Kuebler won vijfde etappe Katholieken houden vast aan de terugkeer van Koning Leopold Willy Croes wil over het Kanaal VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN „Amerika moet het jonge Indonesië blijven helpen en steunen" Dinsdag 5 Juli 1949 74e Jaargang No. 10623 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Van Zeeland zet zijn pogingen voort Twee doden door een onbe waakte overweg Vliegramp bij Bari geen gevolg van sabotage Van explosie in de luchi was geen sprake Amerikaans Vakverbond vraagt morele pressie op Nederland Muur ingestort te Zeist: echtpaar omgekomen Engelands financiële toestand ernstig Tabakscultuur op Sumatra heeft het moeilijk Rimbukisten naar Indonesië Wallace wil verwerping van Atlantisch Pact Rust in Djokja Poofgoedregeling 1949 Dood in hef bad Zwemtocht van meer dan 32 kilometer Amerikaans journalist „Zuiderkruis" met gedemobiliseerden uit Batavia vertrokken verwacht onlusten Ijsbergen voor de kust van Canada De Korver en Lambrichts moesten uitvallen Staking verwacht bij Japanse spoorwegen BUKE.AU: Koningstraat 7880 lJen Helder Telefoon 2345 Postgironumrrer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: BIJLSMA ei) C KRAK HELDERSE MUM TAfUEVKN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties Juffertjes"1 tot 15 woor den f 1.— elk woord meer 5 rent Abonnementen per kwar taal f 4.— nij vooruitbe taling. plus incassokosten Maandagavond verklaarde Paul van Zeeland, dat hg opnieuw besprekin gen heeft gevoerd met het .comité van twaalf" der C.V.P. Dit comité bl{)ft van oordeel, dat de konings kwestie zonder verwijl dient opgelost te worden, en het heeft Van Zeeland uitgenodigd zijn pogingen tot vor ming van een nieuwe regering voort te zetten. Van Zeeland heeft rapport uitge bracht aan de prins-regent; deze wenste aanvullende Inlichtingen te ontvangen. In Brussel doet het gerucht de ron de dat bij falen van Van Zeeland de voorzitter van de kamer, Frans van Cauwelaert, met de taak van kabi netsformateur zou worden belast. In het algemeen is men van oordeel, dat de Katholieken er op zullen blijven aandringen dat een nieuwe regering als eerste punt op haar programma de oplossing van de koningskwestie zal moeten schrijven. In sommige po litieke kringen is men van oordeel dat slechts dreigende stakingen en onregelmatigheden de CVP zouden kunnen doen besluiten af te zien van deze voorwaarde. Verwacht wordt dat de kabinetsfor mateur opnieuw zal trachten tot over eenstemming te geraken met de libe ralen tot vorming van een nieuwe regering. Koning wil terug. De koning zou nogmaals zjjn voor nemen te kennen hebben gegeven naar Belgie te willen terugkeren en zou er niet aan denken ten gunste van zijn zoon Boudewjjn af fce treden. Een homogeen Katholieke regering zal het hoofd moeten bieden aan so cialisten, liberalen en communisten, hetgeen betekent, dat zij een zware taak zal hebben in het parlement om het koningsprobleem op te lossen. In sommige politieke kringen ver luidde dat de socialisten er in zouden toestemmen, dat een volksstemming wordt gehouden over de terugkeer van Koning Leopold. (Zoals bekend zou de Koning er indertijd mede ac- coord zijn gegaan, dat hg bij het uit schrijven van een volksstemming slechts naar Belgie zou terugkeren, indien hjj weet dat 70 procent der be volking hiervan voorstander is). Voor de tweede maal in een week tijds is op de onbewaakte spoorweg- overweg te Mijdrecht een ongeluk ge beurd. Beide ongevallen eisten in to taal twee doden en een zwaar gewonde. Donderdagavond werd een personen auto door een goederentrein uit Vinke- veen gegrepen en 260 meter meege sleurd. Een dame, afkomstig uit Am sterdam, kwam hierbij om het leven.. De bestuurder werd zwaar geyrond. Maandagmiddag heeft een inwoner uit Utrecht op dezelfde plaats het le ven verloren. Omstreeks half vier werd zijn personenauto door een alleen lopende locomotief gegrepen. Hij werd uit zijn wagen tegen een telefoonpaal geslingerd en overleed even later aan zijn verwondingen. De vliegramp bij Bari is, naar de mening van de rijksrecherche, niet te wijten aan sabotage. Deze mening is gebaseerd op mededelingen met betrek king tot het voorlopige onderzoek. Naar bekend ontbreken nog de stof felijke resten van tien slachtoffers: acht leden der bemanning en twee van pas sagiers. Gehoopt wordt, dat deze nog zullen worden geborgen uit het voorste nog niet gelichte deel der neergestorte machine. De eerste berichten, die ver meldden, dat zich in dit gedeelte geen slachtoffers zouden bevinden, schijnen onjuist te zijn. Dat de staart in de lucht reeds van het toestel zou zijn afgeknapt, zoals ooggetuigen hebben beweerd, wordt voor uitgesloten gehouden, omdat het voorste en achterste gedeelte van het overleed een uur later, toestel te dicht bij elkaar onder het water lagen. Al evenmin zou zich in de lucht een explosie hebben voorgedaan. Vermoedens over de werkelijke oor zaak schijnen intusen wel te zijn gere zen, maar het verstrekken van inlich tingen hierover achtte de rijksrecher che nog niet verantwoord. In een verklaring van de commissie voor een vrije vakvereniging van het Amerikaans vakverbond „Americain Federation of Labor" wordt een be roep gedaan op de Amerikaanse rege ring om „de volste morele pressie uit te oefenen op Nederland en Frankrijk, opdat deze landen het verlangen naar nationale vrijheid, economische verbe tering en sociale rechtvaardigheid er kennen van de Aziatische volken, die onder hun beheer staan". Maandagmiddag is in de eerste dorpsstraat te Zeist een ongeveer 12 meter hoge muur ingestort. Twee voor bijgangers, een reeds bejaard echtpaar dat zijn vacantie te Zeist doorbracht bij een schoonzoon, werden door het neerstortende puin gedood. De man, vond onmiddellijk de dood, de vrouw Slr Stafford Cripps zal deze week in het Britse parlement een zeer be langrijke verklaring afleggen Inzake de economische positie van Groot- Brittannie. Men verwacht, dat hjj liet dollarprobleem uit een nieuw oogpunt zal beschouwen. De onmiddellijke toe komst is somber. Naar men meent, zal de kanselier er op wijzen, dat de re serves van Engeland tot ongeveer 400 mlllioen pond zijn geslonken en dat het dollartekort blijft toenemen. Volgens inlichtingen van cultuur kringen ter Oostkust van Sumatra zou de Deli-tabaksoogst dit jaar circa 1/3 van de vooroorlogse oogsten be dragen. Van vele ondernemingen zit de tabak reeds in de schuren en met de sortering zal binnenkort een aan vang Worden gemaakt. De uitval schijnt over het algemeen niet mee te vallen. Er zou n.L veel spikkel zijn, hetgeen door een schimmel veroor zaakt wordt, die moeilijk bestrijdbaar is, maar vanzelf weer verdwijnt. De Deli maatschappij heeft circa 4500 velden beplant, de tabaks maatschap pij Arendsburg 1500 velden, de be plante oppervlakte van de Delibatavia en de Senembah zijn nog niet met ze kerheid bekend. De veiligl-eid in de tabaksstreken laat echter nog een en ander te wensen over. Men moet alles in het werk stellen om de schuren te gen brandstichting te beveiligen. Met het m.s. „Johan van Oldenbarne- veldt", dat vandaag naar Indonesië vertrekt, verzendt de Niwin 297 rimbu kisten naar de militairen op de buiten posten. Henry Wallace, de leider van de Amerikaanse progressieve partij, heeft iedere senator schriftelijk ge vraagd tegen de ratificatie van het Atlantisch pact te stemmen, omdat „de realiteit van een economische we reldcrisis eist, dat wij de gehele bui tenlandse politiek, die in het pact be lichaamd is, opnieuw in overweging nemen". Een speciale correspondent van het AFP te Djokja meldt, dat de toestand in de stad rustig is, en volgens de mi litaire waarnemers van de UNCI te te Djokja is dit zegt hij eveneens het geval in het verdere gebied van het sultanaat. Zij bevestigen de woor den van de sultan, dat er zich in deze streken geen enkele communistische groep bevindt en dat de 44000 militai ren en politiemannen, waarover de Sultan in het sultanaat beschikt, er de enige gewapende macht is. Van onze Haagse redacteur) Naar wjj vernemen, is thans defini tief besloten tot een pootgoedregeling voor 1949, waarbij een bepaalde prijs voor het product wordt gegarandeerd, terwijl de teler des te meer bijdraagt aan de uitschakeling van het overschot, naarmate hij meer verkoopt. Het wrak van de „Roermond" wordt gelicht. Doordat de zee hij Bari tamelijk hoog was, ontstond er enige vertraging bij het lichten van de K.L.M.-constellation, die op zo'n tragische wijze bij Italië in zee was gestort. Arbeiders bezig met de bergingswerkzaamheden. De echtgenote van de 40-jarige mo torhandelaar B. F. Tuinhout te Rotter dam trof Zondagavond haar man dood in het bad aan. Vermoedelijk is de man aan gasverstikking overleden. Er hing een vrij sterke gaslucht, waarschijnlijk veroorzaakt door een lek in de gas- geyser. DEVALUATIE VAN DE FINSE MARK Volgens kringen, welke in nauw con tact staan met de Finse Nationale Bank zou de Finse mark gister met ongeveer 20% worden gedevalueerd. Een desbe treffend officieel communiqué werd gistermiddag verwacht. Naar Reuter nader uit Helsinki meldt heeft het be stuur van de Finse Nationale Bank gis termiddag besloten de Finse mark te devalueren met 17.7 pet. met ingang van heden A.s. Donderdag hopen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hun koperen huwelijksfeest te vieren. De jongste foto van het Vorstelijke Bruidspaar. EEN VAN NEDERLANDS meest gere nommeerde lange-afstandzwemsters zal vandaag per KLM-vliegtuig naar En geland vertrekken om vervolgens na enige training zo spoedig mogelijk te pogen het Kanaal tussen Dover en Ca- lais, een hemelsbrede afstand van 32 km., over te zwemmen. Het is de 31- jarige mevr. Willy Croes-Van Rijsel uit Amsterdam, die reeds eerder van zich deed spreken toen zij van Stavoren naar Enkhuizen de 22 km. lange af stand zwemmend aflegde in 9</> uur tijds en nog geen twee weken geleden 3 km. uit de kust in zee van Katwijk 18 km. Zuidwaarts naar Scheveningen zwom in de zeer snelle tijd van 3 uur en 35 minuten. Zaterdag is de „Zuiderkruis" met 1500 demobiliserenden van de marine, de Mariniersbrigade, de K.L. en het K.N.I.L., uit Batavia vertrokken. On der de troepen van de K.L. bevonden zich o.a. eenheden van het 15e regi ment infanterie, „De Blijvertjes", die ruim 3y2 jaar in Indonesië hebben doorgebracht, waarvan het laatste half jaar in Djokjakarta. Stewart Alsop, een der Amerikaanse journalisten die thans in Indonesië rondreist schrijft in de New-York Herald Tribune, dat het intellectuele deel der Indonesiërs in de naaste toe komst zal staan voor de oplossing van uiterst dringende vraagstukken en dat het, gezien dit feit, niet meer is dan sentimenteel effectbejag, het voor te stellen, alsof hier een voor beeldige democratie zal opbloeien zodra de Nederlandse vlag is neerge haald. Wat dit betreft kan men meer vertrouwen schenken aan de uitlating van een waarnemer, die van de toe stand op de hoogte kan worden geacht, namelijk dat in ieder geval gedurende een bepaalde periode er zich onlusten zullen voordoen, welke onlusten men met alle kracht de kop zal trachten in te drukken. Alsop hoopt, dat de Amerikaanse po litiek van steun aan het Indonesische nationalisme tegen het communisme vruchten zal afwerpen en voegt daar aan toe: De leiders van de Indonesiërs zijn verstandig genoeg om hun zwakhe den te kennen en men mag verwach ten, dat zij de bekwame Nederlandse technici en bestuursambtenaren zullen vragen, te blijven.' Dit land kan een stabiele regering en stabiele economie verkrijgen, als aan één voorwaarde wordt voldaan: namelijk dat de Ver. Staten, die bij de geboorte van deze nieuwe natie een zo belangrijke rol hebben gespeeld, zullen voortgaan met aan Indonesië hun hulp c.\ steun te verlenen. Terwijl in Canada een hittegolf heerst, wordt voor de kusten van dit land een recordaantal ijsbergen waar genomen. Ter hoogte van Belle Isle werden er 70 opgemerkt. De schepen zijn gewaarschuwd. REPUBLIKEINSE AFVAARDIGING NAAR DE NOODREGERING. De Republikeinse afvaardiging ver trok met een lijntoestel van de K L.M. naar Padang, vanwaar de heren nog zouden doorreizen naar Bukittingi, waar zij zouden wachten tot het con tact met Sjafruddin Prawiranegara is tot stand gekomen. ENGELAND KREEG REGEN! Voor het eerst sedert 26 dagen viel er Maandag op meerdere plaatsen in En geland regen. Ook Londen kreeg zijn deel. Weerbericht Weersverwachting, geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdagavond Voor het uiterste zuidoosten van het land: droog, warm en tamelijk zonnig weer. met meest zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Voor 't overige deel van het land. aanvankelijk droog weer. Toene mende bewolking met later kans op enkele verspreid optredende onweersbuien. In de ochtend snel stijgende temperatuur, later van 't westen uit binnendringen van koelere lucht en zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtin gen. De vijfde etappe, van Rouen naar St. Malo, over 293 km werd gewonnen door de Zwitser Kuebler in 8 uur 27 minuten 13 seconden voor Gauthier, Tacca, Marinelli en Dupont. Marinelli heeft zijn voorsprong als leider in het algemeen klassement aanzienlijk ver groot. De Nederlandse ploeg leed in deze vijfde etappe een verlies daar De Kor ver en Lambrichts moesten uitvallen. Hoewel algemeen de verwachting heerste, dat het Maandag, gezien de warmte en de grote afstand, wel wat kalm aan zou gaan, is de vijfde etappe van deze ronde van Frankrijk een zeer levendige geworden. Spoedig na de start trok er een groep tussenuit en bij Bourg-Achard (25 km) bestond de kopgroep uit 17 renners, onder wie zich Brule, Robic, Impanis, Van Steen bergen en Ockers bevonden. Onmid dellijk nadat het grote peloton het plaatsje was gepasseerd, schoot Coppi weg. Hij werd vergezeld van Marinelli, Kübler, Dussault en B. Gauthier. Zij voegden zich spoedig bij de leiders en gezamenlijk werd Bourneville (42 km) gepasseerd met bijna 2 minuten voor sprong op het grote peloton. Langzaam maar zeker groeide de voorsprong. Bij Pont Leveque (80 km) bedroeg deze bijna 5 minuten, bij Troarn (110 km) was het reeds 9 minuten geworden. Nu begon ook het grote peloton zich da nig te roeren, onder aanvoering van Bartali ondernam een kleine groep een achtervolgings-poging, die tot re sultaat had, dat spoedig 2 minuten op de kopgroep was ingelopen. Kort hier na werd Coppi het slachtoffer van een valpartij. Een onhandige toeschouwer wilde Marinelli een fles met drinken overreiken, maar kwam daarbij voor het wiel van de Italiaan Coppi, die in zijn val Marinelli met zich meesleepte. Terwijl Marinelli onmiddellijk begon te repareren, stond Fausto triest naar zijn totaal vernielde en onbruikbare fiets te kijken. Juist op het moment dat hij een nieuwe machine beklom (ploegleider Binda was met zijn staf in geen velden of wegen te bekennen) had de groep Bartali met Bartali aan het hoofd hem ingehaald. Bij Pont- Farcy (167 km) was de ronde-kara vaan in vier delen gesplitst. Op kop lagen Marinelli, Dupont, Kübler Tac ca en B. Gauthier; op 7 minuten 35 sec. lag een groep van 38 renners; op 8 minuten volgde Sciardis en tenslotte het grote peloton met 9 y, minuut ach terstand op de leiders. Alle pogingen van de achtervolgers ten spijt wist de kopgroep zijn voor sprong te behouden. De machtige eind spurt van Kuebler bezorgde de Zwit ser een fraaie en welverdiende etappe overwinning. Daar Marinelli ook nu weer in de kopgroep zat is de voor sprong van deze Fransman in het al gemeen klassement weer aardig ge groeid. De Nederlandse ploeg ge slonken. In de vijfde etappe bezetten de Ne derlanders de volgende plaatsen: 32 exaequo een groep van 27 renners in dezelfde tijd als Teisseire (Frankrijk) die als 27e in 8 uur 45 min. 56 sec. bin nenkwam: De Ruiter en Pauwels. De Hoog werd 70e in 9.02.09 en Syen in de zelfde tijd 72e. De Korver en Lam brichts vielen tijdens de etappe uit te zamen met Klabinsky (West-Noord), Het is voor de Tour de France-deelnemers een zware taak om onder de blakende zon hun dagelijkse etappe uit te rijden. De Italiaan Ausenda krijgt een verfrissende douche. Berrendero (Spanje), Langarica (Span je), Rodriguez (Spanje), Ruiz (Spanje), Pontet (West-Noord) en Redolfi (Ile de France). In het algemeen klassement neemt De Ruiter de 45e plaats in met 34.27.45. Pauwels is 69e met 34.51.17. Syen 81e met 35.10.28 en De Hoog 92e in 36.19.24 Uitslag vijfde etappe Het klassement van de vijfde etappe van Rouen naar Saint Malo (293 km) luidt: 1. Kübler (Zw.) 8 uur 27 min. 13 sec.; 2. Gauthir (Fr.); 3. Tacca (Ile de France); 4. Marinelli (Ile de Fr.); 5. Dupont (Belgie B) allen zelfde tijd; 6. Robic (West-Noord) 8 uur 32 min. 34 sec.; 7. Caput (Ile de France); 8. Ockers (Belgie); 9. Bartali (Italië). 10. Sciardis (Italië) allen zelfde tijd. Algemeen klassement Na de vijfde etappe v&n de Ronde van Frankrijk ziet het algemeen klas sement er als volgt uit: 1. Marinelli (Ile de France) 33 uur 42 min. 26 sec.; 2. Magni (Italië B) 33.57.24; 3. Kübler (Zwitserland) 33.57.28; 4. Dupont (Bel gie B) 33.57.59; 5. Tacca (Ile de France) 34.01.06; 6. Diot (Frankrijk) 34.02.05; 7. Ockers (Belgie) 34.02.14; 8. Teisseire (Frankrijk) 34.03.02; 9. Bartali (Italië) 34.05.48; 10. Oogan (West-Noord) 34.06.08. Het landenklassement luidt nu: 1. Ile de France (Marinelli. Tacca, Caput) 101.50.88; 2. Frankrijk (Diot, Teisseire, Gauthier) 102.12.39; 3. West- Noord (Cogan. Goasmat, Robic) 102.20.51; 4. Belgie A (Ockers, Lam- brecht, Schotte) 102.31.43; 5. Italië A (Bartali, Sciardis, Coppi) 102.35.02; 6. Zuid-West (Camellini, Fachleitner, Brambilla) 102.36.02; 7. Belgie B (Du pont, Geus, Verraert) 102.43.35; 8. Italië B (Magni, Martini, Pedroni) 102.45.39; 9. Luxemburg (Goldschmidt, Diederich, Kirchen 102.49.08; 10. Cen- traal-Zuid-West (Leveque, Massal, Dus sault) 103.07.06; 11. Zwitserland (Küb ler) Adchliman, Weileman) 103.18.21; 12. Nederland (De Ruiter, Pauwels. Sffaa) 104 29 30. Willy Croes zwemt tijdens haar toch ten vrijwel uitsluitend de trudgeon crawl. Zij slaat een tempo van 20 tot 21 slagen per minuut, zodat haar adem haling, die normaal 18 per minuut is, slechts een geringe verhoging onder vindt. Dit tempo is voor lange afstand zwemmers uiterst laag, doch de prac- tijk heeft bewezen, dat zij niettemin even snel zwemt als vele anderen met een hoger tempo. ENKELE tientallen mannen en een vijftal vrouwen zijn er in deze eeuw in geslaagd het Kanaal over te steken, maar indien Willy Croes slaagt dan zal zij de eerste Nederlandse zijn en daar bij de Nederlandse mannen de loef hebben afgestoken, want nog nimmer is het een Nederlander gelukt van de Engelse Zuidkust af zwemmend de Franse kust te bereiken. Talloos zijn de pogingen geweest van zwemmers uit de gehele wereld de zo op de ver beelding werkende prestatie van deze enkele tientallen te evenaren, maar meestal moesten zij de strijd tegen het water staken. OF WILLY CROES zal slagen? Zij maakt zich geen overdreven illusies, maar heeft veel optimisme. De 22 km. tussen Stavoren en Enkhuizen gingen haar naar verhouding zo gemakkelijk af, dat zij meent in staat te zijn de ko mende tocht te volbrengen. Al is die dan ook 10 km. langer, ze zwemt in zout. water met een hoger soortelijk gewicht. Bovendien in stromend water en dat maakt een enorm verschil met het stilstaande zoete water van het IJsselmeer. Haar geslaagde voorgan gers hebben over de tocht gemiddeld ongeveer 1720 uur gezwommen. Willy en haar man hebben zelf voor de gelden (f 3000) moeten zorg dragen, want de Nederlandse regering is van mening, dat zij geen kosten op zich kan nemen en de Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft er eenvoudig geen kasmiddelen voor. Willy zal de zee insteken, geheel in gevet en met een water-uitsluitende bril voor de ogen. Mocht ze de tocht volbrengen, dan zal ze veel meer dan 32 km moeten aflegen, want het is wegéns de sterke stromingen, die ook bij het kalmste weer het Kanaal be roeren, onmogelijk de afstand in een rechte lijn te zwemmen. Uit de volgboot zal ze naar willekeur tijdens het zwem men suikerklontjes en zo nodig voed sel en drank tot zich kunnen nemen. Het kan intussen nog wel een maand duren alvorens zij start. Warmie als straf In Chicago is het erg warm.' Aan de politieposten in de dicht bevolkte stadswijken is opdracht gegeven allen, die wegens onor delijk gedrag op straat waren opgepakt, op erewoord vrij te laten. De rechter, die dit bevel gaf, vond, dat de temperatuur van bijna 110 graden ellende ge noeg betekende. Het ziet er naar uit, dat Japan zich op de rand van een algemene spoor wegstaking bevindt, die volgens waar nemers de regering ten val zou kun nen brengen. Gisteren is aan een eer ste groep van de 95.000 spoorwegar beiders, die als bezuinigingsmaatregel worden ontslagen, ontslag aangezegd. De machtige vakvereniging van spoor wegpersoneel verzet zich tegen deze maatregel en heeft haar leden geïn strueerd het langzaam aan te doen of ir. massa ontslag te vragen. CHEF MARINESTAF NAAR ENGELAND De chef van de marinestaf, vice-ad- miraal Jhr. E. J. van Holhe, zal deze week voor twee dagen naar Engeland oversteken, teneinde deel te nemen aan de besprekingen over de vlootmanoeu- vres der Westerse Unie. VIER DODEN BIJ TREINRAMP Vier personen kwamen om het leven er twaalf werden ernstig gewond ten gevolge van het ontsporen van de snel- t-cin StraatsburgParijs in Oost-Frank- riik.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1