Belgisch Kabinet dient zijn ontslag in Kort Bestek Berlijnse spoorwegstaking eindigt Fanny Blankers-Koen geridderd Troepen down en gedeprimeerd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Maandag 27 Juni 1949 74e Jaargang No. 10616 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Onze Zuiderburen togen ter stembus Vormt leider Christelijke Volkspartij nieuwe regering „Overwinning voor liberalen; échec voor communisten" Einduitslag provinciale verkiezingen Wolkbreuk van half uur doodde vijftig mensen Vakbondleiders zwichten voor aandrang van Westelijke commandanten Roofovervallen in Amster dam opgehelderd Nieuw wereldvakver bond in oprichting H.M. de Koningin ontving onze grootste athlete Zes en twintig uur levend begraven Convooi bij Djokja beschoten Stoffelijke resten gevonden bij kamp Vught ,De kerk zal niet zwichten" Roermond" niet door brand vergaan? BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSG (MAST TARIEVEN; Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties „Juttertjes"' tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal t 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Het zitting hebbende Belgische kabinet heeft, na een korte bijeenkomst besloten heden zUn ontslag bij prins-regent Karei in te dienen. Deze verkfcXg werd door minister-president Spaak afgelegd, die hieraan nog toevoegde dat op de leider van de Christelijke Volkspartij een beroep zou worden gedaan om een nieuwe regering te vormen. De Christelijke Volkspartij, die reeds t«de7s de jongste, jn Belgie gehouden verkiezingen, als de sterkste partij uit de bus kwam. ziet haar positie blijkbaar, als resultaat van de Zondag gehouden ver kiezingen nog versterkt, al zijn de definitieve verkiezingsuitslagen nog niet be- e„elfuncXervfrak Tk,aarde f' de taak' °m het minister-presi dent Schap en de functie van minister van buitenlandse zaken in zijn persoon te verenigen hem te zwaar wordt; hij zal slechts de portefeuille van buitenlandse zakm blijven begeren. Spaak verklaarde verder nog te hopen Woensdag as naar Parijs te kunnen vertrekken, teneinde aldaar de bijeenkomst van de organisatie voor het Europese Economische Herstel te kunnen bijwonen. De Belgen gingen Zondag voor de regende maal sedert de invoering van het algemeen stemrecht na de eerste wereldoorlog ter stembus voor het kie zen van Kamer, Senaat en Provinciale Raden. Tot degenen, die voor 't eerst in haar leven naar de stembus togen, behoor de Koningin Elizabeth, de 73-jarige moeder van Koning Leopold. Het aantal semgerechtigden in Bel gie bedraagt 514 millioen. Meer dan de helft hiervan is van het vrouwelijk geslacht, dat voor het eerst in Belgie in een algemene verkiezing stem uit brengt. Behalve de uitslagen voor de pro vinciale raden zijn de uitslagen van de verkiezingen voor Kamer en Se naat slechts ten dele bekend De defi nitieve uitslagen zullen eerst in de loop van vandaag bekend kunnen zijn. De eerste millioen stemmen voor de Kamer waren als volgt verdeeld: So cialisten 324.240, Communisten 97.205, Chr. Volkspartij 448.734 en Liberalen 130.941. Ten aanzien van 1946 betekenen deze cijfers een lichte achteruitgang der Socialisten, grote Liberale winst, grote Communistische verliezen en een ge ringe achteruitgang der CVP. „Geen nederlaag voor socialisten" De heer Spaak verklaarde met be trekking tot het resultaat der verkie zingen: „De verkiezingen zijn geen nederlaag voor de socialisten, zij zijn een over winning voor de liberalen en een échec voor de communisten. De libe ralen hebben zonder twijfel hun over winning te danken aan hun verkie zingsleuze: „Een verlaging der belas tingen met 25 procent". Met betrekking tot de samenstelling van een nieuwe regering zoals be kend, is het traditie, dat het kabinet de dag na de verkiezingen aftreedt ver klaarde Spaak, dat de tegenwoordige regeringsformule hem aanneembaar lijkt. De samenstelling van het nieuwe De uitslag der verkiezingen voor de Belgische Provin ciale Raden luidt als volgt 201 (225) 35 58) 356 (344) 102 48) 2 21) De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen zetels weer, welke door de betrokken partijen tijdens de in 1946 gehouden verkie zingen werden behaald. Socialisten Communisten Chr. Volkspartij Liberalen Andere onafhan kelijke partijen gen van het programma van de toe komstige regering. Spaak onderstreepte, dat het resul taat der verkiezingen geen miskenning der regeringspolitiek inhoudt. De heer Vermeylen betoogde, dat het liberale succes een waarschuwing van het kiezerscorps betekent met betrek king tot de fiscale politiek der rege ring. Algemeen is men van oordeel, dat de samenstelling van de nieuwe regering verre van gemakkelijk zal zijn, daar de toekomstige partners zich accoord zul len moeten verklaren inzake de ko- Een wolkbreuk, die Vrijdag Pachuca iMexico) teisterde, heeft de dood van vijftig personen veroorzaakt. Boven dien werden 200 personen gewond Het water heeft alles medegesleurd en ver scheidene wijken overstroomd. In het gebouw van de politie, dat niet tijdig kon worden ontruimd, zijn negen ge vangenen verdronken. Toen eindelijk het water was gezakt, was de stad met een dikke modderlaag bedekt waarin de lijken van de slachtoffers lagen. De stoffelijke schade beloopt verscheidene millioenen pesos. Het onweer, dat van hagel vergezeld ging, heeft niet langer dan een half uur geduurd. Met de arrestatie van een twaalf tal jongemannen van wie er vjjf voorlopig in hechtenis blijven in een cafetaria in de Van der Helststraat te Amsterdam Zuid, heeft de centra le recherche van de Amsterdamse politie een goede slag geslagen. Een viertal roofovervallen is tot klaarheid gebracht, n.1. op de adjunct secretaris van de vakgroep houtver werkende industrieën in de Kerkstr., Maandagavond 9 Mei. Woensdagmor gen vroeg 8 Juni op een tramconduc teur op de Oosterringdijk. Vrijdag nacht 12 Juni op het Jaagpad op een kleermaker uit de Saxen Weimarlaan en een overval in het Beatrixpark van vroeger datum. .ningskwestie en betreffende de struc- kabinet, zal in de eerste plaats afhan- tuurhervormingen. SPAAK „Regeringspolitiek niet miskend" Zondag is ter conferentie besloten een nieuwe niet-communistische vak- verenigingsinternationale op te richten. „Alle vrije en democratische vakver enigingsorganisaties in de gehele we reld" zullen er in vertegenwoordigd zijn. Te Genève zijn 42 millioen arbeiders uit 38 landen ve'tegenwoordigd. De nieuwe organisatie, die binnen zes maanden officieel zal worden gevormd, ral een tegenwicht vormen tegen de onder communistische leiding staande wereldbond van vakverenigingen. VRIJ GELD EN GEBLOKKEERD TEGOED Per 30 April j.1. was blijkens opgave van De Nederlandse Bank aan chartaal geld in omloop voor 3069 en aan giraal geld voor 4098 millioen gulden, zodat de totale hoeveelheid vrij geld bedroeg 7167 millioen gulden, tegen 7201 milli oen per 31 Maart en 7079 millioen per 30 April 1948. Het totale geblokkeerde tegoed was per 31 Maart j.1. groot 1998 millioen gulden tegen 5437 millioen Per 31 Maart 1948. In de pauze van de voetbalwedstrijd tussen het Bondselftal en een Zwitsers elftal, welke in het kader van de Olympische Dag werd gehouden, vond in de koningskamer van de eretribune een kleine plechtigheid plaats. Koningin Juliana ontving daar Fanny Blankers-Koen, de viervoudig.e Olympische kam pioene 1948, die vergezeld was van haar echtgenoot, Jan Blankers, en de chèt' de mission van de Olympische ploeg van Londen, de heer K. J. J. Lotsy. De Koningin deelde aan onze athlete, die met haar prachtige athletische prestaties en haar waardige sportieve houding de naam van ons land in het buitenland, ook na de spelen van Londen, op schitterende wijze heeft hoog gehouden, mede, dat zij benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau, een koninklijke onderscheiding, welke diepe indruk maakte. Comité wordt toegekend, is de gouden erepenning. In de historie van 't Olym pisch Comité hadden reeds enkele voor aanstaande Olympische officials deze erepenning ontvangen, maar een actief sportbeoefenaar stond tot nu toe niet cp de erelijst. Fanny is de eerste, die deze eer, draagster van de erepenning, ten deel is gevallen. Uit handen van Prins Bernhard mocht zij de penning ontvangen. Een kleine verrassing was het voor de organisator van de Olym pische dag, de heer K. J. J. Lotsy, de initiatiefnemer van dit sportfestijn, dat onder zijn leiding nu al voor de tiende maal werd gehouden, toen Prins Bern hard ook aan hém de N.O.C.-erepen ning uitreikte, een besluit, dat door het bestuur was genomen en waarvan hij. die zelf bestuurslid van het college is, niets geweten heeft. In de geschiedenis van de Nederland se sport zal deze kleine plechtigheid een bijzondere plaats innemen, aange zien het nog nimmer is voorgekomen, dat een actieve sportbeoefenaar een koninklijke onderscheiding mocht ont vangen. Bij de aanvang van de tweede helft van de voetbalwedstrijd werd van deze onderscheiding melding gemaakt. Het volle Olympisch Stadion gaf met groot enthousiasme te kennen, hoe het Neder landse sportpubliek de koninklijke de coratie van Fanny Blankers-Koen op prijs stelde. Olympische erepenningen. Op deze tiende Olympische Dag waren wij reeds getuige geweest van ander eerbetoon. De Van Tuyllbeker viel ten deel aan de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie, als beloning voor de fraaie prestaties, welke Fanny Blan kers-Koen, Wim Slijkhuis en de drie teamgenoten van Fanny in de estafette te Londen hadden verricht. Een onderscheiding, welke slechts zel den door het Nederlands Olympisch Nijvel voor wereldregering Van de 8.600 stembiljetten is te Nij vel (Belgie) door de organisators van de proefverkiezing onder auspiciën van de wereldburger Garry Davis zijn rondgedeeld, zijn er ongeveer 5160 te ruggezonden. Bijna alle kiezers verkla ren zich voorstanders van een wereld regering. Evacuatie van Foetsjou Naar verluidt, zouden de nationalis tische strijdkrachten begonnen zijn met de evacuatie van Foetsjou, de hoofdstad van de provincie Foekiem. Foetsjou ligt tegenover het eiland For- mosa, het bolwerk van generalissimus Tsjiang Kai Sjek. Het hoofdkwartier van de commu nistische bevelhebber Tsjen Ji heeft bekend gemaakt, dat de verdediging van Sjanghai de nationalisten 135.000 man gekost heeft. JONGETJE GESTIKT Terwijl de 11/2-jarige Reinier van der Plas zich met zijn vader in de tuin 'achter de woning te Maassluis bevond, stak hij onopgemerkt een kiezelsteen in zijn mondje. De steen schoot in het keelgat van het jongetje, waardoor het stikte. HOESNI ZAIM PRESIDENT VAN SYRIË Het Syrische kabinet heeft eenstem mig de verkiezing van Hoesni Zaim t.ot president van Syrië voor de vol gende zeven jaar bekrachtigd. He1 bestuur van de stakende West- BerRjnse spoorwegvakbond heeft gis- teren eenstemmig besloten, dat de sta kers op Dinsdag 28 Juni het werk zul len hervaHen. Het bestuur nam het besluit, om de vijf weken oude staking te beëindigen, op een bijeenkomst, welke werd bij eengeroepen om het verzoek van de westelijke commandanten, dat 't werk op Dinsdag zal worden hervat, te over wegen. Na een stormachtige bijeenkomst van vier uur van het bestuur en lei ders van de „Onafhankelijke Vakver enigingsorganisatie" (U.G.O.) werd 'n communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat „de stakende spoorwegar beiders met het oog op de brieven van de drie westelijke commandanten aan burgemeester prof. Ernst Reuter, op 25 Juni, hebben besloten op gediscipli neerde wijze Dinsdag, 28 Juni, het werk te hervatten. De voorzitter van de Westberlijnse spoorwegvakbond, Heinz Bracht, deel de prof. Reuter mee, dat men zich „in principe" met de brieven van de com mandanten accoord had verklaard, maar dat men voort zou gaan te strij den voor erkenning van de bond door het spoorwegbestuur dat onder Sow- jetrussische controle staat. „Er zijn nog veel problemen en wij geloven niet, dat de strijd voorbij is. maar op het ogenblik zijn wij er van overtuigd, dat het beste is het werk te hervatten, op de voorwaarden vervat Donderdagmiddag raakte het 7- jarig pleegzoontje van de fami lie Houwer op de Haart bij Aal ten zoek. De rijkspolitie te Aal ten werd in het geval gemengd en er werd ijverig gespeurd. Doch het kind bleef onvindbaar. Vrijdagavond werd het kind teruggevonden in een kist, welke in de wagenloods achter het huis stond. Spelenderwijs was het knaapje in deze kist terecht gekomen en beklemd geraakt tussen het deksel en een zich in de kist bevindend schot. Het kwam van lieverlede zo vast te zitten, dat het niet meer kon schreeuwen. Na 26 uur werd het uit zijn be narde positie verlost. Enkele uren later speelde het weer. in de brieven van de commandanten". Het spoorwegbestuur heeft medege deeld, dat het treinverkeer onmogelijk Dinsdag hervat zou kunnen worden. „Er is aanzienlijke schade aan de in stallaties toegebracht en het zal enige tijd kosten deze te herstellen", aldus de verklaring. Deskundigen aan het stakingshoofd- kwartier zeiden echter, dat de schade in West-Berlijn gering was en dat Donderdag het verkeer hervat zou kunnen worden. II' De Nederlandse troepen zullen Djokja reeds op 29 Juni ontruimd hebben. De Sultan zal over de terugkeer van de Republikeinse regering beslissen, zodra de situatie zulks toelaat, meldt een cor respondent van Aneta. Dezelfde bron zegt, dat 600 man Republikeinse politie troepen in de nabijheid van de Republi keinse hoofdstad zijn samengetrokken. Na het vertrek der Nederlanders zullen zij in Djokja rust en orde moeten hand haven. Over de stemming bij de Nederland se troepen zeide de territoriale com mandant kolonel Van Langen: „De manschappen zijn down en gedepri meerd. De mannen begrijpen, dat dit Weerbericht Verwachting tot hedenavond. Droog weer met veranderlijke bewolking en op verscheidene plaatsen, voornamelijk in 't mid den en zuiden van het land, pe rioden met zonneschijn. Af en toe matige, overigens meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingei tussen Noordwest en West. Wei nig verandering jn temperatuur. \7rienden, we weten het nu! Bij Swartkrans, in de buurt van Sterkfontein (Transvaal) is het be wijs gevonden, dat we van de apen moeten afstammen. Er is een stuk kaak gevonden en daar lezen de bol lebozen het uit. Het beenbrok is een millioen jaar oud (cijfer naar boven afgerond, op tien nauwkeurig). En nou maar vlooien! De Duitsers zitten ook niet stil. Twee Frankfor- ters, die genoeg hadden van de worst, zijn in uitvindingen gaan doen en hebben een apparaat gemaakt, waarmee vissen van een bepaalde maat worden aangetrokken, vervol gens electrisch verdoofd en daarna in een net gedeponeerd Opletten: bin nenkort komen de Russen met de mededeling, dat zij de vissen gebak ken en met een snufje citroen uit zee halen! O In de Amerikaanse staat Alabama is een genootschap gesticht van nijdige lui, die zich 's avonds in witte lakens hullen en pakken slaag uitdelen aan ieder, die ze niet mo gen lijden. Vooral negers natuurlijk Er wordt hier en daar bij hard nekkige verdachten een „waarheids serum" ingespoten, dat hen aan 't praten moet brengen. Brusselse crimi nologen hebben nu vastgesteld, dat men met dit vocht niet de waarheid uit de verdachten krijgt doch alleen maar een boel wartaal Gebeurt bij gebruik van ander vocht trouwens ook. fliiiiuiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Cen bakker uit Zandvoort moet 250 gulden boete betalen, om dat een van zijn klanten in een wittebrood een halve muis vond. Duur staartje. Er zijn in de loop der maanden 5 millioen Amerikaanse sigaretten in beslag genomen; de op brengst wordt thans verdeeld tussen het Kon. Juliana- en het Prins Bern- hardfonds. In .Amerika is een ap paraat uit gevonden, dat waarschuwt als een telefoongesprek wordt afge luisterd. De Katholieke Democra ten in Limburg gaan zich verenigen om gezamenlijk op te treden bij de volgend jaar te houden verkiezing voor de prov. staten. Engeland deed twee maanden geleden het Fijn voor Fanny, nou heeft ze tenminste ook 't een medaille/ snoep van de bon; nu is het nergens meer te krijgen en het zal binnen kort opnieuw in distributie ko men. Om tot culturele uitwisse ling te komen is de vereniging voor Belgisch Roemeense toenadering op gericht. In Palermo werd een foto graaf gearresteerd, die agent was van de bandiet Giul'.ane; e» werden vele afdrukken van documenten gevon den. In een chemische fabriek bij Tokio ontplofte een tank; elf doden en 53 gewonden; schade 170 millioen Jen. '&C E* politieke vluchtelingen uit Es" in die na een tocht van 8 maanden met een zeilscheepje in Zuid-West Afrika aankwamen, mo gen er blijven wonen. Muratore, een Italiaanse filmer, die hielp bij de opnamen voor Ingrid Bergman, be- Alom de Stromboli direct na een eruptie, ademde teveel lavadampen in en overleed. Defilm „De Slan genkuil" is. tot het beste drama van het jaar uitgeroepen; er zijn reeds mensen gek van geworden Jere- mia Blom is in aanraking gekomen met de politie omdat hij zich bij zijn duikpogingen boven het Spaanse goudwrak met zichtbaar gedragen radarsokonhouders in het openbaar vertoond heeft. Het aanvankelijk ver moeden. dat men te doen had met Kees van Dongen, kon hij aan de hand van een in varkensleer gebon- den atombooi.. politiek is, maar zjj begrijpen niet wel ke politiek dit is. De Nederlander is van huis uit geen militarist, doch in grote zaken is hij erg gehoorzaam. Het voor naamste wat ons op het ogenblik voor de geest staat is, een botsing met de Republikeinse strijdkrachten te vermij den". Het vliegveld van Djokja, Maguwa, zal 28 Juni worden ontruimd. De Wonosarisector werd na het ver trek van de Nederlandse troepen door de T.N.I.-troepen bezet. De bevolking werkte normaal op de sawahs door. Ook de drukte op de pasar ging normaal voort. Zaterdag werd ten Westen van Pram- banan (10 km. ten Oosten van Djokja) een convooi, waarin de Sultan van Djok ja en een militaire waarnemer van de UNCI meereden, door een bende licht beschoten. De Nederlandse troepen heb ben de bende verdreven. Bij graafwerkzaamheden voor het aanleggen van een gasleiding is men in de omgeving van het voormalige concentratiekamp Vught gestoten op 'n aantal stoffelijke resten. Men heeft hier zeer waarschijnlijk te doen met slachtoffers der Duitse terreur. De dienst der identificatie en berging van lijken is inmiddels gewaarschuwd. On derzocht wordt, of nog meer overblijf selen aanwezig zijn. Rondschrijven van de Tjechosiowaakse bisschoppen Gisterochtend is in de St. Guido- kathedraal te Praag een rondschrij ven voorgelezen, dat door alle aarts bisschoppen en bisschoppen van Tsje- choslowakije is opgesteld. Daarin geven de bisschoppen een overzicht van het geschil tussen kerk en staat. Zij herinneren er aan, dat zij de „katholieke actie" hebben ver oordeeld en zij waarschuwen priesters en gelovigen, die tot de organisatie zouden toetreden, dat tegen hen ipso facto de excommunicatie zal worden toegepast. Verder wordt verklaard, dat talrij ke kloosters in het land zijn gesloten en dat de monniken per vrachtwagen naar een onbekende bestemming zijn vervoerd. „De kerk zal niet zwichten voor welk dictaat ook en zij zal zich niet laten onderwerpen door de staat. De strijd zal zwaar zijn, daar de kerk be roofd is van elke verbinding met de gelovigen, en de staat over alle ge wenste propagandamiddelen beschikt. De kerk is overigens bereid met de staat te onderhandelen, indien de staat de voorwaarden aanvaardt, die door de bisschoppen in hun rond schrijven van 15 Juni zijn gesteld", zo besluit het rondschrijven. men Bar! dat des- aan moet aan voor- Van de zijde der K.L.M. deelt mede: „Uit bij de K.L.M. uit binnengekomen berichten blijkt, op grond van verklaringen van kundige ooggetuigen en verdere wijzingen het onwaarschijnlijk worden geacht, dat zich brand boord van de Roermond heeft gedaan. Een Italiaans Nederlandse commis sie van onderzoek is begonnen met het schiften van de mededelingen van honderden ooggetuigen van de ramp met de „Roermond" Aan het zoeken naar het wrak werd ook deelgenomen door Appi Plesman, de derde zoon van, Dr. Plesman. Volgens de bij het onderzoek be trokkenen zal het misschien onmoge lijk zijn tot een verklaring van de oorzaak van de ramp te komen, wan neer men er niet in slaagt het afge broken staartstuk van het vliegtuig te vinden. GERAAMTEN VAN SARACEENSE PIRATEN GEVONDEN? Tijdens het bouwen te Sestre Le- vante aan de Italiaanse Rivièra, zijn verschillende geraamten gevonden. De veronderstelling, dat het hier gaat om de overblijfselen van Saraceense pira ten, die in 1542 de streek hebben aan gevallen, schijnt te worden bevestigd door de ontdekking van wapens en 'n goed bewaarde begraafplaats. Commandant van Irene-brigade overleden Te Den Haag is in de leeftijd van 53 jaar overleden generaal majoor A. C. de Ruyter van Steveninck, lid van het hoog militair gerechtshof en oud commandant van de Kon. Ned. Briga de „Prinses Irene". HIROSJIMA EN NAGASAKI WOR DEN HERBOUWD De Verenigde Staten zullen het no dige materieel leveren voor het herstel van de twee Japanse steden Hirosjima en Nagasaki, die door een atoombom verwoest werden. Men is van oordeel dat de Verenigde Staten ongeveer 12.5 millioen dollar zouden uitgeven om een universiteit, kerken en sohoiaa te bouwen. In Pengalengan ligt een detache ment van het lste Regiment Huza ren van Boreel, dat daar de thee- en kinalanden, waar West-Java zo rijk aan is, onder contróle houdt. Uit vier kale muren hebben de huzaren Kager uit Texel, Van der Graaf uit Rotterdam en Am- melrooy een huis gefabriceerd, dat volgens hun zeggen „beroerder kon". Natuurlijk krijgt deze ,JUtt" ook een eigen naam.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1