Stad eti Omgeving. Patiënten uit Parkherstellingsoord voor de microfoon Matrozen verkochten hun dienstkleding „CASINO" Feestweek met groot aantal attracties U vraagt? V Uitzending op Vrijdag 15 Juli a.s. Hef smaldeel voer uit Sportontmoeting Den HelderAlkmaar ZeemachtHRC 3 Als de wijn is in de man Tussen Haaks en Kuitje Chandu komt in Zestig exploitanten komen hier werken I In het kort Voor de Politierechter VAN MARSDIEP TOT IJ Scheepvaartberichten Breezand IJmuiden Urk In hét programma van de NCRV is elke week een half uurtje aan de zieken gewjjd. Ze worden dan bezig gehouden met een praatje en een plaatje en ook wel eens met een wedstrijd. Nu heeft een zestal zieken uit het Parkherstel- lingsoord „Donkere Duinen" het lumineuze idee gekregen om eens een soort hersengymnastiekwedstrijd aan te vragen, die zü wel kenden uit de Studio- steravonden. De NCRV was er dadelijk voor te vinden en de directie van het herstellingsoord ook; maar er was één bezwaar en dat heeft men door de welwillende medewerking van de PTT kunnen opheffen. Zo kwam dus de grijze reoortagewa- gen van de radio in de Donkere Dui nen te staan, terwijl vanuit de lighallen de jeugdige patiëntjes ademloos toeke ken. De ouderen liepen rond, ook al om niets te missen. In een kamertje waren zes stoelen om een tafeltje ge zet, waarop de microfoon stond. De zes „slachtoffers", de dames Bijl, ver- burgt. Pels en de heren Nöordeloos, Dekker en Vlot, kregen elk een kop telefoon op en een boekje plus potlood voor ïich. Buiten stonden de schakelapparaten opgesteld en de radio, die de stemmen uit Hilversum, waar de wedstrijdleider zich bevond en Noordwijk, waar de tegenpartij zat, doorgaf. De directrice en een paar verpleegsters luisterden toe en hoopten natuurlijk, dat Den Helder zou winnen. Dat zou best kun nen, want toen de proefwedstrijd ge houden werd, haalden beide partijen evenveel punten. De andere ploeg, die aan het „kussengevecht" zou deelne men, bestond uit zes zusters uit Noord- wijk. Rijk de Gooyer, de wedstrijdlei der hier in Den Helder, maakt z'n ploegje eerst wat wegwijs en even daarna begon het bekende melodietje in de radio te weerklinken. „Dus, hier zijn dan de 9 dames en de 3 heren, die willen krachtmeten, we zullen ze even voorstellenEerst geeft echter de directeur-geneesheer van de Willem van der Werfstichting in Noordwijk 'n kort verslagje, van wat deze stichting is. Er worden daar negenhonderd zwak «Innigen verpleegd en van het grote *<arps verpleegsters heeft zich een j*»urgroepje gevormd, dat zijn kunnen zal tonen. De wedstrijdletter wordt nu getrok ken. Het is de „H" van Hendrik en de gezichten van de zes om de tafel wor den gespannen. Vraag 1: Een manne lijk beroepEven opschrijven, tot de zoemtoon een einde maakt aan de ze bedenktijd en de tweede vraag ge- Het was ruim half elf en op de ree was het een drukte van belang. De „Tromp", de „Johan Maurils en de „Queen Wilhel- mina" kruisten tussen de andere schepen door en vormden lang zamerhand een rij. Langzaam voeren ze over het Marsdiep op het Schulpengat aan. Tientallen mensen stonden op de Dijk en het Wierhoofd, sloegen aandach tig het schouwspel gade van het bewegen van ranke oorlogs schepen op glad zonnig water. Onderwijl kwamen achter elkaar de zeven mijnenvegers van het zesde flottielje de haven uit. ZuiderdiepTexelstroom „Marsdiep", „Vliestroom"„Wes- terschelde" Hollands Diep" en „Borndiep", rijtjes matrozen op voor- en achterdek, stram in de houding. Knorrend gingen de scheepjes voorbij, de rede van Texel op. Kolonel Reijnierse kwam ook een kijkje nemen, vergezeld van echtgenote en dochter. Dit was immers niet zo maar het uitvaren van een paar schepen, dit was iets anders. Het vervulde je Hollandse hart en speciaal het Nieuwendiepse hoekje er in met een blijde trots. De „Piet Hein", „Vulkaan" en „Soemba" lagen nog voor anker en de sleepboot RS 21 was nog langszij van de „Piet Hein" ge meerd. De mijnenvegers brom den nog in de verte, ze trokken mooie kringen, want zij moesten nog even wachten met uitvaren De zon kwam vanachter de dunne nevelwolken kijken en zette het rimpelige water, waar de eb al in ging lopen, in zilveren schitters Een botter tjokkerde aan met een wit zeil boven de donkere romp. Een paar modelsloepen zeilden statig in de lichte Noord oostelijke wind. De drie schepen draaiden, bijna opgelost in de nevel, die boven de Noordzee nog hing, achter Argis het Schul pengat in. Het vlaggeschip „Tromp" was al verdwenen. Om elf uur precies lichtte de „Vulkaan" het anker, de „Soem ba" volgde het voorbeeld en langzaam draaiden de schepen bij. De „RS 21'' kwam los van de „Piet Hein", één voor één pas seerden het werksclüp, het radar- instructieschlp en de mijnen vegers, met witte rookpluimpjes getooid. Hoornsignalen en vage verre stemmen klonken over hei water naar de dijk, waar de men sen maar stil stonden te kijken Met witte schuimkoppen voor de boeg stoof het smaldeel op het Schulpengat aan, de nevel trok weg en stuk voor stuk zagen we ze verdwijnen, blinkend in de zon Wegens een defect aan de stuurinrichting vertrok de „Pief Hein" eerst om half twee. Daar deze torpedojager tot de snelste eenheden behoort, die aan de manoeuvres deelnemen, was men niet bevreesd te laat te komen. steld wordt. Na de tiende en laatste vraag is er nog een vrije vraag, aan geen letter gebonden. Dan worden van uit Hilversum de uitslagen voorgelezen: Noordwijk won met 307 tegen 283 pun ten. Noordwijk juicht en Den Helder is toch tevreden, want het is warempel niet oneervol, het met zulke cijfers te gen een keurkorps af te leggen. Een half uurtje later was het weer even stil en rustig als tevoren in de Donkere Duinen, maar op 15 Juli zullen alle patiënten in spanning naar de radio luisteren, wanneer dan om 9,35 uur (na de waterstanden) deze wedstrijd wordt uitgezonden. Het bestuur van de Helderse Sport raad deelt ons mede, dat de voorgeno men sportontmoeting tusen Den Hel der en Alkmaar a.s. Zaterdagavond zal worden geopend. In café Woud aan de Binnenhaven beginnen om half acht de biljarters, terwijl in Casino de bridgers, dammers en schakers elkan ders krachten zullen meten. Zondag morgen om tien uur wordt op 't HRC- terrein een handbalwedstrijd tussen twee dameselftallen gespeeld, gevolgd door een hockeywedstrijd voor de he ren. Zondagmiddag om twee uur ko men de athleten op het HRC-veld, waarna de heren een handbalwedstrijd zullen spelen. Een nadere détaillering van het programma volgt in de loop van deze week. Donderdagavond speelt Zeemacht 1 haar voorlaatste nederlaagwedstrijd tegen HRC 3, die de wedstrijd met een 21 achterstand begint. Daar er nog geen enkele club in geslaagd is van de sailors te winnen worden de laatste wedstrijden wel bijzonder spannend. De fraaie beker, die bij sigarenmaga zijn K 18 in de Keizerstraat is te be zichtigen en een present is van de Af deling O. en O. Den Haag, kan verhui zen naar de kast van HRC of HCSC. Morgenavond om 7 uur zal HRC 3 trachten haar kans te benutten. Het zal ons benieuwen of deze poging zal slagen. Onze stadgenoot, de heer M. J. Beekman, werd alsnog benoemd tot gecommitteerde bij de eindexamens voor stuurmansleerlingen en leerlingen scheepswerktuigkundigen, die dit jaar zullen worden afgenomen. Bij de kantonrechter waren gisteren onder meer twee zaakjes van openbare dronkenschap. De eerste verdachte was D.K., blijkbaar een bekende figuur, want de kantonrechter en hij keken elkaar als kennissen aan.... Hij was al weer zoveel keer dronken geweest, dat hij maar weer eens gedaagd werd. Met een paar woorden was hij er weer af. Vijftien gulden subs. 10 dagen, de volgende keer zal hij de gevangenis in gaan. De volgende zaak ging over de bezit ter van een goed-lopende zaak, die per auto naar de Schager markt was ge weest en op de terugweg tengevolge van een paar borrels en dikke mist van de weg was geraakt. Hoeveel borrels de man gebruikt had?" Een stuk of tien, maar ik werd misleid door de mist, dat herhaal ik met klem." Doch de ambtenaar meende, dat de borrels wel meer misleidend hadden gewerkt en dat hij daarom de eis kon stellen van f 300 subs. 3 maanden, plus 14 da gen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, plus ontzegging van de be voegdheid tot rijden voor de tijd van 1 jaar. De verdediger, Mr. Jonker, was het daarmede niet eens. Hij vond het niet erg, eens een beetje feestelijke markt te beleven en daarna, om je positieven bij elkaar te houden, en flinke maal tijd met zwarte koffie te gebruiken. In Schagen was van de mist nog niets te merken. Men besloot voorzichtig door te rijden. De overige inzittenden, die geen drank gebruikt hadden, vertrouw den zich rustig aan verdachte toe. Op het moment, dat de auto wegens de mist van de weg af geraakte, kwam er een politieagent aan, die eiste dat een chauffeur moest worden gehaald met een kraanwagen en dat die chauffeur dan ook nog de bestelwagen naar het huis van verdachte moest rijden. In tussen hadden de inzittenden met el kaar de auto Weer op de weg gebracht. De chauffeur, die toen achter het stuur plaats nam, moest enige malen krach tig remmen, omdat hij misleid werd door de mist. De ambtenaar vond dit allemaal maar matig en meende dat mr. Jonker het gepleegde feit goedpraate. Bij snel verkeer géén alcohol De kantonrechter deed de volgende uitspraak: 200 subs. 2 maanden, plus 2 weken voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar, plus een rijverbod voor 6 maanden. Het is morgen hoog water om 10.10 en 23.00 uur, en laag water om 4.15 en 17.10 uur. De temperatuur van het zee water was 1*2 graden Celsius. Gistermiddag is de landingsboot Hr. Ms. LT 9 van de werf gekomen. Zij is vanmorgen naar Rotterdam vertrok ken. De haven was gisteren de hele dag troosteloos leeg. Een poosje heeft het lange lichaam van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" in de zeedoksluis ge legen, vanmorgen is het na de stabili- satieproef op de werf de weg terug ge gaan naar de oude ligplaats voor het Commandementsgebouw. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde de heer Gerard Hende- rikx, vroeger te Julianadorp, voor het tweede gedeelte van het propaedeutisch ingenieursexamen. De politiepost te Hulsduinen (agent Carlebur, Duinweg 17) is thans telefo nisch aangesloten onder nummer 3583. Voor alle zaken, politie en brandweer betreffende, kan men hier terecht. Flinke boete voor de opkoper Gisteren stond Jan S. uit Den Helder terecht voor de Meervoudige Kamer, welke onder presidium van mr. J. Krabbe stond. S., die in 1948 in dienst was bij een wasserij, kreeg enkele malen vergun ning om aan boord van te Den Helder liggende schepen en op de Werf was goed te halen. Hij beschaamde echter het vertrouwen van de bevelvoerende officieren door aan boord van opva renden marinekleding te kopen. S. werd hiervoor door de kantonrechter tot f 300 boete veroordeeld, doch was hiertegen in hoger beroep gekomen. De officier van justitie, mr. A. W. Holsteyn, meende dat verdachte lelijk misbruik heeft gemèakt van de hem geboden vrijheid. Het is vaak gemak kelijk matrozen en soldaten over te halen dienstkleding, die dus niet van hen is, te verkopen. De officier wilde bij het stellen van de eis echter reke ning houden met de financiële om standigheid waarin verdachte ver keert en eiste daarom f 200 subss. 30 dagen en afgifte van de in beslag ge nomen goederen aan het Rijk der Ne derlanden. Mr. Krabbe bepaalde de uitspraak op 5 Juli. Een onkundige chauffeur en een roekeloze motorrijder Op 9 Februari reed de vertegen woordiger Albert van H. uit Den Helder met zijn collega G. Out in een bestelwagen naar Kolhorn. In Wierin- gen verliet Out de wagen even om een bezoek aan een klant te brengen. Van die gelegenheid maakte van H. ge bruik een stukje alleen te gaan rijden. Hiertegen had Out geen bezwaar, daar van H. enkele dagen tevoren rij examen gedaan had en met grote waarschijnlijkheid daarvoor geslaagd was. Van H. reed met matige snelheid, doch toen uit de Haukesweg plotseling een motorrijder kwam, slaagde hij er toch niet in zijn auto tijdig tot stil stand te brengen, zodat de motor rijder vrij ernstig werd aangereden. Verdachte verklaarde ter rechtzitting dat hij zowel met de voetrem als met de handrem geremd had en dat hjj cok getracht had uit te wijken, doch dat het hem niet gelukt was eèn aan rijding te voorkomen. Wachtmeester Coljee, die als getuige gehoord werd, verklaarde dat de handrem niet aan de wettelijke eisen voldeed. De voet- rem bleek wel in orde te zijn, doch daar hij geen enkel remspoor gevon den had, betwijfelde hij het ten zeer ste of verdachte wel geremd heeft. Deze was het autorijden onvoldoende machtig en er is alle reden om aan te nemen dat hij op het kritieke moment niet wist wat hij doen moest. Dit ont lokte mr. Krabbe een „U moest nog maar eens een paar extra rijlessen gaan nemen" aan het adres van de verdachte. Mr. Holsteyn had dezer dagen de situatie ter plaatse in ogenschouw ge nomen en gemerkt dat de plek waar het ongeval plaats vond, zeer gevaar lijk is. De weg is daar niet te over zien en toen de motor uit de zijweg kwam heeft van H. kennelijk niet zo snel geweten wat hij doen moest. „Er op 3, 4, 5 en 6 Juli ook Zondagmiddag a.s. We moeten nodig klagen dat in Den Helder nooit iets te doen isHet zou interessant zfln om de kranten van de laatste maanden nog eens door te bladeren en de diverse gebeurlijkheden de revue te laten passeren. Het winterseizoen is allang voorbij, maar op een redactiebureau is wel te merken dat hier in Den Helder daarmede geen rekening wordt gehouden. Wanneer in andere plaatsen de „komkommertijd" aanbreekt, omdat zang-, muziek-, toneel-, sport- en noem-maar-op-verenigingen gedurende een paar maanden op non-actief gaan, wordt in Den Helder het gevarieerd programma rustig voortgezet. In de maand Juni vierden we de opening van het badseizoen te Huis duinen, jubileerde de R.K. Spaarbank „Sint Antonius van Padua", concer teerde de Helderse orkestvereniging, gaf „Werken en Ontspanning" een feestavond, organiseerde „Harmonie" een operaconcert, werden de gemeen teraadsverkiezingen gehouden, namen honderden wandelaars deel aan de Avond-vierdaagse, vierde de voetbal vereniging „Helder" haar veertigjarig jubileum, werd de jubileum-sportweek von O. en O. gehouden en jubileerde ook de Kon. Marine-jachtclub. Nauwelijks zijn de feestklanken rond deze gebeurtenissen weggestor ven, of de „Feesrweek Den Helder 1949'" staat voor de deur. De eerste week van Juli (om precies te zijn van Maandag 4 Juli tot en met Zondag 10 Juli) wordt de befaamde „Heldor- se kermis" gehouden. Wf) hebben het lijstje gezien met de verschillende vermakenjkhedén, waaruit ons met één oogopslag D.eeK aat de komende feestweek de voorgaande verre over treft wat het aantal attracties betreft. Ni-'t minder clan jwr.tlg exploitanten hebben een standplaats toegewezen gekregen. Deze mensen hebben blijk baar een goed vertrouwen in de koop kracht van het Helderse publiek. Waarschijnlijk verwachten zij ook een flinke belangstelling uit de omge ving, in casu van Texel en uit de ge meenten In de kop van Noord-Holland) Evenals andere jaren zullen de meeste vermakelijkheden tussen Ko ningsplein en Julianapark te vinden zijn. Op het Koningsplein komen een gebakkraam en een kleuter-fietsmo- len; ln de Prins Hendriklaan een pa- 'ingkraam, speelgoedbak, draaibord, I voetbalspel, lijntreksport, Hoofd van Jut, Minerva-tent, fakir-show, hengel- bakkraamsport, tête-a-queue, grtjp- armsport, berekeningstafel, wonder- show, suikerspin, bumperspel, derby- rennen, gebakkraam, molenspel, dutk- bootspel, Londen-expresse, paling- kraam, klnder-draaimolen en een zweefmolen. In 't Julianapark komen drie nougatkramen, een vis- en zuur kraam, een glasblazerij, een bereke- ningspuzzelspel, de Daphne- en Diana- show, een schiettent, palingkraam, gebakkraam, schflvenspel, speelgoed- kraam en twee vliegbomtentjes. Op de hoek Julianapark-Stationsstraat zullen de feestgangers aantreffen een kleuter-amusementsbedrijf, het vro lijke rad, de luchtsport, een show tent en een bumperspel. Op het Sta tionsplein het Theater-Variété en een beignetskraam. In de Stationsstraat een rupsbaan, met daar vlakbij in de Spuistraat de Plccadilly-dream, een cakewalk, een luchtschommel, en aan de Spoorstraatkant de auto-skooter en een bumperspel. Op het overgeble ven terrein op de hoek Spoorstraat- Breewaterstraat worden een nougat- kraam en een luchtsporttent opge steld, alsmede een z.g. Octopus. Ver der zal men tenslotte in de Spoor straat een jeepmolentje en een z.g. O-bootflottielje vinden. Zo men ziet, dit jaar géén stoomcaroussel en géén holly-holl- en evenmin een vlooien theater, maar toch altijd nog een zeer gevarieerd en rijk geschakeerd assor timent van vermakelijkheden en at tracties. Enkele exploitanten zijn reeds te Den Helder aangekomen. In de komende dagen zal het een grote drukte geven op het kermisterrein, waar vooral de jeugd kan genieten van de kleurige tentjes die als padde stoelen uit de grond rijzen t Casino. Ook ln Casion wordt een speciaal kermisprogramma voor het voetlicht gebracht. Van Zondag 3 Juli tot en met Woensdag 6 Juli wordt een ge varieerd programma opgevoerd met medewerking van de Indonesische telepaath Chandu, Willy Rex en Nol van Dijk met liedjes bij de piano, Wim van Herk als conférencier en de „Ka- bé's" met een Oosters variété-num mer behelzende het slikken van de gens en andere moeilijk verteerbare artikelen. Op Donderdag 7 en Vrijdag 8 Juli geeft in Casino het „Hoofstad ensemble" (grotendeels bestaande uit voormalige leden van het ensemble Bouber) een opvoering van Boubers successtuk „Als kinderen groot wor den". De schrijver had het ook kun nen noemen „De Jantjes II", omdat de hoofdfiguren uit „De Jantjes" ook in dit stuk voorkomen. Hij toont hier in weer de volksaard uitstekend te kennen en raak te kunnen typeren. Hetzelfde ensemble speelt op Zater dag 9 en Zondag 10 Juli „In een an dere wereld", een blijspel dat werd geschreven door de Nederlandse au teurs Joh. Blaaser Sr. en Jr. De op voeringen elders zijn bijzonder inge slagen. Tivoli. In het Tivoli-theater wordt Maan dag 4 en Dinsdag 5 Juli „De Model echtgenoot" opgevoerd door Johan en zijn gezelschap. Woensdag 6. Don derdag 7 en Vrijdag 8 Juli komt „Fa veur", inmiddels te Den Helder over bekend en populair. In de Witte Bioscoop wordt Maan dag 4 en Dinsdag 5 Juli de Hollandse film „Morgen gaat het beter" opge voerd. De rest van de week een an dere Hollandse film: „Een konihkrijk voor een huis". Zo men ziet, het ontbreekt de eer ste volle week van Juli weer niet aan mogelijkheden. Over één belang rijk onderdeel kunnen moeilijk voor spellingen worden gemaakt: het weer. Wij hopen, dat dan inmiddels de zo mer frank en vrij haar intrede heeft gedaan. had op dat punt ook een kind kunnen lopen en daar had hij rekening mee moeten houden" aldus de officier. Aan de andere kant wilde mr. Holsteyn er rekening mee houden dat de motor rijder, die vlak bij het gevaarlijke kruispunt woont en dus ter plaatse goed op de hoogte is, heel onverant woordelijk heeft gereden door met zijn zoontje op de duo en zonder uit te kijken het kruispunt heeft gepasseerd. Rekening houdend met de finan ciële omstandigheden waarin verdach te verkeert, eiste mr. Holsteyn f 40 subs. 20 dagen. Uitspraak op 5 Juli. Te weinig munten in cle meter De laatste die gisteren terecht stond was Gerben D. uit Wieringen. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Januari '49 als incasseerder van de PEN bij de familie Sekles een aantal metermun- ten had achtergehouden. Hij zou in de meter maar negen munten hebben aangetroffen, terwijl er alle reden was om aan te nemen dat er het dub bele aantal aanwezig was. Verdachte bekende destijds aan de politie enige munten achtergehouden te hebben. Hij vergoedde de benadeelden de munten en vroeg hun over de zaak te zwijgen. Er werd echter toch over gesproken en toen vond verdachte het maar raad zamer zijn bekentenis in te trekken. Na een uitgebreid getuigenverhoor was het woord aan de officier, die het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen achtte. Mr. Holsteyn vond dat verdachte, door achteraf te ontkennen, een verkeerde houding heeft aangenomen. Hierdoor heeft de zaak een veel groter omvang genomen dan nodig was. De politie is in deze zaak zeer soepel geweest en nu ver dachte deed voorkomen alsof er pres sie op hem uitgeoefend is, maakte hij de zaak er niet beter op. Daar het de eerste keer was dat D. met de politie in aanraking kwam, wilde mr. Hol steyn volstaan met f 100 subs. 30 dagen. De verdediger, mr. Dunbar, meende dat de aanvankelijke bekentenis geen bewijskracht had. Verdediger achtte het bewijs niet geleverd en vroeg des wege vrijspraak. Ook in deze zaak zal over veertien dagen uitspraak worden gedaan. Gistermiddag is de heer J. C. Hof man uit Alkmaar geïnstalleerd als waarnemend kantonrechter te Den Helder, als opvolger van de heer Volk- maars. Vanavond zijn aan de zaal nog kaarten verkrijgbaar voor de feest avond in Casino, welke ter gelegenheid van Prins Bernhards verjaardag door het Nationaal Programma over beide zenders zal worden uitgezonden. Aan vang acht uur, entrée vijftig cent. Op het Zondag J.1. te Hoogkarspel gehouden concours behaalde de dames- zangvereniglng „Ons eigen lied" te Ju lianadorp een tweede prijs in de vierde afdeling. Acht mannelijke leden van „Sport- lust" te Julianadorp hebben Zondag meegewerkt aan de Olympische Dag te Amsterdam. Voor de Politierechter ln Alkmaar, mr. R. W. J. C. van der Wall Bake, stond Maandagmiddag Barteld van L. uit Zijpe terecht. Toen van L. in de nacht van 9 Mei naar huis fietste, zag hij op de Tolkenweg een aantal plan ken liggen, waarvan hij er enkele mee nam. Hij werd aangehouden omdat hij zonder licht fietste. Het was niet han dig van Van L. om aan de verbalisant ook nog een verkeerde naam op te ge ven. De officier van Justitie eiste te gen van L. ter zake van diefstal f 40 subs. 20 dagen. De uitspraak was con form de eis. De gevolgen van een kapot ruit. Johannes-S. uit Zijpe had zich te verantwoorden omdat hij op 19 Mei, toen hij 's avonds van een feestje thuis kwam, bij zijn buurman Gerrit A een ruit had stukgeslagen. S. was in een bijzonder vrolijke bui en het was helemaal zijn bedoeling niet zijn buurman schade te berokke- ne. S. vond de rechtsvervolging totaal overbodig, hij had de ruit vergoed en bovendien was zijn buurman zeer ver gevensgezind. Mr. Holsteyn dacht echter enigszins anders over de gevolgen van de ver nieling. Hij eiste f 20 subs. 10 dagen. De politierechter verlaagde de boete tot f 10 subs. 6 dagen doch voegde er een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar aan toe. De gemeenteraad van Alkmaar be sloot de opening van een centrale op leidingsschool, wegens personeelmoei» lijkheden, een j.ar uit te stellen. Intus sen wordt door ontevreden ouders ge poogd een bijzondere neutrale school in het leven te roepen. De Bond van Openb. Leeszalen in Noord-Holland heeft thans zekerheid verkregen, dat de provincie een belangrijke subsidie zal verlenen voor de leetuurvernieu- wing ten plattelande, waarbij Alkmaar het centrum wordt van het gebied tus sen Schagen en Castricum. O De poli- tie-verordening te Alkmaar is in die zin gewijzigd, dat minderjarigen zich na 20 uur niet meer in café's mogen bevinden. Vrijdag a.s. zal ten stadhuize te Hoorn de Westfriese Adviescommissie voor Bouwplannen worden geïnstal leerd, een gebeurtenis die voor de toe komstige bouwkundige ontwikkeling ln dat gewest van het allergrootste be lang is. De Hoornse Jeugdraad is voornemens op Zaterdag 16 Juli een '/liegerwedstrijd te houden. D In aan sluiting op de voorstellingen van 47 Juli te Alkmaar, zal Circus Strassbur ger op 8, 9 en 10 Juli Hoorn bezoeken. De aanvoer van aardbeien in de streek Kennemerland blijft tegenval len. De gemeenteraad van Beverwijk besloot in samenwerking met de om liggende gemeenten tot het instellen van een schooltandartsendienst. Teven# werd afwijzend beschikt op een ver zoek om te Wijk aan Zee een kam peerterrein te mogen inrichten. B. en W. van Uitgeest doen de raad een voorstel tot het instellen van een ere penning. Mej. M. Taams viert Vrij dag a.s. haar 40 jarig jubileum als on derwijzeres aan de chr. school te Heemskerk. B. en W. van Zaandam vragen de gemeenteraad een crediet van f 20.000 voor het vergroten van de raadszaal en het daarin aanbrengen van een muur schildering. Tevens wordt een crediet van f 1.323.000 verlangd voor het bouw rijp maken van bouwgronden in het uitbreidingsplan „Midden-Oost", plaats biedende aan 395 woningen. Alwaki, Rotterdam—New-York pass. 27-6 Nun- tucket. Aldabi, Buenos Aires—Rotterdam, 27-6 540 mijl zuid Las Palmas. Amstelland, Am sterdam—Buenos Aires, 27.6 van Uheos. Bac- chus, 27-6 van Rio de Janeiro te Bahia. Bomeo, Java—New-York pass. 27-6 Kaap Bon - Coryda, 27-6 van Berre naar Curagao. Grooto Beer, Amsterdam—Java pass. 27-6 Kaap Bougaroni. Hilversum, 27-6 van Huelva naar Sas van Gent. Klipfontein, Amsterdam—Beira pass. 27-6 Finisterre. Kota Agoeng, 28 6 van Soerabaya te Makassar. Lemsterkerk, 27-6 van Rotterdam te Calcutta. Maasland, Buenos Aires—Amsterdam, pass. 27-6 Finisterre. Meerkerk, 27-6 van Nagoya naar Kobe. Men tor, Bona—Antwerpen pass. 27-6 Wight. Poe- laulaut, 27-6 van Singapore naar Port Swetten- ham. Rcmpang, Amsterdam-Batavia, pass. 27-6 Singapore. Roebili, 27-6 van Makassar tc Surabaja. Schiedijk, 27-6 v. Singapore n. Port Swettenham. Tariat, Abadan—Singapore pass. 27-6 Sabang. - Tawali, 27-6 van Tara- kan naar Makassar. Tjimenteng, 27-6 v. Ka- lianget naar Hongkong. - Zeeland, Rotterdam- Golf Mexico 28-6 80 mijl nrd. Azoren. Cha- ma (t.), 24-6 van Singapore naar Manilla. Cistula (t.) 27-6 van Miri naar Singapore. Cleodora (t.\ 25-6 van Suez naar Mena el Eh- madi. - Douro, 25-6 van Ciudad Trujillo naar Curagao. - Kedoe, Java-Rotterdam pass. 27-6 l uur Quessant. - Kertosono, New-York-Java, 27-6 van Belawan. - Langkoeas, Rotterdam- Java 27-6 12 uur van Port Said. - Limburg, 27-6 van Paranabua naar Santos. - Nederland (t), 24-6 van Colombo te Bahrein. Manto, 24-6 van Santiago de Oba naar Tampico. - Riouw, 24-6 van San Frandioo naar Manilla. GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant bevat de Koninklij ke bewilliging op de statuten van J. van den Berg en Zonen N.V., alhier. VISSERIJ-BESOMMINGEN. De aanvoer van Maandag was: 1500 kisten makreel, 1550 kisten schelvis, 950 kisten schol, 100 kisten schar, 10 kisten koolvis, 100 kisten poon, 350 kisten kabeljauw, 200 kisten wijting, 25 kisten rode poon, 35 kisten haai, 20 kisten tong, schar, 120 kisten tarbot tong, 15 kisten haring, 10 kisten griet, 10 kisten heilbot, 50 kisten divers. Prijzen per kg. Heilbot 2.20—1.70; tarbot I 1.90—1.60; gr. tong 2.35—2.10; gr. middel 2.30-2; kl. middel 2.35-2.05; kl. I 2.30- 1.90; kl. II 1.80—1.70. Prijzen per 50 kg: Tar bot II 88-81; tarbot III 94-77; tarbot IV 81—37; tang-schar 58..50—52.50; gr. schol 59-49; mid. schol 44-25; kl. schol 32-5; gr. griet 86—78; kl. griet 70—60; gr. geul 43— 36; kl. geul 33-13.50; schar 27.50-13.50; poontjes 8.50—3.20; wijting 31—8; makreel 25-14.50; horsmakree) 5.50; kl. koolvis 21.50; gr. schelvis 42—30.50 mid. schelvis 47—30.50; kl. schelvis 35-18; kl. schelvis II 19-5.20; muilen 16.50—4.80; kl. rode poon 15.50—12; pieterman 35—34; verse haring 44.50—43.75. Prijzen per 125 kg: Koolvis 67—59; gr. wolf 109—90; kabeljauw 190—102. Besommingen IJm. 49, Petten 18700; IJm. 85, K. Wijker, f 19340; IJm. 54,Limburgia, t 16670; KW. 69, 2250; 125, 2625; 104, t 2945; 107, 1 1600; 84, 2950; 28 2375; 51, f 3160; 108, f 2360; 17, f 3030; 166. 1870; 210, 18.10; 77, 1535; 53, 2265; Iïm. 316, 1110; IJm. 276, 1500; Bu. 33, 2600. Ter vergemakkelijking van de taak van de IJmuider reddingsbrigade wat betreft het toe zicht op het strand, is een houten uitkijktoren geplaatst. URK, 25 Juni 1949. Zaterdag werd aangevoerd aan de Visafslag door 132 vaartuigen: 5270 kg kuilpaling f 1.86 f 2.32 per kg, 563 kg lijnpaling f 2.24— f 3.48 per kg, 98 kg snoekbaars f 0.92— per kg, 132 kg rode baars f 0.26 per kg, 380 kg blei f 0.06 per kg. STRAFBAARSTELLING TSJECHO- SLOWAAKSE BISSCHOPPEN De Tsjechoslowaakse minister van Onderwijs, Zdenek Nejedly, heeft ver ordend, dat rooms-katholieke bis schoppen die „kerkelijke straffen van politiek karakter" opleggen aan gees telijken, wegens „wetsovertreding" ge straft kunnen worden. Hoe krijg ik een stijgende omzet Hoe bereik ik op een snelle en af doende wijze mijn afnemers Welk dagblad zal ik daarvoor nemen? Bovenstaande vragen worden opgelost door het plaatsen van Uw reclame in dit blad I

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2