„Marcandio" winkel van Sinkel in de Oost mm Stad en Omgeving, Bandjir van la wijt en muziek Voortgezette wedstrijden om het schaakkampioenschap Zeemacht-nieuws Ongeval aan de haven Tournooi van W.C.W. Gemeentelijk Lyceum Storm in een glas water Tussen Haaks en Kuitje Globetroiier Omzeilen van f 300.000 per maand De Nutsspaarbank in Juni IN HET KORT Breezand Bazar voor Alg. Kleuter school zeer succesvol Wierinqen Ned. Herv. Cem. van Hippo en Oosterland weer zelfstandig VAN MARSDIEP TOT Ij Besommingen IJmuiden Purmerender markt- overxicht Scheepvaariberichien Nougat is een artikel, dat alleen maar smaakt wanneer het op de kermis wordt gekocht. Zuurstokken uit de winkel, onmogelijk.... Gesuikerde pin da's snoepen uit een zakje, onbestaan baar.... Maar op de kermis gaat het, daar behoort het zelfs. Er zijn weer tal van kramen, waar al die heerlijkhe den te koop zijn. En overal liepen de kinderen met een dikke wang vanwe ge de zuurbal, of tevreden sabbelend aan een kaneelstok. Ook groteren wa ren er, die sabbelend en zuigend hun kermisbezoek openden. Toen ze een maal op deze wijze „het spit hadden afgebeten", durfden ze wel ergens naar binnen ook. Dat zure en dat zoet hielp hen loskomen, temidden van het kleu rig geheel. De rupsbaan. achter tandarts Schreu- der, is een artikel, waarin dat „losko men" wordt bespoedigd. In ijlende vaart rennen de karretjes achter elkaar aan over de hobbelige baan, lichtjes flitsen aan en uit en dan kruipt het wapperende groene deksel over de doos.... Vijf seconden voor de jonge lui en plots hobbelt de rups weer rug loos verder. Hij schudt de chagrijn uit zijn lading en geeft daarvoor plezier in de plaats. De Piccadilly-dream en de tête-è- queue doen het zelfde op hun wijze, in twee soorten „automobielen" met vonkende masten en met ronkende tweetact-motoren kan de feestganger zich een Croesus wanen, en bij de suikerspin kan zijn gebit de kracht proef ondergaan. Dan staat er een won- deros, een stakker van een dier, dat acht jaar lang zijn halfslachtigheid en misbakselschap heeft mogen demon streren. Halfslachtige en misbaksel achtige schepselen op twee benen kun nen zichzelf troosten bij de aanblik van iets, dat nog meer droef schijnt en op veel meer poten rust Zwaargebouwde dames kunnen hun gevoel van eigen waarde terugkrijgen bij het zien van fantastisch dikke fenomenen. Wij heb ben ze niet gezien, maar het zal wel iets aparts zijn. En tegenover wijlen het Bondsgebouw speelt een vaardig man met strookjes gekleurd glas en een brandlamp. Hij bouwt glazen scheepjes en kleurige vogeltjes. Hij is géén glasblazer, maar zijn werk is leuk om te zien. En bij de Koningdwarstraat staat de man, die chocolade en zuurtjes bij ki lo's tegelijk laat winnen. Zoiets is phi- Iantropie in optima formaPhilan- tropde, omlijst en geïlustreerd door een hagelbui, een slagregen, een band jir van lawijt en muziek, vier uur lang. Door het afscheid van de heer Wij kor werden de laatste weken niet veel par tijen gespeeld, doch Maandagavond werd de strijd hervat met de partij W. J. Geus—K. J. de Waard. Eerstgenoem de opende met c4 om te komen tot Sici liaans in de voorhand. De Waard voel de hier echter niet veel voor en wilde met c6 overgaan tot het Klassieke Damegambiet. Er werd echter vrij spoedig van de theorie afgeweken, waardoor een vreemde en wilde stel ling ontstond, die met recht de naam Kermisvariant zou kunnen dragen. Door een blunder verloor de Waard echter een loper. Kleine Geus maakte geen fout meer en wist, na dameafruil ta hebben geforceerd, hiermede revanc'ie tc nemen voo- zijn nederlaag in de eerste helft van het tournooi. In de afgelopen weken werd nog ge speeld de partij J. WijkerW. J. Geus en werd da afgebroken partij K. J. de Waard—J. P. Bommel voortgezet. De eerstgsnoemde partii was de Ru- binstein-variant van de Franse verde diging. Door een onnauwkeurigheid verloor Wijker op de 11e zet een pion. doch na een "rijwel volledige afruil/ der lichte stukken, zag Geus geen winstvoortzetting en besloten beide spelers tot een vreedzame remise. De in een moeilijke stelling afgebroken partij de WaardBommel eindigde in een overwinning voor de Waard. De overige uitslagen zijn: le klasse: J. M. KoningNoordeloos. afgebroken. 2e klassq: L. J Goslings J. Kubbe afgebroken; J. BeumB Muller 1—0; E BoschJ. v. 't Oosten 1o. 3e klasse: R. de Leeuw J Kiefte 0—1. De stand in de verschillende groepen ls thans (kolommen resp.: gespeeld, af gebroken en punten): Hoofdklasse: 1. J. Wijker 7 1 5 2. K. J. de Waard 8 0 4 3. J. P. Bommel 4 1 2 4. W. J. Geus 4 1 1»/. 5. Dr. A. Groenink 3 1 le klasse: 1. J. Noordeloos 5 1 4 2. J. M. Koning 3 1 2 3. G. J. Geus 5 2 4. K, Lengers 5 1 2e klasse: 1. J. Beum 9 1 8"* 2. L. J. Goslings 8 1 5'/; 3. B. Muller 10 4 4. E. Bosch 9 13 5. J. J. v. 't Oosten 9 3 6. J. Kubbe 7 1 2 J. Beum kampioen der 2ck1ssse. 3e klasse: 1. J. Kiefte 9 1 9 2. H. Voerman 9 17 3. J. Burgers ...10 5 4. R. de Leeuw 10 5 5. D. Bakker 10 3 8. F. Dijkhoorn 10 0 J. Kiefte kampioen der 3e klasse. De laatste wedsfrjj van Zeemacht gaat tegen IJ CSC, dat met een 2- -1 voorsprong de wedstrijd Aanvangt. Het zal dus morgenavond, Donderdag 7 Juli spannen op het Ankerpark. Deze wedstrijd bes'ist n.I of HCSC of HRC 3 de >eker wint. Tijdens de wedstrijd van Zeemacht tegen HRC gingen er praatjes dat Zeemacht te gen HCSC minder haar best zou doen dit om HRC een hak te zetten. Wi- echter onze sailors kent zal derge lijke minderwaardige insinuaties wel achterwege laten. Zeemacht zal haar uiterste best doen en zeer zeker voor een waardig slot zorgen. De aanvang is 7 uur. Bij het overbrengen van materialen naar het opgespoten werkterrein nabij de Pyrotechnische Werkplaatsen heeft zich gistermorgen om tien uur een Incident voorgedaan, waarbij de heer E. Willemsen, chef-monteur van de N.V. Utrechtse Wegenbouw-maatschap- pjj, een verwonding aan het hoofd op liep. Met behulp van een 60-tons bok van de N.V. Smeulers uit Utrecht werden zware materialen (locomobielen, as- faltketels, een gereedschapwagen, een schaftkeet etc) gelost op het werkter rein. Deze materialen stonden op een lichter, die aan de steiger gemeerd lag. De drijvende bok lag aan de bui tenzijde van de lichter. Bij het lossen van een 18 ton wegende locomobiel verzuimde men het gevaarte tijdig af te remmen, waardoor de locomobiel van een meter hoogte op de steiger plofte. Ook de bok sloeg met een don derend geraas voorover. Zeker vijftien arbeiders waren op dat moment zowel op de lichter als op de steiger bij het transport behulpzaam. Ieder, die het zag gebeuren, vreesde het ergste. Het mag ook werkelijk een wonder wor den genoemd, dat niet verscheidene arbeiders onder het neerstortende ge vaarte werden verpletterd. De gereed schapswagen en de schaftkeet, die op de lichter stonden, werden volledig gekraakt. Het is een groot geluk te noemen, dat het laag water was, waardoor het dek van de lichter ruim een meter beneden de steiger lag. Zo doende kwamen de arbeiders op het dek met de schrik vrij. De mensen op de steiger zijn echter aan een nog veel groter gevaar ontsnapt. Eén hunner, de genoemde heer W„ werd door een ketting geraakt en aan het hoofd ge wond. De anderen bevonden zich vei lig en wel op de weinige vierkante meters tussen de locomobiel en de ar men van de bok. Zodra het ongeluk gebeurd was, werd de GGD gewaarschuwd. Binnen bijzonder korte tijd was een ambulan cewagen aan de haven, terwijl ook dr. Vroom vrijwel onmiddellijk ter plaat se was. Gelukkig kon hun activiteit tot een minimum beperkt blijven. De heer W. werd naar de ziekenboeg van de Koninklijke Marine overgebracht. Het gebeurde (evenals het dodelijk ongeluk, vorige week aan de haven te Oudeschild) heeft nogmaals aange toond, welk een verantwoordelijk werk het is, dergelijke zware hulpmiddelen als bokken, kranen en grijpers te be dienen. Mensen kunnen fouten maken, maar laat men er in ieder geval zorg voor dragen, dat de verantwoordelijke werkzaamheden worden verricht door personeel, dat krachtens opleiding en ervaring geheel voor zijn taak be rekend is. Onze R.K. v.v. W.G.W. organiseert a.s. Zondag een tournooi, waaraan wordt deelgenomen door de nieuwe vierde klasser ZAP. de eerste klas- sers SRC en Geel-Zwart, alsmede WGW zelf. Wij behoeven hieraan wei nig toe te voegen. De namen van de clubs zijn voldoende bekend en heb ben in het lagere voetbal reeds een goede klank gekregen. Toch zal het interessant zijn te weten wat ZAP, de nieuwe KNVB-er, tegen deze clubs zal presteren. Vooral de laagst geplaatste club. WGW moet in staat zijn voor een verrassing te zorgen. Het ligt in de bedoeling om dit tour nooi ieder jaar te organiseren, waar bij een grote beker als wlsselprijs dienst doet. De club die deie beker driemaal achtereen of vijfmaal ln totaal weet te winnen, ls definitief bekerhoudster. De wedstrijden vangen aan om 12 uur met de wedstrijd WGW ISRC I. Direct daarna, dus om 1.15 spelen ZAP en Geel-Zwart tegen elkaar. De verliezersronde begint om half drie, de winnaarsronde wordt gespeeld om 4 uur. Een interessante dag dus, waar bij wij met geen mogelijkheid durven te voorspellen wie met de beker naar huis gaat, al heeft ZAP dan ook door. haar meerdere routine de meeste kans. Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de eerste klasse van het gemeen telijk lyceum: Catharina M. van Amers foort, Janny J. J. Bakelaar. Elisabeth V. Bakker, Sake J. Bijlsma, Cornelia A. van Boven, Agatha D. Derks, Frits Dijkshoorn, Adriaan S. Geus, Geja P. Geus, Cofnmerina Glaser, Jan C. Goe- degebuur, Ralph K. Graat, Elidius K. Grootes, Lambert Heida, Hans Hofman. Jan Jansen, Gerrit W. A. Kleinveld, Maria H. Körber, Gerard D. Kos, Jan M. Kramer, Johannes G. Kuipers, Ga- briël Landman, Adriaan Langereis, Henricus J. Mahieu, Dirk Makelaar, Dirk Moen, Cornelis Moojen. Fred M. Mos, Roelof Mulder, Hendrik van Oe- veren, Krijn Plantinga, Jacob P. Ren tenaar, Klaas Rijpma, Johannes W. Rommets, Menno Schakel, Chresten J. Steilberg, Dorothea Veen, Petrus Ver- berne, Adriana W. Verschoor, Joannes A. W. Ch. Wendel en Klaske G. Zipp. Gistermiddag om twaalf uur stonden tientallen Nieuwediepers op de plaats waar vroeger het Verkeershuia te vin den was. Zij verdrongen zich om een grote NACO-bus, die zich in het zand geploegd had. Even naar rechts stond een rode NACO-bus met zijn snuit naar de weg, en naast wijlen de Post- steeg prijkte de trekker van een grote oplegger-autobus. Het zag er naar uit, dat een ernstig ongeluk had plaats ge vonden, waarbij driehonderd paarde- krachten elkaar uit het veld hadden geslagen. Het bleek alles veel vreedza mer te zijn. Verjaagd door het kermis- gewoel moesrten de bussen parkeren op het stuk grond tegenover de Postbrug De .grote NACO-bus demonstreerde, dat hij van zulk een onbegaanbaar ter rein niet gediend was. Hij ploegde zich tot de as in het zand en moest door de zware Chrosley-truck weer in het rechte spoor worden geholpen. Het is morgen hoog water om 4.50 en 17.15 uur, en laag water om 10.50 en 23.30 uur. De temperatuur van het zeewater was 17.2 graden Celsius. Een colonne legerwagens met licht luchtdoelgeschut van de Lucht doelartillerie uit Alkmaar bezocht gis teren de marinebasis. De soldaten na men een kijkje aan boord van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck". Het spreekt vanzelf, dat de stukken luchtafweer en vooral de radar-installatie (zij wa ren in werking!) hun bijzondere be- lengstelling hadden. Nog meer bezoek uit de Kaas stad! Een vijftigtal leerlingen van de Alkmaarse ambachtsschool nam giste ren eens poolshoogte in Den Helder. Zij maakten onder geleide van serg. De Vries van Bureau O.S. en O. een rondgang over de Rijkswerf en wer den daarna vergast op de vertoning van een paar marinefilms in de Can- tine aan de Buitenhaven, 's Middags bezochten zij „Argis". Op 7 Juni besloot de raad, de bouw van 50 woningen c.a. in Oud Den Helder ondershands aan te beste den. De laagste inschrijving (van de fa. Oostinga uit Groningen) was f 483.600. Het werk is voor dit bedrag aan genoemde firma gegund. Met het troepentransportschip „Johan van Oldenbarneveldt", dat gis teren met militairen naar Indonesië is vertrokken, werden door de Niwin 297 rimbukisten naar de militairen op de buitenposten verzonden. Daarbij was nog géén rimbukist uit Den Helder. Wij hopen, bij het volgende transport onze stad ook vertegenwoordigd zal zijn. Te Huisduinen worden oude, on gebruikte telefoonkabels, die nog uit de bezettingstijd dateren, opgegraven. TWINTIG JAAR gele den stak een twin tigjarige Deventer jon gen en flink btuk Deven ter koek in zijn zak, hij nam de kuierlatten en wandelde de wijde we reld in. Niets moest hij hebben van de conven tionele samenleving, waar men aan allerlei plichten en normen ge bonden is. Neen, hij wil de de ivereld zien, en mensen ontmoeten, en daarbij volkomen zelf standig blijven. Het zou niet vreemd geweest zijn, wanneer de jonge W. M. Stempher na een paar maanden de brui gegeven had aan het ge- kuier en zich toch maar had geschikt in het ga reel, met Jan-en-alle- man. Maar Willem zette door, hij zag veel van de wereld en ontmoette zeer veel mensen. De grootsten der aarde heb ben hem vriendelijk en welwillend te woord ge staan, met in hun hart wel een tikje respect voor deze vermetele Hol lander, die zii als e'n super-lid van het vrij heidslievende volkje aan de Noordzee beschouw den. Twintig jaren achter een gesprekken en ge sprekjes met de groten der aarde. En we weten het: die allergrootsten dragen hun roem dik wijls maar kort. Zó zijn ze de grootmachtige pre- sident van de Franse republiek en zó zijn ze weer doodgewoon een schakeltje in het maat schappelijk leven. De generaal van gisteren is de behanger van van daag. Er zijn sprookjes achtige stijgingen, maar evenzovele duizeling- wekkende valpartijen. Jn de wereld tier kleineren is veel minder beroering, wat dit betreft. Daar wekt het verwondering, wanneer een verzeke ringsagent op een aan nemerskantoor komt, of wanneer een gepen- sionneerd machinist van de Spoorwegen in een auto'tje gaat rijden. Twintig jaar lang heeft Willem Stempher de mensen zo in hun kwali teiten gadegeslagen. Dik ke plakboeken vol her inneren eraan. Duizen den en nog eens duizen den handteken**-gen leg gen ervan getuigenis af. Staatslieden en toneel spelers, zangeressen en millionairs, beroemd, vergeten, verguisd, ge ridderd, gestorven Alle echter figuren van betekenis, toen zij hun handtekening plaatsten in dat dikke witte boek van Willem Stempher. Mannen {van portuur, allemaal inel hun eigen hanepootjts, met hun eigen karakters. Het moet de moeite waard zijn, om zo het leven waar te nemen. Honderdtwintig dui zend kilometer zijn on der de kleine voeten van Willem Stempher door gegaan. Vijftigduizend handtekeningen staan in zijn dikke boeken. „Ik heb ze bijna allemaal", zegt hij, als hij even op onze redactie komt uit blazen, „maar ik moet beslist nog naar Enge land dit jaar, om de handtekeningen van het Koninklijk gezin. En volgend jaar, het Heilig Jaar, ga ik naar Rome. Ik ben niet getrouwd". Twintig jaar heeft Willem Stempher op de aarde gezocht naar de grootsten onder de gro ten. Vijftigduizend heeft hij er gevonden, terwijl twee milUard mensen (gesorteerd, groot en klein) op deze aarde rondkrioelden. Zulke ge tallen geven te denken. En nu hebben wij ook nog onze (gewichtige) handtekening m zo'n dik boek geplaatst. Vergeef het ons, wij hadden nog niet over die getallen nagedacht. Vijftigduizend groot sten onder de groten, maar voor Willem Stem pher géén vrouw. Wel de liefste glimlach van Hevzibah Menuhin en een olijk knipoogje van Dorothy Lamour AAN DE KALI MAS, één van de toegangswegen tot het Marine-Etablissement te Surabaja, ligt het gebouw van de Marine Cantine Dienst, kortweg „Mar candio" genoemd. Het is een centraal fnkoopbureau, dat voornamelijk vanuit Nederland allerlei artikelen betrekt, die via de scheepstoko's. cantine's, gezins toko's en messen over het marine-personeel worden gedistribueerd. Maar het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, alvorens het zover was. In Juni 1946 bestond er nog niets, dat op een cantinedienst geleek. Er was geen magazij-geen personeel en het enige dat te Surabaja verkrijgbaar was waren schoenveters. Nederland kon in de tijd nog niets leveren en daarom werden in Australië de nodige bestellingen geplaatst. Op 18 September 1946 arriveerde het eerste schip met artikelen uit Australië. Het magazijn van de Kali Mas werd in ge bruik genomen en op 1 Octobér 1946 begon de Marine-cantinedienst zijn werkzaamheden. Langzamerhand kon Nederland zelf gaan leveren en binnen een half jaar was het aantal artikelen dat in de Marcandio te koop was, reeds verdubbrtd; nu ontwaart men op de prijslijst meer dan 300 verschillende soorten heer' hheden. Deze prijslijst, een keurig uitgevoerd boekje, is op ruime schaal over de schepen en in richtingen verspreid, zodat een ieder kan nagaan, wat er alzo te koop is. En dat de Marcandio in een dringende behoefte voorziet, blijkt wel overdui delijk uit het bedrag der maandelijkse omzet, dat gemiddeld 300.000 be draagt. In de maand van de le politio nele actie toen er veel schepen in Surabaja binnenliepen, die snel even hun toko-voorraad kwamen aanvullen liep dit bedrag zelfs op tot fr 420.000 „Marcandio" heeft het! De Marcandio is een semi-particu- lier bedrijf. De minister van Marine heeft namelijk bepaald, dat alle onkos ten door deze instelling zelf moeten worden betaald. Alle salarissen van het personeel (waaronder 3 militairen), transportkosten, onderhoud gebouwen enz. moeten er dus „uitgehaald" wor den, maar desondanks is de prijs van de artikelen, mede doordat in 't groot wordt ingekocht, nog altijd een stuk lager dan „aan de wal En zo gek kan men het niet bedenken of de Mar candio heeft het. Paling, ham. appel moes, bier, oranje-crush, sopophouders, pijpenvegers, eau de cologne. Kansas en wat al niet. En doordat men de be schikking heeft over een gedeelte van het marine-koelhuis „Bandarang" is het eveneens mogelijk geworden koel- en vrieskamer-artikelen rechtstreeks te importeren, zoals zure haring, zalm en worstsoorten. Als de schepen de haven van Sura baja binnenlopen, is de eerste gang dan oojc meestal narr de Kali Mas, waar in een grote loods lekkernijen in onafzienbare rijen liggen opgestapeld. Maar het kan ook zijn dat de toko- voorraad opraakt, terwijl het schip nog een flinke patrouillereis voor de boeg heeft. Dan kiest „Hans Führie" een vrachtscheepje in dienst van de Ko ninklijke Marine of een „LT" zee en op die manier wordt er zorg voor gedragen, dat de dorstige kelen daar ver weg in de archipel weer met bier en limonade worden gelaafd, de magen met chocolade gevuld en de longen met Escort gestreeld. Er wordt naar gestreefd door lage verkoopprijzen de winst zo klein mo gelijk te maken, waarvan iedereen pro fijt heeft. Uit deze kleine winst worden overigens af en toe gratis verstrekkin gen bekostigd, zoals op nationale feest dagen. Nog steeds is men er op uit, na te gaan of er geen nieuwe artikelen voor verkoop in aanmerking komen. Zo zullen binnenkort herinneringsdoe ken verkrijgbaar zijn. waarop schepen van vroeger en thans, oude en moder ne vliegtuigen en alle Marine-distins- tieven voorkomen. Een aardig cadeau tje voor een aardig meisje. Waar de Marcandio toch al niet goed voor is! A. van Noortwijk Marine-correspondent. In de maand Juni werd jp spaar- bankboekjes ingelegd 337.103.99 rig jaar 420.707.66) en terugbetaald 451.923,51 (vorig jaar SiLmz Er werd derhalve meer terugbetaal dan ingelegd 114.819.52 (vong £ar 96.520.60). Het aan inleggers ver schuldigde kapitaal, bij de aal™a"* van het jaar 9.526.588.49 bedraa^ nu 9.368.585.97 (vorig jaar 9.6o2.46Z.4 Het aantal posten van inleg bedroeg in Juni 2079 (1819) en dat van terug betaling 2723 (2463). In de maand Juni werden uitgegeven 96 (107) nieuwe boekjes, terwijl werden ingetrokken 115 (149) boekjes. In omloop zijn thans 20.685 boekjes. Onder de nieuw uitge geven boekjes bevonden zich 20 (161 boekjes van pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer ste inleg van l->. De lediging van 236 spaarbusjes leverde een bedrag van 3801,26 aan kleine besparingen op. De volgende leerlingen van School I te Julianadorp slaagden voor het toelatingssexamen der Rijks HBb te Den Helder: Tini Lansen. Tilia Swaters, Rietje Heyblok en Jan Smit. Aan de Nederlandse foto-vak school te Den Haag slaagde onze stad genoot de heer D. A. van Loon voor het examen beroepsfotograaf. De allerberoerdste plekken van de Ruyghweg worden nu door straat makers v?n dé gemeente onderhanden genomen. De korporaal-machinist J. C. van Barneveld, Brakkeveldweg 130, is aan boord van het s.s. „Cottlca" uit de Ne derlandse Antillen vertrokken. Het schip wordt Dinsdag 19 Juli a.s. thuis- verwacht. Er zijn meer hondjes die Fik he ten. Zo staat het Theater Pittoresque op de kermis niet onder directie van de heer Jos. Mullens (van het circus verleden jaar de stad bezocht), maar van de heer C. L. Mullens. Tien nieuwe jeeps van de Ko ninklijke Marine, die op het Stations plein stonden, trokken veel belang stelling. Zij kwamen juist van de fa briek en werden nu ingereden. De nieuwe directie-Diesel van de N-V. Nederlandse Spoorwegen is gis teren in Den Helder geweest. De pres.- dir.-ir. Den Hollander, bracht zijn jaarlijkse inspectiebezoek. Met enkele woorden opende de heer G. Vergaay in de zaal van de heer Bossen de bazar, die ten bate van dé Algemene Kleuterschool werd gehou den. Spr. dankte in het algemeen allen, die het houden van deze fancy- fair hebben mogelijk gemaakt. Enigen hadden tot diep in de voorafgaande nacht gewerkt aan de inrichting ervan en veel drukte wachtte hun nog, voor spelde spr., maar daar waren ze niet bang voor. ..Hoe f drukker, hoe liever", zeiden ze. Nu de wens van deze dames en heren en van allen, die in het be lang van de kleuterschool bezig waren, is vervuld. Burgemeester en mevrouw Mijnlieff behoorden tot de eerste be zoekers en toonden levendige belang stelling voor de verschillende stands en medeleven met het doel waarvoor de bazar werd gehouden. Die eerste avond bleef het gezellig druk tot ongeveer elf uur. Ook de volgende middag had men over het bezoek niet te klagen, maar de laatste avond spande beslist de kroon. Het prachtige weer en de toevallig op die avond gehouden marsoefening van DOKEV en de muziekvereniging „Con- cordia", die ook heel wat mensen op de been bracht, stimuleerden het bezoek. Onder de tonen van vrolijke muziek, waarvoor de heer Wiegman de installa- tie verzorgde, gingen velen van stand tot stand, zodat het gedurende enige tijd in de zaal een gezellig druk stukje kermis geleek. De hele avond was er veel animo voor de attracties, die de bazar bood. Eerst tegen twaalf jur maakte men er een eind aan en sloot d heer Veenis de bazar. waarvan de opbrengst d- verwachtingen zeker overtreffen zal. Nadat in de godsdienstoefening van de vorige week onder grote belang stelling de heer C. v. d. Berg wegens zijn benoeming tot godsdienstonder wijzer te Ruurlo afscheid had geno men van de Ned. Herv. Gemeenten van Hippolytushoef en Oosterland en beide gemeenten dus nu „herderloos" geworden zijn, werd thans de heer J J. Snijder, theologisch student, door de consulent, ds. Rasch. ingeleid als tijde lijk verzorger van het kerkelijk ge meentewerk te Oosterland. De bedoe ling is n.1. dat gedurende de maanden Juli en Augustus een groep studenten in beide gemeenten zal gaan werken <>m 't kerkelijk leven op peil te houden. Bovendien is op aandrang van het classicaal bestuur besloten om de ge meenten Oosterland en Hippolytushoef tot nu toe gezamenlijk één predikant in dienst hadden, weer ieder op zichzelf ie doen staan, opdat mettertijd (men roopt zo spoedig mogelijk) voor iede- den beroepen. De uitgestrektheid van re gemeente een predikant kan wor ue gemeente Wieringen maakt dit '.eer zeker noodzakelijk gezien ook de ten dens tot verslapping van het geestelijk leven, die ook te Wieringen te consta teren valt Bij de opbouw van circus Strassbu-, ger te Alkmaar ontstond een vecht* partij tussen los personeel en een twe«! tal leden van de vaste circuskern. ]v Alkmaarders hadden zich met een stuk ijzer gewapend, waardoor de twP« circus vechtersbazen vrij ernstig WeN den gewond. Een andere Alkmaar" der, een 32 jarige man, vocht een rob" hertje met zijn schoonvader en bracht deze drie hoofdwonden toe, Waardoo» schoonpapa zich in het ziekenhuis m, der behandeling moest stellen, q q" gemeenteraad van Schermerhorn be' sloot tot verbetering van het brand! weermateriaal, teneinde op die wijz» een regeling voor onderlinge bijstand met Alkmaar mogelijk te maken, q d, H. B. Meijboom heeft zijn intrede ge. daan als predikant bij de cómbinati! van Ned. herv. geméenten Hensbroek Obdam en Ursem. Aan de vriendschapsbijeenkomst der Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde te Enkhuizen zullen op w Juli meer dan 500 leden deelnemen, n Te Andijk-West heeft ds. v. d. Poel zij» intrede gedaan als voorganger van di Ned. herv. gemeenten Andijk-Wes» Andijk-Oost en Wervershoof. 7*1 De gemeenten De Rijp en Jisp kun. nen als witte raven worden aangeduid omdat daar geen woningnood heertf Zelfs staat een groot gebouw „zomaar" leeg. De patiënten van dr. C. van Dam te Zaandam hebben ter gelegen, heid van diens zilveren jubileum alj geneesheer aldaar, een geschenk onder enveloppe aangeboden, bestemd voor het maken van een studiereis. H.M. de koningin en prins Bernhard zullen aan het officiële bezoek aan Haarlem en Velsen op Woensdag jo Juli a.s., laat in de ochtend, een rijtoer door Beverwijk verbinden, Q Bij bag- gerwerkzaamheden in de binnenhaven van de Hoogovens zijn drie tankmijnen opgehaald. O De politie te Wijk aan Zee heeft op het strand een dame be keurd omdat zij een tweedelig bad- costuum droeg. I tegen allerlei pijnen, I stelt nimmer teleur De aanvoer van Maandag was 1200 kiste» schelvis; 700 schol; 700 kabeljauw; 800 mi- kreel; 200 tarbot-tong; 50 schar-tong; 20 griet; 625 koolvis; 350 hake; 10 haring; 10 heilbot; 300 wijting; 70 schar; 70 haai; 20 leng; 100 poon; 20 wolf en 50 kisten diverséa Prijzen per kg; heilbot 2,20-1,70; tsrbot I 1,80-1,40; gr. tong 2,10-1,90; gr. midd, tong 2,05-1,90; kl. midd. tong 2,05-1,95; ld. I 2,10-1,85; kl. II 1,70-1,35; ld. III 80; zalm 10,50. Prijzen per 50 kg: tarbot II 78-69; III 80-68; IV 16-23; schar 21-12,50; verse haring 33; makreel 28,50-11; poon 11- 2,50; tong-schar 53-50; grote schol 57,50- 48,50; midd. schol 55—23; kl. 21-5,50; pie. terman 26-19; wijting 18-8; gr. schelvis 37- 24; midd. schelvis 41-30; kl. 46-25; kl. II 24—11,50; horsmakreel 6,10-3,10; muilen 9,50 -7,50; gr. gul 29,50-25,50; kl. gul 37,50- 17; kl. rode poon 15-8; midd. hake 38-50; kl. haai 15,50—14,50. Prijzen per 125 kg: gr. hake 94; gr. koolvis 49—41,50; gr. lenge 66; kabeljauw 160-85; pr. wolf 76. - W«t- kustprijzen per 125 kg: gr. hake 104-94; mid del hake 42-38,50; kl. hake 40-35. Besommingen: 1JM 57 „Medan" f 170,40; IJM 43 „S. de Danser" f27.900; IJM 31 „Alkmaar" f19.270; IJM 29 „Schoorl" f 14.700; IJM 277 f 1765; IJM 53 f 1300,- KW 17 f2145; 51 f3380; 84 f1890; 59 f 1135 160 f 1500; 69 f 2930; 89 f 3680; 107 f 1475; 20 f1980; 125 f2750; 85 f4830; 108 f 1650; 91 f1710; 24 f1695; 77 f1505; BU 33 f 1705. PURMEREND, 5 Juli. Aangevoerd 364 runderen, waaronder 92 vetto koeien, 4 stieren, 331 nuchtere kalve ren, 106 schapen en 44 vette varkens voor de levering. 103 melk- en kalf- koeien 550—800 (stil); 150 geldekoeien 375580 (matig); 6 nuchtere kalveren (fokkers) 3060 (stug); 15 stieren 350 550 (stil); 212 schapen 4870, 578 lammeren 26—40 (kalm)49 bokken en geiten 10—50 (stug); 774 biggen 40- 67.50 (kalm); 6 fokzeugen 280373 (goed); 56 paarden 400—700 (kalm); 500 oude kippen en hanen (rode f witte) 1,60—1,80 p. kg., 600 blauwe 2- 2.20 p .kg.; 13700 jonge hanen (rode en wite) 1,50—1,70 p. kg., 3200 blauwe 2- 2.10 p. kg.; 300 jonge hennen 4—6 P- stuk; 650 eenden 1,252 p. stuk; 350 konijnen 0.50—6 p. stuk; 40 ganzen 4- 3.50 p. stuk; 3500 kipeieren 0.13—013' P- st.; 2000 eendeneieren 0,11 P- Alkaid, 4-7 van Kaapstad naar East Londo® - Aludra, Muscat—R'dam, 4-7 van Aden Amstelkerk, 4-7 van Cotonou te Lagos Perlage, 2-7 van Makassar naar Surabaja Esso Amsterdam (t), 1-7 van Aruba naar dam - Lissekerk, 4-7 van Bender Abbi» Muscat Rossum 4-7 van R'dam te (Zweden) Salatiga, Calcutta—Pacific J 4-7 van Rangoon Slamat, Java—B'dan1» 3 uur, passeerde Perim - Straat Malak*®' van Rio de Janeiro te Kaapstad den, 1-7 van Norfolk naar Mobile. Ena (t), Abadan—Ismaila (bij Suez)> jeerde 4-7 Aden - Grote Beer, Suez via, passeerde 4-7 Perim Maetsuycker, van Fremantle te Port Swettenham - pessa (t), 4-7 van Aden naar Abadan (t), 5-7 vau Mari te Pladju - Vdam—Java, 5-7 te Port Said ven**» Zeeland (KRL), R'dam Mexico, 4-7 35® oost-noord-oost Keywest. J Aldabi, Buenos Aires—R'dam, 6-7 ^e. aan de Hoek van Holland verwacht - baran, 4-7 van R'dam te Tacoradi - 2-7 van Houston te Galveston Hec11^r. lc dam—Brisbane, 4-7 van Port Said j0^ra» dam, 4-7 van New York te Boston 1 K AMam-Java, 5-7 te Suez - Oranje, v$0 Vdam naar Vatavia Stad Alkmaar, v>ö Narvik te Immingham Vanderwaals, Sorel te Antwerpen Zonnewijk, van V naar Lorenzo Marquez. Abbekerk, Adelaide—R'dam, 6-7 te mantle verwacht Ittersum, R'dam-'^ Golf, 5-7 te Marseille - Pericles, Balboa naar Buena Ventura Triton» van Curapao te Ciudad Trujillo»

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2