Hare Excellentie Anna in ongenade Residentie De hooioogst en het voederplan voor de a.s. winter avontuur Dimiirows bekentenis verhaastte haar val Anna Paukers ster valt Titoïsme, een verraderlijke ziekte Geknoei met de Hollandse nieuwe Interessante cursussen op Volkshogeschool te Bergen Bananen en Kaapse sinaasappelen Belgische afkeuring van gebruik „waarheidsserum" Twee Nederlandse over winningen op Wimbledon Pim, Pam en Pom en hei Afrikaanse avontuur Hei Radioprogramma ANNA RABINSOHN. beter bekend als Anna Panker naar de man wiens liquidatie zij zelf inwilligde die via het ministerschap van buitenlandse zaken van Rot menie het hoogste gezag in het land aan zich trok is in ongenade gevallen. Anna Pauker. de vrouw die een 5,"U!>a'en een nog grondiger zui vering doorvoerde, staat sinds kort op de zwarte HM van het Kremlin. Z«. die zich voor enkele weken nog al. de machtigste vrouw van Europa kon beschouwen rondreed in een kogelvrije limousine en een eigen vHla bez t aan het meer van Snagow. ziet dezelfde zware on heilswolken boven het hoofd samenpakken als zovele tóf m ró ergegane S^teterren. In naam ^k"r.t.e.e" de: directe medewerksters naam was van Stalin, thans staat Har© EyopIIpiiHa u m trouwe, verraderliike ll tl bUgeschreven op de lange lijst van pseudo-communisten", meldt „Die Weltwoche". gINDS KORT zijn het Russische spion- nageapparaat n.1. bewijzen in han- den gevallen, dat de communistische partij van Roemenie eigen geldmidde len en financiële bronnen in het bui tenland bezit. Reeds bij de voorberei dingen voor de Kominform stonden de Russen op het standpunt, dat de lande lijke communistische partijen niet over geheime, aan de centrale organisatie onbekende geldmiddelen en reserve fondsen mochten beschikken. Op dit standpunt was men in Moskou blijven staan. Maar het Kremlin en vooral Stalin vergisten zich in hun geloof aan de blinde gehoorzaamheid van hun sa tellieten. Men kent de ontwikkeling in Joegoslavië en de oorzaken van de verbolgenheid van Moskou op Tito. Ook de geschiedenis van Dimitrow is bekend. Overal is het toch nog weer een kleine overgebleven cTosis natio naal gevoel van de leiders, die hen met de overheersing van Russische com munisten in botsing brengt. Reeds in 1947 begonnen de moeilijk heden met Moskou. Evenals naar de andere satellietstaten zonden de Rus sen ook naar Roemenie speciale com missies en bijzondere vertegenwoordi gers. die practisch elke handeling van de Roemeense regering controleerden en er vooral naar streefden ook over de Roemeense communistische partij en DIMITROW ....sloeg door.... de Roemeense politieke politie volko men de scepter te zwaaien. Zelfs toen Anna Pauker en haar aanhang de macht geheel in handen kregen en geen oppositie meer te vrezen was, zag het Kremlin van zijn bijzondere rech ten in Roemenie niet af, ja het tracht te de Russische controle over dit land nog te verscherpen. Niettegenstaande haar spreekwoor- Volgens de „Times" zijn de Komin- formleiders in de Sowjetunie meer verontrust over „Titoïsme" (of na tionalisme) in de communistische partijen der „satellietlanden" dan over „bourgeois-oppositie". Modern dictatorschap met zijn geheime poli tie kan openlijke opstand onmogelijk r aken, maar „Titoïsme" is een ver raderlijke ziekte, waar geen commu nist tegen gevrijwaard, is en die in de burcht van de macht zelf kan uitbrekep, zo menen deze leiders vol gens de „Times". Joegoslavië is he den ten dage een tekenend voorbeeld. Het is het land, dat met de regels breekt. De val van maarschalk Tito zou een zware slag zijn voor de mil- lloenen, die heimelijk of openlijk aan zijn zijde staan zijn behou<j zou een bron van hoop en aanmoediging zijn aldus de „Times". Volgens de „Daily Telegraph' groeit in de Slavische landen de afkeer van de zware druk van Moskou's hand. delijke trouw aan Moskou heeft Anna Pauker gehandeld regelrecht in strijd met de richtlijnen van de Russen en de Kominfcrrm. Zij liet in het buiten land, o.a. in Zwitserland, partijfondsen stichten en verzuimde dit aan het fi nanciële centrum van de Kominform te Moskou mede te delen. Diverse door de Russen uitgevoerde arrestaties brachten de zaak aan het rollen. De verhouding spitste zich toe er, in December van het vorige jaar waren de Russen ernstig van plan ge heel Romenie via een- „volksstem ming" te annexeren. Op het laatste moment liet men dit voornemen va ren, enerzijds omdat Anna beloofde verder in het rechte spoor te blijven, anderszins omdat Stalin en zijn mede werkers het over de juistheid van deze stap niet eens konden worden. Maar Dimitrow werd ziek.... £)E ARRESTATIE VAN DIMITROW Roemenie's premier, bracht Anna Paukers stelling opnieuw in een wankele positie. Het is bekend, dat de verhoren, welke Dimitrow in zijn Russisch „sanatorium" heeft onder gaan, op dezelfde manier verliepen als die van zijn „opstandige" voor gangers Sinowjew. Radek, Bucharis e.a. Ook Dimitrow, die toch wel gewend was tegen politieke dwang methoden stand te houden, bezweek voor de meesters van de moderne in quisitie. Zijn bekentenissen waren ook voor Anna Pauker beschuldigend. Het door Moskou als niet gerechtvaardigd contact tussen Roemenie en Bulga rije kwam' eveneens aan het licht. Anna Paukers rol is daarmee uitge speeld. Haar ster valt. De vrouw, die nog een kogel in het been heeft, als berinnering aan haar arrestatie in 1935 tijdens de regering van koning Carol, de vrouw die in 1944 gekleed in het officiersuniform met de rode legers Roemenie binnentrok en een Koning ten val bracht,- is in ongenade gevallen. Zij, die haar naar voren brachten, zullen ook wel weten haar in onnaspeurbare vergetelheid te doen verdwijnen,. De „haringdrijfnetvisserij" op de Noordzee, waarmede dit jaar op 7 Mei, toen de eerste groep haringschepen de havens van Vlaardingen, Scheve- ningen en IJmuiden verliet, een aan vang werd gemaakt, is thans weer in volle gang. En hoewel er de laatste weken wederom met een groter aan tal netten wordt gevist dan in het be gin van de teelt het geval was, zijn de vangsten helaas tot nog toe over het algemeen verre van gunstig geweest en zijn belangrijk lager dan het vorige iaar om deze tijd het geval was. Het gevolg hiervan is echter, dat de haringprijzen (20 cent per stuk bij de kleinhandel) nog steeds aan de hoge kant zijn, zodat dit kostelijk zeeban ket" voor vele beurzen niet bereik baar is. Bovendien ondervindt de kleinhandel, doordat er thans veel minder haring wordt gegeten dan bij normale prijzen het geval is, hiervan schade. Er zijn nu detaillisten, die, om toch aan hun trek te komen, zich met un faire practijken inlaten en een „ersatz- Hollandse Nieuwe" in de handel brengen. Een bonafide kleinhandelaar, die hiertegen in opstand komt en aan dit geknoei een einde gemaakt wil zien, schrijft hierover in een der vakbladen ongeveer als volgt: „Dat de haringprijs vrij is gege ven, hierover zijn wij goed te spre ken, immers nu kan èr gelet worden op goede kwaliteit, waarom het ten slotte toch gaat. Hoewel de haring- prijzen, gezien de geringe aanvoer, aan de hoge kant zijn, worden deze toch niet overdreven en ook niet aan het publiek gevraagd. Daarom valt het te betreuren, dat er onder de kleinhandelaren nog lie den te vinden zijn. die zich met Knoeierij inlaten en hun klanten be driegen, door hen een minderwaardig product in de hand te stoppen. Dat ze hierdoor de handel bederven en tevens hun collega's benadelen, hier aan wordt blijkbaar niet gedacht. De tactiek, welke deze knoeiers toe passen, is als volgt: Ze kopen op de afslag enige kisten verse haring, ka ken deze, zouten ze in een flauw pekeltje en brengen ze als de „echte fijne Hollandse Nieuwe maatjes haring" in de handel en bovendien tegen een prijs, welke ver beneden de afslagprijs van de echte nieuwe ligt. Zoals begrijpelijk is, is deze haring natuurlijk verre van smakelijk, ter wijl de consument, die een dergelijk minderwaardig product in de handen wordt gestopt, zich waarschijnlijk niet spoedig meer op een „Hollandse nieu we" zal trakteren." Tot zover onze handelaar, die tevens de vraag stelt of er aan dit geknoei gten einde gemaakt kan worden. O.i. valt er tegen dergelijke knoeie rijen over het algemeen weinig te doen, aangezien de autoriteiten achter elk knoeier geen politieagent kunnen zetteh. Dergelijke knoeiers maken zich bovendien zelf kapot, daar een klant, die eenmaal door hen bedro gen is, voor de tweede maal een der gelijke zaak zal mijden en een betere leverancier opzoekt. RANTSOENW AARDE PAARDEWORST. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat sinds 17 Juni ook snijworst, boterhamworst en kook- worst verkrijgbaar zijn waarin over wegend paardevlees is verwerkt. De hoeveelheid van deze artikelen welke men op een bon voor 100 gram vlees kan kopen bedraagt: 150 gr. paarde- snijworst of 300 gr. paarde-boterham worst of kookworst. De Volkshogeschool te Bergen heeft opnieuw een aantal bijzonder interes sante cursussen op haar programma staan. „De wereld, waarin wij leven" is de titel van een twaalfdagencursus voor meisjes uit de bedrijven. Aan de hand van krantbesprekingen, door middel van studiegroepen, vragen- avonden en inleidingen, zal men op de hoogte worden gebracht met de vragen van deze tijd. Speciale onder werpen, welke ter sprake zullen ko men, zijn o.a.: „Het meisje in de fa briek", „De invloed van de vrouw in het gezin en daarbuiten", „Wat maken wij van onze woning?" De aard van het onderwijs in Ne derland maakt hoe langer hoe meer onderwerp van besprekingen uit. Het wetsontwerp zevende- en achtste leerjaar maken deze vragen mede bij zonder actueel. Over het onderwerp „De veertien- tot achttien-jarigen en hun onderwijs" zal op 8 en 9 Juni van gedachten worden gewisseld. Als spreker treedt o.a. op de heer F. Th. van der Maden van het Centraal Planbureau te Den .Haag. Het tweede z.g. ledenweekend wordt dit jaar gehouden van 9 tot 11 Juli op de Zandhcreve. De internationale kant van het Volkshogeschoolwerk, de achtergrond en de ontwikkeling ervan zullen ter sprake komen. Zater dagavond 9 Juli spreekt dr. V. Beer man, secretaris van de Culturele Co ördinatie Commissie voor de betrek kingen met Duitsland. Van 1823 Juli vindt op de Zand- hoeve een cursus Volkszang en Volks dans plaats. De „lessen" staan onder zeer deskundige leiding. DOODSTRAF VOOR S.D.-ER. De Groninger kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden veroor deelde de 51-jarige plaatsvervangende chef van de „Sicherheitspolizei" en de S.D. Friedrich Bellmer tot de doodstraf. De procureur-fiscaal had na een driedaags proces tegen deze Duitse SD-er levenslange gevangenisstraf geëist wegens de terreur, die hij in het Noorden van het land gedurende de bezetting heeft uitgeoefend. Hei gebeente van Petrus gevonden Hetblad „Tempo" meldt, dat zich sedert enkele dagen een urn met het gebeente van Petrus in de particuliere kapel van de Paus zou bevinden. Het blad voegt er aan toe, dat dit gebeente afkom stig is van opgravingen die sedert 1942 onder de basiliek van het Vaticaan worden uitgevoerd om het graf van de Prins der Apostelen bloot te leggen. De krant verklaarde evenwel, dat zij geen bevestiging over dit ge rucht heeft kunnen verkrijgen. De eerste lading vrije bananen is in dt Rotterdamse haven aangekomen. De kustvaarder Coolhaven arriveerde in ons land met 328 ton van de Cana- rische eilanden. Deze pisangs zullen v.n.1. dienen om een nog niet gehono reerde bon voor baby's te honoreren, schrijft de Volkskr. Maar volgende week loopt een tweede boot met (100 ton bananen binnen voor de vrije verkoop. Het handelsverdrag met Spanje voorziet in totar» in een leve ring van ongeveer 1800 ton voor dit iaar. Dit betekent niet, dat men weer volop bananen zal kunnen eten, als men bedenkt, dat ons land yóór de oor log per jaar 35.000 ton importeerde. Spanje ontvangt in ruil voor de ba- nanos pootaardappelen, paarden en Philipsproducten. Voorts liep in Rotterdam een schip binnen met 112.000 voor ons land be stemde Kaapse sinaasappelen. Een deel komt vrij in de handel. De leden van de Belgische Unie voor Strafrecht hebben zich tegen het ge bruik van het zgn. waarheidsserum in de rechtspraak uitgesproken. De rechtsgeleerden hebben het er over eens te zijn, dat het serum de pa tiënt spraakzaam maakt, doch dat dit niet noodzakelijkerwijze tot het ont dekken van de waarheid leidt. Dit geldt in het bijzonder, indien de be trokkene er zich van bewust is, dat men hem een verdovend middel heeft toegediend. De meeste aanwezigen keurden het gebruik van het serum af, omdat de beklaagde in een toestand komt te ver keren, waarin hij niet meer kan oor delen over hetgeen hij al dan niet wil zeggen. ZES SCHEPELINGEN WEGENS SMOKKELARIJ AANGEHOUDEN Zes schepelingen van de Engelse coaster „Rose Marie". die Zondag in de Amsterdamse haven binnenkwam zijn in de Rietlanden aangehouden, toen zij met een taxi 13.360 sigaretten en negen flessen jenever, die zij van boord hadden gesmokkeld naar de stad wilden rijden. GENERAAL ROBERTSON NAAR LONDEN. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duits land zal per vliegtuig naar Londen vertrekken voor besprekingen op het ministerie van buitenlandse zaken. Waarschuwing aanemigranten naar Canada De hooitijd is weer aangebroken en overal op de velden ziet men de boe ren en hun personeel druk bezig. In sommige streken wordt al behoorlijk gebruik gemaakt van ruiters, terwijl men in andere streken vrij zicht houdt over het landschap. De kleine oppers belemeren het uitzicht niet. Straks gaat alles in de schuur of mijt en dan Is een groot deel van de wintervoorrraad weer binnen. Maar hoeveel hooi hebt U dan in Uw schuur of mjjt? Een boer, die zijn hooivoor- raad goed wil verdelen in de komende wintertijd, dient te weten hoeveel hij heeft te verdelen. Daarom geeft de technisch-deskun- dige van de Commissie voor Voeder en Weidebouw van de Stichting voor de Landbouw de boeren de raad het aantal wagens (of schuiten) te tel len en indien mogelijk van enkele het gewicht eens te laten vaststellen. Straks bij het opstellen van Uw voe derplan ondervindt U daarvan een groot gemak, schrijft de Stichting van de Landbouw. Een andere raad die de techniesch- deskundige geeft, is het minder goed gewonnen hooi apart te zetten van het goed gewonnen product, zodat U dat afzonderlijk kunt voeren aan die dieren, die het een of het ander be hoeven. Emigratie. Van officiële zijde uit Canada heb ben de Centrale Stichting Landbouw Emigratie berichtenbereikt, dat sommige Nederlanders (inzonderlijk ongetrouwden) wel naar de hun toe gewezen werkgever vertrekken, doch spoedig daarop deze verlaten en naar een adres gaan, hun verstrekt door vrienden of familie. De Centrale Stichting Landbouw Emigratie moet met de meeste ernst tegen deze houding waarschuwen. Het is van 't grootste belang, voor heel de emigratie, dat men op onze Nederlandse emigranten staat kan maken. Gisteren namen de wedstrijden om de Wimbledon-kampioenschappen te Londen een aanvang. Drommen mensen stonden reeds uren van te voren te wachten op de opening der loketten. In de morgen was het weer betrokken en kil, maar tegen 12 uur brak de zon door en steeg de temperatuur. Een me nigte van bijna 20.000 een record in de historie van de kampioenschap pen woonde de eerste heren-enkel spelen bij, die op de 15 banen ver werkt werden. Onze landgenoot Hans van Swol klopte in de eerste ronde de Brit Walton met 46, 75, 61, 63; Beer- nink versloeg de Engelsman England met 06, 75, 46, 75, 60, maar daarentegen verloor Van Meegeren met 60, 61, 86 vd Australiër Worth- ington. 92. Pim is blij, dat hij eindelijk al les opgebiecht heeft. Pam en Pom wor den dadelijk uit het ruim gehaald en moeten ook voor de kapitein verschij nen. „Nu zal ik jullie de straf, die hier op staat maar kwijtschelden," zegt de kapitein, als hij alles gehoord heeft. „Want ik heb het tenslotte aan jullie dapper optreden te danken, dat mijn schip behouden bleef. Onze eigen ma trozen mogen hier wel eens een voor beeld aan nemen". De gehele beman ning staart beschaamd voor zich uit. „Vooruit ingerukt jullie!" roept de ka pitein dan bars. Firn, Pam, Pom en Fepi willen al de benen nemen, maar de kapitein houdt hen terug „Nee, jul lie bedoel ik niet. Die lafaards daar! Vooruit aan je werk allemaal en zorg dat er zo spoedig mogelijk een hut voor deze dappere jongens gereed is. Ingerukt mars!" Zonder een woord te zeggen, druipen de matrozen af. Maar Pim heeft nog een verzoek. „Kapitein, zoudt U voor ons een telggram aan Moeder Woeffie willen zenden?" De Canadese boer verbindt zich een jaar lang huisvesting en arbeid te verlenen, de Nederlander heeft de morele verplichting eveneens min-, stens een jaar bij zijn werkgever te blijven. Zijn er gevallen, waarin de omstan digheden tot tussentijdse verandering nopen, dan dient zulks te geschieden in overleg met de daarvoor aangewe zen instanties. Mochten onze emigranten zich aan deze regeling niet houden, dan, dit kunnen we ze wel verzekeren, wordt dit in Canada van officiële zijde hoog opgenomen, zeer ten nadele van onze gehele emigratie. Voederwikken. Met het oog op de veevoederpositie zullen vele gemengde bedrijven op de klei-, zavel- en lössgronden ook ge noodzaakt zijn voor het vee stoppel gewassen te verbouwen. Op de vroege stoppeis van karwjj, koolzaad, spinazie en wintergerst (en misschien ook van vlas, erwten en rogge) kan men zeer geschikt voe derwikken verbouwen, aldus de tech- nisch-deskundige van de Commissie voor Voeder- en Weidebouw van de Stichting voor de Landbouw. Men dient dan in te zaaien vóór 1 Augus tus; kan men zeer vroegtijdig op de stoppel terecht en is de grond vochtig genoeg, dan is 150 kg inlands zaad per ha voldoende; eind Juli neme men wat meer. Ook de Hongaarse voeder- wikken hebben gunstige resultaten gegeven; hierbij heeft men aan 120 kg reeds voldoende. Om een krachti ge groei te verkrijgen is het aanbe velenswaardig 1 baal kunstmeststik- stof per ha te geven. In October kan men dan een prach tig gewas oogsten (ongeveer 25.000 kg groene massa, met 1800 kg zet- meelwaarde en 700 kg verteerbaar eiwitachtige stof). Dit kan men direct opvoeren, dan wel inkuilen (met con serveermiddel) voor later gebruik. Na de oogst blijft er nog genoeg tijd over om vóór de winter het land de be handeling te geven, die haar toekomt. De verbouw van mals in Nederland. De brochure „De verbouw van mais in Nederland" door Ir. Meyers en Ir. Becker is tegen de prijs van 30 cent te verkrijgen bij de Stichting ,voor de Landbouw, Raamweg 2527, Den Haag, giro 680, en bij Ir. S. Iwema, Bowlespark 12, Wageningen, giro 411937. VRACHTAUTO VAN BRUG GESTORT; ééN DODE Zondagavond reed een vrachtwagen van de N.V. Philips over de noodbrug over het Beatrixkanaal te Eindhoven. Hij moest daar uitwijken voor een fiet ser en maakte daardoor zo'n ongeluk kige beweging, dat hij door de leuning van de brug schoot en 6 m. naar be neden stortte. De chauffeur. Mulder, verdronk. De 62-jarige passagier Loo- man, die uit de wagen had weten te ontkomen, werd gered. VERTREK TROEPENSCHIP „GROTE BEER". Het troepenschip „Grote Beer" zal. Woensdag 22 Juni a.s. met detache menten van het Kon. Ned. Ind. 'Leger, de Kon. Marine en de Kon. Land macht uit Amsterdam naar Indonesië vertrekken. HILVERSUM I, 301 111. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 Tom Erich (piano). 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Kobus Kwint. 7.15 Radio-muziekjournaal. 7.45 Ru briek. 8.15 Opera van Beethoven. 9.10 Pierre Paila speelt. 9.20 Klankbeeld. 9.45 Musicorda. 10.45 Buitenlands overzicht. 10.30 Viool. 11.15 Ethel Smith (orgel). 11,30 Or kest van Glen Miller. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. KRO: 8.15 Pluk de dag. 12.33 Orkest zonder naam. 6.10 Sportpraatje. 6.20 Actualiteiten. 6.30 Lezing. 7.15 Amuse- ments-orkest. 7.45 „Dit is leven". 8.05 De gewone man. 8.12 Qadio PhiUiarmonisch- orkest. 9.15 Westeuvopees commentaar. 9.25 Kamer-muziekconcert. 10.15 Muziek. 10.45 Avondgebed. 11.15 Symphonisch-programma. VOOK WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 8.15 Orgelspel. 12.38 Pianoduo. 1.20 Metropole orkest. 6.20 Gramofoonplaten. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Lezing. 7.15 Silvestri-kwartet. - VPRO: 7.30 Voor de jeugd. - VARA: 8.05 Verkiezingsuitslagen. te HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten lm 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. NCRV: 8.15 Muziek bij het werk. 1.15 Orgelconcert. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 En semble Lachman. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Vacantie-voorpret. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Verkiezingsuit slagen. 10.45 Avondoverdenking. 125 in de DOOR TJEERD ADEMA Hij keek om zich heen en zag vlak naast zich de deur van een kroegje, waar boven de tulen gordijntjes - veelkleurig blad hing met de medede ling, dat Vollenhovens Stout het beste en goedkoopste in gebruik was. Terwijl de auto in snelle vaart door reed, rukte Steensma de deur van net café'tje open en zag toen hij die achter zich dicht had getrokken, door een kier van de gordijntjes de blauwe C evro let voorbij komen. De bestuurder staarde recht voor z uit. Zijn ogen zagen blijkbaar me s ders dan de voor hem uitstuivende vrachtwagen en ineens drong het o Steensma door waar hij deze man meer gezien had. Het was het heertje met het bolronde hoofd, dat op de avond van de moord in het leegstaande pand achter Carl Schmidt uit het huis was gekomen. Zijn gedachten werden gestoord door de schorre stem van een oude man. „Mot u hier wese?", vroeg de waard, die in een overall aan de tapkast stond te spoelen. js erhmis er hier misschien een pakje bezorgd", vroeg Steensma, „voor Jansen?" De herbergier krabde zich bedacht zaam op het hoofd. „Niet dat ik d'r van weet", zei hij. „Welke Jansen bedoelt u?" Steensma wachtte geen verdere vra gen af Hij bromde een excuus, dat ook een dankbetuiging had kunnen zijn en stapte de straat op. De vrachtauto en de Chevrolet waren verdwenen. De straat lag rustig en bijna uitgestorven in het licht van de reeds ter kimme nijgende zon. Ir. Steensma haastte zich naar een na bijgelegen woning waar hij 'n beetje nerveus aan de bel trok. .Juffrouw Astrid", zei hij tegen t meisje, dat open deed, „kort geleden heeft u gezegd, dat, als ik een veilige schuilplaats zocht...." Het meisje glimlachte en keek hem met blijde ogen aan. „Kom maar vlug binnen", zei ze har telijk. In spanning doorleefde men in het kleine gezin van mevrouw De Leeuw de eerstkomende dagen. Het „meisje" juffrouw Boenders had haar sporen reeds aan beide laarzen verdiend. Zij wai een. dubbele weduwe, in zoverre ze reeds tweemaal a; de groeve had gestaan van een overleden man en ze was daarna vijf tien jaar in huishoudelijke Betrekkin gen geweest, zodat het leven voor haar in zoverre zij zich daar voor inte resseerde geen geheimen meer had. Ze was zwijgzaam en betrouwbaar c 1 had dadelijk goed begrepen dat er over het verblijf van meneer Marcus- se men had het verstandiger gevon den zijn ware naam niet bekend te maken niet met anderen mocht wor den gesproken. Men had de grote boven-voorkamer voor hem in orde gebracht en de ra men met vitrage-gordijnen gemaskeerd en de derde daf na zijn aankomst zag hij twee heren voorbij komen, waar van hij de grootste onmiddellijk her kende als inspecteur Cotnelissen van de Haagse recherche. Rieta had dus aan haar dreigementen gevolg gegeven. Zij was hoogstwaarschijnlijk al naar Duitsland vertrokken en van haar zou hij waarschijnlijk niets meer te vrezen hebben. Mar politie en justitie waren op nieuw in actie om hem te vangen en hij dacht er aan hoe moeilijk men het 't echtpaar Van Ginkel zou maken en hoe verbaasd man en vrouw zouden zijn te horen, dat zijn zonderlinge es capades ten slotte niets met een vrouw te maken hadden, maar met de gruwe lijkste misdaad die het wetboek van strafrecht kent. Zij zouden het waarschijnlijk niet ge loven en zeker niet verraden, dat hij in het huis van mevrouw De Leeuw zou kunnen zijn. Na rijp beraad had hij besloten wat de affaire Rieta betrof me vrouw De Lee.uw en haar dochter in vertrouwen te nemen en het meisje luisterde met verschrikte ogèn naar zijn bonte avonturen en prees zich blijkbaar gelukkig, dat zij er toe had kunnen medew-rken hem nog juist bijtijds aan het in haar ogen grootste' gevaar te doen ontsnappen. De maaltijden gebruikte hij met As trid en haar moeder in de gezellige zitkamer, 's Avonds zaten zij gedrieën bij elkaar, de dames met een hand werkje of een boek, Steensma met het Leids Dagblad, dat hij tot in alle Ito lommen naploos zonder ooit enig be richt over zijn ontvluchting of opspo ring te ontdekken. Vaak spraken zij over hun families. Astrid kon zich haar vader bijna niet meer herinneren. Hij was chirurg ge weest, had bij een sectie bloedvergif tiging gekregen en was gestorven, toen zij nog maar drie jaar was. Haar moeder was een Zweedse, die Astrids vader op een van zijn buiten landse reizen had leren kennen. Zij had zich in de loop der jaren volkomen met de mentaliteit van de Hollanders vertrouwd geraakt en hun taal bijna zonder hoorbare fouten leren spreken. Ingeborg was naar haar jong gestorven zuster genoemd. Astrid naar haar moe der. Een zoon had naar zijn vadér moe ten heten, maar was nooit geboren. Ingeborg was, na de middelbare meisjesschool te hebben doorlopen, als typiste op Buitenlandse Zaken geko men, vanwaar zij spoedig naar een ge zantschap verplaatst was, waar zij, door haar helder verstand, haar plichts betrachting en betrouwbaarheid, bin nen weinige jaren een der meest ge waardeerde secretaressen was gewor den. Het was Steensma niet duidelijk in hoeverre haar verhouding tot jonkheer Van Waardenburg uitsluitend op amb- telijk-vriendschappelijk contact dan, van haar zijde ook op diepere gevoe lens berustte. Hij begreep dat hij geen reden en geen recht had daarnaar te informeren. Astrid de Leeuw was bijzonder mu zikaal. Zij speelde zeer verdienstelijk viool en werkte als dilettante mee aan het Haags symphonieorkest dqt haar als een zijner beste krachten waar deerde. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3