Nationalistische epidemie in Oost-Europa CdUxiiott Ti 93 Re nners naar de Asser T.T. SCHUDT UW LEVER WAKKER Nieuw Guinea los van Indonesië is Australie's belang pc&?pTut54 avontuur Residentie Hef plan-Moloto bleek een mislukking Was Uw wol veilig tr» Hoe warm het was Kerkvervolging achter het IJzeren Gordijn De ring in de schelp Touringcar met school kinderen aangereden Eiland van grote strategische betekenis Betere producten uit Belgie Acht landen worden vertegenwoordigd Brifse spoormannen gaan het langzaam aan doen Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Djokja een stille stad Gevechten in Korea Het Radioprogramma (Van onze diplomatieke medewerker). J-JET GAAT HET COMMUNISME, ln leder geval voor zover het van Sta linistische aard is, ten westen van de grenzen der Sowjetunle weinig \oor de wind. De enorme verliezen, die de Belgische communistische party b(j de verkiezingen van Zondag geleden heeft hebben opnieuw bevestigd, dat de leuzen van het Kremlln: strijd tegen het Marshall-plan, stryd tegen het Atlantische Pact en stryd tegen het Amerikaanse i.dollar-imperialisme" ln de harten der Westeuropese arbeiders geen enkele weerklank vinden. En hoe kan het ook anders? Want terwyi het plan-Marshall ln het jaar van zyn bestaan de eraan deelnemende landen tenminste een deel van de vroegere welvaart hergeven heeft, zagen de naties, die het zogenaamde plan-Molotof als economisch panacée voorgeschreven kregen, hun toch al geringe levens- 5SH8 standaard nog verder dalen. De egoïstische economische politieK, die de Sowjetunie ongetwijfeld door eigen moeilijkheden gedwongen tegenover haar satellieten heeft toe gepast en nog toepast, is misschien wel de voornaamste oorzaak van het feit, dat ln Oost-Europa de in Rus sische ogen zo verfoeilijke misdaad van het „nationalisme" steeds meer om zich heen grijpt. De lijst van commu nistische leiders, die wegens „Titoïs - me" zijn weggezuiverd of geliquideerd, wordt met de dag langer. In dit blad heeft men onlangs kunnen lezen, dat zelfs de beruchte Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, de in de Sowjetunie opgeleide Anna Pauker, niet al te vast ln de Kremlin-leer schijnt te zijn. Daarnaast nemen de geruchten, dat de grote Dimitrof, eens de chef van de Komintern, in een Russisch sanatorium een geheimzin nige dood aan het sterven is ten ge volge van een niet genoemde ziekte steeds vastere vorm aan. Dit alles volgt op de zelfbeschuldigingen van de Poolse ex-premier Gomulka en de liquidatie van de ex-premiers van Bulgarije en Albanië, Kostoff en Xoxe. Het heeft er veel van weg, dat geheel Oost-Europa reeds met de ziekte is aangetast en dat er te veel bacillen dragers zijn om nog met succes tegen hen te kunnen optreden. Wanneer dit zo is, moet het Oosteuropese imperium van de Russen ten slotte aan de epi demie ten gronde gaan. Moskou, dat het immens gevaarlijke van deze toestand zeer goed inziet, heeft dezer dagen op een geheime bijeenkomst van de Kominform bevel gegeven tot een algemeen economisch offensief tegen de haard van al deze narigheid: Tito's Zuid-Slavie. Maar dit is een riskante onderneming. Want het is duidelijk, dat indien dit offen sief mislukt, het middel ernstiger dan de kwaal zal blijken te zijn. De ge volgen ener mislukking zouden ver buiten Zuid-Slaviè, in Polen, in Tsje- choslowakye, in Hongarije en op de Balkan, op voor het Kremlin catastro fale wijze voelbaar worden. Het is onder deze omstandigheden begrijpelijk, dat het Westen bereid is, alles te doen, wat ln zijn vermogen ligt, om Tito een handje te helpen. Het onttrekken van de Russische steun aan Tito's gebiedseisen ten aanzien van Oostenrijk heeft niet mogen verhinde ren, dat er tussen Belgrado, Washing ton en Londen economische bespre kingen op hoog niveau tot stand zijn gekomen, waaruit voor Tito, naar thans reeds vaststaat, een nog aan zienlijker economische steun zal voort vloeien dan hem op het ogenblik on der de toonbank al toestroomt. De vergelijking tussen plan-Marshall en plan-Molotof, die zich juist nu zo sterk opdringt en zo ongemeen gun stig ten voordele van het eerste uit valt, doet de Amerikanen zich sinds kort afvragen, wat er gebeuren moet na 1952, wanneer er geen plan- Marshall meer zal zijn en de Europese landen, naar de naderende economi sche depressie aantoont, waarschijn lijk toch nog niet geheel op eigen be nen zullen kunnen staan .Hoewel men niet bereid schijnt, de Marshall-hulp na die datum voort te zetten, is men evenmin geneigd, de bereikte succes sen in de waagschaal te stellen door de handen van Europa af te trekken. Ernstig overweegt men nu, de Mars hall-hulp na 1952 zo nodig te vervan gen door ondersteuning van bepaalde Europese valuta's, zoals bijvoorbeeld het pond sterling, opdat het mogelijk zal zijn, deze in dollars om te wisse len. Dit plan, dat Europa ten minste voor een deel ln staat zou stellen, zijn importen uit de dollargebieden te blij ven betrekken, heeft veel aantrekke lijks en ongetwijfeld zal men er in de komende tijd nog meer van horen. J 35 ci per pak. Netto 100 gr. In een communiqué van de Vati caanse persdienst wordt verklaard, dat de katholieke kerk in Roemenie aan de meest „hevige vervolging" bloot staat. Het communiqué wordt gevolgd door een waarschuwing van Vaticaanse kringen, dat de positie van de kerk in Tsjechoslowakije en Polen aanzienlijk slechter zou worden. „Het vorig jaar was het de beurt een Vaticaanse zegsman. „Dit jaar zul- een Vaticaanse zegsman. „Dit jaar zul len het Tsjechoslowakije en Polen zijn". Alle Roemeense bisschoppen van de Byzantijnse Katholieke ritus waren in October j.1. gearresteerd en drie van de vijf bisschoppen van de Latijnse ri tus waren „afgezet". De twee overblij vende Latijnse bisschoppen waren thans gearresteerd, zo wordt gezegd. De positie van honderden priesters en kloosterzusters, die geweigerd had den zich bij de afgescheiden kerk aan te sluiten en erin geslaagd waren ar restatie te ontkomen, was bijzonder bedroevend, aldus het communiqué. „Zij worden door de politie achter volgd, zonder enig middel van be staan, en kunnen geen werk vinden zonder ontdekt te worden". POt 75 Ct 6 «etplllen 75 ct AAMBEIENZALF ZETPILLEN ZWITSAL Fabriekt* Apeldoorn Vrijdag vond een 13-jarig meisje uit Schiedam op het strand van Hoek van Holland een gesloten schelp, waarin een witgouden ringetje zat, 18 ka raats, met brillant. Dit heeft de speur zin opgewekt van de politie te Hoek van Holland, die haar rapporten aan het doorbladeren is gegaan. En ziet, in de annalen van 1947 stond een aan gifte vermeld van diefstal van een soortgelijk ringetje, die in „het bad" gepleegd zou zijn. De eigenares heeft nu haar kleinood herkend en in ont vangst genomen. Omdat uitgezocht moet worden, of hier inderdaad van diefstal sprake is geweest, heeft de politie de schelp in arrest gesteld. Al thans, zo wordt van politiezijde be weerd en dan is het officieel In een groot deel van Europa heerste gisteren grote warmte: in Parijs, Rome en Frankort registreerde men tempe raturen van 27 graden. De tot nu toe hoogste temperatuur wordt met 31 gra den uit Toulouse gemeld. Uit Rome wordt bericht, dat in ge heel Italië een vochtige hitte heerst. Verspreide regenbuien gedurende het weekeinde deden de vrees verminde ren voor schade aan de buitengewoon goede oogst die men verwacht. Men voorspelt verder een vochtige hitte zon der regen. Het meteorologische instituut te Frankfort verwacht droog warm weer in geheel Duitsland gedurende de ko mende tien dagen of zelfs langer. Engeland. Schotland en Wales, die 15 dagen zonder regen zijn geweest, gingen een „absolute droogte" in. De tempe ratuut te Londen was omstreeks twaalf uur 25 graden. De vorige nacht bleven duizenden Londenaars in de openlucht. Zij sliepen in parken en aan de oevers van de Theems. Uit New York wordt gemeld, dat koelere lucht en regen een tijdelijke opluchting van vele gebieden in de warm-weergordel van Amerika brach ten. De noordoostelijke staten kregen weinig regen doch een koele lucht stroom van de Hudson-baai verbrak in vele gebieden de hitteperiode. Gistermorgen heeft bij Rotterdam een aanrijding plaats gehad tussen een touringcar afkomstig uit Oude Tonge. geheel gevuld met schoolkinderen, die een reisje maakten, en een grote vrachtauto. Er reden rier van deze touringcars in file. Een der bussen kwam in bot sing met een tegenligger. Deze botsing was zo hevig, dat niet alleen de laad bak vrijwel werd vernield, maar zelfs alle zittingen verbogen werden. In de touringcar ontstond onder de kinderen een paniek, maar toen men de gevol gen van de aanrijding onder hen na ging, bleek alles wonder boven wonder goed afgelopen te zijn. (Van onze Haagse redacteur) Het feit verdient hier te lande alle aandacht, dat het Australische parle ment zich kort geleden uitvoerig heeft bezig gehouden met de betekenis van Nederlands Nieuw Guinea als, gelijk het liberale Kamerlid Hughes zich uit drukte „Indonesië eenmaal commu nistisch is geworden". Men ziet daar die mogelijkheid derhalve onder ogen, ondanks Van Royen en Rum, ondanks federalisme, ondanks duizend-en-een feiten, die wijzen op andere krachten in de Archipel; krachten, waarop Ne derland meent te kunnen bouwen. Vanwaar nu deze belangstelling in die verre Zuidoosthoek van de wereld? Wel, de Australiërs, die ternauwer nood ontsnapt zijn aan een Japanse overheersing, die zij op eigen kracht niet hadden kunnen verhinderen, ma ken zich nu bezorgd over de mogelijk heid, dat binnen enige tientallen ja ren ten Noorden van hun grondgebied maar dan heel wat dichterbij! een tweede sterke staat zal ontstaan, goed gewapend, anti-blank, oorlogs zuchtig en evenals Japan in mankracht tien maal zo sterk als het eigen land: Indonesië. En althans sommige Austra liërs geven blijk van de verwachting, dat Ruslands invloed te Batavia wel dra groter zal zijn dan die van 'Neder landHet geen verontrust. Bolwerk voor Australië. WAT NU NIEUW GUINEA betreft, dit grote eiland is voor de verde diging van Australië van het grootste belang. En dan in het bijzonder de Noordkust, waarlangs vrijwel alle scheepvaartlijnen tussen de Australi sche en de Oost-Aziatische havens lo pen, waarlangs het water (in tegen- en u zuil 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raaki verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Als een verheugend verschijnsel noemde men ons hier ter stede in de kring van hen, die nauw betrokken zijn bij de onderhandelingen die met onze Beneluxpartners gevoerd worden, dat de laatste tijd duidelijk een verbe tering waarneembaar is van de kwali teit van de producten, die van Belgte Nederland worden binnengevoerd. Met name blijkt dat bij de kersen, die evenals verleden jaar weer in vrij grote hoeveelheid over de grens ko men. Men schrijft dat toe aan een strengere controle in Belgie en ver wacht dat deze tender V 1 zich zal voort zetten. Bij de organisatiecommissie van de TT-races, om de grote prijs van Neder land der K.N.M.V., welke 9 Juli a.s. op het circuit van Drente zullen worden verreden, zijn thans inschrijvingen bin nengekomen van acht nationaliteiten, n.1. 30 Engelsen, 4 Spanjaarden, 16 Ita lianen, 1 Australiër, 2 Denen, 2 Nieuw- Zeelanders en in leder geval 1, waar schijnlijk 3 Oostenrijkers, terwijl bo vendien 36 Nederlanders hun inschrij vingsformulieren hebben Ingeleverd. In totaal zullen dus 93 deelnemers aan de start verschijnen. De verdeling over de verschillende klassen is als volgt: 125 cc: 2 Mondials, 3 Morini's, 3 M.V.'s, 2 Montesa's, 3 Puch's, 10 Eysinks. 2 Sparta's. 3 D.K.W.'s, 2 Tilex. 1 van Es Supeh; 1 R.Z., 1 D.M.F., 1 Royal Baby. 350 cc: 6 Nortons, 17 Velocettes, 16 A.J.S 1 Douglas, 1 Guzzi en 1 Benelli. 500 cc: 11 Nortons, 3 Velocettes, 5 Guzzi's, 5 Triumphs, 2 A.J.S., 8 Gilera's en 3 B. M. W.'s. Van Italiaanse zijde blijkt zeer grote belangstelling voor de races te bestaan. Er is binnengekomen een officieel Moto Verghera-team. bestaande uit de rij ders Matucci, Uibiali en Bertoni. Ze zullen uitkomen in de 125 cc, waarvoor ook Eysink heeft ingeschreven met Dick Renooy en Heineman. Echter ook Gianni Leoni heeft zich met een Mondial gemeld, zodat deze klasse wel zeer sterk bezet is. De bekende Nederlandse rijder Piet Knijnenburg heeft ingeschreven met een A.J.S. in de 350 cc en met een B.M.W. in de 500 cc. Tevens heeft Gianni Leoni zich ge meld met een Guzzi in de 350 cc in welke klasse Lo Simons zal verschil non met een A.J.S. Ook Van Rijswijk en Pellikaan zullen 9 Juli starten, Pel likaan op A.J.S. en B.M.W. Zeer vele buitenlanders zullen ook in de zware klassjn uitkomen. Zo zal Dario Am- brosini met een 350 cc Benelli en een 500 cc Gilera het toch reeds uitgebreide Italiaanse contingent versterken, ter wijl de bekende Engelse rijder Briggs komt, evenals zijn niet minder bekende landgenoot Fry, beiden op Velocette in de 350 cc en op Norton in de 500 cc. Tenslotte is inschrijving binnengeko men van de Nieuw-Zeelanders Jensen op een 500 cc Triumph en Coleman op een 350 cc A.J.S. Afgevaardigden, die 460.000 Britse spoormannen vertegenwoordigden, heb ben met overweldigende meerderheid besloten een „langzaam-aan staking" te beginnen en geen overwerk te ver richten met ingang van a.s. Zondag, als protest tegen het feit dat de door de vakvereniging, de nationale bond van spoorwegpersoneel, gestelde looneisen zijn afgewezen. Een woordvoerder van de bond heeft de crisis de ernstigste van de laatste anderhalf jaar genoemd, de periode dat de spoorwegen door de staat wor den beheerd. VIERMOGENDHEDENGESPEK IN BERLIJN. Gister vergaderden gedurende een uur de plaatsvervangende militaire gouverneurs te Berlijn teneinde, zo verklaarde een Britse woordvoerder, „Een apparaat voor beraadslaging" tot stand te brengen voor de uitvoering van de overeenkomst, welke de minis ters van buitenlandse zaken te Parijs sloten. De vergadering werd gehouden in het gebouw van de Geallieerde be zettende mogendheden, vanwaar nieu we vlaggen van de vier mogendheden wapperden. k 99. „Ja, maar hoe wil je van de „Salmiak" afkomen?" vraagt Pom weer. „Je weet dat de loopplank be waakt wordt en de sloep ook. Dus daar is geen kans op." „Laat dat nu maar aan mij over", zegt Pim. „Wacht, het is misschien toch beter dat ik het jullie vertel Loop maar eens mee naar de achterzijde van het schip." Pom en Pam volgden hun broertje zonder veel te zeggen. Als ze op het achterschip zijn gekomen, wijst Pim hen op het dikke touw, waarmede de „Salmiak" a«n de wal ligt gemeerd. „Zien jullie die tros? Nu, daar laten we ons stille tjes langs zakken." Pom griezelt ervan. „Oh nee, dat durf ik niet. Als ik ;r afval!" Zanik niet", roept Pim onge duldig. „In het circus hebben we nog wel wat anders gedaan!" En zo ge beurt het, dat 's avonds drie gestalten zich stilletjes laten zakken langs de zware tros, die de „Salmiak" met de vaste wal verbindt. Djokja is in afwachting van de over dracht een opvallend stille stad. Het normale stadsverkeer is gering, doch druk rijdende militaire auto's zijn be zig met verhuizingen. Verscheidene ge bouwen zijn reeds verlaten of worden ontruimd. In de Kepatihan heerst drukte. Ministers komen en gaan en de sultan van Djokja is voortdurend in be spreking aangaande de bijzonderheden van de overdracht en de instelling van de verscheidene departementen in Djokja. De sultan deelde aan Aneta mede, dat de overdracht tot dusverre rustig is verlopen. Slechts een incident heeft zich voorgedaan, toen een mijn ontplofte, waardoor twee personen ge dood werden. Betreffende de berichten, als zou enige tijd na de overdracht mo gelijk onrust optreden, verklaarde de sultan pertinent geen onrust te ver wachten. Volgens de sultan kan de vertraging in het overnemen van Wo- nosari door de TNI verklaard worden, doordat Nederlandse troepen daags te voren een intensieve patrouillegang uitvoerden, waardoor de TNI verspreid werd en niet spoedig te bereiken was. Thans bevinden TNI-leden zich echter in Wonosari. Aneta verneemt, dat Woensdag de gezinsleden van 16 leden van de Republikeinse regering naar de Kepatih verhuizen, o.m. de dames Su- karno, Hatta, Sjafruddin, Rum en Na- sution met hun kinderen, in totaal 49 personen. stelling tot de Zuidkust) vrij van rif fen is en zeer diep, zodat het in tijden van gevaar niet door mijnen kan wor den afgesloten. Het kan echter in oor- logs tijd door vliegtuigen van de kust af worden gecontroleerd. Dit laatste nu is juist het zwakke punt in Australie's strategie. Immers, Australisch Nieuw Guinea (de Ooste lijke helft van het eiland) is half ko lonie, half trusteegebied. Het Zuidelij ke deel van de Oostelijke helft is ko lonie; daar regeert Brisbane tussen twee haakjes: de inboorlingen hebben daar niets te vertellen, hetgeen d« Australische steun aan Djokja tot een nogal schijnheilige vertoning maakt voor honderd procent. Het Noordelij ke deel is een vroegere Duitse kolonie, na de Eerste Wereldoorlog door de Volkenbond als mandaatgebied aan Australië in beheer gegeven. Na de Tweede Oorlog, toen de Japanners, die er zich hadden genesteld, er weer uit verdwenen waren, kwam dit gebied onder beheer van de Inter national Treesteeship Council, een on derdeel van de UNO, die het beheer ervan opnieuw aan Australië opdroeg. Er werd evenwel een controlecommis sie ingesteld, waarin o.m. China, India en Rusland zitting hebben. De leden van deze commissie hebben te allen tijde toegang tot het gebied, hetgeen, indirect wil zeggen, dat Rusland ken nis kan nemen van de versterkingen, die Australië er zou willen aanleggen. Tijdens het mandaatschap was het maken van versterkingen verboden; maar deze vorm van trusteeship heeft niet veel waarde meer. De Verenigde Staten, die andere voormalige Duitse kolonies in trusteeship hebben ont vangen, hebben met succes de voor waarde bedongen, dat de contrólecom- missie geen toegang heeft tot de stra tegische gebieden, maar Australië is daar niet in geslaagd.' Los van Indonesië. PyAAR komt dan nog bij, dat de Ame rikanen te Hollandia en te Merauke op de Noordkust van Ned. Nieuw Gui nea vliegvelden hebben aangelegd be nevens op het eiland Morotai. Stel je voor, redeneren de bezorgde Austra liërs, dat een ultra-rood Indonesië deze vliegvelden in gebruik neemt en Rus land de eigen vliegvelden bovendien tot in de details kent. Zien zij spoken? Misschien, maar deze dingen spelen een rol in de Australische politiek en het is goed, dat wij het hier weten. Mocht het Australische parlement deze zomer naar rechs zwenken en daar is een grote kans op dan zal Austra lië een politiek voorstaan, waarbij Nw. Guinea, ook al om de olierijkdommen op dat eiland, die men gaarne bevei ligd ziet, los gemaakt wordt van In donesië. De Koreacommissie van de V. N. heeft gerapporteerd dat zware gevech ten, waarbij van artillerie en machine geweren wordt gebruik gemaakt, aan de gang zijn op een plaats nabij de grens tussen Noord- en Zuid-Korea. De gevechten vinden plaats tussen troepen uit Zuid-Korea (door de Ame rikanen bezet) en contingenten van het Noordkoreaanse leger. (Noord-Ko- rea, dat vroeger door de Russen was bezet, is thans „volksrepubliek"). BOERDERIJ TE OOSTKNOLLENDAM AFGEBRAND. Gistermiddag is de grote boerenhof stede van Bus te Oostknollendam to taal uitgebrand. In enkele ogenblik ken stond de hoeve in lichterlaaie. Met hulp van enkele omwonenden kon een gedeelte van het meubilair worden ge red. De brandweren uit Knollendam en Wormer vermochten niet veel tegen het vuur uit te richten. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De ver zekering dekt de schade. PROCURATIEHOUDER VERDUIS TERDE f 27000 Vanmorgen is voor de officier van justitie geleid de 40-jarige procuratie houder H. C. V., die in dienst was van het makelaars- en assurantiekantoor C. S. te Rotterdam en verdacht wordt van verduistering van f 27.000. NOORS SCHIP VAART LICHTER IN DE GROND Bij heiig weer is het Noorse schip „Ogna" van de rederij Mowinckels ter hoogte van Hoedekenskerke in aan varing gekomen met de lichter Dam- po 1. De lichter is gezonken. Bij de aanvaring deden zich geen ongeluk ken voor. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 M. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 aux. VARA: 6.20 Andró Koste- lanetz en orkest. 6.30 Strijdkrachten. 7.- Le zing. 7.15 Paul Godwin trio. VPRO. 7.30 Ds. B. Gast. 7.45 Voor de studenten. 8.— Nationaal programma. 8.05 Marinierskapel. 9.05 Amuse mentsprogramma. 10.20 Ons lied. 11.15 Dolf van der Linden met orkest. HILVERSUM II, 415 M. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. NCRV. 5.— Onze Neder landse koren en korpsen. 6.30 gr.pl. 6.45 Piano-duo. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.30 Ac tueel geluid. 8.05 Programma Proloog. 8.15 tionaal programma. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 M. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8.15 Ochtend- varia. 12.38 Piano en orgel. .1.15 Aansluiting met B.B.C. 6.15 Reportage Tour de France. 6.20 Reportage tenniskampioenschappen. 6.30 Strijdkrachten. 7.— Kobus Kwint. 7.10 Metro- pole orkest. 7.45 De R.V.D. antwoordt. 8.05 ln het radio zoeklicht. 8.15 Amerikaans studen tenkoor. 8.50 Hoorspel. 9.20 Residentie-orkest. 10.— Oude en nieuwe problemen. 10.15 The swinging nightingales. 11.15 Rhythmische mu ziek. 11.45 gr.pl. HILVERSUM II, 415 M. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO. 8.15 Pluk de dag. 12.03 Pianorecital. NCRV. 6.— Leger des Heilskwartier. 6.15 C.M.B.-kwartier. 0.30 Orgelbespeling. 7.15 Nederlandse organisten. - 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma pro loog. 8.15 Plaatvaria. 9.15 „Vacantie-voor- pret'\ 9.15 Sans souci. 9.35 Sweclinck- kwartet. 10.05 De vaart der volken. *- IQ.25 N.C.R.V.-koor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair avondconcert. IN DE 132 DOOR TJEERD ADEMA Een postbode. Dat was in het ziekenhuis niets bij zonders. Hij keek onmiddellijk voor zich en verdiepte zich weer in het spannende feuilleton van de Haagsche^ Ccurant. De zware voordeur, die Steensma opentrok, had zich automatische en geluidloos achter hem gesloten. Niemand dan zuster Blanca had hem herkend. Hij liep op straat met een gevoel van grote voldoening. In de binnenzak van zijn uniform zalen veilig opgeborgen de kostbaie documenten. Het enige nog overblijvende pro bleem was, waar hij die nacht zou slapen. Hij begreep wel, dat hij geen ka mers in Paulez, Hotel des lndes of De Witte Brug zou moeten bestellen. Een volkslogement was nu ook weer niet nodig. Hij moest een goed, des noods klein burgerhotel zoeken Hij dacht een ogenblik aan „De ze ven kerken van Rome", maar daar zat de nachtportier, die de kraag van zijn jas te wijd had gevonden en die zou natuurlijk dadelijk weer over de reparatie beginnen. Ofschoon Hij voelde eens voorzichtig aan het kruis van zijn broek. Ei hing duidelijk voelbaar een lapje stof bij. Wat was een mooier oplossing dan 'n nachtportier, die kleermaker was en s nachts de tijd aan zichzelf had, ter- witl hij Steensma zijn broek in die tijd toch niet zou kunnen gebrui ken. Toen dacht hij er weer aan, dat de man een Leidenaar was een allerlei vervelende vragen had gesteld. Hij besloot zelf maar eens uit te kijken en stak juist een donkere straat over, toen een reiziger met een monsterkoffer in de hand haastig op hem toestapte. „Zeg, Post!" zei de man. Steensma stond verbaasd stil en keek om zich heen. Er was geen mens te zien. Toen drong het tot hem door, dat de man het tegen hem had en hij keek hem enigszins verschrikt aan. „Eindelijk een brievenbesteller!" zei de man tevreden. „Ik heb al aan twintig mensen naar de Jacob Mos selstraat gevraagd, maar jullie, Hage naars, schijnen je eigen stad niet te kennen. Welke kant moet ik op?" „Hm.... ja", zei Steensma. „U zei cie Jan „Jacob Mosselstraat", herhaalde de man ongeduldig. „Tja", weifelde Steensma, „dan kunt u rechtdoor gaan en dan de eerste straat links en dan weer de derde straat rechts en dan komt u bij een brug en dan.... Enfin, dan moet u 't daar nog maar eens vragen". „Dank je wel, bode", zei de man, een sigaar uit zijn vestzak halend. „Roken?" „Asjeblieft, meneer," zei Steensma met grimmige voldoening. Hij stak de sigaar in zijn broekzak en vervolgde zijn weg. Het drong tot hem door, dat hij de straatnaam niet eens goed verstaan had. Maar hij kon toch als Post niet.... Als 't niet goed was, zouden ze die man wel terugsturen. Hij duwde de deur van een eenvou dig cafétje open, waarop met grote witte letters HOTEL was geschilderd en zette zich een beetje onwennig aan een tafeltje bij het raam. Hij was de enige gast. Een oude man in hemdsmouwen kwam sloffend uit een achterkamer en vroeg een beetje verbaasd, wat hij erlangde. „Kan ik hier logeren?" vroeg Steensma. „Jawel", zei de man. „Wat kost dat?" „Een gulden zonder ontbijt".' „En met ontbijt?" „Een daalder", zei de man. Steensma knikte en hing zijn natte cape aan de kapstokhaak. „Ik zou wel wat willen eten", zei hij. „Dat kèn", verzekerde de kastelein. „Een uitsmijter met roastbeef en een Pilsje", bedacht Steensma. „Best", zei de kasteleinkom u maar wat dichter bij de kacheL 't Is koud met dat natte weer". Ir. Steensma schoof naar de warme kachel en wreef zich behaaglijk de handen, terwijl de oude sloffend naar de keuken verdween. Een knappe jonge vrouw stak haar hoofd nieuwsgierig om de hoek van de deur en monsterde de bezoeker. Daarna kwam zij binnen, dekte de ta fel en zette er een olie- en azijn stelletje op. ,,'t Is frisjes", bedacht ze. „Ja, ja", zei Steensma. de handen naar de kachel strekkend. De vrouw yetjjween en tien minuten later zat Steensma aan zijn avondmaal onder toezicht van de oude, wie hij gul de sigaar van de handelsreiziger gepresenteerd had. De man zat vlak over hem, keek hem elke aap uit de mond, omhulde hem met blauw-zwarte rookwolken en maakte zich gereed voor het verhoor. „Hoe heet u?" vroeg hij. „Marcusse", bromde Steensma. De oude dacht lang en ernstig na. „Ben u familie van Thijs Marcusse uit Dreischor?" Steensma schudde met volle mond het hoofd en slikte toen haastig de dooier van zijn eerste ei door. „Nee, nee, die ken ik niet". De man knikte. „Dat ken uitkom- me", zei hij, „want ie is dood". „Een stil zaakje", zei Steensma, om dat de man hem zo aankeek. „D'r is geen flikker te doen", brom de de oude ontevreden. „Zit u hier al lang?" „Drie jaar", zei de man. „Daarvóór had ik een kippenfokkerijtje in Bar- neveld. Dat ha'k nooit moete verkope". (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3