Het startschot voor de Tour gelost u VOLVET sop! Ideale Nederlandse levenswijze Zes Nederlandse jongens over veertien Cols Communistische activiteit in Djokja Vertrouwen in De Hoog, Sijen,Pauwels, De Ruyter, Lambrichts en DeKorver Oost-Europa in 1951 tot strijd gereed? Varkensstapel aanzienlijk uitgebreid Overdracht verloopt rustig en kalm Tien jaar geleden stiei Louis Davids Onze naam als kunst lievend volk op het spel Bommen op Sjanghai NIEUWS VAN HET EILAND TEXEL Hij besefte zijn „dwaling" Directeur van Amsterdamse haven benoemd Een pak volT Muziekuitvoering Kermis op Texel Wonen op het water 15.000 gezinnen gingen voor Urk Weekoverzicht visserij Nieuwe Bonnen Meer politieke vrijheid voor Engelse ambtenaren - s s - - -r^rVacfeai i^p DONDERDAG 30 JUNI 1949 Hedenmorgen heeft in Parijs het startschot geklonken voor de 36ste Ronde van Frankrijk, die alom in Euro pa bekendheid geniet onder de origi nele naam van Tour de France. Hier mede heeft zich een karavaan van 119 renners in beweging gezet voor de 4817 km lange tocht door Frankrijk, Belgie, Luxemburg, Zwitserland, Italië en Spanje. Deze 119 wielrenners zullen nieuwe bladzijden schrijven in het epos van teleurstelling en fortuin, van ren ners lief en leed, van moeizame berg- beklimmingen en pijlsnelle afdalingen op de ijzingwekkende Cols van Alpen en Pyreneeën. Zij zullen tot en met 24 Juli, de dag, waarop de overwinnaar zijn glorieuze intocht in de Lichtstad maakt, geheel Europa in de ban van deze monsterrit houden. De Tour de France spreekt niet slechts tot de verbeelding van het Franse volk. maar tot die van geheel Europa. In vele lande verschijnen de dagbladen met extra edities om het lezend publiek te verhalen van de préstaties van hun favorieten, van de kerels, die aan de finish van de etappes het stof of de modder van hun wangen vegen om de overwinningskus van de een of andere Franse beauté in ont vangst te nemen. In Frankrijk is de Tour uitgegroeid tot een nationale ge beurtenis, die politieke en staatkundi ge problemen naar de achtergrond schuift en waar de grootste industrie- en het werk staken om iedereen in de gelegenheid te stellen de renners te zien passeren. „Als de Tour passeert, staat Frankrijk aan de weg" zei Père Desgranges, de stichter van deze grote wielerronde, wiens levenswerk thans door Goddet wordt voortgezet. De sterkste renners van Europa heb ben voor de 36ste Tour ingeschre ven. Daar zijn de machtsmensen uit Belgie, Ward van Dyck, Impanis, Mar cel Kint. Rik van Steenbergen, Stan Ockers, Callens, Schotte en hoe zij nog meer mogen heten. Zij koesteren grote verwachtingen van de strijd tegen de Italiaanse reuzen Fausto en Serge Cop- pi, Ricci, Bartali en de andere Italia nen, die in gedisciplineerde knecht schap de „big four" zullen steunen. Frankrijk brengt maar liefst vijf ploe gen van twaalf coureurs aan de start. Namen als Bobet, Lapebie, Teisseire, Vietto. Lazarides, Danguillaume, Diot, Goasmat, Klabinsky, Robic, Brambilla, Fachleitner, Emile Idee, herinneren ons aam triomfen ir. vorige wedstrijden op deze 4813 km, hetgeen een afstand be tekent van Parijs naar Moskou heen en Kubler en Weilemann en de Luxem burgers Diederich, Kirchen en Gold- schmidt meereien, die in de bergen van eigen land het juiste oefenterrein vonden. En wat stelt Nederland hier tegen over? Henk de Hoog, Lambrichs, Seyen, De Korver, Pauwels en D,e Ruyter. Een kleine ploeg van zes renners, zonder Schulte, Middelkamp, Jansen en Van Est. Een ialf dozijn coureurs van het vlakke asphalt, die eenmaal per jaar huiveren als zij de Cauberg moeten be klimmen. zullen opzien tegen de veer tien Cols. die de bergkoning zullen be kronen. Wij weten het reeds, de sterk ste Nederlandse wielrenners koesteren geen belangstelling voor de Tour de France en de leider van Nederlandse ploeg de heer Ru de Grood heeft bijna grijze haren gekregen om deze zes be reid te vinden naar Parijs te gaan. Zij hebben hedenmorgen schuchter hun plaatsje ingenomen tussen de wieier- koningen van Frankrijk, Belgie, Italië, Zwitserland, Luxemburg en Spanje, maar in deze dappere jongens gloeit het brandend verlangen om te tonen, dat ook Nederlanders meetellen in de karavaan, die over de Col de Tourma- let (2114 m). Col d'Izoard (2360 m), Col de 1'Iseran (2169 m) en Col du St. Bernard (2473 m) zal trekken. Onze ploeg kent geen bazen en knechten. Zij Een leger van 1.850.000 man In een artikel in de „Saturday Eve- ning Post" verklaart Miklós Nyaradi, de voormalige Hongaarse minister van financiën, die in December j.1. uit zijn land is gevlucht, o.m. dat „de satelliet- landen van de Sow jetunie militaire maatregelen hebben genomen om in 1951 voor de oorlog klaar te zijn". Nyaradi beweert dat de Kominform in September jl. op de Krim een ge heime vergadering heeft gehouden om „dit militair bondgenootschap tegen de westelijke landen" te organiseren. Volgens de voormalige Hongaarse minister zou de Kominform voornemens zijn tegen 1951 een leger van 1.850.000 manschappen op de been te brengen, dat door de Sowjetunie met behulp van een soort leen- en pachtwet zou wor den uitgerust. Nyaradi zegt verder, dat de Russi sche adjunct-minister van buitenlandse zaken Wladimir Dokanozof, die op het ogenblik van de Duitse aanval tegen Rusland ambassadeur in Duitsland was, in Juli jl., toen zij beiden te Boeda pest verbleven, zeide dat binnen drie jaar een oorlog zou worden uitgelokt door de westelijke mogendheden. Blijkens de voorlopige uitkomsten van de inventarisatie van land- en tuinbouw 1949 bedroeg de totale op pervlakte warmoezerij gewassen, uien en vroege aardappelen in de volle grond in Mei j.1. 44.251 hectare tegen 48.402 hectare in Mei 1948; 47.692 hectare in Mei 1947 en 38.071 hectare in Mei 1939. De totale oppervlakte warmoezerijgewassen en fruit onder glas was groot 2.733 hectare, verge leken met 2.666 ha in Mei 1948, 2.674 ha in Mei 1947 en 2.973 ha in Mei 1939 De totale varkensstapel is groot kent een treffende eensgezindheid en f 1-294.451 stuks, hetgeen een aanzien- ademt een kameraadschap, die wellicht !Üke uitbreiding betekent, vergeleken van grotere waarde zal biijken dan het t lnet de voorafgaande jaren, als bijv. bezit van een of meer sterren. Wij heb-1948, toen de varkensstapel 870.842 ben geen hoop, 'dat een Nederlander I bedroeg. De vooroorlogse omvang is zal winnen, maar wij hebben de over-echter nog niet bereikt, want in Mei tuiging, gefundeerd op vroegere Neder landse prestaties, dat de kleine dappe re groep tot goede dingen in staat is. Sportminnend Nederland zal hen vol gen op de lange, moeilijke tocht langs de grenzen van la belle France. Een nieuwe variatie van de commu nistische activiteit te Djokja is de vol- jende: De laatste dagen verscheen op ie muren van het „Siti Inggil" (een terug. De overwinnaar van de Ronde/deel van de buitenkraton) een roodge- 1949 zou men uit bovenstaande wieler- verfde sikkel en hamer, versierd met groten kunnen zoeken, ware het niet dat er nog Spanjaarden als Berrendero Rodriguez en Serra, Zwitsers ali Op i Juli zal het tien jaar gelefen zijn, dat Louis Davids, de grot ste kleinkunstenaar, die NederJnd ooit bezat, in de Kliniek voor Allfgi- sche Ziekten van Dr. Willem Krcier te Amsterdam op de leeftijd var vijf en yttlg jaar overleed. Tussen 1939 ^en 1949 ligt een vireld, die wel door ga^en enkele Nedrlan- der ooit vergeten a-al worden. Hc mag als een geluk besch.ouwd wordft, dat Louis Davids aan die wei.-eld —waar in hij, als zovele anderen?*' ee* opge jaagde geweest zou zijn g'èlm deel meer gehad heeft. Het is, bij alle tragiek, echter ver heugend te mogen vaststellen, dat Louis Davids door het Nederlandse volk, dat hem altijd op de handen ge dragen heeft, niet vergeten is. Zijn liedjes kan men nog bijna elke dag door de radio horen en de talentvol ste kleinkunstenaars van heden re kenen het zich tot een eer en plicht, om ook van het podium af de herin nering aan Louis Davids levendig te houden. Dit is een bewijs van ridder lijke collegialiteit, die men niet hoog genoeg kan aanslaan. Als jongetje van acht jaar debu teerde Louis Davids, die uit een fami lie van kermisartisten stamde, als zingend wonderkind. Van dat ogen blik af zette zijn carrière zich in steeds stijgende lijn voort. Hij ontwikkelde zich en waarlijk niet altijd over paden, die met rozen bestrooid waren tot de grote, gevoelige chansonnier, die niet alleen de bewondering en de eerbied van zijn eigen land, maar ook die van de vreemde oogstte. Het is Davids niet in de schoot geworpen. Hard en verbeten heeft hij moeten vechten, om het hoogste in zijn kunst met minder stelde hij zich niet te vreden te bereiken. Een groot Nederlands journalist heeft eens gezegd, dat Louis Davids aanhankelijkheid en liefde geschon- een nationaal kleinood was, waarop wij allen zijn eigen familieleden en de grote familie, die het Nederlandse volk vormt trots konden en moes ten zijn. Men kan niet zeggen, dat die woorden op de wind zijn verwaaid. Want Nederland heeft Louis Davids ken. Ook van officiële zijde vond hij erkenning. Hij werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau De ingewijden weten hoe deze onder scheiding hem een grote vreugde was, omdat hij terdege besefte, dat zij niet hem persoonlijk, maar de gehele Ne derlandse kleinkunst gold. HENRIëTTE DAVIDS obscene prenten aan het adres van Su- karno, Hatta en andere Republikeinse prominenten. De militaire waarnemers werden hiervan in kennis gesteld en bezichtigden de tekeningen. Een pa trouille van de Nederlandse veiligheids dienst lag enige tijd in een hinderlaag om de daders te betrappen en te arres teren, doch zonder resultaat. Hierna werden de tekeningen verwijderd. De drie leden van de Republikeinse delegatie die thans te Djokja vertoe ven, zullen na overdracht te Djokja blijven, aangezien zij menen, dat hun taak volbracht is. Een vertegenwoordiging van het hoofdbestuur van de Nederlandse Fe deratie van beroepsverenigingen van Kunstenaars en van de Rotterdamse Kunstenaars Sociëteit, bestaande uit prof. N. A. Donkersloot, J. J. Voskuil, Corrie Hartong en H. P. Groen, heeft in een onderhoud met burgemeester Oud en wethouder Van der Vlerk, de bezwaren in de kunstenaarswereld ten aanzien van de kwestie Van Don gen, voorgedragen en gewezen op het algemene aspect van de zaak, die het locale belang ver te boven gaat. Ten eerste, het principiële aspect: De vrijheid van de kunst als een be langrijk onderdeel van de vrijheid van de geest; ten tweede, het practische 'speet: Bij een werkelijk constructief cultuurbeleid is overleg dringend ge wenst tussen overheid, kunstenaars, kunstdeskundige en kunstverbreiden- de instanties; ten derde, het tot kunst opvoedende aspect: Het zorgdragen voor het positief bevorderen van be grip voor kunst, in plaats van uit sluitend repressief optreden om be paalde gevoelens te ontzien; ten vier de, het internationaal aspect: Onze goede naam in Europa als kunstlie vend en kunst-scheppend volk staat Op het spel. Aangedrongen wérd op een duur zaam en representatief overleg door een toekomstige instelling voor het beleid op kunstgebied. Voor deze denkbeelden werd in de gedachtewisseling ten stadhuize grote aandacht gevonden, die de hoop wekt. dat uit het voorgevallene ten slotte mettertijd iets positiefs kan voortko men. Maandag waren de pasars van Djok ja zeer druk bezocht. In verscheidene stalletjes werd een soort uitverkoop gehouden. Vooral de prijs van de zil verwerken te Djokja daalden met het uur. Dinsdag waren de pasars vrijwel uitgestorven. Mevrouw Sukarno zeide nog geen zekerheid te hebben betreffende de datum van terugkeer van haar echt genoot. De Sultan deelde mede, dat ook Donderdag zich nog niemand op straat mag bevinden. Na Donderdag wil hij de avondklok, evenals onder de Nederlandse bezetting, om 19 uur doen ingaan. Donderdag vertrekt het vliegtuig van de UNCI naar Djokja,o.a. met het werk.comité van het KNIP (voorlopig Republikeins Parlement), vijf advi seurs van de sub-commissie voor de terugkeer naar Djokja, het hoofd van de Republikeinse PTT-dienst, Diar, en de .minister van voorlichting, Moeh Natsir, aan boord. DEENS JACHT MAAKT REIS OM DE WERELD. Een Deens jacht met drie mannen en twee vrouwen aan boord is op een reis om de wereld te Cuxhaven aangeko men. De „Yoga" zal zich via Amster dam en Antwerpen naar Franse en Spagnse havens begeven. De beman ning hoopt in het begin van de winter Zuid-Amerika te bereiken. Eigenaar en kapitein van het jacht is Curt Reimer, die twee jaar geleden in een éénpersoons-zeilboot een reis maakte van Kopenhagen naar Istan- boel. 1939 waren er 1.553.413 varkens. Viermotorige Liberators, naar men aanneemt van de Chinese nationalis ten, hebben Woensdag gedurende twee uren aanvallen gedaan op Sjanghai, de zesde raid sedert de stad, op 25 Mei, door de communisten werd be zet. De toestellen vlogen op ongeveer vijftienhonderd meter hoogte. De meeste bommen vielen in een Noorde lijke voorstad, waar vele lemen huis jes werden vernield. Shime Balen, voormalig directeur van het Joegoslavische persbureau Tanjoeg, die het vorig jaar wegens cominform- activiteit werd gearresteerd, heeft thans in een brief aan het orgaan van de Joegoslavische Communistische Partij verklaard, overtuigd te zijn van de on juistheid van de cominform-politiek. Hij wenste de Joegoslavische veilig heidspolitie dank te zeggen voor het fet, dat zij „mij mijn dwaling heeft doen beseffen". De Amsterdamse gemeenteraad be noemde tot directeur van de haven en handelsinrichtingen Ir. C. J. Tuyn, hoofd van de afdeling haven- en wa terwerken van de dienst der publieke werken. Zaterdagavond heeft het Accordeon orkest uit Aalsmeer in de muzieknis te Den Burg een uitvoering gegeven voor de vreemdelingen. De baten van deze avond waren bestemd voor de Stich ting 40-45. Naar schatting waren Za terdagavond meer dan 1000 personen in het park te Den Burg aanwezig. Vóór de pauze werd een aantal klassie ke stukken ten gehore gebracht. Het spel was uitstekend. Veel valt van dit spel niet te vermelden, daar het prac- tisch van alle kanten bezien goed was. Na de pauze kwam de vereniging terug met muziek van lichter gehalte. Enige populaire nummers werden naar voren gebracht. Deze vielen zeer in de smaak van het publiek. De Texelse afdeling van de Stichting 4045 heeft een ge lukkige keuze gedaan met het naar Texel laten komen van deze vereni ging. Maandagmorgen is de Texelse ker mis op traditionele wijze geopend. Om twaalf uur verzamelde zich een grote menigte voor het gemeentehuis, waar de draaiorgels stonden opgesteld. Klok slag 12 uur werd er een bel geluid, tot teken, dat de Texelse kermis voor 1949 was begonnen. De draaiorgels draaiden hun gratis proefnummertje voor de burgemeester, die op de stoep van het raadhuis de pierementen keurde. Na uitreiking der vergunningen brak het kermislawaai los. Alle kermisinrichtin- gen begonnen tegelijk. Gezien het aan tal inrichtingen vertonen de kermis attracties wel enige- verscheidenheid. Zelfs is er een steile-wand op ons eiland.\De opening der kermis was zeer goed voor de exploitanten. Het publiek was in groten getale opgeko-. men. Ook de vreemdelingen hielden zich niet afzijdig Bazar te Oudeschild Vrijdag en Zaterdag werd te Oude schild een bazar gehouden, waarvan de baten bestemd zijn voor de kas van de Ned. Herv. Kerk aldaar. Van veel kan ten werd medewerking verleend, om de bazar zo goed mogelijk te doen sla gen. O.a. door de Zusterkring, VCJG, Vrije Vogels, en verschillende particu lieren. Dat de zaak serieus was opge zet, bleek ons wel, bij ons bezoek aan de bazar. Allerlei zelf vervaardigde textielgoederen waren zonder punten te verkrijgen. Het rad van avontuur, de schiettent, de grabbelton en het bum- perspel werden zeer druk gebruikt. De eerste avond leverde een bruto ont vangst op van bijna 700. De tweede en laatste avond, Zaterdag, een bedrag van ongeveer 1000. In totaal 1700. Naar schatting zal de bazar een netto winst opleveren van ongeveer 1250. Uiteraard staan deze cijfers thans nog niet geheel vast. Wij verwachten, dat de organisatoren tevreden zullen zijn met dit onverwachte resultaat. Tijdens de bazar werd nog een flink aantal loten verkocht, voor diverse verlotin gen. SUCCES VOOR JOHAN KAART C.S. Het toneelgezelschap „Johan Kaart" heeft in de toneelzaal van „De Oranje boom" te Den Burg een opvoering gegeven van het blijspel „De Model echtgenoot". Het was een gelukkige keus van de heer Breeuwer, eigenaar van „De Oranjeboom", om dit stuk ter gelegenheid van de Texelse kermis te laten opvoeren. Zoals verwacht was de zaal geheel uitverkocht. Het gezelschap verwierf een groot succes. Het spel was dan ook van een zeer goed gehalte. Speci aal de heer Kaart, in de creatie van de model-echtgenoot, vervulde zijn rol op uitstekende wijze. De andere spe lers verdienen ook onze lof voor hun goede spel. Het stuk was zeer humo ristisch, waarop het publiek dikwijls met een daverend gelach reageerde. Dat de voorstelling het publiek had voldaan, bleek uit het langdurig ap plaus aan het slot. De avond werd be sloten met een gezellig bal, waaraan velen deelnamen. Het grote succes gaf aanleiding tot het houden van een tweede voorstel ling. PREMIER BIJ TOERBEURT. De leiders van de Griekse populisten en dissidente liberalen hebben medege deeld, dat zij in principe tot overeen komst zijn gekomen over een coalitie regering, waarvan elk der leiders res pectievelijk Constantin Tsaldaris en Sophocles Venizelos, bij toerbeurt mi nister-president zal zijn. Ook de leider der uninisten, Canelopoelos, zal in de nieuwe regering zetelen. Naast het indAkwekkende Amstel- hotel, met zijn statie van buigende portiers en ontvangchefs, geruisloos voorrijdende limousines en zoevende draaideuren, ligt op het zonlichtkaat- sende water van de Amstel een klein drijvend eengezinshotel, dat op het ogenblik meer belangstelling van voor bijgangers trekt, dan het grote gebouw. En dat is begrijpelijk, want wie van de hoofdstedelingen, nu wonend op drie hoog achter of nog verder ergens verborgen tussen de hanebalken, zou zijn tenten niet willen opslaan in een huis op het water? Een eigen huis, zonder buren, zonder gemeenschappe lijk gebruik van keuke: en toilet of onenigheid over het aandeel in de re keningen van water en licht? Een huis, boven alle anderen te beschouwen als een permanent vacantie-oord, dat men practisch naar eigen inzicht daar kan meren, waar men dat wenst. Een huis, waar moeder en kind bovenvop dak kunnen zonnebaden en vader op het terrasje zijn hengel kan uitgooien. Een huis, vooral voor mensen van deze drukke enerverende tijd, want dat van h»t zijn op het water rust uit gaat, is een bewezen feit. Binnen zes weken kunt ge in het bezit zijn van zulk een in vele opzich ten ideale woning als ge u b.v. in ver binding stelt met het ingenieursbureau Junior Vlaming te Amsterdam, dat zich speciaal op de bouw van dergelij ke drijvende huizen, luisterend naar de wat prozaische naam „woonark", is gaan toeleggen. En dat is goed, want het betekent een flinke steun bij het scheppen van woonruimte waaraan in ons land zulk een schreeuwende behoefte bestaat. Te meer daar met het bouwen van een woonark zulk een geringe tijd gemoeid is, het aantal te vervullen formalitei ten practisch nihil is, terwijl ook het bouwvolume waaraan elke gemeente gebonden is geen rol speelt. Wel is na tuurlijk vergunning voor een ligplaats vereist, maar de gemeentelijke autori teiten verlenen hier meestal gaarne medewerking. Licht, lucht en zon De drijvende woning, die wij bezoch ten behoorde tot het z.g. standaardtype en is zeer gerieflijk ingedeeld. Via de loopplank en de frisgeschilderde groe ne deur komt ge in een kleine hall met fraaie glas-in-loodraampjes. We slaan rechts af en staan dan in de ruime woonkamer, een ruimte die in alle op zichten de naam „woon"-kamer ver dient, want het zal hier voor het gezin heerlijk toeven zijn. Aan twee zijden geven brede ramen een wijd uitzicht. Naar links op d? met bomen begroeide wal, naar rechts op het rustige water, waar schepen voorbij varen, meeuwen kalm ronddobberen op de golfjes of naar een visje duiken. Hoe anders kan men van een dergelijke fijne omgeving genieten? Een apart deel van deze ka mer kan op practische wijze tot eet- hoek worden ingericht. Vandaag komt men in een vrij ruime keuken of docr openslaande deuren op een aardig ter rasje, waar men zomers heerlijk van de buitenlucht kan genieten en de kin deren kunnen spelen. De woonark I.e- vat voorts een toilet met douche, een kleine en een grote slaapkamer beide met stromend water. Op de juiste wijze, d.w.z. met doel matige en met de ruimte overeenstem mende «meubelen ingericht, is zulk een woonark werkelijk een ideaal huis. Het geheel wordt gebouwd op een betonnen bak, die door een rijkskeur op betrouwbaarheid is getest en onbe perkt mee kalf. Een dergelijke beton nen „onderbouw" heeft ook dat voor, dat men het schip niet voor onderhoud op de helling behoeft te slepen en het ook in druk vaarwater rustig blijft liggen. Een aanschaffingsprijs van 11.250 is in deze tijd van duurte ze ker niet al te hoog. Wonen op het water. Ruim 15.000 Nederlandse families doen het reeds. En vele, zeer vele zullen volgen, want het Nederlandse volk, dat zozeer met het water vertrouwd is, dat op en aan dat water zijn grote liefhebberijen uit leeft, gaat terecht inzien, dat het wo nen in een eigen drijvend huis een ideale levenswijze betekent. Een le venswijze, waarbij ruimte, licht en vrijheid hun waardevolle invloed op het gezinsleven zullen kunnen uitoefe nen. VERGUNNING De minister van Economische Zaken heeft aan de heer W. A. Visser te De Koog vergunning verleend tot het vestigen van een logement-restaurant bedrijf in het perceel De Koog K 49. MUTATIES B. en W. hebben op haar verzoek aan mej. A. Koorn te Den Burg eer vol ontslag verleend als klerk le klasse ter gemeente-secretarie, zulks met in gang van 1 Augustus a s. MARKTBERICHT DEN BURG, 27 Juni 1949. Aange voerd werden 850 lammeren, 2840; 8 koeien 500700 en 16 biggen van 5570. Voor de levering 16 koeien, 2 rammen en 2 kalveren. Nog steeds zijn de omstandigheden voor de palingvisserij niet bijzonder gunstig. De koude noordelijke wind van de afgelopen week was oorzaak, dat de vangsten ,zeer laag waren. Slechts enkelen brachten vangsten aan de markt van ongeveer 75 kg, de anderen kwamen niet hoger dan 30 tot 60 kg per etmaal. Door de geringe aanvoer wist de prijs zich nog te handhaven en noteerde de kuilpaling vorige week van f 1.86 tot f 2.38 per kg. Ook deliJn» aalvissers boekten weinig resultaat. Ér waren dagen dat zij niet meer dan B tot 15 kg per dag aanvoerden. Alleen in het begin der week waren de vang sten van lijnaal redelijk. De prijs der lijnaal was stabiel. Eerste soort weinig aanvoer. Prijs van f 3.20 tot f 3.74 per kg. Tweede soort en ongesorteerde lijn aal per kg van f 2.04 tot f 2.60. De aan voer van witvis was iets beter door de aanvoer van nettenvis. Snoekbaars no teerde per kg van f- 0.92 tot f 1.10. Rode baars was niet vast en noteerde van f 0.26 tot f 0.52 per kg. Blei van f 0.06 tot f 0.10 per kg. De andere soor ten witvis waren van weinig beteke nis. De aanvoer van nest was goed. De prijs hiervan handhaafde zich o$ f 1 per kg. De weekbesommingen waren de afgelopen week lager dan twee we ken geleden. Voor de kuilvissers be droegen deze van f 250 tot f 700 per vaartuig. Voor de lijnaalvissers was dit van f 80 tot f 300 per vaartuig. De vangsten^ der Noordzeevissers waren nog niet groot. De gemaakte prijzen waren redelijk. Besommingen niet hoog. Aan de visafslag werd de afgelopen week aangevoerd: 25617 kg kuilpaling, 2308 kg lijnpaling, 407 kg snoekbaars, 678 kg rode baars, 200 kg blei en 97500 kg nest. De totale aanvoer was onge veer f 64000. WARMENHUIZEN, 29 Juni. 23800 kg .aardappelen, grote Schotse muizen 8.408.80, gewone Schotse muizen 8.20 11. drielingen 58.60, kleine 4.10-4.70. voor het tijdvak van 3 tot en met 16 Juli 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905 201 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 202 Vlees (A, B) 300 gram vlees 203 Vlees (D) 100 gram vlees 204 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 206 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 214 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 908 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter R. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Juli a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 184, 189, 190, 191, 193, 196, 197, 198 en 199 kun nen worden vernietigd. Voor meer dan een half millioen Engelse ambtenaren is vrijheid van politieke activiteit op komst. Sir Staf- f?rd 9.ripps' de En§else minister van financiën, heeft in het parlement mee gedeeld, de de regering zo spoedig mogelijk de aanbevelingen van de commissie in praktijk zal brengen, die een onderzoek heeft ingesteld r.aar de politieke activiteit <|er ambte naren. Tot nog tóe was het aan alle ambte naren verboden candidaat te zijn voor het parlement, brieven over politieke aangelegenheden aan dagbladen te schrijven of op andere wijze actief bij de politiek betrokken te zijn. De com missie is van oordeel, dat deze neutra liteit voor de meeste ambtenaren ge handhaafd moet blijven, „zelfs ten koste van enig verlies van politieke vrijheid", doch stelt voor meer dan 250.000 lagere ambtenaren, die han denarbeid verrichten (sorteerders van de post, telefonisten etc.) en 200.000 employé's bij de industrieën volledige vrijheid tot politieke activiteit te ver lenen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3