De eerste etappe in de Tour De Tsjechoslowaakse katholieken jn verzet Ook Wysjinski overtuigd van de noodzakelijkheid van concessies Kort Bestek Paul van Zeeland legt de basis VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Lages komt voor De Tweede Kamer aanvaardt met 72 tegen 7 stemmen de werkloosheidswet Taft-Hartley-wet aangenomen Vrijdag Ju,i 1949 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Boeren verdedigen hun geestelijken Groenten-export naar Duitsland weer gestaakt Judith Coplon schuldig „Kota Inten" desnoods in quarantaine Tevreden over Parijs prijs van de boier Productie in Europa neemt toe De Fransman Dussauli werd winnaar In zee verdronken Belgen verlaten Bonn Hatta en de Republikeinse noodregering Berlijns bovengronds spoor wegverkeer hervat- Nog vele moeilijkheden te overwinnen 74e Jaarj-üj }.o. <10620 BULSIAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTETN Directie: J BIJI<S MA en C KRAK TARIEVEN: Advertenties: 10 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties Juttertjes'1 tot 15 woor den t Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.— dij vooruitbe taling, plus incassokosten Volgens de Daily Telegraph hebben JXS «eekeinde in'tovenvegend Rooms-Katholieke centrale gedeelte van Tsjechoslowaktje ongeregeldh^en I™r«redaan naar aanleiding van pogm- ren van de politie om plaatselijke gees- telijken te arresteren. Staat van be eg en avondklok moesten worden afge kondigd om het verzet te onderdru ken, aldus het Wad. De ongeregeldheden begonnen, toen auto's met politiemanschappen arn- veerden in vier'dorpen in de buurt van Turcansky Svaty Martin, op Zon dagmorgen. De politie ging de kerken binnen om de geestelijken te arres teren wegens het voorlezen van ver boden herderlijke brieven of het in be zit hebben daarvan. De politiemannen ondervonden echter heftig verzet van de dorpelingen, lieten de geestelijken gaan en vertrokken in hun auto's. Later arriveerde communistische ar beidersmilitie, gewapend met machi negeweren, die een aantal personen arresteerde. Staat van beleg en avond klok zijn volgens de berichten Woens dag opgeheven. Nader wordt gemeld, dat in sommige dorpen de boeren, die meenden dat hun priesters zouden worden gearresteerd gewapende patrouilles gevormd hebben om de pastorieën te bewaken. Talrijke personen zouden zijn aangehouden en een soldaat zou nabij de Poolse grens zijn gedood. De vastberaden houding van 3000 gelovigen, die 19 Juni aan de bedevaart naar Marianka (welke in Mei werd verboden) hebben deelgeno men zou diepe indruk hebben gemaakt. De gehele katholieke bevolking, vooral in de dorpen is bereid haar priesters te verdedigen. Nadat met ingang van 29 Juni de groenten-export naar Duitsland was hervat op basis van een hoeveelheid ter waarde van 250.000 dollar per week is deze export op 30 Juni door het Be drijfschap voor Groenten en Fruit tot nader order stopgezet. Het bleek n.1., dat het contingent van 250.000 dollar in een dag was uitgeput. De onderhavige regeling biedt geen waarborg voor een regelmatig verloop van de export van onze tuinbouw producten naar Duitsland. Er worden dan ook pogingen gedaan om een gun stiger regeling ten behoeve van onze groente-export te verkrijgen. Judith Coplon, voormalig ambtena- resse van het Amerikaanse ministerie van justitie, werd schuldig bevonden aan het bedrijven van spionnage voor de Sowjetunie. De jury deed uitspraak na een discussie van bijna 27 uur. Ju dith Coplon kan maximaal gestraft worden tot 13 jaar gevangenisstraf en 12.000 dollar boete. Muiterij van.... apen Aan boord van het oudste mo torschip van de Kon. Rotter- damsche Lloyd, de ,JCedoe", dat uit Indonesië te Rotterdam aan kwam, is in volle zee muiterij uitgebroken, waarbij niet minder dan zestien slachtoffers zijn ge vallen. Er bevonden zich nl. 71 open voor diergaarde „Blijdorp" aan boord. Die hebben onder el kaar ruzie gekregen en er vond een formele slag plaats, waarbij de tussenkomst van kapitein en bemanning niets hielp. Toen eindelijk de orde was hersteld, bleken 16 apen er ernstig aan toe te zijn. Ze hadden grote bijtwon- den in de nek. Alle slachtoffers werden in een speciaal ingericht apenhospitaal opgenomen, maar de beste verpleging mocht niet meer baten. Allen hebben een zeemansgraf gevonden. BRITSE NOTA AAN DE SOWJET UNIE. Engeland heeft in een nota de Sow jetunie verzocht haar weigering te her- inenten of her-inenten. De GGD te Hoewel nog niet met zekerheid vast staat, dat de zieken op de „Kota Inten" inderdaad aan pokken lijdende zijn, heeft de directeur van de GGD te Rotterdam, toch alle voorzorgen geno- Mocht bij het binnenkomen van het schip inderdaad quarantaine nodig worden geacht, dan zal de quarantaine inrichting, die de laatste jaren voor tbc-patiënten wordt gebruikt, worden ontruimd. Het vraagstuk waar deze tbc-patiënten dan moeten worden on dergebracht, is in studie. Op een tiental plaatsen in de stad en in de randge meenten wordt in de komende dagen gelegenheid gegeven zich te laten Verantwoordelijk voor vrijwel alle misdaden tegen ons volk Dinsdag 19 Juli zal het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, gepresideerd door prof. mr. dr. J. A. van Hamel, een begin maken met de zaak tegen de beruchte chef van de Sicherheits- dienst te Amsterdam, de 48-jarige Duitser Willy Lages. De advocaat fiscaal mr. C. van Rij heeft niet min der dan 102 getuigen laten oproepen. De dagvaarding heeft een lengte van ca. 1.25 meter. De zitting zal worden voortgezet op 20, 22 en 2(j Juli en zo nodig op andere dagen. In de ellenlange dagvaarding wordt Lages verantwoordelijk gesteld voor Mniie inzake* in/pv#»ri'nn«- 1949 diende de heer Roesen (KVP) een vrijwel alle misdaden, die door do be- motie in, welke mede is ondertekend zettende macht jegens het Nederlandse zien om samen te werken inzake de beweerde schending der vredesverdra gen door Roemenie, Hongarije en Bul garije. Rotterdam wacht rustig de loop der dingen af, maar raadt toch sterk aan van de gelegenheid tot vaccinatie of re- vaccinatie gebruik te maken. Een nederlaag van Truman President Truman heeft gisteren een nederlaag geleden doordat de senaat de Republikeinse arbeidswet met 51 tegen 42 stemmen aanvaardde. Truman was tegenstander van het wetsvoorstel. De stemmingsuitslag betekent een overwinning voor senator Taft (repu- blikein-Ohio) Het wetsontwerp behelst de basis voorzieningen van de Taft-Hartley-wet, die Truman volgens zijn gelofte wenste te herroepen. De Taft-Hartley-wet verbiedt onder andere het streven der vakverenigin gen om in een bedrijf alleen werkne mers te hebben, die aangesloten zijn bij een enkele vakvereniging, zodat bij staking door een bepaalde vakvereni ging het bedrijf niet kan doordraaien met de niet-aangesloten werknemers. Voorts moeten de vakverenigingen aan tonen, dat geen der functionarissen communist is en het is verboden gel den voor politieke doeleinden te ge bruiken. De democratische leider senator Lu cas voorspelde, dat Truman zijn veto over het wetsontwerp zal utisprekén. Het ontwerp moet thans nog aan het Huis van Afgevaardigden worden voor gelegd. De Sowjetrussische bladen „Praw- da" en „Isjwestja" publiceren een in terview met de Sowjetrussische minis ter van Buitenlandse Zaken, Wysjins ki over de laatste conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Volgens Wysjinski hebben de drie Westelijk© ministers de Parijse confe rentie gebruikt „om le proberen d? controle over West-Duitsland te ver krijgen en het aan te wenden voor anti democratische en imperialisti sche doeleinden, hetgeen reeds van 1946 af de bedoeling van Groot-Brit- tannie en de Verenigde Stater, is ge weest". Het Westelijke aanbod, de Duitse staten van de Oostelijke zone toe te staan zich aan te sluiten bij de consti tutie van Bonn werd door Wysjinski een poging genoemd om „algehele vrij heid van handelen te krijgen voor het regelen van alle Duitsland betreffen de kwesties". De Westelijke „bloem rijke ontboezemingen" over het ver lenen van een verstrekkende stem aan de Duitsers in het regelen van hun eigen aangelegenheden was ca- volk zijn begaan. De beschuldiging vermeldt o.a. het laten fusilleren van arrestanten zonder enige vorm van pro ces, waarbij een lijst van 375 slacht- offers in talloze plaatsen in Noord- Holland en Utrecht is opgenomen. Als laatste gefusilleerde staat op deze lijst de naam vermeld van Jannetje Johan- na Schaft te Bloemendaal. Voorts wordt Lages verantwoordelijk gesteld voor de Silbertanne acties, „het doen inwinnen van inlichtingen van door sluipmoord om het leven te brengen Nederlanders". Er volgt een lijst van acties, waarbij o.a. A. M. de Jong in Blaricum, L. J. Büller in Beverwijk, S. Wijtema in Westwoud en J. Maas- Nierop in Berkhout werden vermoord. Bjj de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag over de werkloosheidswet gestemd. Het ont werp werd goedgekeurd met 72 tegen 7 stemmen (C.P.N. en S.G.). Vooraf heeft de heer Gortzak (CPN) verklaard, dat de CPN-fractie haar stem niet aan het ontwerp kon geven, o.m. omdat h.i. de wet slechts dan kan worden ingevoerd als looncorrecties worden ingevoerd, die het mogelijk maken, de premies te betalen. Daar omtrent staat niets vast. Interpellatie-Wagenaar niet toegestaan. Vervolgens kwam gistermiddag aan de orde het verzoek van de heer Wa genaar (CPN) om verlof tot het rich ten van vragen aan de regering ten einde inlichtingen te verkrijgen of er bij haar het voornemen bestaat tot devaluatie van de gulden over te gaan. De voorzitter meende, dat de inter pellatie niet moest worden toegestaan, daar de heer Wagenaar zijn verzoek op de geruchten grondt. Met 64 tegen 6 stemmen steunde de Kamer de voorzitter. Bij de behandeling van de begroting van het Landbouwegalisatiefonds voor door leden van AR, CHU. en WD, en waarin gevraagd wordt de inleverings- prijs voor boter te verhogen. Naar aan leiding van deze motie zeide minister Mansholt dat, als men eenmaal een ze ker beleid heeft aanvaard, men niet moet terugschrikken voor bepaalde consequenties. Als de inleveringsprijs voor boter wordt verhoogd, dan moe ten andere prijzen worden verlaagd. Hij ontried d' motie. Als verhoging van de boterprijs mogelijk is zonder hulp van het egalisatiefonds, dan heeft hij daartegen geen bezwaar, doch daar over zou hij nader willen overleggen met het bedrijfsleven. De beslissing over de motie en de stemming over het wetsontwerp wer den daarna uitgesteld tot a.s. Dinsdag. De ECA heeft bekend gemaakt, dat de industriële productie in W.-Europa toeneemt, maar dat er zwakke plekken in de economische ontwikkeling naar voren komen, Het totale handelsvolume blijft op een hoog niveau gehandhaafd. De industriële productie blijft zich uit breiden en de dreiging van een infla tie schijnt minder groot te zijn ge worden. Na een triomfantelijk défilé door de Parijse binnenstad waren de 120 deel nemers aan de Ronde van Frankrijk present bij de start te Livry-Gargan. Overeenkomstig de verwachtingen kreeg de strijd pas kleur na de passa ge van Epernay (120 km toen de ka ravaan het heuvelland van Reims be reikte. Daarvoor had men, vooral in 't begin van de koers wel herhaaldelijk tem poversnellingen meegemaakt, op ini tiatief van de Italianen die aan de kop reden, maar dit alles had niet veel om het lijf. Op 153 km greep de Fransman Dussault zijn kans en won in grootse stijl. Van de Nederlanders maakten Sijen en De Ruiter de beste indruk. Onge twijfeld zijn ze niet op de voorgrond getreden, maar de beroemde cracks en favorieten pasten dezelfde tactiek toe als zij: Ook Coppi, Bartali, Cal- lens, Impanis enz. staken geen vuur werk af. Ieder was zuinig op zijn krachten. De Amerikaan Ted Schroeder plaatste zich in de finale der tenniskampioenschappen, heren enkelspel, te Wimbledon door zijn tegenstander, de Zuid-Afrikaan Eric Sturgess, te verslaan. Donderdagmiddag is aan het stille ~*and te Scheveningen bij het baden r,^.Ze? verdr°nken de 19-jarige film- Perateur J. F. van Z. te Den Haag. omstanders zagen, dat van Z. die niet ver in zee was gegaan, in nood kwam er-.eren. Vermoedelijk doordat hij k. uwte kreeg. Hij werd uit zee ge- te» door een dame, die zich aan een ljn ln zee begaf. De levensgeesten en whter reeds te zijn geweken. Weerbericht L Verwachting tot Vrijdagavond. alf *°t zwaar bewolkt, overwe- ng nr' droog weer. Zwakke tot 5: Li ge wind uit richtingen tus- West en noord. Op de meeste ken iets hogere tempera- S0| lid. ten 06. 00; .30; Zeven Duitsers, zes mannen en een vrouw, die door de openbare aan klager als „een bende demonen" wer den gekarakteriseerd, staan in Berlijn terecht onder beschuldiging van bero ving van 222 mausolea en 116 gra ven, w.o. twee van Duitse Keizers. De boeven hebben honderdduizend mark verdiend met het verkopen van gouden tanden en platina-gebitten, die zij uit graven stalen. En hier het dagelijkse snufje uit Moskou. De eerste telefoon verbinding over lange afstand werd door professor Konznetsov in de zomer van 1916 tussen St. Petersburg en Mohilev (een afstand van 700 km.) tot stand gebracht. De eerste vrouwe lijke Bulgaarse diplomaat, mevr. Stel- la Blagoeva, is tot ambassadeur in de Sowjetunie benoemd. Zij is de doch ter van de stichter van de Bulgaarse communistische partij. Twee vis sersboten uit Oostende hebben ter hoog te van de Belgische kust mijnen op gehaald. Een schipper brak de lijnen van zijn net en liet het met mijn en al naar de bodem van de zee schie ten; de door het andere schip opge haalde mijn ontplofte in het net, doch richtte geen schade aan de boot aan. In Amerika wordt gewerkt aan een nieuw type straaljager; de kracht der straalmotoren is 25 procent groter dan die der huidige, de actieradius onge veer 1400 km. in vergelijking met die der bestaande typen, welke ongeveer 1000 km. bedraagt. Het nieuwe toestel kan de maximumhoogte van 12.000 tot 13-500 meter opvoeren. WHIHIMHIIlUaCIIIIIUIHIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUinHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIHIMIIIIUII ^lbert Schweitzer, de tekende zende ling in Afrika, is roor het eerst in zijn leven in Ameriki aangekomen; hij zal spreken op de Goetheherden- king te Aspen (Coloradi). Q De door de Amerikaanse autoriteiten gecontro leerde radio te Berliji is begonnen met het uitzenden naar de Sowjet-zone van namen van personm, van wie men meent, dat zij als verllikkers voor de geheime Sowjet-politie werken. O De Amerikaanse commisse voor atoom- Het *s in Belgie een formeel politiek schakspel: 't gaat om d Koning. energie heeft verklaard, dat de totale productiekosten van uranium 235 (een belangrijk product bij de vervaardiging van atoombommen) sinds Januari 1947 tot op de helft is gedaald; dit betekent een bezuiniging van 22 millioen dollar per jaar. Onder de Tiroolse bevol king van Solbadhall, nabij Innsbruck, worden 20 gevallen van kinderverlam ming gemeld en 200 gevallen van een nog niet geïdentificeerde ziekte, die hevige koorts en pijnen in de nek ver oorzaakt. Qp het gebied der letteren wordt de Unie van Zuid-Afrika kort na het overlijden van prof. Pienaar, thans ten tweeden male getroffen, thans door het heengaan van prof. J. J. Smith, oud-hoogleraar aan de universiteit van Stellenbosch, oud-hoofdredacteur van Die Huisgenoot, oud-redacteur van het Afrikaans woordenboek. Op voorstel van de Franse minister van oorlog is een wetsontwerp goedgekeurd waarbij de generaals Juin en De Lattre de Tassigny die eerlang de leeftijdsgrens bereiken, in dienst blijven. Veilig is veilig! Het is geen alledaagse ge beurtenis, dat één vliegtuigbemanning vier vliegtuigen te zelfder tijd over de Atlantische Oceaan brengt. Zondag zal het echter gebeuren, want dan zullen gedragen door de vleugels van één der „vliegende vrachtwagens" van de KLM twee hefschroefvliegtuigen en een sport toestel uit New York op Schiphol aankomen. De Nederlandse renners, die deel nemen aan de Tour de France, gefotografeerd even voor de start. V.l.n.r.: Henk de Hoog, Syen, de Ruiter, Lambrichts, Pauwels, de Korver. mouflage, want het Westen was van plan een vredesverdrag met Duitsland zo lang mogelijk te rekken. De krach tige houding van de Sowjet-delegatie te Parijs dwong de Westelijke minis ters hun politieke lijn te wijzigen. De te Parijs bereikte overeenkomst over de Duitse kwestie wijkt in grote mate af van de oorspronkelijke Brits- FransAmerikaanse voorstellen, aldus Wysjinski. „Wanneer men het com muniqué nauwkeurig leest is het niet moeilijk te zien, dat hierin worden aanvaard de basis-gedachten van de voorstellen, die in de eerste dagen van de conferentie door de Sowjet-delega tie werden ingediend". „Ik denk. dat het ook in de toe komst noodzakelijk zal zijn zekere we derzijdse concessies te doen, welke zich verdragen met het beginsel van de overeenkomst van Potsdam", aldus besloot Wysjinski het interview. Brits commentaar Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse z.~' -^n juichte de verklaring van Wysjinski toe wat betreft de noodzakelijkheid van weder zijde concessies in de toekomst. Om tot overeenstemming te komen was het al tijd nodig, dat van beide zijden bereid heid tot het doen van concessies werd getoond. Naar van de zijde van het Belgische ministerie van landsverdediging wordt medegedeeld, zullen de Belgische be zettingstroepen zich uit Bonn terug trekken. Zoals bekend is in Bonn, dat is aan gewezen als zetel van de Westduitse regering, het hoofdkwartier van gene raal Pron, commandant van de Bel gische bezetting in West-Duitsland» gevestigd. Bonn, dat thans deel uitmaakt van de Belgische bezettingssector binnen de Britse zone, zal ophouden bij de Britse zone te behoren en met het omringend gebied een „uitzonderingsgebied" vor men. Door het verwijderen der Belgi sche troepen wordt plaats gemaakt voor de geallieerde hoge commissie en Duitse regeringsinstanties, aldus het Belgische communiqué. De comman dant van de Belgische bezettingstroe pen zal een gedeelte van zijn hoofd kwartier te Bonn houden. Lambrichts, op wie men grote ver wachtingen had gebouwd omdat hij het type is van de Tour-rijder, heeft niet gelukkig gereden. Wellicht is een slecht geplaatst anthrax oftewel steen puist hier debet aan geweest. De Hoog is eveneens veel lagep geëindigd dan men verwacht had. Hij en Lambrichts raakten al in moeilijkheden op de eer ste steile helling bij Aixerre en dit voorspelde weinig goeds voor het laatste stuk van het parcours. Wat De Korver en Pauwels betreft, zij kwa men als 75e en 76e binnen, met ruim 8 minuten achterstand op de winnaar. Niet erg schitterend, maar toch ook niet onrustbarend. Bovendien moet men in aanmerking nemen dat ze bei den bandenpech kregen op een kritiek moment. De uitslag van de eerste etappe Pa rijsReims (182 km) luidt: 1 Dus sault (Centrum-ZW Fr.) 5.13.54; 2 Jo- maux (Belgie A) 5.14.24; 3 Tassin (WN Fr.) z.t. 4 Molineris (ZO Fr.) zt; 5 Lambrecht (Belgie A) zt; 6 Robic (WN Fr.) 5.15.11; 7 Marinelli (Re de Fr.) zt; 8 v. Steenbergen (Belgie A) 5.05.24; 9 Dolhats (Centrum ZW Fr.) 5.15.58; 10 Caput (Ile de Fr.) zt De Ruiter en Sjjen bevonden zich bij het grote peloton dat 13/63 ex aequo geklaseerd werd in 5.15.48. De Korver en Pauw^els kwamen onder scheidenlijk als 75e en 76e binnen, bei den in 5.22.11. De Hoog (105e) en Lam brichts (106e) in 5.33.24. Volgens een officiële mededeling der Republikeinse delegatie, heeft Hatta besloten, een nieuwe poging te onder nemen om te onderhandelen met de leider van de Republikeinse noodrege- ring op Sumatra. Zondag vertrekt een delegatie, verge zeld van een militaire waarnemer van de UNCI, uit Batavia naar Bukittingi, vanwaar uit pogingen zullen worden ondernomen, contact te krijgen met de noodregering. Men verwacht, dat dit contact tot stand zal komen voor de terugkeer van Sukarno in Djokja. Na een onderbreking van 41 dagen, tengevolge van de spoorwegstaking in West Berlijn, is Vrijdagmorgen vroeg de volledige dienst op de Berlijnse boven grondse spoorweg hervat. In de afgelo pen periode reed de S-baan slechts in 'n klein gedeelte van de Sowjet-sector. Puntvrije textiel-uitverlcoop begint 19 Juli Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat aan de textiel handel de gelegenheid zal worden ge« geven van 18 tot en met 30 Juli a.s. textielgoederen vrij of tegen verlaagde puntenwaardering te verkopen, mits de verkoopprijzen met tenminste 10% worden verlaagd. DE STAKING IN LONDEN. Heden zullen bootwerkers op massa vergaderingen in de Londense havens pogen de havenstaking uit te breiden langs de oevers van de Theems. De Belgische kabinetsformateur Paul van Zeeland verklaarde gisteravond tegenover journalisten, dat hij in de loop van de dag het programma van de CVP geconfronteerd heeft met de op vattingen der socialisten en liberalen en zijn beraadslagingen thans geëindigd zijn. „Wij hebben volkomen vrij met el kander gesproken", aldus Van Zeeland. „Hoewel wij thans een duidelijk inzicht hebben in de verschillende vraagstuk ken, zijn de moeilijkheden er niet min der om geworden en hoewel wij trouw wensen te blijven aan ons partijpro gramma, hebben de katholieken niet de meerderheid in de beide wetgevende kamers en moeten wij daarom tot een ,vonn van sameowrwking yeeeheo. Vrij dag zal ik een voorstel aan de partijen kunnen voorleggen en ik zal dan van hen vernemen in welke mate dit voor stel tot basis kan dienen van een sa menwerking in het belang van het land. Bij het formuleren van dit voor stel zal ik natuurlijk rekening houden met alle argumenten, die tot nu toe naar voren zijn gebracht''. De kabinetsformateur verklaarde ten slotte nog, dat hij alvorens het voor stel aan de partijen voor te leggen nog een onderhoud hoopt te kunnen heb ben met Spaak. Dit echter alleen indien diens werkzaamheden te Parijs dit zou den toelaten. De heer Van Zeeland deelde mede waarschijnlijk heden om 18 uur nadere mededelingen over het bedoelde voor stel te kunnen verstrekken.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1