verscheen. De lange onderbroek aan voor het kou vatten. Nadat de tra ditionele verloting acahter de rug was, ging men er toe over zijn zinnen te zetten op het slotbal. Allereerst sprak voorzitter Wiersma nog een woordje tot de danslustigen en toen hij vroeg om een applausje voor het feestcomité, dreunde de zaal van het lawaai, en misschiien heeft de heer Wassink wel even bedenkelijk geke ken, en gedacht: „Als het dak maar blijft zitten, nu de muren zo heen en weer zwaaien. Het bal is iets geworden om niet licht te vergeten. Onder energieke lei ding van de heer Jan de Man en met medewerking van het dansorkest „The Musical Ramblers" hebben de aanwe zigen gedanst tot in het krieken van de morgen. Het was een regen van serpe- hees, die tussen de danslustigen neer daalden en waar men ook keek, overal zag men steekmutsen, maskers en an dere feestartikelen. Het is een mooi be sluit geworden van een week feest en als straks het 50-jarig bestaan aan de deur klopt van de'H.F.C. Helder, dan zullen nog vele gedachten uitgaan naar het geweldige Helder-feest van 10 jaar terug. Onder gure en koude weersomstan digheden zijn de duiven van de post duivenvereniging „Nieuwediep" Zater dagmorgen om half negen te Creil (Fr.) gelost. De eerste duif kwam met 25 minuten voorsprong aan om 5.12.3 uur, de laatste om 8.10.49 uur. De Prijswinnaars waren: A. Koorn 1, 25, 26. Kater 2, 5, 6, 11, 12; A. Dienaar 3, 24. Klaassen 4, 13; Ligtenberg 7, 29: Mole naar 8; Kok 9. 15, 30. C. de Wit 10; Leen 14, 28; M. Ruiten 16; Cornielje 17. 18; Ham 19; Bakker 20, 35; Geervliet 21, 27; G. E. Koopman 22, 31, 34; R- Ruiten 23; gebr. Koopman 32. Prins 33. Junioren; Bon Krijns 1; Piet Bak 2. Dinsdagavond wordt van half zeven tot acht uur ingekorfd voor Alkmaar. Woensdagavond van vijf tot kwart voor zeven voor St. Denis (Fr.) en Vrijdagavond van scs tot acht uur voor Amsterdam. Klokken stellen e'J aanslaan Vrijdagavond van zeven t0 acht uur.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2