Geslaagd f ARBOR Hoofdprijs voor maker der modelmijn J. F. Beemsterboer, Stad en Omgeving. PRIJSf 62.50 Morgenavond prijsuitreiking huisvlijtwedstrijd „O stad van mijne dromen" Verjaardagsconcert STOFFEN en ESKA Filmvoorstellingen voor het Rode Kruis Tussen Haaks en Kuifje Clubkampioenschappen IVA Hef lag voor hef grijpen Burgerlijke Sfand Concerf in „Parkzicht" Uit het politierapport Geel hem een De iroiioiriegel Oranje-avond Visafslag Den Helder In het kort Vreedzame strijd in Urk's nauwe straatjes rtnna Paulowna Texel Werden de koeien mishandeld Marktberichten VAN MARSDIEP TOT IJ Besommingen IJmuiden Scheepvaariberichien De jury, die de inzendingen op de O. en O.-huisvlijttentoonstelling heeft moeten beoordelen, heeft lang geen eenvoudige taak gehad. Er waren wel verschillende groepen, maar toch had ieder werkstuk zijn eigen kwaliteiten. De heren S. Bonte, J. van Hasselt, J. Ph. Klapmeyer, J. Metzelaar en J. Steven- son, die de beoordeling op zich genomen hadden, hebben zich op uiterst serieuze wijze van hun taak gekweten. Het resultaat van hun arbeid was. dat de eerste hoofdprijs werd toegekend aan sergeant-torpedomaker J. S. Goedemans van het Torpedo-atelier, voor het prachtige model van een verankerde mijn. De militair-werkman bij de Marine- cantine M. J. Willems kwam in aan merking voor de tweede hoofdprijs voor zijn model 1 van de vrachtboot ..Boekeloo", en de soldaat J. van Dor- molen van het Bureau Zelfbekwaam- heid van de R.A.O. te Den Haag ver diende de derde hoofdprijs voor zijn inzending glas in lood. De volgende inzenders kwamen voorts voor de gewone prijzen, be staande uit waardevolle gereedschap pen en boekwerken, in aanmerking: Kwartiermeester W. H. Schoens, TOKM Amsterdam, voor zijn kruiser in nikkel. Sergeant-torpedomaker D. J. Eggink, Den Helder, voor zijn gedre ven waterketeltje. Soldaat J. van Dor- molen, RAO Den Haag, voor zijn zelf portret in waterverf. Sergeant-torpedo maker J. F. Steindel, Den Helder, voor de zesspruit, gedreven uit een vlakke koperen plaat. Militair-werkman M. J. Willems, Den Helder, model-galjoen liit pl.m. 1700. Sergeant-majoor J. Ligt- hart, bureau Zelfwerkzaamheid RAO Den Haag, ontwerp RAO-medaille in gips. Idem, ontwerp voor heraldiek. Stoker-olieman W. J. Cuppens, TOKM Amsterdam, gong met pijpen. Soldaat C. W. Fokma, soldaat LSK De Bilt, boetseerwerk „Schaamte". Korporaal- torpedomaker A. J. Kuipers. Den Hel der, fineerwerk „Kasteel". Vliegtuig maker P. J. de Jong, Deelen, fineer werk „Hert". Militair-werkman M. J. Willems, Den Helder, model „Piet Hein". Idem, model „Oranje". Idem, model „Zeven Provinciën". Hoofd- Oud-marinemannen op bezoek. Het is een bekend verschijnsel, dat mensen gedurende een tijdelijk ver blijf in onze stad wel eens hartgrondig op Nieuwediep kankeren, maar later toch met genoegen aan datzelfde Nieu wediep terugdenken. Zo waren er ook zo'n vijftig gepensnonneerde onderoffi cieren uit Den Haag en Rotterdam, die „de stad van hunne dromen" wel weer eens wilden bezoeken. Per bus trokken zij (en zij namen hun vrouwen met zicht naar Den Helder, waar zij in „Formosa" het anker uitwieroen. Hun bezoek was indertijd reeds door een berichtje in onze courant aangekon digd, zodat hun aanwezigheid hier niet onopgemerkt is gebleven. Menige oude vriendenband werd op deze Zondag middag weer wat nauwer aangehaald. Binnen de vijf minuten waren de Ha genaars en Rotterdammers weer in de echte marinesfeer. „Formosa" werd een feestzaal, waar bejaarde oud-marine mannen gitaar soeelden en verkleed als „djongos" een Javaanse dans ten to nele brachten.... Het was genoeglük en gezellig, en natuurlijk namen de oude zeerobben nog even een kijkje aan de Dijk. Vier oorlogsscheoen lagen ten anker, sleepboten en andere sche pen kruisten heen en weer. en hon derd zeiljachten dartelden over het Marsdiep. „Zo is het hier nu elke dag", werd de bezoekers- in vertrouwen ver teld.... Het werd natuurlijk niet ge loofd, maar toch kwam in menig pensionneerd) zeemanshart een tikje verlangen op naar dat Marsdiep, waar op zij een halve eeuw geleden hun eerste zee-uren maakten. Ter ere van de verjaardag van Z.K.H. Prins B -nhard geeft het muziekcorps van het Leger des Heils morgenavond van acht uur tot half tien een open luchtconcert in het Julianapark. Het programma luidt als volgt: 1. „Bestemd voor de hemel", mars, kapt. Catelinet; 2. „Hosanna", selectie; 3. „Houdt de pas", melodie met variaties, maj. Ernst Rand; 4. „Gedachten over Jezus", se lectie; 5. „Milde liefde", mars; 6. „Voor onze overtredingen", selectie; 7. „Gol ven van vrede", selectie. H. Scotney; 8. „Bestemd voor de heerlijkheid", mars brig. Coles. marva I I. K. Passenier, Den Haag, lin nen prentenboek van applicatiewerk. Korporaal-torpedomaker S. Drijver, Hr. Ms. „O 27", model onderzeeboot in koper. Soldaat J. van Dormolen, RAO Den Haag, aquarel „Samson en Dali- la". Sergeant-torpedomaker G. W. G. Krijger, Den Helder, model vuurtoren. Hedenmiddag en -avond is de ten toonstelling nog geopend. Op de kaar tjes bij de werkstukken zijn thans ook de namen der inzenders vermeld. De prijsuitreiking vindt morgenavond om acht uur in „Formosa" plaats. 2 woorden - 1 begrip A SPOORSTRAAT 103 Vanmiddag komt de Rode Kruis- bioscoopwagen in Den Helder aan. Ver scheidene scholen hebben van deze ge legenheid gebruik willen maken om aan de kinderen uit de klassen 3, 4 en 5 de bekende jeugd-Rodekruisfilm te laten zien. De wagen is groot genoeg om een hele schoolklas te kunnen be vatten. Toch zal men wel deze gehele week nodig hebben om met het pro gramma klaar te komen. Deze voorstel lingen worden gratis gegeven. Het spreekt vanzelf, dat men ook de avonduren graag wil benutten. Daarom zullen iedere avond voorstellingen voor het publiek worden gegeven. Vanavond bij de school op Tuindorp, morgen in de Van Galenstraat, Donderdag op de Vismarkt, Vrijdag te Julianadorp en Zaterdag op het Stationsplein. De en- trée bedraagt een kwartje. Gisteren hebben tal van wande laars, f'etsers en automobilisten zich geërgerd over de open brug aan de Buitenhaven. Van 's morgens half tien tot goed half vier lag de „Jobm Man- rits" tussen sluis en brug en niemand kon er door. 'at vaak een menner partij tengevolge had. De „Johan Man rits" was kennelijk te laat naar buiten gekomen en moest nu een heel tij wachten in de sluis, vanwege de sterke stroom in de haven. Naderhand lag ze gemeerd bii de Atiehloods om olie te laden. Vandaag zal ze naar buiten gaan Gistermorgen hebben de vier sche pen. die de ree weer als vanóuds ge zellig en dril1 maakten, even het ruime sop gekozen, 's Middags waren ze er weer, I Hr. Ms „Jacob van Heemskerck" zal vandaag de werf ongaan voor sta bilisatie. Waarschijnlijk zal ze deze week nog klaar zijn. Vandaag zal de ..Oneen Wilhal mina" de Noordzee opgaan en haar werkzaamheden hervatten. Waarschijnlijk zullen vandaag alle aan de vlootmanoeuvres deelnemende schepen de haven en de ree verlaten. Het is morgen hoog water om 9.35 en 22.15 uur, en laag water om 3.40 en 16.25 uur. De temperatuur van het zee water was 14.9 graden Celsius. In het lokaal van Pro Patria werden Zondagmiddag met veel enthousiasme de wedstrijden om het clubkampioen schap van Iva gespeeld. De kampioens titel van de dames ging naar mevrouw Sinjcwel: natuurlijk, zouden we haast zeggen. Hoewel mej. Vreugdenhil als nummer twee lang geen slecht figuur sloeg. Bij de heren werd voor het tweede jaar weer de heer Makelaar kampioen. Hij gaf in verscheidene wedstrijden prachtige staa'tjes van tafeltennistech-' r.iek te zien. No. 2 werd de heer Sinje- wel, die gehandicapt was doordat hij niet geheel fit was. De heren Van der Vliet en Pronk kwamen op de derde en vierde plaatsen als vijfde eindigde Hemelrijk. Een prachtig resultaat voor deze jongeren. Gevonden: doublé armband, meisjesbaret, klompjes-broche, broche met blauwe steen, drie leesboeken, das speld, zilverbon van 1.-, kruiwagen, kinderauto, kinderfiets, mand, bruin mutsje, riem met wartel, wit kinder schoentje, bruin kinderschoentje, zwart kinderschoentje, autoslinger, damestas je met inhoud. Verloren: nikkelen armbandhor loge, gouden armbandhorloge, zilveren broche, bankbiljet van 25, coupon fla nel, ceintuur, doos mat pakjes tabak, sch-oolétui, zwarte hond, witte hand doek met zwembroek, gummi motor broek. bruine portemonnaie met 2.50, gouden kinderring met rode steen, rij wieltas, zwarte gymschoen, rood sokje, rode shawl, tas met studieboeken, groen gevlamde vulpen, wit met grijze vul pen, grijze vulpen in rood étui, zwarte vulpen in gehaakt étui. De jongen, die op Zaterdag 18 Juni j.1. twee paar dameskousen heeft ge vonden, wordt verzocht zijn juiste adres op te geven aan het Hoofdbureau van Politie, Kerkgracht. Bevallen: W. Krijtenberg-Pronk, M. G. Wegman-Warmerdam, d. W. van 't Schip-Ouwens, d. N. We zelman-Meindertsma, d. A. M. J. v. Pel-van Gameren, z. A. T. J. den IJzerman-van Joolen, z. I. C. van Munsteren-Lingbeek, z. H. A v, Hartingsveldt-Muller, d. K. C. J Ran-Schutte, z. R. J. v.d. Zee Smak, z. A. Boersema-van den Beidt, d. M. van Beekhoven-Ka ter, z. Ondertrouwd: J. P. A. Wilhelm en C. J. v.d. Glas. P. J. Kroonstuiver en G. de Wijn. B. L. Brijer en W. de Jong. W. P. Erkelens en T. v Willigen. Gehuwd: W. ,C. Stoll en C. A. den Broeder. H. Kuiper en A. E. Boon D. Ramler en C. B. Kraakman. H J. Versnel en A. W. Hendriks. S. J. Gijsberts en H. J. Kaper. J, Wijker en J. v.d. Kuyl. Overleden: W. Kuiper-Wihaer, v„ 58 jaar. J. F. W. v. Schaik, wed. A. Harrebomée, v., 75 jaar. Wed. P F Broer-Groene veld, v., 62 jaar. G Ruig-Doeksen, v., 69 jaar. I. Het Helders Meisjeskoor onder lei ding van de heer Geert de Boer geeft vanavond een concert in het gemeen te-ziekenhuis „Huize Parkzicht". Om Zeven uur zullen de patiënten kunnen genieten van frisse koorzang, ten ge hore gebracht door een jonge vereni ging die langzaam maar zeker een goe de naam in de gemeente krijgt. Wij herinneren alleen maar even aan het optreden van deze meisjes op de her denkingsavond in de Nieuwe Kerk, op 4 Mei j.1. De heer A. B. uit de Van Galen straat kwam tot de onaangename ont dekking, dat de halve klamp hooi, die hij op de dijk gezet had, verdwenen was. In de Anjelierstraat ontstond door roetaanzetting een schoorsteen brandje. De brandweer had het in een oogwenk verholpen. Een jongen op de fiets en een vrachtauto kwamen op de hoek van de Krugerstraat en de Polderweg in botsing. De fiets werd licht bescha digd en het gezicht van de jongen ook, Verscheidene buurvrouwen moes ten hier en daar in de stad tot de orde geroepen worden,, omdat ze elkaar nogal heftig „de waarheid" aan 't ver tellen waren. Hoewel de waarheid wel gezegd mag worden, moet dit niet te luidruchtig gebeuren in ook niet in dergelijke niet nader aan te duiden termen. Dat wordt te gek. Onze stadgenoot, de heer C. Jon ker, leraar aan de Vakschool voor Meisjes, heeft een benoeming aange nomen tot hoofd der openbare lagere school te Maarssen (Utrecht), met in gang van de nieuwe cursus. dan heeft hij iets goeds voor z'n leven en 't blijft een mooie herinnering. 17 steeds anker, water en stofdicht, anti-magne tisch, schokvrij, roestvrije stalen kast met radium en centrale secondenwijzer. Firma Keizerstraat 15—17 DEN HELDER J|£T was zulk prachtig weer en de zon scheen zo heerlijk warm, dat het jochie z'n aller mooiste broekje aange kregen had met korte pijpjes. Want dan wer den z'n beentjes zo lek ker bruin. Mama zat in een luie stoel voor het open rdam en zag hem snelen. Hij had z'n em mertje en een schopje bi3 zich en hobbelde heen en weer op het trottoir. Ook op de weg liep hij, want auto's kwamen er bijna nooit langs het was immers de straat, die grenst aan de weilanden? Ademloos zit het vent je te spelen, moeizaam trekt hij en duwt dan weer krampachtig. Wat voert hij toch uit? Z'n hoofd wordt vuurrood van inspanning en het punt ie van z'n tong kijkt tussen z'n opeengeperste lipjes vandaan. Het schopje buigt onder de enorme kracht, die hij ontwikkelt en langzaam komt de trottoirtegel omhoog. Met alle kracht, rukt hij en eindelijk, met een voldaan glimmend gezicht, tilt hij de steen op en draagt hem over de straat heen, weg, in de sloot! Een poosje zit hij, op z'n emmertje, te kijken naar het werk, dat hij gewrocht heeft; zomaar een steen uit de weg vandaan. Z'n oogjes glinsteren van trots. De bruine beentjes bewegen en brengen hem naar het gat toe, dan gaat. hij zit ten en begint het zand er uit te werken. Met handenvol smijt hij het om zich heen, een hoge rg wordt het en mid den in zit hijzelf, met het hoofd haast naar be neden. Opeens heeft hij er genoeg van en gaat naar z'n moeder toe. „Mam, een koekje. En een heleboel water, ikke hem zo'n dorst". Tevre den knabbelt hij een poosje, dan trekt hij haar overeind: „Mam, kijk eens wat een mooi gat ik gemaakt heeft? Ik kan er Jielemaal in staan, op m'n hoofd". Mam gaat aarzelend mee. ,,'t Zal wel heel wat wezen", denkt ze, onderwijl het zand uit de gebleekte haren van haar spruit strijkend Ploseling een noodkreet van het kleine baasje en roffelende voetjes over de grijze trottoirtegels. In de verte staat een buurman met een grote schop. Kalm schept hij hef zand weer in het gat en legt de tegel er op, dan stampt hij het nog wat aan met z'n grote klompen. Gillend staat het jongetje ernaast, dikke tranen maken beekjes over z'n met zand besmeurde gezichtje „Lelijkerd", zegt hij ftl en slaat met het schopje naar de grote man, die op hem neer staat te kijken. „Moeten de men sen dan hun benen bre ken vanavond, als het donker is? De lantaren is ook al kapot gegooid" Stil staat de kleine vuil poets te luisteren, ook nog als de btmrman al lang weer weg is. Dan komt hij rennend naar z'n moeder toé: „Mam, ik wil een bezem. Straks gaat pappies band'kapot in het glas van Pietje z'n jampot." We hebben het reeds verteld, maar willen toch nog even herin neren aan de Oranje-avond, die morgen ter gelegenheid van Prins Bernhards verjaardag in Casino wordt gegeven. Van negen tot 10 uur wordt het programma door de radio uitgezonden, tegelijk met hetgeen in vier andere Neder landse plaatsen (Groningen, Baarn, Maastricht en Middelburg) ge beurt. Onder meer zal een her- sengymnastische krachtmeting tussen de vijf gemeenten worden gehouden. In Den Helder musi ceert „Vrij en Blij" onder leiding van Wessel Dekker. Door de Hel- derse Gemeenschap wordt ervoor gezorgd, dat ook het programma vóór negenen en na tienen de moeite van het bijwonen waard is. De entrée bedraagt vijftig cents, waarvan de baten bestemd zijn voor het fonds „Autotocht Ouden van Dagen". Morgen van twaalf tot één zijn nog kaarten verkrijgbaar aan Casino. Aan de gemeentelijke visafslag te Den Helder werd in de afgelopen week aan gevoerd: 3565 kg bot, 394 kg kaan, 87 kabeljauw, 4363 kg horsmakreel, 329 kg muiets. 5669 kg schar, 8190 kg schol, 62 kg pieterman, 87 kg poon, 414 kg tarbot, 2813 kg tong, 837 kg wijting, 2 kreeften. Onze stadgenote mej. A. P. Agaart slaagde op 22 dezer te Rotterdam voor de acte A voorbereidend onderwijs. De heer P. de Wit te Nieuwe Nie- dorp is benoemd tot keurmeester bij de gemeentelijke keuringsdienst voor vee en vlees. De keileem bodem van het voorma lig eiland Urk wordt thans in alle richtingen doorgraven. De toeristen die dagelijksUrk bezoeken, vragen zich verwonderd af, of Urk misschien in staat van verdediging wordt gebracht en loopgraven worden aangelegd. De opgravingen in de Urker bodem zijn echter van meer vreedzame aard. Onlangs heeft de raad besloten het ge meentelijk electriciteitsbedrijf op te heffen en aansluiting te zoeken bij de Electriciteits Mij „IJselcentrale" te Zwolle. Met het leggen der kabels en de huisaansluitingen is thans een begin gemaakt. Dit is echter nog niet alles. Het gemeentebestuur van Urk heeft zich beijverd voor een spoedige aan sluiting van het ex-eiland aan het Overijssels waterleidingnet. De po gingen zijn met succes bekroond en ook met het leggen van waterleidingbuizen is thans een begin gemaakt. Aan weers zijde" van de nauwe straatjes wordt een wedstrijd gevoerd tussen licht- en waterarbeiders om elkaar voor te blij ven bij het leggen van kabels en bui zen. Urk heeft een eigen waterleiding, welke niet meer voldoet, deze zal in tact blijven tot het water uit Over- ijsel Urk zal binnen stromen. Daarna wordt ook dit gemeentebedrijf opgehe ven. Het is niet zo erg gemakkelijk om Urk van drinkwater te voorzien, aan gezien de Urker bodem zich meters hoog verheft boven de bodem van de N. O. polder. Tussen Urk en Emmel- oord zal dan ook een krachtstation worden gebouwd, waardoor het moge lijk is het drinkwater uit Overijsel tot aan het hoogste punt van Urk te brengen. Ongeveer Januari 1950 zal naar men hoopt definitief een eind komen aan de drinkwaternood op Urk. Nu wordt ge regeld water aangevoerd per tankboot en tankauto, dat voor 5 cent per em mer verkrijgbaar wordt gesteld. De laatste jaren is de regenval niet meer voldoende om, zoals vroeger, aan de behoefte te kunnen voldoen. Met de aanleg van licht en water is eer dan f 500.000 gemoeid. MOEILIJKHEDEN BIJ DE VISSERIJ. Verschillende eigenaren van Noord zee- en IJsselmeervaartuigen hebben met personeelsmoeilijkheden te kam pen. Het schjjnt n.1. zeer moeilijk te zijn, tegenwoordig voor de kleinere vaartuigen een bemanning te krijgen. De oorzaak daarvan is gelegen in het feit dat voor de kleinere vaartuigen bij de kust weinig visserij is, waardoor de besommingen te laag zijn. Dit geldt ook voor verschillende IJsselmeervaar tuigen, wier vangsten zó gering zijn, dat de besommingen in de meeste ge vallen alles te wensen overlaten. WEINIG KOOPLUST OP OPENBARE VERKOPING Ten overstaan van notaris Koomen van Wieringerwaard werden op ver zoek van de familie Van Rijswijk in café De Boer te koop aangeboden blokken woningen, gelegen aan de Mo lenvaart nos. 135 t/m 153, totaal 10 percelen. Op de eerste vier werd een strijkgeld van f 10, op de overige van f 30 uitgeloofd. De lust tot bieden was echter niet groot. Nadat de eerste vier verhuurd voor f 2 per week, eerst perceelsgewijze werden geveild en te zamen in bod stonden op f 2000, welk bod niet verhoogd werd, mijnde de heer J. Ruyter bij afslag de combina tie met 19 a. 70 ca. grond op f 2020. Ook de andere percelen werden af zonderlijk en in verschillende combi naties geveild. De tien percelen met 63 a. 70 ca. grond stonden ten slotte in bod op f 9520. Het bod werd niet verhoogd en bij afslag niet gemijnd. Alles werd opgehouden en ook de eer ste vier woningen werden niet aan de heer Ruyter toegewezen. VOOR DE KERMIS Voor hen die graag tevoren weten welke gelegenheid tot uitgaan er tij dens de kermis is, delen we mede. dat in zaal De Boer het gezelschap van Johan Kaart komt met „De model echtgenoot". Medespelenden zijn o.m.: Josephine van Gasteren, Ingeborg Winckler, Matthieu van Eijsden en Joh. Valk. Een echt kermisstuk met Johan Kaart komt met „De model dus een lachsucces! In Veerburg komt, eveneens op ker- mis-Maandag, Joop Theunisz, humoris tisch muzikale clown, hogeschoolrijder op de fiets, accordeonist, buikspre ker. We stonden indertijd het was op een avond van de H.M.v.L. ver baasd over zijn veelzijdige begaafdheid. FRANS BEZOEK Een dertigtal toekomstige Franse landbouwingenieurs bracht een be zoek aan onze polder. Zij waren die dag de gasten van de Zaaizaad- en Pootgoedvereniging „Anna Paulowna" (de ZAP). GESLAAGD De heer J. Kooiman behaalde de on- derwijzersacte en is tijdelijk aange steld aan de o.l. school te Oudesluis. Voor de Politierechter in Alkmaar, mr. R. W. J. C. van de Wall Bake, stond gisteren Gerrit G. uit Uitgeestterecht. G. had omstreeks half Mei drie koeien die reageerden op een onderzoek naar t.b.c. Hij zette de beesten daarom op een apart stuk land en om te voorko men dat ze door de sloot heen bij de andere koeien zouden komen, bond hij met een stuk hoorntouw de kop aan de linker voorpoot. Gewoonlijk is de af stand van kop tot poot 1.20 m. Nu werd deze afstand verkort tot 65 cm. G., die zich gisteren moest verant woorden voor dierenmishandeling, zeide zich te kunnen voorstellen dat het touw niet prettig was voor de dieren maar hij had geen mogelijkheid gezien ze an ders van de andere koeien te scheiden. Verdachte was er van overtuigd, dat hij zijn beesten, die nog maar enkele uren zo gebonden waren, niet mishan deld had. De verbalisant, wachtmeester T. Ver- fcree, meende, dat G. verkeerd gehan deld heeft. Deze had de dieren op een ander kavelland moeten laten lopen, te meer omdat de beesten nog maar kort van stal waren. De getuige-deskundige, dr. D. Rempt, verklaarde meerdere malen gezien te hebben dat men koeien aldus isoleert. Ze kunnen dan even goed grazen, drin ken en gaan liggen. Dr. Rempt zeide de indruk te hebben dat, mits deze behan deling kort duurt, het niet pijnlijk is. De officier, mr. J. C. V. Meischke, meende dat men hier misschien wel van kwelling, doch niet van pijn of let sel kon spreken. Derhalve is art. 254 van het Wetboek van Strafrecht niet van toepassing. De verklaring van dr. Rempt in aanmerking genomen, conclu deerde mr. Meischke tot vrijspraak. De uitspraak was conform de eis. MUZIEKUITVOERING De muziekuitvoering van Texels Fanfare, met medewerking van het R.K. Kerkkoor uit Den Burg, werd heel slecht bezocht. Dit vond zijn oorzaak in het koude en gure weer tijdens de uitvoering. Het Texels Fan fare speelde goed, hoewel wij bij het nzetten van een stuk, weieens een weifelend begin constateerden. De concoursstukken „Les Vikings" van Villette en „Cerialis" van Jakma wer den zeer verdienstelijk vertolkt. Het bleek, dat van deze stukken een ern stige studie was gemaakt. Het kwam ons voor, dat de grote trom iets „trek kend" was, alsof het tempo voor de trompetist te vlug 'as. Het R.K. Kerkkoor, onder leiding van de heer H. Zijm, brachteen zes tal liederen ten gehore. Het klankge halte was goed. ST. JAN OP TONEEL De reeks toneelvoorstellingen gedu rende het seizoen werd geopend door de toneelvereniging „Sint Jan" uit Den Burg, met het blijspel „Het be gon in een gracht". De zaal was niet geheel bezet, ook al ten gevolge van het koude weer. Onder de spelers ontdekten wij enige goede krachten, speciaal de heer J. Timmer, die de rol van Frederik Katoen ver tolkte. Katoen was een oude „achter zijn boeken verdroogde" boekhouder met een enigszins kromme rug. De heer Timmer wij zijn reeds heel wat hem gewend speelde meester lijk. Het spel grensde aan het beroeps- spel. Ook de andere rollen waren goed verdeeld. De avond werd besloten met een gezellig bal. In het na-seizoen zal deze vereniging hetzelfde stuk nog eenmaal opvoeren. BRIDGE-DRIVE Bij de onder auspiciën van de VVV Texel gehouden bridge-drive in hotel „Texel" te Den Burg, kwamen de vol gende paren als overwinnaars uit de strijd: 1 Bakkèr-Stolk met 118 K punt; 2 Van Twisk-Schermer met 115 pun ten en 3 Oskamp-Rijk met 112K punt. NOORDER MARKTBOND. 27 Juni: 65.000 kg aardappelen, eerstelingen f 8.80—f 10.30, drielingen f 7.50—f 8.30, kleine f 3.70f 5.20, rode eerstelingen f 10.80f 11.20, 850 stuks bloemkool IA f 11, I f 7, 5000 stuks kropsla f 1.20. WARMENHUIZEN, 27 Juni 1949. Aanvoer 4500 kg aardappelen. Schotse muizen 8,8010; drielingen 88,70; kriel 4.30—4,70. MEDEMBLIK, 25 Juni 1949. 28000 kg Aardappelen: grote 89.70. drielingen 67.10. kriel 3.103.70; Rode eerstelin gen groot 10.6011.70, Blanke eigenh. grote 11.700—12.90; Aardbeien 81—010. Alkmaarse nieuwtjes: Vrijdag a.g. zullen 200 Engelse officieren, vergezeld van een militaire kapel, de stad bezoe ken en ten stadhuize worden ontvan gen. Het aantal spaarders bij de Nutsspaarbank bedraagt thans 27.000. C] Op de alg. begraafplaats is een ge denksteen onthuld op het graf van wij len dr. H. E. T. ten Kleij. Mevr. Ht. HartogPosthumus herdacht de dag waarop zij gedurende 40 jaar als verlos kundige werkzaam is. De gemeenteraad van Schoorl ver wierp opnieuw, thans met 52 stem men, een voorstel van B. en W. tot het verlenen van steun aan noodlijdende kunstenaars. Te Broek op Langen- dijk is een kind van de familie Droog met het hoofd onder een vrachtwagen terecht gekomen en vrijwel onmiddel lijk overleder Te Bergen is de tram die 40 jaar lang de dienst op Bergen aan Zee onderhield, feestelijk inge haald. Het Accordeonorkest „E.H.V." uit Hoorn behaalde op het internationaal concours te Luxemburg een eerste prijs met bijzondere onderscheiding. Drie zeilers hebben op het IJselmeer, nabij Hoorn, een hachelijk avontuur beleefd door het omslaan van hun kleine B.M. Twee hunner bereikten zwemmende de veilige wal en de derde werd van het omgeslagen bootje gehaald Te Enkhuizen is de speeltuin „Plan Zuid" op feestelijke wijze geopend. G. Timmermans is winnaar gewor den van de wielerronde van Beverwijk. 352 bridge spelers hebben deelgeno men aan de jaarlijkse bridge-drive te Beverwijk. Dr. H. B. Beeker is té Uitgeest hartelijk gehuldigd bij zijn vertrek naar Beverwijk. Flentrop's Orgelbouw te Zaandam heeft een kerkorgel gebouwd voor de prot. chr. gemeente te Oranjestad West Indie). De aanvoer aan de Rijksvisafslag bestond Zaterdag uit 1025 kisten, t.w.: 95 tarbot en tong, 10 schartong en tongschar, 10 rode poon, 100 kabelauw, 110 wijting, 80 schel vis, 500 schol, 100 schar, 20 diversen. De besommingen waren: KW 59, 1620; KW 89, 5520; IJm. 53, 1460; V1D 79, 3780; id. 125, 1210; IJm. 229, 1520; KW 92 1670; IJm 203, 230; id. 230 1150; id. 241, 410; id. 203, 620; id. 11, 590; id. 218, 990; id. 249, 24. De prijzen waren: heilbot 2,15—2,05; gr. tong 2,50—2,25; gew. tong 2,30—2,05; kl. tong 2,25—2,05; tong I 2,45—2,05; tong II 1,80—1,30 (alles per kg). tarbot II 96—82; id. III 94-87; id. IV 41-33; schartong 28; tongschar 54,50—52,50; gr. schol 57—47; mid. schol 44—22,50; kl. schol 27—12; schar 21— 13; bot 15; kl. rode poon 19—12,50; millen 8—7; kl. haai 20; kl. gut 28—18,50; gr. schel vis 39; mid. schelvis 40,50; kl. schelvis 32; kl. schelvis II 22,50—20; wijting 20,50—15; gr. gut 33; poontjes 7,50—5,70; horsmakreel 7; pieterman 32—28 (alles per 50' kg); Ka beljauw 132—102; gr. wolf 100 (per 125 kg). Aldebaran, Rotterdam—Takoradi, pass. 25-6 Kanarische eilanden. Aletta (t.) 25-6 van Batavia naar Pladjoe. Amsteldijk, 25-6 van Singapore naar Manilla. Amstelland, Am sterdam—Buenos Aires 27-6 te Jlheos. Ba- rendrecht (t.), 26-6 van Port Soedan te Suez. Grootekerk, 27-6 van Amsterdam te Walvis- baai. Hydra, Amsterdam—West-Indie 27-6 te Funchal. Itersum, Rotterdam—Basra 26-6 van Londen. Jaarstroom, 27-6 van Lome naar Atkoradi. Jacob Cats, 26-6 van Lule.a naar Rotterdam. Joost van den Vondel, Gal- veston—Huil, pass. 26-6 Lizard. Klipfontein, Amsterdam—Beira 25-6 te Cowes. Lombok, 26-6 van Penang naar Aangoon. Lutterkerk, Rotterdam—Bombay 26-6 van Muscat te Ka- rachi. Maashaven, 27-6 van Lobito te Ma hdi. Maasland, Buenos Aires—Amsterdam 26-6 ter hoogte van Oporto. Raetsuycker, 25-6 van Carnavon naar Singapore. Meer kerk, 26-6 van Yokohama naar Rotterdam. Mataram, 26-6 van Batavia naar Belawan. Murena, 25-6 van Singapore te Miri. Men tor, Bona—Antwerpen, pass. 25-6 Finisterre. Molenkerk, Japan—Rotterdam 25-6 te Penang. Oranjefontein, Kaapstad—Amsterdam pass. 27-6 Quessant. Ossendrecht, Emden—Danzig pass. 26-6 Holtenau. Overijsel, 27-6 van Soerabaya naar Makassar. Papendrecht, Yarrew—Abadan, pass. 26-6 Aden. Polydo- rus 26-6 van Amsterdam te Batavia. Pulu Laut, Batavia—Amsterdam 25-6 te Singapore. Randkerk, 25-6 van Kaapstad naar Walvis baai. Raki, Amsterdam—Java pass. 26-6 Fi- nis'terre, Rotti, 27-6 van New-York naar Bahrein. Ruys, 26-6 van Mauritius te Pe nang. Rempang, Amsterdam—Java 26-6 van Belawan. Albirce, Buenos Aires—Rotterdam 25-6 te Antwerpen. Bloemfontein, Amster dam—Dar es Salaam 27-6 te Genua. Drente, Rotterdam—Java 25-6 7 uur pass. Guardafui. Erinna (t) 25-6 van Pladjoe naar Singapore. Groote Beer, Amsterdam—Java, pass. 26-6 Kaap de Gata. Hera, Curagao—Amsterdam 27-6 te Funchal. Kedoe, Java—Rotterdam, 25-6 13 uur Finisterre. Kota Inten, 26-6 11 uur Guardafui, wordt 13-7 te Rotterdam yer- wacht. Sibajak, 27-6 3 uur Kaap Bon, 3-7 8 uur te Rotterdam verwacht. Zeeland, Rot terdam—Mexico 25-6 15 uur Landsend. Zeeman, San Francisco-Durban, 27-6 3 uur Fernando Noronha. Zuiderkruis, 26-6 van Rotterdam te Batavia. - Noordam, 27-6 van Rotterdam te New-York verwacht'. Rijn, Gi braltar—Morrovia pass. 25-6 Dakar. Rijnland, Buenos Aires, pass. 26-6 Femando Noronha. Stad Haarlem, 27-6 van Vlaardingen te Lulea. Stad Maastricht, Rotterdam—West-Italie, pass. 26-6 Finisterre. - Straat Malakka, 26-6 van Rio de Janeiro naar Kaapstad. Talisse, 27-6 van Rangoon te Belawan. Tarakan, 26-6 van Belawan naar Colombo. Tabinta, Rotterdam—Quebec, pass. 25-6 Scillies. - Te gelberg, 25-6 van Yokohama te Hongkong. Tjitjal. .gka, 25-6 van Makassar naar Soe rabaya. Vanderwaals, Sorell—Antwerpen pass. 26-6 Kaap Race. Volendam, 27-6 van Rotterdam te Quebeck. - Sloterdijk, 27-6 van New-York te Batavia. Alhena, Rotterdam—Buenos Aires 25-6 van Montevideo. - Alblasserdijk, Londen-Rotter- dam 25-6 15 uur te Antwerpen. Arendsdijk, New-York—Buenos Aires 25-6 van Montevideo. Arnedijk, 25-6 van Philadelphia te New- port News. Bloemfontein, Beira—Amsterdam 25-6 te ÏDurban. Borneo, Java—New-York, pass. 27-6 Malta. Breda, Valparaiso—Am sterdam 27-6 te Curagao. - Celebes, Antwer- pen-Amsterdam te Londen. - Cottica, 27-0 van Trinidad te Paramaribo. Loosdrecht, Philadelphia—Rotterdam, pass. 27-6 Bishop Rock. - Molenkerk, Japan-Rotterdam, 25-6 van Penang. Oranjefontein, Beira—Amster dam, 27-6 te Southampton. Pr. Fred. Hen drik, Montreal—Antwerpen27-6 700 mijl west van de Scillies. Pr. Maurits, 25-6 van Que- bec te Montreal. - Pr. Willem van Oranje, Rotterdam-Montreal, 26-6 800 mijl west Scil lies. -- Saparoea, Vancouver—Calcultta, 23-6 te San Francisco. Sarangan, 23-6 van Van couver te Portland Or. - Sommelsdijk, 25-6 van Newport te New-York. Streefkerk, Rotterdam—Calcutta. 26-6 van Bombay. - Gouwe, 26-6 van Zaandam te Rafso. Zui derkruis, 27-6 van Batavia naar Soerabaya.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2