Twee wielerkampioenschappen me^'n luchtj avontuur Residentie Wsgtmans kampioen der amateurs Janssen nog niet zeker van zijn titel N.W.U. maakte fouten MIDDELBARE MEISJESSCHOOL Het Radioprogramma Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Nederlandse Bondsploeg voor Olympische Dag Tiny jonker zwom van Ijmuiden naar Zaandam Het nieuwe boek Onze Bridgerubriek Kleurentelevisie in operatiezaal Belangrijke stap vooruit voor de medische scholing De laatste tjjd wordt wel eens beweerd ,i„t x-„.i renners maar zeer matige prestaties leverden. Men spraken in deze gelederen en er zou maar weinig kans ziin duf hinn bloedarmoede uH de amateurs behooriyke professionals gerecruteerd kmden^rd t"d Nu, de Nederlandse wielérkampioenschan,™ ".n worden. Het ware» ,1e pogingen waagden, snel demareerden en «nm« „r„t« ultl00P- overbrugden. De strijd tussen de proef" wTs d^ren^en n a° afvalrace. De gevreesde Cauberg zorgde wel voor de selectie Tn^zij die® de kracht vonden om z.ch tegen die machtige bult in het Limburgse Tandschan op te worstelen en van pech verschoond bleven, gaven slechts de l^tste paar ronden behoorlijk stnjd. Wagtmans veroverde bij de amateurs deTood- „it-blauwe trui en Jansen werd door de jury bij de profs tot vvinnaar ver- Aan beide kampioenschappen zat ech ter een luchtje. Wij stellen dit vast zon der daarmee ook maar iets te kort te willen doen aan de prestaties van Wagt mans en Jansen, die bovendien aan deze gang van zaken part noch deel hadden. De fout lag bij de NWU. In de eerste plaats heeft men weer de fout gemaakt door de amateurs en profes sionals drie minuten na elkaar te laten starten en in de tweede plaats was de jury niet geheel objectief, hetgeen ver moedelijk zijn oorzaak vond in het feit dat dit lichaam enkel uit Limburgers was samengesteld. De amateurs snel van start De amateurs, die drie minuten na de profs van start gingen, trokken direct met een zeer snel tempo ten aanval. Zo snel ging het, dat Wagtmans en Nolten na vijfenveertig kilometer reeds aan sluiting met hun „grotere" broeders kregen. Het hoge tempo en die akelig steile Cauberg, die met iedere ronde groter schijnt te worden, kostte natuur lijk slachtoffers en het waren niet de zwaksten die lossen moesten. De dap pere De Groot, winnaar van de ronde van Noord West Nederland en de Bene- iux-course capituleerde al na twee ron den. De Groot is geen klimmer en het circuit van de Cauberg is voor hem een martelgang geworden. Met bewonde renswaardige moed heeft hij in zijn centje doorgeworsteld tot hij met nog één ronde te rijden uit de strijd werd genomen, daar zijn achterstand te groot Was geworden. Zo waren er meerderen. Kerels, die ondanks hun achterstand en pech volhielden; meer nog verdwenen uit de strijd met bandenpech, defecte derailleurs of als de Cauberg hen te machtig werd en de „man met de ha mer" zijn tol eiste. Toen elf van de zestien ronden door de amateurs waren afgelegd, scheen het pleit bij de amateurs reeds beslecht. Wagtmans en Nolten zaten in de voorste gelederen bij de profs en maar weinigen zullen de overige amateurs nog een kans hebben gegeven om de uitlopers te bereiken. Een machtige demarage van de Zaan- kanters Hooyschuur en Duyf, die even na Roks en Dekkers aansluiting met de twee uitlopers kregen, veranderde de situatie geheel en al. Het werd duide lijk dat tenslotte toch de eindsprint de beslissing zou moeten brengen. De Eindhovenaar Dekkers dacht zich ver moedelijk al winnaar, doch hij had bui ten de waard, in dit geval buiten Bras- penninx, een stadgenoot van Wagtmans, gerekend. De „uitgekookte" Bras had het zien aankomen dat de sprint de be slissing zou moeten brengen en enkele tientallen meters vóór de finish zat de amateur Wagtmans toevallig achter het wieltje van de prof Braspenninx die even een gezellig sprintje voorrijn club- en stadgenoot aantrok. Met band dikte ging Wagtmans vóór Dekkers en Roks door de finish. Wagtmans werd de amateurkampioen van Nederland op de weg. Een fraaie beloning voor zijn uitstekend rijden, doch het is voor ons de vraag of hij de sprint van Dekkers had gewonnen als Braspenninx de sprint niet voor hem had aangetrokken. Ook de vierde man werd een man uit het Zuiden. Het was Nolten uit Geleen. Twee Noordhollandse jongens, Duyf en Hooyschuur, bezetten de vijfde en zesde plaats, voorwaar een fraai re sultaat tussen Brabanders en Limbur gers die dagelijks in de gelegenheid zijn in dit heuvelachtig terrein te trai nen. DE PROFS DEDEN HET NIET BEST De strijd bij de profs, wij schreven 't al,, was mat c> weinig opwindend. Hieraan was zeker het feit niet vreemd, dat Gerrit Schulte in de derde ronde reeds de strijd staakte,nadat een lekke band hem de lust en de energie had ont nomen om door te zetten. Een andere renner, die door het noodlot werd ge troffen, was Henk de Hoog, die onge veer tegelijkertijd met Schulte het veld ruimde. Pellenaars was de derde man, wiens opgeven van de rit werd verklaard door één of ander mankement aan zijn fiets. De strijd bleef saai en mat en toen in de allerlaatste ronde ook Middelkamp en Sijen het bijltje er bij neerlegden en uit de course verdwenen, gingen hier mee weliswaar zeer sterke mannen heen, maar zij waren evenmin in staat geweest de strijd levendig en aantrekke lijk te maken. Alleen Peeters en Van Beek zorgden voor wat spanning door enkele ronden vóór het einde uit te lopen. Dit tweetal draaide soepel en fris en scheen zo op de overwinning te willen afstuiven. Met nog vier ronden te rijden hadden deze renners bijna een minuut voor sprong op het inmiddels sterk gedunde peloton genomen. Peeters kwam „plat" te zitten. In gewoon Nederlands bete kent dat een lekke band en Van Beek kon niét de kracht vinden alleen door te gaan. Ook hier zou dus de eindsprint de beslissing gaan brengen en geen mens kon vermoeden dat die eindsprint en beslissing zo sensationeel zouden wor den. Bij de beklimming van de laatste Cauberg hadden Van Est, Voorting (twee renners die enkele maanden ge leden uit de "„zwakke" amateur-gelede ren waren overgekomen) en Janssen zich losgemaakt. Gedrieën stormden zij door het St. Jansbos op de finish af. Van Est ging met een wiellengte als eerste over de» eindstreep, gevolgd door Janssen en Voorting. Janssen diende echter een protest in. Volgens zijn verklaring zou Van Est hem in de eindsprint hebben gehinderd. Weinig ogenblikken later riep de Lim burgse jury de Limburger Janssen als overwinnaar uit. Op zijn beurt protesteerde nu Van Est, die op een gegeven ogenblik zijn zenuwen niet meer de baas was en in de jurytent Janssen te lijf wilde gaan. Janssen werd op dat moment door een radio-reporter geïnterviewd en de ze moest zijn microfoon beschermen om de slagen te ontgaan, waarmee een opgewonden Van Est Janssen bestook te. Dit was de enige sensatie in de 216 km lange wedstrijd voor de profs. De uitslag is: 1 Jansen (Elslo) 211 km in 5 uur 29 min. 16 sec.; 2 Echt (St. Willibrord), 3 Voorting (Haarlem) bei den dezelfde tijd; 4 Steenbakkers (Den Bosch) op 20 sec.; 5 Grift (Soest) 90.25 sec., 6. Lakeman (Amsterdam), 7 Schellingerhoudt (Zaandam), 8 Loos (Amsterdam), allen denzelfde tijd. 9 B. Ranken (St. Nicolaas) 90.40 sec. Daarna ex aequo Schoenmakers (Eindhoven), Evers (Wormerveer), Van Beek (Oostzaan), Storm (Den Haag) en Pauwels (Kieldrecht). PROTESTCOMMISSIE ZAL BESLISSEN Naar wij vernemen zal de protestcom missie van de N.W.U. in de loop van de week een beslissing nemen inzake het protest dat door de renner Van Est werd ingediend, onmiddellijk nadat Janssen als eerste geklasseerd werd. Naar ons ter ore kwam zou er ove rigens weinig kans bestaan dat het pro test wordt toegewezen, maar in elk ge val zal de uitspraak moeten worden af gewacht alvorens Janssen zich officieel kampioen kan noemen. BERGEN. Toelatingsexamen op 1 Juli a.s. des morgens om 9 uur in het schoolgebouw, Rondelaan 24. Voor aangifte en inlichtingen zich te wenden tot de Directeur, de heer D. L. Daalder. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 Reportage tenniskampioenschappen. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Radio-filmkrant. 7.30 Inleiding tot mu ziekbegrip. 7.45 Landbouwrubriek. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Kurhaus-concert. 10.15 Ik zou zo graag.... 11.15 Avro-swing corner. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.15 Sport- rubriek. 6.30 Met band en plaat. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Vacantie-voorpret. 7.45 NCRV-kwartet. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Promenade-orkest. 9.00 Dr. J. H. Ha genbeek. 9.20 Zang. 9.50 Orgelbespeling. 10.15 Sweelinck-kwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Operette-selecties. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8.15 Ochtendvaria. 1.15 Maria Zamora en orkest. 6.15 Tom Erich (piano). 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Kobus Kwint (piano). 7.15 Radio-Muziek- journaal. 7.45 Rubriek. 8.05 In het Radio- Zoeklicht. 8.15 „Fidelio", opera van Beetho ven. 9.10 Pierre Palla speelt. 9.20 Klankbeeld. 9.45 Musicorda. 10.15 Buitenlands overzicht. 10.30 Viool. 11.15 Ethel Smith (orgel). 11.30 Orkest van Glen Miller. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - KRO: 8.15 Pluk de dag. 12.33 Orkest zonder naam. 4.00 De Zonnebloem. 6.10 Sportpraatje. 6.20 Actualiteiten. 6.30 Het werk van de psychia ter. 7.15 Amusements-orkest. 7.45 Dit is leven. 8.05 De gewone man. 8.12 Radio Philharmo- nisch-orkest. 9.15 Westeuropees commentaar. 9.25 Kamermuziek-concert. 10.15 Muziek. 10.45 Avondgebed. 11.15 Symphonisch-programma. 124 IN DE DOOR TJEERD APE MA Steensma glimlachte. „Je moet je vrouw hartelijk bedanken", zei hij. „Kunt u dat zelf niet doen?" vroeg de chauffeur. „Ik weet het niet", zei Steensma aarzelend. Hij haalde zijn zakmes te voorschijn en sneed /lug de enveloppe van de blauwe brief open. „Mijn vrouw en ik hebben altijd wel gedacht", zei hij, „dat er iets van de liefde tussen zat". Hij herkende het handschrift. Het was gelijk aan dat in de brief waarin hem was aangeraden mr. Van Baren als rechtskundig raadsman te nemen. Een beetje nerveus las hij het epis tel door. Jelle, Zoals je ziet is het nutteloos, dat je tracht mij te ontsnappen. Er wordt dag en nacht op je gelet en je weet heel goed, dat je zelfs de politie niet te hulp kunt roepen Een jeugdvriend heeft mij ten huwelijk gevraagd en ik ben hem zeer genegen, maar ik prefereer een samenleving met jou, al was het alleen, omdat je getoond hebt dat niet te willen. Je weet, ik ben niet gewend, dat men mij tegen werkt en ik heb mij dit nu eenmaal in het hoofd gesteld. Ik kan je natuurlijk niet dwingen mij te trouwen, maar ik bezit de macht om je volgzamer te maken dan je tot dusver geweest bent en ik zal daarvan zeker gebruik maken Ik heb deze brief meegebracht voor het geva' je niet thuis mocht zijn. Dit schrijven is een ultimatum, dat over 24 uur afloopt. Ik wil naar mijn vaderlind terug en ben niet van plan langer op je te wachten Morgenmiddag zal ik opnieuw aan je pension komen. Wanneer je dan niet thuis bent of weigert op mijn voorstel in te gaan, ga ik naar Duitsland en zal de vriend uit mijn meisjesjaren trouwen. Ik waarschuw je evenwel nadruk kelijk, dat je vanaf dat ogenblik je arrestatie tegemoet kunt zien. De brief aan de Haagse rechter-commis- saris met opgave van je adres ligt gereed om ieder ogenblik gepost te kunnen worden. Je wordt dag en nacht bewaakt, want ik wil er zeker van zijn, dat ik te allen tijde woet, waar je ver blijf houdt. Wanneer je vanmiddag thuis komt en deze brief hebt ge lezen, kun je er zeker van zijn, dat elke kans mij nogmaals te ontsnap pen is uitgesloten. Ik geef je een goede raad: gebruik je verstand en accepteer, wat je wordt aangeboden. Het moge vreemd schijnen, dat het voorstel tot onze verbintenis van mij uitgaat, maar ik ben gewend mijn zin te krijgen en bovendienik ben nu eenmaal op je gesteld en gevoelens laten zich niet dwingen. Ik verwacht morgen je toestemmend antwoord. Rieta. Ir. Steensma overdacht een moment de situatie. Hij zat opnieuw in de val. Wanneer hij zo dadelijk thuis zou zijn, was elke kans op ontsnapping verkeken. Wilde hij nog een poging tot ont vluchten wagen, dan zou die onmid dellijk moeten gebeuren. „Van Ginkel", zei hij, zich tot de chauffeur wendend, „zeg aan je vrouw, dat ik haar zeer dankbaar ben, dat ze mij deze brief dadelijk heeft laten be zorgen. Je moet eens even naar mij luisteren. Ik moet weg, onmiddellijk... „Maar watzei de chauffeur verbaasd terzijde kijkend. „Natuurlijk begrijp je 't niet", zei Steensma, „maar ik heb geen tijd te verliezen. De volgende week, mis schien al aan 't eind van deze week ben ik weer vrij man. Dan kom ik jullie bezoeken en dan zal ik je alles vertellen, wat je weten wilt. Nu moet je niets vragen maar mij helpen. Hoe kan ik ongemerkt wegkomen, Van Ginkel?" „Tja", zei de chauffeur in het ge barsten spiegeltje kijkend, „dat weet ik óok niet, meneer Smit. Die kerel rijdt vlak achter ons. Ik zie geen kans hem te ontkomen, want dat Chevro let je kan veel harder lopen, dan die ouwe kast van mij. Hallowat hebben we daar!?" Een politieman had zijn hand op gestoken. „Stop! Verkeerscontrole!" - Van Ginkel remde en haalde zijn papieren uit de bekleding van de cabinedeur te voorschijn. De agent keek ze door en gaf in middels de bestuurder van de Chevro let het stopteken. „Dank je, zei hij, terwijl hij de pa pieren weer aan Van Ginkel over reikte. Op zijn gemak slenterde hij naar de blauwe wagen. „Hoor eens," riep Steensma nerveus, „dit is mijn kans. Van Ginkel! Rij door, zo vlug als je weg kunt komen!" „Dat geeft allemaal niks, meneer Smit", zei de man moedeloos. „De ke rel zal ons vast en zeker inhalen." „Rijd zo hard als je kunt, nu dade lijk!" riep Steensma. „Stop als je om de hoek bent, dan spring ik er uit. Is eris daar een winkel waar ik bin nen kan lopen?" „D'r is zo'n klein kroegje," zei de chauffeur. „Ik heb d'r wel eens een borrel gedronken." „Prachtig!" riep Steensma. „Harte lijk dank voor je hulp, Van Ginkel en groet je vrouw van me. Ik kom je bin nen afzienbare tijd bezoeken. Wanneer er morgenmiddag een dame komt en naar me vraagt, zeg dan maar, dat ik er geen zin in gehad heb. Dan begrijpt ze 't wel. Albert, jochie, je hebt me een grote dienst bewezen. Als ik terug kom gaan we samen naa, een speel goedwinkel en dan mag je uitzoeke wat je van me wilt hebben." „Een olifant op wieletjes." zei het jochie verrukt. „Best", zei Steensma, „die krijg je. Vooruit, Van Ginkel." De vrachtauto sprong vooruit op het moment, dat de verkeersagent zich voor de blauwe auto geposteérd had. Vlak om de hoek rukte Steensma de deur van de cabine open. Van Ginkel matigde een moment zijn vaart en Steensma sprong van de/ treeplank, terwijl hij het portier achter zich dichtsmeet. (Wordt vervolgd). 91. De kapitein kijkt eerst heel boos. als hij plotseling een aap voor zich ziet, maarals hij hoort hoe dap per Pepi geweest is en hoe Pepi de zeerovers één voor één neergeslagen heeft, wordt hij zachter gestemd. „Dus als ik het goed begrijp", zegt hij tegen Pim, „dan is je vriend ook al die tijd aan boord geweest, zonder dat wij het gemerkt hebben. Nu, het is fraai. dat. moet ik zeggen. Nu begrijp ik ook, waarom je altijd zo'n honger had. Ik geloof graag dat Pepi voor drie at!" ,,Ja maar kapitein, zo is het toch niet" begint Pim op aarzelende toon. „Hoe redoel je dat, zo is het niet", vraagt de kapitein. „Je wilt me toch niet gaan vertellen, dat er nog meer verstekelin gen aan boord zijn?" „Ja, kapitein", antwoordt Pim zachtjes. „Mijn broer tjes zijn hier ook nog. Ze zitten in het ruim". De Nederlandse Bondsploeg voor de wedstrijd op Zondag 26 Juni, Olym pische Dag, tegen een Zwitserse com binatie is als volgt samengesteld: Doel: Saris (BW); Achter: Everse (Neptunus) en Kraus (DHC); Midden: vd Engel (DHC), Ter louw (DCV) aanv. en Stoffelen (Ajax); Voor: vd Tuyn (Hermes DVS), Schaap ('t Gooi), van Roessel (Longa), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), De Jong (ADO), Schwenke (HBS) en Beun. Gistermorgen om 10.30 uur dook de 18-jarige Zaanse lange afstandszwem ster Tini Jonker, bedekt met een dik ke laag reuzel, bij de kleine sluis in IJmuiden in het koude water van het Noordzeekanaal voor een 19 km lange tocht naar Zaandam, waar zij bijna tien uur later, om 20.20 uur, werd wel kom geheten door een enthousiaste menigte. Tijdens deze tocht, die Tini Jonker ondernam als training voor een nog dit jaar te houden poging om het Ka naal van Dover naar Calais over te zwemmen, werd zij vergezeld door haar trainer de heer Maarten de Ruyter, die zijn pupil vanuit de roeiboot met sui kerklontjes voedde. Bij aankomst in Zaandam was Tini Jonker ondanks het koude water nog in uitstekende conditie. INTERLANDWEDSTRIJDEN. De te Oslo gespeelde interlandwed strijd NoorwegenZuidslavie, welke door de Nederlandse scheidsrechter Schipper werd geleid, eindigde in een 31 overwinning voor Zuidslavie. Bij de rust was de stand 10 in het voor deel der Noren. De landenwedstrijd FrankrijkSpan je is met 51 door de Spanjaarden ge wonnen. Na de eerste helft stonden zij met 30 voor. ZwedenHongarije ein digde met een gelijk spel 11. CHARITE VERBETERDE RECORD TWEEHANDIG DRUKKEN. Gisteren werden te Haarlem de Ne derlandse kampioenschappen gewicht heffen verwerkt, waarbij A. Charite het Nederlands record tweehandig drukken met 5 kg verbeterde. Hij bracht dit op 132 y2 kg. Het oude re cord, 1271/^ kg, had" Charite tijdens de Olympische Spelen te Londen geves tigd. „Houtebeen" door Jaap Waldenmaier 4 De nog altijd schaarse literatuur over de zee en de mannen, die haar bevaren is verrijkt met 'n keurig uit gevoerd boek van de hand van Jaap Waldenmaier, dat onder de titel „Hou tebeen" is verschenen bij de C.V, Uit geverij v.h. C. de Boer Jr. te Amster dam. „Houtebeen", een nieuw deel in de reeds zo aantrekkelijke „Biblio theek der zeven zeeën" is de levens roman van schipper Corneliszoon Jol, die het tot admiraal bracht, doch zijn levenswerk niet bekroond zag. Wal denmaier is erin geslaagd de rauwe sfeer, die in het begin van de 17e eeuw aan boord van de kraken en fluiten heerste, met levendige tafrelen te schilderen. De boeiende stijl, die 'Waldenmaier eigen is, geeft vaart aan het boek, een vaart, die tot het einde toe wordt volgehouden. De dialogen zijn hier en daar wat ruw en wat slordig afgewerkt en zelfs ontmoetten we een enkel anachronis me, doch het geheel is toch geworden tot een boek, dat een aanwinst bete kent voor de Nederlandse zee-litera tuur. De schrijver putte, blijkens een opgave aan het slot, uit verschillende uitgaven van de Linschotenvereniging en men zal het met ons eens zijn, dat Waldenmaier zich geen betere docu menten kon kiezen. Aan de historische juistheid van zijn gegeven behoeft dan ook niet getwijfeld te worden. Iets an ders is, of de auteur er tenvolle in slaagde, ons te verplaatsen in de ze ventiende eeuw. En dat is zeker niet 't geval. Men vergeet nooit, dat men een boek leest, dat in de twintigste eeuw werd geschreven. Maar dat is dan ook het enige bezwaar dat wij tegen Wal- denmaiers „Houtebeen" kunnen aan voeren. Daarom raden wij ieder, die zijn maritieme bibliotheek wenst uit te breiden, zonder verwijl kennis te nemen van dit kloeke, frisse boek. F'rithjof E. Bye: Wolven huil den rond het Bosmeer; XJitg. Callenbach, Nijkerk. Dit boek is geschreven door de zoon van een Noors kruidenier en het is een groot, een waarlijk mooi werk. Een jonge vrcruw trouwt, gedwongen, met een man, die zij niet lief heeft; een brok oerkracht, waarvoor zij angst heeft. En de man, naar wie zij hunkert, is onbereikbaar. Het ziels conflict, dat daaruit ontstaat, vormt het voornaamste thema van dit in alle opzichten door-en-door Noorse werk- A. den Doolaard: De Druiven plukkers; Uitg. Querido, Am sterdam. In de Salamanderreeks, die zich reeds zulks een goede faam verwierf, is de zevende druk verschenen van de mooie roman van Den Doolaard: „De Druivenplukker", naar onze smaak het beste wat hij geschreven heeft. NUTTELOZE BIEDINGEN Veelvuldig ontstaat de situatie dat Z„ na geopend te hebben, een S.A.- antwoord van N. ontvangt. De Z. spe ler moet dan terdege overwegen of het nog nuttig is een eventuele nieuwe kleur te bieden; hij moet zulks beslist niet doen, wanneer hij een evenwich tig spel heeft en niets er op wijst dat een troefcontract beter zou zijn dan een S.A.-contract. Stel, dat Z. opent met 1 in H. en N. daarop 1 S.A. zegt. Wanneer Z. nu hpaft Sch. a3 H.h-b- 9-3 R. h-b-8-2 Kl.v-4-2, dan moet hij thans passen en niet 2 R. bieden. Ook nadat een speler een informa- tiedouble heeft gegeven en van zijn partner een antwoord krijgt dat hem vrij goed ligt, moet hij de neiging on derdrukken om het nog eens te gaan proberen in een andere zwakke 4- kaart Het volgende spel moge als waarschuwing dienen tegen de gesig naleerde nutteloze biedingen. Schoppen: a, 7,3, 2 Harten: 10, 5, 4 Ruiten: b, 3 Klaveren: h, 8, 7, 5 Sch.: 10 N Sch.: v. b, 9, 8, 6,5 Hart:: a. 8.6.3. 2 WO Hart.: b Ruit.: 10,6,.4,2 Z Ruit.: h, 9, 7 Klav.: b, 9.4 Klav.: a, 10, 3 Schoppen: h, 4 Harten: h, v, 9, 7 Ruiten: a, v, 8, 5 Klaveren: v, 6, 2 W. gever; NZ kwetsbaar. NZ boden volgens het Culbertson- systeem. W. en N. pasten, O. opende met 1 Sch., Z. doubleerde, W. paste en N. was gerechtigd om 1 S.A. te bieden. Met dat bod gaf N. de aanwe zigheid van ongeveer 11/„ HT aan met een vermoedelijke dekking in Sch. O. paste en Z„ die toch gehoord heeft dat zijn partner geen kleur ver koos te bieden, had thans ook moeten passen. Z. deed echter het nutteloze bod van 2 R.. waarna allen pasten. OW speelden keurig tegen en het resultaat was voor Z. allerminst plei- zierig. W. begon met Sch. 10, welke door Z. met Sch. h. werd genomen. Z. vervolgde met Sch. 4, W. troefde niet doch ruifnde KI. 4 op; N. was nu aan slag met Sch. a en vanuit N. werd KI. 5 gespeeld. O. legde de KL 3 en Z.'s KI. v won de slag. H.h. werd nu genomen door W.'s H. a en W. vervolgde met H., die door O werd afgetroefd. O. in casseerde nu KI. a en ging Sch. spelen. Z. troefde af met R. 5, W. troefde over met R. 6 en liet zijn partner wederom een H. aftroeven. Het behoeft verder geen commen taar dat OW R. 10 en h. ook nog maakten, zodat zij 7 slagen kregen en Z. 2 down ging voor 200 punten ver lies. Indien Z. zo verstandig was ge weest om te passen na zijn partner's bod van 1 S.A., dan had het resultaat er voor NZ geheel anders uitgezien. C. zou natuurlijk zijn uitgekomen met Sch. v, en zoals het spel ligt heeft N. niet de minste moeite om 2 fëch., 3 H. 2 R. slagen en 1 KL slag te ma ken. D.w.z., dat NZ 70 punten had den kunnen noteren plus de deel- score premie van .50 (het spel kwam yoor in een match). Door het ondoor dachte. nutteloze bod van 2 R. leden NZ dus een feitelijk verlies van 320 punten; immers zij verloren er 200 en hadden er 120 behoren te winnen. Spellen als het bovenstaande komen in de practijk regelmatig voor; reeds een geringe onjuiste beslissing kan een verschil betekenen van enkele honderden punten. Fouten als de bo ven geschetste kan men reeds vermij den wanneer men slechts voor ogen houdt, dat het een uitermate riskante tactiek is om een kleur te gaan bie den die vermoedelijk niets beters kan opleveren dan het reeds bereikte lage re contract. Mr. E. C. Goudsmit. Het bestuur van de landbouwvak- groep heeft besloten haar werkzaam heden met ingang van 1 Juli volledig stil te leggen. De vrije organisaties op het terrein der landbouwambachten zullen dus voortaan uitsluitend met de behartiging der bedrijfsbelangen be last zijn. (Van onze correspondent te New York) yOLGENS Amerikaanse deskundigen werd de grootste mijlpaal op het pad der medische opleiding na die van het jaar 400 voor onze jaartelling, toen Hippocrates de eerste medische school oprichtte op 31 Mei van dit jaar geplaatst toen het kleurentelevisie apparaat voor het eerst zijn intrede deed in de operatiezaal. Het was even na twee uur, toen in een van de operatie-zalen van de me dische school van de Universiteit van Philadelphia een patiente op een bran card werd binnengerold en op de ope ratietafel werd neergelegd. Doktoren en verpleegsters stonden klaar, zoals zij dat ettelijke malen per dag doen, iedere dag van het jaar. De enige uit zonderingen op alle gebruikelijke rou tine-werkzaamheden Waren de televi sie-camera, die boven de operatietafel was opgesteld en de microfoon in het masker van de dokter. JWEE VERDIEPINGEN lager in het zelfde gebouw zaten 200 studenten voor een groot televisiescherm. Toen het toestel werd aangeknipt zagen zij eerst prisma's en regenbogen van kleu ren. Daarna werd het beeld vast en scherp en voor ieder was het alsof hij zelf aan de operatie deelnam. Het was een mijlpaal in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats gold het hier de eerste openbare demonstratie van kleurentelevisie Voor de medische wereld was dit van speciaal belang; maar het feit, dat in de snelle ontwik keling van zwijgende film, geluidsfilm, kleurenfilm, radio, zwart-wit-televisie de kleurentelevisie thans haar opwach ting maakt, is op zichzelf zeker het vermelden waard. Dat de medische wereld in hoge mate geïnteresseerd is, vloeit voort uit het feit, dat de zwart- wit-televiesie voor medische doeleinden onbruikbaar is. Zwart-wit-televisie heeft n.1. de eigenschap in tegen stelling tot zwart-wit-fotographie verschillende kleuren volkomen te ver waarlozen. Op een foto wordt een rode jurk een schakering van zwart; maar de zwart-wit-televisie heeft tot dusver hardnekkig geweigerd om zelfs maar de bloedneus van een bokser te regis treren. Al gutst het met straaltjes, op het televisiescherm ziet men er niets van. Men zal derhalve begrijpen hoezeer kleurentelevisie de medici belang heeft ingeboezemd. En de demonstratie van verleden 1week"heeft-aan alle ver- wachtingen beantwoord. Ieder détail van de operatie kwam levensgroot en natuurgetrouw het bloed bloed rood op het scherm; iedere behan deling van de chirurg werd, in en kele seconden, duidelijker voor de studenten, dan zij ooit uit handboeken met platen hadden kunnen bevatten. En terwijl de operatie voortging, ver klaarde de chirurg al werkende, 'thoe en waarom van zijn vak en van de instrumenten die hij gebruikte. Naar het oordeel van deskundigen van het Amerikaans Medisch Genoot schap heeft deze eerste proef reeds bewezen, dat de kleurentelevisie niet alleen een onmisbaar hulpmiddel zal blijken in de medische studie, maar er ongetwijfeld toe zal bijdragen de me dische opleiding van studenten aan zienlijk te versnellen en te verbeteren. Hetgeen de "mensheid slechts ten goe de kan komen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3